Ruim twee miljoen nodig voor complex van 110 arbeiderswoningen in Delftwijk Haarlem neemt deel aan het Onderwijskundig Studiecentrum Handel in hyacinten had een bevredigend verloop Zich „baron" noemende Duitser verdacht van vervalsing passen Weer stap verder op weg naar stadsuitbreiding en sanering Voorstel B. en W. Ontworpen regeling vooral van belang voor het v.h.m.o. Eduard Flipse voor het N.Ph.O. Amsterdamse Beurs Zandvoort was arbeidsterrein VRIJDAG 7 DECEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Volkshuisvesting in Haarlemse raad Winterprogramma van HSV „De Kampioen" Nieuw kleedhuis terrein aan Mr. J. Gerritszlaan De basketbalcompetitie Bondsvergadering LTB „Grapjas" berokkende enige restauranthouders schade Getuigen opgeroepen van ongeval te Overveen Scheepvaart Bijna zesenhalf miljoen op giro's 777 en 999 Televisie specialisten Hoewel de aandacht in de vergadering van de Haarlemse raad van aanstaande woensdag wel voor het allergrootste deel gericht zal zyn op de behandeling van het voorstel tot restauratie van het orgel in de Grote Kerk, komen ook de woningbouw en de daarmee verband houdende stedebouwkundige vraagstukken goed aan hun trekken. B. en W. vragen een krediet van ruim tweeëneenhalf miljoen gulden voor de voortzetting van de woningbouw in het noordelijk deel van Delftwijk. Daarbij staat voorop een plan voor voorlopig 110 arbeiderswoningen, ontworpen door het archi tectenbureau van ir. Harry Ncfkens te Rotterdam, voor de rooms-katholieke woning bouwvereniging „St. Bavo-Noord" en voor 25 middenstandswoningen welke door de Haarlemse architect A. Zanstra zijn ontworpen ter onderbreking van het complex van 320 arbeiderswoningen van de Groningse architect F. Kleijn. Het plan van architect Nefkens, dat na de verlegging van de Delftlaan voor de nieuwe aansluiting op de rijksweg naar Velsen 164 woningen zal omvatten, omvat nu de bouw van vier blokken, die elk be staan uit veertien woningen van het zoge naamde maisonnette-type en drie étage woningen, twee blokken van het gaanderij type. De benedenmaisonnettes, welke toegan kelijk zijn van de openbare weg af, hebben op de begane grond een woonkamer, een keuken, een bergruimte en een w.c., terwijl op de verdieping vier slaapkamers en een doucheruimte aanwezig zijn. De bovenmaisonnettes zijn toegankelijk van een gaanderij af en hebben dezelfde indeling als die var de benedenverdieping. De gaanderij is bereikbaar van een ge meenschappelijk trappenhuis uit en geeft tevens toegang tot de drie étagewoningen. Deze woningen bevatten een woonkamer, drie slaapkamers, een keuken, een douche cel, een toilet en berging. Achter het trap penhuis op de beganegrond bevindt zich bovendien nog een bergruimte voor de étagewoningen en een gemeenschappelijke bergruimte voor fietsen. Een gemeenschappelijk trappenhuis, dat als verbindingslid tussen de beide andere blokken met de gaanderijen ligt, geeft toe gang tot de gaanderijen van die blokken. Het ene blok heeft drie woonlagen met achttien woningen in totaal, het andere vier woonlagen met in totaal vierentwintig wo ningen. Deze woningen bevatten naast de gebruikelijke ruimten drie slaapkamers. Op de benedenverdieping van het blok met vier woonlagen zijn bergingsruimten, een ruimte voor de woningbouwvereniging, een speelruimte en opslagruimte voor speel materiaal voor een bij dit complex te ma ken speelterrein geprojecteerd. Op de be nedenverdieping van het gaanderijblok met drie woonlagen zijn 24 garages geprojec teerd. Voor de afsluiting van enkele biok- ken zijn vier dagwinkels en zes garages gedacht. De totale bouwkosten worden begroot op 2.021.600. De huren zullen vermoedelijk voorlopig gemiddeld 12.30 per week en per woning bedragen. Voor de dagwinkels, de garages en het kantoor met bergruimte is een huurprijs van respectievelijk 15, 6.50 en 20 per week aangehouden. Voor de aankoop en het aanbrengen'van 110 gasgeisers zal naar raming benodigd zijn een bedrag van 22.000. Voor afschrij ving en onderhoud van de geisers zullen de toekomstige bewoners een bedrag van ƒ0.60 per week boven de huurpx-ijs verschuldigd zijn. Welke bijdrage van de bewoners zal worden gevraagd in de kosten van aanleg en onderhoud van'de rondom het complex aan te leggen groenstroken is nog in studie. Wij herinneren eraan, dat wij enige tijd geleden een foto van