Europese eenwording is nu noodzakelijker dan ooit Meerderheid in het Lagerhuis voor de Britse regering Vijftig jaar geleden Minister Luns in Tweede Kamer: Door het meten met twee maten gaat de UNO de weg op naar ontbinding ^'Praa.tótoel Geruchten over het aftreden van Eden officieel tegengesproken 1000 BROEKEN 3 Spanje-Nederland Kamerleden vinden 40 km voor bromfietsen nog te hoog Op de Van dag tot dag Vergeet hen niet Voorbeeld Instorting Vijzelstraat voor Amsterdams gerechtshof P.T.T. heeft over 1955 een meevaller van ruim 21 miljoen Indisch pensioen en ouderdomspensioen Dodelijk verkeersongeval Houding van Amerika stelt teleur Minister Luns: Indonesië mist het recht Nederland aan te klagen Parlementair commentaar Prins van Hannover is een Brits onderdaan Kardinaal Mindszenty zegt gemarteld te zijn Uit Haarlems Dagblad van 7 december 1906 VRIJDAG 7 DECEMBER 1956 ADVERTENTIE (Van onze Kamerverslaggever) Bij vele staatslieden in West-Europa groeit het besef, dat het noodzakelijk is haast te maken met de eenwording van Europa. Dat is een zeer belangrijke ontwikkeling, verklaarde minister Luns in de Tweede Kamer bij de verdediging van het buiten lands beleid. Een federatief verenigd Europa beschouwt de regering als een ideaal waarnaar gestreefd moet worden.Een spoedig resultaat op het gebied van de Europese economische eenwording, waarover thans hoopgevende besprekingen gaande zijn, zal doorwerken op politiek terrein. Het aanzien van de Verenigde Naties staat of valt met een bevredigende regeling van de problemen in het Midden-Oosten, oordeelde minister Luns, die voorts zei, dat het voor de regering een grote steun is te weten, dat de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer instemt met de pogingen de samenwerking in de NAVO uit te breiden buiten de afbakening van het militaire gebied. Het bestuur van de KNVB heeft telegra fisch van de Spaanse Voetbalbond bericht ontvangen, dat de liefdadigheidswedstrijd tussen de voetbalploegen van Spanje en Ne derland op woensdag 23 januari in Madrid kan worden vastgesteld. De KNVB heeft telegrafisch geantwoord met dit voorstel accoord te gaan. Naar wij vernemen zal het Nederlands elftal met officials per chartervliegtuig op 22 januari vertrekken en een dag na de wed strijd naar Nederland terugkeren. Teneinde de recette, bestemd voor het comité „Hulp aan Hongaarse Vluchtelingen" zo hoog mo gelijk te doen zijn zullen de reiskosten door de Voetbalbond zelf worden betaald. Bij het vaststellen van deze wedstrijd is door de KNVB als voorwaarde gesteld, dat de recette aan de hulp voor Hongaarse vluchtelingen ten goede dient te komen. (Van onze Kamerverslaggever) De Tweede Kamer heeft gisteravond nog een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat. Daarbij werd vooral critiek uitgeoefend op de maximum-snelheid van 40 km voor bromfietsen. Vooral nu het de bedoeling is van de minister de snelheid voor motor voertuigen in de bebouwde kom te beper ken tot 50 km vond de heer M a e n e n (K.V.P.) de maximum-snelheid van 40 km voor bromfietsen te hoog. Ook de heer Zegering Hadders (V.V.D.) vond dat maximum zeker nog 10 km te hoog. Hij bepleitte verbetering van de controle middelen van de politie. Voorts sprak men er zijn teleurstelling over uit, dat nog geen datum is vastgesteld voor invoering der be schermende maatregelen voor voetgangers. Evenals de heer Maenen betreurde de heer Van der Zaal (A.R.) de aangekon digde verhoging van de spoorwegtarieven, vooral omdat deze niet past in het beleid van de prijsstabilisatie van de regering. Aangedrongen werd op een scherper controle op het