Kadar probeert beleg zijn greep met staat van te verstevigen Arbeidersraden opgeheven na algemene stakingsoproep HET WEER Nood dwingt Groot-Brittannië tot samenwerking met Europa Dulles met goede voornemens in Parijs aangekomen Meer dan 6? miljoen gulden voor hulp aan de Hongaren I Contact met Hongarije weer weg Londen hoopt positie tegenover Bonn en Washington te versterken Vandaag overleg met Lloyd en Pineau Op giro 777 en 999: Loonsverhoging van 5,6 percent dee. MORRIS iefmmim! 71e JAARGANG No 131 MAANDAG 10 DECEMBER 1956 301e JAARGANG No 283 Toast van Gomoelka Auto met arbeiders te water; drie doden Aanhoudend zacht Iraakse troepen verlaten buurland Jordanië Prinses Marie Louise van Engeland overleden Voor de Stille Armen Het woord is aan Miniatuur oorlog op Cuba Canadees vliegtuig vermist met 62 inzitenden Advies aan regering: Fabrieksdirecteur en twee employés gearresteerd Te veel werkuren berekend bij straaljagerfabricage Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT *1 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. j B B fl Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- F^™| ^^F ^^F 1^ I Oi I 1 ^^F J^^F 1^ I ^^1 Abonnement p. week 55 ct, p. kwartaal 7.15, kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. 1 Bk J| m^Ji Jf I mT""^ 1 1 Ij~% M i IL JB ik M p-p* f 7.65. Losse nrs. 12 cL Postgiro 273107 fssa dab W^W Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Na urenlange, vruchteloze besprekingen met Kadar heeft de Centrale Arbeidersraad de algemene staking voor 48 uur over het gehele land afge kondigd. Sinds de afgelopen nacht om twaalf uur ligt al het werk in Hon garije stil, uitgezonderd de elektriciteitsbedrijven, de watervoorziening, brandweer, geneeskundige dienst en de eerste hulp bij ongelukken. Dit besluit werd pas na langdurig overleg genomen en is vooral als protest be doeld tegen de arrestatie van een vijftigtal leden van de ai'beidersraden. Tevens worden de vakbonden over de gehele wereld opgeroepen om door middel van korte stakingen hun sympathie met de Hongaarse arbeiders tot uitdrukking te brengen. Als onmiddellijke reactie heeft Kadar zowel de Centrale Arbeidersraad als ook alle wijkraden opgeheven, daar zij zich aan „illegaal optreden" zouden hebben schuldig gemaakt. Zij zouden een nieuwe organisatie tegen de staatsmacht in het leven hebben geroepen en tijdens een illegale conferentie geweldpleging en bloedvergieten hebben veroorzaakt. Alleen de arbeidersraden in de afzonderlijke bedrijven mogen blijven voortbestaan. Als tweede maatregel heeft staatspresident Istvan Dobi de staat van beleg over het gehele land afgekondigd en tevens een snelle berechting voor krijgsraden in het leven geroepen, die morgen met het vonnissen van „gewapend optreden, moord en plundering" zullen beginnen. Tot morgenavond zes uur moeten alle wapenen wor den afgeleverd en alle geheime berg plaatsen van wa penen aan de po litie worden be kend gemaakt. Zelfs de leden van de arbeiderspolitie moeten hun wape nen afgeven, waar uit blijkt dat de regering zelfs in hen geenvertrou wen meer heeft. Pas na het afgeven van de wapenen zullen de rege ringsgetrouwe, dus communistische ar beiders voor de nieuwe politie worden opgeroepen en van wapens worden voorzien. Na het bekend worden van Kadar's on verzettelijke houding ten aanzien van de arbeiders en na de nieuwe arrestatie van arbeidersraden is het in het gehele land tot protestdemonstraties en bloedige bot singen gekomen