Hongarije door verbeten verzet onregeerbaar voor Kadar Overweldigende UNO-meerderheid brandmerkte Russisch optreden OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Russen zouden het nu met Münnich willen proberen HET WEER Ook Poolse arbeiders eisen ontruiming van Hongarije c&'M0RRIS'ttfc&/ Franse en Duitse bezwaren tegen het rapport der wijzen Brits plan om NAVO te maken tot overkoepelend orgaan Boeren kwamen stakers met voedsel te hulp Koeznetsovs tegenzet faalde Dulles zou echter volledige vrijheid van handelen voor F.5. bedingen Speelclubs opgerold Dode en gewonde bij autobotsing Later weer regen Voor de Stille Armen Het woord is aan Djilas kreeg drie jaar tuchthuisstraf Bijval uit Polen Anna Kethly wil UNO- politie in Hongarije 7le JAARGANG No 134 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 13 DECEMBER 1956 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 286 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct, p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Wenen) Alle tekenen wijzen er op, dat de tegenwoordige fase in de volksopstand van beslissende betekenis is voor de verdere ontwikkeling in Hongarije. Een illegale geheime zender richtte gisteren aan de communistische machts hebbers de volgende boodschap: „Wij wijzen de regering, de politie en de Sovjets er op, dat wij hebben besloten om met alle, ons ter beschikking staande middelen te strijden, omdat onze democratische weg van onder handelingen, waarlangs wij de idealen van de revolutie der arbeiders en boeren trachtten te verwerkelijken, werd afgesneden. Wij willen vooral vrede, maar voor echte socialisten is orde en rust niet te vereenzelvigen met onderwerping aan de machten van de terreur". Minstens negentig percent van de arbeiders heeft gestaakt, zodat het gehele economische leven in Hongarije lam was geslagen. Dit blijkt wel het duidelijkst uit de officiële berichten uit Boedapest en Moskou, die slechts enkele bedrijven weten op te nomen, waar het werk werd hervat, terwijl anderzijds wordt toegegeven, dat de verzetsstrijders een aantal zogenaamde werkwilligen hebben weten over te halen of te dwingen om het werk neer te leggen. Dit geldt ook voor de verkeersbedrijven en de staatswinkels. Volgens het communistische blad „Nep Szabadsag" is deze staking een feit, dat zich nog nooit in de ge schiedenis van de arbeidersbeweging heeft voorgedaan. In de nacht van dinsdag op woensdag hebben leden van de Nederlandse rijkspolitie en de Belgische rijkswacht een drietal speelclubs in de Belgische enclave Baarle-Nassau opgerold. Al het aanwezige speelgerei werd in be slag genomen. Politiemannen bezig met het inladen van een speeltajel van „Woodside", een van de drie clubs. Woensdagavond is op de Zuiderzeestraat weg te Oidebroek mevrouw Van H. uit Zwolle met haar auto, waarin ook haar va der, de 80-jarige heer P. M. J. H uit Zwolle zat, bij het inhalen van enige voorliggers tegen een militaire vrachtauto gebotst. De heer H. was op slag dood. Zijn dochter werd vrij ernstig gewond naar een zieken huis in Zwolle overgebracht. Zeven miljoen voor Piongaren De twee acties voor hulp aan de Honga ren hebben tezamen nu een bedrag van meer dan 7 miljoen gulden opgebracht. De stand van de girorekeningen was vanoch tend: 777 f 3.729.115,19; 999 f 3.271.545,59. Zowel in Hongarije zelf als in het buiten land verwacht men dat de Russen Kadar zullen laten vallen om hem door Münnich te vervangen, die toch al drie portefeuilles in handen heeft, want hij beheerst het ministerie van Binnenlandse Zaken, van Justitie en van de Openbare