Rijtijdenbesluit en op een wettelijke regeling voor de autorijscholen. Voorts kwamen de Rijnvaart, de luchtvaart, de binnenvaart, het Deltaplan en van de stoomtram van de RTM op de Zuidholland se eilanden ter sprake. Deze stoomtram hoort veeleer thuis in een museum dan op de weg. Wat willen wij toch Verdiept in een oud verhaal raasde ik met een snelheid van honderd twintig kilometer per uur voort. Door een kleine onregelmatigheid in het baanvak veront rust, richtte ik mijn ogen een paar secon den naar buiten. Het was herfst. Bomen werden hier en daar al transparant. Bladeren, die hun groen weer aan hun boom hadden afge leverd, hingen bros en bruin aan hun laatste vezel. Een donzige, éénzijdige be lichte wolk lag tegen de stille klare lucht. Weilanden, door palen en prikkeldraad tot gevangenissen voor vee gemaakt, wer den kennelijk trager in het voortbrengen van gras. Een paard stond eenzaam bij een scheefgezakt hek en keek meer dan het graasde. Wat verder lag een stuk bouw land met oude omgrenzing, zo'n stuk waar aan je kunt zien dat het al heel vaak notarieel is beschreven, dat het van een hele reeks boerengezinnen zorg en rijk dom heeft uitgemaakt. Dat zag ik in die twee seconden en als ik beter gekeken had, had ik nog veel meer gezien. Huizen in de verte, sloten met overhangende wilgen vlakbij, vogels En ik dacht: hoe kunnen wij schrijvers ooit in twee seconden aan lezers een rijk dom schenken, die ook maar uit de verte de rijkdom uit onmiddellijke waarneming benadert? Om van het werkelijk beleven nog maar te zwijgen. Wat willen wij toch met onze boeken? Schrijven wij voor blinden? Schrijven wij voor verlamden, die niet van de plek kun nen komen? Voor lafaards, die het werke lijke leven niet aandurven en nu maar voor lief nemen met onze papieren wereld? Voor holhoofdigen, die daarom van ons hoofd gebruik maken om van de wereld tenminste nog iets te ervaren? Vol aandacht leest men een gesprek in een spoorcoupé, terwijl in de coupé daar naast een gesprek gaande is. Waar men last van heeft. Kiest men deze omweg uit angst voor een soort kortsluiting? Met het vaste voornemen nooit meer te schrijven, verdiepte ik mij weer in het oude verhaal. Belcampo s. ja, Sint Nicolaas is vertrokken. Hij kan een jaar lang op zijn lauweren rusten in het zalige besef, dat hij zijn heilige plicht heeft vervuld. Wij zullen hem dat besef niet ontnemen en dus zwijgen over het feit, dat hij aan ettelijke verwachtingen niet heeft voldaan en sommige gezinnen voorbijgegaan is zonder boe of ba - als men dat tenminste van een heilige mag zeggen. Er zijn behoeftigen en gebrekkigen, ar men en berooiden vergeten. Er zijn kinde ren vergeten, die temidden van een ver blindende conjunctuur-weelde in de ijzige kou van de verschoppelingen zijn blijven staan. Dat behoeft Sinterklaas niet te weten het is voldoende wanneer wij het weten en de consequenties daaruit trekken. Tot Kerstmis duurt nog de inzameling voor de Stille Armen. Vergeet in deze tijd degenen niet, die geen deel kunnen hebben aan de overvloed van deze tijd. Gedenk hen, ook nu zovaak een charitatief beroep op uw beurs wordt gedaan. Bereid hun een klein geluk met Kerstmis. Dijkgraaf Huisman van het Waterschap Noordervechtdijken in Overijsel heeft ge weigerd zijn salaris te laten verhogen. Het verenigd college van heemraden en hoofd ingelanden vond, dat die salarisverhoging hard nodig was, want dijkgraaf Huisman is een hard-werkend en niet gefortuneerd man, die zijn taak al zes jaar met toewij ding vervult zonder dat hij ooit van een loonronde heeft geprofiteerd. Maar de dijkgraaf wilde er niet van horen. Hij vond