Ook aan Djakarta is een protestnota gezonden de Grote Hanro mode DE LAATSTE TOAST MERLIJN EN DE WONDERBESSEN Agenda voor Haarlem TWEEDE KAMER Menselijke rechten geschonden in processen tegen Nederlanders Amerika en de NAVO NAAIMACHINES (pböt Onder zijn auto doodgedrukt Australische tennissers Garantiefonds voor de atoomtentoonstelling Plannen voor permanent voorlichtingsinstituut Meer vrijheid voor Poolse lezers bij c/t? Geheel nieuwe collectie jersey-japonnen en deux pieces ontvangen Grote Houtstraat 98 - Haarlem Telefoon 16772 Onrust onder de Russische studenten bevestigd Zij willen de waarheid weten over Hongarije UNO-deskundige met bergers naar Athene Drie soelers van Honved in Engeland Russisch jeugdblad tot studenten: matig u! Critiek op Sovjetcultuur gaat vaak te ver 5 SKI-UITRUSTINGEN fc GRETHA DE BRUDN jf Engelse voetballers te sterk voor de Denen .OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Japans smartegeld f 385 per gerechtigde Examens r VERVOLGVERHAAL DOOR JAKOB JAKOBI J Nieuwe wereldrecords gevestigd in Sydney Moeilijkheden door het zondag-rijverbod Sport in 't kort DONDERDAG 6 DECEMBER 1956 (Van onze Kamerverslaggever) IN DE TWEEDE KAMER heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, meegedeeld dat de Nederlandse regering een protestnota heeft gestuurd aan de regering van Indonesië over de schending van de menselijke rechten in de processen tegen Nederlanders. Ook aan de UNO is een nota over deze aangelegenheid gezonden. Na al het onrecht van het Indonesische vervolgingsapparaat, waartegen de regering herhaaldelijk vergeefs had geprotesteerd, hield zij aanvankelijk nog rekening met de mogelijkheid dat de onafhankelijke rechter zich niet zou laten beïnvloeden. Na de uitspraak in het proces-Schmidt, aldus minister Luns, weten wij dat dit wel het geval is. Bestudering van het vonnis tegen Schmidt heeft de overtuiging bevestigd, dat de rechter het recht met voeten heeft getreden. De Nederlandse regering kan daarin niet berusten. Bij de Indonesische regering is een nota ingediend, waarin wordt betoogd, dat de processen tegen Nederlanders een schending zijn van volken rechtelijke verplichtingen. De regering beschouwt de gevangenhouding van Neder landse arrestanten als rechtsweigering en als een houding die in strijd is met de menselijke rechten. Indonesië heeft het Internationaal Gerechtshof niet aanvaard als rechtsmacht. De regering heeft Indonesië gevraagd voor dit geschil de rechts macht van het Internationale Hof te erkennen, aldus minister Luns. Bij de hierna voortgezette behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken is weer critiek uitgeoefend op de twee slachtige houding van Amerika in het conflict in het Midden-Oosten. Rusland is aan de winnende hand, con stateerde de heer W e 11 e r (K.V.P.). China is gewonnen voor het anti-westerse com munisme en ook in Noord-Afrika wint het communisme terrein. Daarom is het de stellige overtuiging van de heer Weiter, dat de actie van Israel, Frankrijk en Enge land te juister tijd kwam om het Russische spel in het Midden-Oosten te doorkruisen. Het is te betreuren, dat daardoor een ver wijdering is ontstaan tussen de bondge noten in de NAVO. De eenheid dient zo spoedig mogelijk te worden hersteld en dan moet de NAVO worden verdiept en verstevigd. Zij moet van een zuiver mili tair verdrag een verbond worden, dat ook politiek en economisch is gefundeerd. De werkelijkheid is voorlopig echter, al dus de heer Weiter, dat Amerika geleide lijk van zijn bondgenoten in de NAVO is afgedreven, doordat het niet alleen NAVO- politiek, maar ook wereldpolitiek wil voe ren. Het wil in concurrentie met Rusland de gunst winnen van de anti-westerse landen, met het gevolg, dat deze landen steeds hogere eisen gaan stellen, terwijl de positie van het westen geleidelijk wordt ondermijnd. Maar Amerika moet begrij pen, dat het de verantwoordelijkheid draagt voor de leiding van het westen. Die verantwoordelijkheid