IEVISIE-RADIO Groen Co Panda en de Meester ^magiëry G. M. OORD Aanhoudend zacht weer Canada neemt vrijwel ongelimiteerd Hongaarse vluchtelingen op NAAIMACHINES De radio geeft zaterdag Wereldnieuws ió het zo 2 Minister Pickersgill in Den Haag: Onderwijzeres tot Tweede Kamer over salarissen Machine-proefvaart van nieuwe „Statendam" Zeepost Philips weer 6 percent interimdividend PHILIPS Deltaplan biedt mogeli jkheid voor recreatiegebied voor watersport Examens Dieven gearresteerd door oplettendheid van jongeman Centrale Verwarming Pow-R-^atic Ollebranders In Amsterdam mogen twee restaurants Fleissig zijn Kerkelijk Nieuws Koninklijke Luchtmacht redt zieke student het leven Indonesië verwerpt nota over arrestanten DE KLOMPENCEMTRALE Italinans staatsbezoek aan West-Duitsland V. TEMPELS VAN GROTTEN VRIJDAG 7 DECEMBER 1956 De Canadese minister van „Citizenship and Immigration", de heer J. W. Pickers gill, is voor een kort bezoek in ons land aangekomen. Hij. arriveerde uit Bonn, na tevoren een bezoek te hebben gebracht aan Oostenrijk, waar hij in het bijzonder de kwestie van de Hongaarse vluchtelingen heeft besproken. Donderdagmiddag zat hij aan een lunch aan met de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suunhoff. Daarna voerde hij op het ministerie van Sociale Zaken besprekin gen met minister Suurhoff. De heer Pickersgill is hedenmorgen vertrokken. De Ca nadese minister deelde in een persconferentie mee, dat Canada zoveel vluchtelingen uit Hongarije opnemen zal als men vervoeren en er plaatsen voor vinden kan. Er wordt geen selectie toegepast. Het transport komt voor rekening van Canada. Er zijn reeds vele Hongaarse vluchte lingen naar Canada per vliegtuig vervoerd of per schip onderweg. Men verwacht, dat er nog voor het einde van dit jaar meer dan 6000 Hongaarse vluchtelingen in Ca nada zullen zijn opgenomen. De aandacht van Canada op de gewone immigratie blijft evenwel onverminderd. De ontwikkelingsplannen en de investerin gen voor 1957 zijn rog groter dan die in 1956 en dit jaar kon de minister het groot ste jaar uit de geschiedenis van Canada noemen, met betrekking tot de economi sche groei. De gewone immigratie zal door Canada worden ngemoedigd, waarbij hij er nog eens op wees, dat grote groepen, in verband met het seizoen, bij voorkeur na maart naar Canada moeten komen. De minister noemde het Hongaarse vluchtelingen-, raagstuk zeer urgent. Oos tenrijk heeft nog steeds 130.000 vluchte lingen uit de Tweede Wereldoorlog. Het land is niet rijk. Het kan de last niet dra gen. Minister Pickersgill noemde het dan ook zijn grootste taak voor de Canadese bijdrage en de uitvoering van de politiek van zijn regering met betrekking tot de Hongaarse vluchtelingen te zorgen. Hij be zocht zondag nog de Oostenrijks-Hongaar- se grens en de vluchtehngenkampen in Oostenrijk. Veel Nederlanders De belangstelling van Canada voor de normale immigratie blijft onverminderd. De Nederlandse immigranten maken een tiende deel uit van de totale Canadese im migratie; ruw gescha t 125.000 Nederlan ders op de ongeveer Ihi miljoen, die door Canada na de oorlog werden opgenomen. De minister kon geen te verwachten cijfer voor Nederlandse immigranten in 1957 r.oemen. „Ik was historicus, ik ben thans politicus, maar ik ben geen profeet", aldus de minister, die wél kon zeggen dat het niet in de bedoeling ligt enige wijziging aan te brengen in de door Canada gevoer de immigratie-politiek. Canada verstrekt leningen aan de immi granten, welke mogelijkheid sedert 1951 nog meer is uitgebreid. Dat is een zeer goed systeem gebleken. Van de zes tot ze ven miljoen dollars, die in de vorm van le ningen werden verstrekt, was er slechts een bedrag van 13.500 dollars aan dubieuze posten. Ten aanzien van de Hongaarse vluchte lingen, die in Nederland „in transito" wor den opgenomen, bestaat zeker de mogelijk heid naar Canada te gaan. De minister