zijn salarispost „hoog ge noeg". Ze bedraagt vijftienhonderd gulden per jaar. De reden van zijn weigering, aldus de dijkgraaf, was dat hij zijn erkentelijkheid wilde tonen voor de steun en medewerking die hij altijd van het college had gekregen. Dat was hem liever dan geld. Bij deze dijkgraaf mag de nadruk gerust op de tweede helft van zijn titel vallen; hij is een edelman in de ware zin van het woord. Er bestaan voor hem dingen, die hij meer waardeert dan geld. Dat komt tegen woordig niet zo héél veel meer voor. Loonsverhogingen zijn vaak noodzake lijk, dringend noodzakelijk. Wij zouden de laatsten zijn om dat te willen ontkennen. Misschien zijn ze ook wel nodig voor een aantal van onze hogere en hoogste rege ringsambtenaren, zoals de minister van Binnenlandse Zaken juist heeft verklaard. Maar misschiert "toch bok "wéér niet voor allemaal. Wat zou het aardig zijn en wat zou het gewaardeerd worden door de ouden van dagen, wier extra uitkering van een maand steun juist ter besparing van regeringsgel- den is gehalveerd als diegenen onder de hogere en hoogste ambtenaren, die niet om een extra'tje zitten te springen, het nobele voorbeeld van dijkgraaf Huisman zouden volgen. Het zou haast te mooi wezen om waar te zijn. De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof, mr. A. S. de Muinck Keizer, heeft tegen de 41-jarige bouwkun dige B. D. uit Amstelveen wegens het ver oorzaken van lichamelijk letsel door schuld en het overtreden van een artikel van het veiligheidsbesluit een geldboete van f 150, subsidiair dertig dagen hechtenis geëist. D. had als aannemer de leiding over herstel werkzaamheden van een aantal pilaren van het flatgebouw in de Vijzelstraat te Am sterdam; tijdens die werkzaamheden stort te het gebouw op 23 maart 1955 gedeelte lijk in. Bij deze instorting liepen drie per sonen verwondingen op en moesten tiental len bewoners van flats, die niet meer be woonbaar waren, maandenlang een ander onderdak zoeken. De Amsterdamse recht bank had de verdachte op 29 mei van dit jaar veroordeeld tot drie maanden hechte nis voorwaardelijk en een geldboete van f100. Het staatsbedrijf der PTT heeft in 1955 een voordelig exploitatiesaldo geboekt van bijna 31 miljoen gulden. Op de begroting van de PTT voor dat jaar was hiervoor 9.7 miljoen geraamd. De exploitatie van de PTT is in 1955 dus 21.3 miljoen gulden meegevallen. De Indische gepensioneerden van 65 jaar en ouder, die recht hebben op ouderdoms pensioen, zullen voorlopig het volle bedrag krijgen van het Indisch pensioen en het ouderdomspensioen. Het wetsontwerp tot aanpassing van de Indische pensioenen in verband met de Ouderdomswet zal terug werken tot 1 januari 1957. Wat teveel is uitbetaald zal worden verrekend met het geen men krijgt bij de sanering van de In dische pensioenen. De 82-jarige heer De Weyer is te Baarn lodelijk verongelukt toen hij een brief wil le posten op de Amsterdamse straatweg. Bij het oversteken van de weg werd hij door een auto geschept. Tijdens het. vervoer naar het ziekenhuis is het slachtoffer over leden. De positie van het democratische deel van dè wereld is" op welhaast alle fronten verzwakt, constateerde minister Luns. Ernstig is de grotere "verwijdering tussen het Westen en de vrije Aziatische volken, maar nog ernstiger is de verwijdering tus sen Amerika en West-Europa. De teleurstellende houding van Amerika in de Verenigde Naties tegenover Engeland en Frankrijk wordt veroorzaakt door Ame rikaanse vrees in de ogen van Azië te wor den vereenzelvigd met Europees kolonia lisme. Indien de Amerikaanse politiek in Azië succes zou hebben, zou men er des noods