ZONDER RENTE Panda en de Meesteivma :ier A MEUBEL Professor Vroom introduceert twee jonge kunstenaars Koel maar droog weer TocU ió l\et zo j KLEDING TERMIJN De radio geeft vrijdag Wereldnieuws HOOGTEZON H. J. Maertens n.v. 2 HAARLEMSE KLEDINCCENTRALE Demle's Costuums Pantalons - Colberts Autocoats Japonnen Mantels - Damespantalons Regenmantels enz. Wandeling ANWB door Kennemerduinen Weer acht weken tegen magnetiseur geëist Twaalf maanden geëist voor ernstige mishandeling Vonnissen voor aankoop van gestolen Duitse auto's Tandtechnici stonden terecht Kunstveiling ten bate van Hongaarse kinderen Opbrengst van spoedig verschijnend fotoboek voor Hongarije Kerkelijk Nieuws Niet naar vliegtuigen kijken Nederlands Studenten Orkest op tournee „Vandaag"-prijs voor C. Buddingh woningtextiel een ongekend grote sortering Grootste grotten ter wereld DONDERDAG 6 DECEMBER 1956 In het tuinhuis van de Amsterdamse kunsthandel Santee Landweer exposeren tot 21 december twee jonge schilders. Hun tentoonstelling staat onder patronaat van en werd geopend door prof. dr. N. R. A. Vroom, directeur van de Rijksacademie voor beeldende kunsten. Jan Sierhuis en Willem den Ouden vormden zich voor een deel op dit, 's lands eerste instituut. Hoe wel het werk van Sierhuis zeker niet al leen getuigt van de opleiding aan de Rijks academie en naar ik al eerder mocht constateren van eigen persoonlijkheid, geloof ik toch dat het met dat van Den Ouden voorbeelden zijn van wat prof. Vroom zou willen zien als resultaat van het onderwijs aan de door hem geleide school. Persoonlijk kan ik niet anders dan enthousiast daarover 2ijn. Deze kunst is vooral oprecht, is gezond, steunt op een behoorlijke kennis, getuigt van enthousias me en pretendeert tenslotte niets te veel. Aan enthousiasme ontbrak het Sierhuis trouwens nooit. Betrekkelijk jong al deed hij van zich spreken. In den beginne was zijn werk ruig, primitief, brutaal, zoals het een jong artiest kan passen. Wat later ver toonde het een bewuster zoeken naar een bij deze tijd passende uitdrukkingsvorm. Mogelijk dat Sierhuis zijn resultaten te zeer afhankelijk achtte van zijn enthou siasme, van zijn goede zin. Hij ging in ieder geval opnieuw studeren en kwam op de Rijksacademie om later met groter ze kerheid te kunnen werken. Hij ziet zijn schilderen ook als een vak. Met Willem den Ouden is hij pas in Bretagne geweest. Sgntee Landweer ver toont nu een keuze uit hun daar gemaakte aquarellen en tekeningen. Den Ouden blijkt een uitstekende aquarellist en zou een goed figuur slaan bij de Hollandse Aquarellenkring. Sierhuis exposeert vooral tekeningen, maar van zijn enkele aquarel len kan hetzelfde gezegd worden. Den Ouden's werk is misschien iets overwoge- ner dan dat van Sierhuis, die overigens aan beheersing gewonnen blijkt te hebben. Zijn natuur lijkt driftiger. Deze jonge kunstenaars zijn geenszins opportunisten. Zij kunnen nog alle kanten op en zo behoort het te zijn met lieden, die door de Rijksacademie worden afgeleverd. Als ze voortgaan in de trant van wat we nu bij Santee Landweer te zien krijgen, ADVERTENTIE zonder prijsverhoging op JANSSTRAAT 63 Ruime keuze: dan zou dat mij persoonlijk al voldoende zijn. Het ouder en daarmee rijper worden schenkt, verdieping bij persoonlijkheden, wier betrouwbaarheid zo voorop staat in hun werk. Het is een verademing na zo veel problematische tentoonstellingen te mogen constateren dat onder jonge mensen toch tegelijkertijd een bescheidenheid en een streven