Indrukwekkende krachtmeting tussen arbeiders en regime Van dag tot dag ,neAedelinS RelrtwS1"'-' Mli vV; Algemene staking in Hongarije Londen is bereid tot overleg met Cairo over Suezkanaal '"Hoe is het ontstaan?~> M Oude en moderne meesters op veiling Qp de <~Praatótoel Op voorwaarde dat Washington vlotte vrijmaking van de waterweg bevorderd A Aanslagen in Noord-Ierland door IRA-rebelIen Betaling abonnementsgeld per giro Hongaarse delegatie liep uit de Assemblee Vetea'»S*oS leïe«e«"°; ïmêJRMIii Geen diplomatenbedevaart naar Bethlehem dit jaar Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS Werkgeversverbond achter minister Zijlstra Dit woord: ONLEDIG WOENSDAG 12 DECEMBER 1956 In onze beschouwing van gisteren over het financiële beleid der regering en de daarmee samenhangende beknotting van de uitkering aan ouden van dagen werd minister Hofstra genoemd als degene, die aansprakelijk zou zijn voor de halvering van de oorspronkelijk gedachte compen satie aan Drees-trekkers. Uiteraard is het desbetreffende wetsontwerp echter door de minister van Sociale Zaken ingediend. Deze zeide van oordeel te zijn, dat in ver hand met de regeling voor degenen die vallen onder de invaliditeitswet en onge vallenwet, een hele maand uitkering on billijk zou zijn. Het zou ons niet verbazen indien de Kamers nog zouden trachten, de minister van zijn standpunt af te brengen. Doch daarbij moet dan rekening gehouden worden met de invloed van het hele finan ciële beleid, dat zeer duidelijk en drastisch gericht is op „het omkeren van iedere cent". Het hedenochtend verschenen ver slag van de vaste commissie voor sociale zaken en volksgezondheid bevat in dit op zicht ongetwijfeld aanwijzingen. De minis ter van Financiën zal in het kabinet erop gewezen hebben, dat vele kleintjes een grote maken en dat men ook op dit „kleintje" moet letten. Uiteindelijk gaat het hier echter om ka- binetspolitiek en men kan dus zeker niet de minister van Financiën alléén verant woordelijk stellen voor de beknotting van dit „peulschilletje". Dat willen we grif er kennen en in dat opzicht gaf onze beschou wing van gisteren een onjuist beeld. Doch iedereen kan wel begrijpen dat deze be knotting een gevolg was van de op dras tische bezuiniging gerichte financiële poli tiek, die door minister Hofstra is ingeleid. Dat de uitkering van de halve vergoeding reeds thans een aanvang'heeft genomen, ofschoon het wetsontwerp daartoe nog niet is goedgekeurd, is eveneens een gevolg van de daartoe genomen beslissing van de minister van Sociale Zaken. De overwe gingen daartoe zijn, zoals ons wordt mede gedeeld, geput uit een goed hart. Men wilde de ouden van dagen reeds voor Kerstmis van de uitkering doen profi teren. Wij willen gaarne aannemen dat deze geste inderdaad op menslievende overwegingen stoelde, doch het komt ons toch voor dat de afwerking van een zaak die nog door de Kamers moet worden be keken en waarover in die Kamers allerminst enthousiasme bestond de psy chologische uitwerking van een voldongen feit krijgt en het verder laten rusten van deze aangelegenheid bevordert, ook al willen wij veronderstellen dat dit niet het vooropgezette doel was. BELFAST (Reuter/U.P.). Ierse natio nalisten hebben in de afgelopen nacht in Noord-Ierland een reeks aanslagen ge pleegd. Tengevolge van een bomontploffing werd een doorzendstation van de BBC te Londonderry zwaar beschadigd. Bij een kazerne te Armagh werd een wachtpost beschoten. Toen het vuur werd beant woord, trokken de aanvallers zich terug. Te Magherfelt werd het gerechtsgebouw door een ontploffing ernstig beschadigd. Voorts hadden er explosies plaats te