vrede mee kunnen hebben maar dat is ni o het geval. Het is triest, dat daar door de positie van het Westen, met inbe grip van Amerika, in het Midden-Oosten is verzwakt, terwijl de invloed van Rus land is versterkt. Het is nodig, dat het vertrouwen tussen Amerika en Europa wordt hersteld en dat men tot een gelijk gerichte politiek komt. Gelukkig tekent zich een toenadering tus sen Amerika en Engeland en Frankrijk af. De actie van Rusland in Hongarije en ADVERTENTIE (Van onze Kamerverslaggever) Het inzetten van een tegenaanval op In donesië in de Verenigde Naties heeft thans geen kansen op succes, verklaarde minister Luns gisteren in de Tweede Kamer. De Aziatische en Arabische landen kunnen iedere resolutie tegenhouden, omdat een meerderheid van twee-derde wordt vereist voor de geldigheid van een resolutie. Er heerst bovendien in de Verenigde Naties een geprikkelde stemming tegen het westen. Daarom moet men zich over een optreden in de Verenigde Naties tegen Indonesië geen illusies maken. Indien in januari in de Verenigde Naties Nieuw Guinea in discussie komt, zal van de zijde van Nederland echter niet worden geschroomd duidelijk te maken waarom de Indonesische eisen onrechtvaardig zijn en dat Indonesië door eigenmachtig handelen tegenover Nederland het recht heeft ver speeld tegen Nederland als aanklager op te treden. Bij de overdracht van de soeverei niteit aan Indonesië is Nieuw Guinea daar van nadrukkelijk uitgezonderd. Bij de be handeling van de kwestie-Nieuw Guinea in de Verenigde Naties zal de gehele ver houding tussen Nederland en Indonesië be sproken worden, aldus minister Luns. het optreden van Engeland en Frankrijk in Egypte kan men niet over één kam sche ren. De actie van Rusland is gericht te gen de vrijheid. Het optreden van Frank rijk en Engeland was juist gericht tegen dictatuur en fanatisme en-in wezen, een poging tot herstel van het recht. Minister Luns zei zéér' geschokt te zijn toen in in algemene vergadering van de Verenigde Naties in de nacht van 30 op 31 oktober Rusland en Amerika voor een resolutie stemden, die eenzijdig was ge richt tegen Israel, met miskenning van al- 1. s wat aan het openlijk conflict was voor af gegaan. De resolutie zou niet hebben verhinderd, dat Rusland met wapenlever anties aan Egypte en andere Arabische landen had kunnen doorgaan. Op het ogen lik. dat Amerika en Rusland vóór de re solutie stemden, werd de eenheid van het Westen verbroken. Onder die omstandig heden moest de verbondenheid in beschou wing worden genomen tussen Nederland en de omliggende landen. Wanneer de levens belangen van Frankrijk en Engeland op het spel staan, dan is ook het belang van Nederland in gevaar. Men kon bedenkin gen hebben tegen de Brit^-Franse actie, maar staande voor het feit van die actie kon Nederland zich in de Verenigde Na ties niet. scharen aan de zijde van hen, die de mislukking van de actie beoogden. Dubbele moraal in UNO Over de gang van zaken in de Ver enigde Naties was minister Luns zeer pessimistisch. Er heerst een groeiende onwil om naar argumenten te luiste ren. Men wil maar liever ineens stem men. Het intellectuele peil daalt en het gevaar van een dubbele moraal groeit, een meten met twee maten, naar ge lang maatregelen gericht zijn tegen een vriend of een tegenstander. Deze neigingen zijn sterker dan tevoren en als dit voortgaat, moet worden ge vreesd, dat de Verenigde Naties de weg opgaan naar ontbinding. Voor het aanzien van de Verenigde Naties is het thans beslissend of een evenwichtige toestand kan worden geschapen in het Midden-Oosten en het opdringen van Rus land kan. worden voorkomen. Als