Edelvorm Costuums Voordracht over Franse operette en haar beroemdste vertolksters Bebouwing „De Rijp" komt volgende week aan de orde Amsterdamse Beurs 13 RAAD BLOEMENDAAL Bejaardencentrum voor tweehonderdvijftig personen Haarlemse scholieren win nen televisiecompetitie Kogels uit straaljager vlogen door gemeentehuis Nixon naar Oostenrijk Bram Wisman sprak over AraRisebe landen ZAMDVOORT Films voor ,,'t Helm" HAAPLEMHÊPMÊER J. C. Gehrels neemt afscheid van Het Witte Kruis Bob Kion vertoont films bij gymnastiekuitvoering Burgerlijke Stand van Haarlemmerliede SaauaFVoorcï Rekrachïi^d in de Franse Assemhlée Scheepvaart Kort nieuws W. Voet Zonen DONDERDAG 13 DECEMBER 1956 De gemeenteraad van Bloemendaal is heden, donderdagmorgen, bijeengekomen ter behandeling van de gemeentebegroting 1957, die een tekort aanwijst van bijna vier honderdduizend gulden. Meegedeeld is, dat de kans op het bouwen van een protestants bejaardencentrum op „De Rijp" is gestegen en dat een voorstel de volgende week in de raadsvergadering aan de orde zal ko men.. Plannen voor de aanleg van sport velden in Acrdcnhout en het openstellen van het terrein bij het duinmeer aan de Zeeweg verkeren in een vergevorderd stadium. Mr. Vliegen (Arbeid) opende de al gemene beschouwingen en merkte op, dat het voor een gemeente van belang is, dat er een basis van zelfstandigheid bestaat. Anders kan verslapping ontstaan. Dit dient voorkomen te worden. Volgens spreker ziet de begroting er in schijn ongunstig uit. Vermoedelijk zullen de uitkomsten wel meevallen; dit is in het verleden steeds gebleken. Bloemendaal is meer en meer een recreatieoord geworden, hetgeen met zich meebrengt een groter gebruik van we gen dan vroeger. Handhaving van het uiterlijk der gemeente is geboden, maar ook die van het innerlijk en hierbij dacht spreker aan het onderwijs. Het aantal bui tenleerlingen is bijzonder groot en vergt veel geld van de gemeente. Spreker vroeg aandacht voor de beoefenmg van sport door de jeugd. Is het mogelijk een goede subsidieregeling te maken, eventueel in samenwerking met omliggende gemeenten? In het afgelopen jaar zijn meer plannen gemaakt dan in de daarvoor liggende jaren voor de woningbouw. Tevreden kan men niet zijn. Dat er weinig gebouwd kon wor den, kwam door dat er moeilijkheden moesten en moeten overwonnen worden bij aankoop van gronden. Daardoor ontstaan ongewenste woontoestanden, zoals in Stoels hofje en aan de Dompvloedslaan. De gemeente dient aandacht te besteden aan bejaardenzorg; mogelijk ontstaat daardoor woonruimte voor jonge gezinnen. Spreker heeft vernomen, dat als „De Rijp" ver bouwd wordt Bloemendaalse bejaarden daarin gehuisvest worden. Voorts vroeg spreker aandacht voor de bouw van wo ningwetwoningen en somde hij een aantal wensen op, zoals bouw politiebureau te Aerdenhout, aanleg sportvelden, badhuis te Vogelenzang en bebouwing kop Zeeweg. Mr. Vliegen informeerde of B. en W. reeds besloten hebben aan onder-steunden een extra-uitkering te geven en of zij al een voorstel hebben voorbereid inzake het handhaven van een huwend? ambtenares. Rijksbijdrage nodig De heer Smidt van Gelder (V.V.D.) zei, dat door het besluit tot aan koop van een buitenplaats de reserve sterk gedaald is. Een rijksbijdrage is van belang. De gemeente raakt steeds achterop door behoud van natuurschoon en door betalen van kosten voor buitenleerlingen bij het onderwijs. De tekorten zullen siijgen door loonsverhogingen enzovoorts. De bijdrage voor buitenleerlingen (vijftig percent ge woon lager onderwijs en tachtig percent uitgebreid lager onderwijs) drukt bijzonder op de uitgaven. Ten laste van het onder wijs komt ongeveer achthonderdduizend gulden. Hoe staat het met de bebouwing Kop-Zeeweg en openstelling terrein bij het duinmeer aan de Zeeweg? Spreker uit te kritiek op het ontwerp-streekplan Zuid- Kennemerland ten aanzien van Bloemen daal en hoopte, dat Provinciale Staten het plan zullen terugwijzen als onaanvaard baar. Een gemeente als Bloemendaal. waarin vrijwel geen ondernemingen geves tigd zijn, maar die als vestigingsplaats van forensen en als recreatieoord voor aan grenzende gemeenten verhoudingsgewijs veel ten koste moet leggen aan het onder wijs en aan het behoud van het natuur schoon, raakt hoe langer hoe meer achter op. Goedkope woningen De heer P i n x t e r (K.V.P.) zette uit een op welke wijze de tekorten steeds stij gen. Er dienen maatregelen getroffen te worden, maar aan de andere kant mag het uitvoeren van werken niet verwaarloosd worden. Bloemendaal