oor Een overwonnen kleding vraagstuk ZWITSALINE gelee Veertienjarige knaap een gevierd mode-ontwerper De Bougainvillea Maak van de groente iets bijzonders NAVO-ministerraad krijgt in Parijs harde noten te kraken LANGE STERKE NAGELS Zondag vóórconferentie verwacht voor Dulles, Selwyn Lloyd en Pineau Modellen afgestemd op jonge aanstaande moeders 8 Aardig huisdier WONDERKINDEREN IN PARIJS ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Promotor ^oóFmo o ie, ~~zachte han denf j| Het leven werd goedkoper van 15 september tot 15 oktober Gratificatie voor personeel der N.S. HAARVERVEN EN KLEURSPOELINGEN Huizenfabriek kan per dag zes woningen vervaardigen Nachtvoorstelling ballet op jazzmuziek DONDERDAG 6 DECEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT de^Ü rouw Jaarlijks worden er in Nederland maar liefst tweehonderdduizend babies geboren en er zijn dus evenzovele moeders, die gedurende hun zwangerschap met het kledingvraagstuk worstelen. Eigenlijk moestan we „worstelden" zeg gen, want de laatste maanden wordt er hard aan gewerkt om deze tot nu toe slecht bedeelde en min of meer verwaarloosde sector van de confectie- industrie nieuw leven in te blazen. De Nederlandse confectie is er nooit zo op gesteld, geweest positiekleding te vervaardigen, daar de fabricage veel ingeivikkelder en bewerkelijker is dan die van gewone kleding. Tot nu toe werd. deze dan ook grotendeels geïmporteerd, bijvoorbeeld, uit Frankrijk, waar meerdere bedrijven zicli volledig op dit artikel gespecialiseerd hebben. Een initiatief echter, genomen door het Wol Secretariaat en erop gericht voor deze categorie kleding bij de confectionnairs belangstelling te wekken, heeft succes gehad. De ontwerpen van mevrouw Oeke Wieringa, die dit instituut onlangs toonde, worden thans vervaardigd door enkele firma's, die zich gedeeltelijk hebben omgeschakeld. Aanstaande moe dertjes zijn dus nu niet meer lou ter en alleen op import ol' zelfge maakte bedenk sels aangewezen, maar kunnen kie zen uit een aantal zeer gevarieerde modellen, die thans reeds in verschillende win kels verkrijgbaar zijn. Duur behoeft zo'n garderobe niet te zijn, vooral niet door de vele combinatiemoge lijkheden, zoals rokken met jak ken of ensembles, variaties dus op de eeuwige zelfde jurk, die men tot vervelens toe moest dragen. De ontwerpster van deze kleding heeft eerst bij ver schillende dokto ren consult inge wonnen. Op die manier kwam zij tot een maatinde ling, die aangepast is aan de juiste anatomische ver houdingen. De schouders en het gedeelte onder de heup blijven onge wijzigd: een normale ronde schouder en een aan de onderkant sluik vallende rok dragen dus bij tot een slank silhouet. Ruimte moet worden toegevoegd tussen armsgat en heup en dat kan op tal van manieren gebeuren, zó, dat de vrouw, die gezinsvermeerdering verwacht, toch aantrekkelijk en flatteus gekleed is. De kleuren behoeven allerminst tra ditioneel te zijn. Effen groen, rood, diep blauw doen het best, maar ook rustige desins in een modieus genre, zoals de black watch, een pied-de-poule of een Kashmir motief geven uitstekende resul taten. Fletse tinten, als beige, zijn uit de boze. Anthraciet en zwart gaan weer heel goed. Een eerste klasse kwaliteit stoffen is het best: bijvoorbeeld wol, jersey, vilt en tinneroy en voor de zomer katoen en stevige rayonsoorten. Beschikt men over een paar jakken, die men combineert met een rok of pan talon en een wat gekleder ensemble, dan schiet men al een eind op in de goede richting. Wijde jakken, onder andere van vilt of een fantasiestof, zijn zo ge construeerd, dat ze aan de zijkant, voor of achter diepe plooien, een verstelbare knoopsluiting opzij of een schuine, ver stelbare sluiting aan de voorkant heb ben. De hals is meestal laag (rond óf vierkant) en is erop berekend, dat men er tal van effen of gedessineerde blou ses, shawltjes of vestjes onder dragen kan. Deze jakken komen voor mét en zonder mouwen. DE ROKKEN zijn aan de voorkant van een ronde uitsnijding