N.O.V. zendt adres aan een tweede de raad ZE VEN DA GEN HAARLEM De speeltuinverenigingen: idealen met spierkracht Drie teams met evenveel punten op tweede plaats in hoofdklasse Jongere jeugd leert het groepsleven Plaats ie Van mensen en dingen onder de Damiaatjes 9 Restauratie Müller-orgel Verdeeldheid in N.O.V. Surprise voor raadsleden Vorige maand meer terug betaald dan ingelegd Brand in twaalfvoetsjol op Sint Nicolaasavond DE DAMCOMPETITIE Streekplan in Haarlemse gemeenteraad Filmvoorstellingen op maandag 17 december Onvermoeibare Sint tovert lach op kindergezichtjes Aanbesteding Coornhert- yceum op 21 december ly VERENIGDE JEUGD Boeke(n)rij Stille Armen te Heemstede Prof. mr. dr. De Smidt hield inaugurele rede Burgerlijke Stand van Haarlem Burgerlijke Stand van Heemstede Burgerlijke Stand van Bloemendaal DONDERDAG 6 DECEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het hoofdbestuur van de Nederlandse Organisten Vereniging heeft zich in een tweede adres met betrekking tot de restauratie van het Müllerorgel in de Grote Kerk te Haarlem tot de raad van Haarlem gericht. In dit adres verzoekt het hoofdbestuur de raad met klem in deze zo gewichtige zaak geen beslissing te nemen voordat hij zich „op de breedst mogelijke wijze heeft laten voorlichten". Vanmiddag zal het voor stel van B. en W. inzake de aan te wijzen restaurateur aan de raadsleden worden toe gezonden. Indien dit voorstel in overeenstemming is met het advies van de speciaal hiertoe gevormde commissie zal de Nederlandse Organisten Vereniging geen nadere stappen ondernemen om restauratie van het Müller-orgel door de Deense orgelbouwer Marcussen tegen te gaan. Er is evenwel een groep organisten, die achter de bezwaren van het hoofdbestuur van de N.O.V. staat en in bovengenoemd geval een telegram zal sturen aan het ministerie. De inhoud van dit telegram is nog niet bekend. De groep organisten wordt onder meer gevormd door dr. Anthon van der Horst, Henny Schouten, Piet Visser en Jacob Bijster. In het tweede adres aan de raad wijst het hoofdbestuur van de Nederlandse Orga nisten Vereniging op „de reacties van ver schillende organisten en orgelbouwdeskun- digen, die zich niet met het door de com missie uitgebracht advies ten opzichte van de keuze van de restaurateur kunnen ver enigen. De algemene bezorgdheid voor dit in ons land zo belangrijke instrument is naar aanleiding ons ons adres (het eer-ste) aan uw raad ten zeerste tot uiting ge komen, waarom we dan ook in de gegeven omstandigheden meenden dit advies onder uw aandacht te mogen brengen", aldus het hoofdbestuur in zijn adres. Vorige maand maakte het hoofdbestuur van de N.O.V. voor de eerste keer in een adres aan de raad bezwaar tegen advies van de commissie het Müller-orgel te laten restaureren door de Deen Marcussen. Het hoofdbestuur dringt er op aan, dat de res tauratie door een Nederlandse deskundige wordt verricht. Vrijdag 23 november publi ceerden wij de meningen van verscheidene organisten, die het Müller-orgel regelmatig bespelen of bespeelden. Deze meningen ble ken nogal verdeeld te zijn. Op 12 december zal de restauratie-opdracht in de gemeente raad worden behandeld. Binnen de kring van de Nederlandse Organisten Vereniging heerst overigens geen eensgezindheid. De heer A. II. Edskes, redacteur in orgelbouwkundige zaken van het maandblad van de vereniging „Het Orgel", maakt ernstig bezwaar tegen beide adressen van het hoofdbestuur. De heer Edskes richt zich nu ook in een adres tot de Haarlemse raad. Hij