heeft een tekort aan goedkope huizen en spreker beval de bouw van woningen met lage huur door middel van een premie aan. Een grote samenwer king is ontstaan bij het verzamelen van hezwaren tegen het ontwerp-streekplan. Het is te hopen, dat die gedeelten, die on aanvaardbaar zijn. uit het plan gelicht worden Voorts vroeg spreker te bevor deren, dat sportvelden worden aangelegd. Droevig stuk Mr. De Jong Schouwenburg (Prot. groep) noemde de begroting een droevig stuk, omdat zij een nadelig saldo van bijna vierhonderdduizend gulden aan geeft. Spreker pleitte voor de samenstel ling van een commissie, die nagaat of de besteding der gelden op doelmatige wijze ADVERTENTIE van ƒ98.00 tot ƒ158.00 Gen. Cronjéstraat 1 a-1 b - Tel. 1604.') In de tweede ronde van de competitie issen leerlingen van middelbare scholen, ader de titel „Spieken verboden" geor- 'aniseerd door de A.V.R.O.-televisie. kwam voensdagmiddag Haarlem in het strijdperk egen Middelburg. Leerlingen van het Kennemer lyceum en het Stedelijk gymna sium namen aan de wedstrijd deel. Het resultaat van de competitie, waarin de leerlingen allerlei opdrachten moesten vervullen, was, dat Haarlem de wedstrijd won. Het Kenmemer Lyceum en het Ste delijk Gymnasium plaatsten zich hiermede in de finale. geschiedt en zich zal beraden over moge lijke bezuiniging op gemeentelijk financieel terrein. De bouw van een raadhuis is mo gelijk niet actueel omdat hij niet op de prioriteitslijst geplaatst kan worden. Toch mogen de voorbereidingen niet gestag neerd worden. Hulde bracht spreker aan het college en in het bijzonder aan de bur gemeester voor de wijze, waarop men in het geweer is gekomen tegen het „be ruchte" streekplan. De burgerzin is door de actie bevorderd, buurtverenigingen zijn in oprichting. De besturen kunnen zich ver zekerd zijn van de steun van B. en W. en de gemeenteraad. Spreker informeerde naar de stand van zaken inzake de bouw van een politiebureau en de bebouwing van de Kop-Zeeweg en hield een beschou wing over de volkshuisvesting, die hij een zorgenkind noemde. Is het bouwvolume geheel besteed? Hoe staat het met de ver zorging van bejaarden? En met de bouw van een cultureel centrum? Een goede ver zorging van de gemeente is van groot be lang en spreker bracht hulde aan Publieke Werken. Toch dienen maatregelen getrof fen te worden, als bezuiniging mogelijk is. Extra kosten De burgemeester, dr. D. H. Peere boom Voller, was van mening, dat de begroting niet beïnvloed wordt door het onderhoud van wegen. De extra-kosten liggen op het gebied van het onderwijs. Bloemendaal is nog steeds een bijzondere forensengemeente; de helft der werkenden werkt' buiten de gemeente. Gesproken is over de moeilijkheden bij de aankoop van bouwgrond. Het is niet mogelijk een groot uitbreidingsplan te maken, omdat het in het streekplan moet passen. Daardoor ont staan stagnaties. De gemeente dient zich te beperken tot „afronden" van bebouwin gen. Het is echter moeilijker kleine ter reinen aan te kopen dan grote. Wat betreft de aanwijzing van een plaats voor de bouw van een politiebureau te Aerdenhout is spoedig een beslissing te verwachten. Om het tekort op de begroting te dekken zal een beroep moeten worden gedaan op het rijk door een extra-bijdrage te vragen. Het rijk steunt in het bijzonder die gemeenten, die industrie hebben. Bloemendaal heeft een ander karakter, maar heeft ook een extra-uitkering nodig. Het ruilen van grond met de Kcnnemer- duinen is een kwestie van tijd. De sfeer tussen het bestuur en de gemeente, die vele jaren moeilijk is geweest, is verbeterd. Tegen de samenstelling van een commissie voor de besteding heeft spreker in principe geen bezwaar, maar de werkzaamheden zijn niet gemakkelijk en vergen zeer veel tijd. De bouw van een raadhuis raakt niet op de achtergrond, aldus deelde spreker mee. De architect gaat verder met de voor bereidingen. Als de bouwstop opgeheven wordt zullen de plannen klaar zijn en dan kan direct met de bouw worden begonnen. De burgemeester vervolgde, dat hij de bouw van een cultureel-centrum zeer be langrijk acht. De financiën ontbreken ech ter. Verder sprak de burgemeester over het streekplan en het verheugde hem, dat de bevolking er grote belangstelling voor heeft. Publieke Werken Wethouder Van Geluk (V.V D.) deelde mede, dat voor de verbreding van de Zandvoorterweg de gelegenheid tot aan koop van gronden niet geboden is, dat verdere uitvoering van de bebouwing van de Kop-Zeeweg nog niet mogelijk is ge weest, maar dat op korte