voorzien, met bandjes vastgestrik;t of ze hebben een klep met verstelbare knopen over een ondersluiting van 2 met bandjes gesloten losse flappen heen. Dank zij dergelijke constructies blijven de rokken aan de onderkant mooi recht en glad hangen. Pantalons cm in huis te dragen, bijvoor beeld van waevenit, zijn aan de boven kant zeer rekbaar of hebben ook die ronde uitsnijding, waarover het jak valt. Een enkel accent, als een paar slippen onder aan een puntvormige pas, al dan écn ronde pas, over een naar beneden nauw toelopende rok. Een pakje heeft bijvoorbeeld een verstelbare rugcein tuur, waaronder enkele schuin verlopen de plooien. Een goed voorbeeld van een japon is geheel in een schuine lijn door- geknoopt. De laatste maanden kan men, door de knopen te verzetten, er een rechte sluiting van maken. Over het algemeen zijn de modellen afgestemd op jeugdige moeders niet onlogisch, daar immers 80 percent van de aanstaande moeders tot de jongeren behoort. Er worden voor deze categorie zelfs gezellige schortmodelletjes en huis jakken gemaakt. Uit de belangstelling, die deze kleding al heeft ondervonden, mogen we zeker de conclusie trekken, dat ze in een grote behoefte voorziet. Kleding waarin men zich veilig en prettig voelt, verhoogt het zelfvertrouwen. Tineke Raat ADVERTENTIE Een ruimhangend wollen jasje, versierd met ruwdradige motieven, die de indruk geven van borduurwerk. Het model is ruim en plooiend, met wijde mouwen. Op een smalle donkere rok geeft dit jasje een charmant effect. Een tweed cosluum, dat met en zonder mouwen vervaardigd wordt. Het voor stuk kan verwijderd worden. niet gestrikt, of een jabot leiden het oog af en dat geldt ook voor de zwierige, modieuse stola, zo practise!) voor deze omstandigheden. Charmante ensembles en pakjes zijn eveneens in de handel. Zo'n ensemble kan een loshangend geplisseerö lijfje hebben met diepe zijplooien, gezet aan Het voorlichtingsbureau voor de voe ding meldt Vooral 's winters mer ken we hoe gemakkelijk het is, wanneer de huisgenoten gewend zijn om alles te eten wat de pot schaft. Óp die manier is het bedenken van een gevarieerd me nu niet moeilijk. Alle gewone groenten zoals de koolsoorten, wortelen en rapen zijn heel gezond en, met wat zorg toe bereid, zeer smakelijk bovendien. Het verdiend zeker aanbeveing om af en toe kruiden te gebruiken bij het ko ken van groenten. Rode kool bijvoor beeld is heerlijk wanneer laurierblad en kaneel zijn meegekookt, groene- en sa- voyekool en spruitjes gaan er zeker niet op achteruit wanneer zij worden afge maakt met nootmuskaat, foelie of fijn- 0»CaXXXCOCCCCCOCC05^XCOÏGCCCCCCCOOCCCCOOOCCCCCG<> Twee Amerikaanse jongetjes heb- ben een jonge boa constrictor, ter 1} lengte van 75 centimeter, uit de 3 Steinhart-dierentuin te San Fran- g cisco gestolen. Bij de kooi stond een kaartje: „jonge boa constrictors zijn l over het algemeen volgzaam van aard en zij kunnen zich ontwikkelen t J tot aardige huisdieren". tj Een ooggetuige heeft gezien, dat j een der jongetjes zich van de slang meester maakte en deze onder zijn jasje liet glijden. j O: ^CCCC^.CCOXOOC»3DO-ODCOODOCOnOOCO(XCCCCa»ICGCO (Van onze correspondente in Parijs) Iedereen weet het: we leven in de eeuw van het kind. En dit jaar schijnt dan bovendien nog te staan in het teken van het wonderkind. Het is eigenlijk bij de muziek begonnen, want in cle Parijse concertzalen volgden vooral de dirigen ten in matrozenpakjes en met blote knieën elkaar in steeds jongere jaar gangen op. Het dirigentje dat door zijn baker voor het orkest in zijn babystoe1 getild wordt, hebben we weliswaar (nog) niet meegemaakt, maar intussen zijn we in het literaire domein niettemin toch afgedaald tot nauwelijks zeven lentes: het aantal dat. zoals bekend de wonder- dichteres Minou Drouet op haar reke ning had staan, toen ze voor het eerst aan Parijs en aan.de wereld werd voor gesteld. In het domein der mode is er nu ook nog een scheppend wonderkind opge staan. Wel niet zo jong als Minou Drouet, maar veertien