Financiële en economische situatie ernstig, zij het niet alarmerend OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Parijse NAVO-conferentie door minister Martino geopend Polen betuigt zijn spijt voor anti-Russische betogingen Minister Hofstra in Tweede Kamer: Russische dreiging overschaduwt de onenigheid over Egyptisch avontuur Ramen van Sovjet-consulaat ingegooid; opstandige gemoederen in Litouwen m riUKivij oef me mm Regering zal in beginsel S.E.R.-advies inzake bestedingsbeperking volgen Ontevreden Hongaren niet in Zwitserland toegelaten Deviezenreserve dekt nog vier maanden invoer Malenkovs politiek is weer actueel in Moskou Meer consumptiegoederen en woningen verwacht Harde wind Mevr. Bevan bezocht Dülas Proces-Djilas achter gesloten deuren Voor de Stille Armen Meer Amerikaanse olie naar West-Europa Tram ramt oplegger Giro 777 en 999 Het woord is aan V erzoeiimósweek cfe" Muziek van Strauss in Israel verboden 71 JAARGANG No 133 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 12 DECEMBER 1956 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 285 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie» P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman De minister van Financiën, de heer Hofstra, heeft dinsdagmiddag aan het begin van de vergadering van de Tweede Kamer een verklaring afgelegd waarin hij zei dat de overspanning van de Nederlandse economie ernstiger is dan uit het laatste S.E.R.-rapport kan blijken. Hoewel zeer ernstig, is de toestand niet alar-' merend. De maatregelen, die direct genomen kunnen worden, mogen niet worden vertraagd. De verwachting, dat het tekort op de betalingsbalans in 1956 een tekort van 100 miljoen gulden zou bedragen en de balans in 1957 ongeveer in evenwicht zou zijn, was veel te optimistisch. Het tekort wordt thans geraamd op 500 600 miljoen gulden, gebaseerd op het tekort van 430 miljoen van januari tot september 1956. BESANCON (United Press) Ongeveer 300 ontevreden Hongaarse vluchtelingen, die maandagavond uit hun tijdelijke ver- blijfskamp bij Besanpon wegliepen om in Zwitserland Amerikaanse visa aan te vra gen, mogen Zwitserland niet binnenkomen. De Franse autoriteiten maakten bekend, dat 200 der vluchtelingen naar Besan^on zullen worden teruggereden. De deviezenreserves zijn van begin 1956 tot 3 december 1956 teruggelopen van 4290 miljoen tot 3908 miljoen gulden. Deze reserves dekten op 1 juni van dit jaar de invoer nog slechts voor 3.8 maanden. Het dekkingspercentage is sedert 1953 sterk gedaald, namelijk van ruim 90 tot 78,9 in juli 1956 en tot 74,8 in oktober van dit jaar. De stand van 's rijks kas is ook aan zienlijk slechter. Deze was in 1954 600 mil joen, in december 1955 1100 miljoen en thans is hij slechts 150 miljoen gulden. De gemeenten verkeren in aanzienlijke moei lijkheden. De bruto vlottende schuld der gemeenten kan heden worden geschat op 750 miljoen gulden. Een beroep op de kapi taalmarkt is bijna onmogelijk. De gemeen ten investeren in 1956 1.3 miljard gulden. Het gevaar dreigt dat hierdoor de woning bouw in het gedrang zal komen. De regering is bereid in beginsel het advies van de S.E.R. als richtsnoer voor haar beleid te aanvaarden. Een nota hier over is in voorbereiding. De regering gaat akkoord met de door de S.E.R. geadvi seerde vermindering van uitgaven en in vesteringen van de overheid. Voorts is de regering bereid om een loonsverhoging van 5,6 percent in verband met de ouderdoms