Nassers revolutie heeft niets veranderd in Egypte Vijftien landen willen Rusland in resolutie veroordelen Nieuw filter geeft volle rookgenot! TIMCTM Van dag tot dag Probeer vandaag nog deze King Size Sovjets rechtvaardigen zich voor Italiaanse communisten U próéft dat u rookt! Sinaï-fiasco is een onuitputtelijke bron van grapjes Egyptenaren technisch en psychisch niet voorbereid op moderne oorlog Hoe is het mogelijk? Ha lekker! Hongarije vandaag weer in U.N.O. Omliggende landen wensen - op Oostenrijk na - geen waarnemers Op de <~Praatótoel Partijsecretaris Togliatti probeert kool en geit te sparen 3 Twee factoren Mor eel Friese beschuit Premier Mollet stelde zes vertrouwenskwesties Britse patrouille in Port Said aangevallen Vraagstuk der uRussische vrijwilligers opgelost" MAANDAG 10 DECEMBER 1956 De Russische terreur in Hongarije ver plaatst zich de laatste dagen meer en meer naar een bevolkingsgroep, die in het begin van de onderdrukkingsactie min of meer werd ontzien: de arbeiders. De Russen heb ben nu blijkbaar hun laatste hoop verloren, dat de door hun voorgestane „orde" zou kunnen worden hersteld met behulp van „het proletariaat", dat zij altijd als de sterke en trouwe basis van de communisti sche leerstellingen en maatschappelijke structuur hebben geprezen. „Het proletariaat", de arbeidersmassa, waaruit indertijd het „met de Sovjet-Unie verbonden" Hongaarse communisme gebo ren heette te zijn, is in Hongarije van zeer trouwe inslag gebleken, doch de trouw richtte zich niet tot datgene, wat de Sovjet- Russische bevoogding had opgelegd, maar tot de onvergankelijke vrijheid van Hon garije. Een trouwe arbeidersmassa trot seert nu dood en gevangenschap om zich datgene terug te verwerven wat voor ieder mens, arbeider of niet, de essentiële voor waarde van levensgeluk is: persoonlijke vrijheid, zichzelf regelend en besturend in nationaal verband. Wie zou hebben voorspeld, dat de man nen in het Kremlin nog eens tegen arbei ders hun tanks en mitrailleurs zouden rich ten, zou enige jaren geleden voor een fan tast zijn uitgemaakt. Thans is echter de strijd tussen communistisch staatsapparaat en arbeidersmassa in Hongarije in volle gang. Waarop kan nu een zich eventueel heroprichtend communisme in Hongarije nog steunen? Wat zal nog de leerstellingen kunnen voeden, nu de levenssappen zijn afgesneden en het ganse illusoire heilsidee de mantel van geweld en dreigement heeft omgekregen? „Hoe ook de Hongaarse opstand afloopt, hij is de doodsteek voor het communisme, dat getroffen wordt in het hart", aldus heeft Djilas, de afvallige Joegoslavische medewerker van Tito, zich in een tijd schriftartikel laten ontvallen. En, ofschoon Tito daar danig boos om geworden is, het wordt steeds duidelijker dat zijn vroegere medestander, thans gearresteerd, het bij het rechte eind heeft. ADVERTENTIE Nu kunt u een filter-sigaret roken en toch genieten, echt genieten als van een gewone sigaret. Steek op zo'n nieuwe Long Run met het acetaat- filter. Dank zij dit filter proeft u de rijpe geurige tabakken, volledigWat een intens genoegen deze filter-sigaret King Size Filter 85 ct Van onze reisredacteur) Wanneer Nasser zijn officieren niet naar de Sinaï maar naar Melbourne had gestuurd, zo zei de oude, ervaren oorlogscorrespondent achter zijn whisky op hel terras van Cairo's S emir amis-hotel, - dan had hij zijn land een groter dienst bewezen dan nu. Want zij zouden alle loopnummers over alle afstanden op de Olympische Spelen hebben gewonnen. Vooral wanneer men een Israëliër het startschot zou hebben laten lossen. Dit is maar één van de dozijnen ironische grapjes, die over de smadelijke, en in zekere zin onbegrijpelijke, nederlaag van het zwaar uitgeruste Egyptische leger de ronde doen. Grapjes, die in Cairo overigens voorzichtig gefluisterd werden, want de Egyptenaren zijn bijzonder gevoelig op het stuk van wat officieel „de glorieuze victorie der onoverwinnelijke Egyptische strijdkrachten" heet, gegrond op „het militaire genie van president Nasser, die het Egyptische leger vrijwel