AAMBEIEN Panda en de Meesteivmagiër ris to Het blijft nog zacht weer r Arbeidsvoorziening in landbouw wordt steeds nijpender probleem Ondanks vorst en natte zomer steeg afzet van bloembollen Betere beloning van landarbeiders is noodzakelijk De radio geeft dinsdag Bloembollencultuur Wereldnieuws ió het zo 2 Tweede Kamerlid Groen: Dit tabletje en een glas water is alles V, J wat U nodig hebt. HEMOTABS Majoor zou steekpenningen hebben aangenomen Weinig overtreders van Zondagsrijverbod Voetbalsupporters wisten er wel raad op Duitse bus gehuurd Concentratie van ziekenfondsen tarten zon en zeep gordijnstoffen O II A EGKS-kabinetschef Verdere stijging kolen- prijzen onvermijdelijk Fabrieksoven exnlodeerde; lasser gedood ZAND- STEEN J MAANDAG 10 DECEMBER 1956 Op de algemene vergadering der vak groep Tuinders van de katholieke Land en Tuinbouwbond, die vandaag in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem wordt gehou den, is uitvoerige aandacht geschonken aan de positie, die de land- en tuinbouw thans inneemt. In zijn openingsrede heeft de voorzitter, het Tweede Kamerlid Jac. Groen Azn., aan deze positie een bescbou- Aving gewijd, Avaarin hij onder meer zei: „Het is een landsbelang, dat onze land- en tuinhouAv in stand blijft en zijn aandeel, ook bij de export, zal kunnen blijven le- Areren. De eis mag echter worden gesteld, dat een werkelijk lonende produktie Avordt beA'orderd en dat de middelen, met name de arbeidskracht, aan de agrariërs niet worden ontnomen. Een betere beloning van de landarbeiders, minstens gelijk aan die A'an de ongeschoolde industrie-arbeider, dient deze lonende produktie te bevorde ren." Nadat de heer Groen het licht had doen schijnen op het wereldgebeuren, omschreef hij 't voorbije jaar als niet-ongunstig voor de tuinbouw. Gelet op de doordraai in som mige perioden, de moeilijkheden die het glasbedrijf in de eerste maanden van hel jaar onder\'ond, en de sterk variërende prijzen, mag men niet ontevreden zijn. Ook in dit gewest heeft zich door de uitzonder lijk slechte Aveersomstandigheden schade ADVERTENTIE 'n geheel nieuwe behandeling om de pijr te verzachten Hier is een volkomen nieuw middel om de pijn en het ongerief van Aambeien te verlichten. Hemotabs - 'n vrijwel smakeloos tablet, die ge kunt innemen met 'n glas water. Hemotabs geven niet alleen een weldadige verlichting van pijn en ongemak zonder zalf of zetpillen maar, met hun werking van binnen uit, doen ze de zwellingen slinken en bevorderen ze de genezing. Daarenboven: Hemotabs zijn zacht laxerend en helpen zo doende de normale functies te herstellen, zo belangrijk voor een volkomen herstel en langdurige vrijwaring van pijn. f 1.50 voor een complete kuur. Bij Apothekers en Drogisten. 'n Product van E. Griffiths Huffhes Ltd., Manchester. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.15 Voor boeren en tuinders. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Metropole-orkest en solist. 14.00 Schoolradio. 14.20 Omroep-orkest. "4.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Gevarieerd programma. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Regeringsuitzending: Rijks delen overzee. Fantasie en Averkelijkheid bij papoea's. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Sport- praatje. 18.30 R.V.U.: Toekomstverwachtin gen, door Prof. R. W. Broekman. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.30 Actualiteiten. 20.45 De gewone man. 20.50 Gij zult het aan schijn der aarde vernieuwen, gesprek over de menslievendheid. 22.30 Platen. "".45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.13—24.00 Nouveauté's. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Prof. Dr. J. A. C. van Pinxteren: Over geneesmid delen. 11.30 Sopraan en piano. 12,30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 13.55 Koer sen. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Sopraan, alt en piano. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Disco- taria. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Voor de jeugd. 18.40 West-Indisch orkest. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Amateurprogramma. 19.45 Toneel beschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.15 De Antwoordman. 22.30 Orgelconcert. 2,2.55 Ik geloof, dat.23.00 Nieuws. 23.15 Koersen. 23.15 Radiojournaal 23.35—23.55 Platen. TELEVISIE (N.T.S., K.R.O.) Journaal en weerbericht. 20.45 Berg- kristall, film. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Elektrisch orgel. 16.30 Symponisch orkest en solist 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Boekbespreking. 18.00 De jeugd musiceert 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Zang. 19.45 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Omroep-orkest en solist ?°.30 Nieuws. 22.11 Solisten, koor en orkest 12.55—23.00 Nieuws. voorgedaan hoewel in sterk mindere mate dan in andere gebieden van ons land. Met de vroege aardappelen was het niet goed gesteld; in de fruitteeltsector was er weinig reden tot klagen. Wat betreft de uitvoer deden zich moei lijkheden voor bij de export naar België. In plaats van een economische unie-partner deed deze buurman zich soms als een felle concurrent voor. De voorzitter ging in op de gelijkberechtiging, die de land en tuin bouw zich toebedeeld wenst. „Het gaat om de grootste belangen van de betrokkenen en van het land zelf: een welvarende boe ren- en tuindersstand te behouden en deze in een tijd van Avelvaart (zoals men zegt) niet achter te laten komen bij andere be drijfstakken". Nadat de heer Groen zich achter de eisen van het Landbouwschap had gesteld, zei hij te hopen, dat de rege ring de export-noodzaak voor de tuinbouw zodanig aanvoelt, dat zij niet alleen paraat is op dit gebied, doch ook de nodige eisen op handelsgebied zal durven stellen, daar waar dit voor de instandhouding van onze tuinbouw gewenst is. Een steeds klemmender probleem noem de de voorzitter de arbeidsvoorziening in de land- en tuinbouw. Steeds meer landar beiders verlaten het vak en gaan als on geschoolden in de industrie Averken. Is de te A'rezen morele terugslag A'oor deze men sen een zeer ernstige zaak, de gevolgen voor de bedrijven zijn niet minder ruïneus. Deze gang van zaken moet op den duur wel leiden tot extensiviteit in de bedrijfsvoe ring, ontA'oIking van 't platteland en steeds grotere opeenhoping in de steden. De lieer Groen vroeg zich af, of onze nationale eco nomie hiermee is gediend. Hij verbond hieraan de A-raag, of het geen hoog tijd AA'ordt, dat de industrialisatie eerder wordt getemporiseerd dan aangemoedigd. Nadat de voorzitter had gewezen op de betekenis van de land- en tuinbouw voor onze nationale economie, zei hij. dat het voor ons land een vitaal belang is, dat de industrie een goede A'oedseh'oorziening in de rug heeft. Het schijnt tot sommigen niet door te dringen, dat voor invoer A'an industriële grondstoffen uit het buitenland export van agrarische produkten noodza kelijk is. Voor een binding van de arbeiders aan het platteland achtte de heer Groen betere huisvesting van de landarbeiders gewenst. De voorzitter schonk aandacht aan de verdrijving van de tuinbouw in het westen van ons land ten behoe\'e van de stadsuit breidingen. In dit verband memoreerde hij het rapport van de Rijksdienst A'oor het Nationale Pian over de ruimtelijke orde ning in het westen des lands. Als lichtpun ten zag hij de industrie-spreiding en de overwegingen in leidende kringen om geen tuinbouwbedrijven in de IJselmeer- polders meer beschikbaar te stellen, doch te stimuleren, dat het boerenland in de on middellijke omgeving van stedelijke cen tra op-basis A'an vrijwillige ruil beschik baar komt A'oor de uitoefening A'an de tuin bouw; voor de landbomvers en veehouders, wier land voor de tuinbouw is afgestaan, dient dan uiteraard een compensatie in de vorm A'an bedrijven elders te worden gebo den. Wat betreft de IJmond-problemen zou spreker graag op middelen worden gewe zen, die een A'erlichting voor de ZAvaar be proefde tuinders kunnen betekenen Nadat de voorzitter de handhaving A'an de teelt regeling had besproken, besloot hij zijn