naar waarachtige kennis en kunnen leven. Den Ouden volgde onder meer de lessen van prof. Otto B. de Kat, zijn belangrijkste leraar was prof. Luttge en ik acht het op zijn plaats om ook deze namen in dit geval vooral de laatste, te noemen omdat deze leraren deel hebben gehad aan deze ver blijdende expositie. Bob Buys Toeristische wandelaars, die door het zondagsrijverbod hun weekend-uitstapjes zullen missen, worden door de ANWB in de gelegenheid gesteld toch naar buiten te gaan. De bond heeft een aantal wande lingen geprojecteerd vanuit plaatsen die gemakkelijk per trein bereikbaar zijn. Voor zondag 9 december staat een wan deling op het programma door de Kenne merduinen. De trajecten er is een keuze mogelijk tussen een wandeling van 11 en een van 18 km voeren de deelnemers door de beschutting van het beboste mid denduin, en langs de duinmeren, terwijl men eveneens kan genieten van verre uitzichten. Juist in deze tijd van het jaar kan men in dit uitgestrekte duingebied vogels aantreffen, welke in andere jaar getijden niet aanwezig zijn. Vertrekpunt, tevens eindcontrole, is hotel Iepenhove te Bloemendaal. ADVERTENTIE 'n tip, rijdt VOLVO topkwaliteit hoöfd-agent kt. f. tweelmpek rayon Haarli rayon Haarlem OVERVEEN Tel. K 2500 - 18997 - 254SS - 11123 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.00 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Platen. 9.40 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Orgel. 11.30 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 12.00 Sopraan en piano. 12.25 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Lichte muziek. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade orkest. 14.05 Platen. 14.25 Meisjeskoor. 14.45 Cello'en piano. 15.15 Voordracht. 15.35 Pla ten. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Platen. 17.05 Voordracht. 17.25 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 18.00 Stemmen van overzee. 18.15 Fanfarekorps. 18.35 voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regerings uitzending: Rubriek Verklaring en toelich ting: Overheid en kunst. 19.20 Regeringsuit zending: Emigratiepraatje. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.30 Concert gebouworkest, koor cn solist. 21.00 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.30 Platen. 21.40 Me- tropole-orkest. 22.25 Reportage van de Hul diging van Eduard van Beinum. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Muzikale causerie. 23.4524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kin deren, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.45 Voor de kleuters. 11.05 Piano duo. 11.35 Het hangt aan de muur en het tikt. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prog nose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen en platen. 103.2 Dansmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.30 Voordracht. 14.50 Gevarieerd programma. 16.00 Platen. 16.20 Muzikale causerie. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgel en zang. 18.00 Nieuws. 18.15 Actuali teiten. 18.20 Lichte muziek. 18.50 De N.V.V.- jeugd geeft het gouden jubileum kleur, cau serie. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Oplei ding tot gids, klankbeeld. 19.30 Ons adres, causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Zuid-Amerikaanse liedjes. 20.30 Europa één, causerie. 20.40 Ne derlandse muziek. 21.00 Latijns strijkorkest. 21.25 Mensen zoals wij, interview. 22.10 Bui tenlands overzicht. 22.25 Amusementsmuziek. 