Hongaarse vrouwen trotseerden tankcordons om te betogen Kater Hongaarse regeringsinstanties spreken nu elkaar tegen rs Toejuichingen voor ambassades van V.S. en Engeland; Indiërs zagen toe SANOSTOL Van dag tot dagj Rechter ziek; proces De Braai uitgesteld Nieuw C.P.N.-lid der Tweede Kamer Bescheiden hervormingen in Algerije Gemengde commissies in plaats van gemeenteraden Hoger interimdividend Koninklijke Olie Winst over 9 maanden 17 pet. hoger dan in 1955 <^ra.citótoei ABDEfSIKOQP/i De komende verkiezingen in Polen Gomoelka kandidaat van arbeiders in Poznan Zwitsers nemen militaire voorzorgsmaatregelen DONDERDAG 6 DEGEMB ER 1956 Er is nog steeds volkomen onzekerheid over de vraag, hoeveel slachtoffers het ingrijpen der Russen in Hongarije heeft gekost. Het valt te verwachten dat dit ge tal later, wanneer de Hongaarse kwestie op een of andere wijze tot een nieuwe stabiliteit is gekomen, het onderwerp van speculatieve touwtrekkerij zal worden. De schuld van de Russische heersers, de ver werpelijkheid van hun regiem en hun me thoden zullen met de maatstaf van dat ge tal door hun tegenstanders in den brede worden uitgemeten en door hun meelopers worden gebagatelliseerd. De vraag of de Hongaarse tragedie twintigduizend oftewel enkele honderden doden heeft gekost, zal op die manier tot politiek propagandamateriaal worden ge maakt. Deze gang van zaken tekent zich nu reeds af, want de veronderstelde doden cijfers variëren reeds zeer sterk naar ge lang de politieke hoek, waaruit zij de we reld worden ingeblazen. Hetzelfde verschijnsel kan men waar nemen ten aanzien van het aantal burger slachtoffers in Port Said tengevolge van de Brits-Franse bombardementen. Het eerste cijfer, van Engelse zijde afkomstig, was honderd. Het tweede, eveneens van Engelse kant na een bezoek van Sir Walter Monckton aan de getroffen Egyptische stad, was driehonderd. Uit India, waar men de westelijke actie scherp veroordeelt, klinkt het cijfer drieduizend en neutrale waar nemers die niet allen zo neutraal zijn als zij willen doen voorkomen aarzelen tussen vijfhonderd en twee duizend. On getwijfeld hebben Russische kranten hun lezers een veelvoud van dit getal aange praat. Dit alles wijst op het misverstand, als zou een bepaalde actie in haar bedoeling en methode meer of minder gerechtvaar digd zijn naarmate er meer of minder doden door vallen. De onderdrukking van de Hongaarse vrijheidsbeweging was in zich een onrechtmatige en misdadige han deling van de zijde der Sovjet-Unie, on geacht het aantal nullen in de doden cijfers. En wanneer een onverantwoorde lijk beleid als dat van Nasser zou moeten worden goedgepraat met enkele nullen toe te voegen aan het aantal doden dat Brits- Franse bommen hebben veroorzaakt, dan zou een dergelijke redenering van alle redelijkheid gespeend zijn. Wie beweren wil dat de Egyptische uitdaging aan het westen evenzeer een vrijheidsstrijd was en de Brits-Franse actie een onrechtmatige geweldsdaad, die kan het bewijs daarvan niet putten uit het aantal doden in Port Said. Er zullen andere, gegronder argumenten moeten worden geput uit de historie om aan te tonen, wie onrecht deed en wie onrecht leed in de Egyptische crisis. Doch wat de Hongaarse tragedie betreft, heeft de beroering van het wereldgeweten ge noegzaam en overduidelijk aangetoond, dat niet het verschil tussen vijfhonderd en twintigduizend, doch het verschil tussen fatsoen en barbarij hier het veroordelende vonnis uitsprak. Wat dat betreft is de verwerpelijkheid van het Russische re giem er een van schrikbarende eenvoud, die ook door geschiedschrijvers niet meer zal