jaar is toch óók wel een leeftijd, waarop je zondei schaamte vandaag je carrière nog star- De Bougainvillea is in het zuiden van Europa een algemeen bekende klim plant. Ook in ons land weet de bloemisl ze tot in de perfectie te kweken. Ik zal niet beweren dat het een prima kamer plant is, maar er is toch wel veel suc ces mee te bereiken. Tijdens de bloei moet ze in een matig verwarmde kamer gezet worden en na de bloei laat men haar veertien dagen wat rusten. Dan verpotten en nieuwe bloemistengrond geven en zo zonnig mogelijk plaatsen. In de zomermaanden kan ze best met pot en al in de tuin gezet worden, het liefst op een zonnige en beschutte plaats men moet dan de te ver uitgroeiende scheuten wat inkorten. Tegen eind sep tember moet ze dan naar binnen. Tegen de naderende winter houdt men de plant geheel droog en laat men alle blad af vallen. Dan kan ze in een matig ver warmde kamer blijven saan. Ze behoeft slechts zo veel water als nodig is om het dunne hout niet al te veel te laten indrogen. Vroeg in het voorjaar gieten en met lauw water te sproeien Als de plant nieuwe groei vertoont zal men be mesten met de bekende kamerplanten- kunstmest. Spoedig zijn dan nieuwe bloemen te verwachten. De Bougainvillea G. Kromdijk ten kan. Hij heet Jean Cadillon. Op zijn vierde jaar, zo vertelt hij. kende hij al geen heerlijker bezigheid dan van lapjes en stukjes stof kleertjes te maken, eerst voor zijn poppen en even later voor zijn eigen zusjes. Jcan kon nog maar nau welijks lezen of schrijven toen hjj zich al als een welpje wierp op de mode-tijd schriften van zijn moeder, waarin hij zijn kennis van het vak heeft opgedaan. Hij hield er maar niet mee op het ene schrift na het andere vol te tekenen met poppetjes en jurkjes, en omdat Jean op school toch niet zó bijzonder véél presteerde, namen zijn ouders hem er maar van af, zodra de leerplichtwet hem van die corvee had ontlast. Een van die schriften, kwam toen toevallig in de handen van de 32-jarige Parijse mode ontwerper Pierre Cardin, die Jean on verwijld bij zich ontbood. Nog dezelfde week werd hij contractueel aan Cardins modehuis verbonden en nu is hij een van de ruim honderd leden van het personeel. Het veertienjarig mode-wonder maakt deel uit van de afdeling waar de nieuwe ideeën worden gecreëerd. Hij werkt daar op miniatuurmodellen en wanneer hij een bruikbare inval heeft dan wordt die samen met Cardin persoonlijk, verder uitgewerkt. Jean heeft ook nog verteld dat hij zo zijn persoonlijke preferenties heeft en veel liever cocktail-jurken en middagjaponnen maakte dan bijvoor beeld mantelpakjes. In Pierre Cardin heeft dit jeugdig mode-genie inmiddels wel een vaderlijk en actief promotor gevonden. Cardin is zelf ook klein begonnen als oud-leerling van Christian Dior. Zijn eerste relaties had hij als Dior's beschermeling in de Parijse artiestenwereld gemaakt en hei waren mannen als de intussen over leden decorateur en schilder Christian Bérard, de dichter-duivelskunstenaai Jean Cocteau en de cineast Christian Jacque, die Pierre Cardin, een jaar of tien geleden, lanceerden. Cardin begon zijn atelier op een zolder van een pand. dat niet ver is gelegen van het ambts paleis van president Coty en van die zolder is hij nu geleidelijk aan al tot gelijkvloers afgedaald. In dat brandpunt van modebedrijvigheid bevindt zich de veertienjarige Jean Cadillon op een der voornaamste posten. U kunt zijn naam wel vast noteren. Want het prestige van „het kind" in aanmerking genomen, zou het wel vreemd moeten lopen, indien zijn ster niet binnen afzienbare tijd, óók los van Cardins bescherming, aan de Pa rijse modehemel staat te flonkeren gesneden peterselie. Ook knolrapen en winterpeen kunnen best zo'n vleugje groen gebruiken. De groenten kunnen worden opge diend met een melksaus, een saus be reid van het kooknat, maar ook zonder saus met alleen wat boter of margarine er door geschud. Voor het binden van een groentesaus zonder melk (zoals bij voorbeeld voor rodekool, bieten en an dere zure