tussen gewapende parti- sanen en eenheden van de communistische staatspolitie en de Russische troepen. In Pees opende de communistische politie het vuur op ongewapende personen, zodat en kelen werden gedood en verscheidene ge wond. In Salgotarjan bij de Tsjechoslo- waakse grens zijn tien betogers om het le ven gekomen, toen Russen en staatspolitie tegen een demonstratie optraden. In Bekes- csaba, hebben eveneens gevechten plaats gehad, die na het invallen van de duister nis werden voortgezet. Aantal slachtoffers hier, evenals in Tatabanya, is niet bekend. In de Ganz-wagonfabriek te Boedapest sta ken de arbeiders al van donderdag af uit protest tegen de arrestatie van twee afge vaardigden. Kadar schijnt een zuivere dic tatuur te willen oprichten nu de arbeiders verklaard hebben dat „de regering niet in staat blijkt te zijn het volk uit deze tragi sche situatie te bevrijden" en omdat dë re gering van plan is „om alle arbeiders en hun vertegenwoordigers te negeren". Nu al een maand lang levert zij het bewijs, dat zij niet op democratische manier en op grond van onderhandelingen kan regeren. De telefoonverbindingen tussen Honga rije en het buitenland zijn afgebroken, zo dat men weer op de onbetrouwbare berich ten van radio-Boedapest is aangewezen. Met grote voorzichtigheid moet dan ook het bericht worden opgenomen, dat een dele gatie van dertig boeren zich tot. president Dobi hebben gewend om bewakingstroe pen te mogen opstellen tegen terroristische troepen, die plunderen, stelen en brand stichten. Talrijke arrestaties BELGRADO/WENEN (AFP/Un. Press) In Belgrado zijn zondagavond berichten ontvangen over een grootscheepse Russische zuiveringsoperatie in het gebied langs de OostenrijksHongaarse grens. Er zouden 1.700 arrestaties verricht zijn. Bij gevech ten met verzetsgroepen in de buurt van Komarom en Szombateli zijn 15 mensen om het leven gekomen en 50 gewond. Kolonel Pal Maleter, de held van Boeda pest, zou volgens geruchten de verzetsgroe pen leiden. Te Dujapentele hebben de ar beiders betoogd, aldus deze berichten, die in Belgrado ontvangen zijn. Een coi-respondent van het Sovjet-partij blad „Prawda" in Boedapest meldde maan dag aan zijn krant, dat de Hongaarse rege- ■cccccc/xïoococooccccoococooccoccocosnctxxyxYicxYyxx*xxx>c> Hedenmorgen om half acht is, vermoe delijk door een defect aan de stuurinrich ting, een bestelauto van het aannemersbe drijf Meyering en Benus te Stadskanaal bij Hoogezand in het Oude Winschoterdiep ge reden. In deze auto bevonden zich twintig werknemers van het bedrijf, die naar hun werk te Kropswolde gebracht zouden wor den. De auto verdween vrijwel geheel onder water. Doordat van alle kanten direct men sen te hulp kwamen, konden alle inzitten- uit de auto worden gehaald. Drie van hen bleken reeds bewusteloos te zijn. Er werd langdurig kunstmatige ademhaling toege past, doch het gelukte niet de levensgeesten weer op te wekken. De slachtoffers zijn de 44-jarige J. Idema, de 44-jarige J. Leeuwin- ga en de vijftigjarige G. Goeree, allen uit Valtermond, gemeente Odoorn. Vladislav Gomoelka, de eerste secre taris van de Poolse communistische partij bracht op de „dag van de mijn werkers" in Polen een dronk uit op de gezondheid van de mijnwerkers in de „Zabrze-Oost"-mijn. Naast Gomoelka (links) staat de directeur van de mijn Stanislav Dudek. Op de achtergrond een aanplakbiljet met de aankondi gingen voor het feest. ring „nu een aantal vastbesloten maatrege len neemt om de