Zwitsaletten amda en de Meesteivma Het weer blijft onbestendig Cftefas-ine ,4 ocli ió Uet zo Garantieprijs voor melk dient vijf cent hoger te liggen Lastige vragen van Hongaren aan Amerikaans journalist Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Onteigeningsdienst wordt ingesteld De radio geeft vrijdag „Waarom helpen jullie ons niet?" Bittere verwijten aan radio Vrij Europa Wereldnieuws DONDERDAG 13 DECEMBER 1956 2 Algemene vergadering H.M.v.L. Amerika overweegt proeven met H-bommen te staken Bondgenoten geraadpleegd over ontwapeningsplan Staking in Italië bij PTT en gasbedrijven Tien nieuwe arrestaties in Zuid-Afrika Amerikaanse dollarlening aan Engeland verwacht Pond sterling is thans stevig gestut Washington vraagt Damas cus oliebuizen te herstellen Oliebron in Koeweit in brand door sabotage !3 Directeur Wereldomroep Nederland ziek Ongastvrije diplomaten in Boedapest Minister Luns: Onderzoek is niet mogelijk Levens vormen onder de aarde J ADVERTENTIE lil de algemene vergadering van de Hol landse Maatschappij van Landbouw, die woensdag in Amsterdam werd gehouden, is uitvoerige aandacht geschonken aan de problemen, die zich momenteel in de land bouw voordoen. Met name werd onder meer gesproken over de bestaanszekerheid van de agrariërs, de prijspolitiek en de arbeids voorziening. De vergadering nam enige re soluties aan inzake de melkgarantieprijs, de garantieregeling voor aardappelen, de suikerbietenprijs en de tarweprijs. Deze resoluties zullen aan de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening en de overige bij de prijsvaststelling betrokken autoriteiten en instanties worden kenbaar gemaakt. Ten aanzien van de melkgarantieprijs sprak de vergadering als haar oordeel uit, dat op korte termijn een garantieprijs dient te worden vastgesteld, die behalve met de gestegen kostenfactoren, tevens rekening houdt met de hoge eigenaarslasten. In af wachting van een definitieve regeling van de zogenaamde uitgangspunten bij de kost prijsberekening is het noodzakelijk de ga rantieprijs met tenminste vijf cent per kg melk te verhogen tot 28 cent. De vergade ring sprak zich voorts met klem uit voor afschaffing van het toeslagsysteem. In de motivering van deze resolutie wordt ge steld, dat de garantieprijs van de melk, dat verreweg het belangrijkste agrarische pro- dukt is, beslist te laag is. Voor een groot gedeelte van de zuivelprodukten is de buitenlandse marktontwikkeling bepalend voor de afzetprijs in het binnenland, met als gevolg dat de binnenlandse melkprijs NEW YORK/WASHINGTON (Reuter/AFP) eigeningsdienst zal deskundigen aantrekken teneinde voor leden, die bij onteigeningen van bedri.jven zijn betrokken, schaderap- porten op te stellen. Mr. J. S. Biesheuvel, secretaris van de afdeling buitenland van het Landbouw schap, hield een inleiding over de plannen tot instelling van de Westeuropese douane unie. Hij stelde, dat het concept-verdrag voor de Nederlandse landbouw niet aan lokkelijk is; als geen wijzigingen in het concept-verdrag worden aangebracht, dient ons land zich afzijdig te houden, daar onze agrarische export onvoldoende bescherming geniet. Gesteld werd, dat onze landbouw niet dient te worden opgeofferd aan de Europese integratie. Bestrijd UW PIJNEN met: steeds verder beneden de produktiekosten komt te liggen. Wat betreft het S.E.R.- rapport over de prijsvorming van de melk werd gestold,dat dit rapport geen prak tische oplossing biedt; het moet als onver antwoord en ongeschikt worden beschouwd. Naar de mening van de vergadering levert de huidige garantieregeling voor aardappelen onvoldoende effect op, zodat deze moet worden herzien, opdat een ver dere inkrimping van de teelt worde voor komen. De herziening dient zodanig te zijn, dat vijfenzeventig percent van de werke lijke kostprijs wordt gegarandeerd. De ver gadering was van oordeel, dat de suiker bietenprijs met ruim tien gulden per ton moet worden verhoogd, bijgevolg tot on geveer 55,Om een lonende tarweteelt te bevorderen, dient de tarweprijs nader te worden vastgesteld op ten minste 29,75 per honderd kilogram. Besloten werd spoedig over te gaan tot de instelling van een dienst Onteigeningen van de Hollandse Maatschappij van Land bouw. De afdeling Haarlemmermeer diende een motie in, waarin het hoofdbestuur werd uitgenodigd onverwijld stappen tot de in stelling van deze dienst te nemen. De ont- ADVERTENTIE KOMT U EERST EENS KIJKEN een nieuw model, met in wit goud geslepen facetten. de kleine zaak met de grootste keuze Gr. Houtstr. 