termijn plannen de raad aangeboden worden, dat spoedig het terrein bij het duinmeer opengesteld kan worden. Er zal een theehuis gebouwd worden en het is de bedoeling het terrein zodani" te exploiteren, dat het voordeel oplevert. Het wachten is op voldoende be groeiing van het terrein. Inzake de aanleg van sportvelden in Aerdenhout is spoedig een voorstel te verwachten. De planolo gische dienst heeft blijkbaar bezwaren tegen het plaatsen van doelpalen. Dat achtte spreker vreemd, omdat Gedepu teerde Staten het besluit tot aankoop dei- gronden als sport velden hebben goed gekeurd. Er bestaan plannen om in Voge lenzang een clubhuis op een sportterrein te bouwen. Daarin komen douches, die de bewoners ook kunnen gebruiken. Tenslotte gaf de heer Van Geluk in over weging een bedrijfseconoom aan te stellen, die de bestedingen nagaat en bezuinigings voorstellen aanhangig maakt. Extra uitkering aan gesteunden Wethouder H ij s z e 1 e r (A.R.) verklaarde dat aan gesteunden een extra-uitkering zal worden uitgereikt. B. en W. moeten nog een besluit nemen. Spreker deelde mee. dat kort geleden begonnen is met de bouw van drie en zestig woningen (vier en twintig en vijftien aan de Bovenweg en vier en twintig aan de Noordlaan). Er is een goede kans, dat er toch woningwetwoningen gebouwd worden. De plannen woningen te bouwen bij de Donkerelaan en de Noordlaan volgens ar tikel 20 van de Wederopbouwwet hebben kans van slagen, omdat de vroeger inge diende bezwaren ingetrokken zijn. In het volgend jaar zal een enquête ge houden worden naar het aantal bejaarden en de toestand van deze groep. Er wonen omstreeks 2440 dames en heren boven 65 jaar, waarvan velen in tehuizen, in deze gemeente. De Rijp Dc wethouder deelde mee dat in de raadsvergadering van donderdag 20 decem- cen voorstel aan de orde zal komen om de stichting van diaconieën der hervormde ge meente uit Haarlem en omliggende ge meenten in de gelegenheid te stellen „De Rijp" in te richten als bejaardencentrum. Er zal aan tweehonderdvyftig protestantse bejaarden woongelegenheid worden ge boden; dertig inwoners van Bloemendaal zullen daar onderdak vinden. Een derde deel der bewoners behoort tot de groep mindcr-draagkrachtigen. In de naaste toekomst zal het Marine Hospitaal te Overveen opgeheven worden; dan zal de r.k. stichting in de gelegenheid worden gesteld katholieke bejaarden in het gebouw op te nemen. Onderwijs Wethouder mejuffrouw dr. Nolte (K.V.P.) merkte op, dat de kosten van bui tenleerlingen volgens de wet wel vergoed worden, maar dat het bedrag afhangt van de totale kosten per leerling. Hierover be staan echter verschillen, waardoor een ge- Consternatie in Leusden Het dorpje Leusden in de provincie Utrecht is vanmorgen opgeschrikt door een „luchtaanval". Met harde klappen sloegen in het gemeentehuis enkele kogels in, die waarschijnlijk afkomstig waren van vier straaljagers van de vliegbasis Soesterberg, die om ongeveer half elf over Leusden vlo gen. De gemeentesecretaris, de heer A. F. H. Buining, die in de hall van het ge meentehuis liep, werd bijna het slachtoffer: op anderhalve meter van hem af sloeg een kogel,waarschijnlijk van lichtspoormunitie, dwars door twee glazen deuren op de grond en veroorzaakte daar een grote schroeiplek. Andere kogels die eveneens door deze glasdeur waren gevlogen, ver oorzaakten overal in de hall glasschade. Het secretarie-personeel was zo geschrok ken, dat het de hall binnen kwam lopen en ook talrijke burgers, die de klappen hadden gehoord, stroomden naar het gemeentehuis toe. Men heeft nog vier kogels kunnen terugvinden. Overal" in het rond lagen scherven en stukken van de muur waren afgesprongen. Een inwoner van Leusden, die net het gemeentehuis had verlaten en in zijn auto wilde stappen, ontsnapte even eens aan de dood toen enkele kogels dwars door zijn auto vlogen. De consternatie in Lensden was bijzonder groot. Naar de Luchtmachtvoorlichtingsdicnst mededeelt is de „beschieting" vermoedelijk veroorzaakt door een technische storing. Een commissie stelt een onderzoek in. "Voorlopig wordt aangenomen, dat de wa pens van een Gloster Meteor van .Soester berg een klein aantal patronen afschoten juist op het moment dat het toestel boven Leusden een lichte duik maakte. ATTr-USTA, Georgia"), (Reuter) De Amerikaans" vice-president Richard Nixon za] on verzoek van president Eisenhower de volzende werk naar Oostenrijk gaan om het probleem van de Hongaarse vluchte lingen te bestuderen en aan te bevelen welke verdere hulp de V.S. kunnen