22.40 Zorg om de mens, causerie. 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Kamerorkest. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroeporkest en soliste. 12.30 Weer bericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.11 Pla ten. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Kinderweelde. 20.00 Symfonie orkest. en solist. (20.45—21.00 Kunstkalei- doscoop). 21.40 Platen. 22.00 Nieuws. 22.11 Joegoslavische folklore. 22.5523.00 Nieuws. In hoger beroep is voor de Amsterdamse rechtbank tegen de 47-jarige paragnost en magnetiseur A. A. H., bevestiging van het vonnis van de kantonrechter, 4 x 14 dagen hechtenisstraf gevorderd. De paragnost waren al tweemaal wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde geldboeten opgelegd. Hij zette nettemin zijn drukbezochte praktijk voort. Behalve het magnetiseren van zijn pa tiënten had hij de laatste tijd bepaalde druppels voorgeschreven en had hij fles jes verkocht voor f4 per stuk, waarvan de inhoud door een politiedeskundige te Am sterdam is onderzocht. Deze kwam tot de conclusie, dat de plantaardige stoffen - op het etiket vermeld - niet in de vloeistof aanwezig waren, dan wel in zozeer ver dunde vorm, dat men ze niet meer kon ontdekken. „Geldboeten schijnen voor deze verdach te niet te helpen", zei de officier in zijn requisitoir, waarin hij bevestiging van het vonnis in eerste aanleg vroeg. In zijn pleidooi voerde de raadsman aan, dat de wet van 1865, waarbij het onbe voegd uitoefenen der geneeskunde straf baar werd gesteld, verouderd is en dat de tegenstelling tussen deze wet en het rechts gevoel van het Nederlandse volk steeds groter wordt. Hij legde het adres over, dat door de Stichting inzake het vraagstuk van paranormale geneeskunst vorige week aan de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Justitie is ver zonden. In dit rapport dringen de samen stellers, onder wie zeer bekende en voor aanstaande landgenoten, er bij de ministers op aan het vraagstuk der paranormale ge- ?eslcunst de volle aandacht te geven: Pleiter stelde tegenover het vonnis van de kantonrechter een ander vonnis in een soortgelijke zaak te Groningen. De recht bank aldaar legde de verdachte slechts f10 boete op. Volgens de raadsman (en daarvan was ook de kantonrechter over tuigd) was zijn cliënt volkomen te goeder trouw, handelde hij uit roeping, is zeer bekwaam en heeft hij grote resultaten be reikt. De rechtbank zal op 18 december uit spraak doen. Tegen de hulnmonteur J. L. W. uit Budel, die door de Bossche rechtbank wegens ernstige mishandeling van zijn echtgenote was veroordeeld tot twaalf maanden ge vangenisstraf. waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, heeft in hoger beroen het Bossche gerechtshof opnieuw twaalf maanden ge vangenisstraf geëist zonder aftrek van voorarrest, waarvan zeven maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De man was op 22 juli 's avonds dron ken van de kermis naar huis gekomen om zijn vrouw geld te vragen voor nog meer drank. Toen zij dit wei eerde heeft hij haar een upr lang mishandeld. Aan de hand van het psychiatrisch rap port noemde de procureur-generaal hem een gevoelsarme en prikkelbare egoïst, die een stok achter de deur moet hebben in de vorm van een langdurige voorwaar delijke straf. De verdediger zei. dat de man door zijn vader veel te streng en door zijn moeder veel te slap is opgevoed. Zijn echtgenote heeft verklaard, haar man te hebben ver geven. De verdediger achtte