ongeschonden door de strijd bracht". Vrijwel ongeschonden: andere grappen makers schrijven thans Israel het voornemen toe Egypte schadeloos te stellen, door dat buitgemaakte oorlogsmateriaal te retourneren, dat de Egyptenaren toe geven verloren te hebben! Scherts terzijde, hoe is het mogelijk dat een numeriek sterk en modern uitgerust leger in de Sinaï op een chaotische vlucht werd gejaagd, terwijl de Brits-Franse in vasie bij Port Said geen werkelijke weer stand ontmoette? (De actie bleef slechts door politieke aarzelingen en later door UNO-interventie steken.) En zulks na jaren voorbereiding door een militair regime. Niemand voert oorlog voor zijn plezier, maar van een staat, die beschikt over drie zware tankbrigades met super-Shermans, T-34's en Stalins, over een luchtvloot met 250 Mig-jagers en 50 Iljoesjin-bommen- werpers, een uitstekend uitgeruste zware, anti-tank en luchtafweer-artillerie, kan men toch ernstige verdedigingswil ver wachten, wanneer zy wordt aangevallen, temeer daar de Frans-Britse actie een be perkte omvang had. Hoe komt het dat het Egyptische leger niet werkelijk gevochten heeft, niet gewild heeft? De Iljoesjins werden elders in vei ligheid gebracht, straaljagerpiloten keken van een afstand toe hoe hun machines op de grond tot schroot werden geschoten. Toen de Israliërs de eerste doorbraken in de Sinaï forceerden, een moment waarop soldaten naar hun officieren kijken, moes ten zij in de meeste gevallen héél goed kijken, want de officieren verdwenen aan de horizon. In Port Said kwam het voor, dat Egyptische infanteristen na de eerste schoten een warenhuis in renden, burger kleren aantrokken en hun geweren weg gaven aan jongens van veertien of vijftien jaar. Egyptische soldaten hebben liftend of per taxi het front Caïro-wgarts verlaten. De luchtafweer-artilleristen schoten nau welijks, uit vrees voor raket-aanvallen, maar als zij schoten vuurden zij blindelings in de lucht. De vluchtende troepen in de Sinaï gunden zich zelfs niet de tijd de grote voorraden die zij achter moesten laten, in brand te steken of op te blazen. En al is het Egyptische leger in veiligheid, het heeft zijn wapens grotendeels verloren. Van drie tankbrigades is slechts een halve over, de straaljager-armada is vernietigd, de artil lerie grotendeels in handen van de tegen stander. Egypte's strijdmacht is voorlopig van de kaart. Tegenover de lichte Israëli sche verliezen (170 gesneuvelden en twintig gevangenen) staan de zware Egyptische: ongeveer drieduizend doden en zevendui zend krijgsgevangenen. De vraag blijft zich opdringen: hoe is het mogelijk? Zeker, de Brits-Franse actie heeft de Israëliërs geholpen. Vooral de Franse luchtmachtsteun was van belang, want tachtig percent van de tanks die de Egyptenaren verloren, werden door straal jagers buiten gevecht gesteld en daar heb ben ook Franse piloten hun aandeel in gehad, de officiële ontkenningen ten spijt. De Israëlische campagne heeft zich geken merkt door briljante opzet, door een onge looflijk vindingrijke en stoutmoedige stra tegie, maar de Egyptenaren hadden er varen Russische en Duitse adviseurs. gebaar van zelfopoffering. In een Fedayeen- actie, een serie guerilla-overvallen, een sabotage-raid, zijn zij ware meesters. Zulke acties vereisen technisch eenvoudige wa pens en een hoge mate van individuele list. Bovenal passen zij bij de Arabische menta liteit, die op ieder gebied het ene „moment suprème" - de grandioze daad -, boven de sleur van de voortdurende inspanning stelt, die oorlogvoeren in koelen bloede met ver stand, het grimmig slopend gevecht met schieten en terugschieten, nu eenmaal met zich brengt. Tien jaar kinderfonds. Het Nederlands Comité Unicef houdt ter herdenking van het 10-jarig bestaan van het Kinderfonds der Verenigde Naties op 11 december des avonds een bijeenkomst in de Ridderzaal in Den Haag. De twee beslissende factoren zyn mijns inziens van menselijke aard geweest. Het Egyptische volk is in velerlei opzicht nog te ver achter om soldaten te leveren, die technisch en psychisch in staat