bieden, aldus is in Augusta bekendgemaakt. Woensdagavond heeft de persfotograaf Bram Wisman voor leden van de afdeling VII van de Partij van de Arbeid in het ge bouw van de speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" in Oud-Schoten verteld van zijn ervaringen opgedaan tijdens een reis, welke hij onlangs in opdracht van een Nederlands dagblad door Tunesië, Lybië en Egypte maakte. Hij illustreerde daarbij zijn verhaal met een serie bijzonder fraaie kleurendia's. Schilderachtige steden en dorpen met de onafscheidelijke moskeeën en hun slanke minaretten, primitieve Be- doeïenenmarkten en onafzienbare olijfbo menplantages ontrolden zich aan het oog van de aanwezigen. Bij al deze schoonheid steekt de slechte staat van de volksgezond heid echter schril af. De kindersterfte bij voorbeeld is er schrikbarend. Twee van elke drie kinderen worden niet ouder dan drie jaar. In Tripolis, een van de twee hoofdste den van Lybië, zijn de Nederlanders zeer populair, zo vertelde de heer Wisman. Dit voornamelijk vanwege het feit, dat onze landgenoot Adriaan Pelt de geestelijke va der van de grondwet van deze voormalige Italiaanse kolonie is geweest. Als blijk van erkentelijkheid hiervoor is een van de fraaiste boulevards in Tripolitanië naar deze Nederlander vernoemd. De Unesco besteedt in Lybië kapitalen om de bevol king tot goede landbouwers om te scholen, maar het is moeilijk deze mensen van hun eeuwenoude begrippen over landontgin- ning af te brengen. De landbouw geschiedt er dan ook nog voornamelijk met zeer pri mitieve middelen. De heer Wisman vertelde, dat hij in Egypte vriendelijk welkom werd geheten, maar dat hij zich om de drie dagen op het politiebureau moest melden, terwijl het verblijf in een hotel alleen dan was toege staan indien de naam van dit hotel voor kwam op de door de autoriteiten samenge stelde lijst. Beelden van enkele pyramiden en van het inwendige van deze reusachtige bouwwerken vormden het slot van dit boeiende reisverhaal waarvoor de vertel ler een dankbaar applaus ten deel viel. 3-354 Nederl.»47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers Openings gisteren koersen 885-4 881/, 89,3'i8 89% 22254 222 298 297 20454 204 300J4 300 330 325 300 298 242 239 158 158 34254 340 208 208 771 758 ex-div. 152,20 150,60 7754 78 18554 18754 16854 168 9654 97 100 101 21714 2175$ 16954 169% 18654 186 186 186 7654 7654 189% 18654 73 7254 46% 45 54 91% 91 38 meente met veel buitenleerlingen voor ho gere kosten staat dan een gemeente met minder buitenleerlingen. De I.V.O.-school heeft bijvoorbeeld negentig percent buiten- leerlingen. Na de replieken werd de vergadering ge schorst tot vanmiddag. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben het besluit van de Bloemendaalse gemeenteraad om een bedrag van 500.000 uit de reserve te putten en te besteden voor de aankoop van een buitenplaats, goedgekeurd. In de heden gehouden vergadering van de gemeenteraad deelde de burgemeester mede, dat het thans te verwachten is, dat het rijk een extra bijdrage uit het ge meentefonds zal verstrekken, waardoor het tekort op de begroting 1957 zal worden gedekt. De leden van de Alliance Frangaise te Haarlem werden woensdagavond in de aula van het Stedelijk Gymnasium ver gast op een voordracht door Fanély Re- voil over de Franse operette en haar be roemde vertolksters. Spreekster had haar lezing genoemd: „Reines, bergères et di- vettes". De koninginnen en herderinnen gingen blijkbaar aan de diva's vooraf om de geschiedenis van de operette een cul tuurhistorische basis te geven. Gewoonlijk acht men de geboorte der operette te kunnen fixeren in de vijftiger jaren van de vorige eeuw en wel met de opéra's-bouffes van Offenbach en de lich tere nabootsingen daarvan. Maar de geest der parodie welke Offenbach er toe bracht met zijn „Orphée aux enfers" de beroemde opera van Gluck te ridiculiseren en die later de grote pianist Raoul Pugno zij het dan onder een deknaam noopte om de klassieke opera „Joseph" van Méhul te persifleren in een briljante operette (Joséphine vendue par ses soeurs") kwam honderd jaar geleden niet zo maar pardoes het Franse leven verrijken. Die fijne spotlust had er altijd geleefd. Hij zocht en vond nu echter een nieuwe vorm om zich te manifesteren. De opéra-comique van Jean-Jacques Rousseau (Le devin du vil lage) en de ontwikkeling die dit genre in de tweede helft der achttiende eeuw doormaakt (en waaraan de namen van Monsigny, Duni, Grétry en Favart ver bonden zijn) bereidden die vorm voor. En ook