het daarom in verband met de hereniging van het gezin gewenst, dat de man spoedig op vrije voeten komt. De rechtbank doet uitspraak op 19 december. De .rechtbank te Arnhem heeft de 53- jarige losarbeider H. E. uit Dinxperlo ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek wegens het verkopen van in Duits land gestolen auto's in ons land in 1955 en 1956. De eis was twee jaar en zes maanden. Zijn zoon, de autoverhuurder E. J. M. E., werd wegens het vervoer van de ge stolen auto's veroordeeld tot negen maan den gevangenisstraf, waarvan drie voor waardelijk. De eis was zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk. Een tweede zoon, H. S. E., tegen wie drie maanden voorwaardelijk was geëist, werd vrijge sproken. Drie tandtechnici, werkzaam bij de tand heelkundige inrichting van een mondarts te Rotterdam, hebben terecht gestaan, om dat zij onbevoegd de tandheelkunde heb ben uitgeoefend. Zij waren in beroep geko men van een vonnis van de kantonrechter, die hen tot geldboeten veroordeeld had. De arts zei als getuige, dat de technici al leen ondergeschikte handelingen verricht ten, waarvoor hij de verantwoording droeg. De officier van justitie haalde een vonnis van de rechtbank van 1952 aan, waar in een dergelijk geval gesteld wordt, dat de verdachten in opdracht en onder toezicht van een arts gewerkt hebben, zodat op hen de wet op de tandheelkunde niet toegepast kan worden. De officier meende echter, dat in dit geval het toezicht onvoldoende ge weest is en dat ook van opdracht geven van geval tot geval geen sprake is ge weest. Hij eiste tegen de drie verdachten respectievelijk f 500 boete, waarvan f400 voorwaardelijk, f 1500, waarvan f1200 voorwaardelijk en f4500, waarvan f3600 voorwaardelijk. De redactie van het dagblad „De Tijd" heeft ter gelegenheid van het Sint Nico- laasfeest. het initiatief genomen tot het houden van een grote internationale kunst veiling ten bate van Hongaarse kinderen. Zij heeft een grote groep internationaal bekende kunstenaars, onder wie Chagall, Zadkine, Manessier, Bazin, Kokoschka, Lippchitz, Delvaux, Tijtgat, Opsomer, Cantré, Charles Eyck, Aad de Haas, Sironi en Picard le Doux, uitgenodigd en bereid gevonden, gratis kunstwerken af te staan, die door het dagblad zullen worden ge veild. In het stedelijk Van Abbemuseum in Eindhoven zal donderdagavond om kwart over acht door rnr. E. de Wilde, de direc teur van het museum, en H. baron van Lamsweerde, hoofdredacteur van „De Tijd" een expositie van ingezonden werken wor den geopend. Deze expositie zal na een week naar het Stedelijk Museum in Am sterdam worden overgebracht. De gehele opbrengst van de veiling zal, na overleg met de daarvoor in aanmerking komende instanties, ten behoeve van de Hongaarse kinderen worden afgestaan. Ten bate van de hulpverlening aan de Hongaarse vluchtelingen zal zeer binnen kort in Nederland, als eerste van een aan tal landen, een fotoboek het licht zien, dat tegen kostprijs zal worden verkocht en waarvan de netto-opbrengst bestemd zal zijn voor giro 999. De foto's, in dit boek afgedrukt, zijn gemaakt door twee vrou welijke Amsterdamse fotografen, Violette Cornelius en Ata Kando, die geruime tijd aan de Hongaarse grens en in de vluch telingenkampen in Oostenrijk zijn geweest. TJit hun omvangrijk fotomateriaal zijn tach tig beste foto's gekozen. Het boek is dezer dagen door een aantal drukkers op de pers genomen en zal nog vóór de Kerstdagen in de Nederlandse boekhandel verkrijgbaar zijn. De