de maquette van dit complex voor „St. Bavo" hebben gepubli ceerd. Het plan van architect Zanstra voor 25 middenstandswoningen en negen garages zal gerealiseerd worden aan de Herman de Manstraat en de Du Perronstraat. Het com plex komt in beheer bij „Patrimonium", i De woningen hebben op de beganegrond een woonkamer, een keuken, een berg ruimte en een w.c., terwijl op de verdieping vier slaapkamers en een douchecel aan wezig zijn. De woningen zullen worden gebouwd op basis van de premie- en bijdrageregeling woningbouw 1953. De totale bouwkosten worden begroot op 530.000. Rekening houdende met een premie van c.a. 125.000 zal de huur omstreeks 83 per maand per woning bedragen. Voor de garages is een huurprijs van ƒ26 per maand aangehouden. Voor de aankoop en het aanbrengen van 25 gasgeisers zal naar raming benodigd zijn een bedrag van 5000. Voor afschrijving en onderhoud van deze geisers zullen de toe komstige bewoners een bedrag van 2.50 per maand boven de huurprijs vex-schuldigd zijn, terwijl zij voorts nog een bedrag van 1.- boven de huurprijs dienen te betalen voor het onderhoud van een strookje plant soen. dat vóór de woningen is geprojec teerd. Torenflat van negen verdiepingen De volgende week komt ook het plan van de Nedei'landse Maatschappij voor Volks huisvesting N.V. te Amsterdam voor de bouw van een flatgebouw van negen ver diepingen in het Zuiderhoutpai-k op het terrein tussen Willem de Zwijgerlaan en Prins Mauritslaan - ter grootte van ruim twaalfhonderd vierkante meter - weer in de raad, evenals de daartoe noodzakelijke wijziging van het uitbreidingsplan. Rondom de torenflat, die 34 normale, zes tien kleine flatwoningen, een dienstwoning en twaalf garages zal bevatten, is een plantsoen geprojecteerd, waarin een open baar speelplein is opgenomen. Ten westen van de Willem de Zwijgerlaan zijn een gezinswoningen geprojecteerd met een om vang van ten minste vijfhonderd kubieke meter. In het ontwerp is de uitmonding van de Willem de Zwijgei'laan op de Middenlaan in zuidwestelijke richting verschoven, ter wijl voorts het tussen de Middenlaan en de Prins Mauritslaan gelegen gedeelte van de Jacob van Lenneplaan is opgeheven. De verkeersveiligheid op de Middenlaan wordt door deze maatregelen aanzienlijk bevor- dei'd, terwijl bovendien de situatie van het flatgebouw gunstiger wordt. De overdracht van de grond aan de Nemavo geschiedt tegen een prijs van 20.808. „Oost er duin" In de' aanstaande raadsvergadei-ing komt ook het .uitbreidingsplan „Oosterduin" aan de orde. waarvan wij de details reeds in ons blad van 19 oktober hebben gepubli ceerd. Uit de toelichting blijkt nog niet, dat het plan bestaat voor fietsers en voet gangers een tunneltje te maken onder de westelijke randweg ter hoogte van de Pijls laan, zoals in de bedoeling ligt. Boerderij verdwijnt Voorts wordt een stapje verder gezet op de weg naar de sanering van de Dubbele Buurt en omgeving door de voorgestelde aankoop van de percelen Schalkwijker straat 76, 76rood, 76 A en 76 B, waarvoor B. en W. een krediet van 7245 vragen. In de toekomst kan hierdoor de Schalkwijker straat worden verbi'eed. Een andere sane ring in Haarlem-Oost wordt bereikt door de voorgestelde aankoop voor 27.000 gulden van de 585 viei'kante meter grote boerderij aan de Amsterdamsevaart 142. De eigenares is bereid het goed per 1 januari 1957 geheel ontruimd en vrij van pacht en huur op te leveren. De over- Zoals wij reeds eerder hebben gemeld zal de gemeente Haarlem deelnemen aan een door verscheidene gemeenten in Ne derland opgericht publiekrechtelijk lichaam, dat onder de naam Onderwijskundig Stu diecentrum de belangen zal behartigen, die betrekking hebben op de voortgang van de ontwikkeling van de moderne inzichten by het openbaar en het daarmee gelijk te stellen onderwijs, in het bijzonder bij het voorbereidend hoger- en middelbaar on derwijs, door middel van het geven van leidingen steun bij onderzoekingen op pedagogisch, didactisch en school-organi- satorisch terrein. Thans hebben B. en W. de gemeenteraad een voorstel doen toekomen, waaruit blijkt, dat Haarlem uil toetreden tot do gemeenschappelijke regeling in de vorm, waarin zij door de commissie van voorbereiding, bestaande uit afgevaardig den van de gemeenten Amsterdam, Arn hem, Enschedé, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, Nijmegen, Rotterdam