kunnen worden goedgepraat Ook niet, al zou slechts een zeer klein getal Hongaren er het leven bij hebben ingeschoten, wat overigens een zuiver door niets gesteunde veronderstelling is. DJAKARTA (ANP) Het proces tegen de Nederlander H. de Braai, die wordt be schuldigd van ondergrondse activiteiten, is wegens ziekte van de voorzitter van het Iandgerecht in Madjalemgka (West-Java) voor onbepaalde tijd uitgesteld. De Braai is drie jaar geleden gearres teerd. Het proces tegen hem is de vorige maand begonnen. In Djakarta is bekendgemaakt, dat de rechter, Raden Dwirdjono Sastrodirdjo, aan astma lijdt. De heer B. Brandsen te Amsterdam, die benoemd was verklaard tot lid der Tweede Kamer in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer J. Haken, heeft zijn benoeming niet aangenomen. Het Centraal Stembureau heeft thans tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard de heer C. Borst (C.P.N.) te Amsterdam. >coc<xxx>coccococ<xxxxxxx:ooococooocoocoooc Nog altijd zwerft in de stad Boedapest jj een Amerikaanse journalist rond, die c zich er heeft weten te handhaven, on- danks het feit, dat de Hongaarse instan- ties de geldigheid van zijn visum de ene 3 dag bevestigen en de andere dag betwis- 8 ten. Volgens de laatste sommeringen moest hij het land uit. Maar toch ont- 8 vingen we het nevenstaande ooggetuige- verslag van hem over de demonstraties van gisteren in Boedapest. O '»6oooooco3oocococoooocooc<xx>ooooooooo(>ooocxxx>oooocooooca BOEDAPEST (U.P.-correspondent Rus- sel Jones). - Evenals dinsdag kwam het woensdagochtend omstreeks 11 uur in Boedapest tot een demonstratie der Hon gaarse vrouwen tegen het Russische leger en hen, die voor de Russische interventie aansprakelijk zijn. Honderden vrouwen stroomden opnieuw samen en Russische tanks en pantserwagens denderden door de straten van Boedapest in een bliksem snelle manoeuvre, om de betoging de pas af te snijden. Alle straten rond het par lementsgebouw werden in een oogwenk afgesloten en ook om het monument voor de 19e-eeuwse Hongaarse vrijheids dichter Petoefi werd een ijzeren ring ge sloten, die slechts enkele tientallen vrou wen wisten te doorbreken. Opnieuw weerklonken er scheldwoor den en werden gebalde vuisten opgesto ken, maar de betoging verliep zonder bloedvergieten. Evenals de vorige dag waren de demon strerende vrouwen - het waren er aanzien lijk minder - in het zwart gekleed als teken van rouw voor de gevallen mannen, zoons en broeders. Met Hongaarse vlaggen en zwarte rouwvaandels marcheerden zij, onder het zingen van nationale liederen uit de tijd van de opstand tegen Oostenrijk in 1848, door de straten. Hadden de Russen de vorige dag vooral pantserwagens gebruikt, deze keer waren het de grote T-54 tanks, die hun kanonlopen dreigend op de menigte richt ten. En voor de tanks liepen de leden van de nieuwe Hongaarse militie. Deze bestaat uit de officieren van het Hongaarse leger, die trouw gezworen hebben aan de rege- ring-Kadar. De nieuwe militie In het algemeen toonde deze militie grote zachtzinnigheid en veel tact. Zij maande de demonstranten tot doorlopen, doch hier en daar ontstonden toch wel opstoppingen. Als het gedrang te groot werd, lieten militie en Russen enige vrouwen in kleine groepen door de afzetting heen en stonden haar toe, hun boeketjes bloemen voor het monument neer te leggen. Op een vraag, waarom de vrouwen vandaag opnieuw demonstreer den, kregen wij van een grijze demonstran- te ten antwoord: „Wij hebben te veel doden voor één dag". Ook het monument voor de onbekende soldaat was weer een doel van de optocht. Het graf was bedekt met