groenten van een felle kleur) is aardappelmeel het meest geëigend, voor andere sausen maizena of bloem. Vele huisvrouwen koken met de kool een handje havermout of rijst mee; dat geeft weer eens een ander idee en is heel smakelijk. Voor alle groentesoorten is het devies: niet afkoken, maar pas drie kwartier a een half uur voor de maaltijd opzetten met weinig water. De belangrijke voe dingsstoffen worden er grotendeels door behouden. Recepten voor 4 personen Rode kool met havermout en spe cerijen 1 kg rodekool, 2 a 3 lepels haver mout, een laurierblad, een klein uitje, 2 kruidnagelen of een stukje kaneel, zout, boter of margarine, een of twee mcesappelcn of een paar lepels azijn o:' citroensap. De kool schoonmaken door de lelijke buitenste bladeren en een deel van de stronk weg te snijden. De kool snippe ren of schaven en opzetten met een wei nig water, de havermout, gesnipperde ui, zout en kruiden. De groente vlug aan de kook brengen en gaar koken in een half uur. Bij gebruik van appel(en) deze schoonmaken, klein snijden of ras pen en aan de kool toevoegen anders de azijn of het citroensap erbij doen. De kool nog tien minuten koken en op smaak afmaken met boter of marga rine. Wie wat nat van zoetzure augurken of uitjes of van ander zoetzuur over heeft, kan die zeer goed verwerken in de rode kool. Knolraap met mosterdsaus 1 kg knolraap, melk, zout, 25 g (bijna 3 eetlepels) bloem, boter of margarine, water, eetlepel mos terd. De knolraap in tweeën snijden, in plak ken verdelen en deze dik schillen. De plakken in reepjes of blokjes snijden, deze vlug wassen en opzetten met een flinke bodem kokend water en wat zout. De groente snel aan de kook brengen. Het vuur temperen en de groente gaar koken in een goed gesloten pan, onder af en toe omschudden. Kooktijd V2 uur. 3 dl (bijna 2 kopjes) melk of kookvocht met-melk op een klein scheutje na aan de kook brengen. Met de rest de bloem aanmengen en met dit papje de kokende melk (en kookvocht) binden. V2 a 1 eet lepel mosterd door de saus kloppen. De knolraap nog even in de saus verwar men. Naar smaak boter of margarine toevoegen. Een prachtige jas voor de winter en het koude voorjaar: een zwart-witte ruit van wollen stof, die verwerkt is in een los model met ruime rug, wijd uitlopend van boven naar beneden. Wanneer de ministers van de by de Noordatlantische Verdragsorganisatie aan gesloten landen zich volgende week in het Palais de Chaillot te Parijs voor hun perio dieke bijeenkomst rond de conferentie- tafel scharen, zulen er harde noten worden gekraakt. De kwestie Suez heeft een pijn lijke controverse tussen de politieke leiders van de Verenigde Staten enerzijds en Groot-Brittannië en Frankrijk anderzijds doen ontstaan. De „drie wijze mannen", te weten de ministers van Buitenlandse Za- i ken Pearson (Canada), Martino (Italië) en Lange (Noorwegen), hebben de niet ge makkelijke taak de breuken te krammen. De ontwikkelingen in het Midden-Oosten wettigen echter de verwachting, dat de NAVO-raad voor de moeilijkheden een oplossing zal vinden. Want wat niet onder het eenzijdig Brits- Franse optreden in Egypte heeft geleden, is de' bij alle leden levende overtuiging, dat de NAVO alleen krachtig en eens gezind de Sovjet-Unie, of een van haar satellieten, van onberaden stappen kan af houden. Politieke verschillen van inzicht mogen de eenheid naar buiten afbreuk hebben gedaan, de vastbeslotenheid zich te weer te stellen tegen dreigende agressie, bestaat nog steeds. Op het buiten Parijs gelegen hoofd kwartier der NAVO-strijdkrachten (SHA PE) beraden de militaire deskundigen zich op internationaal niveau en onder een hoofdige leiding over deze strategische af weer. In dit centrum, dat de gepantserde vuist; van de NAVO is genoemd, wordt iedere Russische bedreiging-op haar meri tes beoordeeld en wordt vooral nagegaan in hoeverre het NAVO-schild op de meest doeltreffende wijze kan worden gehan teerd. Sinds 1951 heeft SHAPE een verdedi gingsschema opgesteld, dat geldt voor een gebied, dat zich