Zang tijdens arbeid leidde tot oprichting Postaal Mannenkoor NEUROTONIC Ronson steentjes: 'n levensbehoefte voor uw aansteker! - ZENUWEN Viering zilveren jubileum van Haarlemse vereniging Bedrijfsorganisatorisch advies aan B. en W. Lyceïsten op de planken WOENSDAG 12 DECEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN1 9 niet verdovend maar genezend Geslaagd zwemfeest van DWT Groep Noord Instituut voor Arbeidersontwikkeling Intrede ds. P. v. d. Wiel te Haarlem Weihnachts Oratorium en het Magnificat P.v.d.A. in Haarlem telt 3451 leden Ledenvergadering van de Ned. Ver. van Huisvrouwen Voorstellingen voor het Haegchspel Kennemerland H.K.G. wordt opgenomen in Volksuniversiteit Leerlingen Muziekschool op het podium Onenigheid op congres der Italiaanse communisten Radicale vernieuwing geëist door rebel Chinese pers maakt Tito's rede volledig openbaar Joegoslavische positie zeer delicaat geworden Burgerlijke Stand van Haarlem Examens Scheepvaart 8 stuks f 0.80 Het werken in de afdeling bestelling bij de posterijen te Haarlem, dat speciaal in de avonduren geschiedt, gaat dikwijls gepaard niet zingen. Dat heeft vijfentwintig jaar geleden geleid tot de oprichting van het Haarlems Postaal Mannenkoor. Dit ge schiedde op 21 december 1931 en in de loop der jaren is een bloeiend koor ontstaan, dat op concoursen successen heeft geboekt en op uitvoeringen goed voor de dag is ge komen. Daarom is er voor het bestuur aan leiding geweest feestelijkheden voor te be reiden, die op 20 en 21 februari haar hoog tepunt zullen bereiken, als uitvoeringen worden gegeven met medewerking van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Op 21 december 1931 kwamen zeventien leden van het personeel der P.T.T. in het vroegere militaire tehuis aan de Zoetestraat bijeen; zij besloten tot oprichting van het Haarlems Postaal Mannenkoor. De heer P. Germes, die ook werkzaam is bij de poste rijen, verklaarde zich bereid als dirigent op te treden en onder zijn leiding is het koor tot bloei gekomen. Dadelijk werd geestdriftig geoefend en in oktober 1932 trok het koor naar Over- schie, om deel te nemen in de vierde afde ling van een concours. Het resultaat was een eerste prijs met 385 punten en lof van de jury. Serieus bleef het koor, dat in aantal leden sterk toenam, repeteren en in 1933 werd te Schiedam in de derde afdeling de eerste prijs behaald. In 1934 en 1935 werd in de tweede afdeling gezongen, waarbij in Lei den de eerste en in Zandvoort de tweede prijs veroverd werd. De successen bleven groot, hetgeen uit de volgende opsomming blijkt: 1936 eerste afdeling; 1937 afdeling uitmuntendheid; 1938 eerste afdeling; 1939 ere-afdeling; 194P superieure afdeling. Steeds werd een eerste prijs gewonnen en in 1937 tevens de directeurprijs. Na de bevrijding zong het Haarlems koor regelmatig op de jaarlijkse concoursen van het Nederlands Verbond van P.T.T.-ont- spanningsverenigingen mee en steeds werd de eerste prijs behaald. Daarbij kwam het koor op het laatste concours op 10 mei van dit jaar tevens in het bezit van de kristallen wisselbokaal in de tweede afdeling van het verbond. Tevens werd de eerste afdeling bereikt. De eerste vijfentwintig jaren zijn dus op waardige wijze afgesloten. Met vertrouwen zien de zangers, die de laatste jaren onder leiding van de heer P. J. Potgieser staan, de toekomst tegemoet. Onder leiding van beide dirigenten is reeds veel tot stand gekomen en welk peil het koor bereikt heeft, zal in februari tijdens de jubileumconcerten tot uiting komen. De heer E. F. J. van Blokland sr. is vijf entwintig jaar lid. Een andere oprichter, de heer Bijl, is met een lange onderbreking ook nog aan het koor verbonden. Van de oprichting tot 23 maart 1949 heeft de heer ADVERTENTIE wordt U volledig de baas met het zenuwpreparaat dezer tijder» DWT hield zondagmiddag: in het Sport fondsenhad in Haarlem het jaarlijks zwem feest waaraan door enkele honderden DWT- leden werd deelgenomen. De middag werd begonnen met onderlinge wedstrijden waar voor de deelneemsters en deelnemers in elf groepen waren verdeeld. Vervolgens deden een veertigtal meisjes en jongens, die hiertoe opgeleid waren door de instrnctiestaf van DWT, met goed gevolgd examen tot het be halen van de KNZB zwemdiploma's A en B. Het hoogtepunt van de middag was het eer ste optreden van het kunstzwemgroepje van DWT. De demonstratie was van eenvoudige aard maar werd door het talrijke publiek zeer gewaardeerd. Nadat jongens en meisjes beneden de leef tijd van twaalf jaar een afvalrace hadden ge zwommen, werd tot slot een waterpolowed- strijd .gespeeld tussen DWT 1 en DWT 2. DWT 2 behaalde een voorsprong van twee nul waarna DWT 1 de eindstand op vijf twee bracht. De belangrijkste uitslagen wa ren: Dames: 66 2/3 meter vrije slag: 1. C. So- mers. 46 2 sec.. 2. T. Scheerder en R. Hess- ling. 49.3 sec. 66 2/3 meter schoolslag: 1. D. Turkenburg, 57.5 sec.: 2. C. Somers 1 min. 2,2 sec.: 3 R Hessling, 1 min. 5.3 sec.; 66 2 3 meter rugslag: 1. C. Somers. 