Veiligheid, terwijl hij bovendien waarnemend minis ter-president is. In Boedapest zag men woensdag honderdduizenden stakende ar beiders die aan de oproep van de opge heven arbeidersraad gehoor hadden gege ven. In de stadswijk Uj-Pest hebben com munistische politie-agenten plotseling het vuur geopend op ongewapende demon stranten, om hen te dwingen het werk te hervatten. Het aantal doden en gewonden is niet bekend. Voor de staatsschouwburg in het centrum van de stad is de politie met gummi-knuppels tegen de bevolking opgetreden. Politie-agenten, die personen wilden arresteren, werden afgeranseld, waarop Russische tanks en pantserwagens verschenen, die de menigte door schoten in de lucht uit elkaar joegen. Op het Szena- plein heeft een onbekende een handgranaat op een autobus geworpen en werden de chauffeurs door de stakers aangevallen. Ondanks de ijzeren ring, die de Russen rondom Boedapest hebben gelegd, konden 1600 tot 1800 boeren uit de omgeving af zonderlijk of in groepen doorbreken en de stakende arbeiders in de hoofdstad van levensmiddelen voorzien. Volgens het Joegoslavische blad „Borba" wordt er voor honderd percent gestaakt in de steden Debrecen, Gyoer en Szolnok. In andere steden werd het werk slechts ten dele hervat, vooral in Dunapentele, waar twee duizend personen tegen de politiek van Kadar demonstreerden. In Miskolc zou een communistische drukkerij door de be volking onbruikbaar zijn gemaakt. V erzetscentrum Pees Volgens een bericht uit Belgrado is Pees op het ogenblik het centrum van het ge wapende verzet. Daar de Russen in dit heuvelachtige bosgebied geen gebruik kun nen maken van hun tanks en zware wape nen, zijn gewapende arbeiders en studenten in het bezit van hun stellingen gebleven. Ook hebben er onverwachte aanvallen plaats gehad in Dunapentele. Magyarovar en in andere steden. Verder heeft de be volking tegen de geweldmaatregelen van de regering op verschillende plaatsen ge- nrotesteerd. Volgens nog niet gecontro leerde berichten zouden tijdens de gevech ten 78 Hongaren en 12 Russische-soldaten zijn gedood, terwijl 280 Hongaren en 17 Russen werden gewond In de laatste drie dagen zou de regering meer dan driedui zend personen, voornamelijk intellectuelen en leden van de arbeidersraden hebben gearresteerd, waaronder de voorzitter van de centrale arbeidersraad Sandor Racz. als mede een ander lid van deze organisatie Sandor Bali. Beiden worden er van be- ADVERTENT1S BARTELI0R.1SSTR: HAARLEM Htv 13439 FERO. BOLSTR. 48 A DAM TL 71.7f62^> MOTOR - BPOMFIETSKIED1NG Cax»noococccoccooocxy)o< r<xyxx -e*» VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk opklaringen, later opnieuw regen. Overwegend krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. schuldigd dat zij de arbeiders tot staking hebben aangezet, dat zij zouden hebben aangestuurd op de val van de regering- Kadar en contact zouden hebben gehad met radio Vrij Europa, alsmede met Westerse correspondenten, die zij verkeerd hadden ingelicht over de regering en de Hongaarse arbeiders. De verontwaardiging over de arrestatie van deze beide arbeiders is onder de andere arbeiders zo groot, dat een aan zienlijk gedeelte van hen waarschijnlijk vandaag nog zal blijven staken. Bovendien heeft de centrale arbeidersraad een tele gram aan Boelganin gezonden, waarin hem wordt verzocht deze vrij gekozen delegatie te willen ontvangen om hem op de hoogte te brengen van de toestand in Hongarije en van de eisen der arbeiders. Woensdag avond deelde radio-Boedapest mede. dat alle personen, op staande voet en „auto matisch" ter dood