kunnen de Verenigde Naties in laatste instantie nooit overnemen. Frankrijk en Engeland waren gerechtigd tot ingrijpen, betoogde de heer Berk houwer (V.V.D.). De nationalisatie van het Suezkanaal door Nasser kan niet wor den beschouwd als uitoefening van de na tionale soevereiniteit, want de Suez-Ka- naalmaatschappij was een internationale rechtspersoon, die niet was onderworpen aan het Egyptische recht. Het groeiende anti-Amerikanisme in Engeland en Frankrijk en ook in ons land was voor prof. Scholten (A.R.) aanlei ding op te merken dat Amerika de leiding heeft in de Verenigde Naties, waarin het bindende element het geloof in de funda mentele rechten van de mens is. Wanneer deze grondslag wordt aangetast dient Amerika op te treden omdat het anders op den duur het geestelijk leiderschap ver speelt. De westerse gedachte van een vol kenorganisatie heeft gelukkig ook aan knopingspunten in niet-westerse bescha vingen, maar zij blijft toch aan het westen verbonden. Dit betekent, dat elke aanslag op het westen tevens een aanslag is op de toekomst van alle naties. Helaas moet worden geconstateerd, dat de Verenigde Naties hun geestelijke leiding in de waag schaal stellen en hun verantwoordelijkheid tegenover het westen niet altijd blijken te beseffen. De samenwerking tussen Ameri ka en West-Europa moet niet altijd zijn gebaseerd op afweer van Russische agres sie, maar ook op het bewustzijn, dat het westen verantwoordelijk is voor de toe komst van de mensheid, aldus prof. Scholten. Dr. Bruins Slot (A.R.) onderstreepte nog eens, dat de jongste politieke gebeurte nissen de noodzaak van de Europese een wording duidelijk in het licht hebben ge steld. Het is nodig de Europese zienswijze in de westerse samenwerking door concen tratie krachtiger tot uiting te kunnen brengen. Vanmiddag zal minister Luns uiteen zetten wat het officiële standpunt is van Nederland in de diverse internationale kwesties. In Den Haag is een 43-jarige bedrijfs leider om het leven gekomen doordat zijn auto, waar hij onder lag om iets te repa reren, van de krik gleed. Zijn borstkas werd ingedrukt. Hij was 's avonds voor deze reparatie naar de machinefabriek gereden waar hij werkzaam is. Zijn echtgenote belde 's nachts om vier uur de politie op, daar zij ongerust was over zijn wegblijven. Toen de politie naar de fabriek ging, trof zij daar de bedrijfsleider levensloos onder de auto aan. Het Australische tennisteam voor de eind strijd van het Davis-Cup-toernooi zal wor den samengesteld uit de volgende spelers: Wimbledonkampioen Lewis Hoad. Ken Rose- wall. Malcom Anderson. Ashley Cooper, Roy Emerson en Neale Fraser. In de Challenge-round, van 26 tot 28 de cember in Adelaide, zal Australië uitkomen tegen de winnaar van de interzone-finale Amerika-India. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr.181, Tel. 14444 Het bestuur van de stichting internatio nale tentoonstelling „Het Atoom" deelt mede een beroep te hebben gedaan op het bedrijfsleven van Amsterdam en omge ving om mede te willen werken aan het tot stand brengen van een garantiefonds ten bedrage van 200.000 tot 250.000 gulden voor speciale doeleinden, welke vallen buiten de voor de tentoonstelling opge stelde begroting en waarin dus het ge meentelijk subsidie niet voorziet. De ge meente Amsterdam heeft een krediet ver strekt van 6.500.000 gulden, waarvan 3.000.000 gulden voor de inrichting en ex ploitatie van de tentoonstelling. In de eerste plaats dient het garantie fonds om - zo nodig - de kosten verbon den aan opstallen, onderhoud en bedienen van een kernreactor te bestrijden. Op het tijdstip van het verlenen van het gemeen tekrediet was de mogelijkheid tot plaat sing op de tentoonstelling van een wer kende kernreactor niet bekend. Gezien de dynamische ontwikkeling van de materie, die deze tentoonstelling behan delt, moet er voorts zeker rekening mee worden gehouden, dat zich nog andere mogelijkheden van deze aard tijdens de