57,5 sec.; 2. A. Copini. 59 1 sec.. 3 D. Turkenburg. 1 min. 1,5 sec. Eindstand puntentelling: 1. C. Somers. 165,9 pnt; 2. D. Turkenburg. 170 pnt; 3. R. Hessling, 176,9 pnt. Heren A: 100 meter vrije slag: 1. R. v. Driel, 1 min. 7 sec.; 2. F. Roozekrans, 1 min. 7.8 sec.; 3. P. Botman 1 min. 9,8 sec. 100 meter schoolslag- 1. F. Roozekrans, 1 min. 24,8 sec.; 2. G Westerman, 1 min. 25,9 sec.; 3. T. Bleeker, 1 min. 26,4 sec. 100 meter rug slag: 1. J. Eichhoorn. 1 min. 23 3 sec. 2. G. Westerman. 1 min, 25.7 sec.; 3. R. v. Driel, 1 min. 26,4 sec. Eindstand puntentelling: 1. F. Roozekrans, 243 4 pnt; 2. G. Westerman. 245,6 pnt. 3 J Eichhorn, 253 pnt. Heren B: 66 2/3 meter vrije slag: 1. C. v. Egmond, 45 sec.. 2. B. Moors. 46.6 sec.; 3. J. Korstjens 47 4 sec. 66 2/3 meter schoolslag: 1. J. Melchior. 57 sec.: 2. F. v. Egmond. 57,8 sec.; 3. P. Mes, 58,2 sec. 66 2/3 meter rugslag: 1. C. v. Egmond, 57,9 sec.; 2. P. Mes, 58 sec.; 3. J Traksel, 1 min. 1,5 sec. Eindstand pun tentelling: C van Egmond, 162,1 pnt; 2. P. Mes. 164,7 pnt; 3. J. Korstjens, 173,7 pnt. Meisjes: 66 2/3 meter vrije slag: 1. T. Was- senberg, 48,7 sec.; 2. G. Bernink, 51,5 sec.; 3. M. Bernink, 51.9 sec. 66 2/3 meter schoolslag: 1. T. Wassenberg. 1 min. 4 sec.; 2. A Stien- stra, 1 min. 4,8 sec.; 3. G. Bernink 1 min. 5.9 sec. 66 2/3 meter rugslag: 1. T. Wassen berg. 57.8 sec.; 2. H. Lasschuit, 1 min. 1.3 sec.: 3. M Bernink, 1 min. 2.4 sec. Totaal; 1. T. Wassenberg. 170,5 pnt; 2. G. Bernink. 180,9 pnt. 3. M Bernink. 132 4 pnt. Jongens: 66 2/3 meter vrije slag: 1. Th. de Dood, 47 8 sec., 2. K. Jacobs, 48.3 sec.; 3. K. van Wegen, 43,4 sec.: 66 2/3 meter school slag: 1. Th Kramer. 1 min. 3.6 sec.; 2. Th. de Dood 1 min. 9.5 sec.: 3. K. Jacobs, 1 min. 10,6 sec. 66 2/3 meter rugslag: 1. K. Jacobs, 1 min. 2.4 sec.; 2. Th. de Dood, 1 min. 2,5 sec.; 3. T. Duivenvoorde, 1 min. 4 sec. Stand punten telling: 1. Th. de Dood, 179.8 pnt; 2. K. Jacobs, 181,3 sec.; 3. Th. Kramer. 183.7 pnt. In de hoogste damesgroep bleef C. Somers bekerhoudster en bij de heren legde F. Roo zekrans beslag op de wisselbeker. Germes de leiding gehad; bij zijn afscheid volgde zijn benoeming tot ere-dirigent. Het koor heeft in Haarlem diverse con certen gegeven. Bij het eerste lustrum werkten solisten van de Italiaanse opera mee, bij het vijftienjarig bestaan (1946) de postale mannenkoren uit Amsterdam, Utrecht, Baarn en Zeist, waarbij tot slot de vierhonderd zangers gezamenlijk „Ons Holland" van Bernard Zweers met orgel begeleiding van Albert de Klerk ten gehore brachten en tijdens het twintigjarig be staan (1951) zong het Toonkunstkoor uit Beverwijk. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de heren J. L. G. van der Veldt, voorzitter; E. F. J. van Blokland, tweede voorzitter; A. de Gier, secretaris; W. de Jong, tweede secretaris; P. J. Regelink, penningmeester en J. P. van Duivenboden, tweede penning meester. ADVERTENTIE Dienst Volkshuisvesting Naar wij vernemen wordt door het Raadgevend bureau voor bedrijfsorgani satie ir. B-. W. Berenschot te Amsterdam aan B. en W. van Haarlem advies uitge bracht over de opbouw van de nieuwe dienst voor de Volkshuisvesting. Hetzelfde bureau heeft indertijd ook ge adviseerd omtrent de opzet van het nieuwe politiebureau. Een voordracht aan de raad voor de be noeming van een directeur van de nieuwe dienst is binnenkort te verwachten, want de sollicitantenoproep heeft een voldoen de aantal geschikte kandidaten opgeleverd. Intussen is het voorstel van B. en W. om het pand Van Eedenstraat 9 voor de huis vesting van de nieuwe dienst aan te kopen van de agenda van de raadsvergadering van vanmiddag afgevoerd. Het betreffende raadsstuk was niet aan de raadsleden toegestuurd. De groep Noord van de afdeling Haar lem van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling heeft tot besluit van haar activi teiten in 1956 maandag in de Prinses Bea- trixkleuterschool aan de Raafstraat in Oud- Schoten een contactavond gehouden. Nadat de voorzitter van deze groep, de heer A. F. E. de Zwart, een kort welkomst woord had gesproken werd een gevarieerd programma, dat merendeels uit