worden veroordeeld, die tijdens de staat van beleg schuldig worden verklaard door de snelwerkende rechtban ken. Vluchtelingen hebben verklaard, dat het grensgebied gisteren bijna niet werd gecontroleerd, omdat men de Russische troepen hier had teruggetrokken ter be strijding van de partisanen. Russen tegen Russen Onze correspondent te Londen berichtte hedenmorgen, dat volgens daar ontvangen berichten zesduizend Russen de zijde dei- Hongaarse opstandelingen hebben gekozen. Samen met vijftienduizend Hongaren zou den zij zich verbergen in de heuvels bij het Balatonmeer en op het sein wachten om de strijd opnieuw te beginnen met het doel Nagy weer aan de macht te brengen. Zij zouden onder bevel staan van generaal Maleter, de held van de oorspronkelijke op stand in Boedapest, die na door de Russen in een val te zijn gelokt, wist te ontsnap pen. In hun woningen hebben de Hongaren nog voldoende wapens en munitie. (Reuter) De Hongaarse arbeiders be gonnen donderdagochtend, na een staking van 48 uur uit protest tegen de regerings- politiek, naar hun werk terug te keren. Volgens waarnemers is het echter onzeker, of het werk algemeen hervat zal worden, nu de centrale arbeidersraad van Boeda pest, die tot de staking opgeroepen had, ontbonden is. Ook de arrestaties van leden van arbeidersraden wekken verzet. 14e verantwoording A. v. Z. ƒ2.50; Bridgeclub „Bosch en Vaart" 37.—; M. K. 7.—-, Pedro 1.—; C. W. J. 25.—; G. C. 5.—; Peggy 2.50; Frits ƒ2.50; Pauline 2.50; Jacqueline ƒ2.50; Ma kelaar f2.50; De Kinderen ƒ5.Van G. ƒ1.—; A. S.—De B. ƒ1.50; M. J. v. T.—B. ƒ100.—; M. C. K. ƒ50.—; Mw. H. J. D.—S. 25.De Gezellige Bridgeclub ƒ15.N.N. 10.—; N.N. 10.—; H. F. d. L. 10.—: Prof. Dr. H. J. v. d. S. 10.—; K. J. 10.—; Hr. en Mevr. B. ƒ10.—; S. B. T. S. ƒ10.—; H. J. 5._; c. v. H. ƒ5.—; G. W. K. ƒ5.—; A. H. ƒ5.—; P. de R. ƒ5.—; W. M. ƒ5.—; P. de G. 5.A. de V. 5.Mevr. J. v. d. H.R. f5.—; Mw. C. C. H. L. ƒ2.50; J. v. G. ƒ2.50; Mevr. B. L.—H. ƒ2.50; A. S. f2.50; Mevr. M. G. P.—G. ƒ2.50; W. F. A. 2.50: N. W. T. ƒ2.50: Mevr. E. v. E.—B. ƒ2.50; Mevr. G. C. A.—D. f2.50; J. A. H.—M. ƒ2.—; N.N. ƒ2.—; H. A. W. ƒ1.50. Dagtotaal ƒ430,50. In het geheel is thans bij ons blad binnengekomen een bedrag van ƒ8.597,03. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93 en Rijksstraat weg 2 te Haarlem, of worden overgeschre ven op onze postgiro 273107, onder vermel ding „Voor de Stille Armen". Anonymus De grootste schat van de leugenaar is zijn goed geheugen. BELGRADO, (United Press) De recht bank in Belgrado heeft Milovan Djilas, voormalig vice-president van Joegoslavië, veroordeeld tot drie jaar tuchthuisstraf. De rechtbank veroordeelde Djilas wegens „activiteit tegen de staat", hetgeen be tekent, dat Djilas artikelen tegen het com munisme in Rusland, de satellietlanden, maar ook Joegoslavië, heeft geschreven in bladen in het Westen. Het proces tegen Djilas duurde slechts één dag. Op 19 no vember was Djilas gearresteerd. (Van een onzer redacteuren) PARIJS, 13 december De bespreking van de internationale toestand door de mi nisters van Buitenlandse Zaken in de Noordatlantische raad, die bijna anderhalve dag in beslag heeft genomen, is voorname lijk neergekomen op een veelstemmig plei dooi voor nauwere politieke samenwerking tussen de NAVO-landen. Het was dan ook niet verwonderlijk dat enige ministers, onder andere de Nederlander mr. Luns, 1 gisteren opmerkten dat de raad druk bezig was, het paard achter de wagen te spannen, i daar men dat onderwerp logischei-wijze NEW YORK (Reuter/AFP). Met een indrukwekkende meerderheid heeft de