HVS faalde uitstekend volkomen tegen spelend AMVJ Niet meedoen aan sportfestijnen waaraan ook Russen deelnemen Ronde van de Haarlemse Sportweek op 4 juni op nieuw parcours DUFOUR Nog meer Hongaarse atleten prefereren de vrijheid Haarlemsche docenten protesteren tegen toestanden bij onderwijs Goed dames-volleybal bij AVC-Vesmia Regeringsbesluit salariëring was slag in gezicht van lerarenkorps 7 NOC ADVISEERT SPORTBONDEN Betaling abonnementsgeld per giro Noorse schaatsenrijders niet tegen Russen? Zwemmen Matige tijden van zwem- cracks in Melbourne De zwemkampioenschap- pen in Boedapest in 1958 DE VOLLEYBALCOMPETITIE Bonus voor de Engelse voetballers verhoogd Scheidsrechter Bronkhorst leidt DuitslandBelgië Roma won in Rome van Honved met 3-2 Voetbal Om de Engelse beker Om Europese voetbalbeker Laatste wedstrijdseizoen van John Landy De finale tweede klasse libre, district Elaarlem Hongaar Sandor wil in Engeland voetballen Meer olie uit eigen bodem N.A .M. wil produktie met vijftien percent verhogen Kort nieuws Arbeidsters vierden op eigen initiatief bedrijfs- jubileum Wild feest in Groningse tricotfahriek Sterfte aan longontsteking sterk afgenomen DONDERDAG 13 DECEMBER 1956 Daar het zich laat aanzien dat een ledenvergadering niet voor eind maart 1957 zal kunnen worden gehouden, meent het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité het volgende schriftelijk aan de bij het comité aangesloten organisaties te moeten voorleggen: 1. Het ligt in het voornemen in de leden vergadering gelegenheid te geven tot een algemene bespreking over de betekenis van de Olympische gedachte. Het principiële standpunt van het bestuur zal tijdig aan de bonden worden medegedeeld. 2. Het bestuur is van mening dat de aan gesloten organisaties behoefte zullen gevoe len aan een uiteenzetting van het sinds november 1956 over „Melbourne" gevoerde bestuursbeleid, ook hierover zullen tijdig gegevens worden verschaft. 3. Het bestuur zal voor deze vergadering overwegen of er een mogelijkheid bestaat voor het organiseren van internationale wedstrijden in 1957 voor de leden van de Olympische ploeg, alsmede beraden over het voortzetten van de verstrekking van trainingsgelden aan de verschillende bon den. 4. Op verschillende manieren is aan het bestuur van het NOC de vraag voorgelegd Inzake contact met Russische sportafge- vaardigden buiten de Olympische Spelen. Het bestuur staat te dien opzichte op hei volgend standpunt. Men kan zich aan de hand van statuten en reglementen afvragen of het bestuur hier formeel wel een bevoegdheid heeft. Toch Is in de eerste plaats contact en over leg tussen de verschillende bonden via het N.O.C. altijd mogelijk en wettelijk gewenst en voorts heeft het bestuur wel de behoefte zijn mening hierover te geven. Het bestuur heeft in zijn besluit over Melbourne, dat op 6 november de instem ming verkreeg van de aangesloten organi saties, twee groepen van argumenten ge scheiden gehouden. In de eerste plaats dat er na het gebeurde in Hongarije geen basis was voor sportcontact met Russische sport- afgevaardigden. In de tweede plaats dal Nederland om dezelfde reden niet kon mee doen aan een sportfestijn als de Olympische Spelen. De eerste groep argumenten geldt naar de overtuiging van het bestuur ook voor andere ontmoetingen dan de Olym pische. Het bestuur acht spel met Russische afgevaardigden nu voorlopig onjuist. Uiter aard geldt dit in de eerste plaats voor het gaan van Nederlandse sportbeoefenaren naar Rusland of het ontvangen van Rus sische sportafgevaardlgden in Nederland. Het geldt volgens het N.O.C.-bestuur ook voor ontmoetingen in andere landen waar aan officiële Russische ploegen meedoen. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor hel volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,15, post- abonnés 7,65. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit geval dient men 8 wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE 8 cccccccccccccccccocccccccccccooocccccooccccocccooococoiy De Noorse Schaatscnrijdersbond heeft besloten dat Noorse schaatsenrijders niet tegen Russen zullen uitkomen dit seizoen. Een woordvoerder van de bond las het volgende korte communique aan de pers voor: „De Noorse Schaatsenrijdersbond wenst bekend te maken dat in het aan staande seizoen geen internationale schaats wedstrijden tussen Noorwegen en de Sovjet-Unie zullen plaats hebben." De woordvoerder wenste geen toelichting op het communiqué te geven. De secretaris-generaal van de Noorse Schaatsers-Unie, Per Jansen, heeft daarna In Oslo verklaard dat het besluit om niet tegen Russische schaatsers uit te komen, niet betekent dat Noorse rijders niet zullen deelnemen aan de Europese kampioen schappen, waar ook Russen komen. De uiteenzetting van Per Jansen heeft uiteraard een zekere mate van verwarring doen ontstaan. Het gerucht doet de ronde dat de Noorse Schaatsenrijders Unie alleen maar een ex cuus heeft gezocht om van de wedstrijden tegen de Russen af te komen. De Russen zouden namelijk geen nationaal team naar Noorwegen willen sturen, maar slechts een aantal schaatsers uit Moskou. De Noorse bond zou daartegen bezwaar hebben ge maakt, maar zonder resultaat. Per Jansen verklaarde dat noch de Europese noch de internationale kampioen schappen op de schaats door de Noren zul len worden geboycot. Gisteravond heeft de Noorse Bandy Bond geopperd dat de Internationale Bandy Fe deratie en de Finse Bandy Bond afzien van organisatie van de wereldkampioenschap pen Bandy 1957 en dat andere schikkingen, waarbij voorzien is in Russische deel neming, verschoven worden naar 1958. De houding van de Noorse Bandy Bond is een gevolg van het Russisch optreden in Hon garije. Ook wordt vernomen dat de Noorse Ski- bond niet voornemens is Russische skiërs uit te nodigen aan wedstrijden deze winter op de beroemde Holmenkollen springschans bij Oslo deel te nemen. Een definitieve be slissing wat dit betreft is echter nog niet genomen. Het advies is dus zich daarvan voorlopig te onthouden. Daar er evenwel sportgebeurtenissen denkbaar zijn waar niet zozeer van natio nale ploegen dan wel van individuele deel neming sprake is, begrijpt het bestuur van het N.O.C. volkomen, dat elke bond in dat geval voor zichzelf zal willen en moeten nagaan, welke zijn houding zal moeten zijn. Het bestuur van het N.O.C. verklaart zich gaarne bereid in elk zich aandienend geval van advies te dienen. Ook dit punt zal op de eerstkomende ledenvergadering op de agenda worden ge plaatst. Nu echter reeds wordt dit punt in het rondschrijven vermeld, omdat het het bestuur bekend is, dat enkele bonden op zeer korte termijn een beslissing zullen moeten nemen. Over datum en plaats der komende leden vergadering zullen in januari voorstellen worden gedaan. Tijdens internationale zwemwedstrijden in het Olympisch bad van Melbourne verloor de Olympische kampioene Shelley Mann (V.St.) van haar landgenootje Nancy Ramey, zilveren medailliste, met 0,4 sec. verschil. Op de 100 meter vlinderslag noteerde Nancy Ramey 1 min. 13,5 sec. tegen Shelley Mann 1.13,9. De 100 meter vrije slag leverde even- wel een overwinning op Shelley Mann in 1 min. 6,3 sec Lorraine Crapp, Olympisch kamipoen en wereldrecordhoudster op de 400 meter vrije slag, won in dit nummer in de voor de Australische zeer matige tijd van 5 min. 10,9 sec., terwijl de Olympische kampioen Mur ray Rose op de 400 meter vrije slag zege vierde in de ook voor hem middelmatige tijd van 4 min. 41,2 sec. Over het al of niet doorgaan van de Euro pese zwemkampioenschappen in 1958, waar van de organisatie door de Europese Zwem Liga aan Boedapest was opgedragen, zal eind maart definitief worden beslist. Hongarije heeft tot eind maart de gelegenheid zich hierover te beraden. Mocht de Hongaarse Zwembond aar. de organisatie willen vast houden, dan dient deze bond aan de Euro pese Zwem Federatie de garantie te geven dat de kampioenschappen zonder