bijdragen- van de leden was samengesteld, opgevoerd. De „Twee Truusjes" zorgden met haar ac- cordeonmuziek en zang direct voor een gezellige stemming. Cor Hundling vertelde in een voordracht welke „problemen" zich kunnen voordoen als in een jong gezin een naam voor de nieuwe wereldburger be dacht moet worden. Ali Noter bracht een tweetal aria's uit „Figaro's Hochzeit" van Mozart ten gehore. Loes Hundling deed een relaas van de perikelen, welke een man al zo kunnen overkomen als hij een cadeautje voor zijn vrouw moet kopen en van zijn volslagen gemis aan begrip als hij zijn winkelende ega vergezelt. Arie Lorier belichtte op zijn beurt weer op geestige wijze het lot dat iedere man boven het hoofd hangt als vrouwlief hem nu echt eens met een „passend" verjaar dagsgeschenk wil verrassen. Goede zang werd gebracht door Henk Noter met een aantal aria's uit Mozarts opera's „Die Zauberflöte" en „Die Entführung aus dem Serail". Een aandachtig gehoor kregen Wim Post en Alle van der Korf bij hun uitvoe ring voor fluit van een gavotte van Handel, een fanfare en een menuet van een onbe kende componist en een mars van Beet hoven. De heer H. Boll, gewestelijk bestuurslid van het instituut, hield een kort praatje over de zin van het lidmaatschap van het instituut. Het gaat er niet in de eerste plaats om dat er een vrije tijdsbesteding is maar hóe de vrije tijd besteed wordt, al dus de heer Boll. De grote verbetering van de arbeidsvoorwaarden heeft geen gelijke tred gehouden met de culturele ontwikke ling van de arbeidersklasse, zo meende spreker. Een actieve deelname aan goede vrije tijdsbesteding zal het leven een rijke on schone inhoud geven en bovendien de gemeenschap sterker maken. Ds. J. van der Wiel, predikant bij de Nederlands Hervormde gemeente te Zun- derdorp, die het beroep naar de Hervormde gemeente te Haarlem heeft aangenomen, zal zondag zijn intrede doen in de Grote Kerk. Ds. Van der Wiel is beroepen in de vacature ds. S. H. J. Voors, die predikant in Buurse is geworden en zal in Haarlem belast worden met de geestelijke verzor ging der patiënten in het Diaconessenhuis. Zondagavond om zeven uur zal ds. Van der Wiel bevestigd worden door ds. P. vap der Vloed, predikant te Vlaardingen en daarna zijn intrede doen. Haarlems Gemengd koor Op tweede kerstdag zal het Haarlems Gemengd Koor in het Haarlems Concert gebouw een uitvoering geven van het Weihnachts Oratorium en het Magnificat van Johann Sebastian Bach met medewer king van het Noordhollands Philharmonisch Orkest en als solisten Bep van Zutphen— Wagener, sopraan, Aafje Heinis, als, Meta Heimens, mezzo-sopraan, Han Le Fèvre, tenor, Herman Hülsmann, bas, Emmy van Eden aan de vleugel en Klaas Bolt, orgel. Het geheel staat onder leiding van de heer Jan Booda. Voorzitter W. F. Happé voor tiende keer herkozen De federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid kan op een geanimeerde jaar vergadering terugzien, welke dinsdag avond werd gehouden in het Hervormde wijkgebouw aan de Gedempte Oudegracht. Hoofdbestanddeel van de agenda vormde de voorlezing van het levendige verslag over het beleid van de raadsfractie door mr. G. H. J. de Leeuw, die drs. J. J. Voogd als secretaris in het bureau van de fractie is opgevolgd. In het verslag wordt lof toe gezwaaid aan de beide wethouders D. J. A. Geluk en W. F. Happé. Van de eerste wordt getuigd, dat er nog nooit zoveel op het gebied van onderwijs, sport, jeugdzorg, kunstzaken en vreemdelingenverkeer in Haarlem tot stand is gekomen als in de na oorlogse periode. Van de tweede wordt gezegd, dat hij erin geslaagd is in korte tijd een indrukwekkende produktie te be reiken aan uitbreidingsplannen en open bare werken en dat de aanvallen op zijn beleid inzake de volkshuisvesting volkomen in het zand zijn gelopen: niet te ontkennen valt immers, dat de woningproduktie thans op een peil is gekomen zoals nog nimmer werd bereikt. Wijzigingen in de verhoudin gen met de andere fracties deden zich niet voor, aldus het verslag. Met name wordt in de politieke betrekkingen tot de K.V.P. geen verbetering verwacht zolang de strijd om de doorbraak niet tot het laatste toe is geleverd. Deze zienswijze werd door de voorzitter van de raadsfractie, de heer E. F. Albrecht, in een korte toelichting bevestigd. Zoals elk jaar gaf ook nu het verslag van de raadsfractie, dat een overzichtelijke in druk gaf van de veelheid van vraagstukken waarmee de raadsleden te doen krijgen, ruimschoots aanleiding tot het stellen van vragen. Het verkeer bleek de aanwezigen wel het meest belang in te boezemen, met