Algemene Vergadering van de UNO woensdag een scherpe ver oordeling uitgesproken aan het adres van Rusland voor de onderdrukking van het Hongaarse volk. Tevoren deed de Russische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken Koeznetsov nog een poging om het accent te verleggen. Hij verzocht de voorzitter van de UNO-Assemblée, prins Wan van Thailand het volgende punt op de agenda van de Assemblee te plaatsen: „De inmenging van Amerika in de binnenlandse aangelegen heden der volksdemocratieën en zijn ondermijnende activiteit tegen deze landen." Koeznetsov zei dat de activiteit van Amerika gericht is tegen Albanië, Bulgarije, Hongarije, Polen, Roemenië, de Sovjet-Unie en Tsje- cho-Slowakije en ten doel heeft „het vrijelijk door de volken van deze lan den gekozen politieke stelsel te ondermijnen". Koeznetsov zei, dat het de plicht van de UNO is stappen te ondernemen om een eind aan de onder mijnende activiteit van Amerika. De permanente Amerikaanse vertegen woordiger, Lodge, gaf in antwoord op de Rusische beschuldigingen een korte verklaring uit, waarin hij zei: „Laat Moskou waarnemers van de UNO toelaten in Hongarije, en de wereld zal spoedig weten of deze Russische beschuldiging waar of onwaar is". De amendementen, die door Birma, Ceylon, India en Indonesië zijn ingediend op de door twintig landen ingediende re solutie, waarin het Russische optreden ccccccorx> xjexy x iooooocooocooocoooc DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S (Van onze correspondent in Parijs) De conferentie van de vijftien NAVO- landen is met de studie begonnen van het rapport der drie wijze mannen de Ca nadees Pearson, de Noor Lange en de Ita liaan Martino waarin de noodzaak wordt bepleit van een intiemere politieke samenwerking binnen de atlantische ge meenschap. De wenselijkheid van nauwere eensgezindheid werd nog sterker uitge drukt in een opzienbarend voorstel van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, die verlangt dat alle Euro pese organen van politieke of economische samenwerking, zoals de Raad van Europa en de Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking, in de NAVO worden opgenomen. De nieuwe organisatie zou, ge lijk ook de drie wijzen wensen, onder lei ding van een secretaris-generaal komen die de bevoegdheid heeft bemiddelend op te treden bij eventuele geschillen tussen de leden. Deze post zal hoogstwaarschijnlijk aan de Belgische minister Paul-Henri Spaak worden toevertrouwd, die de Euro pese tegenhanger van de secretaris-gene raal Dag Hammarskjoeld zou worden. In het Britse voorstel wordt ook gesproken over een atlantisch parlement, maar welke bevoegdheden dat orgaan zou dienen te krijgen, is nog niet duidelijk. Verwondering De Amerikaanse minister Dulles is on verwacht met een ingrijpende critiek voor de dag gekomen. Hij verdedigde het stand punt, dat de Verenigde Staten zich volle dige vrijheid van actie moeten kunnen voorbehouden om ten alle tijde zijn vitale belangen in de wereld te kunnen verdedi gen. Naast onze veertien bondgenoten van de NAVO, zo verklaarde Dulles tegenover zijn verbaasde ambtgenoten, is er nog een dertigtal andere landen, waarmede wij eveneens de nauwste betrekkingen onder houden en het is mij onmogelijk één groep van naties een bevoorrechte positie te ver lenen. Wanneer Dulles vandaag bij deze me ning zou blijven, ziet men niet goed in wat er van een werkelijke politieke integratie terecht kan komen. De Fransen en Britten gaven openlijk blijk van hun verwondering omdat zij juist van de Verenigde Staten scherpe verwijten te horen hebben