contra-revolutionaire ele menten te bestrijden". „Het Hongaarse volk steunt de vastbesloten maatregelen van de revolutionaire arbeiders- en boerenrege- ring voor het herstel van de orde", aldus de „Prawda"-correspondent. Alle verbindingen tussen Hongarije en het westen waren vanmorgen nog steeds verbroken, waardoor het onmogelijk was, zich een beeld van de toestand te vormen. Radio Boedapest herhaalde slechts de tekst van de reeds eerder uitgezonden regerings verklaring waarin de staat van beleg wordt aangekondigd en de arbeidersraden buiten de wet worden gesteld. De onafhankelijke „Bild Telegraf" te Wenen meldt, dat Russische soldaten zon dag met twee machinegeweren geschoten hebben op een Oostenrijkse trein, die de corridor over Hongaars gebied tussen Wenen en Rattersdorf passeerde. Er werd niemand gewond. Na dit voorval hebben twee Russische officieren uit Sopron een bezoek gebracht aan de Oostenrijkse grens post in dit gebied en hun verontschuldigin gen aangeboden. De Russische wachtposten dachten dat de trein uit Hongarije kwam en naar Oostenrijk trachtte te ontsnappen. De soldaten, die geschoten hebben zijn ge arresteerd, aldus de Russische officieren. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Veel bewolking met plaatselijk wat lichte regen of motregen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Volledige weerrapporten oq pagina twee. ccooooorxyvaxx x<<<xx)cccccccoco30ooc DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S BAGDAD (Reuter/AFP) Irak heeft be sloten, op verzoek van de regering van Jordanië, de te Mafrak in Jordanië gele gerde eenheden van het Iraakse leger terug te trekken. De eenheden waren een maand geleden op verzoek van de Jordaanse regering aangekomen. Het zenden van deze troepen vormde een bijdrage van Irak tot de verdediging van Jordanië tegen een mogelijke Israëlische aanval, in overeenstemming met het Iraaks- Jordaanse verdrag van 1947. In de Jor daanse hoofdstad Amman wilde men niet zeggen of ook om terugtrekking van de Syrische en de Saoedi-Arabische troepen, die gelijk met de Iraakse Jordanië waren binnengekomen, zal worden gevraagd. Men gelooft, dat hierover pas na de terugtrek king der Israëlische troepen uit de strook van Gaza een besluit genomen zal worden. In UNO-kringen te New York is tegen gesproken dat secretaris-generaal Ham- marskjoeld Israëlische „voorwaarden" voor ontruiming van het schiereiland Sinai zou hebben verworpen. De Israëliërs hebben geen „voorwaarden" gesteld, aldus deze kringen. LONDEN (United Press) Prinses Ma rie Louise, kleindochter van koningin Vic toria van. Engeland, is zaterdag in Londen op 84-jarige leeftijd overleden. Prinses Ma rie Louise was de oudste prinses in Enge land, die wegens haar onvermoeibare ener gie als tachtigjarige bezocht zij nog geest driftig liefdadigheidsbals en haar liefde voor reizen grote populariteit genoot. Zij was het enige kind van prins Chris tian van Sleeswijk Holstein en prinses Helene Victoria, de derde dochter van ko ningin Victoria. Onlangs verscheen haar autobiografie „My memoi-ies of six reigns". In 1891 huwde zij prins Joseph van Anhalt. Negen jaar later werd dit huwelijk ontbon den en keerde Marie Louise naar Engeland terug. Zij was de eerste prinses die in het openbaar rookte, de eerste die in een vlieg tuig vloog, 12e verantwoording N. N. ƒ2,50; C. S. B. ƒ2,—; Mevr. K. B. 2,50; Mevr. O. te H'gom 1,v. B. 10, J. T. ƒ5,—; Erik Jan ƒ5,—; C. E. ƒ2,50; N. B. C. ƒ5,—; A. O. ƒ12,50; M. R. ƒ2,50; Loge „Kennemerland" ƒ50,—; J. Th. K. ƒ100,—; Z. Z. 10,—. Dagtotaal ƒ210,50. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen een bedrag van ƒ7392,28. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93 en Rijksstraat weg 2, Haarlem of worden overgeschreven op onze postgiro 273107 onder vermelding „Voor de Stille Armen". Demokrites Gij lijdt onrecht? Wees getroost; de ware ramp is, onrecht te be gaan. JOODSE LEIDER UIT ZUID-AFRIKA UITGEWEZEN De Zuidafrikaanse autoriteiten hebben het hoofd van de Hervormde Joodse con gregatie te Port Elizabeth, dr. André Un- gar, gelast vóór 15 januari het land te verlaten. Zij gaven geen reden voor dit besluit. De Joodse leider is een uitgespro ken tegenstander van de rassenpolitiek van de regering. (Van onze correspondent in Londen) De Britse ministers Selwyn Lloyd (Bui tenlandse Zaken), MacMillan (Financiën) en Head (Oorlog) zullen deze week in Parijs een streep onder het jongste verleden zet ten. In de eerste plaats zullen zij alles doen om het Biits-Amerikaanse bondgenoot schap te herstellen. Van groot belang zul len de besprekingen zijn tussen MacMillan en zijn invloedrijke Amerikaanse collega George Humphrey. In ruil voor Ameri kaanse financiële steun is Groot-Brittannië thans bereid de Europese eenheid te steu nen. De Britten zouden overwegen een lei dende rol te spelen in de totstandkoming van de gemeenschappelijke Europese markt, al zal Groot-Brittannië niet zover kunnen gaan als het vasteland met het oog op het Britse Gemenebest. Groot-Brittannië doet vooral mee om te voorkomen, dat het in Europa op handelsgebied door West-Duits- land zal worden overvleugeld. Bovendien wil het zijn economische en politieke posi tie tegenover de Verenigde Staten verster ken door zich meer op West-Europa te richten. De Britten zullen ook meewerken aan het versterken van de Europese invloed in de UNO. Het voorgestelde politieke overleg binnen de Noordatlantische Ver dragsorganisatie zal voor de bondgenoten verrassingen als de Suez-actie in de toe komst onmogelijk maken. De verhouding met de Verenigde Staten lijkt echter nog niet toe te laten, om zoals gebruikelijk een conferentie der grote drie aan de NAVO-bijeenkomst te laten vooraf gaan. Groot-Brittannië is bijzonder inge nomen met de benoeming van de inter nationalist Christian Herter tot assistent- minister van Buitenlandse Zaken der Ver enigde Staten, hetgeen een duidelijke aan wijzing is, dat de Verenigde Staten zich niet, zoals gevreesd werd, van zijn bondge noten wensen los te maken. Bezuiniging Een ander gevolg van de Suez-crisis is, dat Groot-Brittannië, nu het ervan over tuigd is, dat eigenmachtig militair optreden tot het vei'leden behoort, zijn defensie- opbouw in samenwerking met de andere NAVO-landen, grondig zal wijzigen. De Britse regering hoopt in staat te zijn in twee of drie jaar tijd de defensie-uitgaven, die jaarlijks 1500 miljoen pond sterling ver slinden, met een derde te verminderen. Op het ogenblik bevindt Groot-Brittannië zich in een overgangsperiode met hoge uitgaven, zowel voor de nieuwe als oude wapens. In de naaste toekomst zal men zich toeleggen op de aanschaffing van atoomwapens en andere moderne uitrusting. De massale strijdkrachten zullen worden vervangen door een.kleine strijdmacht met de grootst mogelijke vuurkracht, die ondei-geschikt zal zijn aan de NAVO-strijdkrachten, zodat zelfstandig optreden onmogelijk zal wor den. De nieuwe dollar-crisis, als gevolg