Kadar liet 50 oppakken om arbeidersleiders verzet te breken Bij heeft het daardoor weer krachtig doen oplaaien Amerika vat afwijzing van UNO-missie zeer ernstig op HET WEER Hongaarse vluchtelingen uit Joegoslavië gerepatriëerd Regering wil de subsidie op suiker afschaffen Stuurman Cohen Hongaarse gedelegeerde te goeder trouw? „Vaarwel o poema's, uw pleegmoeder gaat! Belgrado:,, Slechts een minderheid wil terug" MOZART-CAFE Dijkgraaf Huisman wil geen salarisverhoging Scotland Yard speurt naar geschaakte Amsterdamse H.D.Z. Verlovingsringen Voor de Stille Armen Het woord is aan. Zwaar bewolkt J. G. S. Bruinsma benoemd tot burgemeester van Beverwijk Bulgaars bewind Iaat ontevredenen deporteren m MUKKIj mjm^ouhu^ Regering wenst gebruik van radio-actieve stoffen in de landbouw Salarisverhoging voor hogere rijksambtenaren Minister waarschuwt gemeenten De Benelux experimenteert met vrije markt-sector 71e JAARGANG No 129 VRIJDAG 7 DECEMBER 1956 301e JAARGANG No 281 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 1" "ST T 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. j| |j S |j 1^^ 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- 1™®! 1^ I O 1 i I Abonnement p. week 55 ct, p. kwartaal 7.15, kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. I j I 1 t™® f I 1 JJ I I IJ 4 I !L J( ijl h' P-P- f7-65- L0880ms'12 ct ?<>stgiio 273107 Ai dta düm Ai AAA "W A Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WENEN/BOEDAPEST (Un. Press/Reuter/AFP) Volgens berich ten, die vandaag in Wenen zijn ontvangen, is er een golf van betogingen tegen de regering door West-Hongarije gegaan uit protest tegen het jacht maken op de arbeidersleiders door de nieuwe geheime politie van premier Kadar. Niet alleen in Boedapest hebben betogingen plaats gehad waarbij tenminste vier slachtoffers zijn gevallen en velen werden gewond inaar ook in de Westhongaarse steden, waaronder Veszprem en Eger. In Boedapest werd donderdagmorgen door leden van de Centrale Arbeiders raad bevestigd, dat vijftig bestuurders der arbeidersraden waren gearres teerd: een poging om de tegenstand tegen de regering te breken. Toen de berichten over de arrestaties als een lopend vuurtje door Boedapest gin gen, werd in de fabrieken het werk weer neergelegd en tegen het middag uur vex'zamelden de arbeiders zich in de straten. Op de Leninboulevard en later bij het spoorwegstation-West kwamen betogers voor- en tegen de regering met elkander in botsing. Daarbij waren zij omringd door Russische tanks en de nieuwe Hongaarse militie. Het vuur werd voor het eerst ge opend, toen de betogers tegen Kadar dooi de versperringen heen braken en probeer den om de rode vlag van de communis tische groep in stukken te scheuren. De anti-communistische betogers kwamen la ter weer bijeen bij het westelijke spoor wegstation, ditmaal vele duizenden sterk. Ook daar begonnen de Russische pantser wagens en de Hongaarse politie te schie ten en de demonstranten vielen bij tien tallen neer. De betogers verspreidden zich en gingen naar huis. De nieuwe politie ging de hele dag door mensen te arres teren, ook in de fabrieken. De arbeidersraad van Boedapest trachtte de arbeiders ervan te overtuigen, dat zij niet weer in algemene staking moesten gaan, maar zond wel een delegatie naar het parlement om tegen de arrestaties te protesteren. Waarnemers geloven, dat Kader er in is geslaagd de A.V.H. (geheime politie) te reorganiseren en dat deze zich nu tegen de arbeidersleiders keert, die nog steeds hun eisen handhaven. „Energieke" politie De Hongaarse minister van Staat Maro- san heeft volgens radio-Boedapest de ar beiders laten weten, dat het een van de voornaamste