voorziening zo spoedig mogelijk te sanctio- ADVERTENT1E Till' CASSETTES VANAF Fl. 28.15 MOSKOU (Reuter) In Moskou ver wacht men dat binnenkort een nieuwe campagne in de Sovjet-Unie zal worden bekend gemaakt voor een sterke vergro ting van de produktie van verbruiksgoede- ren en van de woningbouw, mogelijk ten koste van de zware industrie. Deze maat regelen zullen waarschijnlijk een veran derde toewijzing inhouden van de hulp bronnen binnen het lopende vijfjarenplan. Volgens geruchten is er sprake van een verdubbeling van de grondstoffen voor de ontwikkeling van de industrie van ver- bruiksgoederen. In ieder geval verwacht men een nieuwe grootscheepse poging om de levensstandaard te verhogen en althans enige wensen van de bevolking te bevre digen. Westelijke waarnemers zijn van mening, dat deze verrassende verandering wordt ingegeven door de sterker wordende aan drang van arbeiders en boeren op een beter leven en door de les, welke uit de gebeur tenissen in Hongarije en Polen wordt ge trokken. Het is de waarnemers niet dui delijk waar de gelden gevonden moeten worden voor een dergelijke opleving van de lichte industrie en de woningbouw. Ongeveer twee jaar geleden moest Ma- lenkov als premier aftreden na critiek bin nen de partij, dat de produktie van ver- bruiksgoederen te sterk werd bevorderd In de begoting van dit jaar kreeg de indu strie voor verbruiksgoederen nog geen vijf percent van de gelden, die voor kapitaal investeringen werden toegewezen. De thans overwogen verbeteringen zouden even groot of zelfs groter zijn dan die tij dens het premierschap van Malenkov. CCWYv-oocnocCCCCOCOG'.y VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk enige regen, later opklaringen, maar ook nog een enkele bui. Overwegend krach tige en langs de kust tijdelijk harde of stormachtige zuidwes telijke wind. Lagere tempera turen. Volledige weerrapporten oq pagina twee. neren. De ambtenaren-salarissen zullen met hetzelfde bedrag worden verhoogd. De regering aanvaardt eveneens de sug gesties tot verhoging van de directe en in directe belastingen alsook die ten aanzien van de geleidelijke afschaffing van de con sumentensubsidies. Provincies en gemeen ten zullen hun consumptieve uitgaven met 75 miljoen gulden moeten verminderen en hun investeringen met 125 miljoen gulden. 1 De particuliere bestedingen moeten worden verminderd met 225 miljoen gulden door afschaffing van de investeringsaftrek en verhoging van de directe belastingen met 50 miljoen gulden en verhoging der indi recte belastingen met 60 miljoen gulden. Voorts zal de regering haar best doen het voorstel tot verhoging van de huren zo tijdig in te dienen dat deze huurverhoging per 1 juli 1957 kan ingaan. De verhoging van de belasting op suiker, benzine en ge distilleerd vormen een onderdeel van de bestedingsbeperking, waartoe de S.E.R. heeft geadviseerd. Tenslotte zei minister Hofstra nog dat de Sociaal Economische Raad onvoldoende rekening heeft gehouden met ingrijpende beslissingen die ten gunste van de landbouw nodig zijn. De communist Wagenaar protesteerde hierna tegen het feit dat de minister deze mededelingen deed vlak voor de behande ling van het wetsontwerp inzake de omzet belasting op textiel en suiker en de ver hoging van de rechten op benzine en ge distilleerd. ..De minister wil aanneming van dit wetsontwerp afdwingen!" riep hij uit. Nadat de vergadering een uur was ge schorst om de Kamerleden gelegenheid te geven tot onderling