name de situatie op de Rijksstraatweg, de beperking van het zware verkeer door de stad en het rijden van de zandauto-chauf- feurs naar Parkwijk. Voorts werd aandrang uitgeoefend op de totstandkoming van de zwembaden aan de Planetenlaan en in Parkwijk, evenals van de wijkgebouwen in noord en oost. Laatstgenoemd onderwerp ressorteert sinds kort onder wethouder Geluk. Minder gesticht toonde men zich over de langzame voortgang in de voorge nomen verbeteringen in de jeugdherberg „Jan Gijzen". Aan deze bespreking ging de behandeling van de jaarverslagen van secretaris en penningmeester en de behandeling van het bestuursbeleid vooraf. Voorzitter W. F. Happé werd voor de tiende keer herkozen. In de secretariaatsvervulling komt in zo verre wijziging, dat de heer J. Levij eerste secretaris wordt en de heer H. Verdoorn tweede. De vergadering onderstreepte de woorden van dank, welke de heer Happé tot de heer Verdoorn richtte wegens de door deze betoonde energie in de verkie zingscampagne, met een gul applaus. De penningmeester, de heer H. H. Tork, en de leden mevrouw E. Smitz-Peper en D. J. A. Geluk werden herkozen. Mevrouw L. Ver- kijk-Bleeker werd als notuliste aan het bestuur toegevoegd.Tevens werd een plaats voor een tweede voorzitter, voorlopig als vacature, ingeruimd. Het ligt in de bedoe ling, dat deze functionaris de heer Happé mettertijd gaat opvolgen. Het jaarverslag van secretaris Verdoorn was, zoals na het verkiezingssucces van dit jaar te verwachten viel, in majeur gesteld. Hij betoogde, dat het slagen van de door braak mede een vrucht is van het fakkel- dragerswerk. Over de ledenaanwas heeft de federatie Haarlem in 1956 al evenmin te klagen: het groeide met 330 leden van 3121 tot 3451. Het percentage van de Haarlemse kiezers dat zijn stem aan de Partij van de Arbeid gaf steeg van 38,7 in 1954 tot 40,4 in 1956. In café-restaurant Brinkmann te Haar lem heeft de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Haarlem en Om streken dinsdagmiddag onder voorzitter schap van haar presidente, mev.rouw A. Hamaker-Willink haar ledenvergadering, ditmaal gevolgd door een forum gehouden. Er kwam een voorstel ter tafel voor de algemene vergadering van het hoofdbe stuur, welke in april 1957 in Hilversum ge houden zal worden, de contributie van deze afdeling van f 4,50 tot f 6 te verhogen. De vergadering ging met deze verhoging met twee stemmen tegen akkoord, waar aan het hoofdbestuur nog zijn goedkeuring moet hechten. Er werden twee commissies geïnstalleerd, die de studieonderwerpen van het hoofdbestuur nader zullen bestu deren. Het betreft hier de volgende onder werpen: „Hoe maken wij de klant weer koning?" en ,.1-Iuisvrouwenvermoeidheid en tijdnood". Beide onderwerpen zullen in de bijeen komst van de afdeling op 16 januari be handeld worden. Tijdens het forum na de pauze onder lei ding van mevrouw Hamaker en de dames Fonteyn, Gaasterland, Pool en Bruining als leden kwamen enige vragen aan de orde die tot een geanimeerde discussie aan leiding gaven. Voor het Haegchsoel Kennemerland is dinsdagavond in de Stadsschouwburg een voorstelling gegeven door de Haarlemse toneelvereniging „Portaal Genoegen". Bij na de gehele schare der werkende leden verscheen ten tonele in de opvoering van Herman Boubers „Zeemansvrouwen". De regie was in handen van Hein Kraneveld. Zoals bekend onthouden wij ons van een beoordeling der spelprestaties teneinde de jury niet te beïnvloeden. De gelegenheid ook nog de voorstelling te releveren van de arbeiderstoneelver eniging „Herman Heyermans" in het kader van het Haegchspel doet zich hierbij voor. Deze vereniging trad aan met J. B. Priest ley's geestige persiflage „Toen wij trouw den". De regie voerde Peter Brandsma al? opvolger van Carl Veerhoff, wiens vele verdiensten voor de vereniging door het bestuur bij het begin der voorstelling on der de aandacht der toeschouwers werden gebracht. Zoals wij reeds gemeld hebben zal een fusie tot stand komen tussen de Volksuni versiteit voor Haarlem en omstreken en de Haarlemse Kunstgemeenschap. De nieuwe vereniging zal na 1 januari optreden onder de naam „Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken, waarin opge nomen de Haarlemse Kunstgemeenschap". Deze verenigingen ontplooiden reeds een grote activiteit op geestelijk, wetenschappe lijk en cultureel terrein en vele mensen waren van beide verenigingen tegelijkertijd lid. Dit kon, omdat de Volksuniversiteit zich voornamelijk bezig hield met het hou den van lezingen, voordrachten en cursus sen op het gebied van geestelijk, weten schappelijk