Castlederg, Strabene en Omagh. In geheel Noord-Ierland is de politie gealarmeerd. Twee personen, onder wie een politieman, werden gewond bij vuurgevechten met het Ierse republikeinse leger (IRA). Er werd ook een aanval gedaan op een gebouw van het Britse territoriale leger in Enniskillen. Tot dusver zijn twee personen gearres teerd. Te Tor Head (Antrim) werden na een schietpartij twee aanvallers door de politie aangehouden. In Armagh arresteerde een politieman na een vuurgevecht twee aan vallers. Terwijl de schietpartijen nog gaande waren, reden politiemannen met gepant serde wagens naar de grens om de terug tocht van de nationalisten af te snijden. Alle grensovergangen werden afgesloten en er werden wachtposten geplaatst bij de elektrische centrales en grote fabrieken. Alle politiemannen en militairen zijn ge alarmeerd. De actie van de nationalisten van de af gelopen nacht was de grootste sedert de rooms-katholieke geestelijkheid in Belfast en Dublin vorig iaar het gebruik van ge weid krachtig afkeurde. coxoccocccooccccc-^-- -c<x»co-coccc<xxo:c<xx<xcocooocco U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor hel volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7,15, post- abonnés 7,65. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht ie verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn fornni- 'ieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit geval dient men 1vel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE -OXCOC<XCOCC£OX>X<X&OOC<XK<XXXXCODCCOCCOC<XXXOyX>: Oostenrijkse resolutie wil Hammarskjoelds bemiddeling NEW YORK (Un. Press) De Hon gaarse delegatie in de Algemene Vergade ring der UNO heeft dinsdag, nadat minister Horvath een korte verklaring had afgelegd, de Assemblée verlaten. De delegatie ver klaart, niet terug te zullen keren zolang het debat over Hongarije duurt. Hiermede heeft Hongarije, of juister: de in New York vertoevende Hongaarse delegatie op ge zag van de regering Kadar, nagenoeg de toestand geschapen, die Ierland wenste. Een dag tevoren immers was namens Ier land voorgesteld, dat men de Hongaarse delegatie zou boycotten door geen Hon gaarse redevoeringen meer aan te horen. Hongarije zal nu geen redevoeringen meer houden, althans zolang het Hongarije- debat duurt. Horvath zeide, dat „de voortdurende po gingen der Assemblée, zich te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Hon garije, onverenigbaar zijn met de souve- reiniteit van Hongarije". De regering- Kadar geeft echter het lidmaatschap niet prijs, dat stelde Horvath duidelijk in het licht. Horvath verklaarde nog, dat de Hon gaarse regering en haar delegatie „ruw en beschamend beledigd zijn" in de Algemene Vergadering. Horvath gaf te kennen, dat hij over en kele dagen naar Hongarije vertrekt, na nog een onderhoud te hebben gehad met Hammarskjoeld, met wie hij naar hij zeide goede betrekkingen heeft. Tijdens het debat over Hongarije, heeft Oostenrijk een nieuwe resolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld de secretaris generaal Dag Hammarskjoeld te laten op treden als bemiddelaar in de Hongaarse crisis. De resolutie machtigt de secretaris-gene raal onmiddellijk alle te zijnen dienste staande middelen te baat te nemen om een constructieve oplossing te vinden van het Hongaarse probleem met in achtneming van de beginselverklaring der UNO en ter bereiking van dit doel onderhandelingen te beginnen met ledenlanden van de UNO. Voorts wordt hem opgedragen de resulta ten van zijn pogingen, indien mogelijk voor het einde van het eerste deel van de zit tingsperiode, aan de assemblée te melden. Matsch verklaarde dat zijn resolutie