verkoopsprijs is vastgesteld op vijf gulden. De uitgave geschiedt onder auspiciën van het nationaal comité Hulpverlening Hon gaarse Volk door de uitgeverij De Bezige Bij te Amsterdam. Men heeft ook contact opgenomen met de secretaris-generaal van de Verenigde Na ties, Dag Hammerskjoeld, ten aanzien van de mogelijkheid dit boek te doen verschij nen ten bate van de wereld-actie voor de hulpverlening. Ned. Herv. Kerk Angenomen naar Ermelo (vac. G. Spilt) J. P. van Roon te Zierikzee, die bedankte voor Emmeloord (N.O.P.) naar Sas van Gent-Philippine E. E. Stern, kand. te Am sterdam. Bedankt voor Middelharnis J. C. Stelwagen te Hillegersberg. Beroepen te Ter Aa (U.) J. Spelt te Dintel- oord. Geref. Kerken Beroepen te Wi.ihe H. A. Starrenburg, kand. te Amsterdam. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Dokkum-Wierum G. Blijdorp, kand. te Rotterdam. te Barendrecht-Pernis N. Bruin te Beverwijk-Santpoort. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Broek onder Akkerwoude M. Drayer te Drachten Geref. Gemeenten Beroepen te Werkendam H. van Gilst te Dirksland. De afgelopen dagen lag ons land in een zuidwestelijke luchtstroming, die voor de tijd van het jaar bijzonder zachte lucht aanvoerde. De gemiddelde temperatuur was in De Bilt meer dan 6 graden boven de normale waarde. Vooral de nachten waren warm. Een oceaandepressie die over Schotland naar Denemarken is getrokken, heeft een einde gemaakt aan deze warme- luchtaanvoer. Aan de achterzijde van deze storing voer den noordwestelijke winden minder zachte lucht aan. Deze lucht bereikte donderdag morgen het noorden van ons land. Ze heeft een lager vochtgehalte, zodat er flinke op klaringen in voorkomen. Intussen trekt de depressie verder naar het oost-zuid-oosten weg. De luchtdruk in onze omgeving en ook in Scandinavië stijgt vrij snel, waardoor de wind verder zal gaan afnemen. Daardoor zal de temperatuur minder bepaald' worden door aanvoerprocessen dan wel door be- 7 december Zon op 8.36 uur, onder 16.31 uur. Maan op 11.57 uur, onder 22.56 uur. Maanstanden 10 dec. 12.51 uur eerste kwartier. 17 dec. 20.06 uur volle maan. 24 dec. 11.10 uur laatste kwartier 1 jan. 2.13 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 6 december Hoog water: 6.03 en 18.15 uur. Laag water: 1.39 en 13.56 uur. Vrijdag 7 december Hoog water: 6.38 en 18.51 uur. Laag water: 2.13 en 14.29 uur. wolking en mogelijke uitstraling geduren de de nacht. De regenkansen nemen af. WEERRAPPORTEN (De temperatuur is van co hedenmorgen 7 uur. de c neerslag van de laatste tj d 24 uur.) .5 •SS z.S Stockholm snêeuw nw -2 0,1 Oslo onbewolkt w -1 0 Kopenhagen onbewolkt wnw 3 4 Aberdeen zwaar bew. windstl 4 1 Dublin geheel bew. w 9 0,5 Londen zwaar bew. w 10 0,1 Brussel motregen w 8 2 Parijs motregen w 9 0,1 Bordeaux zwaar bew. zw 6 0 G-renoble nevel nno 4 0 Nice geheel bew. nnw 10 0 Berlijn regen w 9 9 Frankfort regen wzw 8 1 München regen wzw 3 1 Zürich geheel bew. wzw 4 0 Genève nevel o 3 0 Locarno onbewolkt o -2 0 Wenen regen w 7 0,1 Innsbruck sneeuw w 1 0,1 Rome nevel windst. 3 0 Mallorca onbewolkt nw 3 0 Amsterdam zwaar bew. wnw 10 1 Den Helder geheel bew. wnw 8 3 Ypenburg geheel bew. w 10 1 Vlissingen zwaar bew. w 9 0,3 Eelde geheel bew. nnw 8 5 De Bilt geheel bew. wnw 10 3 Twente geheel bew. wnw 9 6 Eindhoven geheel bew. w 9 2 Vlv. Z.