zyn een moderne oorlog te voeren. Gebrek aan technisch inzicht, zelfs een zekere min achting daarvoor, is een kenmerkende eigenschap van de Arabische cultuur. Een wat eigenwijs wantrouwen tegen buiten landse deskundigen, dat de Egyptische legerleiding waardevolle raadgevingen van haar buitenlandse raadgevers in de wind deed slaan, heeft de zaken ook niet beter gemaakt. De Egyptische staf achtte een trainings periode voor een tankbemanning van dertig dagen genoeg, in de Noordatlantische lan den neemt men daar ongeveer een jaar voor. Zelfs voor de behoorlijke ontwikkelde Egyptische straaljagerpiloot was de coördi natie van de vele handelingen,, die een luchtgevecht vereist, te veel. Een Israëli sche vlieger zei tegen mijIk had er één secondenlang achter mijn staart. De man begon pas te schieten, toen ik al afgezwaaid was. Op deze traagheid staat in een lucht gevecht de doodstraf, ook in dit geval. Van beslissender belang was nog, dat de Egyptenaren in de Sinaï tegenover een leger stonden, dat wist waar het voor vocht en dat, volgens alle militaire attaché's in Tel Aviv, vermoedelijk de strijdmacht met het hoogste moreel ter wereld is. Het moreel der Egyptenaren vergruizelde op de eerste dag, omdat het op de valse grond slag van zelfoverschatting en propaganda- fanfares was gebaseerd. Men versta mij niet verkeerd. Ik wil de Egyptenaren en de Arabieren in het alge meen zeker niet van lafheid beschuldigen. Men kan vandaag in alle Arabische landen tienduizenden vrijwilligers voor zelfmoord missies werven. Eenmaal in staat van ver ontwaardiging en patriottische opwinding geraakt, zijn talloze Arabieren bereid tot levensgevaarlijke bravoure, tot een groot Beter dan wat ook demonstreert de re cente herhaling van het droevig fiasco in de Palestijnse oorlog van 1948 - droeviger nog omdat geen corruptie en wapenzwendel het kunnen excuseren - dat Gamal Abdel Nas ser's revolutie in Egypte niets wezenlijks heeft veranderd. De militair, die na zijn reinigende staatsgreep krampachtig naar een nieuwe ideologie zocht, heeft zijn falen op sociaal-economisch en politiek terrein, op zijn teerste plek, de weerbaarheid van zijn volk, moeten voelen. Op het stuk waar het werkelijk om gaat, zijn de Egyptenaren waar zy waren onder Faroek. Er heeft zich geen wezenlijke ommekeer in denken en doen voltrokken in dit volk, dat, groten deels, nog in de middeleeuwen leeft. Zullen de Egyptische leiders lering uit deze gang van zaken trekken, demagogie en wensdromen inruilen voor een pogen tot werkelijke vernieuwing en vooruitgang? Het ziet er nog niet naar uit. Nasser zoekt zondebokken. Men zegt, dat hij een aantal hoge officieren in het geheim voor de krijgsraad wil dagen en dat er een breuk is ontstaan tussen hemzelf en Abdel Hakim Ameir, de stafchef van de Egyptische ar mee en de verbonden legers van Syrië, Saoedi-Arabië en Jordanië, die overigens toen Egypte werd aangevallen, ineens in beslag werden genomen door een dringende taak: het kijken van een kat uit een zeer hoge boom! Het is mogelijk, dat langzamerhand de bittere waarheid over de Sinaï-campagne tot het Egyptische volk zal doordringen. Maar voorlopig lijken zelfs de Egyptische militairen, die haar aan de lijve ondervon den, meer geneigd hun eigen bittere er varingen in te ruilen voor de illusie van de „grote overwinning". Een zekere mate van zelfbedrog, gelijk zoveel ander menselijks, is de Arabier niet vreemd. ADVERTENTIE Ir F proef de verso eieren FABRIEKEN TE LEEUWARDEN Van onze correspondent in Parijs Aan het einde van de debatten over de staatsbegroting heeft premier Mollet, za terdagavond zes vertrouwenskwesties moe ten stellen, waarover vanmiddag zal wor den gestemd. Hoewel het om astronomische bedragen gaat, waarover in de verschillen de partijen al menige harde noot is ge kraakt, gelooft men in politieke kringen algemeen, dat de regering het wel zal halen, omdat het volgens de Franse poli tieke zeden niet gepast wordt geacht een regering over een kwestie van financiële aard te laten vallen. Maar wel wint de overtuiging