strubbelin gen zullen kunnen worden afgewerkt. De toeschouwers, die gisterenavond bij de hoofdklasse volleybalwedstrijd HVSAMVJ het eld omzoomden, zullen teleurgesteld huiswaarts zijn gekeerd. Zq hebben uit stekend volleybal gezien, doch slechts alleen van AMVJ; IIVS faalde volkomen en van enige strijd was dan ook geen sprake. De Amsterdammers speelden met lange passes en setups voortreffelijk volleybal. Vooral internationaal Hans Maas vestigde door zijn goede spel en zijn gemakkelijke speelwijze alle aandacht op zich. HVS heeft de kans om enige nuttige plaatsen op de ranglijst op te schuiven jammerlijk voorhij laten gaan. Al direct belemmerden de goede bloks van de gasten het scoren van HVS. terwijl de AMVJ'ers met goede smashes, die maar zel den gekeerd werden, gemakkelijk tot 5—1 uitliepen. De Zeeuw (AMVJ) voerde met harde Tsjechische serves in het achterveld geplaatst de score nog tot 101 op. Clay ver zaakte als aanvoerder zijn taak door geen enkele maal ook niet in de andere sets de gasten met een time-out de wind uit de zeilen te nemen, terwijl ook zijn houding zijn medespelers waarvan vooral Antonisse en in mindere mate Koning en De Waard on der de maat bleven niet bepaald inspi reerde. Een drietal goede smashes van Clay leverde geen punten op, zodat AMVJ met 15—2 de eerste set won. Mocht men verwachten dat HVS zich in de tweede set zou herstellen, een technisch beter AMVJ met als motor Hans Maas bood daar geen gelegenheid voor en na 22 en 6—4 liepen de Amsterdammers uit tot 14—4 eer Clay met goede serves enkele punten tegen scoorde: 147. HVS verloor tot grote teleurstelling van het publiek deze set weer kansloos: 159. De derde set maakte op de eerste twee geen uitzondering. Ook toen Weer een supe rieur AMVJ, dat met lange setups en goede smashes de HVS-verdediging machteloos maakte. HVS verloor deze set via 90 en 132 met 153. Het moet voor de HVS'ers na de uitstekende wedstrijd zaterdag tegen leider SVV wel een desillusie geweest zijn. Tweemaal PSVH De Haarlemse politiemannen, die door diensten niet onbeperkt kunnen spelen, moesten gisteravond twee wedstrijden spe len. Hoewel het hier minder sterke tegen standers betrof, slaagde Neuteboom c.s. er niet in om meer dan één winstpunt te be machtigen. Van de reserves van HVS ver loor PSVH met de setstanden 415, 1513, 156 en 1513; gen de reserves van Die Raeckse werd gelijk gespeeld met de tussen standen (DR—PSVH) 15—9, 11—15, 16—14 en 12—15 Goede strijd AVC en Vesmia hebben een aantrekkelijke partij volleybal ten beste gegeven, die boven het gemiddelde dames-volleybal uitstak en die tegen de verhouding in met 31 door Vesmia werd gewonnen. Een puntenver deling had de verhouding beter weergege ven, want hoewel Vesmia zeer enthousiast speelde, demonstreerde AVC een hetere spelopvatting, die echter ook meer risico bood. Met ingang van 1 januari zal de bonus voor een gewonnen wedstrijd en een gelijk spel voor de Engelse voetballers worden verhoogd, zo heeft de Football League be sloten. Na de eerste wereldoorlog ontvingen de spelers voor een gewonnen ontmoeting twee pond (ongeveer 20) en voor een ge lijk spel één pond. Vanaf 1 januari zal er respectievelijk drie pond 30) en één pond 10 shilling 15) worden uitbetaald. Dit geldt tevens voor de cupwedstrijden. Het heeft overigens meer dan 35 jaar geduurd voordat de bonus werd verhoogd. De voetballandenwedstrijd Duitsland België, die 23 december in Keulen wordt gespeeld, zal door de heer J. Bronkhorst (Velp) worden geleid. Als grensrechters fungeren de heren P. P. Roomer (Rotter dam) en J. H. Martens (Zeist). De Italiaanse voetbalclub Roma heeft in het Olympisch stadion in Rome het Hon gaarse team „Honved" met 3-2 verslagen. De ruststand was 2-1 voor Roma. De Ita liaanse doelpunten kwamen van Giglia (2 x) en de Zweed Nordhal; voor Honved scoorden Puskas (strafschop) en Csibor. Veertigduizend toeschouwers woonden de ontmoeting bij. Vesmia stelde AVC direct onder druk (40), de