voorbereiding van de expositie zullen voordoen, waarvoor evenmin gelden zijn uitgetrokken. Ten slotte staan de organisatoren plan nen voor ogen tot het stichten van een permanent voorlichtingsinstituut te Am sterdam op het gebied van de kernenergie, dat de voorlichtende taak van de tentoon stelling kan voortzetten. Indien degenen, die het garantiefonds bijeenbrengen, zich te zijner tijd daarmede verenigen, zal het fonds voor de aanpak daarvan kunnen worden aangewend. Het officiële Poolse persbureau „Pap" meldt, dat alle tevoren in Polen bestaande „zwarte-litteratuurlijsten" zijn ingetrokken en vervangen door een korte lijst, die ver meldt dat niet in omloop mogen zijn: stuk ken met vertrouwelijke inhoud, pornogra fische, zeldzame en waardevolle boeken en „geschriften, die door het bureau voor toe zicht op de pers vei-boden zijn". In de thans ingetrokken voorschriften was bepaald dat geen geschriften in omloop mochten zijn, die schadelijk zouden kunnen zijn voor de opvoeding van het publiek in socialistische geest". De Poolse bibliotheken kunnen zelfs de nog verboden geschriften in haar verzame lingen opnemen, indien zij hiervoor vergun ning van de overheid hebben verkregen. ADVERTENTIE (ook in grote maten) (Van onze correspondent in Londen) De correspondent in Moskou van de „Daily Mail" heeft bevestigd dat in de af gelopen twee maanden meer dan honderd studenten van de Moskouse universiteit zijn weggestuurd wegens critiek op en demonstraties tegen het regime. Vele stu denten protesteerden ertegen dat de hand boeken voor propaganda werden gebruikt. De meeste der honderd studenten werden weggejaagd in de eerste dagen van de Hongaarse opstand, toen de Russische bla den weinig of geen nieuws uit Boedapest afdrukten. Een Engels-sprekende student, die aan de betogingen heeft deelgenomen, doch niet ontslagen was, nodigde de correspon dent op zijn kamer uit en vertelde hem, dat er onder de Russische studenten reeds lange tijd een geladen stemming was. De moeilijkheden begonnen echter pas goed, toen sommige studenten, die in het buiten land hadden deelgenomen aan uitwisse- lingsbezoeken, leugenachtige berichten in de bladen lazen over landen, waar zij wa ren geweest. De buitenlandse radiostations geven andere berichten dan hun eigen kranten over wat er in Hongarije gebeur de. Zij kregen het gevoel als kinderen te worden behandeld. Het feit dat Hongaarse studenten aan de opstand deelnamen, deed de Russische studenten nog sterker naar nieuws verlangen. Op veelal rumoerige bij eenkomsten in Moskou en ook in Leningrad werd geëist, dat de Russische bladen geen nieuws zouden onderdrukken. Toen de eisen onbeantwoord bleven, besloten de studenten een muurkrant te maken van de nieuwsberichten van de BBC, ondanks het luisterverbod. De student toonde de journalist een Franse grammatica met een leesles over het: lot der Franse mijnwerkers onder het kapitalistische stelsel. Dat, zo zei de stu dent, is het waartegen wij bezwaren ma ken. De Russische studenten hebben hun muurkrant stop gezet, maar luisteren nog steeds naar de buitenlandse radio-uitzen dingen. Generaal Raymond A. Wheeler, de lei der van een UNO-delegatie, die zich met de organisatie van de opruimingswerkzaam heden in het Suezkanaal zal bezighouden, is met zijn zeven medeleden op Schiphol aangekomen. Uit Kopenhagen arriveerden vijf Deense experts van de Svitzermaatschappij en uit Rotterdam kwamen Nederlandse deskun digen van Smit en Co. naar Schiphol. Het gehele gezelschap vertrok later per vliegtuig naar Athene. Volgens mededelingen van generaal Wheeler zal men in Athene overleg plegen en plannen beramen. Later zou het gezel schap dan naar Cairo gaan. Generaal Wheeler zei dat de Verenigde Naties met L. Smit en Co. uit Rotterdam en met de Deense bergingsmaatschappij Svitzer uit Kopenhagen een contract heb ben afgesloten voor de opruiming van de vele in het Suezkanaal tot zinken gebrachte schepen. De Nederlandse en Deense firma's