doeleinden van de regering is, „een energieke politie te vormen, die arbeiders onder zijn leden zou moeten tellen". Hij zei, dat contra-revolutionaire elementen in hun strijd tegen de regering- Kadar een nieuwe methode hebben ge kozen: het scheppen van een paniekstem ming in Boedapest. Hij voegde daar aan toe, dat de „contra revolutionairen de laatste dagen zelf erg nerveus zijn geworden, omdat onze politie dicht bij hun schuilplaatsen is gekomen. Radio-Boedapest gaf donderdagavond echter een communiqué van de politie uit, waarin werd toegegeven, dat overal in Boedapest strooibiljetten en aanplakbiljet ten waren verschenen, die er bij de be volking op aandringen „de gewapende strijd tegen de regening-Kadar weer op te vatten". Zij gaf voorts toe, dat een aantal leden van de arbeidersraden, in Boedapest waren gearresteerd. Onder meer werden met name genoemd de voorzitter van de arbeidersraad in een. schroevenfabriek, Geza Kovacs, en nóg een lid van die raad, Joszef Meszaros. Volgens radio-Boedapest zijn de gearresteerden betrokken bij het drukken en verspreiden van pamfletten en aanplakbiljetten, die oproepen tot verzet tegen de regering. Ongeveer vijfhonderd ongewapende ar beiders te Boedapest hebben donderdag verhinderd, dat drie van hun kameraden uit de textielfabriek „Danubia" in een Oos telijke voorstad van de Hongaarse hoofd stad werden gearresteerd door de Hongaar se politie. De arbeiders legden het werk neer en verzamelden zich voor de fabrie ken om de politie te beletten het gebouw te betreden. Hoewel Russische tanks en pant serauto's voor de fabriek patrouilleerden, weken de Hongaren niet, zodat de politie onverrichterzake moest terugkeren. De arbeiders werden bijgestaan door minstens honderd vijftig arbeidsters van een nabijgelegen suikerfabriek. Hedenmorgen om zeven uur deelde ra ti'r-Boedapest mede, dat er twee officieren gedood werden in relletjes in Boedapest. Hierdoor stijgt het totale aantal doden tot vier personen, want de avond tevoren was ook al gewaagd van twee slachtoffers, een man en een vrouw. Radio-Boedapest meldt, dat in de afgelopen dagen in parken en woonhuizen in de hoofdstad bij eïkaar wel twintig wagonladingen wapens en munitie zijn gevonden. Het Hongaarse vakverenigingsblad „Ne- pakarat" meldde vrijdag, dat in de mijn- gebieden weer stakingen zijn uitgebroken, waardoor de kolenproduktie onrustbarend daalt. De stakingen zijn een protest tegen ar restaties onder de mijnwerkers. Het blad veroordeelde de stakingen als „tegen het volk gericht en anti-nationaal". De arresta ties onder de mijnwerkers rechtvaardigen de staking niet, zo voegde het hieraan toe. xxxxxxxx>s<x>occ<xxxxoo<xxxccocccccax>xcoccxxcoccocoooca Dijkgraaf H. Huisman te Giethoorn heeft salarisverhoging geweigerd. Toen het verenigd college-van het waterschap „De Noorder Vechtdijken" kenbaar j maakte, dat het diens jaarwedde van j vijftienhonderd gulden wilde verhogen, omdat deze beloning niet in overeen stemming is met-de vele werkzaam heden van de dijkgraaf, zei de laatste van mening te zijn dat dit helemaal niet nodig is. „Niettemin stel ik het gebaar op prijs", voegde hij er aan toe. Het voorstel is nu maar aangehouden. 