groen-witen 2ten echter fel van zich af en de score kwam weer in evenwicht (5—5). In een beweeglijke strijd liep Vesmia andermaal uit en via 107 en 128 won Vesmia de eerste set (158). Door Tsjechische serves van Yvonne Heer- kens van AVC in de tweede set de leiding (6—1), die de gehele set behouden kon wor den en met 15—4 kwamen de partijen weer op gelijke voet. De derde set kwam weer op rekening van Vesmia, dat vooral in mejuffrouw Broersen een goede speelster bezat (158). Ook de laatste set werd gespeeld; de AVC-dames dirigeerden de bal steeds goed naar voren en vooral Anta Haverkamp gaf passes op maat. de AVC-aanval bleek echter niet sterk genoeg om het enthousiasme van Vesmia te breken en de AVC-dames kwamen eerst met 8--2 en toen met 12—4 achter. De strijd was echter nog niet gestreden, want AVC haalde keurig op: 12—9 en 14—13. Door enkele ser ves ongebruikt te laten kreeg Vesmia de ge legenheid om zich te herstellen en ontging AVC het verdiende gelijk spel, waardoor deze jeugdige ploeg de tweede nederlaag van het seizoen te slikken kreeg. Aan de staart van de ranglijst in de eerste klasse dames blijft het dringen. Die Raeckse 2 kwam tegen De Blinkert niet verder dan een gelijk spel (15—11, 115, 1015 en 15 13) en ook de strijd tussen Onze Gezellen en OVRA eindigde met dit resultaat: 8—15, 17— 15, 8—15 en 18—16. De uitslagen De uitslagen van gisteravond luidden: Heren: PSVH—HVS 2 1—3, HVS—AMVJ 0—3, PSVH—Raeckse 2 2—2, Eclecta 2— Raeckse 3 4-0. Sizo—PSVH 2 0—3, WIK 3— AW 1—3. PSCB—Gios 3—1. Boru—CIOS 3 0—3, HVS 3—Blinkert 1—3. Dames: Raeckse 2—Blinkert 2-2, OG—OVRA 2-2. AVC-Ves mia 13, GiosEclecta 2 31, Raeckse 6 Eclecta 3 0—4. Sizo 2—JBS 1—3. AW—SSO 0—3, VVSH 2—Gios 3 2—2. DSS 2—DSO 2 1—3, OG 2—PWN 0—3, PSVH 2—OVRA 2 4—0. De uitslagen van de overgespeelde wed strijden uit de tweede ronde van de En gelse bekercompetitie luiden: Workington Goole 0-1; WrexhamScunthorpe United 6-2 (na verlenging). In de derde ronde, waarvoor de wedstrij den op zaterdag 5 januari zullen worden gespeeld, krijgt de non-leagueclub Goole in een uitwedstrijd Nottingham Forest te be strijden, terwijl Wrexham op eigen terrein moet aantreden tegen Reading. De „replay" uit de tweede ronde tussen Crystal Palace en Brentford is, na verlen ging, geëindigd in een 3-2 zege voor Crystal Palace, dat nu in de derde ronde tegen Millwall moet uitkomen. De tweede wedstrijd tussen de Grasshop pers (Zwitserland) en Slovan (Tsjech' Slo wakije), gespeeld in Mtinchen en geldend voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese voetbalbeker, is geëindigd in een 20 zege voor Grashoppers. De eerste werd met 10 door Slovan ge wonnen, zodat de doelcijfers 21 in het Onder voorzitterschap van de K.N.W.U.- consul, de heer H. J. Eggink, hielden de Noordhollandse wielerverenigingen gister avond in „Krasnapolsky" in Amsterdam de kalendervergadering voor het wegseizoen 1957. Weer een groot aantal (43) wielerron den werden op deze vergadering ingedeeld. In de omstreken van Haarlem, Kennemer- land en de Haarlemmermeer zullen de ren ners veertien maal in actie komen en de mogelijkheid is niet uitgesloten dat er nog enkele wedstrijden by komen. Op het sport- parkparcours „Adrichem" in Beverwijk wordt vier maal een ronde gehouden en er is een redelijke kans dat de finish van „Olympia's Tour door Nederland" in Haar lem zal zijn. De Beverwijkse rennersclub „Kennemer- land" opent het seizoen in de provincie met de Ronde van Velsen-Noord op 13 april voor amateurs en aspiranten. Vervolgens organiseert „Kennemerland" de navolgende wedstrijden: 5 mei: Ronde van Beverwijk voor amateurs en aspiranten; 10 juni: Ron de van Beverwijk voor amateurs en nieu welingen; 7 juli: Ronde van Beverwijk voor amateurs, nieuwelingen en aspiranten; 11 augustus: Ronde van Beverwijk voor on- afhankelijken, amateurs en nieuwelingen en op 1 september de Ronde van Heems kerk voor amateurs, nieuwelingen en aspi ranten. „De Kampioen" De Haarlemse