is van mening, dat de leden van het hoofdbestuur zich niet voldoende op de hoogte hebben gesteld van de resultaten, die de Deense orgelbouwer Marcussen heeft bereikt. „Hun informaties zijn beslist onvoldoende geweest", aldus de heer Eds kes. Hij is ervan overtuigd, dat Marcussen de enige is, die voor deze restauratie in aanmerking komt en baseert zijn oordeel op de resultaten van de restauraties in Zwolle en Alkmaar, die hij pertinent on voldoende vindt. OCOOGOOCOOOO X5COCOOOCCOOOOOO Sint Nicolaas heeft zich wel bijzonder 8 erkentelijk getoond voor de grote mate 3 van belangstelling, die burgemeester, 3 3 wethouders, gemeentesecretaris en 3 raadsleden van Haarlem steeds hebben 3 8 gehad voor de stichting „Haarlems 3 Bloei". 8 p K 8 Op zijn verjaardag werden namelijk 8 0 al deze leden van het gemeentebestuur 8 van de Spaarnestad bedacht met een p, q rood-wit vaantje van moiré zijde met 3 3 goudopdruk „Haarlem 1956" alsmede 8 3 het wapen van de stad. Dit geschenk was vergezeld van een 8 gedicht, dat luidde: 8 Aan de leden van de raad 3 Zij dit vaantje aangeboden. p Altijd staan zij toch paraat I j Om te helpen in de noden, p, Die de stichting „Haarlems Bloei" 3 Wel moet kennen in haar streven, 8 Zit zij geldelijk in de knoei j Dan doet U de hoop weer leven. 8 Vrienden uit het buitenland 3 Knielen voor dit rood-wit-vaan x J3 Hangen het aan verre wand Laten het de ronde gaan 8 Veertig vaantjes zijn om het even g 8 Voor het bridget, de ping-ping 0 Daarom wil de Sint dit geven 8 Ais dankbare herinnering". 8 8 8 8 Met welk geschenk Sint Nicolaas de 3 3 belangstelling van de raadsleden voor 8 3 „Haarlems Bloei" zeer zeker een nieuwe stimulans zal hebben gegeven. OOOCOOC»OOOOOOCX>>COOC>DOOCOCOCOCOOOCOCXX>DOOCODC<X>DCOOCOC< Nutsspaarbank Haarlem De gebruikelijke opvragingen van spaar gelden van de Nutsspaarbank in Haarlem in de maand november zijn dit jaar nog ver sterkt door de neiging tot voorraad-vorming in het begin van de maand november, ter wijl waarschijnlijk ook nog andere omstan digheden hun invloed hebben doen gelden op het verloop van de spaarcijfers. Het gevolg hiervan is geweest dat de terug betalingen bij de Nutsspaarbank in de afge lopen maand voor het eerst in dit jaar de in leggingen hebben overtroffen. De inleggingen bedroegen f 1.786.008,— en de terugbetalingen f 2.222.850,—. zodat een bedrag van f 436.842,meer werd terugbe taald dan ingelegd. Het inleggerstegoed bij de Nutsspaarbank kwam hierdoor op een totaal van f 45.820.427,- In de afgelopen maand werden 511 nieuwe spaarbankboekjes uitgereikt, waardoor het totaal aantal inleggers steeg tot 81.136. Eind november waren 11.831 spaarbusjes in om loop. Een negentienjarige jongen had de ge schenken van Sint Nicolaas voor zijn broer tje verstopt in een twaalfvoetsjol, die ge- 'p plaatst was achter in de tuin van de woning aan de Kleine Houtweg te Haarlem. Hij had een looplamp aangelegd van het huis naar de jol en de brandende lamp overdekt met een regenjas. Woensdagavond om halfnegen was de jas door de hitte van de lamp in brand ge raakt. Een gedeelte van de boot werd be schadigd. De eigenaar heeft het vuur geblust. De schade wordt op driehonderdvijftig gul den geschat. In afdeling A van de damcompetitie hoofd klasse heeft Joz. Blankenaar I zich verzekerd van een finale-plaats. De tweede finalist is echter nog niet bekend, want Gezellig Sa menzijn, St. Canisius en Oostzaan zijn met 10 punten gelijk op de tweede plaats ge ëindigd. Oostzaan bereikte dit resultaat door met 