Status quo" in Haarlem, die men niet wil verbreken Hongaarse vluchtelingen naar „Vijverduin" in Bloemendaal Nota van minister Cals over het onderwijsbouwvolume Na één week melk sanering.... „Vrije" melkhandelaren kunnen thans onbelemmerd melk betrekken Aanmeldingsformulier Ramingen blijven beneden hetgeen noodzakelijk zou zijn Amsterdamse Beurs Kort en bondig 7 Christelijk Nat. Vakver bond hield familie-avond Afscheid als lid K.v.K. van H. J. L. Klein Schiphorst M. Doornebosch overleden H. van Hensbergen overleden N.Z.H. mag tramtarieven gedeeltelijk verhogen Verlenging van busconces sies van NZH en NACO Kerstzang in de Kloppersingelkerk Padvindersactie voor goede daad met Kerstmis Meisje door gas bedwelmd Drie gezinnen uit één Boedapester straat in hetzelfde Haarlemse flatgebouw P. W. Koks veertig jaar bij Joh. Enschedé J. J. Bert veertig jaar bij Joh. Enschedé Stille Armen te Heemstede Feestmiddag voor bejaarden Pianist liet vrouw onverzorgd achter De damcompetitie Klinkende overwinning van St. Bavo Broedermoord WOENSDAG 12 DECEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nu de melksanering in Haarlem ruim een week geleden is ingevoerd, is het nuttig eens een balans op te maken van de stand van zaken. Zoals men weet heeft het merendeel van de in Haarlem en omstre ken gevestigde melkhandelaren zich bij de voorgestelde melksaneringsregeling aange sloten. Een kleine, maar actieve minder heid heeft niet tot deze stap besloten en vormt nu het gilde der zogenaamde „vrije melkhandelaren". Op de vraag, hoe beide categorieën melkhandelaren op de sanering gereageerd hebben, is in voorgaande arti kelen over dit onderwerp door ons reeds een antwoord gegeven. Een andere vraag is of beide groepen tevreden zijn over de gang van zaken in Haarlem sinds 10 december. Het antwoord op deze vraag luidt, misschien enigszins verrassend, be vestigend. Gesaneerde melkslijters en „vrijen" zijn over de ontwikkeling best te spreken, de laatsten vooral sinds de president van de Haarlemse rechtbank gisteren in een kort geding de eis van één van hen op onbelem merde melktoewijzing toegekend heeft. Veel reacties hebben ons bereikt over de melksanering. Vooral huisvrouwen en melkslijters, twee categorieën, die er het meest mee te maken hebben, hebben er het hunne van gezegd, waarbij menige huis vrouw klachten liet horen over een al dan niet minder gunstige melkvoorziening sinds de invoering van de sanering. Natuurlijk is het mogelijk, dat hier en daar consumen ten hun melk later krijgen, dan vroeger het geval was. Van de zijde van de georgani seerde melkhandelaren werd ons echter medegedeeld, dat men er goed aan doet deze klachten te sturen naar het secreta riaat van de ingestelde vertrouwenscom missie. Deze vertrouwenscommissie onder zoekt de klachten serieus, waarbij zij op de eerstvolgende vergadering van de commis sie worden behandeld. Er is in de afgelopen week al een aantal klachten binnenge komen, die gelukkig niet van ernstige aard bleken te zijn en waarvoor in sommige ge vallen al een oplossing is gevonden. Hoe veel klachten er in totaal zijn binnenge komen is niet nauwkeurig vast te stellen: het zullen er ongeveer vijftig zijn. In de afgelegen dagen zijn er steeds enige schrif telijke en telefonische klachten door de vertrouwenscommissie ontvangen. Men verwacht, dat naarmate de sanering langer zal bestaan, de gehele regeling soepeler zal gaan lopen, waardoor er steeds minder redenen tot klachten zullen zijn. Tegen wil en dank B\j de invoering van de melksanering z\jn ook enige humoristische dingen voor gevallen, die de betrekkelijkheid van „ge saneerd" of „vrij" nog eens onderstrepen. Zo was er een wijk in Haarlem-Zuid, waar een gesaneerde mclkslijter kwam. Bij navraag bij de klanten bleek echter, dat het merendeel hiervan de oude melkleve- rancier wilde houden. Deze melkhandelaar, die niet bij de sanering is aangesloten, bedient dus thans het grootste deel van de wijk, zoals hij dat vroeger ook gedaan heeft. Het merkwaardige