openingsrede met het bespreken van enige organisatorische aangelegenheden. Staande bad de vergadering voor het Hongaarse volk. De heren Jac. Groen Hzn te Alkmaar, P. P. Schipper te Zwaag en J. Th. Volgering te Langeraar werden als bestuurslid herkozen. De heren Groen en Schipper vertegenwoordigden de vakgroep in het hoofdbestuur. De heer Groen zou graag zien, dat naar een opvolger voor het A'oorzitterschap wordt uitgezien. De Koninklijke Marechaussee heeft in Den Haag een majoor, hoofd van de sectie aankopen buitenland van het Directoraat Materieel Landmacht, gearresteerd, onder verdenking van het aannemen A'an grote bedragen aan steekpenningen van buiten landse handelaren in dumpartikelen. De majoor was belast met het kopen van ge bruikte legermaterialen in het buitenland, voornamelijk in Engeland. Hij zou belang rijke bedragen aan steekpenningen hebben aangenomen van handelaren aan wie hij de leveringsopdrachten gunde. De rijksrecherche heeft in verband met deze zaak ook een aantal burgers aange houden, die echter na een verhoor op vrije voeten zijn gesteld. Het aantal overtreders van het zondags- rij\'erbod is gisteren zeer gering geweest. Alleen in de hoofdstad zijn vier autobe stuurders bekeurd. Hun auto's werden in beslag genomen. Het eerste geval betrof een dierenhande laar, die een A'ergunning had om levende dieren van Schiphol af te halen. De man zei, toen hij werd aangehouden, dat hij zo juist een le\'ende aap naar Schiphol had gebracht. Daarmee was hij dus al van zijn A'ergunning afgeweken, waarin alleen spra ke is van afhalen. De politie vertrouwde de zaak niet en informeerde op de lucht haven of er inderdaad een levende aap was gebracht. Maar op Schiphol wist men van niets. De auto van de handelaar werd in beslag genomen. De tweede overtreder Avas iemand, die vergunning heeft om een orgeltje naar evangeliebijeenkomsten te brengen. Toen •hij Averd aangehouden stond het orgeltje echter niet in zijn auto. De eigenaar van een huurauto, die zelf wel een vergunning heeft, had zijn wagen in Amsterdam uitgeleend aan iemand, die niet gerechtigd tot rijden is. Prompt werd ook deze Avagen in beslag genomen. Het laatste geval betrof een ijsbereider, die dacht, dat hij wel met de vergunning van zijn schoonvader mocht rijden. In Den Haag werd een scooterrijder be keurd, die zonder vergunning Avas gaan rijden. De scooter werd in beslag genomen. Een aantal supporters van de Venlose voetbalclub VW, zo meldt de Telegraaf, is er in geslaagd het zondagsrijverbod te ontduiken door met een Duitse autobus naar de wedstrijd AmsterdamVW te rij den, die zondag in het Olympisch stadion gespeeld werd. Daartoe moesten de suppor ters eerst naar het Duitse grensstadje Kal- denkirchen begeven, om van daar de reis in de Duitse autobus naar Amsterdam te beginnen. Bij de grensoverschrijding no teerde de marechaussee de namen van alle 22 inzittenden. De bus is vervolgens op zijn tocht naar de hoofdstad en ook op de terug reis gevolgd door een controle-escorte van de politie, die echter overigens machteloos Avas om deze ontduiking van het rij\'erbod tegen te gaan. De inzittenden van de bus zijn laat in de avond per fiets uit Kalden- kirchen naar Venlo teruggekeerd. Het algemeen ziekenfonds „Rotterdamsch Ziekenfonds n.v." te Rotterdam, dat ruim 280.000 verzekerden telt, zal zijn Averk- zaamheden met ingang van 1 januari be ëindigen. Dit fonds heeft zeventien af delingen, verspreid over de provincies Zuid-Holland. Noordholland, Utrecht en Gelderland. Elf algemene ziekenfondsen nemen elk één, drie fonsen elk twee af delingen van het Rotterdamsch Zieken fonds over. De verzekerden hebben echter het recht een ander fonds te kiezen. De voorzitter van de Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Panner- den heeft vandaag op de vergadering van de vereniging in het Concertgebouw te Haarlem een belangwekkende rede uitge sproken. Hij constateerde dat ondanks het feit dat het jaar 1956 werd gekenmerkt door een laat invallende en lang aanhou dende strenge vorst, gevolgd door een natte