wielerclub „De Kampioen" kreeg de volgende wedstryddata toegewe zen: 30 april: invitatietoernooi voor nieu welingen in Haarlem-Oost; 4 juni: sport weekronde voor amateurs op het nieuwe parcours in Noord-Akendam en 7 augustus: de Ronde van Santpoort voor amateurs. Tevens is „De Kampioen" weer door de K.N.W.U. belast met de technische organi satie van het amateur-wegkampioenschap in Zandvoort op 23 juni. De cycle-cross in Zandvoort wordt op zondag 27 januari ge houden. „De Bataaf" uit Halfweg houdt op 5 of 11 mei de Ronde van de Haarlemmermeer, een semi-klassieker over een afstand van 180 kilometer voor onafhankelijken en amateurs en in afwachting van de aan komst in Zwanenburg een wedstrijd voor nieuwelingen en aspiranten. Voorts houdt „Alicmaria Victrix" op 16 juni de Ronde van Uitgeest voor amateurs en aspiranten en organiseert het Zaanse D.T.S. op 28 juli de Ronde van Castricum voor amateurs en nieuwelingen. Op het circuit van Zandvoort houdt Ulysses" uit Amsterdam op 21 juli wedstrijden voor on- ADVERTENTIE Betere:' schóënen zijn vóórzien afhankelijken, amateurs, nieuwelingen en aspiranten. Er werd door geen enkele vereniging een wedstrijd voor professionals aangevraagd. Afscheid Na de kalenderbespreking deelde de heer H. J. Eggink, de aanwezige clubbestuurders mede dat hij op 1 januari 1957 zijn functie als consul van Noordholland zal neerleg gen. Drukke werkzaamheden zijn er de oorzaak van dat hij zijn taak als consul, welke functie hij twintig jaar bekleedde, moet beëindigen. Zijn opvolger is nog niet bekend. Hij bedankte de clubbestuurders voor de prettige samenwerking in al die jaren en op zijn beurt deed de voorzitter van „Kennemerland", de heer P. Schipper, dit namens de wielerclubs aan het adres van de heer Eggink. John Landy heeft besloten na afloop van dit seizoen niet meer in wedstrijden uit te komen. Landy bracht het wereldrecord op de mijl in 1954 op 3 min. 58 sec. In restaurant Bolwerk werd gisteravond de finale om het kampioenschap tweede klasse libre district Haarlem voortgezet. De uitslagen waren: Van Zijl 150 36 17 4.16 2 Sengers 103 36 13 2.86 0 Tromp 150 36 18 4.16 1 Akkerman 150 36 22 4.16 1 Van Zijl 49 19 10 2.53 0 Kroese 150 19 37 7.89 2 Dekker 150 28 31 5.35 2 Tromp 126 28 24 4.50 0 Van Went 150 26 15 5.76 2 Sengers 87 26 16 3.34 0 Bertholée 150 30 28 5.00 2 Akkermans 129 30 24 4.30 0 Vanavond om half acht worden de wed- strijden voortge- De Hongaarse nationale rechtsbuiten Ka- roly Sandor, die op het ogenblik met zijn club M.T.K. (ex-Voros Lobogo) in Engeland is, heeft besloten, niet naar Boedapest terug te keren. Hij gaat wel naar Wenen om daar zijn vrouw op te halen, die daar als vluch telinge verblijft. Sandor hoopt, dat de F.I.F.A. zijn regle menten zal wijzigen, zodat westelijke clubs uitgeweken Hongaarse spelers kunnen enga- voordeel van de Zwitserse club zijn. In de geren ook zonder toestemming van de Hon- kwart-finales komt Grasshoppers uit tgeen gaarse Voetbalbond. Sandor zelf zou graag Fioz'entina (Italië). voor een Engelse club uitkomen. Van de 45 Hongaarse atleten, allen leden van de Hongaarse Olympische ploeg, en officials, die gisteren op het vliegveld Mal pensa by Milaan uit Melbourne zijn aan gekomen, hebben vier, nog geen minuut na de landing, verklaard dat zfj in het westen zullen blijven. Ook andere Hongaren schy- nen met deze gedachte rond te lopen. Van daag komt het andere vliegtuig uit Mel bourne (met 82 Hongaren) op Malpensa aan en dan zullen de atleten voor de tweede maal by elkaar gaan zitten om hun toe komst te bespreken. Pal Kovacs, Olympisch winnaar (1952) van de gouden medaille sabelschermen, Antal Bolvary, een waterpolospeler, Alice Kertesz, een atlete, en Miklós Silvassy, een worstelaar, hebben hun besluit al genomen: zij blijven buiten het ijzeren gordijn. De koude blik van Gyula Hegyi, de Hongaarse (communistische) minister van Sportzaken, kan daar niets meer aan veranderen. Hegyi heeft de reis uit