49 - Haarlem - Tel. 20049 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Platen. 11.45 Franse chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Piano, hobo, klarinet en fagot. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Retourtjes. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Pianoduo. 14.00 Amusementsmuziek. 14.30 Franse muziek. 15.00 Schoolradio. 15.30 Metropole-orkest en solist. 16.00 Voor de zieekn. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinder koor. 17.40 Beursberichten. 17.45 Lichte mu ziek. 18.05 Idem. 18.30 En nu mijn geval. 18.45 Piano. 19.00 Nieuws. 19.10 Regei-ings- uitzending: Rubriek Verklaring en toelich ting. Overheid en kunst, door mr. J. F. M. Jansen. 19.20 Regeringsuitzending: Emigra tierubriek. Het emigratiepraatje. 19.30 Ver zoekprogramma voor de militairen. 20.30 HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Orgel en zang. 10.45 Voor de kleuters. 11.05 Piano en cello. 11.35 Wat doe je voor de kost. 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Fluit en piano. 14.30 Literair programma. 14.50 Ge varieerd programma. 16.00 Platen. 16.20 Cau serie. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Amusementsmuziek. 18.40 Reportage. 19.05 Voor de kleuters. 19.15 Meisjeskoor. 19.30 Ober, één Kerstmis, hoor spel. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Filmrubriek. 20.15 Voordracht en muziek. 20.30 Europa één, causerie. 20.40 Muzikale causerie. 21.00 Oude en moderne dansen. .21.30 Etherforum. 22.10 Buitenlands overzicht. 22.25 Platen. 22.40 Zorg om de mens, cau serie. 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 20.00—21.30 Paradijsvogels, spel. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Vlaamse muziek. 16.02 Ballet muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Orgel. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Zang. 19.45 Platen. 20.00 Sym- fonischorkest. 20.45 Kunslkaleidoscoop. 21.00 Symfonisch orkest. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.11 Zang en piano. 22.45 Vlaamse dansen. 22.5523.00 Nieuws. De „New York Post" meldt, dat de Ameri kaanse regering besloten heeft voorlopig in ieder geval in 1957 geen proeven met waterstofbommen te nemen. Als de internetionale toestand beter wordt, zouden de proeven misschien voor goed worden gestaakt, aldus het blad. De correspondent van het blad te Washington, die „de hoogste bronnen" aanhaalt, zegt dat de Amerikaanse commissie voor atoom energie spoedig zal meedelen, dat de kern proeven volgend jaar zullen worden be perkt tot de proefterreinen in de staat Nevada. „Uit een oogpunt van openbare veilig heid en uit de behoefte een bijdrage te leveren tot vermindering van de interna tionale spanningen". Het blad zegt: „Vreemd genoeg volgt de regering in vele dingen de gedragslijn die Adlai Stevenson, de verslagen democrati sche kandidaat voor het presidentschap, voorstaat en waarover de hoogste functio narissen tijdens de verkiezingscampagne zo kwaad waren". De Amerikaanse regering pleegt overleg met haar westelijke bondgenoten, die lid zijn van de ontwapeningssubcommissie van de UNO over een plan voor progressieve ontwapening dat zou voorzien in lucht- en grondcontrole, beperking van de strijd krachten en een verbod (in twee trappen) van de kemwapenproduktie. - - De eis dat het beginsel der „vrije TücTit verkenning" aanvaard zal worden is ver vallen en