zomer over het tijdvak van januari tot no vember in vergelijking met 1955 een gro tere afzet is bereikt van bijna zes miljoen kilogram. Men kan voorts een waardestij ging vaststellen van ongeveer tien miljoen gulden. Kenmerkend is het, dat West- Duitsland de tweede plaats in de rij van de afnemers heeft ingenomen, waardoor de Verenigde Staten op de derde plaats zijn gekomen. De voorzitter sprak voorts over de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, zij is een „organisatie", dit wil zeggen dat ge organiseerd, dus via vertegenwoordigende lichamen van werkgevers en werknemers en niet bij volksstemming of in ledenver gaderingen de problemen van het vak in de toekomst zullen worden geregeld. Hij gaf de leden in overweging met grote zorg hun besturen en vertegenwoordigers aan te wij zen. Voor de toekomst staan diverse pro blemen op het programma. Niemand is in staat de toekomst te voorspellen en even min de werking van het nieuwe prijzen systeem. Eén ding staat vast, dat het alge meen belang, de toekomst van de export en de mogelijkheid tot verdere uitgroei daarvan, het beteugelen van de zogenaamde na-offertes vereist. Laten wij hopen al dus de voorzitter dat deze poging een gelukkige zal blijken. De vereniging voor Bloembollencultuur houdt zich in de toekomst met het volgen de bezig: Nederland en de gehele Neder landse tuinbouw maken zich op om in 1960 de wereld te tonen wat Nederland als be langrijkste tuinbouwexportland van Europa ADVERTENTIE met garantie- beAvijs voor kleurechtheid wyers décorstoffen Levering Via Uw woaingSuichttfr ontwikkeling is, dat de aanvoer van zachte lucht naar Europa de eerstkomende dagen voortduurt, zodat de temperatuur in Neder land boven normaal zal blijven. De regen val zal gering zijn. VVEERRAPPORTEN Een gebied van hoge luchtdruk, Avaarvan het centrum zaterdag boven Frankrijk lag, heeft zich naar de Balkan verplaatst. Hier mede samenhangend nam in onze omgeving de wind in kracht toe, zodat zondag de mist grotendeels optrok. Wel bleef het nevelig en somber. Op de oceaan heerst thans een buitengewoon grote depressie-activiteit. Nabij de zuidpunt van Groenland bevindt zich reeds 24 uur een vrijwel stationaire depressie, die zware stormen om zich heen veroorzaakt. Voorts kwam zondag op het midden van de oceaan een zeer actieve de- Stockholm motreeen pressie tot ontwikkeling, die op het daar qSo Hcht bew gelegen weerschip in drie uur tijd de baro- Kopenhagen regen meter 22 millibar deed dalen en een orkaan veroorzaakte waarin gemiddelde windsnel heden van bijna 150 km per uur werden gemeten. Hedenmorgen bereikte deze de pressie de zuidkust van IJsland, eveneens met windsnelheden van 150 km per uur. Een volgende depressie, die nu ten zuiden van Newfoundland passeert, komt even eens de oceaan op. Het gevolg van deze (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) Stockholm oo .5 no R ZS 11 december Zon op 8.40 uur, onder 16.31 uur. Maan op 12.55 uur, onder 1.07 uur. Maanstanden 10 dec. 17 dec. 24 dec. 1 jan. 12.51 uur 20.06 uur 11.10 uur 2.13 uur eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 10 december Hoog water: 8.43 en 21.08 uur. Laag water: 3.58 en 16.22 uur. Dinsdag 11 december Hoog water: 9.39 en 22.09 uur. Laag water: 4.49 en 17.16 uur. Aberdeen Dublin Londen Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Mallorca S Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven geheel bew licht bew. motregen geheel bew geheel bew. zzw geheel bew. zo nevel zwaar bew nnw licht bew. wzw motregen wzw geheel bew. wnw 0 -3 7 6 11 7 6 7 5 windst. -4 7 7 5 z n zw z zw wzw zzw nevel nevel geheel bew. mist nevel nevel zwaar beAV. zzw windst. -2 o windst. no windst. n geheel oew. zzw geheel bew. wzw geheel bew. zw geheel bew. zw geheel bew. wzw geheel bew. zw lichte regen zw geheel bew. zw VIv. Z.