bloemen, hier en daar lagen er demonstratief verscheurde Hongaarse vlaggen. Sommige vrouwen ble ven wenend bij het gedenkteken staan. De Russen lieten de betoogsters ongemoeid. Omstreeks het middaguur was deze be toging voorbij. Maar de eerste tekenen, dat daarmede de rust nog niet was weerge keerd, kwamen omstreeks twee uur. Om streeks die tijd vormde zich opnieuw een stoet van ongeveer 500 vrouwen, die zich naar de Engelse legatie begaf aan het Vorosmartyplein, in het centrum der stad. Onmiddellijk voegden zich honderden en nog eens honderden vrouwen bij deze stoet, tot het een optocht geworden was van on geveer drieduizend vrouwen. De Russen reageerden op deze nieuwe demonstratie onmiddellijk. Twee geweldige T-54 tanks zetten de vervolging van de opgewonden schreeuwende en gebarende vrouwen in en het was aan enige chauf feurs van autobussen toe te schrijven, dat deze vervolging geen succes had. De chauf feurs der bussen zetten namelijk hun wa gens bij de ingang van de smalle straat, waar de eigenlijke ingang van de Britse legatie is (de Harmincad Utca) dwars over de weg en blokkeerden zo de Russische tanks. Na enig gemanoeuvreer wist een van de tanks zich tenslotte toch een weg te banen tussen de autobussen door en reed recht op de betogende vrouwen af. De menigte week uiteen, maar op dat ogenblik waren onge veer 25 harer er reeds in geslaagd, de lega tie te betreden. „Weg met Kadar!" riepen de vrouwen. „Waar is Nagy?" Buiten richtte de Russi sche tank dreigend de loop van zijn kanon op de ingang van het legatiegebouw. De Hongaarse politie werd actief en arresteer de een zestal vrouwen in de omgeving van het gebouw. De overigen werden verdreven, doch zij bleven zich in de omgeving op houden. Toen de ergste drukte voorbij was, arri veerde de Engelse gezant in zijn auto, waarop de Engelse vlag was aangebracht. De menigte juichte hem stormachtig toe. De eerste gezantschapssecretaris kwam naar buiten en deelde de Russische officier van de tankafdeling mede, dat het gezant schap geen prijs stelde op de bescherming - radio Boedapest had namelijk beweerd, dat politie en leger optraden „ter bescher ming" van het gezantschap. Ook dit was echter nog niet het einde van de woelige betogingen. Een groep van ongeveer 500 vrouwen, verreweg de hard- nekkigsten, verzamelde zich voor de Ame rikaanse legatie op het Szabadsagplein (Vrijheidsplein). Zij wisten toegang te krij gen en spraken met ambtenaren van het gezantschap. Ettelijke Russische tanks stonden in de omgeving, maar zij bleven op geruime af stand van de legatiegebouwen. Een politie auto met luidsprekers verscheen en waar schuwde, dat de menigte uiteen moest gaan, daar men binnen twee minuten met water kanonnen zou beginnen. „Wij wensen een einde aan deze slavernij", was het ant woord. „Stuur Kadar en de Russen weg. Waar is Nagy?" De opwinding werd merk baar groter. Op dat ogenblik arriveerde de Amerikaanse gezant in zijn auto. Van alle kanten stormde men op hem af. „Vertel uw volk, wat ze hier met ons doen," werd er geroepen. „Laat de UNO waarnemers stu ren. U kunt niet toelaten, dat de Russen dit het Hongaarse volk aandoen". A r rest at ie s De Hongaarse politie greep in, arresteerde ongeveer 60 vrouwen en voerde dezen in auto's weg. De gehele tijd stond de Indiase zaakge lastigde Rahman samen met de Indiase mi litaire attaché te Moskou naar het schouw spel te kijken. De menigte zag de Indiase vlag op de auto en begon te roepen: „U kunt het zelf zien, wat ze met ons doen. Als u niets doet hebt u binnenkort de Russen ook in India". Toen de Hongaarse politie begon te ar