deze werken hadden hun voorgangers, reeds in de middeleeuwen, met kluchten, herderspelen (denk aan „Robin et Marion"' van de troubadour Adam de la Halle) en wat de geest der spiritualiteit betreft in de hoofse Franse chansons van de vijf tiende en zestiende eeuw. Wij kunnen deze meestal in kunstige polyfone bewerkingen, die zeer ernstig aandoen, zoals bijvoorbeeld de vierstemmige zetting die Pierre de la Rue van het lied „Autant en emporte le vent" maakte voor de koorboeken van Maria van Bourgondië, die men in de Ko ninklijke Bibliotheek te Brussel nog steeds kan bewonderen. Als men Fanély Revoil deze bijzonder geestige coupletten hoort en ziet voordragen, dan verdwijnen de grenzen van ruimte en tijd en ez-vaart men dat de Fransen van toen net zo spiritueel konden zijn als die van de rococoperiode en die van het tweede keizerrijk, om van die van van daag maar niet te spreken. De stichting ,,'t Helm" heeft voor don derdag 20 december in theater „Monopole" een filmprogramma vastgesteld van uit zonderlijke duur en kwaliteit. Het omvat de Franse film „Crin Blanc", door ons reeds geprezen om haar schoonheid naar inhoud en vorm, een sprookjesachtig ge geven op poëtische wijze in beeld gebracht. Men kan voorts kennis maken met „The pleasure Garden" (De tuin der vreugden), een film vol speelse spotternij en bizarre humor. De hoofdfilm „Het tweede gezicht" (Dead of night) is de creatie van niet minder dan vier regisseurs onder wie Ca- valcanti. Een hoogst merkwaardige film van Engelse makelij. Het thema is de droom, die aan de werkelijkheid vooraf gaat: het reeds geziene en beleefde. Het is geruime tijd geleden, dat de stich ting ,,'t Helm" zich op filmgebied bewoog. Met dit ongeveer drie uur durende pro gramma vangt zij haar werkzaamheid weer aan. Na meer dan veertig jaar voorzitter van de onder-afdeling Vijfhuizen van de Noordhol landse Vereniging „Het Witte Kruis" te zijn geweest heeft de drieentachtigjarige heer P. C. Gehrels deze functie neergelegd. Het voorzitterschap van de heer Gehrels is nauw verbonden met.de geschiedenis van deze onder-afdeling, welke in 1916 werd op gericht. Voorheen was het Witte Kruis in Vijfhuizen ondergebracht bij de afdeling Hoofddorp. Gezien de grote afstand tussen deze plaatsen en het feit, dat zelfstandig wer ken voor Vijfhuizen praktischer was, werd besloten tot het stichten van een onderafde ling over te gaan. De eerste jaren waren echter voor het bestuur verre van gemakke lijk. Men denke slechts aan het inrichten van het gebouw, het aanschaffen van de hier voor benodigde outillage enz. Het eerste Witte Kruis-gebouw was dan ook een ver bouwde woning, die betrekkelijk achteraf aan de Vijfhuizerweg stond. Toen echter de vereniging begon te groeien, moest men plan. nen maken voor een ander pand. Aan de totstandkoming van het huidige, moderne Witte Kruis-gebouw aan de Spieringweg heeft de heer Gehrels zijn krachten gegeven. Toen dit centrum voor de volksgezondheid tegen het einde van het jaar 1939 in gebruik werd genomen, betekende dit tevens een grotere vlucht van het Witte Kruiswerk. Hierbij is de heer Gehrels steeds de stuwen de kracht geweest, die dank zij zijn jaren lange ervaring in moeilijke tijden de ver eniging in de juiste banen wist te leiden en tot grote bloei bracht. De jaarlijkse gymnastiekuitvoering van de r.k. sportvereniging „D.S.O." te Vijf huizen, die op woensdagavond 19 december aanstaande in het gymnastiekgebouw aan de Spieringweg zal worden gehouden, zal een bijzondere attractie krijgen, daar de heer Bob Kion hier een filmvoorstelling zal geven. Het programma begint met uitge breide demonstraties van de verschillende gymnastiekgroepen, waaraan onder andere wordt medegewerkt door de kleuters, meis- jesgroepen en dames. Bij de films, die Bob Kion zal vertonen, is onder meer een film, die werd opgeno men in het bekende natuurreservaat, het „Kruger Wildpark" in Afrika, welke streek door het gezelschap Kion op één van de tournees werd bezocht. ONDERTROUWD: G. W. Vreeburg en J. M. Zuurbiers; Th. W. Diepzand en M. van Soelen; G. Vos en P. J. J. Roelofs; J. P. v. Warmerdam en E. C. Groot; P. J. van Brug gen en G. B. Sijm. GETROUWD: Chr. H. Broekmeulen en M. Kassing; B. G. Henkens en T. M. Visser; P. H. van der Kamp en J. C. Thorborg; J. G. M. Valent en Th. J. Termijn. BEVALLEN: Jannie Wilhelmina, dochter van A. Bronk en W. G. v. Dooijenweert; Petronella, dochter van J. Roodenburg en A. C. J. Harmeijcr. OVERLEDEN: C. Boeregeest, oud 79 jaar. Het was de „conférencière" vooral