Melbourne in dit toestel, een Franse charter-skymaster, meegemaakt en er onder andere voor gezorgd dat de Hongaren vier dagen lang niets hoorden over de toestand in hun land. De vier die hun besluit al genomen heb ben, wisten wat er met hun familie gebeurd was. „Maar wat zal er met onze familie gebeuren als wij niet terugkeren," was de haast pathetische vraag van de andere Hongaren. Eerst zeiden ze allemaal dat ze naar huis terugkeerden, maar onder een trommelvuur van vragen begonnen sommigen toe te geven dat zij over mogelijkheden hadden gedacht om naar het westen te vluchten en plannen in die richting beraamd hadden. Als zij hun familie maar mee konden krij gen naar het westen. De enige die rechtstreeks zei naar Hon garije terug te gaan was de schernileraar Gyoergy Rozgonyi, technisch official van de Hongaarse Olympische ploeg. „Ik heb mijn gezin daar, ziet u," zei bij. Hy ver telde dat na de aankomst van het tweede vliegtuig alle Hongaarse atleten nogmaals (in Melbourne hebben zij het ook gedaan) bijeen zouden komen om een besluit te nemen. Het lag in de bedoeling dat de Hongaren in Milaan op een speciale trein zouden stappen, die ze via Joegoslavië naar hun land zou brengen. Er is nog geen trein aangekomen voor ze. Enkele Hongaren spraken het vermoeden uit dat zo'n trein een gevangenen-trein zou worden. „We zijn bang dat die trein een enkele reis naar het gevangenkamp, naar de sla vernij zal worden," zei een van de Hon garen „Ieder van ons weet dat, maar we kunnen er toch niets aan doen. Niemand, behalve dan Hegyi, zou naar Hongarije teruggaan, als wij een vrij besluit konden nemen De Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft aan de minister van Economische Zaken een gewijzigd produktieprogramma toegezonden, dat kan leiden tot verhoging der olieproduktie in ons land met 15 per cent. De maatschappij is voornemens haar maximum-boorcapaciteit te gebruiken ten einde in westelijk Nederland in de kortst mogelijke tijd nieuwe putten te slaan, vooral op de grens van Den Haag en Was senaar bij Marlot. In dat gebied beschikt men reeds over een produktieve put. Na het eerste kwartaal van 1957 hoopt de Nederlandse Aardolie Maatschappij haar dagproduktie tijdelijk zelfs tot ruim 30 percent boven de produktie van de tijd vóór het uitbreken der Suezcrisis te kun nen verhogen. In het eerste kwartaal van 1957 wordt een verhoging van de dag produktie verwacht tot 4000 kubieke meter tegen 3400 kublieke meter vóór de Suez crisis. Momenteel bedraagt de produktie der maatschappij 3900 kubieke meter per etmaal waarvan 700 kubieke meter in West-Nederland. Als de aangevraagde concessie voor Zuid-Holland wordt ver leend hoopt de maatschappij na het eerste kwartaal van 1957 gedurende beperkte tijd de produktie zelfs tot 4500 kubieke meter per etmaal te kunnen verhogen. Het boor- programma der maatschappij voorziet voorts boringen in Ridderkerk, IJselmon- de, De Lier, Pijnacker, Zoetermeer en Rijswijk. Voor Ambonezen. Het voormalige mili taire kamp „Vosseveld" te Winterswijk zal worden verbouwd en geschikt gemaakt voor huisvesting van Ambonese gezinnen. In januari 1957 zal met de verbouwing worden begonnen. Tachtig gezinnen, totaal ongeveer 400 personen, zullen uit overbevolkte kam pen naar dit kamp woi'den overgeplaatst. Het personeel van een tricotagefabriek in Wildervank heeft woensdag zelf de viering op touw gezet van het 75-jarig bestaan van dit bedrijf. De directie had er vanwege de internationale toestand geen werk van wil len maken, maar een groot deel van het uit zeshonderd personen bestaande personeel, meest meisjes die dagelijks per bus uit alle delen van de provincie Groningen en zelfs uit het buitenland naar de fabriek gebracht worden, dacht daar heel anders over. 