resteren, wendde de Indiase zaakgelastigde zich tot zijn chauffeur: „Vlug, naar Menon. We hebben alles gezien," riep hij hem toe. (Van onze correspondent in Wenen) De politieke verwarring in Hongarije openbaart zich het duidelijkst door het ge mis aan coördinatie in de berichtgeving. Van de ene kant is er tegenspraak tussen de Russische en Hongaarse instanties, want terwijl de „Pravda" maandag schreef dat Amerika en Oostenrijk wapens in auto's van het Rode Kruis naar Hongarije zou den hebben gebracht, die door het Oosten rijkse gezantschap in Boedapest zouden zijn verdeeld, verklaarde de perschef van Kadar, Sirmany, dat Hongaarse verzets strijders dit hebben gedaan. De „Pravda" beweert zelfs dat een groep van 30 ge wapende personen op 27 oktober naar Hongarije zou zijn gebracht en dat de Oostenrijkse grenswacht van tevoren daar over was ingelicht, zodat de groep zonder meer over de grens kon komen. Men kan er zeker van zijn, dat de Oostenrijkse regering tegen deze bewering met kracht zal protesteren. Anderzijds weerspreken verschillende Hongaarse instanties elkaar. Kadar bij voorbeeld beweert, dat de meerderheid van het volk achter hem staat, waartegen over het officiële partijblad „Nep Szabad- sag" het tegendeel verklaart en vooral de economische toestand catastrofaal noemt. De industriële produktie heeft volgens dit blad een dieptepunt bereikt, omdat slechts een derde van de normale hoeveel heid steenkool wordt afgeleverd. Verschillende regeringsinstanties schij nen hun tactiek nu te veranderen door meer voor de waarheid uit te komen. Sir many geeft bijvoorbeeld ook toe, dat er nog steeds gewapend verzet is en dat dui zenden gewapenden, die overigens „mis dadigers" worden genoemd, onrust ver oorzaken. Het Hongaarse persbureau MTI deelt mede, dat 1500 partisanen de stad Sarospatak bekend door haar faculteit voor calvinistische theologie in bezit hebben genomen. Tegen de partisanen zal worden opgetreden door de nieuwe R- politie (die de gehate AVH vervangt). De telefoonverbindingen tussen Pees en Boe dapest zijn verbroken en wel uit militaire overwegingen. Dit zegt genoeg. Arrestaties BOEDAPEST/WENEN (Reuter/AFP/UP) Volgens te Wenen ontvangen berichten worden Hongaren, van wie men vermoedt dat zij Kadars regime vijandig gezind zijn, 's nachts in Boedapest gearresteerd. Laat op de avond van de 30ste november heeft men een overvalwagen zien rijden vol mannen en huilende vrouwen, aldus de berichten. Radio-Boedapest deelde maan dag mede, dat men woensdag een onder zoek zal instellen naar het gedrag van alle voormalige leden der Hongaarse geheime politie. Het totale aantal vluchtelingen is maan dagavond met 2900 nieuw aangekomenen tot 109.600 gestegen, van wie tot nu toe 35.294 buiten Oostenrijk onderdak zijn ge bracht. Uit een rapport van de Europese inter nationale regeringscommissie voor migra tie bleek, dat tot en met zondag 106.665 Hongaren in Oostenrijk waren aange komen. Hiervan waren reeds 35.277 uit Oostenrijk naar elders overgebracht. De volgende landen hebben aantallen vluchte lingen genoemd die zullen worden toe gelaten: Amerika 21.500, Australië ver hoogd tot 3000 permanent en 2000 tijdelijk. Engeland en Frankrijk ongelimiteerd (reeds aanwezig 11.000, waarvan 6676 in Enge land). Zwitserland heeft reeds 6562 vluch telingen opgenomen. Op 8 december zullen 2000 vluchtelingen in de Verenigde Staten zijn aangekomen. De Raad van Europa, die uit 15 landen bestaat, heeft een bedrag van 100 miljoen Franse francs (ongeveer 1.100.000 gulden) ter beschikking gesteld van de Oosten rijkse regering voor de hulp aan Hongaarse