'cOSODCXOCOSOODCaXOOCCOCCOMCCOODOCOCOOOOOCCOOOOODa Een 18-jarig Amsterdams meisje, Thea Maria Z., is sinds maandag spoorloos. Haar vader heeft reden om aan te nemen dat zij zich in gezelschap van de 29-jarige Duitser Roland Bliersbach in Schotland bevindt. De Amsterdamse kinderpolitie is gewaar schuwd, en deze heeft de assistentie inge roepen van Scotland Yard. Reeds enige tijd maakte de Duitser, die in de Nederlandse hoofdstad is geboren, het meisje het hof. Haar ouders hielden haar streng onder controle. Het afgelopen weekeinde ging zij logeren in Arnhem. Zij is niet meer teruggekeerd. Haar ouders kregen een boodschap dat zij enige weken met vakantie ging. De vader, een Amster dams zakenman, heeft tegen de Duitser een aanklacht ingediend wegens schaking De politie acht het waarschijnlijk dat het tweetal op het ogenblik in Glasgow ver blijf houdt. De Duitser zou reeds gehuwd zijn. ADVERTENTIE JUWELIERS - HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - HAARLEM 10e verantwoording T. N. ƒ2,50; E. L. ƒ2,50; Dames C. ƒ2,50; D. M. W. ƒ5,—; H. B. 2,50; Fam. B. ƒ10,—; Mej. A. E. ƒ5,—; Jan Ernst ƒ2,50; Weduwe P. W. ƒ2,—; R. R. ƒ10,—; O. ƒ1,50; Jopim ƒ5,L. M. ƒ5,Twee Paultjes ƒ2,50; J. v. B. ƒ1,—; V. H. ƒ5,—; A. Th. ƒ5,—; P. B. ƒ2,50; Wim ƒ1,—; Z. B. ƒ2,50; M. H. S. ƒ2,50; E. Ph. K. ƒ5,—; J. S. Czn. ƒ25,—; P. M. M. 25,—; L. Z. ƒ5,—; A. E. F.—S. ƒ3,—; B/R. N. V. ƒ200,—; E. J. C. de C. v. W. ƒ200,—; Collecte Grotere Wereld ƒ119,68; W. K. 50,—; A B.—W. 25,—; Dr. G. J. S. 25,—; „Gift C. T. A. B." ƒ25,—; Van Keesje 25,—; O. M. ƒ25,—; J. H. ƒ20,—; V. Ch. G. C. ƒ15,—; Ir. H. M. 10,—; J. G. K. ƒ10,—; C. J. H. ƒ10,—; Mr. A. A. G. C. ƒ10,—; M. J. du R.S. 10,—; A. E. A. de la P. 10,—; Mej. H. A. K. 10,—; Bridgeclub 1.2.3. 10,—; G. K. Z. ƒ10,—; E. W. S. ƒ10,—; We. Ge. ƒ10.—; Dr. J. S. B. 10,—; J. A. S. ƒ10,—; T. W. ƒ10,—; J. A. B. ƒ10,—; H. G. ƒ7,50; A. Cr. ƒ5,—; J. Th. v. B. ƒ5,—; E. V. ƒ5,—; M. ƒ5,—; P. B. ƒ5,—; J. A. v. d. V. B. ƒ5,—; G. S. ƒ5,—; C. A. 2,50; J. G. ƒ2,50; II. O. ƒ2,50; W. J. B. ƒ2,50; F. O. S. ƒ2,50; N. H. ƒ2,50; S. J. M. ƒ2,50; J. M. v. T. ƒ2,50; S. D. ƒ2,50; M. C. M. ƒ1,—. Dagtotaal 1086,68. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen een bedrag van 6879,78. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93 en Rijksstraat weg 2 te Haarlem of worden overgeschreven op onze postgiro 273107 onder vermelding Voor de Stille Armen". Bernhard Shaw: Een goede goochelaar verkwikt de ziel meer dan een slechte predikant. NEW YORK (Reuter en Un. Press) De Verenigde Staten hebben aangekondigd, dat zij onmiddellijk besprekingen zullen beginnen om te bepalen welk optreden van de UNO het meeste succes zal oogsten tegenover de klaarblijkelijke Hongaarse weigering Hammarskjoeld op 16 december te ontvangen. BELGRADO/LONDEN. (United Press). De officiële zegsman van de Joegosla vische regering heeft te Belgrado medege deeld dat de eerste groep Hongaarse vluch telingen uit eigen, vrije wil naar Hongarije is teruggekeerd. De zegsman voegde hier echter aan toe, dat in verhouding het aan tal van de vluchtelingen, die terugwilden naar Hongarije, veel kleiner was dan dat van de Hongaren die in Joegoslavië wilden blijven of naar westelijke landen wilden. Britse bezorgdheid De Engelse regering heeft reeds eerder openlijk haar ongerustheid uitgesproken over de mogelijkheid, dat Hongaarse vlucn- »xcccccooc<xccooccocccooccccccocccoccooccocoooocccooocx VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Zwaar bewolkt en overwegend droog weer met nevel of mist. Zwakke tot matige zuidweste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S telingen, die in Joegoslavië asyl gekregen hebben, tegen hun wil naar Hongarije wor den teruggezonden. Aanleiding daartoe was onder meer een verklaring, die het Joegoslavische pers bureau op 4 december heeft uitgegeven, waarin het heette, dat de vluchtelingen tus sen 7 en 9 december zullen worden gerepa triëerd. Ten overvloede werd daarbij na melijk gezegd, dat de kwestie der repa triëring tussen 22 en 29 november in Boeda pest is besproken „op initiatief van Joego slavië". Bovendien werd uit Belgrado bericht, dat