15-5 te winnen van WDC en dank zij het onverwachte 10-10 gelijke spel tussen DSFO-St. Canisius. Van deze laatste uitslag profiteerde tevens het reeds uitgespeelde tiental van Gezellig Samenzijn. De eindstand luidt: 1. Joz. Blankenaar I 7 6 1 0 13 2/4 Gez. Samenzijn I 7 5 0 2 10 St. Canisius 7 5 0 2 10 Oostzaan 7 5 0 2 10 5. DSTO 7 3 13 7 6. St. Bavo 7 115 3 8. DCG 7 115 3 8. WDC 7 0 0 7 0 De nummers 2, 3 en 4 zullen in een halve competitie uitmaken wie overgaat naar de finale. WDC degradeert naar de eerste klasse. Afdeling B. In afdeling B resulteert nog de wedstrijd DCIJ-Joz. Blankenaar II, welke werd uitge steld tot 12 december. Wint DCIJ, of speelt hij gelijk, dan is DCIJ finalist en zullen HDC en CDA een beslissingswedstrijd spelen om de tweede finale-plaats. Verliest DCIJ, dan zal een beslissingswedstrijd nodig zijn om twee plaatsen in de finale, tussen DCIJ, HDC, CDA en Joz. Blankenaar II. Eerste klasse Hoewel het competitieprogramma eerste klasse district Kennemerland is afgewerkt, kan door nog enkele uit te spelen hangpar- Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van de voorzitter van de Haarlemse raad, burgemeester mr. O. P. F. M. Cre- mers, op vrijdagmiddag 21 december een vergadering te wijden aan een bespre king van het streekplan voor Zuid-Kenne- merland. Om twee uur begint een besloten, informele vergadering, waarna om vijf uur een openbare zitting wordt gehouden. Comitê „HeemstedeHongarije" In tegenstelling tot hetgeen wij in ons blad van gisteren vermeldden zullen de gratis filmvoorstellingen in het Minerva theater te Heemstede, die als voorbereiding zullen die nen voor de grote actie, die het vluchte lingencomité „Heemstede-Hongarije" organi seert, niet op zaterdag 15 december, maar op maandag 17 december, des middags van één tot vijf uur, ieder half uur, gegeven worden. Bezoeken aan Rippcrda-kazerne, ds. Blauivschool en Grote Gasthuis Tweehonderd kinderen zijn ter gelegen heid van de verjaardag van Sinterklaas woensdagmiddag te gast geweest bij de militairen in de Ripperdakazerne te Haar lem. Met een gevarieerd programma, dat volledig was aangepast aan het bevattings vermogen van het kind, hebben de militai ren kans gezien de kleintjes bijna drie uur achtereen te vermaken. De kleuters staken hun enthousiasme niet onder stoelen en banken en gingen geheel op in de wonder lijke filmavonturen van Abott en Costello. Toen de twee filmkomieken, gezeten in een oud en wankel autootje, werden achter volgd door een horde woest uitgedoste In dianen, kende het enthousiasme van de kin deren geen grenzen. Zij gingen zelfs op hun stoelen staan om heftig gesticulerend en met aanmoedigende kreten van hun in stemming over het vertoonde blijk te geven. Ook het optreden van een gooche laar werd zeer op prijs gesteld. Vooral om dat de kinderen hem bij het uitvoeren van zijn trucs behulpzaam mochten zijn. Een aantal, dit maal in clownskleren gestoken, militairen verwekte met dolle capriolen en zotte grimassen een enorme hilariteit. Vervolgens ging de Sint met een snel treinvaartje naar de leerlingen van de ds. M. G. Blauwschool, die geadopteerd waren door de leerlingen van de Da Costaschool in Bloemendaal. De grote kinderen voer den een zangspeïletje: „Het kleine huisje" op, waarna de kleintjes enige gymnastiek- spelletjes deden. Omdat Sint jarig was bood een van de leerlingen hem een zelf ver vaardigd theeblad aan. Als tegenprestatie gaf de jarige de kinderen van de school een poppenkast, die dadelijk in gebruik werd