gekre gen dat zij in de Suez-kwestie eigenmach tig zijn opgetreden. (ANP/Reuter). Dulles zou bij de toelich ting van het Amerikaanse standpunt ten aanzien van het rapport nog hebben ver klaard, dat een intensief politiek overleg niet mogelijk zal zijn als men het aantal vergaderingen van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de NAVO-landen zou opvoeren. Hij zou de gedachte hebben ont wikkeld voor dit overleg plaatsvervangers aan te wijzen. Von Brentano, de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, deed het voorstel een permanente ministerraad in het leven te roepen om de problemen, die invloed zouden kunnen uitoefenen op de eenheid en militaire paraatheid van de NAVO, voortdurend in het oog te kunnen houden. Deze raad zou dan moeten opereren naast de bestaande permanente raad. Het poli tieke overleg tussen de leden van de NAVO zou tot de voornaamste taak van de nieu we raad behoren. in Hongarije wordt veroordeeld, zijn woensdagavond met overweldigende meer derheid door de Algemene Vergadering verworpen. Deze amendementen hadden ten doel de veroordeling van de Sovjet-Unie te schrap pen en de secretaris-generaal te verzoeken pogingen in het werk te stellen om met de Russen en Hongaren, zowel te New York ris te Moskou, te onderhandelen om een oplossing van de kwestie te bevorderen. Na verwerping van deze amendementen heeft de Algemene Vergadering de reso lutie van de 20 landen aangenomen. Het deel van de resolutie, dat luidt „overwegende, dat de recente gebeurtenis sen duidelijk de wil van het Hongaarse volk tot het herwinnen van hun vrijheid en onafhankelijkheid hebben aangetoond" werd goedgekeurd met 53 stemmen voor, acht tegen bij tien onthoudingen. De Algemene Vergadering heeft het ar tikel, waarin er bij de Sovjet-Unie op wordt aangedrongen onmiddellijk schik kingen te treffen voor het terugtrekken van haar strijdkrachten uit Hongarije on der toezicht van de UNO, goedgekeurd met 53 stemmen voor, acht tegen bij elf ont houdingen. De veroordeling van de Sovjet-Unie werd goedgekeurd met 49 stemmen voor, acht tegen bij vijftien onthoudingen. De uitslag van de stemming over de re solutie i haar geheel was 55 stemmen voor, acht tegen bij dertien onthoudingen. De Sovjet-Unie en de andere éommunisti- sche landen onthielden zich. Jordanië, Ma rokko, Saoedi-Arabië, Soedan, Syrië, Je men, Joegoslavië, Afghanistan, Cambodja, Egypte, Finland, India en Indonesië heb ben zich onthouden. Hongarije, Zuid-Afri- ka en Haïti waren afwezig. Na verdaging van de vergadering tot dinsdag is een nota van de Hongaarse re gering aan Hammarskjoeld gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de regering te Boedapest bereid is op een later tijdstip door middel van haar vertegenwoordigers te New York een voorstel te doen tot het bereiken van overeenstemming over een bezoek van de secretaris-generaal aan Hongarije. In de nota, die tijdens het debat door een koerier was gebracht, wordt gezegd, dat het de Hongaarse regering niet schikt, dat de secretaris-generaal reeds op 16 decem ber naar Hongarije komt. Waarnemers hebben opgemerkt, dat dit de eerste officiële mededeling van de Hon- ïs, se- gaarse regering aan Hammerskjoeld waarin wordt gezegd, dat de door de cretaris-generaal voorgestelde datum voor de regering niet aanvaardbaar is. Vorige week had radio-Boedapest reeds gemeld, dat Hammarskjoelds voorstel van de hand is gewezen. United Press meldt uit Warschau, dat vertegenwoordigers van 30.000 metaal-ar beiders in Poznan de interventie van Rus land veroordeeld en het onmiddellijke te