's Morgens vroeg al werden de werk plaatsen en ateliers versierd en daarna trok een lange stoet meisjes, getooid met feest- mutsen en uitgerust met vlaggen en toeters, naar het huis van de oudste directeur. Er bleek maar één directielid in Wildervank te zijn de anderen waren op zakenreis en die ene man kon het tegen de hon derden vrouwen niet bolwerken. In plaats van aan het werk, gingen de jongedames daarna in de fabriek aan het rock-en-rollen en daar zij de deelneming van de sterke sekse daarbij node konden missen, posteer den enigen hunner zich voor de fabrieks- poorten om passerende loopjongens het feestgewoel binnen te slepen. Een jongmens werd zelfs met bromfiets en al binnenge haald. Enkele personeelsleden, die tenslotte toch aan het werk wilden gaan werd dit prompt onmogelijk gemaakt doordat men de dra den van de garenspoelen op de machines telkens weer doorknipte. De directie stelde tenslotte in het voor uitzicht, dat zij een middel zal vinden om het jubileum ook voor het personeel te accentueren, doch stelde hierbij als voor waarde, dat het werk gistermiddag hervat zou worden. De leden van de onderne mingsraad bleken echter niet bij machte, de meisjes hiertoe te bewegen. In vijftien jaar is de sterfte aan longont steking in Nederland afgenomen met 64 peixent voor mannen en 60 percent voor vrouwen. Dit blijkt uit een statistisch rap port van de Wereldgezondheidsorganisatie. Eenzelfde ontwikkeling heeft zich, zij het in mindere mate dan in Nederland, in vele andere landen voorgedaan. De Wereldge zondheidsorganisatie schrijft dit toe aan de uitvinding van penicilline en andere anti biotica en aan het op ruime schaal beschik baar komen van deze middelen. Ondanks deze verbetering behoort de longontsteking toch nog tot de tien voor naamste doodsoorzaken in de wereld en zelfs tot de drie voornaamste doodsoor zaken bij kinderen beneden de leeftijd van één jaar. 99 99 Tijdens de woensdagmiddag gehouden protestvergadering in de aula van het Stedelijk Gymnasium te Haarlem van le raren en leraressen, werkzaam bij 't voor bereidend hoger en middelbare onderwijs in Haarlem en omstreken, naar aanleiding vari het besluit der regering om de leraren bij het v.h. en m.o. uit te sluiten bij de niet onbelangrijke verhoging der salarissen der hogere ambtenaren, kwamen twee moties aan de orde, welke de stemming moesten weergeven van de docenten over de toe stand bij het onderwijs en over de sala riëring. De door de besturen der lelarenorganisa- ties (St. Bonaventura, Plaatselijke vereni ging van leraren(essen) aan gemeentelijke inrichtingen voor gymnasiaal en middel baar onderwijs en C. V.H.M.O.) voorgestel de motie noemde dr. J. Deknatel te veel in overeenstemming met reeds vele in de lande aangenomen moties. Hij meende dat het beter was sarcastisch te zijn en las de volgende motie voor: „De docenten bij het v.h. en m.o. te Haarlem en omstreken kunnen zich uit stekend herinneren, dat zij va 1945 steeds een financieel bijzonder bevoorrechte po sitie innamen; zij kunnen best begrijpen, dat de regering hieraan ten spoedigste een einde wenst te maken; levendig herinneren zij zich, hoe na 1953 voortdiirend de toe komstige verhogingen van andere ambte naren ter sprake kwamen; pas nu kunnen zij zich de volledige diepte doorgronden van de Troonrede die de ongerustheid vermeldt van de regering over het onder wijs en waarin ingrijpende maatregelen dienaangaande worden aangekondigd; de Haarlemse docenten feliciteren de regering met haar zo juist genomen ingrijpende maatregelen en raden haar alleen nog aan een commissie te benoemen, om de oor zaken van de moeilijkheden bij het v.h. en m.o. te onderzoeken" Deze motie kon op enkele stemmen na niet de meerderheid der vergadering ver krijgen, waarna met op één na algemene stemmen de motie van de besturen werd aangenomen. Daarin verklaren de docenten met verontwaardiging kennis te hebben genomen van het regeringsbesluit, waarbij de leraren van het v.h. en m.o. worden uitgesloten van de jongste salarisherzie ning voor de hogere rijksambtenaren, pro testeren zij met klem tegen de geseven motivering, waarin gesteld wordt, dat de salarisherziening