had ten aanzien daarvan gisteren besprekingen met dr. E. O. baron van Boetzelaer, chef De Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie heeft zich tot de Tweede Kamer gewend over de volgens haar onduldbaar trage gang van zaken bij het overleg over de onderwijzerssalarissen. In een uitvoerig adres beschrijft de ANOF deze gang van zaken. De ANOF doet een dringend beroep op de Tweede Kamer al haar invloed aan te wenden, opdat de regering op de kortst mogelijke termijn tot een bevredigende op lossing komt van dit haar inziens zeer ernstige probleem. directie Algemene Zaken van het minis terie van Buitenlandse Zaken. Nederland en Canada zijn in beginsel overeengekomen, dat dé tweeduizend Hon gaarse vluchtelingen, die tijdelijk in Neder land zullen worden gehuisvest, volgend voorjaar naar Canada zullen worden over gebracht. Over de emigratie van deze 2000 mensen naar Canada hebben minister Suur hoff en minister Pickersgill in principe overeenstemming bereikt. Het hieuwe 23.000 ton metende passa giersschip „Statendam" van de Holland- Amerika-Lijn zal op 15 en 16 december een machineproefvaart maken. Op 6 fe bruari vertrekt het schip voor zijn eerste reis via Le Havre en Southampton naar New York. Het commando over de „Statendam" is opgedragen aan kapitein C. Haagmans, tot voor kort gezagvoerder van het s.s. „Rijn dam". Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Highland Monarch" (10 dec.); Australië: s.s. Iberia" (15 dec.); Brazilië: s.s. „Highland Monarch" (10 dec.); Canada: m.s. „Prins Willem III" (13 dec.); Chili: via New York (13 dec.); In donesië: m.s. „Oranje" (11 dec.); Neder landse Antillen: m.s. „Isis" (10 dec.); Ne derlands Nieuw Guinea: m.s. „Oranje" (11 dec.); Suriname: m.s. „Hydra" (10 dec.); Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Jagersfontein" (11 dec.). ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 De n.v. Philips Gloeilampenfabrieken zal een interimdividend van 6 percent op de preferente en gewone aandelen over het boekjaar 1956 uitkeren. De n.v. Ge meenschappelijk Bezit van Aandelen Phi lips Gloeilampenfabrieken zal tot eenzelf de uitkering overgaan. Aan de heer O. M. E. Loupart is op diens verzoek wegens het bereiken van de daar voor gestelde leeftijdsgrens met ingang van 1 januari 1957 eervol ontslag verleend als lid van het presidium van de Raad van Bestuur. De heer Loupart werd met in gang van gelijke datum benoemd tot com missaris der n.v. Met ingang van 1 januari 1957 zijn tot lid van de raad van bestuur benoemd prof. dr. H. B. G. Casimir. A. J. Deenen, ir. R. van Dijk, H. J. R. G. Hartong, ir. II. A. G. Hazeu, G. J. L. M. Jenneskens en ir. A. Ooiman. Mr. A. J. Guépin en ir. Th. P. Tromp zijn met ingang van 1 januari 1957 beno-.nd tot lid van het presidium van de Raad van Bestuur. ADVERTENTIE Grote Houtstraat 108 - Tel. 15046 RADIO - TELEVISIE - GRAMOFOONSPECIAUSTEN G R U N D I G HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Hoog mis. 9.35 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Lich te muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Amusementsmuziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespre king. 14.50 Amateursprogramma. 15.10 Kro niek voor letteren en kunsten. 15.45 Ama teursprogramma. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.10 Metropole-orkest. 17.35 Musette-orkest en solist. 17.55 Lichte muziek. 18.15 Journa listiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Platen. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch Allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Her- denkingsconc. Paul v. Kempen. 20.10 Licht baken, causerie. 20.30 Actualiteiten. 20.45 De gewone man. 20.50 Gevarieerd programma. 22.10 Cabaret. 22.35 Wij luiden de Zondag in! Aansluitend: Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Amusementsmuziek. 11.00 Butenlands overzicht. 11.15 De Familie Doorsnee. 