veld, dat het slechts uitstel van executie zal be tekenen. Volgende week dinsdag komt de buitenlandse politiek aan de orde en wan neer de regering bij het atlantisch beraad der komende dagen haar diplomatieke positie niet ingrijpend zal hebben ver beterd, is het waarschijnlijk dat Mollet en minister Pineau daarna de rekening van hun échec in Egypte zal worden aange boden. PORT SAID (Reuter) Egyptenaren hebben vandaag in Port Said een Britse patrouille vanuit een hinderlaag aangeval len met handgranaten en automatische wa pens. Een der Britten is licht gewond. Zeven Egyptenaren werden bij huiszoekingen aan gehouden. Britse militairen hebben ruim 20.000 pa tronen in beslag genomen, die over water naar Port Said zouden worden binnen gesmokkeld. De munitie was deels afkom stig uit Oost-Europa. Er zijn zes arrestaties verricht. Het officiële Russische persbureau „Tass" heeft gezegd, dat de „volledige terugtrek king der Britse, Franse en Israëlische strijd krachten uit Egypte het vraagstuk van Sovjet-vrijwilligers naar Egypte" heeft op gelost. Generaal Burns, de bevelhebber van de UNO-troepen, is te Aboe Soeweir aan het Suezkanaal aangekomen om de verdere verdeling der UNO-troepen voor te berei den. Volgens persberichten kan de terug trekking der BritsFranse troepen uit Port Said deze week voltooid worden. Luitenant-generaal Raymond Wheeler, die door de UNO is belast met de leiding van het opruimingswerk in het Suezkanaal, voert in Cairo besprekingen met de Egyp tische regering en UNO-functionarissen. NEW YORK/WASHINGTON (AFP/Reuter) De Verenigde Staten en vijftien andere landen van de UNO, waaronder Nederland, hebben zondag bij de Algemene Vergadering een ontwerp-resolutie ingediend, waarin de Sovjet-Unie wordt veroor deeld, omdat zij „Hongarije van zijn vrijheid en onafhankelijkheid en het Hongaarse volk van de uitoefening van zijn fundamentele rechten heeft beroofd". Voorts wordt Rusland er van beschuldigd, dat het zijn strijdkrachten tegen het Hongaarse volk heetf gebruikt. Op de Sovjet-Unie wordt opnieuw een beroep gedaan om onverwijld haar inmenging in de Hongaarse binnenlandse aangelegenheden te staken en maat regelen te treffen om haar strijdkrachten onder toezicht van de UNO uit Hongarije terug te trekken. Cuba, dat wel de vorige resolutie inzake Hongarije heeft onderschreven, heeft deze ontwerp-resolutie niet mede-ondertekend, omdat het een veel krachtiger actie wenst. Naar verluidt willen de Cubanen de Hon gaarse delegatie van het werk dei" Alge mene Vergadering uitsluiten. De V.S. zou den hier sympathiek tegenover staan, doch de andere betrokken landen waren hierte gen gekant. De nieuwe ontwerp-resolutie, die dus is ingediend door Argentinië, Australië, Bel gië, Chili, Denemarken, Ierland, Italië, Nederland, Noorwegen, Pakistan, Peru, Salvador, Thailand, de V.S., Zweden en de Philippijnen, zal maandagmiddag door de Algemene Vergadering in behandeling wor den genomen. Dag Hammarskjoeld, secretaris-gene raal van de UNO, heeft zaterdag de Alge mene Vergadering meegedeeld, geen en kele officiële reactie van de Hongaarse re gering op zijn voorstel voor een bezoek aan Boedapest op 16 december gehad te hebben. „Later bezoek zinloos" De secretaris-generaal zei van mening te zijn, dat als het bezoek niet op de voor gestelde tijd gebracht kan worden, betwij feld mag worden of het nog wel zin heeft. Hammarskjoeld zei verder aan de perma nente vertegenwoordigers bij de UNO van Oostenrijk, Roemenië, Tsjecho-Slowakije en Joegoslavië schriftelijk gevraagd te heb ben of hun regeringen bereid zijn waarne mers van de UNO toe te laten als hun aan wezigheid in genoemde landen nodig ge acht zou worden, Van de landen, die aan Hongarije gren zen (met uitzondering van de Sovjet-Unie), hebben tot dusver Joegoslavië en Tsjecho- slowakije het verzoek van de UNO om waarnemers toe te laten voor het verkrij gen van inlichtingen over de toestand in Hongarije, van de hand gewezen. Oosten rijk heeft zich bereid verklaard, waarne mers toe te laten. Joegoslavië verklaarde zich