vluchtelingen. ADVERTENTIE Afyn VkMetrttg. SepdetnJ&t órt Mee Ook deze maand - elke dag - Geef Uw kind méér weerstand na deze zon-arme Zomer het héérlijke levertraanproduct, (met vitamines A, B, C en D) bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers (Van onze correspondent in Parijs) De Franse regering heeft besloten de 1100 gemeenteraden in Algerije te ontbin den. Er zullen Frans-Algerijnse commissies worden benoemd, die in het hele land vrije verkiezingen zullen moeten voorbereiden. Met dit besluit doet Parijs een eerste voor zichtige stap naar de politieke hervormin gen, waartegen de minister-resident in Al gerije, Robert Lacoste, zich tot dusver heeft verzet. De Algerijnse gemeenten werden totnu- toe bestuurd door raden, waarin de Fran sen drie vijfden van de zetels bezetten, of schoon zij nog niet een tiende van de totale bevolking vertegenwoordigen. In de nieuwe gemeenteraden zal deze verhouding tot redelijker percentages worden terugge bracht, doch het is zeer de vraag, of de Algerijnen zich onder de huidige gespan nen omstandigheden in grote meerderheid bereid zullen tonen samen met de Fransen enige bestuursverantwoordelijkheid te aan vaarden. Men heeft de indruk, dat de regering- Mollet zich genoodzaakt gevoelde, zowel onder de druk van de UNO die de Algerijn se kwestie binnenkort opnieuw wil be handelen, als van een steeds groter deel van het Franse parlement, te tonen dat Frankrijk bereid is de Algerijnen tenminste enige binnenlandse autonomie toe te ken nen. Men vreest echter dat, deze late zo niet te late stap door de buitenlandse en de binnenlandse oppositie tegen de hui dige regering veel te bescheiden zal worden bevonden. De officiële verklaring van de regering- Mollet omtrent de verdere plannen, die zij in Algerije denkt uit te voeren, lijkt op uitdrukkelijk verzoek van Lacoste tot eind december of zelfs begin januari te zijn uit gesteld. Eis (U.P.) De jongste maatregel heeft on middellijk critiek uitgelokt van de 1.200.000 Europese bewoners en de negen miljoen Algerijnse mohammedanen zijn er niet blij mee. De algemene vergadering van Alge rije heeft verzocht alle terroristen, die ter dood zijn veroordeeld, zonder uitstel in het openbaar terecht te stellen. In een met overweldigende meerderheid aangenomen motie drong het bestuurslichaam (waaruit alle mohammedanen zich allang hebben teruggetrokken) er op aan geen genade te verlenen aan veroordeelde rebellen. De motie is gericht aan president Coty en aan premier Mollet. Er zijn meer dan 200 re bellen ter dood veroordeeld, maar niet meer dan een dozijn geëxecuteerd. De Raad van Commissarissen en de di recteuren van de n.v. Koninklijke Neder landse Petroleum Maatschappij hebben be sloten tot uitkering van een interimdivi dend over het boekjaar 1956 van 1,50 per aandeel van 20 gulden nominaal. Dit komt neer op een interimdividend van 7'/2 per cent. De laatste jaren werd steeds 6 percent uitgekeerd. De directie verklaart dat deze stijging van het interimdividend een gevolg is van het streven een groter bedrag aan dividend als interim aan aandeelhouders uit te keren. Hieruit mag echter niet de conclu sie worden getrokken dat het totale divi dend over 1956 zal worden verhoogd. Uit het overzicht der financiële resul taten over de periode januari tot en met september blijkt, dat de winst 17 pet. hoger was dan in dezelfde periode van 1955. Zij steeg van 113.4 miljoen pond sterling tot 132,2 miljoen pond sterling. De stijging is te danken aan een 11 percent hogere ver koop in de eerste 9 maanden van 1956. De directie merkt op dat de periode waarop deze