de En gelse en Franse troepen uit Egypte zijn te- rugggetrokken zonder dat er een oplossing gevonden is voor de problemen in het Middienr-Oosten, zou de toestand ernstiger zijn dan vóór het Brits-Franse optreden en een zware bedreiging zijn ontstaan voor de NAVO-flank. Dat zou ook voor de Ameri kanen neerkomen op een nederlaag. Gun stig oemde minister Luns het echter, dat Amerika een ondubbelzinnige verklaring heeft afgelegd dat een Russische aantasting van landen in het Midden-Oosten zeer ern stig zal worden opgenomen. Het is te ho pen, dat de woelingen van de laatste tijd zullen leiden tot een versterking van de NAVO. Men moet niet de illusie hebben, dat uit het V.N.-leger in Egypte een blijvend in ternationaal politieleger zal groeien. Het is een tijdelijke internationale strijdmacht voor een bepaald doel, aldus de minister, die besloot met het uitspreken van de hoop, dat de beangstigende gebeurtenissen van de laatste tijd zullen leiden tot een verdieping van de Europese gedachte, tot versterking van de Westerse eenheid en tot verlevendiging van het besef onder de vrije volken, dat slechts door onderling begrip de wereld kan worden behoed voor een nieuwe ramp. De begroting van Buitenlandse Zaken werd aangenomen met de aantekening, dat de communisten geacht wilden worden te hebben tegen gestemd. Het amendement van ds. Zandt met het doel het gezant schap bij de Paus op te heffen, werd niet voldoende ondersteund en kwam daarom niet in aanmerking voor behandeling. (Van onze parlementaire redacteur) Zelden heeft men in 's lands vergader zaal minister Luns zo op dreef gehoord als donderdag. In het bijzonder was dit het geval in zijn beschouwingen met betrek king zowel tot het jongste verleden ten aanzien van het Midden-Oosten als ten op zichte van het nu verder op dat stuk te voeren beleid. Hij werd hierbij gedragen door een zeer krachtige overtuiging. Deze kwam feitelijk hieop neer, dat hij redenen zag tot uitermate rake kritiek op Amerika, tevens op de organisatie van de Verenigde Naties. Daarentegen achtte hij in belang rijke mate het Frans-Engelse optreden, zonder het nu ten volle juist te noemen, zeker te billijken. Terecht maakte hij dui delijk, dat zijn zienswijze allerminst geleid werd door anti-Amerikanisme en dat hij daaraan ook geenszins wenste mee te doen. Het zijn juist onze beste vrienden, die ons onze feilen tonen. Daaraan moest men denken bij het beluisteren van de door minister Luns op het Amerikaanse beleid inzake het Midden-Oosten uitgeoefende ongezouten critiek. Na al wat er de laatste tijd zo al gezegd en geschreven is omtrent de breuk, die er in de westelijke samen werking als gevolg van het Brits-Franse optreden ontstaan zou zijn, was het wel eens goed, dat onze minister van Buiten landse Zaken de spijker op de kop sloeg, toen hij opmerkte dat die eenheid pas ver broken werd en geen moment eerder op het ogenblik van het gezamenlijk op treden van Amerika mèt Rusland door de op 30 en 31 oktober in de Veiligheidsraad ter tafel gebrachte tegen Israel gerichte resolutie, waarvan de aanneming toen door het veto van Engeland en Frankrijk ver hinderd werd. Er klonk uit dit gedeelte van 's ministers betoog felle verontwaardiging over wat Amerika toen had gedaan. Dat volgde immers op meer dan zes jaar mach teloosheid van de Verenigde Naties om vrede of zelfs maar een schijn van vrede in het Midden-Oosten te handhaven. De minister liet ook allerminst na te onder strepen hoe de door hem gewraakte politiek van Washington niet op een succes voor Amerika maar voor Rusland was uitge lopen en hoezeer nu de positie van het ge hele