Zevenduizend onderwijzers eisen betere salarissen Kanaalverbreding in 1958 Beveiliging en onderhoud van de Velser tunnel „Opening van Velser tunnel misschien niet voor oktober Minister Algera: Werkers hebben echter al een dag in september uitgezocht Velsens nieuwe brandweerkazerne komt bij de Zuidelijke tunnelmond Spoedcongres in Den Haag Minister Cals in het hol van de leeuw Kort en bondig 5 De race in Le Mans Oliekwestie Amerikaanse regering geeft injectie aan kernindustrie Achttien centrales over zes jaar voorzien TWEE KRAANWAGENS EN EEN „DUIZENDPOOT" Politiebewaking Duizendpoot Scheve verhand iv Pen Onderwijs verstard Vreemde discrepantie' ..Ohbnuw, geen afbraak5 Provident var» TTaiti tot ontreden f?edwon£en DONDERDAG 13 DECEMBER 1956 OP DEZELFDE PLEK, waar hij luttele maanden geleden als eerste de „door braak" tussen Noord en Zuid in het hart van de Velsense tunnel passeerde, is de minister van Verkeer en Waterstaat gisteren teruggekomen. Vergezeld door een aantal leden van de Eerste en Tweede Kamers der Staten Generaal, de leden van de vaste commissie voor Verkeersaangelegenheden en verscheidene hoofdambte naren van de Rijkswaterstaat heeft mr. J. Algera een kort bezoek aan de tunnel gebracht ter inleiding van een dag, die geheel aan de oeververbindingen in Noord holland gewijd zou worden, want later heeft de minister ook de werken voor de brug over het IJ bij Schellingwoude in ogenschouw genomen. Toen wij mr. Algera voor de lunch in Duin en Kruidberg een moment spraken, gaf hij te kennen, dat de aanvankelijk aangenomen datum van openstelling van de Velser tunnel september 1957 wellicht wat al te optimistisch berekend is, omdat er dan helemaal niets meer mag tegenlopen in de atmosferische of sociale omstandigheden. Verder was hij persoon lijk zeer benieuwd naar de invloed van de Velser tunnel op het overige traverse- verkeer en ook hij verwachtte, dat de Velser tunnel een bepaalde zuigkracht zal gaan uitoefenen op de overige oever verbindingen tussen de beide uiteinden van het Noordzeekanaal. Vragen uit de Kamers Het bezoek aan de tunnelwerken werd ingeleid door een samenkomst in de direc tiekeet van Rijkswaterstaat, waar onder meer ir. H. Wieringa, de jonge ingenieur, die de leiding heeft over de omvangrijke tunnelwerken, een inleiding heeft gehou den over het project en waar later door de Kamerleden ettelijke vragen werden gesteld. Het gezelschap is daarna per boot naar de Noordelijke oever gebracht en heeft de tunnelwerkzaamheden in ogen schouw genomen. De plek, die nog maar kort geleden het ietwat historische moment van de mogelijkheid tot „doorwandelen" van Noord naar Zuid opende, was nog wel herkenbaar, maar toch al helemaal aan het tunnelprofiel aangepast en de Zuide lijke opgang, die daarachter als een lange, schaars verlichte slurf naar de regen achtige hemel wijst, is op de afwerking na klaar. Aarde terugstorten Zodat erboven al weer aarde wordt teruggestort in het door mensenhanden en machines omwoelde land en de werkter reinen, waarmee men bezig is de voor bereidingen te treffen tot het aanleggen van een spoorwegbed in de spoortunnel al van de aftakking in Santpoort tot aan de open tunnelbak kunnen komen om hun materialen aan te voeren. De excursie heeft het gezelschap verder in staat gesteld, de centrale verkeers- controlepost in de „bodem" van het venti latiegebouw op de Zuidoever te bekijken. Daar zal straks door één man zowel de ventilatie van de torens, waarvoor de machines in het vroege begin van het nieuwe jaar zullen worden geïnstalleerd, als het verkeer in het oog kunnen worden gehouden. Centraal De Rotterdamse tunnel