11.45 Finse volksliederen. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Politie- kapel. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Koorzang. 14.50 Boekbespreking. 15.05 Platen. 15.35 Van de wieg tot het graf. 15.50 Concertgebouworkest en solist. 16.25 Praatje over consumentenbelangen. 16.40 Lichte muziek. 17.05 Weekjournaal. 17.35 Hammondorgel. 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Platen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, cau serie. 19.40 Het Nieuwe Testament: een le vend boek, causerie. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd prograr ma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Amateur programma. 22.40 Samen uit, samen thuis. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A,, N.T.S., N.C.R.V.) 17.00—17.30 Voor de jeugd. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Lied van de maand. 20.20 Dit is nu mijn hobby. 20.30 Nieuwe platen. 20.55 Teledisco-parade. 21.05 Geva rieerd programma. 21.55 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Latijns- Amerikaanse muziek. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio-Almanak. 14.30 Journaal. 15.00 Platen. 16.15 Omroep-orkest. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Liturgische ge zangen. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cabaret. 21.00 Platen. 21.30 Amusementsorkest. 22.00 Nieuws. 22.11 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. De uitvoering van de Deltawerken zal gelegenheid bieden om nieuwe recreatie gebieden te scheppen. Het Veeregat en de Zandkreek zullen een rustig binnenwater worden, dat de langste plas in Nederland zal zyn voor het bevaren met kleine vaar tuigen. Deze langste plas zal 22 kilometer lang en 200 tot 1500 breed worden en wat de lengte betreft drieënhalf maal de West einder en twee maal het Heegermeer en de Fluessen tezamen. Dit is tijdens een VVV- persconferentie te Domburg meegedeeld. De toeneming der bevolking, de groei dei- steden en de industrialisatie hebben de behoefte aan recreatie in de vrije natuur doen toenemen. Het ernstige tekort aan recreatieruimte, dat is ontstaan, zal zich door de uitvoering van de Deltawerken op de duur ook in Zeeland doen gevoelen. De nieuwe noord-zuid-verbindingen zullen de stroom van toeristen uit de randstad Hol land naar Zeeland afleiden. De industriali satie, die door deze verbindingen wordt bevorderd, zal de behoefte aan recreatie in Zeeland zelf vergroten. Het is van het hopgs,te belang dat. in een zo vroeg moge lijk stadium terreinen langs het water voor de recreatie worden gereserveerd; aldus werd tijdens de perscöh'ferdntie gezegd. Recreatie te water is een zeer efficiënte vorm van vrijetijdsbesteding, omdat men in de vaartuigen kan overnachten en dus de vrije tijd ten volle kan benutten, zon der dat die overnachting kosten met zich brengt; geld investeren voor watersport accommodatie betekent het scheppen van een maximum recreatie waarvoor men een minimum aan ruimte op het land behoeft te bestemmen. De ANWB en de KVNWV zullen aan Gedeputeerde Staten van Zee land het verzoek richten tot stichting van een „Veeregat-Zandkreekschap", dat kan bestaan uit de provincie Zeeland en de be langhebbende gemeenten. De contactcom missie voor natuur- en landschapsbescher ming zal tot de Rijkswaterstaat het ver zoek richten tot het vormen van een werk- commissie voor het landschapsplan van het Veeregat en de Zandkreek. Amsterdam. Gemeente Universiteit, Fe- vorderd tot arts: mej E. E. J. Marler en de heren J. Büller, C. L. Raemakers, J. W. A. Hubert. R. J. Holthuis, allen te Amsterdam; J. J. Hendriks, Naarden. Artsexamen 1" ge deelte: mej. A. I. le Mair, mej. J. Besijn, mej. C. M. v. d. Weerdt en de heren H. van Hoeve, J M. Schoo, Go Kian Gwan en G. Feuerstein, allen te Amsterdam. Doctoraal examen psychologie: F. Bruy- ning, De Bilt. ADVERTENTIE Vonnissen