-Limb. geheel bew. zzw 3 -4 -4 5 10 0,1 0 1 0,2 0,1 0,5 0 0 0 0 0 0,4 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0,3 1 0,2 0,2 0,3 0,5 0.3 0,1 0,1 79. Het geheimzinnige bootje, dat Pluta- nus had opgeroepen, kwam snel naderbij en meerde aan het eind van een rots, die in zee uitliep. Het was nog maar net op tijd, want reeds kwamen vele agenten aangestormd om Panda en zijn metgezellen gevangen te nemen. Plutanus en Panda sprongen haastig aan boord, maar Joris was zo snel niet, want hij torste een zware zak op zijn schouders. „Halt!", riep een agent, hem de weg versperrend. „Het spijt me", antwoordde Joris, terwijl hij de poli tieman beentje lichtte, „doch ik mag deze boot niet missen". En voor de andere agen ten hem bereiken konden, was ook hij aan boord gesprongen. Op hetzelfde moment voer het bootje snel en geluidloos heen, verbolgen politiemannen achter zich la tend. „Pfff, dat was op het nippertje", pufte Joris, een blik op de politiemanven werpend, die in machteloze woede op het strand stonden te springen, „maar waar brengt dit aardige scheepje ons thans heen?" „Naar de innerlijke wereld", ant woordde Plutanus, die uitgeput op het dek zat. „Ik heb genoeg van deze rumoerige, zenuwscheurende uiterlingenwereld". „Ik ook", stemde Joris in, „de uiterlingen wor den met de dag wilder". „Je hebt ze zelf wild gemaakt!", riep Panda boos. „Die agenten zaten ons heus niet zonder reden na, maar omdat jij al het geld daar in die zak gestolen hebt!" in staat is te presteren. Deze manifestatie, de eerste internationale tuinbouAvtentoon- stelling, die ons land ooit onderneemt, is en was noodzakelijk geworden wilden wij de leiding in de Europese tuinbouw bewa ren en behouden, maar even noodzakelijk en nog beter zal het dan zijn, als het bloem bollenvak zal tonen, dat in de Nederlandse tuinbouw het bloembollenbedrijf onbe twist vooraanstaat als vertegenwoordigende het bij uitstek meest nationale en belang rijkste tuinbouwexportprodukt. Verder zal in hetzelfde jaar 1960 het feit gevierd wor den, dat vierhonderd jaar geleden de tulp haar intrede deed in Nederland. Daarmee werd de grondslag gevestigd voor het thans zo bloeiende bloembollenbedrijf. Het zal de kroon zetten op het honderdjarig bestaan der Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. De voorzitter herdacht tijdens zijn rede de slachtoffers van de opstand in Hongarije en de vakgenoten, die in de afgelopen maanden zijn overleden. Op de jaarlijkse landdag voor het Ne derlands economisch onderwijs in Rot terdam heeft de heer E. G. Stijkel, kabi netschef bij de hoge autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zaterdag een rede gehouden over de Europese gemeenschappelijke markt. Hij stelde vast dat dank zij deze markt reeds een meer efficiënte spreiding van de af zet van een aantal ondernemingen was op getreden. Dank zij deze verschuivingen in de afzet is van 1952—1955 de onderlinge handel tussen de zes landen van de EGKS met 92 percent gestegen, terwijl de stij ging voor de overige produkten 63 percent bedroeg. Dank zij de afschaffing van de dubbele prijzen bedroeg de gemiddelde prijs voor de tussen de zes landen verhandelde ko len- en staalprodukten in 1955 81 percent van het niveau van 1952' tegenover 92 per cent voor dat van alle overige produkten. Ook voor de binnenlandse afzet is dank zij het bestaan van de gemeenschappelijke markt het prijsverloop betrekkelijk sta biel gebleven. De opgtereden stijgingen der kolenprij- zen zijn, volgens de heer Stijkel, niet te wijten aan de gemeenschappelijke markt. Veeleer heeft deze markt de tendentie tot prijsstijging afgeremd. Echter kan geens zins Avorden gegarandeerd dat verdere prijsstijging voor de kolen achterwege zal blijven. Waar de loonkosten vóór de mij nen 60 a 65 pet van de totale kosten uit maken, kan bij een stijgende welvaart een relatief sterke stijging van deze lonen niet worden vermeden. Spr. ging vervolgens na wat de politieke ontwikkeling sinds de totstandkoming van het EGKS-verdrag heeft opgeleverd-. Wat er ook van de diverse thans aan de orde zijnde projecten-' verwezenlijkt zal kunnen worden,het streven naar een hechter samengaan in politiek verband van de Europese landen zal zeker in het licht van de jongste internationale ontwikke ling moeten