heeft eveneens een dergelijke verkeerspost, maar daar ko men de commando's van een andere plaats binnen, in Velsen kan alles gecentraliseerd worden. Met de ventilatie komt ook de ver lichting begin volgend jaar klaar al wil men niet verder gaan dan tot het aanbrengen der armaturen: de lichtpunten moeten nog even wachten tot een later tijdstip. Zijn dus de tunnels voor spoor- en weg verkeer aan de Zuidelijke kanaaloever zo goed als gereed uiteraard op de afwer king na en het schilderen in „doperwt- groen" zal ook nog geruime tijd kosten aan de Noordkant zal nog heel wat werk gedaan moeten worden. Men daalt daar in de diepte af en naar het kanaal toe, in het Zuiden klom het werk uit de diepte om hoog, maar de aansluiting aan het onder het kanaal doorgestoken Zuidelijke tunnel gedeelte is nog niet gereed. Volgend jaar zomer zal echter naar men aanneemt het betonwerk in de Noordelijke bouwput ge heel gereed zijn, zodat dan de aaneen gesloten tunnellichamen onder het kanaal liggen. Daarna komt er in 1958 nog een groots werk: het verbreden van het Noordzee kanaal. Hier is inmiddels alvast op ge rekend. wan! dnt gedeelte van w- De West-Franse Automobielclub heeft bevestigd dat de 24-uursrace van Le Mans in 1957 zal worden gehouden op 22 en 23 juni. Deze race zal meetellen voor het wereldkampioenschap sportwagens onder de naam „beker van de internationale sportcommissie". De rijders zullen niet langer dan 36 ronden achtereen achter het stuur mogen zitten. De klasse-indeling is dezelfde als in 1956. In totaal zal voor de 24 uursrit van Le Mans voor 200.000 gulden aan prijzen wor den uitgereikt. Daarbij is een bijzondere prijs van 25.000 gulden voor de turbine wagen, die gedurende de wedstrijd 3.600 km zal afleggen. Behalve seriewegens zul len namelijk ook prototypen worden toe gelaten. Er is geen enkele beperking ge steld wat betreft de cylinderinhoud. Re- serve-onderdelen behoeven niet meer te worden meegevoerd, doch kunnen in de pits achterblijven. Er zal na iedere 30 ron den (vroeger 34) getankt mogen worden, zo veel men wil. De wagens, welke de race beëindigen, zullen na afloop aan de pits worden ge ïnspecteerd. De inschrijving sluit op 28 februari. Minister Algera en de Kamerleden wandelen terug naar het daglicht en passeren daarbij een „verdwaalde" auto. put, die kanaal gaat worden, wordt bij voorbaat op 13,50 meter bodemdiepte ge houden. De woorden van de minister, dat de sep tembermaand van het volgende jaar mis schien niet kan worden aangehouden als voltooiingstijdstip van de tunnels, wordt inmiddels weersproken door het enthou siasme van de Rijkswaterstaatmensen zelf, die alvast zaterdag de 28e september als openingsdatum durven voorspellen en dus graag hun collega's van de Schelling- woudebrug een beetje plagen met het ge zegde, dat de tunnel in elk geval een week eerder klaar moet zijn, dan de brug bij Amsterdam. Schellingwoude Laat in de middag arriveeerde het gezel schap in kamp Zeeburg, gelegen op het driehoekige schiereiland bij Amsterdam- Oost in het Buiten-IJ, waar de bouw van de reusachtige brug naar Schellingwoude gestadig vorderde. Tevoren fyad ir. H. ten Bokkel Huinink, hoofdingenieur-directeur bij de directie Bruggen van de Rijkswater staat, een korte uiteenzetting over deze IJ-oeververbinding gegeven. De minister en vele andere leden van het gezelschap scheepten zich in voor een boottochtje langs de pijlers van de twee viaducten aan weerszijden van het IJ, waartussen het volgend jaar een vaste stalen boogbrug met daarachter een dub bele basculebrug aangebracht zullen worden. In ongeveer een jaar tijds zijn de beide „aanlopen" tot