de buitenlandse correspondenten geen toe stemming kregen, met de vluchtelingen te spreken of de repatriëring bij te wonen. Uit Parijs wordt door AFP gemeld, dat de Hongaarse regering de Oostenrijkse autoriteiten om toestemming heeft verzocht voor; het in Oostenrijk vestigen van een commissie, die tot taak zou krijgen de terugkeer van uitgeweken Hongaren te be werkstelligen. Radio-Boedapest, die dit meldt, deelt voorts mede dat het Hongaar se ministerie van Buitenlandse Zaken het Oostenrijkse gezantschap drie december heeft verzocht visa te verlenen, opdat com missieleden Oostenrijk zouden kunnen bin nenkomen, waaraan het toevoegt: „Tot op heden is nog geen antwoord der Oosten rijkse regering ontvangen". Nota over Nagy Joegoslavië heeft donderdag in een nota aan Hongarije ontkend, dat de zaak-Nagy een Hongaarse binnenlandse aangelegen heid is. Joegoslavië staat op naleving van de overeenkomst met Hongarije waarbij aan de oudpremier vrijgeleide naar huis werd verzekerd. De Hongaarse regering zegt, dat Nagy op eigen verzoek naar Roemenië is gegaan, na dat hij de Joegoslavische ambassade in Boedapest, waar hij asiel genoot, had ver laten. Volgens Joegoslavië is Nagy echter door leden van de Sovjet-Russische ge heime dienst ontvoerd. Drie jonge poema's uit Artis, door hun moeder verstoten, danken hun leven aan een hondenpleegmoeder uit Zeist, die te rechter tijd arriveerde om het drietal groot te brengen. Donderdag was het zover dat de poema's „op eigen benen konden staan". Nog eenmaal wierp „Doggia" een liefdevolle blik naar de kleine poema's. Toen wendde ze zich af van het venster 'waarachter de pleegkinderen haar vertrek gadesloegen. De mededeling was vervat in een ver klaring van de permanente vertegenwoor diger van de Verenigde Staten bij de UNO, Cabot Lodge, welke bedoeld is om de aan dacht van de UNO-Assemblée te vestigen op de ernst van het bericht, dat de rege- ring-Kadar niet heeft ingestemd met Ham- marskjoelds voorgestelde bezoek van drie dagen aan Boedapest. „Het bericht van de Hongaarse beslissing om de secretaris-ge neraal niet op 16 december te ontvangen als het tenminste waar is werpt bij iedereen de vraag op of de verklaring van de Hongaarse woordvoerder te goeder- trouw was. Er blijkt duidelijk uit, dat de Hongaarse woordvoerder, die als de minis ter van Buitenlandse Zaken van dat land wordt aangeduid, hetzij niet spreekt uit naam van de Hongaarse regering, of in dien dat wel zo is zo handelt om de secretaris-generaal en de Assemblée te be driegen en om de tuin te leiden", aldus Cabot Lodge. Protest De Verenigde Staten hebben geprotes teerd tegen het optreden van Russische tanks voor de Amerikaanse legatie in Boe dapest dinsdag en woensdag. Robert Mur phy van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Russische zaakgelastigde hierover een nota overhan digd. Dinsdag en woensdag, aldus de nota hebben vredelievende Hongaarse burgers voornamelijk vrouwen, gedemonstreerd voor de Amerikaanse legatie in Boedapest Daarbij zijn Russische tanks voor de legatie komen voorrijden. Het gebouw der legatie aldus de nota, bevindt zich in Hongarije niet in de Sovjet-Unie. De nota merkt verder op, dat de Ver enigde Staten „diep verontrust" zijn door de Russische militaire maatregelen in Hon garije. Murphy deelde de Russische zaakgelas tigde Striganov mede, dat het optreden der Russische tanks het leven van de demon stranten in gevaar gebracht had en, door dat de tanks tegenover de legatie waren gaan posten, de vrije toegang tot de legatie belemmerd was. „Misschien kleinigheden vergeleken met het verdere optreden der Russische strijdkrachten in Hongarije", zei Murphy later, „doch