CJ5rleven aan de redactie ZEVEN DAGEN HAARLEM Gereformeerde jeugd: oud beginsel, nieuwe opzet De stille armen Heemsteeds Minervatheater viert 20 december eerste lustrum HOUTVESTER ,,'t KAARSENHUIS" Tijd van twee referaten per avond voorbij Theater ontwikkelde zich in vijf jaar tot cultureel centrum manchester Van mensen en dingen onder de Damiaatjes DONDERDAG 13 DECEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vergadering Bond van gepensioneerden Het jeugdschaaktoernooi van Rolland Zaterdag worden Hongaren in Bloemendaal verwacht Bijeenkomst verenigings gebouw gaat niet door Limburgs koor „Pancra- tius" in mei naar Haarlem Met werkzaamheden voor plaatsing begonnen VERENIGDE JEUGD Prentbriefkaarten Kerstfeest Boeke(n)rij Nummer Geslaagden muziek- examens Burgerlijke Stand van Haarlem van Bloemendaal van Heemstede Donderdagavond 20 december 1951 ver drongen zich op de Heemsteedse Binnen weg drommen nieuwsgierigen langs de dooi de verkeerspolitie vrijgehouden rijweg. Zij sloegen met'de meeste belangstelling het arriveren en afrijden der talloze auto's gade, waarmee in een bijna ononderbroken stroom de genodigden waarvan velen in avondtoilet werden aangebracht om de officiële opening van het Minervatheater bij te wonen. Deze opening werd verricht door de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard op een mo ment, dat de laatste schilder en stukadoor het gloednieuwe gebouw nauwelijks had den verlaten. Op die avond verkreeg de ge meente Heemstede eindelijk het culturele centrum, waarnaar door overheid en inge zetenen reeds vele jaren met een zeker ver langen was uitgezien. Dat en dergelijk gerechtvaardigd verlan gen geen wensdroom gebleven is, moet in de eerste plaats worden toegeschreven aan het initiatief van de heer P. A. M. Hooge- veen, die in Heemstede, een welvarende forensengemeente van ruim vijfentwintig duizend inwoners, voldoende mogelijkheden voor een eigen theater zag. En (le tot dusverre opgedane ervaringen hebben hem in dit opzicht ruimschoots in het gelijk gesteld. Want met assistentie van zijn bedrijfsleider, de heer F. J. Kubatz, is het hem in de meeste opzichten gelukt een beleid te voeren, dat niet anders dan suc cesrijk kan worden genoemd. Al moet hier aan worden toegevoegd, dat het Heemsteeds gemeentebestuur hem hierbij steeds met de grootste welwillendheid ter zijde heeft ge staan. Hetgeen onder meer gebleken is uit de gedurende de laatste jaren verleende subsidie en de bouw van het grote concert podium, waardoor voortaan ook het op treden van grote orkesten als het Noord hollands Philharmonisch Orkest in Heem stede mogelijk geworden is. Overigens beweegt zich ook het aantal bioscoopbezoekers in een stijgende lijn, zo dat in het afgelopen jaar voor de diverse filmvoorstellingen twintigduizend toegangs kaarten meer dan in vorige jaren werden verkocht. Ook de belangstelling voor de reprises van bijzondere films op donder dagavond neemt nog steeds toe. De bouw van het Minervatheater vormde tevens een aanleiding tot de heroprichting van de Heemsteedse Kunstkring, waardoor het publiek tevens verscheidene culturele evenementen konden worden aangeboden. Daarnaast is de zaal een uitkomst gebleken voor het Heemsteeds verenigingsleven en worden er schooluitvoeringen en lezingen voor de Volksuniversiteit gegeven. De directie kan met een alleszins ge rechtvaardigde trots op diverse hoogtepun ten wijzen, welke de betrekkelijk korte historie van het theater reeds heeft ge kend, zoals bijvoorbeeld het blijvend con tact met de televisie waarvoor de ge meente een vaste krachtleiding en recht streekse telefonische verbinding met zender ADVERTENTIE n SCHUTTERSVELD PRODUCT 't tedè, 'tfafef N. Vos sprak over de nieuwe pensioenwetten De afdeling Heemstede en omgeving van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensioneerden hield woensdagmiddag in de bovenzaal van het Minerva theater een ledenvergadering, waar de heer N. Vos. afdelingsvoorzitter, de wijzigingen in de pensioenwetten besprak. De oud-gemeentesecretaris behandelde eerst op uitvoerige wijze de manier, waar