te doen om de figuren van vertolksters van het lichte Franse zangtoneel naar voren te ha len. En als zodanig werd madame Favart- Duronceray (17271772) de vrouw van de librettist en directeur van de Opéra Co- mique veelzijdig besproken. Zij was met haar revolutionaire ideeën betreffende kostumering en karakteristieke voordracht kunst het prototype van de latere operette diva. Ook het genre van de parodie werd door haar met succes gelanceerd. De ge vierde lichte sopraan madame Dugazon, wier stemtype nog steeds haar naam draagt, werd genoemd bij de grote figu ren die de opera-bouffe voorbereidden. En toen Offenbach met „La belle Hélène" en „Orphée aux enfers" alle dammen door brak, beschikte hij over briljante vertolk sters als de dames Ugaldi, Duvernoy, Gar- nier, Simon, Gervais, die zijn successen waarborgden en wier namen niet vergeten zijn. Maar men vindt deze figuren ook terug aan de wieg van de geesteskinderen van Lecocq, Serpette, Audran, Varney, Plan- quette en tallozen meer. Nieuwe sterren doken op, van welke een Lavallière, een Déjazet en een Théo met ere genoemd worden. Zij werden mees teressen in het lanceren van satirieke cou pletten. Uiteraard wemelt het van anek dotes om deze namen. Bijzonder geestig vertelde madame Revoil ook haar eigen ervaringen als twintigjarige debutante op het opcrettetoneel. De wijze waarop zij als illustratie van haar causerie enkele cou pletnummers uit het repertoire voordroeg, typeerde haar mede tot een ster in het genre. De Franse operette werd na de eerste wereldoorlog in haar ontwikkeling geremd door de jazz-invasie en door de bioscoop die haar grootste concurrent mag heten. Wat niet wegneemt dat componisten van betekenis interessante pogingen gedaan hebben om het genre op hoger plan in het leven te houden. Hiervan gaf de spreekster/ zangeres een treffend voorbeeld met cou pletten uit de operette „Ciboulette" van Reynold Hahn, die muziek schreef van klassieke allure. Het genre kan niet uitsterven. Wat toch zou de Fransman zijn zonder „le co- mique"? Hji kan niet leven zonder geestig heid "n snot. Ook in muzikaal opzicht is het komische een bijzondere eigenschap van dit volk. Het zal ook wel niemand van de aanwezigen bevreemd hebben, dat ma dame Revoil haar voordracht besloot met de woorden: „II n'y a que du comique". 0.9, de Klerk PARIJS CAFP. Reuter) De Franse Nationale Vergadering heeft met 320 te- "en 216 .stemmen het Saarakkoord be krachtigd Tn een aanvullend artikel op het voorstel fot bekrachtiaina verzoekt men de reeerina nieuwe onderhandelingen tp berinnen ovw de kolenmijn Warndt. die tot het Saamehipd behoort maar waarvan de rappen onder Frans rehied lonen. Pre- mier Mo'iet zei bij de slotdebatten: „De onderhandeh'nren over de Saar tussen Frankrijk en Duitsland draeen bij aan de Euronese gedachte". Hij hield een vurig riTëidddi voor de verzoening tussen Frank rijk en West-Duitsland. Abbedi.ik, pass 11 Puerto Rtco n Cristobal Amor, 11 te Rotterdam. Arendskerk, 11 v Rotterdam n Bremen. Alblasserrii.ik. 14 te New Orleans verw. Angolakust. 12 v. Dakar n Le Havre. Arendsdiik, 12 te Bremen. Arkeldijk, 14 te Semarang verw. orneo. 11 v. New York n. Boston. Alcyone. 12 te Victoria v. Rotterdam. Aalsum, 12 te Antwerpen v. Las Palmas. Alblasserdam, 14 te N Orleans verw. v. Houston Appingedijk. 12 te Montevideo v. Santos. Attis, 12 te Curacao. Ariadne, 12 60 m. n n.o. Alexandrië n. Alexandri Aagtedijk, 12 te Le Havre verw. Alamak, 13 te Antwerpen verw. Alphard, 11 te Rio de Janeiro. Aalsum. 13 te Rotterdam. Amstelbrug, 12 te Amsterdam. Atje Ray S. 13 te Rotterdam. Abbedi.ik, 13 te Cristobal. Ainati, 12 v. Ilheos n. Bahia. Alphacca. 13 te Boston. Alphard. 13 te Santos. Argos, 13 te Malta. Bengalen. 12 v Rotterdam n Hamburg Batang. 12 te Barcelona v. Genua. Beninkust. 12 te Lagos. Billiton. 12 te Penang v. Priok. Borneo. 11 v. New York n. Boston. Breda, 13 te Willemstad. Bantam, pass. 12 Key West n. Belawan. Boissevain, 13 te Mauritius. Boskoop. 13 te Curagao. Cirrus. 11 v. Rotterdam n. Atl. Oceaan. Caltex Pernis. pass. 12 Gibraltar n. Sidon. Crania, 12 v. Bombay n. Calcutta. Clavella, 12 te Bombay. Cradle of Liberty, 12 te Punta Cardon n R'dam. Castor, 9 v. Cartagena n. Barranquilla. Charis, 11 te Amsterdam n. Hamburg. Calamares, 12 v. New York n. Cartagena. Camerounkust, 13 te Dakar. Cottica, 13 te Madeira. Duivendrecht, 11 v. Duinkerken n. New York Dalerdijk, 13 te Vlissingen n. Antwerpen. Esso Rotterdam, 11 v. Corpus Christi n. Antw. Esso Den Haag. pass. 11 Vlissingen n. Rastanüra. Elizabeth B, 15 te Kopenhagen verw. Enggano. 