nu is, dat deze De familieavond van het Christelijk Na tionaal Vakverbond, die maandag in het gebouw St. Bavo in Haarlem werd ge houden, kenmerkte zich door een pro gramma van beschaafde humor en een vleugje ernst. In de pauze sprak de secre taris, de heer B. Roolvink, over de „ander en ik". De christelijk-sociale invloed, die het vakverbond mede op het wereld gebeuren kan uitoefenen, vormde de kern van zijn betoog, waarin hij het belang van de vrijheid onderstreepte, die men zich tijdens de Duitse bezetting meer bewust was dan tegenwoordig. Wij mogen het niet zo ver laten komen, dat wij de betekenis van het begrip „vrijheid" pas beseffen, nadat een nieuwe wereldoorlog is ontstaan. Dit kan worden ondervangen door de eco- nomisch-sociale problemen in het licht van het evangelie uit te dragen. Na een inleidend woord van de voorzit ter, de heer R. N. Busser, traden de „Mu- zanto's" op. een amateurcabaretgezelschap, dal een beschaafd en origineel programma vo' kleur en vaart bracht. Tot besluit van deze geslaagde avond richtte ds. H. W. Wier da een vermaning tot de aanwezigen om christen te zijn niet 'Heen in de kerk. maar oók in het dage lijkse leven. Bij de uitgang werd een col lecte gehouden ten bate van het t.b.c.- fonds: „Draagt elkanders lasten", die ze venenzeventig gulden opbracht. Dinsdag 18 december houdt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haar lem en omstreken een vergadering in het gebouw der kamer aan het Nassauplein. Op deze bijeenkomst zal afscheid worden genomen van de heer H. J. L. Klein Schip horst, die een groot aantal jaren lid der kamer is en met Ingang van 1 januari we gens hoge leeftijd aftreedt. Gedurende vele jaren is hij vice-voorzitter der kamer. sly'ter dezelfde wijk zou zijn toegewezen als hij zich bij de sanering zou hebben aan gesloten. Zodat men kan zeggen, dat hij thans meedoet aan de sanering „tegen wil en dank" De „vrije" melkhandelaren zijn intussen ook best tevreden over de gang van zaken. De melkhandelaar A. Hoogendijk, die bij het kort geding tegen de melkinrichting „De Landbouw" door de president van de Haarlemse rechtbank in het gelijk werd ge steld, heeft thans geen moeite meer met het afnemen van zijn melk bij de fabriek. Hij heeft er een aantal klanten bij gekregen, waarvoor hij meer melk ontvangt dan vroeger het geval was. Deze vermeerdering komt ongeveer neer op tachtig nieuwe klanten. Ook de andere „vrije" melkhande laren ondervinden geen moeite bij de be trekking van hun melk bij de diverse melk fabrieken. In vele gevallen nemen zij ech ter niet veel meer melk af, dan vóór de invoering van de melksanering, gedeelte lijk omdat zij in vele gevallen een even tuele toevloed van klanten niet verwerken kunnen en gedeeltelijk ook, omdat zij het met de bediening van de bestaande klan tenkring al druk genoeg hebben. Het schijnt dus zo te zijn, dat er op het j ogenblik wat de melksanering betreft in Haarlem een soort „status quo" bestaat. Van beide kanten voelt men er thans wei nig voor deze evenwichtstoestand te ver breken, zodat wij mogen hopen op een rustige ontwikkeling, zonder de wilde tone len. die zich in andere plaatsen en met name in Amstelveen, hebben afgespeeld. In de ouderdom van negenenzeventig jaar is te Haarlem overleden de heer M. Doornebosch, oud-hoofdbewaarder van de gevangenis aan de Harmenjansweg en oud lid van de gemeenteraad van Haarlem. De thans overledene is op 10 oktober 1877 te Deventer geboren en nadat hij enige ja ren in militaire diens* «mwcest trad hij op achten twintigjarige leef tijd als bewaarder in dienst bij hel Huis van Bewa ring te Amster dam. Achtereen volgens was hij werkzaam in Zut- phen en Utrecht, in 1917 werd hij benoemd tot be waarder bij de ge vangenis te Haar lem en in 1930 to' hoofdbewaarder. In 1942 nam hij wegens het berei ken van de pensioengerechtigd? leeftijd afscheid. In 1911 is de heer Doornebosch lid van de Utrechtse gemeenteraad geweest, als vertegenwoordiger van de SDAP en 'van 1 mei 1938 tot 