zijn aangewezen als hoofdcontractanten. Zij zullen bijgestaan worden door onder aannemers uit Italië, België, Duitsland en misschien ook Noorwegen. Volgens gene raal Wheeler is reeds bergingsmateriaal in Figypte aangekomen en is de rest op weg uit Italië, België en Duitsland. Generaal Wheeler is een technicus, die een leidende functie had bij de Panama Kanaalmaatschappij Drie Hongaarse voetballers van 22 jaar, reserve-spelers van Honved. hebben besloten zich in Groot Brittannië te vestigen. Zij zijn met een groep vluchtelingen in Londen aan gekomen. Het zijn Nimerford (rechtsbuiten), Fabri (linksbinnen) en Apthy (linksbuiten). De drie Hongaren hebben te kennen gegeven dat zij graag als prof voor een Engelse club willen spelen. Zij trainen op het ogenblik bij Oldham en deze club is bereid hen te contracteren mits de FA toestemming daartoe geeft. Merlijn ging naar de plaats even buiten de stad, waar het paleis stond van de koning. Voorzichtig naderde hij tussen de bomen, om niet gezien te worden door de wachters. Toen hij de omgeving goed had opgenomen begon hij dichter naar het paleis te sluipen; en weldra wist hij ongezien onder de balken van de zware ophaalbrug te komen. Merlijn had zich zo goed verstopt, dat geen van de schildwachten hem had gezien. Nu moest hij in het paleis zien te komen111-112 MOSKOU (United Press) Het leiden de Sovjet-jeugdblad „Komsomolskaya Pravda" liet maandag een waarschuwing horen aan het adres van de studenten, die in hun critiek op het bewind wel eens te ver zouden kunnen gaan. Dit blad, dat het orgaan is van de communistische jeugd- liga, die de juniorafdeling is van de com munistische partij, schreef, dat, waar een zekere mate van vrije discussie en gewet tigde critiek op de Sovjet-instellingen aan gemoedigd moet worden, er echter voor beelden zijn van „niet weinige foutieve uitdrukkingen en misverstanden in verband met de kwestie van de stalinistische per- soons-verheerlijking." In sommige besprekingen van studenten, voegde het blad daaraan toe, „kan men ru moerige demagogische uitspraken verne men, die proberen om de onweerlegbare re sultaten van de Sovjet-cultuur tot niets terug te brengen." Het blad keurt „scherpe, snijdende, hartstochtelijke uitdrukkingen" van persoonlijke opvattingen goed, maar zegt, dat zij binnen bepaalde grenzen moe ten worden gehouden. Het critiseerde scherp studenten, die bij een bespreking, kortgeleden, op het tech nologische instituut van Leningrad getracht hadden hun „demagogische uitspraken te dekken met ultra-revolutionaire frasen, die ten doel hadden hun gehoor te bedwelmen met zogenaamde stoutmoedigheid en om applaus te verwerven." ADVERTENTIE VOOR COMPLETE in diverse uitvoeringen en prijzen SPORTMAGAZIJN Twünderslaan 7 - Haarlem - Tel. 15116 100 °/o SERVICE De eerste wedstrijd tussen Engeland en Denemarken in de voorronde van het toer nooi om het wereldkampioenschap is door de Engelsen gewonnen met 5-2. Bij de rust hadden de gastheren de leiding met 2-1. Alle Engelse doelpunten kwamen van de voeten van twee spelers van Manchester United, Tommy Taylor en Duncan Edwards. Taylor, die de beide goals in de eerste helft maakte (na twee minuten stond Denemar ken reeds met 0-1 achter en na 19 minuten was de stand 2-0 voor Engeland), scoorde de hattrick zeven minuten na de hervatting. Aan Deense zijde hield de kleine mid voor Beck Nielsen de eer van zijn team op. Na de twee Engelse doelpunten verkleinde hii nog voor de rust de achterstand tot 2-1 en na de derde goel van Taylor sloeg hij terug en bracht hij de stand op 3-2. Daarna nam Edwards de taak van zijn clubgenoot over. Met twee goals in de 66e en 77e minuut bezorgde hij Engeland de overwinning met 5-2. Het resultaat beantwoordde volkomen aan de verwachtingen. Ook de Denen had den niet op een beter resultaat durven ho pen, maar zij gaven zich toch niet gewon nen dan na heftige tegenstand, welke luid werd toegejuicht door de 50.000 toeschou wers. De