worden voortgezet. Als eind doel daarbij, zo besloot spreker, moet ons voor ogen blijven staan een atlantische gemeenschap rustend op 2 pijlers, de Ver enigde Staten en Canada enerziids en een h'cht A'erbonden Europa anderzijds. Zaterdagmiddag heeft zich in een spin- hulzenfabriek in Tilburg een hevige explo sie voorgedaan, die aan de 33-jarige lasser A. van I. aldaar het leven heeft gekost. Deze was bezig met laswerkzaamheden. Door het wegspringen van vonken ontstond nabij een droogoven een begin van brand, vrijwel onmiddellijk gevolgd door een ex plosie van de in de oven aamvezige gassen. Van I. werd door weggeslingerde delen van de oven aan het hoofd getroffen en op slag gedood. Zijn collega kwam er zonder kwets uren af. Het slachtofer was gehuwd, maar had geen kinderen. Het fabrieksgebouAv is ernstig bescha digd. De brand, welke na de explosie ont stond, kon door de brandweer in korte tijd worden bedwongen. Ontschoten. Straalvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht stellen boven het oerwoud van Noordoost-Brazilië en Brits-Guyana een onderzoek in naar de Amerikaanse raket, die enige dagen ge leden verdwenen is. Dit proefprojectiel was, nadat het woensdag van de lucht basis Patrick in de staat Florida was afgeschoten, onbestuurbaar geworden. Eden. De premier van Ceylon, Solomon Bandarana'ike, heeft in Colombo ver klaard het onwaarschijnlijk te achten, dat Sir Anthony Eden nog lang premier zal blijven. Bandaranaika, die na terug keer van een reis naar Engeland en de V.S. op een persconferentie het woord voerde, zei, dat deze mening „overal" verspreid is. Kernachtig. De bouw van grote duikboten, die door middel van kernenergie wor den voortbewogen en dienen zullen voor het vervoer van goederen, wordt door de Westduitse marinewerven ern stig overwogen, zo deelde prof. Erich Bagge, te Hamburg mede. De hoog leraar heeft West-Duitsland vertegen- Avoordigd op het congres van atoom geleerden te Moskou. Bovendien leidt hij de bouw van een kernreactor voor de bestudering van de voortbeweging van schepen in de omgeving van Ham burg. Protest. Het dagelijks bestuur van het internationale persinstituut heeft een door het Amerikaanse comité inge diend protest tegen de vervolging der voormalige Joegoslavische vice-presi dent Milovan Djilas onderschreven. Djilas was gearresteerd op beschuldi ging van het verspreiden van tegen Joegoslavië gerichte propaganda. Er was in een Amerikaans tijdschrift een artikel van zijn hand gepubliceerd, waarin de Hongaarse revolutie het be gin van het einde voor het commu nisme werd genoemd. Luftwaffe. De nieuwe Westduitse „Luft- Avaffe" heeft het vliegveld Fassberg overgenomen van de Royal Air Force, die het 11 jaar heeft gebruikt. Thans bevinden zich 1700 manschappen van de nieuwe Westduitse luchtmacht op de basis, een der grootste van Duitsland. Eisen. De eerste minister van Singapore, Lim Jew Hock, heeft bekend gemaakt, dat hij naar Londen vertrekt voor be sprekingen over de toekomst van Singa pore. „Ik zal niet pleiten voor vervul ling van de rechten van het volk van Singapore, doch eisen stellen", zo zei hij. Lim wenst volledige onafhankelijk heid voor Singapore op binnenlands gebied. NieuAv. Volgens een bericht in de „Izvestia" hebben Russische geleerden een sub stantie ontworpen die bloed-plasma ver vangen kan, en als zodanig reeds veel vuldig wordt gebruikt in Russische zie kenhuizen. De substantie heet „polig- liukin", en wordt langs synthetische weg gewonnen uit suiker. Vangst. Vijf Japanse vloten van walvis vaarders hebben de afgelopen weken tijdens een voor jacht op het nieuwe seizoen niet minder dan 510 potvissen gevangen, zo is in Tokio bekend ge maakt. Er zijn geen beperkingen op de vangst van potvissen. Het \val\'isseizoen begint op 7 januari. Vuurwerk. De enige vuurwerkfabriek van Hongkong is zondag geheel in een prachtig vuurwerk opgegaan. De brand Avas binnen het uur onder controle, maar talrijke sterren en kleurige vuur pijlen, voetzoekers en gillende keuken meiden sprongen nog enkele uren later rond. Neergestort. Een