deze bruggen in het water gebouwd. Aan beide zijden zijn thans van de viaducten bijna alle leggers voor het brugdek van gewapend en voorgespannen beton geplaatst. Verwacht wordt, dat de dubbele basculebrug begin februari en de grote stalen boogbrug van 100 meter over spanning in mei aangebracht zullen wor den. Het gezelschap keerde tegen zes uur per bus naar Den Haag terug. y-COOOOCOOOOOOOCC ^COCODOCCCGrcOCOCCCOCCCCCCOOCT' LONDEN (United Press). De Duitse ornitholoog dr. Max Heinz is uit Düssel- dorf in Londen aangekome-Q, om te trachten de levens van honderden En- 8 gelse zwanen die bedekt zijn met olie, 5 afkomstig van een bij de Theems ge- zonken praamte redden. Hij heeft een schoonmaakpreparaat meegebracht, dat hij reeds met siicces gebruikt heeft voor i 't reinigen van duizenden zeemeeuwen. die op de noordwest-kust van Duitsland zijn gestrand, nadat zij in een laag olie 3 waren verzeild geraakt. X De 200 ton olie die het water van de Theems bedekte, heeft reeds het leven gekost van honderd, zwanen. Maandag avond heeft men 364 dieren kunnen schoonmaken en redden. >a»oo3ccocccocx Minister mr. J. Algera heeft gisteren de Velsense tunnel bekeken in gezel schap van een vijftigtal Kamerleden. Hij maakte onder meer kennis met de glazen „duiventil"die in het diepste punt van de tunnel de verkeerscontrole en het toezicht op de ventilatie zal combineren. Foto: het gezelschap, met de minister rechts (met zwarte hoed) in de centrale controlekamer. WASHINGTON (AFP) Admiraal Strauss, de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft hier-, voor een programma van acht punten op gesteld, om de techniek der atoomreac toren tot ontwikkeling te brengen, totdat deze reactoren in economisch opzicht kun nen concurreren met de conventionele elektrische centrales. De commissie is bereid ieder voorstel van het particulier bedrijfsleven inzake de bouw van atoomcentrales te bestuderen, indien het project in 1962 zal zijn uitge voerd. De commissie geeft de voorkeur aan de bouw van reactoren met. groot ver mogen, die op basis van natuurlijke ura nium werken en zwaar water gebruiken als matigend element. Indien het particuliere bedrijfsleven niet snel genoeg reageert op deze uitnodi ging, zal de regering het initiatief nemen. De regering is bereid een groter gedeelte van de financiering van het onderzoek voor haar rekening te nemen en de kosten te verlagen van het plaatsen van atoom brandstoffen in commerciële reactoren. De samenwerking van de commissie met het particuliere bedrijfsleven moet worden uitgebreid tot reactorprojecten, die be stemd zijn voor andere commerciële toe passingen, zoals bijvoorbeeld vei-warming van woningen of fabrieken, de chemische behandeling of de behandeling van grond stoffen voor plastics. Tenslotte deelde admiraal Strauss mede, dat er besprekingen gaande zijn over de bouw van achttien atoomkrachtcentrales in verschillende staten, die voor 1962 in gebruik zullen worden genomen. Van een redacteur) BEVEILIGING EN ONDERHOUD van de Velser tunnel zullen, als het gevaarte eenmaal kant en klaar in het land en onder het Noordzeekanaal ligt, hun eigen pro blemen scheppen, waarmee reeds thans terdege rekening wordt gehouden. Wij ver namen, dat het in de bedoeling ligt de tunnel „uit te rusten" met twee kraanwagens en een „duizendpoot", welke populaire benaming is gegeven aan een vernuftige schoonmaakwagen, die als stofzuiger van de Velser tunnel uitstekende diensten kan bewijzen bij het onderhoud van de betonnen kokers, die eind volgend jaar het eerste verkeer zullen kunnen doorlaten. Rijkswaterstaat heeft reeds een bestel ling geplaatst