on geveer hetzelfde idee bevat als die welke door Birma, Ceylon, India en Indonesië, was ingediend en waarin Hammarskjoeld even eens werd verzocht te onderhandelen, maar dan met de Sovjet-Unie, en daardoor zelfs naar Moskou te gaan. Men verwacht, dat het Oostenrijkse voor stel de steun zal krijgen van die gedele geerden, die vinden dat de Aziatische ont- werp-resolutie te ver gaat in het verzoek aan Hammarskjoeld om zich naar Moskou te begeven. ADVERTENTIE I* el»7" va* *c C aa 4&ro^isV3 NedeT^ .,ücYi«S S6 koi*e0 talni* 111 aetg<&)ke«ij &teei' 4 te V>«n®ea DitV> neenoe®dc°Tê betefce**1 :l en r 0: WMmwmmmÊmk i! 'mmfii. WWm WwêmÊésmm, betets- 3S6°gebote^ bCtS"C ,j Ue«* I •1 en Pre \.i stenne»- „ifiing »l ot ,e be. t te tere wt de "leUs^e DA Oo sneue t du^ettC be<DaS •rtina.sP»311 vet&te D °ve Wet U NedeT»a° „Aiaste „dien U de8testtest dc ÏH ^ocdlo Gaetne Hoogte en ta'lS \3 beD°eït ^v., Peisd Maat,ch»?^ eo. (Van onze correspondent in Wenen Noch de intimidatie-pogingen van de politie en van de Russische tanks, noch de oproepen van de regering en radio-Boedapest om aan het werk te blijven, noch de bijna smekende bede van de vakbond, die achter de rege ring staat, hebben de algemene staking kunnen voorkomen, die nu prak tisch in geheel Hongarije is ingezet. De regering tracht de omvang van de staking weliswaar te verdoezelen door de berichtgeving uitgezonderd die naar Moskou en Praag af te snijden. Al meldt radio Moskou, dat 18.000 van de 38.000 arbeiders van Csepel op het werk zijn verschenen en dat men bijvoorbeeld in een chemische fabriek in Borsodaan aan het werk is gebleven, toch heeft diezelfde radio toegegeven dat er vooral in de vierde wijk van Boedapest en ook in andere wijken wordt gestaakt. Het duidelijkst is wel de oproep van de regering aan de postbodes om toch van daag, woensdag, weer aan het werk te gaan. In Györ en in andere provin ciesteden is men reeds maandag met de staking begonnen. Oostenrijks treinpersoneel heeft medegedeeld, dat ook in Hegyeshalom alle bedrijven stil staan. In het stadscentrum van Boedapest ver schenen geen autobussen, trams en zelfs geen taxi's. Alleen in de buitenwijken reden nog enkele autobussen. Alle winkels zijn gesloten. In de hoofdstraten rijden Russische tanks, met Hongaarse soldaten bemand. Verder is het in de hoofdstad over het algemeen rustig. Een groot gedeelte van de arbeiders schijnt van plan te zijn om de staking ook na de vastgestelde 48 uur nog voort te zetten en Kadar zodoende tot toegeven of aftreden te dwingen. In de provincie worden er gevechten ge meld, vooral in het heuvelachtige gebied in de omgeving van Pees. Tot kleinere schermutselingen is het verder gekomen in Salgotarjan, Borsod, Tatabanya, Dunapen- tele, Magyarovar en in het gebied rondom het Platten-meer. In de omgeving van Pees hebben ongeveer 100 arbeiders en mijn werkers, die met lichte mitrailleurs en handgranaten zijn bewapend, de strijd met de communistische politie aangebonden. In Salgotarjan heeft een grote menigte tegen de arrestatie van de arbeidersraden ge demonstreerd, waarbij 50 personen, onder wie 10 vrouwen, om 't leven zijn gekomen. Sterke eenheid De minister van Openbare Veiligheid, Mtinnich heeft dinsdag 40 tot 60 leden van de centi-ale arbeidersraad laten arresteren. Ook elders werden dergelijke pogingen in het werk gesteld, doch de arbeiders ver dedigen hun bedrijven en hun vertegen woordigers en laten noch de Hongaarse politie, noch de Russische soldaten binnen. Radio-Boedapest klaagt er over, dat in geheel Zuid-Hongarije geen benzine voor radig is, en dat de mijnwerkers van Dorog en Tatabanya in plaats van 400 ton steen