10 v. Singapore n. Kaapstad. Eemland. 12 te Recife. Erinna. 12 te Singapore. Eemdijk, 12 v. Havana n. Vera Cruz. Etrema, 13 te Pta. Cardon. Eenhoorn, 12 te Rotterdam. Friesland SSM, 18 te Philadelphia verw Groote Beer, 12 te Rotterdam. Garoet, pass. 11 Finisterre n. Rotterdam. Gaasterkerk, 12 v. Shanghai n. Manilla. Gabonkust, 12 v. Antwerpen n. Hamburg. Gouwe. 12 te Amsterdam. Guineekust, pass. 13 Vlissingen n. Antwerpen. Heemskerk, pass. 11 Ouessant n. Antwerpen. Hecuba, 14 te Rotterdam verw. Hathor, 13 te Pencacola v. Pt. Au Prince. Hermes, 12 te Lalibertad v. Acajutla. Haarlem, 21 te Rotterdam verw. Hilversum, 13 v. Newcastle n. Mena Al Ahmadi. flos. 13 te Rotterdam verw. Isis, 12 te Amsterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 12 v. Sylney n. Surabaja. Japara KRL. 14 te Sorong verw. Kinderdijk, 11 v. Baltimore n. Norfolk. Kopioneïla, 12 v. Napels n. Tripoli. Kryptos, 13 te Stockholm. Karimata, 11 120 m. o.z.o. Tenerife n. Dakar. Kara. 12 te Curacao v. Montevideo. Kermia, 12 v. Gefle n. Rotterdam. Khasiella. 12 410 m. n. Diego Garcia n. Kaapstad Keizerswaard, 14 te Thameshaven verw. Kota Inten. verm. 12 v. Rotterdam n. Hamburg. Kota Agoeng. 14 te Belawan verw. Kota Inten, 12 v. Rotterdam n. Hamburg. Kylix, 13 te Curacao. Langkoeas, pass. 12 Ouessant n. Rotterdam. Laagkerk, 12 v. Mindelo. Meerkerk, 11 v. Durban n. Lorenco Marques. Maaslloyd, 13 te Surabaja. Myonia, 13 te Abadan. Mentor, 11 120 m. n.n.w. Jamaica n. Curagao. Merwede, 12 v. Huil n. Hamburg. Maureen, 13 te New York verw. Mylady, verm. 13 v. Bremen n. Hampton Roads. Maasland, pass. 12 Ouessant n. Amsterdam. Meliskerk, 12 v. Durban n. Mombasa. Modjokerto, 12 v. Bahrein, 16 te Bombay verw. Noordzee, 11 v. Le Havre n. Hampton Roads. Notos, 11 90 m. n.o. Kp. Vilano n. Amsterdam. Nanusa. 12 te Masinloc v. Manilla. Oranjestad, 11 v. Aruba n. Pto. Limon. Overijsel, 11 v. Las Palmas n. Kaapstad. Oranjefontein., 12 te Durban. Ootmarsum, 12 te Hamburg v. Bremen. Osiris, 12 te Port Au Prince. HAARLEM EN OMGEVING Verhinderd. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van. Rappard, is morgen, vrijdag 14 december, verhinderd spreekuur te houden. Kienavond. Op vrijdagavond 21 decem ber zal de afdeling Bloemendaal en omstre ken van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde in hotel „Rusthoek" aan de Bloemendaalseweg te Bloemendaal ,en kienavond houden. Getuigen gevraagd. Woensdagmorgen omstreeks tien uur is een negenendertig- jarige fietser op het Kennemerplein in Haar lem door een achteropkomende bestelauto aangereden. De fietser viel en werd aan een knie en een elleboog gewond. Getuigen van het ongeval wordt verzocht zich bij de ver keerspolitie te melden voor het verstrekken van inlichtingen. Chr. gem. koor Eben Haëzer. Hét christelijk gemengd koor Eben Haëzer uit Haarlem zal op uitnodiging van het comité van de Engelse kerk in Amsterdam mede werking verlenen aan de kerstprediking. Het koor zal de Kerstcantate en kerstliede ren van F. Pijlman zingen. Lezing over opgravingen. De heer G. D. van der Heide, hoofd van de archeologi sche dienst Zuiderzeewerken, zal op dinsdag 18 december in café-restaurant Brinkmann te Haarlem iets vertellen over de opgra vingservaringen in de Zuiderzeepolders. De lezing, die wordt gehouden voor de werk groep Kennemerland van de Archeologische Werkgemeenschap voor westelijk Neder land, zal met lichtbeelden worden geïllus treerd. Bromfietser ien val. In de afgelopen nacht om half één hoorden twee agenten, die op de Schoterweg in Haarlem-noord surveilleerden, een hevige klap. Ter hoogte van de Kloosterstraat vonden zij op de oos telijke rijbaan een zevenendertigjarige expe ditieknecht, die onder zijn bromfiets lag. waarvan de motor nog werkte. Daar er geen ander verkeer was, wordt een aanrijding niet waarschijnlijk geacht. De man werd met een schedelbasisfractuur naar de Deo vervoerd. ADVERTENTIE Het beste der betere horloges AU-risk verzekerd op wereld-polis Anegang 15 - Haarlen- Prins Maurils, 11 v Quebec n Zeebrugge. Prins Willem II, 11 te Rotterdam. Prins Frederik Willem. 12 te Quebec v. R'dam. Prins Willem III, 12 te Bremen. Peperkust. 12 te Dakar v. Bordeaux. Poelau Laut, 12 v. Porto Grande n. Bahrein. Pieter S, 12 te Rotterdam. Prins Willem v Oran.ie, 12 v. Montreal n. R'dam. Rondo. 12 te Baniuwangi. Rijnkerk, 12 te Mozambique. Rotti, 12 te Londen. Ridderkerk, 13 te Genua. Rijndam, 12 v. New York n. Cobh. Schouten, 12 v Tj. Priok n. Makassar. Singkep, 12 te Port Swettenham. Soestdiik. 