bij een Nederlandse firma voor een enorme kraanwagen van 180 paardekrachten, die zowel van voren als aan. de achterkant 15 ton hefvermogen zal kunnen leveren en dus de zwaarste pech vogels uit de tunnel zal kunnen slepen. Het wordt een drie-assige mastodont, voorzien van twee takelinstallaties, die men wil stationeren in de brandweerkazer ne. welke mettertijd in de directe omgeving van de tunnel op de zuidoever van het ka naal zal moeten worden gebouwd. Het ge vaarte zal bemand worden door Velsens brandweerpersoneel, dat eveneens de helft kleinere kraanwagen onder zijn beheer krijgt. Deze kleinere kraanwagen zal van hetzelfde type worden als waarmee men de Rotterdamse tunnel schoon houdt van opstoppingen door motorpech of ongeluk ken en die al menig automobilist uit de penarie heeft gehaald, zij het dan tegen een bedrag dat de man de schrik wel even om de portemonnee heeft doen slaan. Ten aanzien van de politiebewaking in de tunnel zal de gemeente Velsen hoogst waarschijnlijk eveneens verantwoordelijk zijn onder meer zal de bediening van de verkeerslichten uit de centrale controle post in het hart van de tunnel, recht onder de bijna voltooide ventilatietorens aan de zuidelijke kanaaloever geschieden door een daar gestationeerde politieman. Overi gens zullen de verkeerslichten grote over eenkomsten tonen met de in Rotterdam ge bruikte. De „duizendpoot", die voor het onder houd van de tunnels zal zorgen, wordt een wonderlijk bouwsel, waarmee men niet al leen het wegdek en de wanden van de tunnels schoon kan houden, maar waarop tevens twee hefbare bordessen zullen wor den gemonteerd. Eén voor de verlichting in de tunnel en een afzonderlijk bordes voor montagewerkzaamheden aan de ver keerslichten. Tevens zal het ding worden uitgerust met een schuimblusinstallatie. De „bemanning" van deze diensten is nog niet geheel zeker, omdat hiermee sa menhangt de uitbreiding van het Velsense p litiecorps en de gemeente Velsen uiter aard liever een „tunnelpolitie" recruteert uit de eigen mensen, dan zoals in Rot terdam een afzonderlijke Rijkswater- staat-bewakingsdienst ziet. De bouw van de nieuwe brandweergara ge zal, zo vernamen wij tenslotte, geschie den op de plaats, waar thans de woonark van de eerst-aanwezend ingenieur der tun nelbouwwerken, ir. H. Wieringa ligt, dus aan de grote weg Velsen Haarlem vlak bij de ingang van de tunnel. Ongeveer zevenduizend onderwijzers waren woensdagmiddag uit alle delen van het land naar Den Haag gekomen om er een „demonstratief spoed-salariscongres" bij te wonen. Dit congres was uitgeschre ven door de ANOF, de Algemene Neder landse Onderwijzersfederatie, waarin de Nederlandse Onderwijzersvereniging, de Protestants-Christelijke Onderwijzersver eniging en het Katholieke Onderwijzers- verbond zijn verenigd. Doel van de bijeenkomst was, op demon stratieve wijze een verhoging der salaris sen voor het onderwijzend personeel te verlangen en uiting te geven aan de on tevredenheid over de houding van de re gering bij het daarover gevoerde overleg. De minister van Onderwijs was zelf in de zaal aanwezig en zowel de uitspraken van de drie sprekers als het donderend applaus dat hen keer op keer onderbrak zullen hem de overtuiging hebben gegeven, dat het salarisprobleem bij de onderwijzers sterk leeft. Dat viel trouwens ook op andere wijze nog te constateren. De grote zaal van het gebouw voor Kunsten en Wetenschap oen bevatte om kwart over vijf al 2500 mensen. Alle gangpaden en de balkons stonden vol. Nog eens 2500 onderwijzers konden worden geborgen in de Dierentuin- zaal, waarheen de sprekers zich na hun toesnraak in K. en W. begaven. Later