uitstrekt van het uiterste noorden van Noorwegen tot het oostelijke puntje van Turkije, een afstand van onge veer 6500 kilometer. Het oorspronkelijke plan van generaal Eisenhower, ter ver dediging van het NAVO-gebied, heeft weliswaar wijzigingen ondergaan, doch het principiële karakter van het defensie schema is noch door Ridgway, noch door Gruenther, ingrijpend gewijzigd. Wel van een niet te onderschatten beteke) 's is de intrede van de strategische kernwapens en de nog steeds voortgaande ontwikkeling daarvan. De verdedigende kracht van de NAVO is vooral gelegen in het op de voornaam ste punten eensluidend inzicht der mili taire deskundigen, hoe én welke beschik bare strijdkrachten bij een agressie moe ten worden ontplooid; in de steeds beter wordende samenwerking der militaire des kundigen van de deelnemende landen en in de wil, die bij allen leeft, om het NAVO- gebied tot het uiterste te verdedigen. Generaal Schuyler, stafchef van de SHAPE, heeft verklaard, dat er voor twij fel aan de verdedigingswil elke grond ont breekt. SHAPE is in feite niet meer dan ADVERTENTIE Schoonheidsspecialiste Ann Seymour schrijft In ..Woman and Beauty": „Nagels die breken en splij ten hebben behoefte aan een speciale olie, genaamd NuNale, die onder de nagel riem doordringt, snelle groei bevordert en broos heid voorkomt." Nu ook ln Nederland -f 1.80 per flacon. MM maakt broze nagels sterk Het prijsindexcijfer van het levensonder houd, dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samenge steld, vertoonde van 15 september tot 15 oktober 1956 een lichte daling en wel van 109 tot 108 (basis 1951 100). Deze daling werd vrijwel geheel veroor zaakt door een vrij sterke daling van het indexcijfer voor de post groenten fruit, als gevolg waarvan het indexcijfer voeding, ondanks een prijsstijging voor peulvruch ten en zuivelprodukten, terugliep van 116 tot 113. Bij de niet-voedingsmiddelen waren en kele groepen, die een stijging gaven te zien. Zo steeg het indexcijfer voor kleding met 1 punt, terwijl ook het indexcijfer voor ontwikkeling en ontspanning met 1 punt opliep. Laatstgenoemde stijging werd hoofdzakelijk veroorzaakt door een stijging van de abonnementsprijzen voor dagbla den. Voorts deed een prijsstijging voor si garen het indexcijfer voor de post roken nog iets toenemen. De hier en daar geconstateerde prijsstij gingen waren evenwel niet zo groot, dat daarmede de daling van het indexcijfer voor de post voeding volledig werd geni velleerd. Het personeel der Nederlandse Spoorwe gen zal dit jaar een decemberuitkering ont vangen van 60,voor gehuwden en 30 voor ongehuwden. De uitkering is hoger dan vorige jaren. De van deze uit kering te heffen loonbelasting en premie sociale verzekering werden echter tot nu toe namelijk door de N.S. gedragen. Zij zullen nu voor rekening van de werkne mers komen. het uitvoerend orgaan van de NAVO-raad en houdt zich op grond daarvan verre van politieke vraagstukken. Bij het vaststellen van zijn besluiten pleegt de raad overleg met zijn militaire experts en de adviezen van SHAPE kunnen voor de NAVO-raad, ter bepaling van zijn houding de door slag geven. Geen oorlog SHAPE-deskundigen zien in de huidige moeilijkheden in het Nabije Oosten geen onmiddellijk gevaar voor het uitbreken van een derde wereldoorlog. Zulks, zo oordelen zij, is mede te danken aan de groeiende kracht van de NAVO. De Sov jet-Unie opereert op de flanken, want Egypte en Israel maken geen deel uit van het NAVO-territoir. De ontwikkeling in deze landen wordt nauwgezet gadegesla gen, waarbij wordt overwogen of een in deze gebieden ontketend gewapend con flict een werkelijke bedreiging voor de NAVO inhoudt. Kwetsbaar is alleen de positie van Tur kije en daarom houdt SHAPE dit NAVO- grondgebied zorgvuldig in het oog. De ministers van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittannië, Frankrijk en de Ver enigde Staten, Selwyn Lloyd, Pineau en Dulles zullen vermoedelijk zondag in Pa rijs een conferentie houden. Geen wijziging