van de benzine- en olie-schaarste, betekent ook dat de metaal-industrie ruimte moet krij gen voor grotere export, zodat de bewape- ningsdruk zo snel mogelijk moet worden vermindei'd. Lening (Reuter-UP-AFP) Het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft aangekon digd, dat het een nieuwe lening van onge- veer een miljard dollar zal sluiten. Volgens waarnemers zal deze lening ten dele dienen voor het bestrijden van de kosten van mogelijke financiële hulp aan Groot-Brit tannië. De Amerikaanse minister van Financiën Humphrey heeft verklaard, dat de bondgenoten van de Verenigde Staten recht hebben op volledige steun tot een op lossing van hun problemen. De Ameri kaanse vice-pi-esident Nixon heeft donder dag namens president Eisenhower voorge steld Groot-Brittannië financiële steun te verlenen. Genei-aal Decker, onderbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, heeft verklaard dat de Verenigde Staten nog lange tijd een belangrijke bijdrage in de kosten van de Europese verdediging moeten leveren. Humphrey heeft verklaard, dat „sommige schattingen van de omvang van de finan ciële hulp, die Groot-Brittannië en Frank rijk nodig hebben, sterk overdreven zijn", waaraan hij toevoegde: „deze steun kan waarschijnlijk door bestaande instellingen worden verleend." Humphrey's mededeling was klaai-blijkelijk bedoeld als tegenspraak van berichten, volgens welke mogelijk een nieuw plan-Marshall zou moeten worden ontworpen, om de door de oliecrisis ont stane financiële moeilijkheden der West- europese landen te verzachten. (Van onze correspondent in Parijs) Onder de vijftien ministers van Buiten landse Zaken die voor het merendeel reeds gisteren in Parijs aankwamen, trok de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, de meeste belangstelling, zo wel van het publiek als van de pers. Dulles zag er, na zijn operatie, goed en vrij mon ter uit en de eerste woorden, die hij sprak, getuigden van een optimisme, dat in Parijs niet algemeen wordt gedeeld. „Ik voel mij gelukkig", zo verklaarde de minister, „nu terug te keren in dit land, dat ik altijd in zo hoge mate heb bewonderd." Hij zei het vaste voornemen te hebben de geschillen van het jongste verleden weg te ruimen om zo de grondslag te kunnen leggen voor een vreedzame en vruchtbare samenwei-king in de toekomst. De minister kon de uitwerking van die geschillen horen en zien. In plaats van de lange sleep zware Amerikaanse wagens, die de vertegenwoordiger van de Verenigde Staten vroeger placht te volgen, wax-en er tengevolge van de benzineschaarste maar enkele auto's van bescheiden afmetingen. Ongerustheid Ofschoon Dulles' woorden een deel van de vrees, die de laatste dagen in Parijs heerste, hebben opgeheven, blijft men in Parijs vervuld van een duidelijke onge rustheid, die nog werd versterkt omdat zich onder de uitgebreide staf, die de Ameri kaanse minister begeleidt, geen enkele des kundige voor het Midden-Oosten bleek te Honderden militairen van het Cu baanse leger zijn ter versterking naar Santiago gevlogen en vandaar met vrachtwagens vervoerd naar Manza- nillo, waar de leidende figuren van de opstandelingen-strijdkrachten met het Mexicaanse jacht „Grama" waren aan gekomen. Deze opname werd gemaakt op het vliegveld van Santiago. VANCOUVER (Reuter) Een vier motorig vliegtuig van de „Transcanada Air lines", dat zondag met 59 voetballers en drie bemanningsleden uit Vancouver in oostelijke richting vertrok, wordt vermist. Het toestel zou