genomen. Vol spanning luisterden de kinderen naar het verhaal van de ondeu gende dief. Voor de tweede maal heeft het school- orkest van de Hartenlustschool te Bloe mendaal onder leiding van de heer Krab bendam woensdagmiddag het sinterklaas feest voor de patiënten en de zusters van het Grote Gasthuis ingeluid. De patiëntjes van de kinderzalen zongen de sinterklaas liedjes uit volle borst mee. Een half uur hebben deze jeugdige musici de zieken met hun vrolijke klanken vermaakt. Na het concert bezocht Sinterklaas de kinder afdeling, waar zijn knechts pakjes uitdeel den. Des avonds vierden de zusters tezamen met de directrice het sinterklaasfeest in de eetzaal. Naar wij vernemen zal de aanbesteding van het vierde en laatste gedeelte van het Coornhertlyceum te Haarlem op vrijdag 21 december plaats vinden. De aanbeste ding geschiedt op uitnodiging. HET HAARLEMS Speeltuinverbond is nog niet zo oud, maar er weerspiegelt zich een idealisme en een werkkracht in, die het heelt overgenomen van de vaak veel oudere speel tuinverenigingen, wier activiteiten erdoor worden gebundeld. Het heelt dezelfde idealen ten aanzien van de jongere jeugd en dezelfde spierkracht om ze te verwezenlijken. De gedachte, dat de jeugd van de straat moet worden gehouden, heeft door de jongste ont wikkeling van het snelverkeer een zeer krachtige bevestiging gekregen. Maar dat is niet het enige. Zij, die thans de mening uitspreken, dat dergelijke speelgelegenheden niet alleen maar veilige bewaarplaatsen moeten zijn, maar ook een positieve, vormende taak moeten hebben, zijn zeker niet de eersten. Want de geestelijke vader van het speeltuinwerk, „Vader Klaren", zoals hij door de meeste mensen van dit werk genoemd wordt, sprak zo ongeveer een halve eeuw geleden ook al van de opvoedkundige kant van het project, dat hij wilde opzetten en dat het eerste was van de 525 speeltuinen, die Nederland rijk is. Als middel hiertoe zag Vader Klaren het clubhuiswftk, dat inderdaad bij de speeltuinen een niet geringe plaats is gaan innemen. Negen van de vijftien speeltuinverenigin gen hebben hun eigen club huizen, waar vooral de oudere groepen van de speel- tuinjeugd zich op allerlei soorten handenarbeid toeleg gen. Maar is dat dan het enige vormende element van 't speeltuinwerk? De heer D. Rookhuiszen, tweede voor zitter van 't Haarlems Speel tuinverbond, wist wel beter. En zij, die de foto hiernaast van het feestelijk bevolkte klimrek van de speeltuin D.V.S. bekijken, zullen be grijpen wat hij bedoelde, toen hij ons zei, dat de kin deren „op de tuin' (zoals de vakterm luidt) weer op een heel. andere wijze dan op school leren om zich in de roep te bewegen. De heer lijkheden van de speeltuin laten zich niet onbeperkt ge nieten. Je moet op je beurt kunnen wachten. En als je in de zandbak een vesting op werpt, dan moet je even op letten of je met je ver verwij derde voeten geen tunnelin storting veroorzaakt bij het jongetje of mei-sje, dat achter je bezig is. DE HEER Rookhuiszen die in het werk van de speeltuin Oosterkwartier naar voren is gekomen en door zijn capaci teiten ervoor in Haarlem een autoriteit op het gebied van de zorg voor de jeugd is gewor den, kan uit zijn ervaring rij kelijk pulten om de vormende waarde van dat thans alweer zo gewoon geworden en vaak misverstane speeltuinwerk te illustreren. „Je merkt het als je met de kinderen optrekt", zei hij, „de jeugd van een buurt, waar al lang een speeltuin is, gedraagt zich heel anders dan de jeugd van een wijk, waar nog géén