en artistiek leven, waartegen over de Haarlemse Kunstgemeenschap zich voornamelijk bezighield met het organise ren van evenementen op het gebied van ballet, toneel, kleinkunst en film. Zij had den ieder dus een eigen werkterrein en vermeden op eikaars territoir te komen, maar vaak konden kleine grensoverschrij dingen niet worden voorkomen. Er is in het verleden reeds gesproken over een eventueel samengaan, maar tot dusver was daar niets van gekomen. Dat de fusie nu toch tot stand komt wordt veroorzaakt door een toenemende behoefte aan grotere doelmatigheid. Door het handhaven van de naam Volks universiteit kan de nieuwe vereniging lid blijven van de Bond van Volksuniversi teiten in Nederland, waardoor zij kan blij ven profiteren van de mogelijkheden, die de bond aan haar leden biedt. De nieuwe vereniging zal in haar werk mede betrekken wat tot dusver voorbe houden was aan de Haarlemse Kunstge meenschap. Daartoe zullen twee bestuurs leden van de opgeheven H.K.G.de heren H. A. van Daal en E. K. B. F. Lautslager, als adviseurs van het dagelijks bestuur van de Volksuniversiteit vooral de zorg van ballet, toneel, kleinkunst en film op zich nemen. Ook zal dr. C. Spoelder, tot nu toe voorzitter van de H.K.G., als lid van het algemeen bestuur der Volksuniversiteit zitting blijven nemen. Het secretariaat van de nieuwe vereni ging zal in handen komen van mevrouw A. B. Eigeman-Roos, thans secretaresse van de Volksuniversiteit. Behalve de reeds vastgestelde openings avond van de Volksuniversiteit op 16 januari, zal er in januari nog een grote avond worden gegeven, waarbij de aan dacht zal worden gevestigd op Haarlemse prestaties. Toneelavond C.L.V. Leerlingen van het eerste Christelijk Ly ceum in Haarlem hebben dinsdagavond in het Minervatheater op de jaarlijkse toneel avond onder regie van drs. N. C. Balken ende en de heer M. Snoep de eerste van twee opvoeringen gegeven van „De be wonderenswaardige Crichton" (The ad mirable Crichton) van James M. Barry, de schepper onder meer van Peter Pan. De schrijver heeft met dit blijspel een persi flage willen geven op de adeldom in het vroegere Londen in de figuur van een lord metr vooruitstrevende idééën. Hijhééft' theorieën over gelijkheid en ziet zij hét wat vaag de eenvoud als ideaal. In zijn gedragingen wekt hij afkeuring van de andere adellijke huisgenoten en uiteraard instemming van de leden van zijn perso neel, slechts op een na. De butler, Crichton, blijft als enige van de bedienden de stands verschillen voorstaan. Hij is ambitieus en wil zelf het heft in handen nemen, maar daarvan laat hij niets blijken aan zijn mees ter. Hij wint zelfs zijn bijzondere vertrou wen door mooie woorden. De lord doorziet zijn bedoelingen niet en neemt hem mee op een zeetocht, die hij voor zijn dochters, een neef, een dominee en zichzelf heeft uitge schreven om te wennen aan soberheid. Het schip vergaat echter in een storm en de deftige familie spoelt aan op een onbe woond eiland, waar ieder zichzelf moet be helpen. Het gaat niemand gemakkelijk af, op de butler na, die hier kans ziet zijn meester naar de kroon te steken en de lei ding in handen te nemen. Het gezelschap ziet na enige tijd kans naar Londen terug te keren en daar ziet men wat van de ideeën van de lord is geworden. Het is niet de bedoeling de spelprestaties van de leerlingen als in een recensie te be oordelen. Toneelavonden van middelbare scholen zijn er helemaal voor het plezier van de leerlingen zelf en hun ouders, voor wie het uiteraard altijd leuk is een dochter of zoon op de planken te zien. Omdat het een schoolfeest is worden er meestal stuk ken gekozen waaraan door zoveel mogelijk leerlingen kan worden deelgenomen. Dit was ook het geval met dit blijspel van Bar ry. Een grote bezetting voorkomt boven dien, dat de aandacht te veel wordt ge vraagd voor een enkeling. En men wil op de scholen over het algemeen liever niet de pretentie koesteren echt toneel te bren gen. Toch geloven we, dat de prestaties van leerlingen hiermee iets worden onderschat. Bij deze uitvoeringen zagen wij verschei dene leerlingen, die door hun optreden blijk gaven meer in hun mars te hebben dan zij hier konden bewijzen tengevolge van ge dwongen samenwerking met wat zwakkere broeders. Ondanks het streven er een schoolfeest van te maken verdient het mis schien toch aanbeveling voor een volgende keer een stuk te kiezen, waarin minder karakters moeten worden uitgebeeld. Dat hoeft aan het karakter van het gezamen lijke schoolfeest ons inziens geen afbreuk te doen en het geeft de „beteren" een betere kans. De tweede opvoering wordt van avond gegeven In de grote zaal van de Muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst in Haarlem zal zaterdagavond 15 december door leerlingen van mejuffrouw Bets Nederkoorn en de heren Frans Alt huizen en Ru Otto een uitvoering worden gegeven. Er zullen werken voor klarinet, piano en viool worden gespeeld. Woensdag avond 19 december geven leerlingen van de heer Boel Riphagen een uitvoering in dezelfde zaal. Brand. In Epe zijn van de meubel fabriek van de n.v. Nienhuis een toonzaal en het magazijn uitgebrand. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van de brand is niet bekend. ROME (United Press). Fausto Gullo, een voormalige Italiaanse minister van Justitie en van Landbouw, heeft met zijn eis dat de Italiaanse communistische partij „radicale vernieuwing" moet ondergaan, op het partijcongres in Rome applaus ge oogst. De stalinisten, die partij-secretaris Togliatti steunen, hebben de rebellen in de partij laten weten dat zij akkoord moeten gaan met de gang van zaken, of de partij verlaten. De 69-jarige Gullo vroeg de partij het Italiaanse communisme een crisis te be sparen zoals in Hongarije is uitgebroken. Hij zei dat het onbehagen in de partij al bestond vóór het partijcongres in Moskou en vóór de revolutie in Hongarije. Deze ge beurtenissen verzwaarden en verhevigden dat gevoel slechts. Kroesjtsjevs openbarin gen over de misdaden van Stalin, zo ver klaarde Gullo, hebben verbijstering ge wekt. „Wij wisten niets. Onze overtuiging, onze zekerheid, was altijd precies het tegenovergestelde geweest". „Hoe is het mogelijk dat wij een overtuiging bezaten die totaal verschillend was van wat de tra gische werkelijkheid bleek te zijn?", zo vroeg hij. De Hongaarse revolutie heeft volgens Gullo, bewezen dat de Hongaarse communisten „volkomen geïsoleerd waren van de werkende massa". Hij verklaarde dat vele vooraanstaande Italiaanse com munisten „weinig overtuiging" hadden ge toond met betrekking tot de democratische beginselen. Gullo was de eerste rebel die het zwijgen doorbrak, en de nauwelijks verholen be dreigingen met uitstoting trotseerde. De Romeinse politie heeft twee carabinieri te paard geposteerd bij de ingang van het vergaderlokaal en in aangrenzende straten staan jeeps van de speciale brigade, die ge specialiseerd is in het uiteenslaan van op stootjes. Het congres wordt gehouden in een gebouw waar Mussolini zijn hoofd kwartier had, op de Palazza Venezia, bui ten Rome. Het is moeilijk het alleenstaand gebouw te naderen. PEKING (AFP) Alle kranten in com munistisch China publiceren vandaag de volledige rede van maarschalk Tito, waarin de Joegoslavische president de vorige maand felle critiek leverde op de stalinis tische stromingen in de kringen der Russi sche en andere Oosteuropese leiders. Deze publikatie heeft veel opzien gebaard, aangezien de Chinese pers dinsdag slechts een uittreksel uit Tito's rede opnam, ver gezeld van commentaren uit andere com munistische landen waarin critiek op de rede en de Joegoslavische politiek werd geuit. Buitenlandse waarnemers in Peking ge loven, dat deze ommekeer een teken kan zijn van een veranderde houding van de Chinese leiders ten aanzien van Hongarije. Volgens geruchten-in Peking hebben-krach tige reacties van niet-communistische Azi atische landen tegen de Russische inter ventie in Hongarije de Chinese delegatie, die onder leiding van premier Tsjoe En Lai een rondreis door Azië maakt, verbaasd. Het verluidt dat de Chinese leiders van bepaalde Aziatische landen te horen heb ben gekregen, dat men in Amerikaanse kringen aanvankelijk verheugd was over de onafhankelijke houding van Peking ten aanzien van de gebeurtenissen in Polen en bjj het begin van de Hongaarse opstand, doch dat de latere ondersteuning van Mos kou door Peking alle hoop op verbetering van de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en communistisch China te niet zal doen. BELGRADO (United Press) Kringen uit de Joegoslavische communistische partij hebben verklaard, dat Joegoslavië zo neu traal mogelijk blijft wat Hongarije betreft, uit vrees dat de Sovjet-Unie misschien zou besluiten president Tito door middel van een militaire actie op zij te zetten. Deze kringen achten de positie van Joegoslavië erg delicaat, nu Russische pantsereenheden aan haar grens staan. Indien Rusland tot een aanval zou over gaan, zeggen deze kringen, dan moet Joe goslavië een goede zaak aan de wereld opinie kunnen voorleggen: schone handen wat Hongarije betreft. Maar kringen uit partij en regering