beraad, werd besloten de beraadslaging over het wetsontwerp tot vandaag uit te stellen. BELGRADO (United Press). Milovan Djilas. de vroegere vice-president in de re- gering-Tito. die vandaag terecht staat op beschuldiging van het verspreiden van vijandige nropaganda. kreeg gisteren in de centrale gevangenis van Belgrado onver wacht bezoek van mevrouw Jennie Lee Bevan. de echtgenote van de Britse La bour-..rebel". BELGRADO (United Press) Het ge rechtshof in Belgrado, waar vandaag het proces tegen Milovan Djilas begint, heeft alle journalisten verboden de zittingen bij te wonen. De vijf rechters besloten unaniem hier toe aangezien de getuigenverklaringen ^waarschijnlijk de Joegoslavische buiten landse politiek en betrekkingen met het buitenland zouden betreffen. Djilas wordt ervan beschuldigd propa ganda tegen de staat en het volk te hebben gevoerd. Na een reces van vijf minuten, dat volgde op het voorlezen van de be schuldiging, werden alle aanwezigen ge last de rechtszaal te verlaten. Het proces begint om acht uur plaatse lijke tijd. Djilas arriveerde uit de cen trale gevangenis te Belgrado en lachte te gen de menigte in het gerechtshof. Hij zag er rustig en zelfverzekerd uit. 13e verantwoording H. K. ƒ1,50; V. ƒ1,50; Roel en Wim ƒ2,50; C. V. f 10,S. E. W.—M. ƒ5,—; C. J. 2,50; M. H. S. ƒ10,—; M. J. F. ƒ2,50; N. M. ƒ2,—; Hans ƒ5,—; fam. Fr. ƒ6,—; J. C. ƒ1,50; Z. ƒ5,—; „Nobelt" N.V. ƒ100,—; J. C. K. 25,—; G. H. Zn. ƒ25,—; N. N. ƒ25,—; Mevr. H. W. B. ƒ20,—; Mr. H. E. P. G. ƒ20,—; J. L. K. ƒ15,—; Prof. A. v. d. N. ƒ10,—; S. ƒ10,—; A. J. ƒ10,—; T. S. ƒ10,—; R. V. ƒ10,—; Mevr. H. K—P. ƒ10,—; Mevr. F. W. ƒ10,—; S. d. H. ƒ10,—; Ir. J. V. 10,—; G. C. 10,—; J. N. v. d. L. 10,—; E. v. G. 10.—; Mej. C. M. B. 10,—; Van het driemanschap 7,50; A. M. F. 5,—; R. S. 5,—; L. M. 5,—: Corn. v. G. ƒ5,—; N. N. ƒ5,—; A. F. H. ƒ5,—; P. E. V. K. ƒ2,50; A. J. U. ƒ2.50; Marian ƒ2,50; F. J. v. O.—v. B. 2,50; M. J. F. E. ƒ2,50; J. R. F. 2,50; P. F. ƒ10,—. Dagtotaal 477,50. In het geheel is thans bij ons blad binnengekomen een bedrag van 8166,53. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93 en Rijksstraatweg 2, Haarlem of worden over geschreven op onze postgiro 273107 onder vermelding „Voor de Stille Armen". Bij het Comité binnengekomen: Mw. A. W.—A. ƒ5,—; J. K. ƒ2,50; ir. R. H. ƒ5,—; A. J. v. S. ƒ5,—; J. A. B. Zn. ƒ5,—; H. O. Zn. ƒ10,—; A. v. D. N.V. ƒ10,—; Th. J. K. ƒ10,—; K. V. A., N.V. ƒ20,—; Druk. J. ƒ25,—; J. H. H„ N.V. ƒ25,—; H. A. C„ N.V. 25,—; D. C. C., N.V. ƒ200,—; W. B. Czn., N.V. 500,—. Vijftien mille. Uit een Chinees restau rant in de Nieuwe Batavierstraat te Am sterdam is f 15.000 gestolen. De eigenaar bewaarde dit geld in een kistje, dat door de dief met een valse sleutel moet zijn geopend. Aan het einde van deze morgen heeft minister mr. J. Algera met de leden van de vaste commissie voor water staatsaangelegenheden uit de Staten Generaal een werkbezoek gebracht aan de Velser tunnel in aanleg. WASHINGTON (Reuter) Het Ame rikaanse departement van Binnenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat het nieuwe vaarplannen voor tankschepen zal opstel len om de verscheping van olie van de Amerikaanse kust van de Golf van Mexico naar West-Europa uit te breiden. Regeringsfunctionarissen vertrouwen, dat in de nabije toekomst ongeveer 500.000 vaten (barrels) Amerikaanse olie per dag in Westcuropese havens zullen worden aan gevoerd ter aanvulling van de Europese olievoorziermg. (Van