van rechtbank De rechtbank te Leeuwarden heeft de 48-jarige textielhandelaar J. M. uit Am sterdam veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf, de 54-jarige Amsterdamse koop man J. F. B. tot een jaar en negen maan den en de 29-jarige G. van B. eveneens uit Amsterdam tot twaalf maanden gevange nisstraf waarvan zes maanden voorwaar delijk, alle met aftrek van voorarrest. In de nacht van 17 op 18 september waren deze drie mannen met een auto naar Friesland gereisd om in Zwaagwesteinde in te breken. Toen zij daar niet konden slagen reden zij naar Twijzel, waar uit het post kantoor een geldkist werd ontvreemd, die echter slechts papieren bevatte die voor de eigenaar van waarde bleken te zijn. Dank zij de oplettendheid van een jongeman uit Twijzel, die het autokenteken noteerde, konden de mannen nog diezelfde nacht op de Afsluitdijk worden gearresteerd. De officier van Justitie had tegen M. drie jaar, tegen B. twee jaar en tegen Van B. twaalf maanden, waarvan de helft voor waardelijk, geëist, alle met aftrek van voorarrest. ADVERTENTIE In hoger beroep is het uit de vorige eeuw daterende hotel Fleissig in de Warmoes straat te Amsterdam ook door het gerechts hof te Amsterdam in het ongelijk gesteld. Het hof bevestigde de uitspraak, waarbij de president van de rechtbank in juli in kort geding de eis van dit hotel van de hand wees. Aan de Herengracht is een restaurant geopend door een Amsterdammer, die toe vallig ook de naam Fleissig draagt en die deze naam gebruikte voor zijn nieuwe restaurant. De directie van hotel Fleissig bestreed in kort geding de heer Fleissig het recht voor zijn restaurant de zelfde naam te gebruiken als die, welke het hotel al jarenlang voert. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Anloo (toez.) A. J. Hollander te Doinum. de benoeming tot hulpprediker te Helium (Gron.) A. N Tonsbeek, a.s. em. pred. te Appingedam idem de benoeming tot evangelist van de Ned. Herv. Bond voor Inw. Zending op Geref. grondslag ds. mr. A. Luteyn, a.s. em. pred. te Giessen-Nieuwkerk. Binnenscheepje gezonken. Het 60 ton metende binnenscheepje „De Onderneming I". dat gemeerd lag aan de De Ruyterkade bij steiger 3 in Amsterdam, is tengevolge van het geen schuiven van de deklading ijzeren platen, gekanteld en gezonken. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen BLOEMENUAAL TELEFOON 22143 voor. Een hogedrukgebied, dat donderdag boven de Golf van Biscaye was gelegen, heeft zich in de afgelopen vierentwintig uur verplaatst naar Frankrijk. Het weer in ons land wordt nu bepaald door dit maximum. Ook boven Scandinavië is de druk tamelijk hoog, zij het ook minder hoog dan in West- Europa. Daardoor komen in onze omgeving zwakke westelijke winden voor, waarmee zachte en vochtige lucht, die boven de Britse eilanden aanwezig was, naar Neder land wordt getransporteerd. Hierin komt plaatselijk motregen en mist voor. Wel zal de wind in het komende etmaal verder naar het zuiden gaan krimpen en iets in kracht toenemen, maar voor de rest verandert de weerstoestand niet belangrijk. Op de oceaan is de laatste van een reeks 8 december Zon op 8.37 uur, onder 16.31 uur. Maan op 11.57 uur, onder 22.56 uur. Maanstanden 10 dec. 12.51 uur eerste kwartier. 17 dec. 20.06 uur volle maan. 24 dec. 11.10 uur laatste kwartier 1 jan. 2.13 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 7 december Hoog water: 6.38 en 18.51 uur. Laag water: 2.13 en 14.29 uur. Zaterdag 8 december Hoog water: 7.15 en 19.31 uur. Laag water: 2.45 en en 15.03 uur. depressies, die van het zeegebied ten zuiden van New-Foundland naar het noordoosten trokken, nu bij IJsland aangekomen. WEERRAPPORTEN (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Ziirich Genève Locarno Wenen Innsbruck Mallorca Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. onbewolkt onbewolkt regen licht bew. onbewolkt mist zwaar bew. mist geheel