op het betreffende wetsontwerp tot stand gekomen is en waarover hij zich uitstekend had gedocumenteerd. De heer Vos kwam tot de conclusie, dat de aanneming van de drie betreffende wetsontwerpen voor de gepensioneerden van bijzonder grote betekenis moet worden genoemd en dat men zich er over verheu gen mag, dat de Tweede Kamer de geza menlijke behandeling van deze wetsvoor stellen heeft geëist. Na deze interessante inleiding ging spre ker dieper in op verschillende onderdelen van de nieuwe pensioenwet, waarbij hij met diverse cijfers als voorbeeld de alge mene verbeteringen aantoonde. Uit dit al les bleek een soms verbluffende feitenken nis, die de heer Vos zich slechts na een bijzonder grondige studie moet hebben eigen gemaakt. Tenslotte stelde spreker de vraag of, nu deze wetten door de Twee de Kamer zijn aangenomen en aldus spoe dig in het Staatsblad zullen verschijnen, hiermee de bemoeiingen van de bond niet als geëindigd moeten worden beschouwd. Een vraag, waarop de heer Vos zelf met klem een ontkennend antwoord gaf, door dat ondanks de vele verbeteringen toch nog enige onvolkomenheden zijn blijven be staan, die de organisatie der gepensioneer den lot een permanente parate activiteit verplichten. Het gesprokene was door vele aanwezi gen een gerede aanleiding na de pauze in lichtingen te verzoeken over diverse indi viduele of dubieuze pensioenkwesties, waarop de heer Vos bijna steeds een ver helderend en bevredigend antwoord wist te geven. Vandaar dat hem bij monde van één der andere bestuursleden grote erken telijkheid werd betuigd voor deze buiten gewoon nauwkeurige uiteenzetting van een nieuwe wet., die zich ongetwijfeld bij zonder moeilijk laat lezen. ADVERTENTIE KAARSEN GEVEN GEZELLIGHEID VOOR ALLE SOORTEN v.h. Warmoesstraat RIJKSSTRAATWEG 69 - TELEFOON 22873 en studio liet aanleggen het geregeld optreden van het Noordhollands Philhar monisch Orkest en de grote Nederlandse kunstenaars. Het Noordhollands Philhar monisch orkest zal binnenkort een Tsjai- kovski-cyclus verzorgen, welke uit een serie van drie concerten bestaat. Het ligt niet in het voornemen van de directie het eerste lustrum in het openbaar te herdenken, maar het is toch onwaar schijnlijk aan te nemen, dat de 20ste de cember voor directie en personeel geheel onopgemerkt voorbij zal gaan. Ongeslagen is de jeugdige schaker D. G. Vonk als winnaar uit het voor de tiende maal door de schaakclub „Rolland" georga niseerde jeugdschaaktoernooi te voorschijn gekomen. Met een in de finale behaalde score van 3 punten uit 4 partijen heeft Vonk bewezen tot de sterkste jeugdige schakers van Haarlem en omstreken te behoren. Aangezien Wim Mazee en Hans Bosscher elk met 2% punt uit 4 partijen eindigden, hebben zij een tweetal snelschaakpartijcn moeten spelen; eerstgenoemde werd win naar. De vierde plaats met 2 punten uit 4 partijen was voor de 14-jarige W. F. Petersma, die pas in de laatste partij d~or een nederlaag tgeen Bosscher zijn illusies in rook zag vervliegen. De 5e plaats in de finale was tenslotte voor R. v. d. Kasteele. De prijsuitreiking vindt plaats op donder dagavond 27 december om acht uur in ge bouw „Irene", Elswoutlaan 1 in Overveen. Comité Vluchtelingenhulp vraagt piano en radio in bruikleen Zoals wij gisteren reeds berichtten, zal een groep van dertig Hongaarse vluchte lingen, die reeds in Haarlem werk heeft gevonden, voorlopig worden gehuisvest in het r.k. vormingscentrum „Vijverduin" te Bloemendaal. Thans nog zijn deze vluchte lingen in Wijk aan Zee ondergebracht; een bus van de N.Z.H.V.M. verzorgt het dage lijkse vervoer naar Haarlem. Verwacht wordt, dat de Hongaren zaterdag van Wijk aan Zee naar Bloemendaal zullen verhui zen. Naast de huismeester van het vor mingscentrum, aan wie de materiële ver zorging is toevertrouwd, treden de heer en mevrouw Keizer als leider en leidster op. Mevrouw Keizer is Hongaarse en heeft als tolk reeds gedurende enige weken nauw contact met een groot gedeelte van de vluchtelingen. Een piano en goede radio zijn echter niet in het vormingscentrum „Vijverduin" aanwezig. Het Haarlems co