kolen niets hebben afgeleverd. De zieken huizen in Boedapest hebben ten hoogste voor vier dagen brandstoffen, zodat de zalen niet voldoende verwarmd kunnen worden en de warme maaltijden gerant soeneerd moesten worden. Op het platte land is 't gebrek aan steenkolen nog erger. In de ziekenhuizen aldaar zouden dé artsen geen operaties kunnen uitvoeren, omdat zij hun instrumenten niet kunnen steriliseren. Kadar zelf schijnt regeringsmoe te zijn. Volgens het Oostenrijkse dagblad „Wiener Kurier" zouden de Sovjets veel meer voelen voor Lajos Veher, een Hongaarse stalinist, die nu als raadgever van Kadar optreedt. Ook in het ministerie van Binnenlandse Zaken is een nieuwe man op de voorgrond getreden, namelijk kolonel Szabo, de vroe gere plaatsvervangende hoofdcommissaris van de geheime politie en vriend van de Hongaarse Beria, Peter Ga- bor. Deze Szabo is niemand anders dan het hoofd van de nieuwe A.V.H., die nu „R- groep" heet. Ook hij staat bekend als een oude stalinist. WENEN (Reutei-) Volgens een weste lijke diplomaat, die dinsdag in Wenen is aangekomen, gingen er geruchten in Boe dapest dat premier Kadar zelfmoord ge pleegd zou hebben of door de Russen „ge liquideerd" zou zijn. Sedert vrijdag was Kadar niet in het openbaar gezien of voor de radio gehoord. Radio-Boedapest deelde echter dinsdagavond mede, dat Kadar een arbeidersdelegatie had ontvangen. Radio-Boedapest berichtte ook, dat de Hongaarse regering een besluit heeft uit gevaardigd, waarbij alle eigendommen van burgers, die sedert 23 oktober het land hebben verlaten, verbeurd worden ver klaard. Binnen drie dagen moeten alle goe deren van vluchtelingen bij de autoriteiten worden aangegeven, die ook over hun hui zen zullen beschikken. Burgers, die vóór 31 maart 1957 terugkeren, zullen hun eigen dommen terugkrijgen, aldus de radio, die evenwel niet repte van hun huizen. De regering gaf toe, dat dinsdagavond om zes uur, na het verlopen van de ter mijn voor inleveren van de wapens, slechts 500 stuks waren ingeleverd. Radio-Boedapest heeft hedenmorgen in een nieuwsuitzending de gedeeltelijke tekst voorgelezen van een artikel in het party - orgaan Nep Szabadsag, waarin wordt toe gegeven dat de staking in Hongarije totaal is. Even later deed radio-Boedapest de vol komen tegenstrijdige mededeling, dat veel arbeiders weer aan het werk waren gegaan, en dat 820 mijnwerkers in het gebied van Tatabanya gisteren 560 ton kolen hadden geproduceerd JERUZALEM (United Press) Voor het eerst sinds 1948 hebben de diplomaten in Jeruzalem geen toestemming van de autoriteiten in Jordanië, met Kerstmis hun pelgrimstocht naar Bethlehem te maken. Sinds de stichting van de staat Israel in 1948 was het gewoonte, dat de consuls in (Israëlisch) Jeruzalem'met Kerstmis een pelgpiipstocht hielden naar Bethlehem in Jordanië. Dit geschiedde' Zonder formali teiten. Thans heeft de Jordaanse regering zonder opgaaf van redenen meegedeeld, dat deze processie verboden is. Wel kunnen de consuls verlof vragen als toeristen de grens te overschrijden, uitgezonderd echter de Franse diplomaten. Van Israëlische zijde wordt meegedeeld, dat het grensverkeer voor pelgrims, die met Kerstmis van Israel uit een bezoek aan Bethlehem willen brengen, normaal is. Brits soldaat in Egypte ontvoerd Onbekend gebleven Egyptenaren hebben in Port Said een Britse officier, onder be dreiging met vuurwapens, in een auto ont voerd. Britse militairen hebben zeven per sonen gearresteerd die ervan worden ver dacht, tot Egyptische commando's te be horen. Geen titel Toen ik dit stukje afhad, kreeg ik het plezierige gevoel dat het werkelijk wel een aardig stukje was geworden. De