tweede wedstrijd in de voorronde van het wereldkampioenschap tussen beide ploe gen zal op 15 mei in Kopenhagen worden gespeeld. ADVERTENTIE Doelstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 CHEMICAUëN BESTANDIGE LAKKEN In de Tweede Kamer heeft minister Luns medegedeeld, dat het smartegeld voor degenen, die in Japanse kampen geïnter neerd zijn geweest, 385 per gerechtigde zal bedragen. Er zal geen belasting afgaan. Over enkele dagen zal met de verzending een begin worden gemaakt. Er zullen ver scheidene maanden mee gemoeid zijn, hoe wel het de bedoeling is 600 gevallen per dag te behandelen. Over wat degenen krijgen, die in Japan se krijgsgevangenschap hebben vertoefd, zal binnenkort een mededeling worden ge daan. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doc toraal examen rechten: mej. L. A. M. Alten burg, Amsterdam. Doctoraal examen econo mie: W. H. Murs, 's Graveland. Groningen. Op een proefschrift, geti teld „Electronic scanning for variable stars", is gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer J. Borgman, gebo ren te Groningen. q Zij hield haar hoofd in haar linkerhand gesteund en Termühlen vond dat hij nog nooit zulk een overeen stemming tussen vorm en inhoud tegengekomen was. Do rothea was niet alleen knap, maar ook mooi. Haar be wegingen waren spaarzaam, doch van een merkwaardige gratie. Haar ogen, die groot en bijkans zwart waren, gaven een impressie van rust en kalmte, maar zij konden toch niet verheimelijken, dat Dorothea vreugde in het leven had. Hij kreeg een gevoel van gelukzaligheid, nu hij meende te mogen opmerken, bij Dorothea zekere sympathie gevonden te hebben. Hij zocht naar een char mant en geestig compliment, maar juist op dat moment wendde Dorothea zich tot tante Lottchen. Zou je soms zo vriendelijk willen zijn om voor onze gast iets in te schenken?, vroeg zij. Ik vermoed, dat hij niet al te veel belangstelling voor onze thee heeft. Deze woorden waren voor tante Lottchen een duidelijk bevel om te verdwijnen. Ze begreep dit ogenblikkelijk en gehoorzaamde met een wonderbaarlijke snelheid. Toen mevrouw Werdohl zich weer tot Termühlen wendde, meende hij dat zij ernstiger was geworden. Ik ben daarnet bij de Amthors geweest, zei ze, Charlotte's broer is vandaag gekomen. Hij is een grote steun voor haar. Die zelfmoord heeft haar nogal aan gegrepen. Termühlen vond het niet prettig, dat mevrouw Wer dohl die onaangename zaak aansneed. Ik heb laatst wat zitten praten met die dikke com missaris, zei hij, u weet wel, Muck, die ons verhoord heeft. Hij gelooft dat het géén zelfmoord was. Dorothea keek hem hoogst verbaasd aan. Waarom? Mensen zoals Irmgard Christensen plegen geen zelf moord. Dorothea begon hartelijk te lachen. Wat weet u nu over de ziel van een vrouw? Dat is nu typisch de logica van een man! Dat kan wel zo zijn, antwoordde Termühlen, maar die Mucknee, werkelijk, ik moet hem gelijk geven. In haar papieren, in haar brieven, ergens zou men toch een aanknopingspunt gevonden moeten hebben. Dorothea keek hem geïnteresseerd aan. De zaak wordt spannend, meende zij, alhoewel u mij nog niet hebt kunnen overtuigen. Het zou dus moord geweest zijn? Maar kunt u mij dan ook zeggen, wat het motief was? Waarom werd dat meisje vermoord? Termühlen begon levendig te worden. Vertaald uit het Duits Copyright: Cosmopress, Génève Oorspr. titel: „Toen de champagne werd geserveerd" Dat is het juist, wat de zaak zo duister maakt. Ik kom er niet uit. Ik heb altijd maar matige belangstelling voor andermans zaken, maar ditmaal Mevrouw Werdohl was één en al oor. Wordt nu een ieder van ons verdacht? Termühlen werd door deze woorden overvallen. Iedereen? Ik voel mij volkomen onschuldig! Dorothea begon enigszins toegeeflijk te lachen. Nu, ik ook, en voorzover ik het gezelschap ken, wil ik voor iedereen mijn hand in het vuur steken. Maar. wacht even, er schiet me iets te binnen. Mevrouw Werdohl ging er iets gemakkelijker bij zitten en staarde