ver vulden zij een derde snre||beurt in K. en W.. waar de zaal om half zeven opnieuw geheel vol was. Achtereenvolgens werd het woord ge voerd door de voorzitters van dp drie or ganisaties. resnectieveh'ik de heren Jac Lootsma (N O Wh J. W. van Hulst, (P.O.O VI en .T. H M. Derksen (K O V Samen vattend gaven zij een overz'eht van de on- dprhand^lioren over do ondorvuzorssala- rissen, die al meer dan twee laar voort duren. De sa 1 arisvoorc+nPen van do ANOF dateren van 1 anril 1054 Tn novorntior van dat iaar reageerde minister Pais door in do Kamers mede te delen dat do regering niet van plan was do nndorvdwercsalaris- sen in hun geheel te herzien. Tn de loon van 195?:. toen bleek dat er hii het TH,O vele leerkraohten hun ontslag namen, wer den do TTT O-sa'arissen verhoogd. Bil het Voorbereidend Hoger- en Middelbaar On derwijs en bij het Nijverheidsonderwijs waren do soiprisspn toen reeds herzien. De ANOF liet toen een scherp protest horen, waarin werd gestold dat men de verhoudingen t^ans ten zeerste scheef ge trokken achtte. Wel werd daarna een com missie van sataris-dp^kundjgen benoemd die vrij spoedig een ranport publiceerde doch het overleg on basis van dit rapport verliep niet naar wens. Eergisteren wérd opnieuw over de kwes tie vergaderd, doch wederom werden geen voor de ANOF aanvaardbare resultaten bereikt. In een dinsdagavond uitgegeven eommunioué zegt de federatie, dat men zo lang mogelijk de weg van het overleg heeft willen bewandelen, doch dat het be stuur zich thans gedwongen zag ..door de uiterst trage gang van de onderhandelin gen en de volkomen onvoldoende bereid heid van de regering om tegemoet te ko men aan de salaris-eisen van de organisa ties, deze weg te verlaten en in de open baarheid te treden". Nog diezelfde avond werd besloten tot hef. demonstratieve congres. De heer Lootsma begon met minister Cals hulde te brengen voor het feit, dat deze zich „in het. hol van de leeuw" had gewaagd. „U zult vanavond ervaren, ex cellentie. dat het hier geen tamme leeuwen zijn", zo zei hij. „Toch wensen wij dat wat onder ons leeft, niet op onbehoorlijke wijze te uwer kennis te brengen". Als een van de argumenten voor een sa larisherziening noemde de heer Lootsma de chaotische toestand op het gebied van de salaris-regelingen in de sector van het onderwijs in zijn volle omvang. Dit onderwijs is naar zijn mening reeds veel te lang verstard, waardoor het in hoge mate is achtergebleven bij de maatschap pelijke ontwikkeling. Nu de mens steeds meer vrije tijd krijgt, is het onvoldoende als het onderwijs het volkskind niets an ders bijbrengt, dan wat schoolse wijsheid. Van groter betekenis is het dat het kind in de schooltijd zo wordt gevormd, dat het later in zijn vrije tijd waarlijk mens kan zijn. Dit betekent dat de onderwijzer meer inzicht in de psychologie van het kind no dig heeft, dat hij een man zal moeten zijn met meer dan middelmatige intellectuele capaciteiten, met een zeer behoorlijke eru ditie en een ruime culturele ontwikkeling. Naar de mening van de heer Lootsma kan dit voorshands niet van alle onder wijzers worden verwacht. Het tekort aan onderwijfers. de veel te grote klassen en het feit dat jongelui met grote kwaliteiten kiezen, zijn daar de oorzaken van. „De regering zal rekening moeten houden met de harde werkelijkheid, dat een van de aantrekkelijkheden van een maatschappe lijke positie een goed salaris is!" riep de spreker uit. „De salarisregeling zal zo moe ten worden dat de onderwijzer die een levensvervulling vindt in het werk op de lagere school, daar blijft zonder dat hij voelt dat hij te laag wordt gewaardeerd of zijn gezin schade berokkent!" „Wie dit „salariscongres" ziet als een ..onderwijzers-Rock-and-rol" had beter thuis kunnen blijven", zo begon de heer Van Hulst zijn rede .