westen, met inbegrip van die van Amerika, in het Midden-Oosten verzwakt is. Dat hij evenmin veel goeds kon zeggen over de Verenigde Naties lag voor de hand. In dit opzicht was hij eveneens de vriend, die ronduit op de feilen wees. Die waren: de na Israel's volkomen gerechtvaardigde daad van zelfverdediging uitsluitend tegen dat land gerichte houding, onder algehele miskenning (of het vergeten dan wel het willen vergeten?) van alle mogelijke eerder door Egypte begane volkenrechtelijke schendingen; voorts de groeiende neiging binnen de U.N.O. om zonder debat als het ware tot stemmingen met behulp van blok vorming over te gaan en bovenal de toe nemende dubbele moraal, die hierop neer komt, dat men in het ene geval wèl, in het andere geen beroep op het Handvest doet of wenst te doen, al naar gelang het in een bepaalde politieke kraam te pas komt. Aldus inderdaad de pijnlijke waarheid. Intussen, deze criticus bleek de hoop nog niet te hebben opgegeven, dat er van de Verenigde Naties nog iets terecht zou kun nen komen. Dan zal men daar echter zo spoedig mogelijk dienen terug te keren tot een door wijsheid en rechtvaardigheid be heerst beleid. En dan zal het bijvoorbeeld taak van de organisatie zijn, wat het Mid den-Oosten „betreft, om onder meer met behulp van een werkelijk deugdelijke in ternationale politiemacht in^dejxerste plaats té-waken tegen' verstoring- van dé" orde. Ih dit opzicht verheelde minister Luns niet, dat helaas ook secretaris-generaal Ham- marskjoeld rijkelijk ver is gegaan door al te zeer Egypte over de samenstelling en' de functie van de politiemacht te laten mee praten. De Verenigde Naties zullen het hare hebben te doen ter bereiking van een juiste verstandhouding tussen Israel en de Ara bische staten, tot opheffing van de nood toestand der Arabische vluchtelingen en tevens tot een bevredigende regeling van de Suezkanaal-aangelegenheid, waaronder dan in elk geval te verstaan valt: herstel van algehele volledige vrije vaart door het kanaal. De minister constateerde, dat tot dusverre in die richting nog niets is onder nomen. Wil de organisatie van de Verenig de Naties werkelijk weer enig prestige kregen, dan is het allereerst nodig, dat zij een stabiele situatie in het Midden-Oosten zal weten te scheppen. En natuurlijk liet minister Luns ook niet na er op te wijzen, dat Amerika hiertoe heel wat zal hebben bij te dragen. Het was goed, dat dergelijke beschouwingen door de minister van Bui tenlandse Zaken in het jongste Kamerdebat op de voorgrond zijn geplaatst. Goed was ook, dat hij in dit verband nog eens liet zien, hoezeer het vrije westelijke deel van de wereld Amerika inbegrepen, en niet te vergeten ons eigen land allesbehalve baat kan vinden bij een verzwakking van landen gelijk Engeland en Frankrijk doch wel bij herstel van de westelijke eenheid LONDEN (United Press) Prins Er- nest August van Hannover, kleinzoon van de laatste keizer en broer van. Koningin Fre- derika van Griekenland, is een Engelsman. Deze uitspraak werd woensdag gedaan door het hoogste Engelse rechtscollege (uit het Hogerhuis). Deze uitspraak zou tevens betekenen dat ongeveer vierhonderd Euro pese koninklijke en adellijke titeldragers in Nederland, Duitsland, Denemarken, Noorwegen, Griekenland, Joegoslavië en Rusland aanspraak kunnen maken op het Britse Staatsburgerschap. Deze uitspraak deed een hoger beroep van de Britse kroon teniet, een jaar geleden gedaan tegen een beslissing van de rechter, waarin eveneens verklaard werd dat prins Ernest een Engels onderdaan was. De aan spraken van de prins waren gebaseerd op ern wet uit 1705 waarbij de Britse