naar haar vingertoppen. Misschien is de vrouwelijke denkwijze sneller, begon ze, een moordeen moord dus, voegde ze er langzaam aan toe. Het zou de eerste zelfmoord zijn geweest, die in de onmiddellijke nabijheid van mij ge pleegd werdmaar een moord zou nóg verwonder lijker zijn. Dorothea scheen over iets te piekeren, waar ze niet uil kon komen. Termühlen ergerde zich nog steeds aan het gesprek. Hij had veel liever op zijn manier een beetje met mevrouw Werdohl geflirt, maar zij wilde daar op dit moment kennelijk niet op ingaan. Zij reageerde hele maal niet op wat hij zijn „techniek" noemde. Deze vrouw viel niet te veroveren, zij zou zich ten hoogste schen kenals zij al geïnteresseerd was in liefdeszaken. Men hoorde algemeen, dat het huwelijk van de Werdohls voortreffelijk was. Een moord, zei mevrouw Werdohl nog eens, Weest u niet boos op mij, maar mijn fantasie gaat met mij op de loop. Gaat het soms tegen uw principes in, mijnheer Termühlen, om samen in zee te gaan, om ge mene zaak te maken? Hoe dat zo? Ik zou graag met u een verbond sluiten. Dat klinkt u zeker vreemd in de oren, nietwaar? Mijn fantasie plaagt mij namelijk, ik heb een wonderlijke gedachte gekregenWat zou u er van zeggen, als Irmgard Christensen zuiver door een toeval vermoord werd? Aangenomen dan, dat het géén zelfmoord Is! Ik begrijp u eerlijk gezegd niet goed. Het is toch vrij eenvoudig! Iemand wilde iemand anders naar de andere wereld helpen. Door een toeval werd Irmgard Christensen het slachtoffer. Termühlen zat wat ongemakkelijk in zijn stoel te draaien. Aan die mogelijkheid had hij nog geen moment gedacht. Mevrouw, zei hij enigszins onthutst, als iemand al de afschuwelijke moed kan opbrengen om iemand anders van het leven te beroven, dan zal*hij dat plan toch wel zó consequent uitvoeren, dat hij ook zijn doel bereikt. Dat is best mogelijk, zei mevrouw Werdohl, maar ik vind het een onmogelijke lichtzinnigheid om een moord te plegen. Vroeger of later komt zo iets toch altijd uit, nog helemaal afgezien van de kwestie, hoe men met zulk een gewetensschuld nog verder door het leven kan gaanmaar zoals gezegd: het is een grote lichtzinnigheid een moord te begaan. En waarom zou de moordenaar dan niet zo lichtzinnig kunnen zijn de ver keerde van het leven te beroven? Dit is, mompelde Termühlen zachtjes, eerder tot zichzelf dan voor andere oren bestemd. Dit is iets voor de commissaris. Wilde u dat niet zeggen, mijnheer Termühlen? Ik zou graag nog verder willen gaan. U steekt voor iedereen, die op dat feest- avondje van de Amthors geweest is, uw hand in het vuur. Maar iemand van ons wilde een ander vermoor den! Wij waren met zijn dertienen. Eén van ons der tienen wilde iemand uit dat gezelschap van dertien uit de weg ruimen, aangenomen dat mijn theorie natuurlijk juist is, en trof toen de verkeerde. Op dit ogenblik werd er geklopt. Dorothea keek verstoord op. Ja?, riep zij. De butler kwam binnen. Hij boog even. Mevrouw, mijnheer laat vragen of u even tijd voor hem heeft. Het is erg belangrijk. Dorothea Werdohl was doodsbleek geworden. Ze stond op. Een aanval?, vroeg zij. Nee, dat niet, mevrouw. Weest u niet boos op mij, mijnheer Termühlen, maar ik moet u vragen uw bezoek te beëindigen. Mis schien hebben wij nog wel eens gelegenheid ons gesprek voort te zetten. Met deze woorden verliet zij haastig het vertrek. (Wordt vervolgd). ?TTTVTTTVyTTTVTTTTTTTTTTTTTT Na-Olympische wedstrijd Tijdens een zogenaamde na-Olympische ontmoeting tussen ploegen van Amerika en het Britse Rijk, die in Sydney wordt ge houden, heeft het damesteam van Australië het wereldrecord verbeterd voor de 4x110 yards estafette. Dit team, bestaande uit Shir ley Strickland. Norma Croker, Fleur Mellor en Betty Cuthbert, noteerde een tijd van 45,6 seconden. Het oude record stond sinds 29 juli 1956 op naam van de Oostduitse dames Gisela Henning, Christa Stubnick, Gisela Kohier en Barbel Mayer met 45,8 seconden, gemaakt in Rostock. Er werden voorts