rugtrekken van de Russische troepen uit Boedapest geëist hebben. Een motie, die met algemene stemmen door de arbeiders van de Cegielski vroe gere Stalin metaalfabrieken werd aan genomen, sprak zich uit voor een vervan ging van de Russische troepen in Hongarije door troepen van de mogendheden van het verdrag van Warschau, dus van Tsjecho- Slowakije, Polen, Roemenië en Bulgarije. Een aantal arbeiders diende een amen dement in, dat voorstelde om de Russi sche troepen te doen vervangen door troepen van de UNO. Een woordvoerder van de arbeiders van de Cegielski-fabrieken heeft meegedeeld, dat zowel de motie als het amendement di rect naar de secretaris-generaal van de UNO Dag Hammarskjoeld zouden worden gezonden. De sprekers op de bijeenkomst ver klaarden dat de resolutie is ingediend uit naam van alle 30.000 arbeiders van de stc alfabrieken in Poznan. Duizenden ar beiders juichten toen de resolutie tijdens een massa-bijeenkomst voor de fabrieks gebouwen werd voorgelezen. De arbeiders verklaarden volledig in te stemmen met het besluit van de thans buiten de wet gestelde centrale arbeiders raad van Boedapest om een algemene sta king in Hongarije af te kondigen. „Wij eisen de terugtrekking der Sovjet troepen uit Hongarije, en, indien de si tuatie het eist, en het Hongaarse volk het wenst, dat zij vervangen worden door troe pen van de landen van het Pact van War schau", aldus de resolutie. De arbeiders eisten voorts, dat Polen het getroffen Hongarije via het internatio nale Rode Kruis in Genève bijstand ver leent en dat de hulp geboden zal worden „aan diegenen, die strijden voor hun vrij heid en nationale souvereiniteit". LONDEN (United Press) Anna Kethly, de vrouwelijke minister in het kabinet van Imre Nagy en de enige minister uit die re gering, die thans in vrijheid is, heeft mee gedeeld dat zij de UNO wil verzoeken, een politieleger te zenden om in Hongarije „de enige wettige regering" te herstellen. Volgens mevrouw Kethly hebben een aantal gedelegeerden en sommige ministers van Buitenlandse Zaken er reeds in toege stemd, dit verzoek te steunen. Mevrouw Kethly zeide to hopen dat zij persoonlijk voor de Algemene Vergadering mag verschijnen. Zij wist hiervoor een pre cedent te noemen, namelijk dat een ver tegenwoordiger van communistisch China voor de Assemblée verschenen is om te spreken over het gebruik van bacteriën bij de oorlogvoering in Korea. Overigens gaf mevrouw Kethly als haar mening, dat Kadar onder volstrekte druk van de Russen staat. diende te bespreken, nadat het rapport van de „drie wijze mannen", dat juist over de praktische mogelijkheden van zulk een po litieke samenwerking gaat, zou zijn be handeld. De raad zag de juistheid hiervan in en besloot toen, dat rapport maar dade lijk in behandeling te nemen, en pas daar na verder te gaan met het debat over de internationale situatie. Dit debat heeft plaats gehad in een zoge naamde- „beperkte vergadering", waaraan slechts wordt deelgenomen door de minis ters zelf en maximaal twee hoge ambtena ren per land, welke deelnemers zich boven dien tot. discretie verplichtten. Die verplich ting wordt echter door verschillende dele gaties verschillend geïnterpreteerd, met het gevolg dat bijvoorbeeld de Amerikaanse delegatie zeer lange verhalen heeft losge laten over de rede van bijna een uur, die door Dulles was gehouden, terwijl de Britse delegatie volstrekt niets wilde vertellen van wat Selwyn Lloyd daarop geantwoord had. In sommige delegaties werd dan ook enigszins wrevelig opgemerkt, dat de be richtgeving over de Noordatlantische raad op deze