belangrijk genoeg om ter kennis gebracht te worden van de Rus sische regering". ADVERTENTIE Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 januari 1957 benoemd tot burgemeester van Beverwijk de heer J. G. S. Bruinsma, thans burgemeester van Bolsward. Burge meester Bruinsma is sedert 1947 burge meester van laatstgenoemde gemeente. Hij is lid van de KVP en was de enige KVP- burgemeester in de provincie Friesland. WENEN (Reuter). Een aanzienlijk aan tal personen is uit Sofia verbannen en naar gebieden in het Noordoosten van Bul garije gezonden, aldus 's donderdag te We nen vernomen van uit Sofia gekomen rei zigers. De militie patrouilleerde door de straten en sommeerde velen in het holst van de nacht tot het verlaten van de stad. De ge zinnen kregen van twaalf uur tot drie da gen tijd, al naar gelang de omstandigheden, om hun zaken te regelen en de stad te ver laten. Een groot aantal van de gedeporteerden zijn boeren, die naar Sofia waren gegaan om niet te hoeven deelnemen aan de col lectieve boerderijen, Anderen waren „poli tiek onbetrouwbaren", die reeds eerder uit de hoofdstad waren verwijderd, maar die kans hadden gezien terug te keren. ADVERTENTIE Kerstsfeer in de Vleeshal Café-coricert met medewerking van Ensemble André Molier Iedere zaterdag en zondag in december vanaf 8 uur. Zondags matinée van 3.305.30 uur. Bovendien vrijdag 21 dec. v. 81 u. Entrée 1.normale prijzen. Vleeshal, Grote Markt, Haarl. BARTELJORISSTR HAARLEM IEL 13439 FERO. BÖLSTR. 48 ADAM TEL 717162 Damespantalons in kleuren ƒ19.75 De regering acht het volstrekt noodzake lijk, dat ons land een instituut krijgt voor de toepassing van radio-actieve stoffen in de landbouw, omdat deze stoffen niet meer als hulpmiddel bij de beoefening van de moderne landbouwwetenschap kunnen worden gemist. Zij meent, dat het instituut te Wageningen zal moeten worden geves tigd, omdat het geïntegreerd met andere instituten zal moeten samenwerken. „Indien aan het aspect van de toepassing van radio-actieve stoffen in de landbouw thans onvoldoende aandacht zou worden besteed, moet worden verwacht dat ons land binnen enkele tientallen jaren op het gebied van het landbouwkundig onderzoek ver zou achterraken", aldus schrijft minis ter Mansholt de Tweede Kamer in een nota, waarbij hij wijzigingen voorstelt in de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening voor volgend jaar. Deze wijzigingen houden in, dat op de begroting in totaal 299.000 gulden meer wordt ge vraagd ten bate van het op te richten in stituut. De regering overweegt, in overeenstem ming met het advies van de Sociaal-Eco nomische Raad, de subsidie op suiker ge heel af te schaffen Door de afschaffing van de consumentensubsidie zal de prijs van de suiker met enige centen per kilo stijgen. Dit deelt de minister van Financiën, de heer Hofstra, mee in zijn Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer over het wets ontwerp tut vrijstelling van de omzetbe lasting voor textielgoederen en tot ver hoging van de benzinebelasting en van de gedistilleerdaccijns. De minister merkt op, dat het geenszins onverschillig is of het tekort op de begro ting gedekt wordt door het ontbrekende te lenen, dan wel door het tekort ongedaan te maken door bezuiniging en belasting heffing. Onder de bestaande financieel- economische omstandigheden zal, naar zijn oordeel, in ieder geval een zeker deel door belastingheffing moeten worden gevonden. Het uitschrijven van een staatslening tér lekking van het tekort tegen zodanige voor waarden, dat de inschrijving van een groot bedrag verzekerd is te achten, zou onder de huidige omstandigheden medebrengen, dat de financiering van de