en Utrecht, van de afdeling V.H.M.O. van het mini sterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, de rijksinspectie van het V.H. M.O. en van gemeentelijke en neutraal bij zondere scholen voor V.H.M.O., is ont worpen. De door deze commissie ontworpen re geling voorziet in de vorming van een pu bliekrechtelijk, rechtspersoonlijkheid be lichaam, genaamd „Het Onderwijskundig Studiecentrum", dat tot taak heeft de be studering van pedagogische en didactische problemen en van hiermee samenhangende vraagstukken van onderwijs-organisato- rische aard, alsmede de'bevordering, ont wikkeling en coördinatie van initiatieven op dit gebied ten behoeve van het open baar en daarmee in dit verband gelijk te stellen onderwijs. In beginsel zal dus het gehele terrein van het onderwijs als studie-object beschouwd worden. Niettemin zal de eerste aandacht van het studiecentrum gaan naar het V.H.M.O., aangezien bij andere takken van onderwijs reeds bepaalde ontwikkelingen bestaan. Beoogd wordt een samenwerking tot stand te brengen tussen de deelnemende gemeen ten in hun hoedanigheid van besturen van openbare scholen en de Algemene Bond voor Scholen voor VH.M.O. als vertegen woordiger van de neutraal bijzondere scho len voor V.H.M.O. Tegen rechtstreekse medewerking door het rijk hoeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen enige bezwaren opgeworpen, die deze medewerking voor alsnog onmogelijk maken. Wèl overweeg! de minister door het rijk enige leden in de raad van bestuur te laten benoemen en een verzoek om rijkssubsidie in gunstige over weging te nemen. Raad van bestuur Als besturend orgaan van het centrum zal een raad van bestuur optreden, be staande uit vertegenwoordigers van de mi nister van O., K. en W., de wethouders van onderwijs der deelnemende gemeenten, alsmede uit vertegenwoordigers van toege treden privaatrechtelijke rechtspersonen. Uit zijn midden wordt door deze raad een dagelijks bestuur gevormd. De begroting zal de goedkeuring ver eisen van Gedeputeerde Staten van de provincie, waar het centrum gevestigd is. Een eventueel nadelig saldo zal door de deelnemende gemeenten en rechtspersonen gezamenlijk gedragen worden. B. en W. verwachten, dat het aandeel van Haarlem in het nadelig saldo voor het jaar 1957 ongeveer f 1500 zal bedragen. drachtskosten komen voor rekening van de gemeente. Hoewel de stadsuitbreiding ter plaatse het bezit van deze boerderij nog niet direct noodzakelijk maakt, is het vol gens B. en W. zeer gewenst van de thans aanwezige mogelijkheid om het bezit daar van te verwerven, gebruik te maken. In het bijzonder de Verwerving en ontruiming van boerderijen, welke aan de groei van stede lijke bebouwingen in de weg staan, leveren regelmatig ei-nstige moeilijkheden. Voor de meer directe toekomst is het bovendien van belang dat, met het oog op de aan de Dr. Schaepmanstraat te bouwen kleuterschool, de in het bedrijf uitgeoefen de varkenshouderij verdwijnt. I-Iet bestuur en de wedstrijdcommissie van de Haarlemse wielei-club ,,De Kampioen" hebben voor de komende maanden een win- terprogramma samengesteld om de renners voor te bereiden op het wegseizoen 1957. Dit programma luidt: maandag 17 decem ber een hersengymnastiekavond in het club gebouw ..Kennemerland", zondag 23 decem ber een wildrit, zondag 30 december een oliebollenrit, dinsdag 1 januari 1957 de tradi tionele nieuwjaarsvoetbalwedstrijd tegen „Olympia" uit Amsterdam, waarbij ook de bestuurders van beide clubs een wedstrijd zullen spelen. Dit voetbaltreffen der wiel- renners vindt plaats in het Noordersport park. Op zondag 6 januari wordt in het Concertgebouw het 51ste jaarfeest van de vereniging gevierd. Voorts wordt er een vijfkamp (onder meer omvattende een cyclecross, veldlopen en hardlopen) om de „J. H. Kessler-wissel- beker" en een lezing door het lid van ver dienste J. P. v. d. Heyden, gehouden. De data hiervoor zijn nog niet bepaald. Er bestaan verder plannen voor een voet balwedstrijd tegen de Bevei-wijkse renners club „Kennemerland", een busx'eis naar de zesdaagse van Antwei-pen en een home trainerontmoeting met DTS in ,,'t Heeren huis" in de Wijde Woi-mer. Op zatei'dag 29 december zal door het Noordhollands Philharmonisch Orkest een extra concert worden gegeven, dat onder leiding zal staan van de gastdirigent Eduard