onze correspondent in Parijs) De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Martino heeft gisteren in het Palais de Chaillot te Parijs de conferentie der vijftien NAVO-landen geopend, waaraan de ministers van Buitenlandse Zaken, van Oorlog en Financiën deelnemen en die vermoedelijk tot donderdag zal duren. Deze bijeenkomst is van bijzonder belang omdat de atlantische eenheid heeft geleden dooi de onenigheid lussen de Verenigde Staten en verschillende Westeuropese landen Een spectaculair verkeersongeluk ge schiedde dinsdagmorgen in de Plantage Kerklaan te Amsterdam. Een tramstel van lijn 7 ramde een grote oplegger. De oplegger werd in de motorwagen geperst. Alleen de wagenbestuurder van de tram werd gewond. SZCZECZIN (Stettin)/MOSKOU (Reuter en AFP) - Te Szczeczin (Stettin), in Polen, hebben zich wanordelijkheden voorgedaan, waarbij ruiten van het Sovjetrussische con sulaat ter plaatse werden ingeworpen. De ordeverstoorders poogden ook het gebouw zelf binnen te dringen, maar dit werd hun door de politie belet. De ordeverstoringen begonnen, toen een Poolse politieman een dronken man arresteerde. Omstanders be vrijdden de arresta- en vielen de politie aan. Er vormde zich een vertoornde me nigte, die een van de grote wegen van Szczeczin blokkeerde, de ruiter van ver scheidene tramwagens inwierp en vele po litiemannen een pak slaag toediende. Daarop trok men op naar het Sovjetrus sische consulaatsgebouw, maar de nieuwe militie en de politie wisten voor dit ge bouw een einde aan de wanordelijkheden te maken. Polen zal de schade vergoeden, die op roerige elementen maandagavond aan het Sovjetrussische consulaat in Szczeczin heb ben toegebracht, aldus is dinsdag in War schau meegedeeld. Voorts is bekendgemaakt dat de Poolse minister van Buitenlandse Zaken de So vjetrussische ambassadeur zijn spijt over het incident heeft betuigd en hem heeft verzekerd dat zij die hiervoor verantwoor delijk zijn, gestraft zullen worden. Later is vernomen dat verscheidene tien tallen mensen zijn gearresteerd. Arbeiders m Hit ie Volgens in Warschau ontvangen be richten hebben leden van de arbeidersmi litie, bestaande uit studenten en arbeiders, ocococcocioncccoc DIT NUMMER BESTAAT Uil TIEN PAGINA't geholpen bij het uiteendrijven van de me nigte die maandag poogde het Sovjet-con sulaat in Szczeczin aan te vallen. Volgens welingelichte waarnemers in Warschau, heeft deze militie tot taak alle „provoce- r mde betogingen" en in het bijzonder anti-Russische de kop in te drukken vóór zij de overheid uit de hand lopen. In elke grote fabriek en op elke univer siteit zijn leden van deze militie. Even als maandagavond in Szczeczin komen zij in vrachtauto's aangereden wanneer er gens een menigte gevaarlijk dreigt te worden. De beroepsmilitie houdt zich op de achtergrond. In Szczeczin zijn dinsdagavond vergade ringen gehouden, waarop ernstige be straffing werd geëist van de „dronken straatschenders en herrieschoppers". „Onder invloed van de gebeurtenissen in Hongarije hebben reactionaire elemen ten in Litouwen getracht wantrouwen te zaaien tussen de communistische partij en de Sovjet-Rusische regering, het burgerlij ke tijdvak te idealiseren, de jeugd te mis leiden en de Litouwers tegen de Russen op te zetten", aldus heeft Snetsjkus, de eer ste secretaris van de Litouwse communisti sche partij in een rede, geciteerd door het blad „Sowjetskaja Litva" voor de Opper ste Sovjet van deze Baltische republiek