cijfers betrekking hebben reeds was geëindigd vóór de versperring van het Suezkanaal en van de pijpleiding van de Iraq Petroleum Company naar de Middellandse Zee. Als gevolg van deze ge beurtenissen zijn de beschikbare hoeveel heden olie verminderd, terwijl door de ver schillende stappen die nodig waren om deze toestand het hoofd te bieden, de kos ten belangrijk zijn verhoogd. Deze verhoog de kosten zullen voor een zo groot mogelijk deel in de verkoopprijzen tot uitdrukking moeten worden gebracht. Het feest is weer voorbij. Het heeft mij als kind altijd pijnlijk getroffen, dat dezelfde enthousiast juichende schare, die Sint Nicolaas verwelkom de bij zijn intocht, nooit aan wezig was aan de waterkant om hem dankbaar uitgeleide te doen. Het kwam mij als beschamend voor, dat het welkomstgejuich zich daar door min of meer kenmerkte als „omwille van de smeer", waarna de welgedane menigte door een massale afwezigheid bij Sints vertrek te kennen gaf: „de buit is binnen, Uwe Heiligheid kan onzentwege ophoepelen". Er is trouwens met deze na-Sinterklaasdag iets droefs, iets van een kater verbonden. De keurige pakjes zijn ont daan van hun keurigheid en de geschonken spulletjes heb ben hun plaats ingenomen in de reeks van doodgewone, on interessante gebruiksartikelen. Hoe vol van rose geheimzin nigheid kan zo'n kleurig pakje met een gouden lintje erom in de van verwachting trillende hand liggen. Doch wat is er nog van deze bekoring terug te vinden aan de stropdas die erin zat, en die men tussen dertig andere stropdassen op de slaapkamer hangt? De met vreugde geschonken en ontvangen sigaretten in hun zijdepapieren omhulsel liggen nu als vieze peuken in de asbak. De hijskraan van kleine Pieter is kapot, omdat hij er een gevulde kolenkit mee heeft willen optakelen; de glanzende pijp die oom Kees kreeg, is al wat afge bladderd en aangebrand van boven, en heeft inmiddels een aanvang gemaakt met te gaan rieken naar een afgebrand lompenpakhuis, naar goede gewoonte der pijpen. De kluwenhouder, waarmee tante Sofie verrast werd en die in zijn mysterieuze ver pakking haar wangen heeft doen blozen van spanning, ligt bij de dertien andere kluwenhouders van vorige jaargangen. Hij is precies de zelfde. En tante Sofie breit, zoals altijd, zonder kluwen houder. De xylofoon van kleine Frederik leeft nog en geeft een doordringend geluid, doch kleine Frederik is reeds ten- volle overtuigd van het feit dat hij er zijn ganse leven niet in zal slagen, een aanvaard baar wijsje uit het instrument te peuteren, en dit heeft zijn belangstelling tot nul doen dalen, ofschoon hij er tot tien december nog plichtmatig op zal blijven hameren. Een kater is een nare feest - belasting. Het is wellicht de straf op onze ondankbaarheid, omdat wij hedenmorgen niefc met duizenden naar de haven zijn gegaan om het statige schip te zien uitvaren in de richting van Spanje en wuivend de weldoener op het achterdek uitgeleide te. doen. Want geloof maar, dat die weldoener daardoor ook een kater van heeft hij hem daar zal hebben gekregen. Ik weet wel, dat hij niet geeft om ge dankt te worden. Hij is niet een man, die zijn borst voelt zwellen bij de aanblik van een dwepende menigte. Doch hij kan zich onmogelijk ver weren tegen de boosaardige gedachte ook en vooral heiligen hebben die dat die menigte het likken van de kandeleer omwille van de smeer er wel wat al te dik boven opgelegd heeft. Dit alles is natuurlijk pure onzin. Wij volwassenen weten heel goed, dat het geen zin zou hebben gehad vanmorgen naar de haven te gaan, om dat. nou ja. Maar ik wil er toch met grote nadruk op