mité Vluchtelingenhulp zou deze graag in bruikleen ontvangen. Aanbiedingen kunnen worden gedaan aan het secretariaat van het comité, Grote Houtstraat 142, telefoon 14179. Comité „HeemstedeHongarije" Van de drie bijeenkomsten., die het comi té „Heemstede-Hongarije" vrijdagavond 14 december zou houden ter propagering van de grote hulpactie op 22 december, gaat die in het r.k. verenigingsgebouw, waar de journalist Hofland zou spreken, n.iet door. Zij, die voor deze avond reeds kaarten hebben afgehaald, kunnen met deze kaarten één van de andere bijeen komsten in het Minerva theater of de Ge reformeerde kerk bezoeken. De drie Haarlemse bij het Koninklijk Nederlands Zangersverbond aangesloten mannenkoren „Zang en Vriendschap", Caecilia" en „Proza en Poëzie" hebben het Limburgse koor „Pancratius" uit Heerlen uitgenodigd om in mei 1957 naar Haarlem te komen om hier dan tijdens de bloemen- weken enkele uitvoeringen te geven. Molen op Keukenhof Een dezer dagen is men op de Keuken hof te Lisse begonnen met het storten van de betonnen bekisting voor de molen, die dank zij een royale geste van de Holland- Amerika Lijn aan de Keukenhof is aange boden. Niet minder dan veertigduizend stenen zullen voor de voeting nodig zijn. Men kan zich nu nog niet gemakkelijk voorstellen, dat op de oppervlakte grond, die door de kleine bekisting wordt aange geven, een molen zal komen te staan, waar van de kap bijna achttien meter boven de grond zal uitsteken. De molen heeft een doorsnede van 6.60 meter en het hoogste punt, dat de wieken bereiken, is zelfs 24 meter. De wieken zullen 3,5 ton wegen en de stalen as, waaraan zij worden bevestigd, heeft hetzelfde gewicht. De tienduizenden bezoekers van de bol lenvelden zullen de uit Groningen overge brachte korenmolen gratis kunnen bezich tigen, het draaiende houten raderwerk kunnen bewonderen en zien en horen hoe dit wordt aangedreven door de machtige wieken. Het raderwerk in de molen zal daartoe worden verlicht. Vanaf de drie meter brede omloop, die zich ongeveer ze ven meter boven de grond bevindt, zal men foto's kunnen maken van de zich ver uitstrekkende bollenvelden ten noorden van de Keukenhof. (Verkort weergegeven) Sigarettenautomaten. - Binnenkort zal in de Haarlemse raad besloten worden of er sigarettenautomaten in Haarlem al dan niet gebezigd mogen worden, wat tot nog toe verboden was. In een enquête hebben de sigarenwinke liers overduidelijk te kennen gegeven dat zij van deze „weelde" verschoond wensen te blijven. B. en W. schijnen van andere gedachte te zijn; blijkbaar van de ver onderstelling uitgaande, dat het rokend publiek een verkoopsverruiming nodig heeft. Is de openstelling tot des avonds 7 uur dan onvoldoende? Hierbij zij aange merkt dat bij invoering van de winkel sluitingswet er van sigaretten-automaten nog geen sprake was. De winkeliers waren tevreden met de vastgestelde verordening, welke hun uiteindelijk wat rust verschafte. De enkele winkeliers, die zo gebrand zijn op het bezigen van deze automaten kunnen niet anders dan omzetvergroting nastreven, al is het dan ook ten nadele van collega's. Vast staat, dat de winkelsluiting voor de sigarenwinkeliers een paskwil gaat beteke nen. Wij blijven volhouden, dat wanneer de verkoopgelegenheid te beknopt is, een op heffing van een winkelsluitingsregeling voor ons bedrijf de enige oplossing zal be tekenen. Uit concurrentie-oogpunt zullen er buiten de tien voorstanders er misschien nog wel een tiental bijkomen. Doch daar mede is niet opgeheven de onbillijkheid ten opzichte van de meerderheid, die zich zo'n instrument niet kan aanschaffen. Wanneer de raadsleden zich nog eens willen beraden, dan kan het niet anders, dan dat dit ten voordele moet zijn van het grootste aantal sigarenwinkeliers-tegen standers van de sigarettenautomaat. L. VAN BERKEL IN DE GEREFORMEERDE jeugdbeweging, die met haar 70.000 leden over het gehele land zeker tot de omvangrijkste behoort, voltrekken zich de laatste jaren belangrijke ver anderingen - een verschijnsel, dat op zichzelf niet verwonderlijk is, wanneer men de om standigheden, waarin