een versmelting' van de' Ameri kaanse en de Russische denkbeelden over een controlezone in Midden-Europa wordt niet uitgesloten geacht. ROME, (Reuter') Door een staking van ongeveer tweeduizend technici van de Italiaanse telefoondienst is woensdag vrij wel geheel Italië van telefonisch en tele grafisch contact met de rest van de wereld verstoken gebleven. Slechts de radio-ver bindingen van Rome met Londen en New York bleven intact. De staking was uitge roepen door hoge technische ambtenaren, die hogere salarissen eisen. Tegelijkertijd kregen honderdduizend be woners van de voornaamste steden woens dag slechts koude spijzen te eten door de staking van ongeveer zesduizend employes van de particuliere gasfabrieken. Deze sta king zal tot morgen duren. De drie vakbonden veroordelen de sta king van de ambtenaren bij de telefoon dienst omdat zij afbreuk zou doen aan de onderhandelingen met de regering voor loonsverhoging ten behoeve van ongeveer honderdduizend lagere ambtenaren. De telefoon- en telegraafverbindingen tussen Italië en de rest van de wereld zijn gister avond om 9 upr hersteld. JOHANNESBURG, (Reuter) In Zuid- Afrika zijn weer tien mensen gearresteerd op beschuldiging van verraad. Het aantal arrestaties op grond van deze bschuldiging, voornamelijk gericht tegen organisaties van niet-blanken, is hiermee gestegen tot 155. Men verwacht dat op 19 december het ver horen van de arrestanten door gerechts hoven zal beginnen. (Van onze correspondent in Londen) Men verwacht, dat Londen spoedig bij Washington zal aankloppen voor een nieu we dollarlening. Het is de bedoeling bij de Amerikaanse Export- en Importbank een krediet te vragen van ongeveer vijfhonderd miljoen dollar. Het bedrag van 1300 mil joen dollar, dat het Internationale Mone taire Fonds aan Groot-Brittannië heeft ge leend, is blijkbaar onvoldoende. Het I.M.F.- krediet beoogt het vertrouwen in het pond sterling te herstellen. De lening bij de Ex port- en Importbank (een Amerikaanse regeringsinstelling) heeft ten doel middelen te verschaffen ter dekking van de aankopen van Amerikaanse olie en andere goederen, die anders door het Suez-kanaal kwamen. De actie van de Britse regering heeft reeds tot een versterking van het pond ge leid en Londen hoopt, dat de psychologische invloed van de genomen maatregelen duur zaam zal zijn. In financiële kringen in Londen deelt men het standpunt, dat ook van particu liere Amerikaanse zijde is bepleit, dat de enige uitweg een drastische vermindering van de overheidsuitgaven is. De enige wer kelijke bezuiniging moet gevonden worden in de zware defensielasten. Tegen deze achtergrond dient men de pogingen van de Britse regering te bezien om de gezwollen strijdkrachten in te krimpen en te ver vangen door een in hoge mate mechanisch en mobiel oorlogsapparaat. WASHINGTON (AFP/UP) De Ver enigde Staten hebben Syrië verzocht wes telijke deskundigen toe te laten om een spoedig weer ingebruiknemen van de olie- buisleiding van Kirkoek (Irak) naar Ba- nyas (Syrië), die op vier plaatsen afgesne den is, mogelijk te maken. Amerikaanse deskundigen zijn van mening, dat als met spoed vervangingsmateriaal naar Syrië ge zonden wordt, de oliebuisleiding, waardoor dagelijks bijna 550.000 barrels ruwe olie van de Irak Petroleum Company vloeiden, binnen twee maanden op ongeveer dertig tot veertig percent van haar capaciteit zal kunnen werken. Zij schatten echter, dat het nog wel een jaar zal duren, vóór de oliebuisleiding, waarvan verscheidene pompstations opgeblazen zijn, weer op vol le capaciteit kunnen werken. Op de olievelden van Koeweit (aan de Perzische Golf) zijn zestien tijdbommen ontploft, waardoor een put in brand vloog en een pijpleiding beschadigd werd, zo meldt de Londense „Times". Koeweit is de voornaamste olieleverancier van Gr.oot- Brittannië. De oliebron in het s.ieikdom brandt "nog, maar er is geen gevaar, dat het vuur naar andere delen van het olie veld overslaat. (Van de U.P.