verklaard. Snetsjkus gaf te verstaan dat een zuive ring onder de studenten noodzakelijk is, omdat zij „bezwijken voor de leugens ver spreid door de vijanden van de volks klasse en onder de intellectuelen, die de ideologische grondslagen van de partij en haar rol in wetenschap en kunst aanval len". „Wij kunnen niemand toestaan een aan slag te doen op onze vriendschap met het grote Russische volk", aldus Snetsjkus, die voorts verklaarde dat bepaalde vertegen woordigers van de wetenschap en cultuur meningen verkondigen, die niets te maken hebben met de Marxistische opvatting en onder voorwendsel van het uitoefenen van critiek trachten de ideologische posities van het socialistische realisme aan te val len. Hij merkte ook op, dat. „sommige bui tenlandse studenten in de Sovjet-Russi sche gemeenschap trachten de liefde voor de arbeid bij hun studiegenoten te ver zwakken". Van de andere kant erkende Snetsjkus dat het falen van de industrie een van de redenen kan zijn voor de ontevredenheid i Litouwen. „De industrie produceert be paalde produkten die wij nodig hebben niet, levert een slechte kwaliteit gebruiks voorwerpen af en heeft het bouwprogram niet uitgevoerd. Ook de voorziening van de fabrieken is slecht, waardoor zij niet het volle rendement opleveren, waarvan de lo nen weer de weerslag ondervinden". Volgens de „Saohsische Zeitung" heb ben leerlingen van de politechnische school in Dresden gedemonstreerd voor de contra revolutie in Hongarije en meer contact met West-Duitsland geëist. Groot Brittannië en Frankrijk in de eer ste plaats naar aanleiding van de Egyp tische crisis en omdat het rapport der „drie wijzen" ter sprake zal komen, dat een ingrijpend voorstel behelst voor een reorganisatie van de NAVO, waarvan de noodzaak wel algemeen wordt ingezien. Men verwacht dan ook, dat de NAVO de weg naar een grotere eenheid, vooral op politiek gebied, en mogelijk een uitbrei ding der bevoegdheden, zo 'niet van het geografisch gebied, dat de atlantische mili taire bescherming geniet, zal inslaan. Het geval is eveneens waarschijnlijk dat de Belgische minister van Buitenlandse Za ken Paul Henri Spaak, die gisteren een pathetische redevoering heeft afgesto ken, waarin hij zich over de veronacht zaming der kleine landen zou hebben be klaagd, de dagelijkse leiding in het Palais de Chaillot van de huidige Britse secre taris-generaal, Lord Ismay, zal overnemen. Waarschuwing Ook andere ministers hebber, gisteren het woord gevoerd. Zijn Benelux-partner minister Luns liet dezelfde waarschuwin gen tegen een dreigende minderheidspositie van het Westen tegenover de Arabische en communistische blokken horen, die hij al eerder in de UNO-assemblée en in de Nederlandse Tweede Kamer had uitge sproken. De Franse en de Britse ministers Pineau en Lloyd, betoogden onder meer, dat hun positie de afgelopen maanden tegenover kolonel Nasser aanmerkelijk sterker zou zijn geweest, indien de NAVO- ministerraad de Suez-kwestie tevoren had besproken. Beiden drongen aan op een hechtere politieke samenwerking in de geest van het rapport der drie wijzen. Toespeling De Amerikaanse minister Dulles, die maandag met Lloyd en met Pineau heeft gesproken in een sfeer die officieel als gunstig wordt omschreven, sloot zich in zijn rede bij zijn ambtsgenoten aan. Hij zei echter ook, dat de verantwoordelijk heden van een natie, die haar belangen in de hele wereld moet verdedigen en die der overige landen niet vergeleken kunnen