-Limb. lichte regen w 9 4 9 76. Met snelle zwenkingen dwars door het drukke verkeer trachtte Joris de achter volgers van zich af te schudden. Dit gaf nogal verwarring, maar hier trok hij zich niets van aan. Hij stoof maar voort, ver keersproblemen achter zich latend. Maar hoe hij ook wendde of keerde, de motor agenten gaven de achtervolging niet op, zodat Joris herhaaldelijk een beroep moest doen op de magische krachten van Pluta- nus. „Hij is zenuwachtig!", riep hij, zodra een agent te dicht in zijn nabijheid kwam, „zend hem naar een stille pleken hij ook!en hij ook!en hij ook!" En steeds klonk er dan een ploppend geluid en was er weer een agent verhuisd naar een stille plek, waar dat ook mocht zijn. Hou op!", gilde Panda, „jullie mogen niet al die arme agenten laten verdwijnen!" Maar zijn geschreeuw werd overstemd door het getoeter van verbolgen automo bilisten, het gebel van trams en het sner pend geluid van politiefluitjes. Dit werd teveel voor de magiër, die zo op rust ge steld was. „Beilo! Welk een orgie van ge luiden!", riep hij gekweld. „Geen wonder, dat zoveel uiterlingen zenuwachtig zijn! Het duizelt mij. Dit houd ik niet langer uit!" Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben besloten verkeersmaatregelen te treffen voor het wegvak rijksweg-Boven- dijk van de provinciale weg rijksweg Rijs- wijk/Rotterdam-Berkel-Bergschenhoek met zijtak naar de veiling Rodenrijs, om te voorkomen dat autobestuurders op deze we gen stoppen om naar de vliegtuigen in de lucht en de verrichtingen op de luchthaven Rotterdam te kijken. Op verscheidene gedeelten van deze we gen is een stopverbod uitgevaardigd en andere gedeelten zijn in bepaalde richtingen gesloten verklaard voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee. 23 januari in Haarlem Het Nederlands Studenten Orkest zal in januari een toernee door Nederland ma ken. De baten zullen ten goede komen aan het Universitair Asyl Fonds, belast met de zorg voor de gevluchte Hongaarse studen ten in Nederland en het Nederlands Stu denten Sanatorium in Laren. In de vol gende steden zal worden geconcerteerd: Bergen 14, Groningen 15, Arnhem 16, Utrecht 17. Maastricht 18. Eindhoven 21, Amsterdam 22, Haarlem 23, Den Haag 24 en Rotterdam 25 januari. Het ligt tevens in de bedoeling een gast-uitvoering in Keulen te geven. Het orkest, dat onder leiding staat van dirigent Jan Brussen, heeft de volgende werken in zijn pro gramma opgenomen: De Suite .voor twee hobo's en orkest van Telemann, het Twee de Pianoconcert van Beethoven met George van Renesse als solist, de Little Lethe Symphony, in opdracht van het N.S.O. gecomponeerd "door Hans Kox en de Derde Symfonie van Schubert. Een referendum, dat gehouden is onder de lezers van de periodiek verschijnende litteraire pocket „Vandaag" heeft de „Van- daag"-prijs, van vijfhonderd gulden, toe gewezen aan de dichter en essayist C. Bud- dingh in Dordrecht. In de lezerswaardering werd hij onmiddellijk gevolgd door Harry Mulisch en Lizzy Sara May in Haarlem. De hoogst gewaardeerde Vlaming bleek Louis Paul Boon. De uitslag van het referendum werd het sterkst beïnvloed door Nel Noord zij in Amsterdam, die op grond daarvan de uitgeloofde prijs van honderd gulden ont vangt. AANMOEDIGINGSPRIJS 1956 VAN GEMEENTE EINDHOVEN Woensdag heeft in de trouwzaal van het Eindhovense stadhuis wethouder Th. van Eupen de aanmoedigingsprijs 1956 voor jonge kunstenaars uitgereikt aan mejuf frouw Annemieke Rutten in Eindhoven. Hij overhandigde haar een bedrag van vijf honderd gulden. Prof. dr. ir. J. L. M. Jon ker motiveerde als voorzitter van de jury de verkiezing van het werk der negentien jarige