bew. geheel bew. onbewolkt mist geheel bew. motregen mist nevel onbewolkt zwaar bew. mist onbewolkt sr nw windst. - wzw windstil zzw windstil wzw windstil windstil windstil nnw w wnw w windstil windstil windstil nw windstil n motregen zzw geheel bew. wzw motregen zw geheel bew. wzw geheel bew. wzw regen zw geheel bew. zzw motregen wzw motregen wzw -3 10 1 8 9 2 8 6 9 3 8 1 7 6 4 2 3 4 2 5 - h H 2 S 0 0 0,1 0,1 0 0 2 0 0 0 0 0,2 1 2 0 0 0 3 2 0 0,6 0,2 0,1 0,1 0 0,1 0,1 0,1 0,1 77. Al heel wat agenten waren door Plu- tanus naar een stille plaats gezonden, maar het overgebleven deel van de politiemacht hield dapper de achtervolging volLuid loeiden hun serenes, iel knetterden hun zware motoren. „Wee, wee! Mijn hoofd!", kermde Plutanus. „Waarom, maken uiter- lingen toch altijd zoveel lawaai?!" „Zij zijn zenuwachtig", antwoordde Joris, „zendt ze naar een rustige plaats". „Niet doen!", riep Panda, „dat kan toch zo niet maar blijven doorgaan!" „Nee", beaamde Plutanus mat, „dat kan niet blijven doorgaan". „Hoe nu?", vroeg Joris, verstoord omkijkend, „waarom volgt ge de raadgevingen van uw gids niet langer? Het is immers voor hun eigen bestwil, dat ik het vraag. Zij zijn zenuwachtig; zij hebben een stil pleks- ke nodig om tot rust te komen. Dus waar om niet?" „Omdat IK nu zenuwachtig ben geworden", kermde Plutanus. „Het lawaai van deze uiterlijke wereld heeft mijn ze nuwen verscheurd, zodat ik niet meer de innerlijke krachten voor magie kan op brengen. IK wil naar een rustige plaats!" ADVERTENTIE Een Nederlandse student, die ernstig ziek in een hospitaal in Cherbourg lag, maar daar niet de juiste medische behandeling kon krijgen, is door de Koninklijke Lucht macht met een Dakota uit deze Franse ha venstad opgehaald en overgebracht naar Nederland, waar de student, de 28-jarige L. Kortenhorst uit Waalre. een neef van de Tweede Kamer-voorzitter mr. L. G. Korten horst, is opgenomen in het Binnengasthuis te Amsterdam. Men heeft thans goede hoop, dat de student, die in Wageningen studeert, een volledige genezing zal vinden. De heer L. Kortenhorst, die met een vriend enige tijd op het eiland Martinique op kosten van de Nederlandse regering heeft gestudeerd, was per schip op weg naar ons land, toen tijdens deze reis bei den ernstig ziek werden. De mede-stu dent overleed spoedig waarna de kapitein van het schip besloot de heer Kortenhoi'st af te zetten in Cherbourg. Hier werd hij opgenomen in een hospitaal waar de me dische verzorging niet toereikend bleek. Een ijlings overgekomen arts, een broer van de zieke, constateerde deze feiten en stelde zich in verbinding met de Aircent, het luchtmachtcommando van de NAVO in Fontainebleau. Daar werd contact opge nomen met de luchtmachtstaf in Den Haag, waarna met toestemming van de staatssecretaris van oorlog, mr. F. W. Kra nenburg, onmiddellijk een Dakota naar de Franse havenstad vertrok, die daar in de nacht landde op een provisorische, met oliepitjes als landingslichten, in gereedheid gebrachte landingsbaan. Bij terugkomst op Schiphol stond een ambulance gereed, die de jongeman overbracht naar het Bin nengasthuis te Amsterdam, waar hij on der behandeling is gesteld van prof. dr. J. G. G. Borst. In het ziekenhuis te Cherbourg was men bij machte geweest de aard van de ziekte te bepalen een kwaadaardige vorm van malaria, de zwartwaterkoorts, DJAKARTA (ANP). In een uitzending van het Indonesische ministerie van Voor lichting, die door alle radiostations in de archipel wordt uitgezonden, is donderdag naar aanleding van dé nota van de Neder landse regering aan de UNO over de be handeling van de Nederlandse arrestanten in Indonesië gezegd, dat „alle Nederlandse beschuldigingen van waarheid zijn ont bloot". Een woordvoerder van het ministerie verklaarde in de uitzending, dat de Neder landse nota „niets anders is dan valse pro paganda met het enige doel de naam van de Indonesische