volgens nog onbevestigde berichten bij Penticton in Brits Columbia zijn neergestort. Volgens de „Transcanada Airlines" zou het toestel, dat op 160 km van Vancouver motorstoring kreeg naar Vancouver terugkeren. De berichten dat het toestel bij Pentic ton zou zijn neergestort acht de maatschap pij onbetrouwbaar. Op girorekening no. 777 van het Neder- Rode Kruis veel geluk in 1957", zullen op landse Rode Kruis was zaterdag bijeen ge bracht 3.504.773,55; op girorekening no. 999 van 't Nationale Comité Hulpverlening Hongaarse Volk 3.026.408,06. In de afgelopen weken hebben de ax-beids- bureaus de bemiddeling van rond duizend Hongaren naar het bedrijfsleven voltooid. Velen van hen wachten echter nog op een regeling van hun definitieve huisvesting. Inmiddels hebben reeds 261 Hongaai'se vluchtelingen hun definitieve bestemming gevonden. Velen van hen zijn bij de mijnen in dienst getreden. Van de woonoorden is dat in Someren vrijwel ontruimd. Het woonoord Westerduin te Wijk aan Zee is voor meer dan de helft ontruimd. Mapjes met elf Kerstkaarten getekend door oud-leexdingen en leei'lingen van het Baarns lyceum, waai-bij zich ook tekenin gen bevinden van de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet, zijn voor 2,85 verkrijg baar en te bestellen via posti'ekening 183963 van „Inci-ementum van 't Baarns Lyceum". De opbrengst van deze kaarten komt ge heel ten bate van Hongaai'se vluchtelingen. De jaarlijkse briefkaartenactie van het Jeugd Rode Kruis, die gewoonlijk ongeveer 40.000 door de jeugd getekende kaarten omvat, is dit jaar uitgebreid met 2250 stuks, die voor de Hongaren hier te lande bestemd zijn. Leerlingen van de Nederlandse middel bare scholen zullen deze kaarten voorzien van tekeningen, die geen politieke strek king hebben. De kaai'ten, waarop in het Nedex-lands en het Hongaars gedrukt is „De Nedei-landse jeugd wenst u via het Jeugd Nieuwjaarsdag door medewerkers van het Jeugd Rode Kruis worden aangeboden aan onze Hongaai'se gasten. Het lectuurdepot van het Rode Kruis heeft grote behoefte aan Hongaarse boeken voor de vluchtelingen. Boeken kunnen portvrij via de post in pakjes niet zwaarder dan 3 kg. vei-zonden worden, mits geadres seerd: „B.A.R.K. - Den Haag Ook voor geïllustreerde Nederlandse en buitenlandse tijdschi'iften, waarin foto reportages over de gebeurtenissen in Hon garije zijn opgenomen, is grote belangstel ling. Deze bladen kunnen portvrij woi-den gestuurd aan „Rode Kruis Tijdschriften- dienst Den Haag'. Ook deze pakjes mogen niet zwaarder zijn dan 3 kilogram. Het Rode Kruis-team, dat de zorg voor het door het Nederlandse Rode Kruis ge adopteerde vluchtelingenkamp Judenau in Oostenrijk op zich zal nemen, is vandaag per K.L.M. naar Wenen vertrokken. Met de leiding van dit team is belast mejuffrouw G. J. Veeger uit Nijmegen, die het Nedei-landse Rode Kruis reeds vele jaren heeft gediend, onder andere in Indo nesië, Nieuw Guinea en Iran. Aan het team, dat uit 9 personen bestaat, is als medicus toegevoegd de heer P. J. M. Baudoin, arts te Assen. Ook de heer J. M. van Dienst, groeps commandant van het Rode Kruis te Haar lem, maakt deel uit van dit team. Dinsdag zal een ledige trein uit Neder land naar Oostenrijk vertrekken om een vierde contingent Hongaarse vluchtelingen te halen. bevinden. De Egyptische kwestie wordt in Parijs algemeen beschouwd als het voor naamste obstakel, dat een betere verstand houding tussen de Verenigde Staten ener zijds en Groot-Brittannië en Frankrijk