of nog maar pas een speel tuin is. Dat zien wij vooral bij onze vakantiespelen: de jeugd van een nieuwe tuin kent nog niet dat béétje ver draagzaamheid en saamhorig heidsgevoel, dat voor de an dere jeugd heel normaal is ge worden. En dat komt heus niet doordat er tegen de jongelui is gepreekt. Het komt louter en alleen door het spelen in groepsverband." De heer Rook huiszen vindt dit het belang rijkste van het speeltuinwerk, want dat groepsverband legt enerzijds de beperkingen op, die in het hele leven gelden en het werkt anderzijds be vrijdend voor allerlei ver legen kinderen, die zich niet gemakkelijk uiten. Want op een wip ben je heel anders dan in een schoolbank. Er is inmiddels heel wat veranderd aan het speeltuin- meubilair: vele toestellen ver dwijnen of staan op de nomi natie om te verdwijnen. Men wil alle passiviteit bij de kin deren vermijden vandaar dat bijvoorbeeld de draai molen langzamerhand ver vangen wordt door de draai schijf. Er zijn ook toestellen, die in al die jaren onvervang baar zijn gebleken. Neem nu de schommel", zei de heer Rookhuiszen, „u ziet er mis schien niets in, maar een kind wel. Duw je hem .weg, dan komt hij met dezelfde kracht terug. Ziet u, er moet léven zitten in de dingen waar de kinderen mee spelen daar gaan we bij de aanschaffing van nieuw metibilair voor de tuinen steeds van uit". „TROUWENS: denkt u niet dat de opvoedende waarde van de tuin alleen voor de kinde ren geldt. Het is er wel dege lijk ook voor de ouders", meen de onze zegsman, „vooral de eerste speeltuinverenigingen hebben opvallend bewezen hoe goed het is voor een héle wijk, wanneer de ouders zich samen beraden over de speelgelegen- heid van hun kinderen. Daar hebben we zo allemaal onze ervaringen mee". Er zijn op het ogenblik in Haarlem (mét de negen van de Katholieke Vereniging voor het Gezin) vierentwintig speeltui nen. Alleen al aan de vakan tiespelen van het Haarlems Speeltuinverbond wordt door 16.000 kinderen deelgenomen. En het clubhuiswerk telt per week zeker 3700 deelnemers. Daarin begint nu ook de vrije expressie steeds meer toepas sing te vinden. Dit zijn allemaal zeer be hoorlijke getallen, maar toch kan niet worden ontkend, dat er nog een belangrijk deel van de jeugd door welke omstandigheden dan ook van een dergelijke recreatie verstoken blijft. Er komen het volgend jaar weer vier tuinen bij, maar dat is niet het enige: ook de aanleg van open speel gelegenheden krijgt meer en meer belangstelling. Bij een bezoek aan Amster damse open speelgelegenheden zag de heer Rookhuiszen, dat deze op woensdagmiddagen talrijke jongelui van 14, 15 en 16 jaar trekken. Zij basketbal len of volleyballen sporten JCOOOOOCOCOCXXXXXJCCCOOCOCCOCCOOOCOOCOCCO cccooococoooooooocccxxxcooxcccccoocax* waarmee ook het Haarlems Speeltuinverbond tracht de oudere jeugd te boeien en voorts vinden zij een rol- schaatsbaan, enige bruggen en duikelrekken en een klim- boog. „IK BEN onmiddellijk vóór Wij hebben al geschreven, dat de Haarlemse raadsleden vrijdagmiddag de nieuwe fol der van Haarlems Bloei op hun plaats hebben gevonden en zwijgend bij hun andere papieren gevoegd. In de hitte der beraadslagingen over zul ke fascinerende onderwerpen als de gemeentelijke sociale werk voorziening of de mid- denstandsraad moest Haar lems Bloei er wel bekaaid af komen: het bestuur heeft geen reden daarover te treuren, maar van de folder is het wel jammer. Want het gebruike lijke stramien van de laatste jaren werd daarin op gelukki ge wijze doorbroken in een