1941 lid van de Haar lemse gemeenteraad. In de vakbeweging heeft de heer Door nebosch een vooraanstaande plaats inge nomen. Hij was secretaris van de afdeling Haarlem van de Centrale Nederlandse Amb tenarenbond (thans ABVA) en lid van het hoofdbestuur: verder was hij secretaris van de Landelijke vakgroep van justitieperso- neel en lid van de bijzondere commissie van overleg van het justitiewezen. De teraardebestelling is dinsdag geschied. Maandag is te Haarlem, op drieënvijftig jarige leeftijd, zeer onverwacht overleden de heer H. van Hensbergen, directeur van de Provinciale Accountantsdienst van Noordholland, accountant, lid van het Ne derlands Instituut van Accountants. De heer Van Hensbergen trad op 1 ok tober 1930 in dienst van de provincie Noordholland en werd geplaatst bij de toenmalige afdeling „Verificatie" ter pro vinciale griffie, welke afdeling in 1950 werd omgezet in de Provinciale Accoun tantsdienst. Van 1 maart 1953 af trad hij op als waarnemend directeur van deze dienst. Na het vertrek van de heer Textor, de eerste directeur van de provinciale Accountants dienst, werd de heer Van Hensbergen met ingang van 1 maart 1956 door de Provin ciale Staten tot directeur benoemd. Voor zijn ambtenaren is hij een zeer ge waardeerde chef geweest. In vakkringen vervulde de heer Van Hensbergen ver schillende belangrijke functies. Zijn grote kennis en activiteit dwongen ieders be wondering af en zijn verscheiden zal ook daar als een groot verlies worden be schouwd. De zelden voorkomende combinatie van grote financiële deskundigheid en bij zondere belangstelling voor culturele aan gelegenheden kwam in zijn persoon voor. Het was hem dan ook steeds een bijzon dere vreugde zijn deskundigheid in dienst te stellen van instellingen, welke op dit gebied werkzaam zijn. Vrijdag 14 december, na aankomst van trein 12.02 uur te Driehuis, zal zijn stoffe lijk overschot op de begraafplaats „Wes- terveld" ter aarde worden besteld. Nog geen beslissing over tariefsverhoging stadsnet Naar wij vernemen heeft de minister van Verkeer en Waterstaat gunstig beschikt op het verzoek van de directie van de N.Z.H. om de tarieven voor de weekkaarten en abonnementen voor de tramlijn Amster damHaarlemZandvoort te brengen op het niveau van de bustarieven. Er is echter nog geen beschikking ge komen op het verzoek ook de tarieven van de stadslijnen in Haarlem en Leiden te herzien. Deze kwestie wordt namelijk door de minister van Economische Zaken beslist, omdat Haarlem en Leiden behoren tot de groep grote gemeenten, waarin het prijspeil nauwlettend wordt gecontroleerd. Het ligt in de bedoeling van de directie van de N.Z.H. de verhoging van de ge noemde tramtarieven in elk geval per 31 december te laten ingaan. De Commissie Vergunningen Personen vervoer heeft, zoals te verwachten viel, de streekvervoervergunning van de NZH en de NACO met tien jaar tot en met 31 de cember 1967 verlengd. In de concessies van de NZH zijn daarbij de vervangende buslijnen voor de tramdienst Zandvoort Amsterdam en in die van de NACO de buslijnen welke in de plaats van de tram diensten in Waterland zijn gekomen, op genomen. Verder is nu de mogelijkheid van geregelde busdiensten door de NZH over het traject Aerdenhout—Elswout— OverveenBloemendaalDuin en Kruid- berg—Driehuis geopend. Wellicht zal deze mogelijkheid worden gebruikt voor het openen van een rechtstreekse lijn IJmui- den—Katwijk ten dienste van het vissers- vervoer. Op woensdag 19 december geeft Haar lems Christelijk Mannenkoor in samenwer king met Katwijks Christelijk Mannenkoor en het meisjeskoor „Juliana" uit Den Haag een kerstconcert in de Kloppersingelkerk. Er zal een programma van kerstliederen worden uitgevoerd. Als solist en begelei der werkt mede de organist Piet Kee. De Heemsteedse welpen en verkenners van de N.P.V. zijn in Heemstede weer be gonnen met hun actie voor de goede daad met Kerstmis. Daartoe zijn bij diverse levensmiddelenbedrijven in deze gemeente manden geplaatst, die op 24 december zul