-correspondent Russel Jones) LONDEN Op 12 november haalde ik het Amerikaanse vlaggetje van mijn auto. Vijftien dagen lang had het ding van de kap van het wagentje gewapperd, en in het begin wuifden en juichten de Hongaren die mijn auto zagen. Maar de toejuichingen werden met het verglijden van de dagen minder, en de vreugde werd bitterheid en teleurstelling door het verliezen van een illusie. Ik haalde het vlaggetje van mijn auto omdat ik er niet langer in slaagde de steeds weer gestelde vraag te beantwoorden: „waarom helpen jullie ons niet?" En ik kon de vriendelijkheid en de beleefdheid niet verdragen waarmee ze naar mijn onvol doende en beschaamde antwoord luister den. Een arbeider sprak mij er op Csepel- eiland over aan: „President Eisenhower zei dat de Verenigde Staten nooit een re volutie tegen een wettige regering hebben aangemoedigd. Wat bedoelt hij daar mee?" „Wat hebben jullie ons nu al jaren lang verteld? Wat betekent dat: „bevrijdings politiek"? Wat moet een Amerikaan op dergelijke vragen antwoorden? Ik wist het niet en weet het nóg niet. Precies als de Hongaren vraag ik me af waarom wij, Amerikanen, zulke grote sommen hebben besteed aan de Stem van Amerika en Radio Vrij Euro pa om de democratische goederen aan te prijzen, als we die goederen toch niet leveren als de tijd gekomen is. In Miskolc duwde een man zijn hoofd door het portier van mijn auto en zei: „Hé Amerikanen jullie hebben ons reuze ge holpen toen we het nodig hadden. Val dood!" Maar het meest wordt Radio Vrij Europa beschuldigd. Ook de Stem van Amerika kan weinig goeds meer doen. De Hongaren vroegen me: „Waarom maken jullie je druk met praten als jullie toch niets gaan doen?" „Wat moet er dan gebeuren?" Een mijnwerker in Dorog zei tegen me: „Als Eisenhower met oorlog kan dreigen wanneer de Russen vrijwilligers naar Egypte willen sturen, waarom doet hij dat dan niet als ze 500 tanks naar Hongarije sturen?" „Zij wij minder belangrijk dan de Egyptenaren en Israëliërs? Is hun bloed minder rood dan het onze?" In Tokaj zei een man: „We willen hier heus geen tweede Korea, maar wat moet er nu wel gebeuren voor jullie de „massale vergelding" zullen aanwenden, waarover zoveel gesproken is?" In Dorog stond de arbeidersraad op en applaudisseerde toen andere buitenlandse journalisten in hun vergadering binnen kwamen; Maar; achter deze beleefdheid en uitbundigheid ging steeds weer dezelfde vraag schuil, zelfs als deze niet openlijk werd gesteld: „Waarom helpen de Ameri- Een buitengewoon actieve depressie, die horende fronten de Britse eilanden pas woensdag in noordoostelijke richting tussen seren en mogelijk ook al ons land bereiken. Schotland en IJsland doortrok, bereikte in Het weer blijft dus onbestendig, de avond haar grootste ontwikkeling. De druk in de kern bedroeg toen iets minder dan 940 millibar. Aan de Schotse noord westkust heeft een orkaan gewoed; op de Noordzee was het stormveld wat minder intensief. Vanmorgen begon de depressie langzaam op te vullen. Inmiddels was er een randstoring van de zuidpunt van Groenland met een snelheid van ongeveer 100 km per uur de oceaan overgestoken, die op de Britse eilanden hagel- en on weersbuien veroorzaakte. De met deze randstoring meestromende arctische lucht is tot op grote hoogten zeer koud en zal ook in ons land haar onstabiliteit tonen. Voor het weer van vrijdag moet rekening worden gehouden met een zeer actieve de pressie, afkomstig uit Amerika. Deze is de oceaan al opgetrokken. Vanmorgen lag zij ongeveer ten zuiden van Groenland. In het komende etmaal zullen de bijbe- 14 december Zon op 8.43 uur, onder 16.30 uur. Maan op 14.10 uur, onder 4.38 uur. Maanstanden 17 dcc. 20.06 uur volle maan. 24 dec. 11.10 uur laatste kwartier 1 jan. 2.13 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 13 december Hoog water: 11.56 en uur. Laag water: 7.08 en 19.36 uur. Vrijdag 14 december Hoog water: 0.29 en 12.53 uur. Laag water: 8.21 en 20.41 uur. WEERRAPPORTEN (De temperatuur ls van MS hedenmorgen 7 uur, de f3 neerslag van de laatste T3 5 d 24 uur.) S-5 SE E 5 o S 2 Stockholm regen z 4 1 Oslo onbewolkt z 2 4 Kopenhagen onbewolkt zw 6 3 Aberdeen regenbui zzw 3 1 Dublin half bew. wzw 4 4 Londen onbewolkt z 4 0,4 Brussel onbewolkt wzw 7 4 Parijs onbewolkt wzw 7 6 Bordeaux geheel bew. zw 12 3 Grenoble geheel bew. zzw 8 0,3 Nice zwaar bew. nnw 6 0 Berlijn regen w 10 1 Frankfort regen n 8 2 München geheel bew. wzw 10 0,3 Zürich geheel bew. wzw 9 0 Genève geheel bew. windst. 