aardige combinatie van foto's met een fragment in kleu ren- van Hals' Schuttersmaal tijd in de St. Jorisdoelen tekeningen en tekst. De geïl lustreerde kaart van de streek is deze keer bijzonder goed verzorgd en nare omissies heb ben wij er niet in kunnen ontdekken. Veeleer zijn de ontwerpers hun tijd vooruit, want de Velser tunnel staat er reeds op. Er zijn niet minder dan 150.000 exemplaren van dit propagandablad getrokken, waarvan een derde deel in het Nederlands, 40.000 in het Duits, 35.000 in het Engels en die rest in het Frans. Weinig mensen zelfs raadsleden hebben er een idee van dat zo'n folder een kleine investe ring betekent, welke met veel beleid moet worden uitge smeerd, teneinde op gezette tijden ook ander fotomateriaal te kunnen laten maken, bij voorbeeld over speciale aspec ten van stad en streek. Dat laatste is ook van belang, om dat Haarlem, het IJmondge- bied, Zandvoort en de bollen streek met de verspreide at tracties van Haarlemmermeer en Haarlemmerliede juist te zamen die aantrekkelijke een heid voor het toerisme vormen waardoor deze omgeving te recht geliefd is. Om een inten sieve propaganda en voorlich ting mogelijk te maken zou eigenlijk een apart fonds ge sticht moeten worden. Op het ogenblik gebeurt dit werk nog veel te verspreid. De afzon derlijke reclamebudgetten van Haarlems Bloei, het Frans Halsmuseum, de stichting voor de Industrie-ontwikke ling en als het kan van een aantal particuliere instellin gen (Bisschoppelijk museum, Teylerstichting, bijvoorbeeld alsmede van de activiteiten uit de omgeving zouden eigenlijk tezamen gebracht moeten wor den om zowel een algemene als een gerichte propaganda daaruit te financieren. De re clame voor de de laatste ja ren in Haarlem gehouden zo belangwekkende tentoonstel lingen, waarvoor de publici teit jammer genoeg nooit op de hoogte van het gebodene heeft gestaan, zou daar ook onder gebracht dienen te wor den. Natuurlijk zal dan ook een flink bedrag voor die doel einden beschikbaar moeten zijn. Er zal ook veel meer mee gedaan kunnen worden. Ook hier gaat echter de kost voor de baat uit en maakt de finan ciële eendracht economische macht. Afgezaagde termen? Een naklank van de begro tingsdebatten. Maar van de raad zeggen we verder geen kwaad. Dat hebben wij giste ren aan St. Nicolaas beloofd. Lijst van boeken aangeschaft door de Stadsbibliotheek. Romans: Buitenweg, Omong ko- song lagi; Boeye, Het kind en de ster: Jonckheere, Tierra caliente; Plaidy. Het leven van Catharina de Medici, dl. 3; Koningin Jezebel; Stoneham, Mysterie in Afrika; Turnbüll, De gulden reis;. Seidel, Die Fahrt in den Abend: Lessing, Retreat to innocence: Macdonald, Onions in the stew; Romazières, Le sang des Maruzabal. Populair wetenschappelijke boe ken: de Jong, Ruimt de stenen weg!; van Houte, Slaat en maat schappij; Het medisch-opvoedkun- dig bureau in pedagogisch pers pectief; Havinden, Advertising and the artist; Moerman, Nederlandse plaatsnamen; Kastner, Eine Aus- wahl; Jöhr, Alain-Fournier; Ett, Verjaard briefgeheim, brieven aan B. Huydecoper; Nooteboom; De doden zoeken een huis; Buckinx, De moderne Vlaamse poëzie; Breuil, Quatre cents siècles d'art parietal: van Gelder, Beeldende kunst en bouwkunst in Nederland; Beyen. Klassieke en nieuwere schilderkunst: Scheurer, Spreken, zonder angst; Kastl, Filter-Vor- satzlinsen-Weichzeichner: Freytag, Dunkelkammer-Praxis; Hoffmann, Betrachtungen fiber Musik; Bernet Kempers, Het muziekschrift; Ga- voty, Yehudi Menuhin und Georges Enèsco; Nonnekes, Gids