wijzen, dat wij op deze manier eigenlijk slechts voor een half feest zorgen en dat wij in onze pogingen, een schone traditie te behouden, de consequentie van de intocht des Goedhei ligenmans niet trekken: zijn uittocht hoort er onverbreke lijk bij. We kunnen proberen een argument te verzinnen en dan schaamteloos de inborst van de heilige in kwestie als schild voor onze tekortkoming gebruiken: hij houdt er niet van, hij wilde liever onge merkt verdwijnen, hij is zo bescheiden, en zo wat meer. Maar dit alles zal toch de kater niet doen overgaan. En dat komt, omdat een kater het onvermijdelijk gevolg is van een slechtgeproportionneerd feest. We krijgen die kater trouwens steeds vaker te ver duren. Want nu we de flauwe smaak van Sinterklaas trach ten te verdrijven met het op roepen van nieuwe spannin gen voor Kerstmis, verkrijgt dat komende feest daardoor ook weer verkeerde propor ties. En Kerstmis misvormt de verwachtingen van Oud en Nieuw. Nieuwjaar trekt het Paasfeest scheef. Pasen be derft de smaak van Pinkste ren. Pinksteren geeft de va kantieverwachtingen van de naderende zomer wanstaltige afmetingen. Het zijn katers in ketting reactie, een jaareigen liturgie van katers, die elkander trach ten te verdrijven en elkander toch telkens weer oproepen. Een kalender vol katers. Misschien is het toch slechts één grote kater. Hij is wellicht geschapen door de ellende van de sleur, dat geestdoden de, fantasieloze wanprodukt ener overgeordende samen leving. Een sleur van steeds maar dezelfde feesten op steeds maar dezelfde dagen, verplicht voor iedereen, voor zien van het etiket der voor geschreven geestesgesteldheid: Sinterklaas: goedgeefsheid. Kerstmis: vredesgemijmer. Oudjaar: inkeer. Nieuwjaar: fris begin. Pasen: nieuw leven. Pinksteren: filosofie. Zomervakantie: veel zien. Sinterklaas: goedgeefsheid. We zijn weer waar we be gonnen zonder nieuwe men sen te zijn geworden, zonder iets te hebben bijgeleerd of afgezworen. We zijn plicht matig alles geweest wat we wezen moesten maar de na smaak is telkens even bitter. Ik blijf tegen beter weten in toch maar vurig hopen, dat Nieuwjaar nog eens onver hoeds midden in juli zal komen te vallen, zonder dat iemand dat daags tevoren vermoeden kon. Wat een feest zou dat zijn. J.L. de Koersen Altijd zit ik met een beetje verbazing te kijken, wanneer mensen in mijn buurt aan de leestafel de beurskoersen met diepe aandacht zitten te lezen. Er zijn er bij, die gedurende deze raadselachtige bezigheid, kleine cijfertjes in kleine notitieboekjes zetten. En ik heb altijd de verzwegen (want waarom zou men onhoffelijk zijn?) vraag op de lippen: „Waarom leest u dat allemaal en waarom schrijft u die koersen bovendien nog over ook?" Ik kan mij voorstellen ik neem het zelfs als vaststaand aan dat deze heren kapitalisten zijn. Goed. En dat zij dus ergens een bundeltje effecten hebben liggen. Ook goed. En dat zij van de opbrengst van die effecten moeten leven. Nog beter. En zelfs dat zij hun hele hart aan die mooie papieren verpand hebben niet beter, maar met een beetje goede wil toch nog begrijpelijk. Dan stel ik mij voor dat zij Olies en Philipsen en Aku's en Unilevers bezitten en dat zij op een gegeven ogenblik willen weten hoeveel die papieren op dat gegeven ogenblik waard zijn. Zo maar. Of voor de belastingen. Maar wat doet het er nu toe wat die dingen maandag waard zijn, als zij dins dag minder, woensdag meer en donderdag weer hetzelfde waard zijn? Wat heeft het voor belang dat op 3 de cember de Koninklijke 150 staat, terwijl zij op 4 december 149 waard kan zijn, of 151? Er zijn uiteraard schalken die