len worden leeggehaald. Op het politie bureau zullen pakketten van de inhoud gemaakt worden voor de Stille Armen. De pakketten zullen nog diezelfde dag worden uitgedeeld. Ondanks de inzameling voor de Hon garen heeft de overheid erin toegestemd deze jaarlijkse actie te laten doorgaan. In een huis aan de Korte Herenstraat te Haarlem is een achtjarig meisje, dat op een als keuken ingerichte zolderkamer sliep, door gas bedwelmd. Haar moeder, die in de huiskamer een komfoor wilde aanste ken, merkte, dat de gaspenning verbruikt was. Zij deed een nieuwe penning in de meter, maar vergat de kraan van het kom foor op de zolderkamer af te sluiten, het geen zij een uur later tot haar grote schrik ontdekte. Zij snelde naar boven, deed de ramen open en belde de radio-autodienst. De politiemannen slaagden er in de levens geesten van de kleine met behulp van zuur stofapparaten weer op te wekken. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van t, abonneren op HdCirlemS DddblC OPRECHTE HAARLEMSCHE COUR; k 7.15 per kwartaal// 0.55 per week Naar wij vernemen bestaat het voorne men om een groep van ongeveer dertig Hongaarse vluchtelingen, thans onderge bracht in Wijk aan Zee, te huisvesten in het rooms-katholiek vormingscentrum „Vij verduin" te Bloemendaal. Het betreft hier de Hongaren die te werk zijn gesteld bij Haarlemse bedrijven, zoals de twaalf mon teurs van de N.Z.H. Het Haarlems vluchte lingencomité zou hierover vanmiddag een beslissing nemen, inzonderheid ook over de te benoemen leider of leidster. Wij vernamen voorts, dat de tewerkstel ling van de twaalf Hongaren bij de N.Z.H. bijzonder bevredigende resultaten heeft op geleverd. „Zij werken graag en goed", zo zei ons de directeur, de heer J. J. Jurris- sen. Er zullen nog een zestal Hongaren bij de N.Z.H. in dienst treden, waarvan vier uit Haarlem, die reeds gisteren zijn begon nen, één uit Arnhem en één uit Harderwijk, die zullen worden opgeleid tot chauffeur. Wat betreft de voorgenomen huisvesting van drie Hongaarse gezinnen in het nieuwe complex van de woningbouwvereniging „St. Bavo" (oost) aan de Schipholweg kan nog worden meegedeeld, dat die pas in het be gin van januari kan plaats vinden. De vloe ren in het blok zijn namelijk na een ver keerd toegepaste bewerking afgekeurd en moeten opnieuw worden gelegd. Deze Hongaarse gezinnen komen uit Herpen in de gemeente Ravestein in Gel- Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zii die zich met ingang van 1 januari 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 december 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen De heer P. W. Koks heeft woensdag 12 december zijn veertigjarig jubileum bij Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrich ting n.v. gevierd, waar hij momenteel werkzaam is als chef van de afdeling boek drukkerij. De jubilaris werd des morgens door de directie ontvangen en toegespro ken door de president-directeur, de heer B. F. Enschedé, die hem in naam van de Koningin de zilveren médaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau overhan digde, alsmede een geschenk in de vorm van een gratificatie. Vervolgens had een huldiging plaats in het Johezhuis in Haar lem. De heren W. A. Rooyackers en J. Swe- res, bedrijfsleiders, F. Heesemans namens de jubileumcommissie en P. C. de Wilde als coliega richtten het woord tot de jubilaris. De heer G. W. Nijhuis wenste de heer Koks namens het personeel van de afdeling geluk. De heer J. J. Bert, fotograaf op de afde ling Geldswaardig Materiaal van Joh. En schedé en Zonen Grafische Inrichting n.v., heeft dinsdag 11 december het feit her dacht, dat hij veertig jaar bij de vennoot schap in dienst is. Des morgens heeft de directeur jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk de jubilaris toegesproken en hem een ge schenk in de vorm van een gratificatie overhandigd. De Koningin heeft de heer Bert de bronzen medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau toegekend. De heer Jolink, lid van de jubileumcommissie, bood namens het personeel zijn gelukwen sen aan. In intieme kring heeft de heer Bert de festiviteiten voortgezet. Het comité voor Stille Armen te Heem stede ontving na de verantwoording van vorige week de volgende bijdragen: R. M. ƒ5,—; N. N. ƒ3,—; F. E. K. ƒ2,50, R. F. ƒ10,Mevr. S. v. L. 25,J. G. ƒ25,—; Mevr. P. B. ƒ5,—; Z. A. ƒ100,—; H. v. A. ƒ10.