principieel tegen het zenden van waar nemers naar een land wanneer het er alleen om gaat van daaruit de ontwikke ling in een ander land gade te slaan. „V erzeker ingen" De Indiase premier, Jawabarlal Nehroe, heeft van. de Russische leiders „verzeke ringen" gekregen, dat zij bun troepen uit Hongarije zullen terugtrekken, zodra de situatie daar verbetert", aldus werd zon dag uit diplomatieke bron in New Delhi vernomen. Volgens de zegslieden had Nehroe's ver klaring van zaterdag in het (Indiase) ho- gerhuis, „dat vernedering van een land tot oorlog zal kunnen leiden en dat een land rt zó vernederd wordt wat dan ook zal oen om zijn zelfrecpect te behouden", be- I trekking op Hongarije. De zegslieden zei den dat, op basis van zijn redevoeringen over Hongarije, in het parlement uitgespro ken, kan worden aangenomen dat Nehroe thans voor 75 percent instemt met het wes telijke standpunt omtrent Hongarije. Zij meenden echter dat Nehroe persoonlijk een groot deel van zijn prestige in de wereld heeft verloren omdat hij in gebreke was gebleken sneller te reageren op de Hon gaarse situatie. President Eisenhower heeft in een ver klaring ter gelegenheid van de Dag van de rechten van de Mens, gezegd, dat „de terreur over Hongarije vrijwel elk artikel in de verklaring van de rechten van de mens loochent en negeert". Het Amerikaanse Rode Kruis heeft be kendgemaakt dat het Amerikaanse volk slechts 1.118.512 dollars heeft geofferd voor Hongarije en dat dus het minimum bedrag van 5 miljoen dollar, dat het Rode Kruis aan Hongaarse hulpverlening wilde besteden, niet is bereikt. Het Amerikaanse Rode Kruis droeg zelf 1.300.000 dollar bij uit zijn beperkte middelen. Zweden bracht 3 miljoen dollar op, Noorwegen 2 miljoen Twee Russische afgevaardigden op het congres der Italiaanse communistische partij, Ekaterina Foertseva, de gunste linge van Kroestsjev en Ivan Gegalin. en Engeland, Denemarken en Zwitserland elk één miljoen dollar. De directeur-generaal van het kinder- nocifonds van de UNO, Maurice Pate, be veelt na een bezoek aan Hongarije en Oos tenrijk het bestuur van deze organisatie aan 700.000 dollar ter beschikking te stel len voor hulpverlening aan Hongaarse moe ders en kinderen in Hongarije en Oosten rijk. Het bestuur komt op 11 december bijeen. Voorgesteld wordt onderkleding en de kens ter beschikking te stellen, die door het Rode Kruis zullen worden vereeld. Ook zal het bestuur een voorstel overwe gen tot het verstrekken van hulp ter waar de van 110.000 dollar aan moeders en kin deren, die Port Said hebben verlaten. V er schrikkelijk Sedert de prettige ontdekking, dat de meesterwerken der muziek ook te genieten vallen voor dezulken, die de geboorte- en sterfdata der componisten niet kennen, ben ik mij steeds roekelozer onder de concert bezoekers gaan mengen. Vroeger leek het me wel eens een beetje pijnlijk om bij de garderobe lijf-aan-lijf met de echte lief hebbers om mijn jas te strijden. Ik liet mij gemakkelijk intimideren door de bewerke lijke partituren, die sommigen hunner op zak droegen. Daarom bepaalde ik nauw keurig mijn houding onder het gehoor en zorgde ervoor bij ragfijn solistisch werk spits voorover te zitten en bij brede alle gro's achterover, het hoofd schuin geheven. Al die krampachtigheid ben ik kwijtge raakt op een avond toen een aanzienlijk deel van de zaal te vroeg begon te applau disseren. Sedertdien luisterde ik gemakke lijk en breeduit, zonder het gevoel dat ik parasiteerde. Onlangs heb ik mijn handen bloedrood geklapt voor Stephan Askenase die het vierde Pianoconcert van Beethoven voor ons had gespeeld. Hij had mij daarmee in de randgebieden van mijn aards bewust zijn gebracht. (De lichtblauwe kleur van het plafond in de concertzaal heeft daar wellicht aan medegewerkt). Bij de garderobe heerste daarna een op merkelijk stilzwijgen. Slechts hier en daar hoorde men zachtjes naneuriën. In die stilte, waaruit ik een algemene voldoening meende te kunnen af leiden, vielen toen op eens de woorden van een rijzige dame: „Askenase was verschrikkelijk". Het