woningbouw nog veel grotere moeilijkheden zou gaan on dervinden, terwijl ook de kapitaalvoor ziening van het bedrijfsleven op abrupte wijze zou worden beïnvloed. Over het advies van de Sociaal-Econo mische Raad inzake de beperking van de bestedingen is de regering nog in beraad. Benzine In het Voorlopig Verslag is uitdrukking gegeven aan ernstige bezwaren tegen het prijsverhogende effect van de voorgestelde verhoging der benzinebelasting, welke in strijd wordt gacht met een door de rege ring nagestreefd stabiel prijsniveau. Aan dit bezwaar kent minister Hofstra in geen geval zulk een betekenis toe. Wegens de bestaande spanning tussen nationale mid delen en bestedingen en de noodzaak een inflatoire financiering van de overheids- huishouding te vermijden, waarbij maat regelen, welke de nationale bestedingen beperken, van primair belang zijn, kan tegen deze belastingverhoging niet als een specifiek bezwaar worden aangevoerd dat er een prijsverhogende werking van uitgaat. In het kader van een beleid, zoals dit ook door de Sociaal-Economische Raad wordt onderschreven, moet een zekere mate van prijsstijging als onvermijdelijk worden aan vaard. In het ruimere verband van het rege ringsbeleid beschouwd kan de minister de voorgestelde belastingverhoging dan ook niet zien als een doorbreking van het streven van de regering om op langere ter mijn te streven naar een zo stabiel moge lijk prijsniveau. Dit streven brengt naar zijn oordeel ook stellig niet mede, dat een stijging van de invoerprijzen van bepaalde goederen in beginsel door binnenlandse maatregelen zou moeten worden teniet ge daan. Gedistilleerd De minister acht het weinig aanneme lijk, dat de thans voorgestelde verhoging van de accijns op gedistilleerd, welke vrij wel geheel een aanpassing aan het alge mene prijsniveau is, een grote omzetver- laging zou veroorzaken. Ondanks het feit, dat de prijs van jene ver ten opzichte van die der voedingsmid delen relatief is gedaald, heeft de omzet van gedistilleerd slechts een betrekkelijk geringe stijging ondergaan, hoewel het nationale inkomen sinds 1953 met onge veer 19 pet. is gestegen. De regering heeft de overtuiging, dat de salarissen van de hogere en hoogste rijks ambtenaren al te ver achterliggen bij die. welke in het bedrijfsleven worden betaald voor functies van vergelijkbare zwaarte en verantwoordelijkheid. Zij acht hier een zéér groot verschil aanwezig en heeft daar om de Tweede Kamer voorgesteld de sala rissen van deze categorieën ambtenaren met ingang van 1 september 1956 te ver hogen. Deze verhoging zal de schatkist in 1957 tien miljoen gulden kosten. Zij zal ook gelden voor ministers en staatssecreta- Het voorstel tot verhoging is opgenomen in een nota van Wijzigingen op de begro ting voor 1957 van het departement van Binnenlandse Zaken. In zijn toelichting schrijft minister Struycken, dat het beleid van het kabinet er op is gericht, de sala riëring van het overheidspersoneel meer in overeenstemming te brengen met die van vergelijkbaar personeel in de particuliere sector. Het zou ongewenst zijn, indien de over heid door het voeren van een concurreren de loonpolitiek de stoot zou geven tot het bieden van hogere salarissen dan in de par ticuliere sector. Anderzijds dient er tegen te worden'gewaakt, dat al te grote verschil len ontstaan, daar hierdoor een goede uit oefening van de overheidsdienst in gevaar zou komen. De regering wil de verhoging doen be ginnen bij die personeelscategorie, die het reservoir vormt voor de hogere leidingge vende functies en die ook overigens een belangrijke plaats inneemt, omdat deze groep enerzijds de belangrijke beslissingen voorbereidt en aan