manier welhaast onvermijdelijk op een scheve voorstelling van zaken moet uit lopen. Lekken Overigens blijkt uit de Amerikaanse en andere „lekken" dat de rede van Dulles in wezen een boetpredikatie aan het adres van Groot-Brittannië en Frankrijk was, omdat die landen eigenmachtig tot mili taire actie waren overgegaan in plaats van, zoals hij aanbeval, „op provocatie te rea geren met zelfbeheersing". Maar ook door andere delegaties werd erkend, dat Dulles zich daarbij onthouden heeft van scherpe formuleringen en de antwoorden van Pi- neau en Lloyd zouden even rustig en zake lijk zijn geweest. De Belgische minister Spaak, die volgens de algemene verwachting nog voor het ein de van deze week zal worden benoemd tot opvolger van lord Ismay als secretaris generaal van de NAVO, verdedigde wat hij zelf noemde „een midden-positie", tussen de Amerikaanse en Brits-Franse. Hij was het er namelijk wel met Dulles over eens, dat het uitbreken van oorlog moet worden vermeden en dat de UNO daarbij waarde volle hulp kan verlenen, maar anderzijds zei hij de noodzaak te beseffen van het af dwingen van eerbied voor rechtvaardigheid en internationaal recht. Zijn positie kwam daardoor wel enigszins overeen met die van minister Luns, die, evenals onlangs in de Tweede Kamer, betoogde dat men bij alle trouw aan het Handvest van de UNO, niet blind mag zijn voor het feit, dat de UNO slechts een moeizaam hanteerbaar instru ment voor internationale samenwerking en handhaving van de vrede is. Het rapport van de „drie wijze mannen", dat een aantal aanbevelingen voor interna tionale samenwerking op politiek, econo misch en cultureel gebied in het meer beperkte kader van de NAVO bevat, zou vermoedelijk gistermiddag reeds zijn aan genomen, als Frankrijk niet enige bezwa ren tegen enige, maar niet nader aange duide, punten er van had geopperd. Door talrijke andere ministers was reeds instem ming met het rapport betuigd, maar toen minister Pineau had gezegd, dat hij enige amendementen wilde indienen, werden er ook van Duitse kant critische opmerkingen gemaakt, eveneens zonder nadere precise ring van de passages, waartegen eigen-lijk bezwaar werd gemaakt. Tevreden De Nederlandse delegatie behoorde tot die, welke het rapport graag in zijn tegen woordige vorm aangenomen zou willen zien. In Nederlandse kring is men zeer goed te spreken over de voorstellen, die daarin door het driemanschap Pearson-Martino- Lange worden gedaan om tot meer onder ling overleg over internationale problemen en dus tot een zekere coördinatie van de buitenlandse politiek der verschillende lan den te komen. Men acht daarbij het vast stellen van de desbetreffende intenties door de leden-landen belangrijker dan de keuze van methodes en procedures, omtrent wel ke laatste men graag het grootst mogelijke begrip wil tonen voor de praktische moei lijkheden, die bijvoorbeeld door de verder afgelegen landen moeten worden over wonnen. Uit enige uitlatingen tijdens het debat is gebleken, dat dit Nederlandse standpunt geheel door onze Benelux-partners wordt gedeeld. Het driemanschap en de twee de legaties, die amendementen wilden indie nen, zouden het resultaat van hun deels nachtelijk overleg hedenochtend bij het be gin der zitting aan de Noordatlantische raad voorleggen. Als dit overleg intussen niet tot onoverkomenlijkbe moeilijkheden zal hebben geleid, zou de raad het rapport vandaag dus in zijn geheel kunnen aan vaarden. In het tegenovergestelde geval zou er zich wel eens een urenlang debat over kunnen ontwikkelen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1