regering in de ogen van de internationale wereld schade te doen". De woordvoerder voegde hier aan toe: ..De werkelijke waarheid is, dat de Nederlanders de beestachtige daden van hun koloniale troepen in West-Irian wensen te camou fleren". In de uitzending werd voorts in een com mentaar op de berichten, dat zeven Indo nesiërs zouden zijn terechtgesteld door Nederlandse troenen op Nieuw-Gninea (welke berichten in Den Haag calegorisch zijn tegengesproken), gezegd, dat „de enige wet, die daar van kracht is. het doodschie ten is van iedereen, die het waagt het Nederlandse koloniale gezag te trotseren". ADVERTENTIE GEEF JE VROUW EEN TRAP! Alle soorten en maten v.a. ƒ1.60 p.trede Olielampjes vanaf 2.40. Dr. Leiidsstr. 10 - Haarlem - Tel. 11784 Europa. Het ministerscomité van de Raad van Europa heeft te Straatsburg beslo- ten honderd miljoen Franse francs ter beschikking te stellen van de Oosten rijkse regering ten behoeve van de Hongaarse vluchtelingen. Ongesteld. De president van de Sovjet Unie, maarschalk Klimenti Vorosjilov, is sinds enige dagen ongesteld. De aard der ziekte van het 75-jarige formele staatshoofd der Sovjet-Unie is niet be kend gemaakt. „Militair gezag" Volgens een woordvoerder van de ambassade van Haiti te Wash ington heeft president Paul Magloire „het militaire gezag" in Haiti aan zich getrokken. Magloire is afgetreden we gens grote politieke oppositie tegen zijn regime. Het leger en het opperst ge rechtshof zouden hem verzocht hebben, in functie te blijven als „voorlopig" hoofd der regering tot de verkiezingen in april. Protest. Het „Afrikaanse nationale congres" van Natal en het Indische nationale congres de grootste kleurlingenorga nisaties in Zuid-Afrika hebben ge protesteerd tegen de massa-arrestaties door de Zuid-Afrikaanse autoriteiten. Overeenkomst. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken heeft meegedeeld, dat de Verenigde Staten de luchtmachtbasis te Keflavik op grond van een nieuwe over eenkomst met de IJslandse regering mogen blijven gebruiken. Beide regerin gen zullen besprekingen voeren over de regeling van de verdediging. Uitbreiding. De juridische commissie van de UNO-Assembleé heeft zich uitge sproken voor een uitbreiding van het aantal leden van de commissie voor in ternationaal recht van 15 tot 21 en drie van de zes nieuwe zetels te bestemmen voor de Afro-Aziatische landen, een voor Oost-Europa, en een beurtelings voor Latijns Amerika en de landen van het Gemenebest. Bijdrage. De Verenigde Staten zijn be reid ongeveer twintig miljoen dollar bij te dragen voor de bouw van een cen trum voor kernonderzoek in Zuidoost- Azië, dat te Manilla op de Philippijnen zal worden gevestigd. Zwitser. Dr. Auguste A. Lindt, permanent waarnemer van Zwitserland bij de UNO, is voorgedragen tot hoge commis saris voor vluchtelingen als opvolger van wijlen mr. G. J. van Heuven Goed hart. Dr. Lindt is 51 jaar oud. Protest. De Amerikaanse autoriteiten in Berlijn zullen protesteren bij de Sov jet-autoriteiten tegen het niet-doorlaten van een Amerikaans konvooi bij een Russische controlepost op de hoofdver keersweg van Berlijn naar West-Duits- land. Weg. Woensdag is een Amerikaans proef- projectiel onbestuurbaar geworden en naar onbekende bestemming gevlogen. Het projectiel is afgeschoten van de luchtmachtbasis Patrick in Florida. Onvermijdelijk. Een Zweedse groep des kundigen zegt in een officieel rapport dat als Zweden niet onmiddellijk met de produktie van elektriciteit met be hulp van kernenergie begint er binnen afzienbare tijd een eind zal komen aan de voorspoed: Distributie van elektri citeit en brandstof zal onvermijdelijk zijn. Opvolger. Paus Pius XII heeft monseigneur William Godfrey, aartsbisschop van Liverpool, benoemd tot aartsbisschop van Westminster, als opvolger van kar dinaal Bernard Griffin, die in augustus is overleden. Men verwacht dat Mgr. Godfrey, die hoofd