voor Am sterdam en omgeving; New Guinea number of Antiquity and survival; Bouman, Economische en sociale geschiedenis in hoofdlijnen; Wijn beek, De inneming van Den Briel; Rooy, Het economisch-sociale beeld van het dagbladbedrijf in Neder land (proefschrift); Gottschalk, Historische geografie van Westelijk Zeeuws-Vlaanderen proefschrift uitbreiding van de speelge- legenheid in Haarlem", aldus de tweede voorzitter van het Haarlems Speeltuinverbond, „van welke aard die moet worden, laat ik in het midden. Maar het probleeiq van de speelruimte is zó dringend, dat ik elke nieuwe aanwinst toejuich, ondanks de conse quenties die er voor onze eigen tuinen aan kunnen zitten". Daar moeten de ouders namelijk terwille van hun kinderen contribueren om het werk mede mogelijk te maken en die open speelgelegenheden zijn natuurlijk gratis. Uiter aard zou het speeltuinwerk thans ook niet mogelijk zijn zonder de krachtige steun van de overheid maar de bijdragen van de ouders zijn tesamen toch nog altijd meer dan de subsidie der gemeente en wanneer zij dus voor een deel weg zouden gaan vallen, dan zou dat ernstige zorgen geven. De enige manier om de pijn lijke situatie door te komen, die zo vaak ontstaat wanneer de overheid gratis gaat doen, waar het particulier initiatief al zolang voor zorgde tegen bescheiden betaling, is het begrip voor de noodzaak van de uitbreiding der speelge- legenheid, die bij alles voor opgesteld zal moeten worden. Wat de consequenties voor de tuinen van het Haarlems Speeltuinverbond betreft, zei de heer Rookhuiszen tenslotte: „Het zal zo'n vaart niet lopen". tijen, de eindstand nog niet worden opge maakt. Wel staat vast, dat Haarlems OK zich als tweede aankomende heeft geplaatst ach. ter Kampioen 't Oosten. De wedstrijd Haar- lem-OK-VKD moest bij de stand 9-9 worden afgebroken. Vermoedelijk zal een 10-10 gelijkspel het eindresultaat zijn. BDC I-HDC II eindigde in een krappe maar verdiende 11-9 over winning voor de Beverwij kers. Tweede klasse Door een 11-9 nederlaag tegen Stabiel moet KNC in de tweede klasse zijn leidende po sitie delen met Stabiel. De ontmoeting Zand- voort-BDC II resulteerde in een 6-14 neder laag voor de thuisclub. De stand luidt nu: 1. KNC 6 gespeeld 10 punten 2. Stabiel 6 10 3. BDC II 5 4 4. VKD II 6 2 5. Zandvoort 6 0 Het comité voor Stille Armen te Heem stede mocht na de verantwoording van vorige week de volgende bijdragen ontvan gen: G. M. L.—M. ƒ2,50; T. M. S. f5,—; W. B. R. ƒ5,—; H. J. S. ƒ5,—; F. W. S. ƒ10,—; W. G. W.—T. ƒ25,—; A. v. L. S.—L. ƒ20,—; G. H. 10,—; Ir. S. K. ƒ25,—; Mr. M. v. d. N. 25,—; A. L. S.—v. B. ƒ2,50; N. S.—v. d. W. ƒ2,50; Mej. d. V. 2,50; A. B. ƒ10,—; Ir. A. M. C. 10,—; W. G. ƒ5,—; G. J. P. ƒ10,—; R. H. B. ƒ15,—; T. B.—R. ƒ5,—; J. H. E. O. 5,—; C. A. v. M. 10,—; Th. G. M. 20,—; J. M. C. A. ƒ5,—; C. B.—W. ƒ5,—; G. A. B. 25,S. A. d. G. ƒ5,Handwerkfonds ƒ5,—; Drs. B. B. v. d. H. ƒ10,—; W. L. ƒ10.—; H. A. v. O. ƒ50,—; H. C. W. ƒ2,50; X. Y. Z. 50,—; W. G. E. W. ƒ2,50; Dames B. ƒ5,—; G. H.—A. ƒ2,50; H. L. J. B.—S. 2,50; H. L. J. B. 2,50; S. d. C. ƒ25,—; PI. v. d. B. ƒ5,—; J. H. H. v. B. ƒ10,—; C. D. F. 20,—; F. C. d. H. ƒ10,—; J. R. d. J. 25,—; J. M. A. K.—B. ƒ5,—; C. v. L. ƒ25,—; E. M. R.— W. ƒ10,—; J. R. ƒ5.—; D. S. ƒ10,—; M. M. v. V. ƒ10,—; G. B. H. d. W.