Generaal Norstad, de nieuwe Ameri kaanse opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa, heeft meegedeeld, dat ook hij geen opzienbarende wijziging zal invoeren in de militaire organisatie van de NAVO. Norstad verklaarde „zonder enig voorbehoud", dat de landen van de NAVO nog altijd een voorsprong hebben op het gebied van de kernwapens. De Britse admiraal Sir John Eccles heeft ver klaard dat als er een oorlog uitbreekt de NAVO niet over voldoende duikbootjagers zal beschikken om konvooien te bescher men. Volgens hem is het gebrek zo nijpend dat als in het atlantische gebied oorlog uitbreekt het noodzakelijk zal zijn sommige konvooien zonder begeleiding! afgezien van vliegtuigbescherming) te laten varen. ADVERTENTIE in natuurlijke MOLENDIJK Santpoorterplein 1 - Haarlem - Buslijnen 3 en 4 kleuren Dameskapper Tel. 19706 Onlangs zijn mededelingen gedaan over het Franse bouwsysteem Coignet, waarvan een aannemingsmaatschappij te Rotterdam de licemtierechten voor ons land heeft verkregen. Anderhalf jaar geleden zijn technische deskundigen van deze maat schappij en een architect Groosman be sprekingen begonnen met de te Parijs ge vestigde bouwonderneming Coiginet. Men heeft nu enige woningtypes onfworpen, die op Franse wijze vervaardigd kunnen wor den, maar aangepast zijn aan de Neder landse normen. Volgens dit Franse systeem worden in een fabriek onderdelen van een huis, zoals gevels, wanden, vloeren, trappen, schoor stenen en dergelijke, machinaal vervaar digd. Zij zijn voorzien van ingeperste lei dingen, worden geverfd en desgewenst van tegels voorzien. Ongeschoolde arbei ders kunnen dit werk doen. Deze onder delen worden naar de plaats vervoerd, waar de woningen zullen verrijzen. Op de normale wijze moet daar dan de fundering zijn aangebracht waarop het huis wordt opgebouwd. Bij de minister van Volkshuisvesting en bouwnijverheid is voor dit systeem een ge willig oor gevonden. Men overweegt nu fabrieken o. te richten in Vlaardingen en in de IJmond. De kostprijs van dergelijke woningen komt inclusief de afschrijving van de fabriek niet boven die van tradi tionele huizen. Na de bouw van deze fa briek zullen over een jaar de eerste wo ningen vervaardigd kunnen worden. De prod uk tie bedraagt zes woningen per dag en 1300 a 1500 per jaar. Men is vrijwel onafhankelijk van vaklieden. Er is dertig percent nodig van het aan tal manuren dat voor normale huizen no dig is. In Frankrijk zijn reeds fabrieken gebouwd te Evreux, Rouaan en Lille. De tekeningen voor de woningen, voor de fabriek en de machines, zijn tot in alle details gereed. Voor de zes woningen per dag zijn totaal, vervoerspersorieel meegere kend, 160 man nodig. Deskundigen van het ministerie zijn reeds in Frankrijk geweest om een kijkje te nemen. Men heeft daar reeds vier jaar ervaring met dit systeem. Het Nederlands Ballet onder artistieke leiding van Sonia Gaskell zal op 15 decem ber in het Theater Carré te Amsterdam een speciale nachtvoorstelling geven van ,,Le Teek" het nieuwe ballet van Maurice Béjart hier te lande door de balletten „Symphonie pour un homme seul" en „Le Cercle" bekend geworden. Aan deze voor stelling zullen Maurice Béjart en Michèle Seigneuret medewerking verlenen. In dit ballet, voor het eerst vertoond in het Fes tival te Marseille 1956, waar het een sen sationeel succes boekte, treedt een derde figuur op, een sculptuur van Martha Pan, die ook te zien zijn op de tentoonstelling, welke op 22 december in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam wordt geopend. De muziek van dit ballet is een jazzcompositie van Gerry Mulligan en een compositie voor slaginstrumenten van Tito Puente. Het verdere programma vermeldt: „Hel Proces" van Jaap Flier en op muziek van Jan Mul, „Concerto Barocco" (Bach-Ba- lanchine), „Dessins pour les Six" (Tsjai- kofsky-Taras), „Sphères" (Badings-Gas- kell). Dit programma wordt herhaald ln de Koninklijke Schouwburg te Den Haag op 18 december.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11