stel len de Russische interventie in particuliere gesprekken aan de kaak. Het hele volk is woedend. Het is aan geen twijfel onder hevig, dat Joegoslavië de Hongaren graag zou helpen te bereiken wat Joegoslavië en Polen bereikt hebben, als het niet werd weerhouden door de vrees voor Russische inmenging. Ingelichte kringen zeggen, dat de Joego slavische positie op het ogenblik moeilijker is dan op enig vroeger tijdstip. Zij beschou wen de volledige isolering van het land als een teken, dat de Russen alles in het werk gaan stellen om de ruggegraat van het land te breken. HAARLEM, 11 december 1956 ONDERTROUWD: 11 dec.. T. H. Dijkstra en L. L. Bosman; J. P. Disco en J. A. Kuijer; J. A. van Staveren en M T. Jonk; C Lange- veld en E. M. Feck; L. W. Kuijt en F. J. P. Feitsma; E. H. Kouwenhoven en M. H. de Bok. GEHUWD: 11 dec., H. Marseille en M. Beeks; H. M. J. Koper en S. Benink. BEVALLEN van een zoon: 7 dec., F. L. Lodder—Hulscher; 9 dec.. E. A. Klaver— Bilars; 11 dec., M. C. van Woerkomvan Warmerdam. BEVALLEN van een dochter: li dec., D. H. AngenentGlasbergen; G. A. M. Aafjes van Leeuwen. OVERLEDEN: 9 dec., J. de Droog, 78 j„ Byzantiumstraat; A. SlotboomSchouten, 87 j„ Romeinenstraat: L. Kruijff—Koning, 76 j., Barendsestraat; S. L. de GrootPolleman, 76 j„ Hazepaterslaan; 10 dec., D, Vrijbloed, 76 j., Zomervaart; M. Bakker, 13 j., Maerten van Heemskerkstraat; J. van Eijk, 50 j., Zuider Buiten Spaarne. Delft, Ingenieursexamen civiel-ingenieur: A. S. Christiaanse, Haarlem, ingenieurs examen vliegtuigbouwkundig ingenieur: J. Mulder, Amstelveen en H. P. L. Vergou wen, Veenendaal. Amstelveen, 10 v. Londen n. Mostaganem. Almdijk, 10 te Rotterdam. Aagtedijk, 11 te Le Havre. Alderamin. 11 v. Madras n. Rangoon. Atje Ray S, pass. 11 Scillys n. Rotterdam. Aardijk, 11 te Musihavens. Alamak, 10 23 m. w.z.w. Finisterre n. Antwerpen. Albireo, 10 540 m. n.o. Seychellen n. Barcelona. Alhena, 10 100 m. n.n.o. Kp. Vilano n. L. Falmas. Almkerk, 9 te Zanzibar. Alpherat, pass. 10 Saba n. Trinidad. Amstelland, 11 te Santos v. Montevideo. Amstelveen, 10 v. Londen n. Mostaganem. Angolakust.' 10 v. Freetown n. Dakar. Anker, 10 750 m. o.n.o. Bermuda n. H. Roads. Artemis, 11 te Houston. Attis, 11 te Pto. Cabello v. La Guaira. Amstelpark, 11 55 m. z.w. Wight n. Brake. Aalsum, 12 te Antwerpen. Abbedi.ik, pass. 11 Puerto Rico n. Cristobal. Amor, 11 te Rotterdam. Arendskerk, 11 v. Rotterdam n. Bremen. Alblasserdijk, 14 te New Orleans verw. Alcyone, 12 te Vitoria. Alnati, 11 v. Vitoria n. Ilheos. Appingedijk, 12 te Montevideo. Banka, 10 v. Las Palmas n. Le Havre. Baarn, pass. 10 Barbados n. Rotterdam. Banda, 11 te Hamburg. Batang, 12 te Barcelona. Beninkust, 11 te Lagos. Barumun, 12 te Merauke. Blommersdijk, 10 v. Hamburg n. Antwerpen. Bloemfontein," pass. Dakar n. Las Palmas. Bussum, 11 400 m. z. Socotra n. Perz. Golf. Billiton, 12 te Penang. Boskoop. 11 v. San Juan P. Rico n. Curagao. Breda, 12 te Willemstad. Bengalen, 12 v. Rotterdam n. Hamburg. Clavella. 12 te Bombay. Caltex Utrecht, pass. 10 Gibraltar n. Pernis. Camphuys, 10 te Menado. Caltex Leiden. 10 220 m. z.w. Herta n. Houston. Ceronia, 10 140 m. o.n.o. Bonaire n. Casablanca. Calydon, 10 310 m. n.o. Guadeloupe n. Curagao. Castor, 11 te Guadeloupe v. Amsterdam. Cirrus, 11 v. Rotterdam n. Atl. Oceaan. Camerounkust, 11 v. Freetown n. Dakar. Cradle of Liberty. 12 v: Pta. Cardon n. R'dam. Delft, 11 200 m. n.o. Azoren n. Rotterdam. Daphnis, 12 te Philadelphia. Dorestad., 10 240 m. n.n.w. St. Singapore naar Balikpapan. Duivendrecht, 11 v. Duinkerken n. New York. Eenhoorn. 11 v. Bremen- n. Rotterdam. Eemland, 12 te Recife. Erinna. 12 te Singapore. Esso Rotterdam, 11 v. Corpus Christ! n. Antw. Guineekust. 10 te Amsterdam. Gouwe, pass. 11 Wight n. Amsterdam. Gadila. 11 te Pladju. Grootekerk. 10 280 m. z.z.w. Monrovia n. L. Palm. Groote Beer, 12 te Rotterdam. Hestia, 11 te Ciudad Trujillo. Houtman, 12 te Surabaja. Hector, 11 te Piraeus. Heelsum, 11 te Antwerpen v. Hamburg. Helder, 11 te Kingston v. Amsterdam. Hera. 11 te Port of Spain. Hersilia, 10 v. Port of Spain n. Brighton. Heemskerk, pass. 11 Ouessant n. Antwerpen. Japara, 10 v. Labuan n. Sorong. Johannes Franz, 10 40 m. o. Sta. Maria n. Aruba. Joh. v. Oldenbarnevelt. 12 v. Sydney n. Surabaja. Kellia, 10 te Amsterdam. Kalinga. 11 v. Pt. De Bouc n. Curagao. Karimata, 10 95 m. wtz.w. Casablanca n. Dakar. Karossa. 11 te Makassar v. Ambon. Korenia. 10 400 m. n. Cd. Trujillo n. New York. Krebsia. 