„Wat zich hier afspeelt is de logische resultante van een wachttijd, die het menselijk psychisch draagvermogen te boven gaat. Eindelijk, na twee jaar en •"ehf maanden van hopen, verwachten, vrezen en teleurgesteld worden, is nu de waarheid onthuld: Nederland is niet. bereid met zijn onderwijzers, met zijn opvoeders, een gesprek te voeren". Met cijfers en ver gelijkingen gaf de heer Van Hulst een beeld van de „onzinnige fluctuaties" die in de salarisregelingen van de onderwijzers voorkomen en maakte hij zijn toehoorders duideliik. hoe volgens hem deze „merk waardige discrepantie in het totale salaris beeld" is ontstaan. Ook de beer Derksen wees op de on tevredenheid en de onrust die in het. ge- hnio ondenv?ijzerskorps heersen. Snrekepde ovei ..het drama van het overleg", zei hii onder luide toejuichingen .pietsje zuhen Vfiizjgen in miin toespraak omdat minister Cals in de zaal is". Naar ziin overtuiging was het overleg iaren "aande gehouden, opdat de minister in de Kamer kon verklaren dat de zaak in be handeling was. daarmee d« Kamerleden die over de ongerustheid in lager-onder- '„iickrinrron vilden snrel.-en de voornaam ste troef uit banden claande Voor de voor stellen die dp ANOF thans ziin gedaan heeft hot hectunr geen goed voord over 7n verklaard» de spreker. Hii voegde er aan toe dat de onderwijzers nehfer mensen vap de onbnuw. niet van de afbraak ziin en dat ook zullen hlüven mits de regering Mok "ooft mee te w'llen bouwen. ..Overleg ■'s nodig", zei hii. „maar overleg zoals dat totnutoe is gevoerd, wijzen wij radicaal af". Evenals de beide andere snrekers werd ook de heer Derksen herhaaldelijk onder- hroken d0or apnlaus. luide kreten van goedkeuring en gploei en gefluit van af keuring als hef om het bpleid van de re dering g''ng. De merendeels ionge onder- viizprs die buiten on de aanvang van de 'veede vergadering in K en W. wachtten ar-oegen spandoeken mee met de leuzen Wie zoet is krijgt niets". ..Geen gepraat maar de daad" en „Onderwijsvernieuwing" Het congres nam tenslotte een resolutie aan. waarin het protest tegen de wijze van onderhandelen en do bezorgdheid over de toekomst van het Nederlandse onderwijs werden uitgesproken. WASHINGTON (Reuter/AFP) De voorlopige president van Haiti Paul Ma- gliore is afgetreden en opgevolgd door Jo seph Nemours Pierre Louis, de president van het hooggerechtshof. De zesjarige ambtstermijn van Magliore was officieel afgelopen, maar op grond van een amen dement op de grondwet dat de oppositie als onwettig beschouwt had hij aan de macht willen blijven tot de presidentsver kiezingen in april. Toen er zich vorige week ongei-egeldheden voordeden, stelde hij zich aan het hoofd van de strijdkrach ten en schortte de constitutionele vrij he den op, waardoor in feite de staat van be leg werd afgekondigd. Als protest hiertegen ontstond een alge mene stakingsactie, waardoor Magliore ge dwongen werd de macht over te dragen aan de president van het hooggerechtshof WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE OOCOCOC03COOOOOCOOOOOCOOOCOOOCXXJOCOOOOOOOOOOOOOOCCOCCCC* Jubilea P.E.N. Op zaterdag 15 decem ber hopen de heren H. Joor, voorman-trein- werker en Th. Kuypers, technisch opzich ter-B beiden te Beverwijk woonachtig, de dag te herdenken waarop zij vijfentwintig jaarg eleden bij het P.E.N. te Bloemendaal in dienst traden. Op maandag 17 december zullen de heren S. P. Hamel, technisch op- zicther-B en A. Keuzekamp, technisch op zichter-C, ook