tekenares uit eenentwintig inzen dingen. Zij is leerlinge van de afdeling Gra fische Kunsten aan de Jan van Eyck-aca- demie in Maastricht. ADVERTENTIE WONINGINRICHTING BEVERWIJK Geopend:8-i2.3oeni4i8uur.Dinsd.lot i3U Afgesloten. Het proces tegen Milovan Dji- las, oud-voorzitter van de Joegoslavische Nationale Vergadering, die is gearres teerd wegens staatsvijandige activiteit, zal naar verluidt op 12 december achter gesloten deuren beginnen. Opgesloten. Twee Westduitse mijnwerkers zitten al vijf dagen op 900 meter diepte opgesloten in de Morgensonne-mijn te Wattenscheid. Door een lang en nauw boorgat krijgen zij voedsel, droge kle ren, verse lucht en telefonische verbin ding met de reddingsploegen, die lang zaam en voorzichtig werken om nieuwe instortingen te voorkomen. Ontslagen. „Nieuw-China", het officiële persbureau van communistisch China, meldt dat de vice-voorzitter en drié leden van de staatscommissie voor het opstellen van plannen voor de uitvoe ring van het tweede vijfjarenplan, zijn ontslagen. „Nieuw-China" vermeldde geen reden voor de ontslagen. Instorting. De Britse eerste minister Sir Anthony Eden heeft zondag in zijn rust. oord op het Westind'ische eiland Jamaica een instorting gehad. Hij is volgens zijn dokter „geheel hersteld". Van welke aard de „ziekte" is geweest, werd niet bekend gemaakt. Dementi. De artsen van Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, zeggen dat hun patiënt geheel her- steld is en zijn normale werkzaamheden kan hervatten. De perschef van Dulles' ministerie, White, gaf toe dat dit bericht wordt gepubliceerd om de geruchten te weerspreken, dat de minister zou af treden. Ongeschokt. De Italiaanse communistische partij heeft meegedeeld dat haar niets bekend is over een voorgenomen bezoek van twee Russische partijleiders aan het jaarlijks congres van de Italiaanse partij. Wrijving. Een nieuwe wrijving tussen Amerikanen en Russen heeft zich woensdag aan de grens van West-Ber- üjn voorgedaan, toen de Russen het wekelijkse Amerikaanse auto-konvooi vóór de tocht door Oost- naar West- Duitsland wilden onderzoeken „op ver borgen personen". De leider van het konvooi weigerde dit toe te staan en keerde met de tien auto's naar West- Berlijn terug. Eerherstel. Kauwgum, dat in Tsjechoslo- wakije als „een symbool van liet deca dente Amerika" gold, is in ere hersteld. Men gaat dit produkt zelf maken, voor lopig alleen voor mijnwerkers, in de hoop dat zij daardoor het pruimen van tabak opgeven. Infiltratie. In Polen wordt intensief jacht gemaakt op honderden wolven die uit de Sovjet-Unie afkomstig zijn. Dit jaar zijn er reeds meer dan vierhonderd ge- -dood. Onbruikbaar. De buitenlandse scholen in Egypte zullen worden heropend. De bui tenlandse leerkrachten zullen door Egyptische worden vervangen en ook in de leerstof zullen wijzigingen worden aangebracht. Slaghoedjes. De brandweer en de politie in New York hebben verklaard dat de ontploffing in Brooklyn kan zijn ver oorzaakt door 18.5 ton ontplofbare stof fen. Op de kade hebben 1950 kisten slaghoedjes gestaan die via New York naar Californië zouden worden gezon den. Afgebroken. De Amerikaans-Philippijnse onderhandelingen in Manilla over een herziening van het akkoord van 1947 krachtens hetwelk de Verenigde Staten militaire bases op de Philippijnen mo gen houden, zijn voor onbepaalde tijd afgebroken, voornamelijk wegens de Amerikaanse wensen ten aanzien van de bevoegdheid tot rechtspreken binnen het gebied van de