nog de volgende wereld records verbeterd: een Amerikaanse ploeg, bestaande uit Gerald Walters, Ron Surrier, Arne Sowell en Tom Courtney liet een tijd van 7 min. 23 seconden afdrukken op het nummer 4x880 yards estafette. Het officiële wereldrecord stond op naam van de ploeg van de universiteit van Fordham met een tijd van 7 min. 27,3 sec., gemaakt op 21 mei 1954 in Los Angeles. Een ploeg van Los Angeles had dit jaar in Modesta op 27 mei reeds een tijd laten afdrukken van 7 min. 25.2 sec., doch deze prestatie was nog niet als wereldrecord erkend. Op de 4x220 yards estafette liet het Ame rikaanse team bestaande uit King, Stanfield, Baker en Morrow een tijd noteren van 1 min. 23.8 sec. Het record stond op naam van een ploeg van de Abilenschool, dat op 14 april van dit jaar in Modesta was erkend. Ook het team van de universiteit van Zuid Cali- fornië had met een tijd van 1 min. 24,0 sec. het wereldrecord op zijn naam staan, maar dat was reeds zeven jaar oud. Het vierde wereldrecord dat tijdens de wijdstrijden in Sydney werd verbeterd was dat in het nummer 4x220 yards voor dames. De Australische sprinters Mariene Mathews, Norma Croker, Fleur Mellor en Betty Cuth bert legden de 880 yards af in 1 min. 35,3 sec., 0.1 sec. sneller dan het officiële wereld record dat op naam van Oost-Duitsland stond, gemaakt op 29 juli van dit jaar in Rostock, en dat reeds door de IAAF was er kend. Van de noordelijke districts-commissle ontving het hoofdbestuur van de KNKB de mededeling, dat door het zondagrijverbod grote moeilijkheden zijn te verwachten bij de afwerking van de competitie 19561957. In verband biermede is besloten de wed strijdprogramma's voor 9 en 16 december voor Groningen, Friesland en Drente ge heel af te gelasten. Het hoofdbestuur overweegt bij de be voegde instanties stappen te ondernemen voor het verkrijgen van ontheffing van het verbod in zodanige vorm, dat toestemming wordt verkregen met huurbussen de aan de wedstrijd verbonden afstanden af te leggen, die niet of bezwaarlijk (i. v. m. reisduur en hogere kosten) met openbare middelen van vervoer kunnen worden bereisd. HONVED. In een vriendschappelijke voetbalwedstrijd heeft de Hongaarse ploeg Honved met 43 gewonnen van Barcelona. Bij de rust hadden de Spanjaarden met 2—1 de leiding. NOORWEGEN—DENEMARKEN. De tenniswedstrijden voor de tweede ronde van de Koning Gustaafbeker tussen Noorwegen en Denemarken eindigde in een 3—2 zege voor de Noren. DONDERDAG 6 DECEMBER Minerva: „Als ei dauw hangt komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „De man, die te veel wist", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Charlie's tante", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Razzia", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Sere nade", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Botsende jeugd", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het kasteel in de schaduw", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „The naked street", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Zuider kapel: Tijd rede van de heer D. J. Bruyn uit Wassenaar. Onderwerp: „Zie de bruidegom". VRIJDAG 7 DECEMBER Minerva: „De vrouw in het venster", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „De man, die te veel wist", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Charlie's tante", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Vallei der wette loosheid", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De wereld der stilte", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het eiland der verleiding", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Doco- tor at sea", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Minderjarig meisje ontvoerd", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Nassauplein 8: Prof. dr. ir. A. M. Hr.as spreekt voor Theo sofische vereniging over „Meetkunde en mystiek", 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6