moeilijk heid was echter, dat ik er met geen moge lijkheid een titel voor kon bedenken. Het gaat namelijk over een zeer goede kennis van me, die ik niet kan uitstaan doch aan wie ik door maatschappelijke banden zozeer ben gebonden, dat ik dat niet kan laten merken. Ik zal hem Con stantijn noemen om zo min mogelijk men sen te kwetsen. Hij heet natuurlijk heel anders. Constantijn heeft jarenlang mijn innige wrevel opgewekt door een succesvol spre ker in het openbaar te zijn, zonder dat hij ooit iets te vertellen had wat de moeite waard was. Hij verstond de kunst van de intimidatie door het woord en daarmee stak hij altijd iedereen de loef af. In elke kring, waarin wij tesamen waren, voerde Constantijn het hoogste en belangrijkste woord en het gekke was, dat iedereen dadelijk ja en amen zei op alles wat hij geliefde te beweren, ook al sloeg het ner gens op. Enige tijd geleden is echter aan mijn wrevel en ook aan mijn onwillige bewon dering ten aanzien van Constantijn een blij einde gekomen. Ik heb nu alleen nog maar het land aan hem en zonder de vroe ger daarbijkomende jaloezie is dat eigen lijk wel een prettig gevoel. We waren aan een grote groene tafel verenigd en er was een zeer belangrijk onderwerp aan de orde, waarover we alle maal op de beurt het woord voerden. We waren het tenslotte ook allemaal eens, maar toen kwam Constantijn aan de beurt en zijn diepe sonore stem vertolkte een volkomen afwijkend en dolzinnig stand punt. Zijn voordracht was echter subliem en zijn gebaren hadden een meesterlijke toets. Ik zag de anderen gaan twijfelen aan hun eigen overtuiging en ik voorzag een nieuwe overwinning voor die gehate, on overtrefbare Constantijn de Grote. Hij zei steeds maar dat hij zich volkomen kon ver plaatsen in het standpunt zijner tegen standers, maar en dan kwam waan zin, maar het ging erin als koek. Toen eindigde hij met een indrukwek kende slotzin en ging zitten. En ik zag de anderen bedremmeld peinzen. Maar Constantijn had zich blijkbaar niet alleen in het standpunt zijner tegenstan ders, doch ook ten opzichte van zijn zetel verplaatst. Want na zijn indrukwekkende apotheose ging hij naast zijn stoel zitten. Plof. En allen beseften toen dat hij on zin had gezegd. Nu ik het stukje zo voor me zie, schiet me ineens een goede titel te binnen. Maar nu laat ik het maar zo. Ik had erboven kunnen zetten: Naast zijn praatstoel. Jos Lodewijks ADVERTENTIE HAARLEM In een gisteren te Den Haag gehouden besloten ledenvergadering van het Ver bond van Nederlandse Werkgevers is met grote meerderheid van stemmen besloten zich te scharen achter de prijsstabilisatie- politiek van de minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra. Een definitieve ver klaring zal worden gegeven als het Ver bond van Protestants-christelijke Werkge vers, dat vandaag te Scheveningen verga derde en het Rooms Katholiek Verbond van Werkgevers, dat eind deze week ver gadert, zich over deze materie zullen heb ben uitgesproken. Op de veiling van oude en moderne kunst bij Frederik Muller en Co. in Am sterdam is dinsdag een klein schilderij van Ferdinand Bol, een vrouwenportret, gesig neerd en gedateerd 1653 geveild voor een entwintigduizend gulden. Twee winterland schappen van Hendrick Avercamp werden gekocht voor tweeëntwintigduizend gul den en vijfentwintigduizend vijfhonderd gulden. Een aan P. de Hoogh toegeschre ven doorkijkje uit een binnenhuis, ingezet een intieme op vierduizend gulden, bracht tweeënveer- Een „Ferdinand Bol" wordt geveild. tighonderd gulden op. Een doek van Mel- chior de Hondecoeter, vogels in een bos landschap, werd na herhaaldelijk opbieden voor