worden. Een toespeling op de delicate Amerikaanse positie tussen Europa en de Arabische landen met betrekking tot het Egyptische probleem. Men kan voor deze opmerking van Dulles meer begrip tonen dan voor zijn verdere uitwijdingen van ethische en filosofische aard, waarmee hij de ontoelaatbaarheid van het gebruik van geweld wilde aantonen. Een land demon streert zijn morele en geestelijke kracht zo zei hij, wanneer provocatie van een tegen stander niet beantwoord wordt met wa pengeweld. Bij die zijdelingse veroordeling van de Brits-Franse aanval tegen Egypte heeft Dulles het gelaten. Bij wijze van pleister op de wonde prees hij de twee westelijke zondaars, omdat zij zich in tegenstelling met de Sovjet-Unie ge hoorzaam bij de wil van de UNO-meerder- heid hadden neergelegd. Ongerustheid Dulles sprak er zijn grote ongerustheid overuit, dat het Kremlin door de sterke spanningen, die zich in Hongarije hebben geopenbaard, zich zou kunnen laten ver leiden tot een noodsprong buiten de eigen invloedssfeer. Dulles lijkt er van overtuigd te zijn, dat het oorlogsgevaar sedert deze zomer is toegenomen en die vrees zal er naar men mag hopen ook toe bij dragen, dat de wensen tot een hechtere atlantische samenwerking in vervulling zullen gaan. Nu de politieke beschouwin gen beëindigd zijn, zal vandaag bij de be handeling van het rapport der drie wijzen moeten blijken welke mogelijkheden er voor de atlantische organisatie in deze richting zijn. Op de twee girorekeningen ten bate van de hulp aan de Hongaren is thans ruim 6.8 miljoen gulden gestort. De stand is: giro 777: f 3.611.757.34, giro 999: f 3.224.389.85. Confucius: Een onrecht verfoeien is kortzichtig; alle onrecht verfoeien is adellijk. De vergaderingen van de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie, de Westeuro pese Unie en de Raad van Europa hebben deze week een veertigtal ministers en enige honderden andere regeringsvertegenwoor digers uit de westelijke landen in Parijs bijeengebracht. Versterking van de Euro pese eenheid, versterking van de NAVO, versterking van het Westen in het alge meen, zijn de leuzen, die op deze bijeen komsten altijd weer, zij het in telkens enigszins anders genuanceerde bewoor dingen, worden aangeheven. Maar de Pa rijse journalisten hebben voor het voor naamste, hoewel op geen enkele officiële agenda voorkomende, doel van al deze koortsachtige diplomatieke activiteit een kernachtiger formulering gevonden: zij spreken van „de grote verzoeningsweek". Inderdaad is dit in de eerste plaats een week van verzoeningspogingen. John Fos ter Dulles heeft daartoe het sein gegeven, toen hij maandag eerst met zijn Britse, en daarna met zijn Franse collega, lang en vertrouwelijk praatte over de beste methode om aan de huidige verwijdering een einde te maken. Dat deze twee ge sprekken afzonderlijk werden gevoerd in- plaats van dat Dulles, Lloyd en Pineau ge drieën om een tafel zijn gaan zitten, wordt in de Franse hoofdstad daaraan toege schreven, dat de Amerikanen een derge lijke „demonstratie van herstelde weste lijke eenheid" achterwege willen laten, zo lang nog niet alle Franse en Britse sol daten uit Egypte zijn vertrokken. Volgens deze lezing zou Dulles de westelijke een heid, althans voor het oog der wereld, dus nog altijd afhankelijk willen stellen van de goed- of afkeuring der Arabische lei ders. Een wonderlijk begin van deze „ver zoeningsweek". Een betere benadering van hel gestelde doel kan worden