Flipse. Solistische medewerking wordt verleend door de pianist Stefan Askenase. Het pon eert wordt geopend met twee werken van Mozart, te weten de Symfonie in g en het Pianoconcert in c K.V. 491 met medewer king van de pianist Stefan Askenase. Na de pauze volgt een uitvoering van de 3e Symfonie („Eroica") van Beethoven- Nadat op de sportterreinen der gemeente Haarlem aan de Kleverlaan en de Van Oos ten de Bruynstraat nieuwe kleedhuizen waren aangebracht, zal - indien de ge meenteraad een krediet beschikbaar stelt - binnenkort ook een kleedhuis op het ter rein aan de Mr. J. Gerritszlaan verrijzen. Het plan hiertoe bestaat reeds enige jaren. De gemeenteraad van Haarlem behandelde op 8 oktober 1952 een voorstel om over te gaan tot de bouw van kleedgelegenheden op de drie terreinen. Het terrein aan de Mr. J. Gerritszlaan is afgevallen, omdat de totaal geraamde kosten te hoog waren. Thans schrijven B. en W. aan de ge meenteraad, dat de beide kleedgelegen heden bij de drie sportterreinen aan de Mr. J. Gerritszlaan in zeer bouwvallige staat verkeren. Als gevolg van verzakking ver toont het gebouw kieren, waardoor het tochtig is, terwijl bovendien de vloeren verrot zijn. Aan minimale hygiënische eisen voldoen de gebouwtjes evenmin, ter wijl de capaciteit te enenmale onvoldoende is voor het grote aantal scholieren en an dere sportbeoefenaren, dat van de velden gebruik maakt. Daarom achten B. en W. het dringend noodzakelijk, dat in de toe stand zo spoedig mogelijk verbetering wordt gebracht. Zij vragen de raad een bedrag van 144.532 beschikbaar te stellen, waarin mede zijn begrepen de kosten van het maken van een betegeld plateau met rijwielstalling en een sintelruimte voor kogelstoten. Het inhaal-basketbalprogramma gaf in de overgangsklasse A. van de gewestelijke da mescompetitie een verrassende uitslag, want de ploeg van HOC II moest tegen Sportclub Haarlem met een kleine nederlaag genoe gen nemen, waarmede overigens het Ty phoons team wel het meeste voordeel heeft. In de tweede klasse heren leed het White Stars reserve-team een volkomen regelma tige en verdiende nederlaag tegen Flamin go's. welk team de dikwijls vlotte aanvallen op uitstekende wijze afwerkte met Zunder- man als topscorer. Bij de Stars gelukte het niet en ofschoon dikwijls eveneens fraaie scoringskansen aanwezig waren, weigerden de aanvallers steeds weer van de goede kansen gebruik te maken. Het reserve-team van IHJ behaalde in deze klasse de eerste overwinning, hetgeen ten koste ging van de Typhoons-reserves. De IHJ'ers speelden dikwijls zeer aantrekkelijk, waartegen Typhoons het te dikwijls met ..hardheid" probeerde, hetgeen geen resultaat had. De uitslagen waren: dames: Antilopen 3 S.C.Haarlem 3 183, White Stars 3Rapi- ditas 2 14—4, ZBVS 2—S.C.Haarlem 2 9—30, Aurora—Typhoons 2 6—24, S.C.Haarlem— HOC 2 19—17. Heren: Typhoons 2IHJ 2 18—27, White Stars 2—Flamingo's 2 10—28, IHJ 4S.C. Haarlem 2 1532. MIJNENVEGER „ELST" Op de scheepswerf gebroeders Pot n.v. te Bolnes is de mijnenveger „Eist" aan de Koninklijke Marine overgedragen. De voorzitter van de vereniging „De Hyacint", de heer Jac. Th. de Vroomen, kon zeer vele leden welkom heten in de don derdag in „De Nachtegaal'" te Lisse ge houden vergadering. In het gebruikelijke overzicht over het afgelopen jaar zei de heer De Vroomen. dat de handel in hyacin ten tot tevredenheid verlopen is. Het sur plus bleek echter een tegenvaller te zijn, want men had minder verwacht dan tien percent. Op 10 oktober waren er 385.000 goedgekeurde ingeleverd, terwijl er op dat ogenblik nog ongeveer 345.000 bij de export voorradig waren. Van dit kwantum is no wel het een en ander geëxporteerd. Van het surplus bestaat het grootste gedeelte uit blauwe en het grootste deel hiervan wordt weer gevormd door Bismrack. De tien per cent kunnen weer worden onderverdeeld in zeven percent werkelijk surplus en drie percent zogenaamd abnormaal. Met de selectie is men op de goede weg. Dat moet ook. want de keuring wordt ver der verscherpt. Men dient van alle soorten groene werkbollen te gebruiken. Bij het stukmaken in 1957 moet men uitsluitend geheel gezonde bollen gebruiken. Doet men het niet en blijkt het plantgoed niet geheel vrij van virus te zijn dan zijn moeilijkheden met de Plantenziektekundige Dienst niet te voorkomen. Het keuringsverslag van de hee.r Lim burg, directeur van de keuringsdiensten, was het belangrijkste punt van de agenda. Hierin bleek weer eens te meer, dat de hyacintenkwekers, nu er enige dwang ach ter zit, ook met man en macht de strijd tegen het virus hebben aangebonden. Iets minder goed vlot het met de bestrij ding van het geelziek. Hier wordt nogal eens gezondigd, wat de heer Limburg on begrijpelijk vindt. Tien percent van het 3-3 NederL'47 3 NedL 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber HolL Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank. Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater De notering Kon. Olie wordt voortaan uitgedrukt in guldens voor coupures van 20 nominaal. De koers volgens de oude berekening krijgt men door de guldens notering met vijf te vermenigvuldigen. Slotkoers Openings gisteren koersen 89 "/.e 89% 90% 913/8 223% 224 296 298 209% 210 306 306 355 360 298 297 254 256 163 163 352% 353 214 217 775% 779 154,70 155, 75 75 193 190% 171 170% 308 308 92% 93 101% 100 217 217 167% 167% 186% 156% 1S6 186 77% 77 185 191 72;-, 73 46 46 89 90 39% 38% surplus bestaat uit gevisiteerde bpllen, City of Haarlem is nog steeds de meest afge keurde variëteit. Waren er vroeger vele woorden nodig over het aaltjesziek, ieder jaar kan nu wor den gemeld, dat het slechts sporadisch wordt gevonden. Het huidziek schijnt te verbeteren, vermoedelijk onder invloed van het stapje terug, namelijk de hyacinten een paar dagen na het rooien buiten laten drogen. Waaraan het te wijten is, dat er zoveel scheur- en krasbodems minder zijn inge leverd dan verleden jaar heeft de heer Limburg niet gezegd. Dit jaar werd 386.351 kg. ingeleverd tegen 577.000 in 1955. De heren J. Th. Jonkheer en L. F. v. d. Meij hadden hun tijd als bestuurslid uitge diend. Zij werden opgevolgd door de heren A. J. Braam en R. C. Segers. Tijdens de rondvraag overhandigde de heer Van Rijn uit Katwijk de voorzitter een hyacint, de in plaats van op glas op een met slakkenwol gevuld plastic huisje was opgezet. „Dan behoeven de huisvrouwen niet nog eens vijftig cent voor een glas neer te tellen", aldus de bezorgde heer Van Rijn. De voorzitter accepteerde de surprise en beloofde in de volgende vergadering ver slag uit te brengen van het wel en wee van dit nieuwtje. De Katholieke Land- en Tuinbouwbond zal op maandag 17 december in gebouw St. Bavo te Haarlem zijn bondsjaarvergadering hou den. Na het opdragen van een H. Mis in de St. Josefkerk aan de Jansstraat door rector J. A. G. v. d. Hoogte, zal de voorzitter, de heer G. W. Kampschoër, zijn jaarrede uit spreken. Mr. A. Diepenbrock zal in de mor genuren spreken over de „Actie voor God", waarna de heer A. J. van Woerkens. direc teur van de centrale Coöperatie LTB een kort verslag van het werk dezer coöperatie zal geven, 's Middags geeft de heer S. Slot een overzicht met betrekking tot de stand van zaken bij het bouwfonds en tenslotte spreekt de geestelijke adviseur, rector J. A. G. van der Hoogte, over: „Cultuur ten platte- lande". Het komt de laatste tijd herhaaldelijk voor, dat Haarlemse restauranthouders telefonisch bestellingen ontvangen voor diners, die niet worden geconsumeerd. Donderdag belde een tot nu toe onbekend gebleven persoon een restauranthouder in het centrum op en verzocht hem een diner voor 25 personen te bereiden. Om acht uur zou hij met een gezelschap arriveren om de maaltijd te „verorberen". De restau ranthouder heeft zich al de moeite voor niets getroost, want er kwam niemand op dagen. De politie waarschuwt de restau ranthouders bij telefonisch opgegeven be stellingen de uiterste voorzichtigheid in acht te nemen. Op maandagmorgen 3 december om tien minuten voor negenen is een bejaarde heer uit Overveen, die op de Korte Zijlweg in de richting Bloemendaal fietste, door een wielrijder ingehaald, waarna een botsing volgde. De Overvener heeft een gekneusde ruggewervel opgelopen. De hoofdinspecteur van politie te Bloemendaal verzoekt getui gen van het ongeval zich te melden aan het bureau van politie te Overveen. Als gevolg van samenwerking tussen Kriminal-polizei te Embden, de gemeente politie te Delfzijl en Zandvoort en de Ko ninklijke Marechaussee van de brigade te Delfzijl is in de omgeving van Embden een reeds lang gezochte man van negenender tig jaar aangehouden, die verdacht wordt minstens vierendertig misdrijven op