in 1953 niet een rechts herstel, maar reeds de salarisverhoging zou zijn geweest, die thans de hogere rijks ambtenaren ten deel zal vallen, spreken zij de vrees uit, dat de regering binnen af zienbare tijd gedwongen zou kunnen wor den het aantal leerlingen, dat tot de mid delbare scholen kan worden toegelaten, drastisch te beperken, daar de animo voor het lerarenambt door besluiten als het bovengenoemde nog sterker zal vermin deren dan nu reeds het geval is en doen zij een dringend beroep op de regering, deze discriminatie ongedaan te maken. De motie zal worden gezonden aan de voor zitter van de ministerraad, aan de voor zitters van de Tweede Kamer en aan de raad van leraren. De bijeenkomst stond ondpr leiding van de heer J. E. L e n s t r a, die meedeelde, dat de eerste bijeenkomst van woensdag 7 november wegens de tragische gebeurte nissen in Hongarije is uitgesteld. Het werd noodzakelijk geacht deze protestvergade ring toch te houden, omdat de regering nog niet van plan is op haar besluit terug te komen. Drs. E d. H. G. J. Koster uit Amster dam, voorzitter van „Sint Bonaventura" heeft de leraren een uiteenzetting gegeven van de toestand in het voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs, dat volgens hem reeds geruimte tijd in verdrukking is. Maatregelen worden niet getroffen. In ons land wordt veel aandacht besteed aan in dustrialisatie, maar het type onderwijs wordt niet gewijzigd. De regering zegt, dat de wetgeving in het v.h. en m.o. haar een aanhoudende zorg is, maar het vlot niet. In 1887 gingen er stem men op wijziging te brengen in de h.b.s.- opleiding. in 1913 zag het er naar uit, dat er gegronde pogingen tot reorganisatie zouden worden ondernomen, in 1955 was er sprake van de h.b.s.-opleiding van vijf op zes jaar te brengen en in dit jaar is aan gekondigd een wetsontwerp, dat wijziging inhoudt in het voortgezet onderwijs. Reeds vijf jaar werkt een commissie om wijziging te brengen in het overladen programma der h.b.s. Resultaten worden niet bereikt. Spreker herinnerde aan het tekort aan lokalen en gebouwen en aan overvolle klassen. Er is een groot tekort aan bevoeg de docenten, waardoor een ongezonde toe stand ontstaat, die funest is voor het on derwijs. De regering is dikwijls gewaar schuwd. maar pas in 1955 is een commissie ingesteld, die een onderzoek naar het te kort instelt. Een interimrapport is vrij spoedig uitgebracht, maar mogelijk heeft dat te veel krachtsinspanning gevergd. De minister van Onderwijs heeft opge merkt, dat verbetering in de toekomst te verwachten is, omdat het aantal kandi daten voor de middelbare akten tussen 1952 en 1955 verdubbeld is. Drs. Koster deelde mee. dat het aantal geslaagden (van 786 tot 838) echter vrij gering gestegen is. „Slag in gezicht" Uitvoerig he.cnrak drc. Koster de salaris- nositie van de leraren van 19?0 tot heden. Het beclm't van de redering om de salaris sen van de hogere emhtenaren wel te ver hogen en die van de leraren niet. noemde hij een slag in hef gezicht van het leraren korps. Vóór 1953 leden wij armoede, daar na volgde een regeling die behoorlijk was in vergelijking met hogere ambtenaren. Indien een leraar zijn maximum heeft be reikt, kan hij niet hoger; een ambtenaar kan altijd nog promoveren omdat er vele functies zijn. In de laatste tijd is reeds ge bleken. dat de industrie bij het aantrekken van werkkrachten de eerste keus kriigt en het onderwijs de tweede, waardoor het peil bij het onderwijs moet dalen. Als de redering niet bij machte fs het tekort van leerkrachten op te heffen, dan moet het aantal leerlingen in overeenstem ming worden gebracht met het aantal leer krachten. Daardoor zal voor vele meisies en jongens de pas voor een opleiding bij het v.h. en m.o. worden afgesneden. Zo ver moet het niet komen, aldus spreker. Er dient g®sfrPden. gevochten en volgehouden te worden ten behoeve van h®t onderwijs en d® jeugd d:® dn

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3