de andere kant de uit voerende schakel is tussen de leiding en de middelbare ambtenaren. De leraren bij het v.h.m.o., het m.n.o. en de kweekscholen alsmede enkele andere functionarissen worden hiervan uitgesloten, omdat die in 1953 een afzonderlijke salaris verhoging hebben gekregen. De minister merkt hierover op, dat de herziening van de leraarssalarissen in 1953 ruim 16 percent heeft bedragen, terwijl thans een referen daris en een administrateur een verhoging van respectievelijk 10.08 en 8.62 percent zal gelden. De vorige minister van Binnenlandse Za ken heeft het niet nodig geoordeeld op te treden tegen de besluiten van gemeenten, waarbij de jongste zes percent loonsverho ging aan gemeentepersoneel per 1 juli toe gekend werd in plaats van per 1 septem ber, zoals voor het rijkspersoneel was be sloten. De tegenwoordige minister meent, dat deze beslissing van zijn ambtsvoorgan ger niet als een precedent mag worden aangemerkt. Een herhaling van een soort gelijke afwijking in de toekomst zal meer dan thans, het karakter van een sympto matisch beleid gaan dragen en voor een in grijpen vanwege de centrale overheid in aanmerking komen. In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting voor 1957 van zijn departement zegt minister Struy cken voorts, dat de motieven, die de ge meenten tot hun van de rijksregeling af wijkend besluit hebben gebracht, ondeug delijk zijn. Bij het vaststellen van de datum van 1 juli heeft bij de gemeenten als overweging gegolden, dat bij een ingang van de loons verhoging per 1 september over 1956 een geringere inkomensverhoging zou worden toegekend dan over 1955 is gegeven. Dit motief is echter niet steekhoudend, aldus de minister, omdat bij een vergelijking met 1955 niet uit het oog moet worden verlo ren, dat de 3 percent uitkering over 1955 in 1956 is uitbetaald en dat in 1956 de va kantietoeslag is verdubbeld. Bovendien wordt bij deze redenering de betekenis van de loonsverhoging voor de toekomst buiten aanmerking gelaten. Men kan dus volgens de minister niet stellen, dat de verbeteringen voor 1956 bij die van 1955 ten achter blijven. De centrale overheid zal haar eerder ge nomen besluit niet wijzigen. Zij zal de door de gemeenten genomen besluiten niet ter vernietiging aan de Kroon voordragen, om dat de regering deze niet als symptoom wil beschouwen van een principieel afwij kend beleid. Bovendien gaat het hier slechts voor één keer om een verschil van 1 percent over het jaarsalaris, zodat be zwaarlijk kan worden gesteld, dat de een heid van het salarisbeleid hierdoor wordt verbroken. Maar minister Struycken verze- 'kert, dat bij herhaling door de regering maatregelen zullen worden genomen. (Van onze correspondent in Brussel) De beperkte ministeriële Benelux-groep voor de landbouw heeft te Brussel zijn eer ste vergadering gehouden sedert mei. Van Nederlandse zijde waren aanwezig de ministers Mansholt en Zijlstra. Men is het er over eens geworden dat liberalisatie van consumptie-aardappelen en eieren in de drie landen mogelijk is. De Belgen hebben echter bezwaren tegen een te massale invoer van Nederlandse eieren. Men moet dus een oplossing zoeken voor de prijzenkwestie. De deskundigen zijn tot de slotsom gekomen, dat de lonen in de landbouw niet zo'n belangrijke rol spelen. Een voordeel voor Nederland is, dat de Deense boter op de Belgische markt iets duurder wordt dan de Nederlandse. Men kan niet zeggen, dat de landbouw- integratie snel vordei-t. Het blijft voorlopig bij studies. Het feit, dat er wordt geëxpe rimenteerd met een vrije markt in bepaal de produkten, wijst echter op vuoni''c"rt.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1