gezien in het feit, dat men er tenminste binnenskamers in Parijs geen doekjes om gewonden heeft, dat poli tieke verzoening en grondig herstel van de eendracht thans levensbelangen voor het Westen zijn geworden. Men heeft deze keer bijzonder weinig tijd verspild aan de lichtelijk hypocritische vriendschapsbetui gingen, die anders volgens de diploma tieke traditie ook worden uitgewisseld ter inleiding van de heftigste disputen. Ge lukkig wordt blijkbaar allerwegen inge zien, dat de breuk in de westelijke allian tie een te ernstige aangelegenheid is voor dergelijke vertoningen en dat openhartig heid en zakelijkheid hier geboden zijn. Bewonderenswaardig openhartig en za kelijk heeft de huidige voorzitter van de Noordatlantische raad, de Italiaan Mar tino, er in zijn openingsrede dan ook op gewezen, dat „onze pogingen om binnen het kader van de NAVO ter versterking van haar defensie-apparaat tot nauwere samenwerking te komen, weinig nut zullen hebben, als wij toelaten dat er met be trekking tot andere problemen ernstige meningsverschillen tussen de leden ont staan". Wij moeten niet alleen onze een heid verzekeren en onze solidariteit ver sterken, aldus Martino, maar wij moeten die solidariteit gaan gebruiken als basis voor concrete actie ook in gebieden, die buiten de eigenlijke geografische grenzen van de NAVO-landen vallen. Met andere woorden: ook ten opzichte van een gebied als het Midden-Oosten behoort er een ge coördineerde NAVO-politiek te komen in- plaats van een situatie, waarin de afzon derlijke landen hun eigen weg gaan. Maar aan een dergelijke gecoördineerde politiek dienen dan niet alleen de Europese bond genoten, maar ook de Verenigde Staten hun eigenbelangen ondergeschikt te ma ken. Daaraan zal de Franse minister Pi neau wel hebben gedacht, toen hij zijn Italiaanse ambtgenoot bijviel en ook hij de Noordatlantische raad verzocht de ge bieden van samenwerking der NAVO- landen uit te breiden, waarbij hij er echter op aandrong, die gebieden dan ook nauw keurig te definiëren. Toen de Noordatlantische raad, in mei van dit jaar, besloot „drie wijze mannen" te benoemen om te onderzoeken, of, en op welke manier, de leden-landen op poli tiek en economisch gebied nauwer zouden kunnen samenwerken, verwachtte nog niemand een Suez-crisis. Men dacht toen aan politieke en economische samenwer king, omdat de Russischt politiek van de glimlach en destalinisatie de militaire sa menwerking wat minder urgent leek te maken. Uit het trieste verloop van de Suez-crisis, die, samen met het Russische verraad in Hongarije, het Kremlin ont maskerde, lijkt nu, in Parijs, het antwoord te zullen worden geboren op de eerste helft van de vraag, die in mei aan het driemanschap is gesteld. Want tegenover dit ontmaskerde Kremlin is de absolute noodzaak van politieke, naast onvermin derde militaire, samenwerking, zo alles overheersend geworden, dat eventuele praktische moeilijkheden daartegenover in het niet verzinken en de uitvoering niet zullen mogen verhinderen of vertragen. Simon Koster ADVERTENTIE BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 1 3439 FERO. B0LSTR. 48 ADAM TEL /V7162 DUFFEL MONTYCOATS 59.50 JERUSALEM (UP) Het filharmonisch orkest van Israel heeft wederom muziek van Richard Strauss van het programma geschrapt. De beweerde verbondenheid van Strauss met Adolf Hitler heeft geleid tot een boycot van al zijn muziek in Israel.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1