zyn naam te hebben. De arrestatie is te danken aan een op zich zelf vrij onschuldig lijkende aanhou ding in een Zandvoorts pension door de plaatselijke recherche. Aangehouden werd een negentienjarige juffrouw van Duitse nationaliteit, op wie op zedelijk gebied veel viel aan te merken. Daarom werd zij als ongewenste vreemdelinge beschouwd. Alvorens zij over de grens werd gezet werd een onderzoek in het pension ingesteld. De recherche trof een man aan, die zich „baron Von Rackwitz" noemde en in gezelschap was van de negentienjarige vrouw, die in het paspoort van de „baron" als zijn echt genote stond vermeld. waarbij een enorme hoeveelheid materiaal, waarmee vervalsingen kunnen woi-den ge daan, werd gevonden, zoals inkt, pennen, penselen enz. Een groot aantal paspoorten (ongeveer vijfenzeventig), veiwalste tra- veller-chèque's, vele soorten autosleutels, waarmede de aangehoudene in elke auto kon komen, werd eveneens aangetroffen. Zó groot was de hoeveelheid van het in beslag genomene, dat de aanhanwagen van de politie nodig was voor het vervoer naar het bureau. Al het gevondene ls ter be schikking gesteld van Interpol. De aangehoudene stond in vrijwel alle Duitse politiebladen gesignaleerd; hij trad vermoedelijk op als hoofd van een Inter nationale inisdadigersorganisatie. Waarschuwing van de korpschef Naar aanleiding van de vrij talrijke aan houdingen de laatste dagen van vreemde lingen, die zonder geldige papieren in Zand voort blijken te vertoeven en die meestal moeten worden uitgewezen op grond van De man bleek zonder verblijfsvergun- ZG(^encieijcten, oplichtingen, verduisteringen, ning sinds 15 oktober in Zandvoort te ver toeven en verklaarde, naar Zandvoort te zijn gekomen, om vandaar uit gemakke lijker te kunnen solliciteren naar een be trekking als architect in de Engelse kolo niën, aangezien de vakbladen, welke hier op betrekking hebben, eerder in Nederland dan in Duitsland aankomen. De korpschef van politie, die deze ver klaring onaannemelijk vond, gelastte de man met zijn voorgegeven echtgenote bin nen vierentwintig uur het land te verla ten, hetgeen geschiedde via Delfzijl naar Embden. Door toedoen van een inwoner van Zandvoort kreeg de korpschef kort na vertrek van het tweetal een aantal blanco en vervalste paspoorten in handen, welke aan de „baron" bleken toe te behoren. Na der contact met de internationale politie had tot gevolg, dat beiden in Embden bij hun aankomst werden gearresteerd. Al daar bleek, dat de baron een andere naam had en dat de vrouw zijn dochter was. Opnieuw werd op verzoek in het Zand- voortse pension een onderzoek ingesteld. AngtedijK, 6 te Las Palmas. Agamemnon, 4 v New York n. Haiti. Ameland, 6 te Bahrein Amsteldiik, 6 te Le Havre. Almdijk. 6 te Antwerpen. Alhena, pass. 5 Vlissingen n. Rotterdam. Amstelmeer, pass. 6 Kp. Comorin n. Bombay. Annenkerk, 7 te Kaapstad. Astrid Naess, 6 te Dakar. Aardijk, 6 te Belawan. Amsteldiik, 6 te Le Havre. Aagteöiik. 6 te Las Palmas v Lourenco Marques. Aludra. 5 684 m n. St. Helena n. Las Palmas Amstelpark, 5 120 m. n.n o. Grand Canario van Dakar. Alnati, 5 v. Santos n. Rio de Janeiro. Alkald, 6 t, Hamburg. Aldabi, 6 v. Montevideo n. Buenos Aires. Alioth, 7 te Buenos Aires. Almkerk, 6 v. Beira n. Dar Es Salaam. Alpherat. 6 v. Newportnews n. Trinidad. Amstelbrug, 7 te Antwerpen. Arendskerk, 7 v. Antwerpen n. Rotterdam. Amstelkade, 6 v. Rotterdam n. New Orleans. Amstelkroon, 6 te San Francisco. Astrid Naess, 7 v. Dakar n. Le Havre. Bntang. pass-. 5 Casablanca, Blitar, 5 v Boston n. New York. Blijden dijk, <-5 300 m. z Kp, Race n. New York. Bonaire, 5 v. Georgetown n. Paramaribo,-- Baud. 5 v. Probolingo te Surabaja. Britsum. 6 te Houston. Bussum, 5 360 m ozo Betra n. Perzische Golf Breda, pas 5 Azoren n. Willemstad. Bonaire, 6 te Paramaribo. Boschkerk. 6 v. Bremen n. Antwerpen. Callisto, 5 600 m. n. Bermudas n. Belfast. Camitia, 5 te Cristobal n. Brisbane. Congokust, 5 150 m. n. Dakar n. Amsterdam. Clavella, 5 te Kandia v Abadan. Cradle of Liberty, 6 v. Ph.delphia n. Pta.Cardon. Caltex The Hague, pass 6 Vlissingen n. Antw. Camerounkust, 8 te Abidjan. Caltex- Pernjs, 7 v. Fredericia n. Sidon. Dorestad, pass. 6 Ceylon n. Balikpapan. Delfland, 5 80 m. o.n.o. Recife n. Las Palmas. Daphnis. 5 v Carupano n. Philadelphia. Dalerdijk, 6 v. Londen n. Rotterdam. Doris. 