7 0,4 Locarno licht bew. on o -1 0 W enen mist windst. 3 0,5 Innsbruck nevel windst. 0 0 Rome nevel windst. 7 0 Mallorca onbewolkt windst. 5 0 Amsterdam licht bew. zw 5 2 Den Helder onbewolkt wzw 7 1 Ypenburg onbewolkt zw 6 2 Vlissingen onbewolkt zw 6 4 Eelde onbewolkt zw 4 3 De Bilt licht bew. zw 5 4 Twente onbewolkt zw 6 7 Eindhoven onbewolkt zw 5 5 Vlv. Z.-Limb. half bew. zw 7 8 82. De eens zo vredige stilte van de in nerlijke wereld werd nu op ruwe wijze verstoord door het geschreeuw en gegil van al diegenen, die Plutanus gedurende zijn bezoek aan de uiterlijke wereld ma gisch had doen verdwijnen. „Wat is dit nu, heer Plutanus?", injormeerde Joris ongerust. Hij wees naar de aanstormende menigte, wier woorden en gebaren geen twijfel lieten over haar bedoelingen. „Ik meende toch, dat gij al deze hoogstzenuw- achtige lieden naar een ver, rustig oord had gebracht". De oude heer bezag het woelige tafereel met groeiende consterna tie. „Beilo!", bracht hij eindelijk uit. „Dat ver, rustig oord was hier, mijn waarde gids. Helaas, de vele storende invloeden van uw uiterlijke wereld hebben mij belet helder te denken. Dit heb ik niet voor zien! De tegenwoordigheid van deze luid ruchtige uiterlingen in mijn innerlijke we reld schokt mij meer dan ik u kan zeg gen Er stonden de arme heer Plutanus nog meer schokken te wachten. De boze politiemannen, de gillende werksters en de razende graaf Basoeka waren kordaat het water ingestapt. Met vereende krach ten hieven zij het vaartuig op en deden het kantelen. Joris was de eerste, die met een grote boog in het water terecht kwam. >OOOOCOOOOOCOCOOOCO(XN Russel Jones, de United Press- correspondent, die tot een week geleden in Boedapest was, heeft een van zijn j reportages, welke hiernaast is gepubli ceerd, gewijd aan de Hongaarse ge- voelens ten opzichte van het westenj waarop talrijke vrijheidsstrijders ge- hoopt hadden. XXO30O32CO3O00CO0O^3<»0COMC«X»DC00CC»0CCXX>0CO0CC0CCOa kanen ons niet?" Uit schaamte en uit een gevoel'voortdurend te kort te schieten ver wijderde ik op 12 november mijn Ameri kaanse vlaggetje van mijn auto. De last door dat kleine stukje doek als vertegen woordiger van Amerika beschouwd te wor den kon ik niet meer verdragen. Het was moeilijk genoeg om alleen maar Amerikaan te zijn. De 55-jarige heer H. J. van den Broek, directeur van Radio Nederland Wereld omroep, is woensdag tijdens een commis sievergadering plotseling onwel geworden. Hij is overgebracht naar de R.K. Zieken verpleging te Hilversum. Zijn toestand is niet onbevredigend, al moet verwacht wor den dat met zijn herstel enige maanden gemoeid zullen zijn. ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenI Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"- elk afzonderlijkal beroemd werken tezamen nog beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Cheiarox. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Goedhart (P.v.d.A.) over het niet ver lenen van gastvrijheid door sommige diplo matieke vertegenwoordigers van West- Europese staten in Boedapest aan hen, die om bescherming kwamen vragen, heeft de minister van Buitenlandse Zaken geant woord, dat hij door de dagbladpers kennis heeft genomen van berichten, volgens welke sommige diplomatieke vertegenwoor digers te Boedapest niet die gastvrijheid hebben verleend aan hen, die om bescher ming kwamen vragen, als dezen onder de gegeven omstandigheden meenden te mo gen verwachten. De minister aarzelt zonder volledige kennis van zaken een oordeel uit te spre ken over de incidentele berichten van hen, die zich op de een of andere wijze te kort gedaan voelen. Een onderzoek naar die be richten kan hij uiteraard niet instelllen. Het verheugt hem naast klachten ook waarderende woorden te hebben gelezen over het optreden van verschillende diplo matieke vertegenwoordigers van de landen van de vrije wereld. De minister acht het niet mogelijk, dat afspraken tussen de West-Europese rege ringen zullen kunnen voorzien in toestan den, zoals deze zich tijdens oorlogsgeweld telkens weer in andere vormen zullen voor doen. Tempel. Oudheidkundigen van het Libische departement voor archeologie hebben te Beda, in Cyrenaica, de overblijfselen gevonden van de beroemde tempel van Aesculapius, de Griekse god van de ge neeskunde. 1945-1956. De staat van oorlog tussen Rus land en Japan is officieel opgeheven en de diplomatieke betrekkingen zijn hervat. Op 19 oktober zijn in Moskou de desbetreffende overeenkomsten ge parafeerd en heden zijn de ratificatie oorkonden uitgewisseld. Uitgaven. De begrotingscommissie van de Algemene Vergadering der UNO heeft woensdag eenstemmig een bedrag van 617.000 dollar goedgekeurd voor uit gaven van het Internationale Gerechts hof in Den Haag. Overgevaren. De bemanning van een der modernste Birmaanse kanonneerboten is naar woensdag in Rangoon is ver nomen, de vorige week met haar schip naar de Karen-opstandelingen overge lopen. Men vermoedt, dat de deserteurs een dertigtal officieren en manschap pen naar de Mergui-archipel in het zuiden van Birma zijn gevaren. Boodschappen. De B.B.C. heeft bekend ge maakt dat zij in haar Hongaarse uit zendingen korte boodschappen van vluchtelingen die naar Groot-Brittannië zijn gekomen, zal uitzenden, die tot doel hebben hun familieleden en vrienden in Hongarije in te lichten over hun ver blijfplaats en veiligheid. Deze bood schappen, die niet langer mogen zijn dan twaalf woorden, moeten een bij naam of pseudoniem bevatten. Geen zaken. De Sovjet Unie heeft, naar in Zürich verluidt, een grote hoeveelheid goud op de Zwitserse markt te koop aangeboden. De Zwitserse banken heb ben daarop ten antwoord gegeven, dat het, gezien de gebeurtenissen in Hon garije, niet het geschikte ogenblik is om zaken te doen met de Sovjet Unie. Staking. De Oostenrijkse journalistensta king is kort en doelmatig geweest: na drie uur is zij geëindigd met een com promis tussen werkgevers en werk nemers, die het eens werden over een verhoging van de minimumsalarissen met 8 a 10 percent. Kinderverkoop. Indonesische autoriteiten hebben dinsdag de toezichthouders van een hervestigingsproject op Borneo laten arresteren. De arrestanten worden be schuldigd van fraude, naar aanleiding van berichten, dat boeren gedwongen waren hun kinderen te verkopen om aan geld te komen voor het kopen van voedsel. In het parlement was onthuld, dat de kolonisten hun kinderen verko pen voor 75 tot 100 rupiah. Rehabilitatie. Het regionale tribunaal van Warschau heeft dinsdag drie leiders van het verzet tijdens de oorlog gerehabili teerd. Zij waren tot zware gevangenis straffen veroordeeld op beschuldiging van collaboratie met de nazies. Uitzondering. In Seattle is een 15-jarige jongen, die driemaal was ingeënt met het vaccin-Salk, toch aan kinderver lamming overleden. Een dergelijk ge val heeft zich nog niet eerder voorge daan. Men vermoedt, dat hij een van de weinigen was, die door het vaccin-Salk niet immuun voor kinderverlamming wor.den. Planeet. Een in' 1951 door het Palomar observatorium ontdekte kleine planeet heeft de naam Geographos gekregen ter ere van het Amerikaans Nationaal Geo grafisch Genootschap. Deze kleine pla neet, die nog geen twee kilometer in doorsnee meet, is voor het blote oog niet zichtbaar maar toch voor de wetenschap van groot belang, omdat hij, met uitzon dering van de maan, het hemellichaam is, dat onze aarde het dichtst