11 300 m. z. Cape Race n. Antwerpen. Straat Bali, 12 te Port Louis Mauritius. Solon. 13 te La Guaira v. Amsterdam. Sarpedon. 12 te Trinidad. Stad Amsterdam. 12 te Port Arthur. Stad Arnhem, 14 te Rotterdam verw. Sloterdijk, pass. 12 Kp. Race n. New York. Sommelsdijk. 13 te Rotterdam. Stad Breda. 12 te Rotterdam. Stad Rotterdam, 13 te Narvik. Tabinta, 12 te New York. Tomini. 11 444 m. n.w. Kaapstad n. Cape Town. Trajanus, 11 100 m. w.n w. Azoren n. Antw. Tero, 12 te Santos verw. Tiberius. 10 te Bremen n. Hamburg. Tabian, 13 te New York. Tarakan, 13 v. Napels n. Amsterdam. Vasum, 12 280 m. o. Mogadiscio n. Las Palmas. W. Alton Jones, 12 v. Mena Al Ahmadi n. Phila delphia Willem Ruys, 11 v Singapore tl Belawan. Wonosari, 12 te Baltimore. W. Alton Jones, 12 v. Menna n Philadelphia. Westertoren, 13 le Ileysliam. Willem Bnrendsz, 15 te Kaapstad verw. Waterland. 13 te Bremen. Westerdam, pass. 13 Vlissingen n. Antwerpen. Willemstad. 12 te Amsterdam. [Jssel, pass. 13 Malta n. Amsterdam. Zijpenberg, pass. 12 Finisterre n. Freetown. Zuiderzee. 11 70 m. n. Le Havre n. Sunderland. Zuiderkruis, 12 v. Rotterdam n. Halifax. KLEINE VAART Atlas,10 v Hamburg n. Kopenhagen. Ali S. 12 v. Rotterdam n. Gdynia. Ariadne. 12 60 m. n.n.o. Alexandrië n. Alexandr Arnoudspolder, 13 v. Antwerpen n. Rotterdam. Audagia. 12 v. Plymouth te Swansea. Ali S, pass. 12 Texel n. Gdynia. Admiraal De Ruyter, pass. 12 Vlissing. n. Dublin. Astra, pass. 12 Vlissingen n. Londen. Beekbergen, 12 dw. Barfleur n. Rouen. Beta, 12 op Humber n. Goole. Bruiser, 12 v. Nornesundby n. Ahrendal. Bloemgracht, 12 in Kielerkan. verw. n. Helsinki. Canada. 12te Gefle n. Rotterdam. Crescendo. 12 v. Hamburg n. Rotterdam. Canada, pass. 12 Vlieland n. Rotterdam. Corrie B, 12 v. Stockholm te Stettin verw. Crescendo, pass. 12 eil. Juist n. Rotterdam. Capn, pass. 12 Vlissingen n. Londen. Draco, 9 te Genua n. Napels. Equator, 12 v. Rotterdam te Belfast. Ellewoutsdijk, 12 v. Aalborg n. Horsens. Frema pass. 12 Vlissingen n. Boston. Flevoland, 13 v. Grangemouth te R'dam verw. Geert Bodewes, 12 te East Goodwin n. Stavanger. Geziena Henderika, 12 te Smithknoll n. Goole. Gaasterland, 13 v. Goole te Rotterdam verw. Haskerland, 13 v. Kingslynn te Rotterdam verw. Hoogezand. 12 v. Santander te Calais verw. Henrica B, verm. 13 v. Cherbourg n. Quimper. Harold, 12 bij Schiermonnikoog n. Rotterdam. Hoogvliet, 12 70 m. z.w. Lindesness n. Rotterdam. Harold, 12 v. Gdansk te Vlaardingen verw. Jan Kreumer, 12 v. Rotterdam te Londen. Johannes, 12 te Haisborough n. Kingslynn. Mees Cremer, 12 dw. Tersch bank n. Portsmouth Mmtaka, 12 op rede St. Nazaire n. Nantes. Marcella, 12 v. Helsinki te Stege verw. Maria W, pass. 12 Vlissingen n. Middelfart. Marjan, 12 v. Uddevalla n. Granvil'.e. Matthew, 13 v. Helsinki te Rotterdam verw. Monica, 12 v. Rotterdam n. Antwerpen. Megrez N, 12 v. Ilheos te Antwerpen verw. Midas, 11 v. Tanger n. Gibraltar. Neeltje B. 12 6 m. o. Sunk n. Immingham. Nato, pass. 12 Vlissingen n. Goole. Nautic, 12 v. Wilhelmshaven n. Vlaardingen, Noorderlicht, 13 v. Delfzijl n Goole. Nieuwland, 13 v. Grangemouth te R'dam ver. Neeltje B. 12 v. Duclair te Immingham verw. Nero. 10 v. La Pallice n. Amsterdam. Oostzee. 12 v. Kotka n. Gent. Oostzee, pass. 12 Norderney n. Gent. Paul Westers, 12 v. Otterbacken n. Zaandam Paul Westers, pass. 12 Texel n. Zaandam. Paloma, 12 v Antwerpen te Cork verw. Rijnhaven, 12 v. Casablanca n. Port Lyautey. Silvretta. 12 v. Antwerpen te Kopenhagen. Saba, 12 te Sunk n. Londen. Sambre, 12 10 m. n.o. Grlznez n. Rotterdam. Stortemelk, 12 50 m. z. Tuscarrock n. Teignmoutb Stientje Mensinga, 12 v. Huil te Boulogne verw- Sonsbeek, 12 v. Mantyluoto n. Piraeus. Saba, 12 v. Karlskrona te Londen verw. Tasmanië, 12 v. Barrow n. Port Talbot. Twente, pass. 12 Vlissingen n. Rotterdam. Tukker, 12 v. Hamina te Gt. Yarmouth verw. Viking. 12 v. Goole te Oostende. Wim I, 15 v. Dieppe te Rotterdam verw. Zuidland, 12 v. Sas van Gent n. Aalborg. Zuidland, pass. 12 Helgoland n. Aalborg. SLEEPVAART Gele Zee, 11 100 m. o. Gibraltar n. Cairo. Hudson, 12 te Singapore. Humber, pass. 11 Trinidad n. Belem. Loire, 12 v. Antwerpen n. Bluff. Poolzee, 11 60 m. n.o. Ouessant n. Cairo Thames, 11 190 m. o.n.o. Vitoria n. Rotterdan- Witte Zee, 11 140 m. no. Malta n SamSum. Zwarte Zee, 11 80 m. w. Ouessanl n Cairo. Noordzee, 10 v. Bombay te Aden. Oostzee, 10 v. Tj. Priok n. Colombo.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15