an derzijds in de weg staat. Vanmorgen zou Dulles zijn Britse ambt genoot Selwyn Lloyd ontmoeten en van middag zijn Franse collega Pineau. Premier Guy Mollet heeft tenslotte tijdens een interview voor de Amerikaanse tele visie als zijn overtuiging uitgesproken dat het hoog tijd is dat de atlantische landen, behalve op militair, ook op politiek en eco nomisch gebied veel nauwer gaan samen werken. Ook Mollet wees met nadruk op de scherpe verdeeldheid ten aanzien van het Midden-Oosten en Noord-Afrika. Bedreiging (United Press) In NAVO-kringen wordt de vrees uitgesproken, dat er zich een nieuwe bedreiging in Rusland ontwik kelt, die gevaarlijker kan zijn dan de koude oorlog in het verleden. NAVO-des- kundigen zijn van mening, dat de bedrei ging van de Russen niet in de eerste plaats of uitsluitend tegen de NAVO is gericht, maar zich over de halve wereld uitstrekt. Men is van mening, dat de gevaren zijn toegenomen door de spanningen in Rusland zelf, waardoor de leiders van het Kremlin prikkelbaarder zijn geworden, zodat ook hun reacties minder goed zijn te voorzien. Het Russische dagblad Izvestia schrijft over nieuwe twistpunten die in de NAVO zijn onstaan door de meningsverschillen tussen de Amerikanen en de Britten en Fransen over het Suezkanaal. De Izvestia zegt dat elke Franse burger beseft dat de Verenigde Staten hun bongenoten uit hun invloedssferen willen verdringen. De Iz vestia voorspelt dat de komende dagen zul len uitwijzen hoe verdeeld het westelijke kamp is. De Amerikaanse senator Humphrey heeft aangedrongen op een volledig onder zoek van de Amerikaanse politiek ten op zichte van het Midden-Oosten, die de „Ara- Kieren heeft geërgerd, twijfel heeft gewekt onder de Israëliërs, en zo slecht was dat de Britten en Fransen er niet mee konden instemmen. De Stichting van de Arbeid, waarin ver tegenwoordigers van de werkgevers- en werknemers-organisaties zitting hebben, heeft de regering geadviseerd, de Ionen met 5,6 percent te verhogen, ter compensatie van de premie voor de algemene ouder domsvoorziening. De stichting is hierbij uitgegaan van het advies, dat de Sociaal-Econoimsche Raad heeft uitgebracht naar aanleiding van de beperking der bestedingen. Deze loonsverhoging zal gelden tot een bepaald bedrag, dat wordt gesteld als grens, waarover de premie moet worden be rekend. Waai-schijnlijk zal deze salarisgrens liggen bij 6.900.waardoor dus de loons verhoging maximaal zal bedragen 386.40, 5,6 percent van 6.900, ADVERTENTIE BARTELIORISSTR HAARLEM - IEL 13439 FERO. B0LSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 BROMFIETS - REGENKLEDING De Koninklijke Marechaussee heeft drie personen gearresteerd, die ervan worden verdacht de Koninklijke Luchtmacht voor enige tienduizenden guldens te hebben benadeeld. De gearresteerden zijn de eige naar en directeur van fabrieken te Voor burg en Leidschendam, de bedrijfsleider van een van deze fabrieken, en een tech nisch ambtenaar van een vliegtuigfabriek te Dordrecht. In het bedrijf te Leidschendam werden onderdelen vervaardigd voor de vliegtuigen, die in de fabriek te Dordrecht werden ge bouwd. Sinds januari van dit jaar zou de directeur in samenwerking met de beide anderen voor dit werk een te groot aantal arbeidsuren in rekening hebben gebracht. De valsheid in geschrifte die hiervoor nodig was, zou gepleegd zijn door de technisch ambtenaar, die hiertoe door de directeur zou zijn gedwongen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1