10 215 m. n.o. Azoren n. Rotterdam. Kryptos, 10 te Brunsbüttel. Kara, 12 te Curagao. Kermia, 12 v. Gefle n. Rotterdam. Kinderdijk, 11 v. Baltimore n. Norfolk. Langkoeas,, pass. 11 Kp. Finisterre n. R'dam. Louis Lanta, pass. 11 Las Palmas n. Emden. Lutterkerk, pass. 11 Kp. Agulhas n. Lor. Marques. Leersum. 12 te Savannah. Lawak. 11 te Kaapstad. Lissekerk, 10 te Basrah. Lombok, 10 uit Panamakanaal n. Los Angeles. Laagkerk, 11 te Mindelo. Maas, pass. 11 Ouessant n. Lissabon. Modjokerto, 10 te Bahrein. Maasland, 10 95 m. w. Oporto n. Amsterdam. Meliskerk. 11 te Durban. Montferland, pass. 10 Fernando Noronha n. Rio de Janeiro. Maaslloyd. 11 v. Tg. Mani (Serawak) n. Surabaja-;- Mentor, pass. 10 zuidwestpunt Cuba n. Curagao. Meerkerk, 11 v. Durban n. 'Lorënco Marques. Nanusa, 13 te Masinloc verw. Nestor. 10 610 m. z.w. Azoren n. Port of Spain. Noordzee. 11 v. Le Havre n. Hampton Roads. Omala, 11 v. Rotterdam n. Teesport. Ommenkerk, pass. 10 Gibraltar n. St. Vincent. Ouwerkerk, 11 te Cadiz. Ommenkerk, pass. 10 Gibraltar n. St. Vincent. Osiris, 10 600 m. n. P. Au Prince n. P.. Au Prince. Oranjefontein, 12 te Durban. Oranjestad, 11 v. Aruba n. Pto. Limon. Overijsel. 11 v. Las Palmas n. Kaapstad. Polydorus, 11 te Port Swettenham. Poseidon, 10 te Rotterdam. Prins Willem George Frederik, 10 te Rotterdam. Prins Willem V, 11 te St. Louis. Purfina Hella, pass. 11 Ouessant n. Antwerpen. Prins Casimir, pass. 10 Cape Race n. Zeebrugge. Prins Willem III, v. Antwerpen n. Bremen. Pygmalion, 11 v. Jacks.ville n. Nassau Bahamas. Prins Alexander, 11 v. Bremen n. Hamburg. Prins Frederik Willem, 11 te Quebec. Prins Maurits, 11 v. Quebec n. Zeebrugge. Peperkust. 12 te Dakar. Poelau Laut, 12 te Porto Grande. Prins Willem II, 11 te Rotterdam. Rijnland. 10 te Amsterdam. Rondo. 12 te Banjuwangi. Rotula. 11 v. Ardrossan n. Stanlow. Riinkei-k, 12 te Mozambique. Riouw, 60 60 m. z.w. Sabang n. Dakar. Roebiah, pass. 11 Ascension n. New York. Senegalkust, 11 te Takoradi. Schouten, 13 te Tj. Priok verw. Singkep, 12 te Port Swettenham. Stad Schiedam. 11 v. Gibraltar n. Civita Vecchla. Straat Banka, 11 te Bombay v. Colombo. Schelpwijk, 10 195 m. n. Dakar n. Mena. Scherpendrecht, 10 140 m. z. Mona Passage naar Norfolk. Senegalkust, 11 te Takoradi. Stad Breda. 10 100 m. z.w. Ouessant n. R'dam. Stad Vlaardingen. 10 v. Narvik n. Rotterdam. Straat Soenda, 10 450 m. z.z.w. Hongkong naar Singapore. Sarpedon. 11 v. La Guaira. Stentor, 10 750 m. n.n.o. Paramaribo n. A'dam. Solon, 13 te La Guaira verw. Sommelsdijk. 11 te Antwerpen. Stad Amsterdam, 12 te Port Arthur. Straat Bali, 12 te Mauritius. Ternate. 10 te Rotterdam. Titus, 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Tara, 10 280 m. o.n.o. Bermuda n. Antwerpen. Tegelberg. 10 te Hongkong. Tiberius, 10 te Bremen v. Amsterdam. Tjibantjet. 12 te Surabaja. Tarakan, 12 te Napels. Theobaldius, 11 v. Hamburg n. S. Lorenzo. Tjipondon, 10 te Yokohama. Tabian, 11 te Newportnews. Telamon, 10 v. San Juan (Pto. Rico) n. Europa. Tabinta, 12 te New York. Van Noort, 10 590 m. z.w. Manilla n. Shanghai. Van Neck. 12 te Tj. Priok. Woensdrecht, 11 v. Fao n. Singapore. W. Alton Jones, 12 v. Mena Al Ahmadi n. Phila delphia. Willemstad, 12 te Amsterdam verw. Willem Ruys, 11 v. Singapore n. Belawan. Westerdam, pass. 12 Scillys n. Antwerpen. Wonosari. 12 te Baltimore. IJssel, 10 v. Izmir n. Amsterdam. Zuiderkruis, 10 te Rotterdam. Zijpenberg, pass. 10 Ouessant n. Freetown. KLEINE VAAR1 Arcturus, 10 w. F.lbemonding n. Londen. Atlas. 10 op Elbe n. Kopenhagen. Aries, 10 te Lizardhead n. Swansea. Ariadne, 11 25 m. w.z.w Beyrouth n. Alexandrië. Arnoudspolder, 11 te Vlissingen n. Antwerpen. Bab T. 10 15 m. o. Sundsvall n. Husum. Borculo, 10 3 m. n.w. Scheveningen n. A'dam. Boreas, 11 te East Godwin n. Rotterdam. Bounty, 11 5 m. n.o. Cromer n. Leith. Caland. 10 op Humber n. Gdynia. Corrie B, 10 10 m. z.o. Landsort n. Stettin. Da Capo. 11 op Schelde n. Antwerpen. Erebus, 10 10 m. n.o. Sodragrund n. Portsmouth. Geeststroom, 10 bij Borkumrif n. Amsterdam. Geert Bodewes, 11 50 m. w.z.w. Casquets naar Stavanger. Johannes 13 v. Bremen n. Kingslynn. Konny M. 11 dw. Harwich n. Thameshaven. Markelo, 11 120 m. o. Longstone n. Christiansand. Noord, 10 dw. Scheveningen n. Antwerpen. Nero, 11 60 m z.o. Ouessant n. Bordeaux. Oranjeborg. 10 15 m. z.w. Beachyhead n. R'dam. Oranjeborg, 11 bij Goeree n. Rotterdam. Reality 10 150 m. w. Th.vboron n. Sunderland. Repeto, 11 bij Westereemsboei n. Delfzijl. Santa Margherita, 11 25 m. w. IJmuid ri. Londen. Vrouwepolder, 10 150 m. z.w. Ouessant n. Genua. Wim, 11 te Flambrohead n. Gefle. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3