—; C. F. ƒ15,—; A. J. L.—Br. ƒ30,—; Mevr. P. P. ƒ2,50; A. J. v. R. >10,—; K. R. v. S. ƒ100,—; M. L. v. W.—S. >10,—; L. W. ƒ2,50; J. d. B. D. Ï0,L. J. v. L. K. ƒ5,—; G. H. L. K. 95,—; Mej. H. en C. L. C. ƒ4.50; J. S. ƒ2,50; N. N. ƒ5,—; W. v. B. ƒ10,—; J. v. B. ƒ10,—; W. D. ƒ5,—; C. R. M. v. E. ƒ50,—; A. G. G. ƒ5,J. G. v. K. ƒ10,Coop. Melkverg. ƒ50,—; J. H. M. ƒ25,—; J. M. Ph. ƒ10,—; A. R. P. J. ƒ10,—; T. K. S. ƒ2,50; totaal 665,zodat nu is ontvangen 1852,77. Dit bedrag blijft helaas ver beneden het bedrag dat verleden jaar werd ontvangen, zo schrijft het comité. De penningmeester van het comité, de heer A. van Wingerde, zal gaarne uw gif ten in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize Antonis Duycklaan 12, als ten raad hui: Zijn gironummer is 153308. derland. Het merkwaardige is, dat zij alle drie ook in Boedapest in één straat woon den. Zij worden in het blok aan de Schip holweg in de woningen op drie boven elkaar gelegen etages gehuisvest. Op de beneden verdieping komt een Haarlems gezin te wonen. Het is begrijpelijk, dat deze Hongaarse gezinnen over deze oplossing bijzonder verheugd zijn. Dr. A. F. Portielje sprak over de omgang met dieren Aan gezelligheid heeft het de ongeveer tweehonderd bejaarden, die dinsdagmiddag de zaal van het Jeugdhuis aan de Donkere- laan te Bloemendaal geheel vulden, geens-* zins ontbroken. Daar heeft het comité onder voorzitterschap van mevrouw mr. M. N. Pee reboom Voller-Sedee met de nodige versna peringen en een verloting tot besluit van de ze geslaagde feestmiddag voor de bejaarden van de gemeente Bloemondaal, wel voor ge zorgd. Mevrouw Milly de Vries verhoogde de prettige stemming door bekende melodietjes op de piano ten gehore te brengen. De spreker van deze middag dr. A. F. J. Por tielje. had al dadelijk contact met de zaal door de interessante verhalen over zijn erva ringen in de omgang met dieren in Artis, waarover hij in een zeer levendige vertel trant verhaalde. Een aantal lantaarnplaatjes gaf een duidelijk beeld hoe dr. Portielje erin slaagt het vertrouwen van de wilde dieren te winnen. Spreker vertelde dat in de om gang met dieren, zelfs met gevaarlijke dieren, alles te bereiken is. Helaas heerst er aller- wege veel wanbegrip ten opzichte van het dier, doordat men het te veel wil vermense lijken óf het als slaaf behandelt. De natuur gaat voor de leer en een zogenaamde dieren vriend weet in feite vaak nog niets van zijn hond. Het gaat erom de houdingen, de ge laatstrekken en de geluiden van de dieren te leren kennen. De mens moet een afwachten de houding ten opzichte van het dier aanne men. Met dwang of medelijden bereikt men niets, wél met begrijpende liefde. Het komt erop aan goed te zien, dit is de hoogste func tie van de menselijke geest, aldus dr. Por tielje. Mevrouw Peereboom Voller dankte de spreker voor zijn boeiend betoog. Mevrouw Milly de Vries ontving uit handen van de presidente een doos zeep, omdat zij voor de tiende keer geheel belangeloos haar muzi kale medewerking aan deze middagen had verleend. Namens de bejaarden heeft de heer B. J. Knol het comité hartelijk dank gebracht voor het genotene. In zijn dankwoord betrok hij ook de burgerij van Bloemendaal die er fi- nanciëel het nodige voor had bijgedragen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een eenenveertigjarige café-pianist uit Heer len twee maanden gevangenisstraf opge legd omdat hij zijn te Haarlem woonach tige echtgenote en vier kinderen in de steek had gelaten en zijn gezin gedurende zes jaar het noodzakelijke levensonder houd had onthouden. Verdachte was des tijds door de Haarlemse i-echtbank tot zes maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf veroordeeld. De officier van Justitie bij het gerechtshof had bevestiging van dit vonnis gevraagd. Blijkens aanmeldingen van verschillende vooraanstaande dammers bestaat er veel ani mo voor de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van het district Kennemer- land. Voor deze wedstrijden, die op 7 januari 1957 beginnen, staat de inschrijving open tot 24 dec. Gespeeld wordt in hoofdklasse, eerste, tweede, derde klasse en jeugdklasse. Ook de niet bij een damclub aangesloten jeugd tot 19-jarige leeftijd, kan deelnemen. VÜftallenwedstryd Het vijftal van St. Bavo boekte in zijn wedstrijd tegen 't Oosten een klinkende 10—0 overwinning. K.N.C. kon H.D.C. er met 82 onder houden. De stand luidt nu: 1. St. Bavo 4 gesp. 8 pnt. 2. K.N.C4 6 3. H.D.C. a 3 4 4. H.D.C b3 0 5. 't Oosten4 0 De huisvesting van leerlingen zal op vrij wel het gehele terrein van het onderwijs in de komende jaren grote moeilijkheden op leveren. Aan de ene kant is er bij vrijwel alle takken van onderwijs een toeneming van het aantal leerlingen ten gevolge van de groei van de bevolking. Aan de andere kant zijn er beperkende bepalingen voor de uitvoering van bouwwerken wegens gebrek aan arbeidskrachten, waardoor ook de bouw voor het onderwijs wordt geremd. Het uitzonderlijk hoge aantal geboorten in de jaren 1946 en 1947 schept bovendien in de komende jaren vooral voor het uitge breid lager onderwijs, het nijverheidson derwijs en het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs bijzonder grote be hoeften. Aldus verklaart ministers Cals in een nota aan de Tweede Kamer over het bouwvolume voor het onderwijs. Het bedrag voor scholenbouw in 1957 is vastgesteld op f150 miljoen (in 1956 fllo miljoen). Hiervan komt voor het kleuter onderwijs 8 miljoen beschikbaar, voor het gewoon lager en voortgezet gewoon lager onderwijs (zonder gymnastieklokalen) 21, buitengewoon lager onderwijs 3, uitgebreid lager onderwijs (zonder gymnastiekloka len) 11, gymnastieklokalen voor g.l.o, v.g. l.o. en u.l.o 7.5, kweekschoolonderwijs en opleidingsscholen voor kleuterleidsters 4, voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs 26.5, lager nijverheidsonderwijs voor jongens 24, nijverheidsonderwijs voor meisjes 10, uitgebreid technisch onderwijs 5, middelbaar nijverheidsonderwijs 5, ho ger onderwijs exclusief Delft en Eindho ven 19 en voor internaten, seminaria en landbouwscholen 6 miljoen. Kleuterscholen De minister schat het aantal leerlingen op de kleuterscholen thans op 382.000. Nu de Kleuteronderwijswet van kracht is ge worden is de bouw van lokaliteiten ter ver vanging van volkomen ongeschikte ver blijven welke in deze sector van het on derwijs naar verhouding het meest voor komen noodzakelijk. Uit het geraamde bedrag van 8 miljoen gulden zullen 320 lo kalen gebouwd kunnen worden. Lager onderwijs Bij het lager onderwijs zal de sterke stij ging van het aantal leerlingen ten gevolge van de geboortepiek na de oorlog zijn uit gewerkt en zal een daling volgen. In de afgelopen jaren is 40 a 50 pet. van het bouwvolume besteed voor het lager onder wijs. Nu de geboortepiek-moeilijkheden zich gaan verplaatsen naar het u.l.o. v.h. m.o. n.o. is het nodig daar bijtijds on derdak gereed te hebben. Buitengewoon lager onderwijs De minister verklaart dat vele scholen voor b.l.o. reeds jaren in noodvoorzienin gen gehuisvest zijn. Wanneer deze nood voorzieningen ook in de komende jaren, voor zover dit nog maar even kan, zullen moeten blijven dienen, zou voor 1957 mei een bouwvolume van 3 miljoen gulden voor het b.l.o. kunnen worden volstaan. Aange nomen wordt, dat voor dit bedrag 75 loka len kunnen wor-den gebouwd, vak- en laatste schattingen (zónder de leerlingen van de scholen voor kinderen van schip pers en woonwagenbewoners) moet voor 1957 op een schoolbevolking van 44.000 worden gerekend. U.L.O. Volgens een (naar de minister zegt, on zekere) raming zou de schoolbevolking bij het u.l.o. op 1 januari 1957 183.000 