bases. Dienstplicht. Het Westduitse parlement heeft in derde en laatste lezing het ont werp van wet op de dienstplicht van twaalf maanden aangenomen. De so ciaal-democratische oppositie had zich heftig verzet daar naar haar inzicht met een beroepsleger aan de verplichtingen kan worden volstaan en een algemene dienstplicht niet nodig is. Dienstplichti gen kunnen vrijwillig ook anderhalf jaar onder de wapens blijven. ADVERTENTIE VERKOOP EN VERHUUR Nassaustraat 5 Telefoon 15220 HET WONEN in grotten vinden we toch wel een beetje uit de tijd en wordt door het merendeel der mensen beschouwd als een bezigheid waarmee de oermens zich kon vermaken, maar waarvoor onze he dendaagse beschaving toch te ver voort geschreden is. In de eerste plaats is dit een overdreven visie die een te verheerlijkend beeld van onze beschaving opwerpt, want de grotwoningen in het Geul- dal in Zuid-Limburg werden in het begin van deze eeuw nog bewoond. Dat was geen achterlijkheid die zich in het bijzonder in ons land manifes teerde, want ook Duitsland en Oostenrijk hebben tot voor kort hun grottendorpen ge kend, zoals de grotten van Langenstein in het voorgebergte van de Harz, de Hei- denlöcher in de omgeving van Goldbach, enz. Afgezien van deze restanten uit het jong ste verleden, zijn er nog sterkere aanwij zingen, dat de grotbewoning geenszins uit de tijd is. Die aanwijzingen vinden we n.l. in de bloeiende rotssteden en -dorpen die momenteel nog in Klein-Azië, in China, Rusland, maar ook in Frankrijk en Spanje bestaan. Nog in de twintiger jaren sticht ten de Chinese communisten in de provin cie Sjensi het bekende Yen, een grotstad die haar ontstaan voornamelijk te danken heeft aan het enorme houtgebrek dat in het grootste deel van China heerst. Mili tair-politieke overwegingen lagen ten grondslag aan de stichting van een andere grotstad in Sjoenking, dat kort voor de tweede wereldoorlog ontstond. De beroemdste en waarschijnlijk beste grotwoningen van Zuid-Europa worden aangetroffen in Spanje, .te Guadix, op een uur afstand van Granada. Deze grotten- stad telt 40.000 inwoners, waarvan 25.000 in de grotten leven, wonen, werken en sterven. De grotwoningen hier hebben dik wijls een gemetselde gevel en zijn zeker niet uit armoede betrokken, of omdat er geen bouwmaterialen aanwezig waren, maar uitsluitend en alleen omdat grot woningen in het hete klimaat van Spanje vaak verre te verkiezen zijn boven ge wone huizen. In dergelijke grotwoningen heerst in ieder jaargetijde een dragelijke temperatuur en bovendien vraagt het onderhoud min der zorg dan een normale woning. Het gebruik van dit §oort behuizing is in de laatste 20 jaar zelfs nog toe genomen, niet ondanks, maar dankzij de huidige beschaving. Want de bewoners van de grotwoningen zijn er algemeen van overtuigd dat ze tevens de beste schuil plaatsen tegen bombardementen hebben gekozen. Deze woningen zijn in het algemeen niet van deuren voorzien, want de ingang wordt afgesloten door gordijnen. Het in wendige dient uiteraard de gehele dag verlicht te worden, wat vroeger met olie lampen gebeurde, maar waarvoor thans in vele gevallen elektriciteit wordt aange wend. Ook de kerk, scholen en in sommige gevallen zelfs bioscopen zijn in de rotsen ondergebracht, zodat we ons de samen leving werkelijk niet als een verlate Steen tijd moeten voorstellen. Over grot-tempels, die in het bijzonder in India worden aangetroffen, kunnen we nog wel iets naders zeggen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2