van de rooms katho lieke kerk in Engeland en Wales wordt, in het college van kardinalen zal wor den opgenomen. Onderscheiding. Onze correspondent in Ro me, de heer A. H. Luydjens, is woensdag onderscheiden met het officierskruis in de Orde van Verdienste van de repu bliek Italië. Het is voor de eerste maal dat deze onderscheiding aan een bui tenlands journalist werd verleend. BONN (Un. Press) President Giovanni Gronchi van Italië en de Italiaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Gaetano Mar- tino zijn vei-gezeld door hun echtgenotes voor een driedaags officieel bezoek aan de Westduitse bondsrepubliek te Bonn aange komen. Sinds koning Victor Emmanuel in 1914 Berlijn bezocht, is dit het eerste Italiaanse staatsbezoek aan Duitsland. Men verwacht niet dat tijdens dit bezoek belangrijke politieke besprekingen zullen worden ge voerd. VAN OUDSHER zijn grotten in vele landen voor godsdienstige doeleinden ge bruikt. Aan de voet van de Olijfberg lig gen in Palestina bijvoorbeeld vele grotten, waarvan enkele eerbiedwaardige begraaf plaatsen zijn. Volgens de overlevering zou zich hier de plaats bevinden, waar Maria door de Apostelen begraven werd, en zou den hier ook de graven zijn van Absalom en Josaphat, de Jacobsgrot en de pyramide van ZachariasIn het oosten en noordoosten van de stad Jeru zalem zouden in grote rotska mers de koningen en richteren zijn bijgezet, kortom de holen en grotten in dit gebied zijn door talrijke overleveringen met het ver leden verbonden. Het is duidelijk dat om dergelijke rede nen grotten gemakkelijk voor erediensten worden aangewend. Niet alleen in Pales tina, maar in elk ander land waar grotten in verband zijn gebracht met eerbiedwaar dige of geheiligde personen, of met bijzon deze gebeurtenissen die daar volgens de overleveringen zouden hebben plaats ge vonden. In dit opzicht kan India bogen op het grootste aantal, maar tevens op de schoon ste en best bewaarde grottempels ter wereld. De mooiste bevinden zich onge twijfeld te Ellora, waar Boeddhisten, Brahmanen en Jaina's vredig naast elkaar hun tempels hebben gebouwd. Sierlijke zuilenhallen, gangen met beeldengroepen en balkons met voorstellingen van vele Boeddhistische heiligen, maken de grot- tempels van de Boeddhisten tot de voor naamste bezienswaardigheden van het land. Een overweldigende ouderdom heb- ben deze grottempels weliswaar niet, maar zij kunnen toch op een behoorlijke leeftijd bogen, want hun ouderdom wordt op 12 tot 1600 jaar geschat. De Brahmaanse tem pels zijn vermoedelijk een paar eeuwen jonger en onderscheiden zich van de Boed dhistische tempels door een veel rijkere decoratie, die door de veelvuldige uitbeel- v dingen waaraan de Shiwa- en Vishnoekultuur zo rijk is, huiveringwekkend en alles behalve plezierig aandoen, althans voor de westerse toeschouwers. Een overzicht, of zelfs -J maar een oppervlakkige in druk te geven van het over weldigende aantal grottempels in dit land, is onbegonnen werk. en we zullen u daar mee dan ook werkelijk niet vermoeien. Et zijn tempelcomplexen in de grotten uit gehouwen van een zo geweldige uitge strektheid, dat er tientallen kloosters in zijn ondergebracht. En om een indruk te geven van de Ravana ka Kh&i, zij het vol doende te vertellen, dat de diepte daarvan 26 meter bedraagt, met een voor- en tus- senhal, vmarin een schrijn is geplaatst. De beroemde tempel op het rotseiland Ele- phantae dankt zijn naam aan een enorme olifant die hier in steen is uitgehouwen; het gebouw telt 26 sierlijke zuilen en de reliëfs, die in de rotsen zijn uitgehouwen, hebben een hoogte van ongeveer 6 meter. De diensten in deze grottempels moeten we ons dus niet te benepen voorstellen, want er is ruimte genoeg. Toch valt dit alles nog volslagen in het niet, vergeleken bij de grootste grotten ter wereld. Daarover morgen. H. Pétülon

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2