zijn, op 1 januari 1962 een top bereiken van 269.000 vervolgens dalen tot 257.000 en dan weel een lichte stijging vertonen tot 263.000 op 1 januari 1970. Bij de berekening van deze aantallen is de belangstelling voor het u.l.o. geraamd in verband met de be langstelling voor het v.h.m.o. en het n.o. Hoewel het bouwvolume op f 11 miljoen is geraamd zullen er toch nog grote moeilijk heden ontstaan, die, door noodvoorzienin gen overbrugd moeten worden. Gymnastieklokalen Voor gymnastieklokalen ten behoeve van het gehele lager onderwijs, zonder het b.l.o.. is in het bouwprogramma 1957 afzonderlijk 7miljoen opgenomen. Deze zullen nage noeg volledig dienen om de scholen in nieuwe wijken in beperkte mate van deze lokalen te voorzien. Voor het gymnastiek onderwijs is na de oorlog weinig gedaan, omdat andere behoeften hoger werden aangeslagen. De reeds vóór de oorlog be staande achterstand op dit gebied is daar door groot gebleven. Het is. gelet op de medische rapporten, onverantwoord deze achterstand nog te vergroten, aldus de mi nister. Kweekscholen In december 1955 was de kweekschool bevolking 13.400. Afgezien van vervanging van bestaande huisvesting zal voor 2600 leerlingen nieuw onderdak gevonden moe ten worden, waarvoor f 15 miljoen nodig is. Voor opleiding van kleuterleidsters is voor f7.5 miljoen nieuwbouw nodig. V.HM.O. delbaar onderwijs zullen in de eerstko- Slotkoers Voorbeurs- gisteren koersen 3-3% Nederl/47 87l5/]0 88% 3 Nedl. 1962/64 89'6/in 89i3/,B A. K. U 226 224% Calvé Delft 304 303 Van Gelder Zonen 209% 208 K. N. Hoogovens 305 305 Nederl. Ford 341 340 N. Kabelfabriek 297 296 gew.Philips Gloeil. 248% 242 pref.Philips Gloeil. 157 157 Unilever 348% 344 Wilton Fijenoord 213% 212 Dordtsche Petrol. 781 773 Konkl. Petroleum 153,90 152,20 A'dam Rubber 77% 77 Holl. Amer. Lijn 187 185% N. Scheepv. Unie 169 169 Phs. van Ommeren 285 285 H. V. A 95% 94 Verg. Deli Mijen 99% 99% Amsterd. Bank 219 219 Ned. Handel Mij 170 170 Rotterd. Bank 190% 190 Twentsche Bank. 189 189 Anaconda Copper 76% 76 Bethlehem Steel 189% 189% U. S. Steel 72% 72% General Motors 46% 46 Shell Union 90% 91% 38% 38 mende drie jaren per jaar gemiddeld ten minste 473 lokalen moeten worden ge bouwd, afgezien van hetgeen nodig is ter vervanging in onhoudbare situaties. In 1954 en 1955 zijn vergunningen afgegeven voor het bouwen van respectievelijk 208 en 239 lokalen, inclusief vaklokalen (geen gymnastieklokalen). De bouw van v.h.m.o.-scholen eist door hun grootte rond 2 jaar, zodat in 1956 en 1957 de scho len zullen gereed komen, waarvoor in 1954 en 1955 bouwvergunning werd verleend. De minister heeft voor het v.h.m.o. f 26.5 miljoen gulden aan bouwvolume voor 1957 uitgetrokken. Indien alleen grote scholen van 15 klasen zouden worden gebouwd, zou dit betekenen, dat 25 scholen of 375 klaslokalen met bijbehorende vak- en gym nastieklokalen tot stand kunnen komen. Nijverheidsonderwijs Bij het nijverheidsonderwijs zal het maximum der schoolbevolking in het cur susjaar 19631964 worden bereikt. Het aantal leerlingen zal dan rond 30.000 ho ger zijn dan in het cursusjaar 19561957. De sterkste stijging van het aantal leerlin gen doet zich daarbij echter voor in de pe riode 19571961, namelijk rond 25.500. Er zou bij toepassing van uitsluitend tra ditionele bouw in de eerstkomende jaren een bouwvolume van 40 miljoen gulden per jaar beschikbaar moeten zijn om de groeiende schoolbevolking op te vangen. Het is echter slechts mogelijk 24 miljoen uit te trekken, zodat noodvoorzieningen nodig zullen zijn. Dat zal ook het geval zijn bij het nijverheidsonderwijs voor meisjes. Daar komt een zeer sterke stijging in de periode 19581961, een maximum voor het cursusjaar 19611962 en daarna een da ling tot een niveau van 76 a 77.000. In de betrekkelijk korte periode 19571962 zou den rond 23.000 leerlingen moeten worden opgevangen en op langere termijn, 1957— 1965, 19.000. Rekening houdende met de vervolgopleidingen dienen deze getallen van rond 23.000 en 19.000 te worden ver