specu leren en voor hen heeft de koers van de dag waarde. Maar als het avondblad ver schijnt, zijn de banken en de beurs ge sloten en dan valt er toch niet meer te verhandelen en bovendien ben ik ervan overtuigd, dat de ware speculant 's mid dags al wist hoe de zaken die dag staan. En wat zouden ze nu in die kleine notitieboekjes krabbelen? Ik vermoed, hetzelfde wat in de krant staat. Goed dat boekje steken zij dan in hun zak en zij gaan er' straks mee naar huis en zij gaan naar bed en wanneer zij de volgende mor gen opstaan, zijn die cijfertjes in dat boekje alweer verouderd. Wat heb je er dinsdag aan te weten wat de koersen maandag waren? Nee werkelijk, ik begrijp dit nooit. En ik doe er dan ook niet aan mee. Wat heeft het voor nut, dat ik weet dat ik maandag f 3.614.855 bezit, als het dins dag f 3.917.623 is en woensdag nog maar f 2.816.453 kan zijn? Als de boel morgen een miljoen méér waard is, kan ik er, als ik alles vasthoud, geen pakje sigaretten van kopen. En als het een miljoen minder is, behoef ik er, zolang ik niet verkoop, geen boterham minder om te eten. Nou dan Elias ADVERTENTIE Zuiver Uw lucht wegen snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen met 'AKKER SIROOP WARSCHAU/BERLIJN (Reuter/United Press/AFP) Gomoelka en Spychalski zijn volgens het Poolse persbureau PAP kandi daat gesteld bij de aanstaande Poolse ver kiezingen, en wel door de arbeiders van een fabriek in Poznan. PAP meldt dat arbei ders van de Gegielski-fabriek in Poznan de communistische bedrijfsraad hebben opge dragen, Gomoelka en Sypchalski te vragen, of zij bereid zijn, voor het district Poznan de kandidaten te zijn voor het Poolse parle ment (Sejm). Duizenden Duitsers, die in en rondom Szczecin (Stettin) wonen, zullen toestem ming krijgen zich naar West-Duitsland te begeven, aldus heeft het Poolse persbureau, PAP, woensdag gemeld. De Poolse regering heeft plaatselijke autoriteiten gemachtigd uitreisvergunnin gen te verstrekken, aldus het persbureau. Het Poolse blad „Zycie Warszawy" meld de heden dat kardinaal Wyszinski waar schijnlijk naar Rome zou vertrekken, na overleg met de Poolse regering. „De pri maat van Polen zal waarschijnlijk voor dis cussies met de paus naar Rome reizen", schrijft het blad. Er worden nu besprekingen gevoerd tus sen vertegenwoordigers van de regering en het episcopaat, die moeten leiden tot een verder herstel van de normale wederzijdse betrekkingen. Oostduitse bemoeienis Een van de leidende politici in Oost- Duitsland, dr. W. Girnus, heeft een open bare waarschuwing aan Polen gepubliceerd gezien de anti-Russische gevoelens, die in Polen merkbaar blijven. Hij betoogt dat het Westen, en niet het Oosten, Polen's vijand is en heeft critiek op het feit, dat Polen economische hulp van het westen aan vaardt. BERN (Reuter) De Zwitserse minister voor militaire aangelegenheden, Chaudet, heeft verklaard, dat als voorzorgsmaatregel alle Zwitserse grensforten in gereedheid zijn gebracht en voorzien van munitie. Ook zijn maatregelen genomen om de gehele winter de passen van de St. Gotthard, Oberalp, Furka en Simplon open te houden om de verbindingen te verzekeren. De mi nister deelde dit in de Nationale Raad Tweede Kamer mede, toen hij een toe- lichtng gaf op de besteding van aanvullen de defensiekredieten tot een bedrag van 140 miljoen gulden, waarom de regering met het oog op de internationale toestand wil vragen. De Nationale Raad keurde een stemmig maatregelen goed, die de regering machtigen manschappen van het leger op te roepen voor buitengewone dienst.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5