7 v. Houston te Maracaibo. Drente. 6 v. Lissabon n. Genua. Eemland, 5 v. Las Palmas n. Recife. Ena, 5 v. Pta. Cardon n. Hamburg. Esso Amsterdam. 5 v. Baytown n. Antweroen. Enggano. 6 v. Yulinkong n. Singapore. Erinna, 7 te Singapore. Eendracht, pass. 5 Kp. Bon n. Las Palmas. Erinna, 7 te Singapore Esso Amsterdam, 5 v. Baytown n. Antwerpen. F.emdijk, 6 v. Las Palmas n. Recife. Eos, pass. 7Gibraltar n. Tunis. Gaasterkerk, 5 te Tsingtao. Gaasterland. 5 te Hamburg v. Bremen. Graveland, 5 te Vitoria. Gouwe. 5 320 m. o.n.o. Casablanca n. A'dam. Grootekerk, 5 270 m. z.w. Walvisbaai n. L. Palm. Gabonkust, 7 te Antwerpen. Gooiland, 7 te Rio de Janeiro. Graveland, 7 te Bahia. Gordias, 7 v. Izmir n. Algiers. Hilversum, 5 te Melbourne. Hector, 5 70 m. o. Gibraltar n. Tunis. Hera, 5 600 m. n n.o. Barbados n. Barbados. Hersilia, 6 te Ciudad Bolivar. Hermes. 6 te Corinto. Haarlem, 5 v. Cd. Trujillo n. Port Au Prince. Hathor, verm. 6 v Pta. Cardon n. Penzacola. Hydra. 7 te Antwerpen. Haulerwijk, 7 te Rotterdam. Hisjania, 6 v. Rotterdam n. Rande. Ittersum, 6 v. East-London n Houston. Ivoorkust, 5 v. Freetown n. Lagos. Ilos, pass. 6 Ameland n. Hamburg. Jagersfontein, 6 v. Hamburg n. Antwerpen. Jason, 7 te Philadelphia- Joseph Frering, 7 te Las Palmas. Kinderdijk, 6 te Philadelphia verw. Kota Inten, pass. 5 Finisterre, 7 te R'dam verw. Kabylia, 6 v. Pauillac n. Meer v. Maracaibo. Karimata, pass. 6 Gibraltar n. Nieuw Guinea. Kellia, 6 v. Gefle n. Amsterdam. Kopionella, pass. 7 Gibraltar, 10 te Napels verw. Kryptos, 7 te Rotterdam. Khasiella, 7 v. Singapore n. Kaapstad. Limburg, pass. 5 Port Elizabeth n. Dakar. Leuvekerk, 9 te Aden verw. Limburg, 5 45 m. z.w. Pt. Elizabeth n. Dakar. Louis Lantz, 5 180 m. w.n.w. Monrovia n. Emden. Leersum, pass. 6 Key West n. Jacksonville. Leopoldskerk, 6 te Basrah. Langkoeas, 7 te Marseille. Mentor. 6 te New Orleans. Malea. 6 te Surabaja. Mataram, pass. 6 Las Palmas n. Dakar. Maasland. 5 150 m. w.z.w. Cp. Blanc n. L. Palm. Modjokerto, 7 te Basrah. Maashaven. 5 v. Santos n. Buenos Aires. Merak, 5 230 m. n.o Bahia n. Pto. Alegre. Mentor, 6 te New Orleans. Mirfak, 5 210 m. z.o. Bahia n. Las Palmas. Mijdrecht, pass. 6 Abaco eil. n. Berre. Maas, 6 te Amsterdam. Nanusa, 6 v. Singapore n. Manilla. Nigerstroom, 7 te Amsterdam. Noordzee, 7 te Duinkerken. Osiris. 5 te New York. Oranje, 5 v. Southampton n. Amsterdam. Oberon, 5 120 m. n.n.o. Pto. Rico n. Le Havre. Oranjestad, 5 v. Arlnidad n. La Guaira. Ouwerkerk, 7 te Marseille. P. G. Thulin, 5 v. Amuaybay n. Landsend. Prins Willem George Frederik, 5 te Antwerpen. Pr. Willem V, 5 25 m. z.w. Casquets n. St Louis. Prins Willem II, 5 te Le Havre v. Montreal. Prins Willem V, 30 m. z.w. Ouessant n, St. Louis. Polydorus, 6 te Singapore. P. G. Thulin, 6 v. Amuaybay n. Landsend. Pygmalion, 6 v. Norfolk n. Charleston. Pieter S, 6 te Rotterdam. Prins Willem IV. 6 v. Rotterdam n. Halifax. Parkhaven, pass. 6 Vlissingen n. Antwerpen. Peperkust, pass. 7 Finisterre n. Dakar. Prins Alexander, pass. 6 Vlissingen n. Antw. Roepat, 5 440 m. w. Bombay n. Calcutta. Rijndam, 6 v. Cristobal n. Kingston. Rondo, 6 te Surabaja. Scherpendrecht, 7 te Curapao verw. Stad Schiedam, pass. 6 Wight n. Civita Vecchia. Sumatra. 6 te Basrah. Schelpwijk, 5 130 m. n. Finisterre n. Las Palmas Str. Malakka, 6 te Hobart verw. diefstallen en valsheid in geschrifte, waar door Zandvoort onveilig wordt gemaakt en inwoners worden gedupeerd, vestigt de korpschef van politie nogmaals de aandacht op het feit, dat de inwoners verplicht zijn, elke bij hen in huis vertoevende vreemde ling, binnen vieren twintig uur na zijn aan komst, te melden. De nalatigheid, die de laatste dagen weer gebleken is, kan voor degenen, die zonder vergunning aan vreem delingen onderdak verschaften, niet zonder gevolgen blijven. Andere arrestatie De recherche te Rotterdam heeft aldaar aangehouden een vierentwintigjarige Duit ser, die daar zonder papieren vertoefde. Hij vertelde, dat hij voor de kust van Zandvoort van een boot ovei'boord was ge slagen, naar de kust was gezwommen, waar hij bij een familie te Zandvoort van droge kleren zou zijn voorzien. De Zand- voortse politie stelde een nader onderzoek in, waarbij bleek, dat het verhaal op fan tasie berustte. De aangehoudene bleek ech ter wel geruime tijd bij een andere familie in Zandvoort te hebben gelogeerd. Toen hier