nadert. Toevloed. Groot-Brittannië, dat reeds elf duizend vluchtelingen uit Hongarije heeft toegelaten, heeft de toevloed tij delijk een halt moeten toeroepen in verband met het tekort aan huisvesting. Gevolgen. Tengevolge van de tyfoon, die verleden week over Oost-Java is ge trokken, werden 69 personen gedood en 200 vissers vermist. De gouverneur in Surabaja verklaarde, dat 184 personen ernstig werden gewond en meer dan 75000 dakloos werden. Burgemeester. De gemeenteraad van Saar- briickën heeft de Saarlandse minister van Binnenlandse Zaken, Fritz Schus ter, tot burgemeester van de stad ge kozen. Brief. Op een veiling te Parijs is een brief, die de Franse filosoof en wiskundige René Descartes in 1635 aan de Neder landse wiskundige en sterrenkundige Christiaan Huygens heeft geschreven, voor 2,1 miljoen francs (ongeveer 21.000 gulden) in andere handen overgegaan. HET LEVEN in grotten en spelonken heeft zich vaak tot geheel aparte vormen ontwikkeld. In dit opzicht kan men onder scheid maken tussen dieren die vooral wor den aangetroffen bij de ingangen van der gelijke spelonken, dieren die zich zo nu en dan in grotten en holen terugtrekken, en dieren die zich bijna uitsluitend in grotten en holen ophouden. De speciale levensvor men, waarop wij doelden, betreffen uit de aard der zaak deze laatste groep, die betrekkelijk klein is. Lang niet altijd is met zekerheid vast te stellen, of een bepaald dier zijn leven uitsluitend en alleen in het duister van de onderaardse spelonken slijt. In een onder gronds waterbekken van het Harzgebergte werd in 1930 bijv. een forel aangetroffen zonder een spoor van pigment in de huid, waarbij niet kon worden nage gaan of het dier hier inderdaad leefde, of dat het hier bij ongeluk was verzeild ge raakt. Trouwens, het is in het algemeen volkomen onbekend of bepaalde vissen de onderaardse waterwegen volgen en daar kuit schieten. Maar er zijn in de onderaardse meren en rivieren ook vissen, waarvan met zeker heid kan worden gezegd, dat zij permanent in deze onderaardse regionen leven. De amblyopsis behoort hier toe, een vis die veel overeenkomst met de karpers ver toont en volslagen blind is. Zeker niet min der merkwaardig is het feit, dat deze vis die in de mammoetgrotten van Kentucky voorkomt, zijn jongen levend ter wereld brengt. In het algemeen kan men zeggen, dat de hogere organismen, die tengevolge van hun leefwijze in de voortdurende duisternis van het onderaardse rijk, hun gezichtsver mogen hebben verloren, over een veel gro tere tastzin beschikken dan normaal. Ke vers, spinnen, vliegen en muggen in veler lei soorten, onderscheiden zich dan ook veelal van hun soortgenoten boven de aar de door veel langere voelsprieten en meestal ook langere poten. De holmug die in de grotten van het Zevengebergte voor komt, heeft bijvoorbeeld voelsprieten die tweemaal zo lang zijn als die van de gewone mug. Een an dere eigenaardigheid is, dat het mannetje van de holmug vleugels bezit, maar er geen gebruik van maakt, want hij beweegt zich uitsluitend te voet voort. Heeft het wijfje van deze muggensoort geen vleugels, zij is in het bezit van een uiterst merkwaardig instrument, dat het mannetje moet missen. Het wijfje heeft namelijk behalve de zeer lange voelsprie ten ook nog een paar glasheldere tasters die dienst doen om de vochtigheidsgraad van de omgeving te registreren. Het spreekt welhaast vanzelf, dat de aanwezigheid van muggen, vliegen en al dergelijke insecten, de aanwezigheid van spinnen noodzakelijk maakt, zodat we in de onderaardse behuizingen allerlei soor ten hiervan kunnen verwachten. Het zijn vaak echte griezels, zoals de blinde witte spinnen uit de holen van de Pyreneeën, die de grootte van een mensenhand hebben. Opmerkelijk is by deze dieren, dat de be haring van het lichaam toeneemt, naar mate de ogen sterker verschrompeld zijn. Gelukkig zijn daar ook nog dieren, die naar believen licht geven. Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2