nationa liteit van prinses Sophia, keurvorstin van Hannover en moeder van de Engelse ko ning George I werd vastgesteld. Ernest August is afstammeling in rechte lijn en erfgenaam van prinses Sophia. Bij zijn verzoek verleden jaar deelde hij mede liever bekend te willen staan als klein zoon van de laatste hertog van Cumberland dan als kleinzoon van keizer Wilhelm II. Zijn grootvader de laatste hertog van Cum berland werd door George V van de lijst van „peers" afgevoerd in 1919. Alleen de „privy council" kan deze uit spraak nu nog teniet doen. De thans genomen beslissing schept geen onweersprekelijk precedent voor andere Europeanen van koninklijken bloede die van mening zijn dat zij aanspraak kunnen maken op het Britse staatsburgerschap. Elk geval zal op zijn individuele merites be oordeeld worden. (Van onze correspondent in Londen) Het debat in het Lagerhuis over de crisis in het Nabije Oosten is zoals te verwachten was, met een overwinning voor de regering geëindigd. Het amendement van de oppo sitie, dat bedoeld was om de regeringsmotie van vertrouwen om te zetten in een motie van afkeuring, werd met 327 tegen 260 stemmen verworpen. Bij de stemming over de vertrouwenskwestie bleef de rebellie onder de conservatieven beperkt tot ont houding door vijftien leden van de ex tremistische Suez-groep, die het gehele Suezkanaal hadden willen bezetten om Nas ser ten val te brengen. Indien niet het risico had bestaan dat de regering zou worden verslagen, zouden veel meer conservatieven geweigerd hebben de regering te steunen als demonstratie tegen Eden's beleid. De vertrouwensmotie werd aangenomen met 312 tegen 260 stemmen. De conservatieven barstten in stormachtige toejuichingen uit toen het resultaat bekend werd. Eden's bezoek aan Australië en Nieuw- Zeeland, dat volgende.maand zou beginnen, moet waarschijnlijk worden uitgesteld, met het oog op de voortdurende crisis in de partij. Bovendien wordt het ongewenst ge acht dat Eden zo spoedig na zijn terugkeer uit Jamaica vandaag over een week opnieuw het land verlaat. Sinds de minis ter van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd maandag de aftocht uit Port Said aankon digde, is het verzet onder de conservatieven tegen Eden nog toegenomen. Tenminste de helft van de conservatieve fractie zou tegen ADVERTENTIE Keus uit méér dan Gen. Cronjéstr. 40-44 - Haarlem - Tel. 15438 NEW YORK (Reuter) Kardinaal Mindszenty heeft in een vraaggesprek met een vertegenwoordiger van het Amerikaan se tijdschrift „Look" verklaard, dat de communistische geheime politie hem in 1949 na zijn arrestatie op beschuldiging van spionage gedurende 29 dagen en nach ten had gemarteld. De kardinaal zei, dat men hem zijn kle ren had ontnomen en dagenlang met een rubber slang had geslagen. Om zijn zwak ke longen te irriteren had men hem in een koude, vochtige cel opgesloten. Voorts was hij gedwongen geweest, te kijken naar ob scene orgieën. Voortdurend had de politie hem ondervraagd zonder hem rust te gun nen. Wanneer hij het bewustzijn verloor, was hij onmiddellijk weer bijgebracht. De geheime politie had echter geen verdoven de middelen gebruikt om hem te dwingen op het proces een valse bekentenis af te leggen. Het eerste deel van het vraaggesprek met de vertegenwoordiger van „Look" had op vier november in een huis nabij het parlementsgebouw plaats, kort nadat de katdinaal, na ruim zeven jaar in de ge vangenis te hebben gezeten, was bevrijd. Het vervolg van het gesprek werd gehou den in het gebouw van de Amerikaanse le gatie, waar de kardinaal een toevlucht heeft gezocht. Bij zijn vlucht was hij nog door een Sovjet-tank