een nader onderzoek naar de gedra gingen van de Duitser werd ingesteld, bleek hier te zijn vex'dwenen een vrij waardevolle postzegel-album, een barome ter, verschillende sieraden en een deken. De man bekende deze te hebben gestolen en verkocht. Hij wordt overgebracht naar Zandvoort. Ongewenste gasten In een pension te Zandvoort heeft de Zandvoortse recherche aangehouden een buitenlands gezin, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, die in de badplaats geruime tijd goede sier hadden gemaakt. Ze woonden in een dure flat op de Boule vard, maar het bleek, dat de huur nog nim mer was betaald. Op goed vertrouwen leen den zij van een pensionhouder f 500.en het bleek, dat zij grote schulden hadden gemaakt bij diverse leveranciers. Klachten hierover leidden tot aanhouding van het gezin, dat over de grens werd gezet. De man bleek geen geld te bezitten. HUW 4f jr r De stand van giro 777 van het Neder landse Rode Kruis voor hulp aan Hongarije was vandaag f 3.415.885.10; de stand van giro 999 van het nationaal comité Hulpver lening Hongaarse volk f 2.938.119,31. ADVERTENTIE HAARLEM - TEL. 11470 Hannie Schaltstraal 39 Vrijblijvend vergelijkbare demonslraUes mei hmsercice Philips - Nora - Erres Loewe Opta - Graetz Slamat, 8 te Colombo verw. Sloterdijk, pass. 5 Scillys n. New York. Schie, 5 35 m. o.z.o. Athene n. Amsterdam. Sjbajak, pass. 7 Finisterre n. Rotterdam. Schiedijk, 6 v. Rotterdam n. Hamburg. Stad Maassluis, 6 v. Vlaardingen n. Narvjk. Straat Madura. 6 v. Rotterdam op proefvaart. Sliedrecht, 7 te Dakar. Tara, pass. 6 Key West n. Antwerpen. Theobaldius, 7 te Hamburg. Tjibantjet, 7 te Makassar. Tankhaven, 5 te Penang v. Sungelgerong. Telamon, 5 v. Ciudad Trujillo n. Pto. Plata. Tabian, 6 v. New York n. Charleston. Ternate, 7 te Bremen. Themisto, pass. 6 Azoren n. Galveston. Trompenberg, 7 te Le Havre. Tiberius, 6 te Amsterdam. Utrecht, 6 v. Dakar n. Rotterdam. Vasum, 6 v. Mena Al Ahmadi n. Las Palmas. Van Noort, 3 v. Tj. Priok n. Surabaja. Westertoren, 5 v. St. Vincent n. Gibraltar. Westland, 5 te Ilheos. Waterman, pass. 6 Ouessant n. Tenerilfe. Wieldrecht, 5 te Weserpilot n. Einswarden. IJssel, 5 v. Constanza n. Izmir. Zonnewijk, 7 te Gibraltar. Zijpenberg, 5 te Gravesend n. Londen. Zeeland, 6 v. Belawan n. Dakar. KLEINE VAART Albergen, 5 dw. Wight n. Ipswich. Ardeas, 5 15 m. n. Vilano n. Antwerpen. Atlantic 180 m. z.w. Scillys n. Dublin. Bloemgracht, 6 te Zaandam verw. Boreas, 5 15 m. z.o. Malaga n. Lissabon. Bornrif, 5 te Cuxhaven n. Londen. Brinda, 5 20 m. o. Startpoint n. Rotterdam. Catharina, 5 15 m. z.w. Dungeness n. Rotterdam Corale, 5 te Trevosehead n. Selzate. Crescendo, 5 dw. Ameland n. Rotterdam. De Ruyter, 5 100 m. w. Noordhinder n. Antw. Diligentia. 5 40 m. z.w. Almeria n. Sevilla. Frans v. Seumeren, 5 80 m. w.z.w. Kristianhand n. Garston. Henrica, 5 Royalsovereign n. Waterford. Hoogvliet. 5 Haroefjord n. Mohirana. John M, 5 15 m. w. Ouessant n. Rotterdam. Jutland, 5 30 m. w.z.w. IJmuiden n, Amsterdam. Konny M, 5 op Thames n. Thameshaven. Leemans. 5 20 m. o. Wight n Amsterdam. Manto, 5 15 m. n.w. Hoek v. Holl. n. Amsterdam. Marcopolo, 5 dw. Norderney n. Delfzijl. Meres N, 5 dw. Beachyhead n. Kp. Verdische eil. Merwehaven, 5 rede Duinkerken n. Duinkerken. Metropole, 5 65 m. z.o. Humber n. Brake. Mount Everest, 5 op Wielingen n. Antwerpen. Midsland, pass. 5 de Humber n. Lelth. Missouri, 5 dw. Texel n. Quimper. Navis, 5 60 m. n.o. Kp. Vilano n. Honfleur. Oranjepolder, pass. 5 Dover n. Rotterdam. Pionier, 5 90 m. w. Terschelling.bank n. Delfzijl. Ponza, 5 dw. Thyboron n. Lldkoping. Prosperlta, 5 bij 3-boel v. Silvolde n. Rouen. Polaris, 5 v. Ipswich te Boulogne. President Roosevelt, 5 v. Londen n. Goole. Quo Vadis, 5 40 m. z.w. St. Cath.point n. Brest. Realty, 5 150 m. o. Seaham n. Struer. Realta. 5 40 m. n. Pitboel n. Parijs. Spoorhaven. 5 30 m. n.o. Kp. d'Antifer n. Rouen. Statenlaan. 5 25 m. z.o. Wight n. Gibraltar. Strabo, 5 20 m. w. Lissabon n. Ceuta. Spoorhaven, pass. 5 Le Havre n. Rouaan. Trompenburg, 5 v. Rotterdam te Boston. SLEEPVAART Gele Zee, pass. 5 Ouessant n. Suezkanaal Hudson, 5 200 m. z.w. Rangoon n. Singapore. Humber, 5 dw. Aruba, n. Maracaibo. Thames, 5 te Rio de Janeiro. Tyne, 5 v. Djibouti n. Port Sudan, i Witte Zee, 5 v. Gibraltar n. Samsum.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3