—B. ƒ2,50; Club v. H. S. M. N. ƒ10,—; A. B. ƒ1,—; N. N. ƒ12,50; Balashi ƒ10,Totaal ƒ613,50, zodat nu is ontvangen 1187,77. De penningmeester van het comité, de heer A. van Wingerde, zal gaarne Uw giften in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize Antonis Duycklaan 12, als ten raadhuize. Zijn gironummer is 153308. Onder grote belangstelling heeft maandag middag mr. dr. J. Th. de Smidt, die onlangs benoemd is tot gewoon hoogleraar in de in leiding tot de rechtswetenschappen en de grondslagen van het oud-Nederlandse recht aan de Gemeente-universiteit te Amsterdam, zijn ambt openlijk aanvaard met een rede ge titeld „Een nieuw huwelijksbeletsel?" Prof. Jacobus Thomas de Smidt is in 1923 in Haarlem geboren, waar hij het Christelijk Lyceum bezocht. Vervqlgens studeerde hij rechten in Leiden, waarna hij in 1946 assis tent werd van prof. H. F. W. D. Fischer in het oud-Nederlandse recht. In 1954 promo veerde hij „cum laude" op een proefschrift ..Rechtsgewoonten". Kort daarop volgde zijn benoeming tot griffier van de vaste commis sie voor Justitie in de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Verscheidene publikaties, meest resultaten van archiefonderzoek in ons land, België en Frankrijk verschenen van zijn hand. HAARLEM, 5 december 1956 ONDERTROUWD: 5 dec., Th. E. M. van den Boogaard en D. M. M. de Jong; W. Kunst en M. B. P. Regeer; D. Zwemmer en W. H. P. Schaap; Th. Th. Olijerhoek en J. M. Visser; W. J. Chr. van Lierop en C. J. Jonk; J. Bliek en M. Chr. Schellekens; J. C. van der Klugt en G. P. van Herwaarde; G. W. van Egdom en T. Druif; J. H. J. Meienhorst en A. M. Kok; H. N. Leijs en E. G. T. Ger- lofs; S. P. Keeman en C. G. Raves; J. G. Slag en J. van Kempen; W. J. M. Toet en J. Smit; H. Groeneweg en A. de Louw; B. G. van Wooning en H. de Vos; A. P. Binder en A. Biesbrouck. GEHUWD: 5 dec., Th. J. L. Crooijmans en E. W. M. Kunkeler; N. J. Schouten en A. J. Hurkmans; J. J. Buurman en G. Kuilder; P. van der Werf en H. J. Grobosch; W. Hille- brand en M. van Rotterdam; J. H. F. Schol- derinck en A. Th. J. M. Brugman. BEVALLEN van een zoon: 4 dec., J. C. van Steijnvan Heel; M. M. DuijkerslootAdmi raal; 5 dec., P. H. Moison—Preenen. BEVALLEN van een dochter: 4 dec., H. van ScherpenzeelElfrink; H. van den BosKlinkhamer; A. P. Beumerde Graaf; 5 dec., J. G. BurgerOut. OVERLEDEN: 2 dec., H. M. Bes—Dissel dorp, 46 j., Kloosterstraat; 3 dec., J. Does burg, 79 j., A. L. Dyserinckstraat; J. A. H. van der Liet, 67 j., Maerten van Heemskerk straat; S. J. Schippersde Feber, 61 j., Ti- morstraat; P. M. Bakker—van Haard, 57 j., Acaciastraat; 4 dec., G. Jonkman, 54 j., Ha- zepaterslaan; R. Breeuwer, 5 j., Schoterweg. ADVERTENTIE ONDERTROUWD: H. V. G. van der Donk en W. M. Th. Dobbe; N. P. Kuijpers en G. Meeuwenoord; T. Telkamp en A. Lammerts. GETROUWD: H. H. Kleijn en M. Kerpel; C. A. van Trigt en G. C. M. Kuiper; C. M. C. van Haren en J. M. Rademakers; A J. J. van Wieringen on A. C. Leuven. GEBOREN: Hidde Peter, z. van W. F. Kuijpers en R. Bruinenberg; Gonnie, d. van J. van den Akker en L. A. Akkerman: Ri chard Johannes, z. van J. van Deursen en M. J. F. de Jong. OVERLEDEN: I. Klerekoper, 67 j.; Wed. W. J. A. Möring—Deppe, 88 j.; C. J. Smit, 73 j.; C. G. van Poelgeest, 58 j.; A. J. Jansen, 44 j. GEBOREN: M. van Olphenvan der Zou- we, d.; H. WestraBisschop, d.; A. Endel Sparreboom, d. ONDERTROUWD: Th. J. Wubbe en R. de Boer; J. B. Kieboom en C. Dupker. GEHUWD: G. W. H. Baron van Imhoff en L. E. Elhorst; G. H. M. Poelmann en A. M. J. G. ten Berge; J. W. de de Bruijn en J. Chr. Bloemer; Th. Ineke en C. M. van dei- Stoop. OVERLEDEN: A. B. Markus, 63 j.; Wed. H. A. Koetsier—van Rijn, 85 j.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7