tweeënzestighonderd gulden afge mijnd. Voor deze veiling van kunstwerken, afkomstig uit diverse verzamelingen en na latenschappen, bestond grote belangstel ling van de zijde van particulieren en ma» keiaars. PARIJS, CAIRO (UP/Reuter) Groot- Brittanmië heeft zich tegenover de Ver enigde Staten bereid verklaard met Egyp te over het Suezkanaal te onderhandelen, onder voorwaarde dat Washington de Brit se eis inzake onmiddellijke vrijmaking van het Suezkanaal, krachtig steunt, zo ver neemt U.P. in Parijs. De Britse minister Sclwyn Lloyd heeft zijn ambtgenoot Dul les op de hoogte gesteld van het Britse standpunt. De onderhandelingen zouden beginnen zodra de secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld contact heeft ge legd tussen Londen en Cairo De grondslag voor de besprekingen zouden de zes be ginselen zijn die in oktober bij de Frans- Brits-Egyptische besprekingen te New York aanvaard zijn. „Ik kan zelfs bij benadering niet zeggen, wanneer het Suezkanaal weer bevaarbaar kan zijn gemaakt", aldus heeft de Ameri kaanse generaal Raymond Wheeler, die door de UNO is belast met het toezicht op de opruimingswerkzaamheden in het ka naal, te Cairo verklaard. Hij zei tien da gen nodig te hebben om een goed inzicht te verkrijgen in de omvang der bergings werk za am hed en Generaal Wheeler, die dinsdag naar Port Said zal gaan, verklaarde te zullen onder zoeken of het mogelijk zou zijn Britse ber gingsschepen, met niet-Britse bemannin gen, te gebruiken. De opruimingswerk zaamheden zullen beginnen, wanneer de Brits-Franse strijdkrachten uit Port Said zijn teruggetrokken. Wheeler zei dat de kosten van het weer bevaarbaar maken van het Suezkanaal volledig voor rekening van de UNO komt. Egypte zal misschien in de UNO-Assem- blée de kwestie ter sprake brengen van de vergoeding van de schade die door het Brits-Franse ingrijpen in het gebied van het Suezkanaal en de Israëlische aanval in de Sinai is aangericht. Brits-Franse bergingsschepen te Port Said hebben thans zeven wrakken gebor gen. Tot El Cap is er weer een vaargeul, die alleen niet geschikt is voor zeer grote schepen. In Port Said liggen nu 32 ber gingsschepen. Andere zijn op weg of ge reed om naar Port Said te varen. Viscount Hailsham, de Britse minister van Marine, heeft gezegd, dat als de UNO Britse ber- gings-vaartuigen gebruikt voor het vrij maken van het Suez-kanaal, zij dan ook de Britse bemanningen in dienst moet nemen. Lord Hailsham bezoekt de Britse vloot ge durende de ontruiming van Port Said. De Egyptische dienst voor het beheer van de havens heeft bekendgemaakt, dat met ingang van dinsdag de vuurtorens aan en de lichtboeien in de Middellandse Zee en de Rode Zee weer werken. Voor de scheepvaart in het noordelijkste deel van de Golf van Suez gelden bijzondere voor schriften. Het Egyptische leger heeft een brug over het Suezkanaal gebouwd voor het vervoer van troepen naar het schiereiland Sinai. Het woord onledig komt thans alleen voor in de verbinding: zich met iets on ledig houden, in de zin van: bezig zijn met iets dat niet van veel belang is. In vroeger tijd bestond er een zelfstandig naamwoord onlede dat: drukte, beslom mering, bezigheid betekende, maar dat geheel verloren is gegaan. Dit lede be tekende: vrije tijd. Onledig is dus: niet zonder bezigheid, in de weer. Merkwaardig is dat men het woord onledig, dat op zichzelf een ontkenning inhoudt, in verbinding met het woordje: niet soms gebruikt ziet in omgekeerde zin van hetgeen de schrijver bedoelt. Vondel zegt ergens: Anderen, niet onle dig, vlechten horden. Hij bedoelt even wel: niet ledig.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5