beiden wonende te Bever wijk, eveneens hun zilveren jubileum bij de onderwijzersloopbaan bij voorkeur niet genoemd bedrijf herdenken. BINNENLAND Toch 1 juli. Hoewel de minister van Binnenlandse Zaken dezer dagen de lagere overheidsorganen heeft gewaarschuwd dat zij het rijksbesluit dienen te volgen hebben de Provinciale Staten van Gelderland met 48 tegen 4 stemmen een motie aangenomen om de salarisverhoging voor de provinciale ambtenaren op 1 juli in plaats van op 1 Sep tember te doen ingaan. Dode bij brand. Tijdens een vrij onbe tekenende brand in het huis van een arts te Enschedé is diens 68-jarige huishoudster, mejuffrouw G. de V. om het leven gekomen. De brand werd ontdekt door een politieman. Op zijn alarm gingen zowel de werkster als de huishoudster naar boven om te zien, wat er nog te redden was. Nadat de vuurhaard was geblust vond men op de zolder het stof felijk overschot van de huishoudster, die door verstikking om het leven was gekomen. Culturele prijzen. De Commissaris der Koningin in de provincie Drente, mr. J. Cramer, heeft dinsdagavond de culturele prijzen van Drente over 1955 uitgereikt, waarvoor in aanmerking kwamen de schrij ver Ben van Eysselstmjn, de toneelvereniging „Diever" en het Emmer Lyceum. Geschil. Bij de Algemene Nederlandse Onderwijzersfederatie aangesloten organisa ties hebben zich tei-uggetrokken uit het Nederlands Centrum voor Vakantie en Vakantierekreatie en uit het ureau Vakan tiespreiding. Zij zijn het namelijk niet eens met de wijze, waarop de onlangs door dit bureau aan gemeente- en schoolbesturen ge zonden circulaire, waarin voorstellen om trent de begindata der zomervakanties 1957 werden gedaan, tot stand is gekomen. Mej. Th. Mansholt Op zevenenzeventig- jarige leeftijd is te Arnhem overleden me juffrouw Theda W. S. Mansholt, oud directrice van de Rijkslandbouwhuishoud- school Nieuw-Rollecate te Deventer, de eerste opleidingsschool voor landbouwhuis- houdleraressen in Nederland. Mej. Mansh-'t heeft de oprichting van het landbouwhuis- houdonderwijs in Nederland voorbereid. Als blijk van waardering voor haar verdiensten werd zij in 1933 benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De crematie is geschied te Dieren. Fraude met certificaten. Een 41-jarige koopman uit Hilversum is tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens fraude met certificaten. Een aantal Nederlandse firma's had de koopman ingeschakeld om certificaten van oorsorong van de Hilver- sumse Kamer van Koophandel te verkrij gen, die zij in hun eigen rayon niet konden krijgen. Het betrof steeds goederen voor de transitohandel, die niet van Nederlands fabrikaat waren, maar op deze wijze toch een certificaat van Nederlandse oorsprong kregen en naar het buitenland werden ge zonden. President N.H ~T. In de algemene ver gadering van aandeelhouders van de Neder landse Handel-Maatschappij werd als op volger van de heer C. J. baron Collot d' Escury, die op 1 januari zal aftreden, tot nresident benoemd de heer A. A. van San- dick, thans directeur. Jhr. D. G. de Graeff zal de heer Van Sandick als directeur op volgen. Veertig jaar. De Vereniging van Lera ren bij het Chr. Voorbereidend en Hoger On derwijs zal op 21 december te 's-Graven- hage, waar zij werd opgericht, haar veertig jarig bestaan vieren in de aula van het Chr. Lyceum in de "^opulierstraat. De voor zitter, dr. A. la Fleur zal een openingswoord spreken en prof. dr. J. F. Koksma, hoog leraar aan de Vrije Universiteit en bestuurs lid van de Bond van Verenigingen voor Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onder wijs, zal een referaat houden over het Chr. M.O. en