hoogd tot 32.000 respectievelijk 26.000. De plannen voor nieuwbouw, verbouw en uitbreiding van schoolgebouwen voor het middelbaar nijverheidsonderwijs voor jongens belopen in totaal een bedrag van f 58 miljoen. Zouden deze plannen in de eerstkomende 10 jaren worden verwezen lijkt, dan zou per jaar een bedrag van f 6 miljoen beschikbaar moeten zijn. Het voor 1957 uitgetrokken bedrag ad f 5 miljoen zal dus enige vertraging in de uitvoering van deze plannen veroorzaken. Hoger onderwijs De belangstelling voor het hoger onder wijs neemt sterk toe. Bij nieuwbouw ko men de bouw- en inrichtingskosten per student op f 40.000 voor de A-faculteiten en op f 60.000 voor de B-faculteiten. Met de noodzakelijke bouwvoorzieningen zullen dus zeer hoge bedragen gemoeid zijn. Voor 1957 wordt f 25 miljoen uitgetrokken. In een boerderij bij Utrecht, die bewoond wordt door een 82-jarige moeder met twee zoons en een dochter heeft de 38-jarige zoon in de afgelopen nacht zijn 47-jarige broer door hamerslagen op het hoofd van het leven beroofd. Op doktersadvies diende de 47-jarige zoon zijn bejaarde moeder geregeld medi cijnen toe. De jongste zoon verzette zich daar steeds tegen. Vermoedelijk als gevolg van een opgelopen hersenschudding had deze zoon het waanidee dat zijn moeder door zijn broer zou worden vergiftigd. Gisteravond is hierover, zoals meermalen was gebeurd, een hevige ruzie ontstaan. Nadat het gezin naar bed was gegaan, heeft de zoon in de loop van de nacht zijn sla pende broer in bed overvallen en met een hamer de schedel ingeslagen. Om zes uur vanochtend is hij aan het politieposthuis zijn daad komen vertellen. Bij de komst van de politie aan de boerderij waren de moeder en dochter, die beiden nog sliepen, nog onbekend met het gebeurde. HAARLEM EN OMGEVING Geen spreekuur. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers is vrijdag verhinderd zijn wekelijks spreekuur te houden en wethou der A. J M. Angenent op donderdag. Bijeenkomst. De afdelingen Haarlem I en II van de Par'vj van de Arbeid beleg gen op donderdagavond 13 december in het gebouw Wilhelminastraat 22 een gemeen schappelijke bijeenkomst, waar onder meer het Kamerlid drs. D. Roemers een inleiding zal houden over bezitsvorming, bestedings beperking en de economische situatie, in samenhang met C internationale situatie. Hogere keurlonen. In overeenstemming met de onlangs door de Haarlemse raad be sloten verhoging van de slachthuistarieven hebben thans ook B. en W. van Heemstede een overeenkomstig voorstel bij de raad ingediend. Postduivententoonstelling. De post- duivenhoudersvereniging H. A, K. houdt haar jaarlijkse tentoonstelling van duiven op zaterdag 15 en 16 december in café Van Es aan de Lange Boogaardstraat te Haarlem. VARA-avond te Heemstede. Op woens dag 23 januari houdt de afdeling Heemstede van de VARA een bijeenkomst in het Minerva-theater, waarop de revue „Hallóó- Goei'ndaag" vertoor.J wordt. Medewerking verlenen Cees de Lange en Rijk de Gooyer. Benoemd. De heer E. Belgraver, onder wijzer aan de Floraschool in Haarlem is be noemd tot hoofd der openbare lagere school te Zuilichem. Met bromfiets tegen autoportier. In de Van Wickevoort-Crommelinstraat in Haar lem-noord is een drieëndertigjarige wijk verpleegster met haar bromfiets tegen een portier van een bestelauto opgereden en gevallen. Met een ontwrichte linkerschou der werd zij naar de Deo vervoerd. Het portier is waarschijnlijk door een uk- wind opengeslagen. Lezing over Kaj Munk. Op donderdag 13 december zal ds. J. Terpstra in de mu ziekzaal van Brinkmann te Haarlem een lezing met lichtbeelden houden over het leven van de bekende Deense predikant, dichter, toneelschrijver en martelaar Kaj Munk. Jeugdbyeenkomst. Op vrijdagavond zal een jeugdbijeenkomst in de Imanuël- kapel aan de Nieuwe Kruisstraat 14 te Haarlem worden gehouden, waaraan een jeugdgroep medewerking verleent; ook wordt een film vertoond óver het ieugd- werk ir Herland

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9