was een verzuchting als van iemand, die uren lang stil heeft geleden. Haar bleke kennis, die me meer een type leek om zich na zulk een uitspraak voor de omstanders te gaan generen, knikte langzaam en welover wogen. Hoe de omstanders erop reageerden was niet na te gaan, maar mij heeft het voorval opnieuw in verlegenheid gebracht. De moeilijkheid doet zich namelijk voor, dat ik in het geheel niet heb opgemerkt, dat Askenase verschrikkelijk was! Ik heb van iets, dat verschrikkelijk was, domweg zit ten genieten. Misschien zal ik ééns ook zover zijn, dat ik een concert kan ondergaan als een ver schrikking, evenals de dame en haar bleke kennis. En dan tóch weer naar het volgen de gaan, met alle risico, dat daaraan ver bonden is. Zo behoort het dus te zijn. Men moet willen lijden voor de muze. Henk Biersteker Palmiro Togliatti, de leider van de Italiaanse communistische partij, bij zijn openingsrede aan het begin van het achtste nationale congres van zijn partij in Rome. ROME (Reuter) Mevrouw Ekaterina Foertseva, het enige vrouwelijke lid van het Russische partijpresidium, heeft zondag op het congres van de Italiaanse commu nistische partij te Rome verklaard, dat „de Sovjet-Unie, die de vrede en de nationale onafhankelijkheid zeer is toegewijd, heeft geantwoord op het beroep van de Hon gaarse regering om deze te helpen bij het versperren van de weg voor het fascisme en het herstel van het Horthyïsme". „De vrienden van de Sovjet-Unie beoordelen onze interventie op de juiste wijze en zij zien hierin een belangrijke stap om het uitbreken van een nieuwe oorlog te ver hinderen", aldus de leidster van de Russi sche waarnemers op het congres. In tegen stelling tot hetgeen de Italiaanse partij secretaris Palmiro Togliatti, had verklaard, zeiden zondag twee Italiaanse sprekers niet te geloven, dat de Hongaarse opstand een gevolg was van het optreden van „fascis tische reactionairen en tegenrevolutionai- ren". Zij weten het gebeurde aan de fouten van de Hongaarse communistische leiders. Zij oogstten een aarzelend applaus. Het congres werd bijgewoond door delegaties uit zestien landen en zal een week duren. Togliatti zei dat het Russische ingrijpen „gerechtvaardigd was, ook al hadden de leiders van Hongarije ernstige misslagen begaan". Nieuw systeem Hij pleitte voor een nieuw internationaal communistisch systeem, dat,volgens hem gegrondvest moet zijn op wederzijdse be trekkingen tussen individuele en volkomen autonome communistische partijen. Hij stelde voor dit systeem vergezeld te doen gaan van een vorm van internationale com munistische economie, die de onafhanke lijkheid van de communistische landen niet aantast. Hij verklaarde echter tevens, dat de Italiaanse tegen terugkeer is van elke vorm van gecentraliseerde organisatie". Hij zei, dat de huidige politieke omstandig heden in Italië zijn partij toestaan, in de regels van het democratische en consti tutionele leven geen hinderpaal, maar een hulpmiddel voor een socialistische opbouw te zien". De gebeurtenissen in Hongarije en Polen weet hij aan de slaafse navolging van het Russische voorbeeld. Bepaalde grondslagen, die in de Sovjet-Unie tot de succesvolle oplossing van het ernstige historische pro bleem van de overgang tot het socialisme leidden, kunnen geen algemene betekenis hebben en evenmin machinaal worden na gebootst", aldus Togliatti. die voorts critiek oefende op de pogingen in Oost-Europa meteen zware industrieën in het leven te roepen en de landbouw te collectiviseren. Mevrouw Foertseva prees de politieke inslag van Togliatti. Grove schending Volgens het Russische persbureau „Tass" vormt de weigering van de Italiaanse rege ring om eerste vice-premier Soeslov, secre taris van het centrale comité der Russische partij, toe te staan het Italiaanse partijcon gres bij te wonen, een „grove schending van algemeen aanvaarde rechten". Volgens „Tass" had de Italiaanse ambassadeur te Moskou inreisvisa aan de Russische dele gatie, met inbegrip van Soeslov, verleend.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5