V.H.O. in verleden, heden en toe komst. „Rijnland" verkocht. Het s.s. „Rijnland" van de Koninklijke Hollandse T'ovd is ver kocht aan een Londense rederij. Het schip werd in 1919 in Seatle gebr -d. De „Rijnland" (9720 ton deadweight) zal in maart worden oDgeleverd. Veroordeeld. De rechtbank te Rotter dam heeft een 39-jarige bedrijfsleider M. H. veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Onder invloed van sterke drank had H. op 25 oktober met zijn auto een 18-jarige fietser aangereden, waardoor de jongen was over leden. Na het ongeluk was hij er van door gegaan en later op de avond had hij bij de politie aangegeven, dat zijn auto gestolen was, om het te doen voorkomen dat een ander met zijn wagen de jongen aangereden had. Voor de tweede keer. Te Barsbeek. ge meente Vollenhove, is de in 1946 herbouwde boerderij van de landbouwer P. Tuin door onbekende oorzaak afgebrand. De veestapel kon worden gered, doch ongeveer 50.000 kilogram hooi en enkele 'andbouwwerktui- gen gingen verloren. In de oorlogsjaren is de vorige boerderij van de heer Tuin die op dezelfde plaats stond, afgebrand. Eervol ontslag. De koningin heeft op zijn verzoek met ingang van 1 januari eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan luitenant-generaal A. Baretta, chef-staf van de Koninklijke Luchtmacht, onder betuiging van haar bijzondere dank voor de uitmun tende diensten, door hen- gedurende tal van jaren in verschillende gewichtige betrekkin gen aan haar en den lande bewezen. Verloren. Een 22-jarige verkoopster van een winkel in de hoofdstad moest v or haar werkgever f 3222,oO naar het giro kantoor brengen. Zij deed het geld in een tas, bond deze op de bagagedrager van haar fiets en reed naar het girokantoor. Daar ontdekte zij dat de tas met inhoud verdwenen was. Zeldzaam. In diergaarde Blijdorp is een Przewalskipaard geboren, een paar- desoort die nog zeldzamer is dan wisen ten. De Aziëreiziger Przewalski ontdekte de paardesoort in 1870 in Binnen-Mongolië. Het totaal aantal van deze paarden wordt op dertig a veertig geschat. Uitkering. Op woensdag 2 januari, des morgens om 10 uur, zal de minister van Sociale Zaken en volksgezondheid in het gebouw van de Raad van Arbeid, Rhijn- spoorplein 1 in Amsterdam, aan een aantal gerechtigden de uitkering krachtens de op 1 januari in werking tredende algemene ouderdomswet persoonlijk overhandigen. Sparen. Het spaarsaldo bij de Rijks postspaarbank bedroeg in 1955 f 157 mil joen tegen f67,7 miljoen in 1954. Het totale spaarsaldo van alle spaarbanken in 1955 beliep f562,6 miljoen, zodat de R.P.S. hiervan 27,9 percent verkreeg, de locale spaarbanken 37.7 percent en de boeren leenbanken 34,4 percent. Het inleggers tegoed steeg in 1955 ™et f 194 miljoen tot bijna f 1,7 miljard. Afscheid. De burgemeester van Am sterdam en mevrouw d'AillyFritz zi "en op 28 en 29 december des middags in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam afscheidsrecepties houden, de eerste dag voor vertegenwoordigers van ondernemingen en instellingen op commer cieel gebied, de tweede dag voor vertegen woordigers van kerkgenootschappen, van culturele, sociale en andere niet-commer- ciële instellingen en verenigingen en voor particulieren. Op 22 december zal mr. d'Ailly in een zitting van de gemeente raad afscheid nemen van de raad en het gemeentepersoneel. Op 22 december wordt 's avonds in de ambtswoning een afscheids receptie voor het corpsconsulaire gehouden houden. Op 27 december volgt in het Stede lijk museum een afscheidsreceptie voor regeringsautoriteiten en het corps diplo matique.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7