Columbiaanse vliegboot (een „Catalina") is zaterdag kort nadat hij was opgestegen, op het vliegveld van Bogota neergestort. Vijftien van de ze ventien inzittenden kwamen om het leven. De toestand van de overlevenden een passagier en een lid van de be manning is ernstig. Hondebaantje. Op een internationaal con gres van raketdeskundigen te Parijs heeft de Russische geleerde prof. Poko- rowski zaterdag meegedeeld, dat proe ven met honden in raketten de weg hebben geëffend voor de mens om de bovenste lagen van de atmosfeer ter plaatse te onderzoeken. Legende. In een Koptisch klooster op 300 km A'an Cairo is een grafsteen ont dekt waarop voorvallen uit de vlucht met de jonge Christus naar Egypte schijnen te zijn beschreven. Volgens de Hebreeuwse inscripties betreft het de grafsteen van Joessa, die de zoon van Jozef wordt genoemd. De legende wil dat de heilige familie een half jaar in het klooster heeft gewoond. bewer- DE ZANDSTEENGROTTEN van Val kenburg, in Zuid-Limburg, danken hun ontstaan niet aan natuurlijke formaties, maar aan de vlijt der mensen. Desondanks behoren ze tot de merkwaardigste grotten van Europa en laten niet na de verbazing der bezoekers op te wekken. De steensoort, waarin de grotten zijn gevormd, is opgebouwd uit de kalkresten van onmogelijke hoeveelheden schaal- en schelpdieren, die in vroegere tijden de zeeën in dit gebied bevolkten. Onder geweldige druk is deze kalk en kiezelmassa aaneengekit en aldus ontstond de gele, korrelig weke zandsteen die zo zacht is, dat hij zich gemakkelijk met een mes laat ken. Desondanks wordt de zandsteen sedert eeuwen als bouwsteen gebruikt, een aan wending die zeker niet mogelijk zou zijn, indien zich in de steenmassa niet iets bij zonders voltrok. In de oorspronkelijke toe stand neemt de zandsteen namelijk onge veer zijn gewicht aan water op. Maar wanneer de steen aan de buitenlucht wordt blootgesteld, scheidt het water zich af en de massa klont aaneen tot een ste vige steen, waarop verwering hoegenaamd geen invloed heeft. Houdt men nu rekening met het feit, dat de zandsteen ondergronds moet wor den uitgehakt, dan is het begrijpelijk dat in dit gebied uitgestrekte grottensysternen konden ontstaan. Daarbij moet vooral rekening worden gehouden met het feit, dat de Romeinen, die deze steensoort en de daaraan verbonden voordelen reeds kenden, een andere methode hadden om de steen uit te graven dan tegenwoordig wordt toegepast. Zij zaagden de steen n.l. verticaal uit, d.w.z. van boven naar bene- den, waardoor zalen en galerijen van ge weldige hoogten konden ontstaan. De reusachtige grot ter hoogte van 50 m, heeft haar formidabele hoogte (we zouden hier eigenlijk moeten spreken van: diepte) dan ook te danken aan de bijzondere werk wijze van de Romeinse steenhouwers. Maar over dit alles wilden we eigenlijk niet eens spreken, want we moeten enige merkwaardigheden ten tonele voeren. In deze grotten doen zich enige onverklaar bare verschijnselen voor met betrekking tot het water, dat in de oude Romeinse grotten regelmatig in kleine druppels van de zoldering valt en onmiddellijk weer in de bodem verdwijnt. Hier zou op zichzelf niets tegen zijn. ware het niet, dat op een bepaalde plaats met angstwekkende regel maat één druppel valt. terwijl op een andere plaats drie druppels tegelijk in volmaakt ritme uiteenspatten. Lente o) zomer, droogte of kou blijken deze regel maat niet te beïnvloeden, waardoor de wetenschap met een onopgelost probleem is opgescheept. Nog sterker spreekt het ondergrondse meer tot de verbeelding. Dit water beslaat een oppervlakte van 14 ha en daalt met steeds weerkerende regelmaat totdat het meer geheel is uitgedroogd, waarna het onmiddellijk weer gaat stijgen tot het oor spronkelijke niveau weer is bereikt. Hier mee is een periode van 7 jaren gemoeid. We denken hierbij uiteraard aan een sifon werking, doch zekerheid bestaat hierom trent niet. Waarna belanden. Daarover morgen. H. PétiUon (Nadruk verboden) we tenslotte bij de ijsgrotten

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2