achtervolgd. De primaat is bezig zijn gedenkschriften te schrijven. Het geld, dat deze geschrif ten zullen opbrengen, zal de r.k. kerk in Hongarije ten goede komen. het aanblijven van Eden als regeringsleider gekant zijn. Men verwacht in conservatieve kring, dat Eden kort na zijn terugkeer door de geheimzegelbewaarder Butler zal wor den vervangen, al wordt dit officieel hard nekkig ontkend. In de huidige omstandig heden lijkt deze profetie voorbarig. Eden zal maandag over een week weer in het Lagerhuis verschijnen. Zijn rustkuur zal dan precies drie weken geduurd hebben, zoals ook de bedoeling was. Butler ver klaarde gisteren in antwoord op een vraag dat Eden het hoofd van de regering blijft en de minister van Financiën MacMillan zei dat er geen spoedige verkiezingen zullen komen. De geruchten over Eden's aftreden lijken te berusten op een gissing dat hij daartoe zelf besloten zou hebben. Butler zou hebben getracht Eden op dit besluit te doen terug keren, niet allen uit loyaliteit tegenover de premier maar ook omdat verandering in het leiderschap op een ogenblik van natio nale crisis ongewenst is. Eden blijkt niet onverwacht ingestort te zijn, maar zijn overspanning heeft zich langzamerhand ontwikkeld. Het besluit om naar Jamaica te gaan was al enige tijd over wogen voordat het werd aangekondigd Mat debat Het debat in het Lagerhuis was op de laatste dag van de Suezdiscussie mat, om dat aan beide zijden alle argumenten uit geput waren. Butler, de voormalige Labour- minister voor Gemenebestbetrekkingen, viel in zijn slotwoord Philip Noel-Baker aan, die beweerd had dat de Brits-Franse aanval op Egypte de oorzaak was geweest van het genadeloze optreden vande Sovjet- Unie in Hongarije. De Britse inlichtingen dienst kan deze aantijging weerleggen, al dus Butler, wiens mededeling door de con servatieven met gejuich ontvangen werd. Voor het overige legde de regering een lief desverklaring af ten opzichte van de UNO. Zij deed ook een beroep op de Verenigde Staten deel te nemen aan een constructieve politiek ten opzichte van het Midden Oosten. Volgens Butler zijn er thans onge ëvenaarde mogelijkheden om de problemen op te lossen. De regering is er nog altijd van overtuigd, dat de gebeurtenissen in de komende maan den zullen aantonen dat de Suez-politiek gerechtvaardigd is geweest. Hulp uit Amerika De Amerikaanse vice-president Richard Nixon heeft zich in een rede uitgesproken voor Amerikaanse financiële steun aan Groot-Brittannië om dat land te helpen zijn uit de Suezcrisis voortvloeiende moeilijk heden te overwinnen. Dat zal ook in het be lang van de Verenigde Staten zijn. „De zaak van de vrijheid is niet gediend met een verwijdering tussen ons en onze bondge noten", aldus Nixon. Den 18den December aanstaande zullen B. en W. van Haarlem aanbesteden het afbreken van het Huis van Bewaring in de Tuchthuisstraat en het daar ter plaats bouwen van een school voor lager onderwijs. Er zal dus nu een gebouw verdwijnen, dat geruimen tijd heel wat menschelijke ellende heeft gezien. Wan neer de sloopers er hun mookers op heb ben gezet zal aan het bekende Haarlem- sche gezegde „Hij zit op de Botermarkt" alle schijn van beleedigende beteekenis ontnomen zijn. De omwonenden zullen ook verheugd zijn dat het grauwe ge bouw met zijn sombere deur plaats gaat maken voor een moderne school en gaarne de drukte van de lieve jeugd op den koop toenemen. Het zou ons niet ver wonderen als de bewoners van de Tucht huisstraat een verzoek bij den Raad zul len indienen, om dezen straatnaam door een anderen te vervangen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5