de huidige jeugd opgroeit, in aanmerking neemt en de aanpak, zoals die zeer lange tijd is gevolgd, daartegen projecteert. Maar dat er over deze veranderingen jarenlang gewikt en gewogen is, behoeft evenmin verwondering, want in zijn oude vorm was met name het werk voor de jongemannen dat sinds 1888 zijn belichaming vond in de „Bond van Jongelingsvereniging op gereformeerde grondslag, een eerbiedwaardige instelling, die men gerust als een „instituut zou kunnen betitelen. En vooral als zodanig heeft deze bond onschatbare diensten bewezen bij de emancipatie van het gereformeerde volksdeel omstreeks het eind van de vorige en het begin van deze eeuw. En de methodiek daarvan te wijzigen was voor velen een pijnlijke zaak gezien de herinneringen aan de oude glorie. Maar het 2ine om de jongeren, die met deze methodiek niet meer bereikt werden. OOK IN de kring der gereformeerde kerken van Haarlem-Zuid en -Noord zijn de accenten in het jeugdwerk heel wat anders komen te liggen, al bleef de kern, de bijbelstudie, hetzelfde. De co-educatie is ver voortge schreden en heeft gezien de praktijk het pleit gewonnen, liet „rationalisme" van de ouden is verdwenen en heeft plaats gemaakt voor het meer open, persoonlijke gesprek, kunst, spel en ontspanning en buitenleven, die voorheen vrijwel niet in het chapiter ooorkwamen, nemen 'n steeds grotere plaats in op de pro gramma's. Een symbolische voorstelling als deze, gefoto grafeerd op een der traditio nele „bondsdagen", toont nog maar één van de aspecten van de gewijzigde aanpak. DE JONGE gereformeerde predikant ds. D. H. Roos in Haarlem-Zuid. die daar het bondssecretariaat voor de jon- gelingsverenigingen bekleedt, vertelde ons, dat dit jeugdwerk na de oorlog vrij gevoelige aderlatingen heeft ondergaan, maar nu met name in deze om geving weer opleeft en zich in een stijgend ledental verheugt. Vooral het samengaan van een aantal jongelings- en meisjes verenigingen (het is nog niet overal zo, want men kan zulke dingen moeilijk van bovenaf opleggen) heeft de sfeer ver frist en de aantrekkelijkheid vergroot. Het was vroeger haast niet denkbaar, dat men op een avond minder dan twee onder werpen behandelde één bij bels en één maatschappelijk, politiek of historisch of kerke lijk. En bij de weetgierigheid, die het voorgeslacht zichzelf pleegt toe te schrijven, de per soonlijke stimulans van figuren als Abraham Kuyper en het feit, dat juist dit volksdeel in bijzondere mate betrokken was bij veel van het toenmalige po litieke gebeuren, was een der gelijk programma ook zekei geen belemmering voor de be langstelling. Zonder enige twij fel is het in die tijd ook de vergadertechniek op zichzelf geweest, die voor zeer velen nieuw en boeiend was en zat er een bijna magische klank in het tijdens de discussies tot voor kort volgehouden „Mijn heer de Voorzitter!" In dit alles zat een belangrijke vorming voor het staatsburgerschap. De instructieve kant ervan is ook al eens aangehaald door het vroegere Kamerlid Jan Schou ten, die de „J.V." zijn belang rijkste vormingsschool noemde. Maar die tijd is voorbij en de vele leidraden0 en schetsen waarin ook na de oorlog vaak nog aan die oude glorie her innerd werd, konden de nieuwe generatie niet meer boeien. Het gevaar van formalisme, waar toe de ontwikkeling had kun nen leiden, wanneer geheel aan deze methodiek was vastgehou den, is door de nieuwe aanpak, waarvan ook ds. Roos zich een warm voorstander toonde, af gewend. De vorming tot een stevig kerkelijk bewustzijn blijft het hoofddoel, maar de manier waarop probeert men zoveel mogelijk vertrouwelij ker te maken en zeker niet theologiserend. Lange predes tinatiedebatten, met aanhan gers van het infra-lapsarisme en het supra-lapsarisme, zal men niet meer horen te midden van deze jongeren, maar daar tegen wel meer recht op het Evangelie gerichte vragen en gesprekken. „DAAR GAAT het onze jeugdbeweging primair om", zei ds. Roos, „de mensen bij brengen en elkaar doen bij brengen, wat hun uitgangspunt in het leven is opdat zij daar in de toekomst op terug kunnen grijpen". Er bestaan drie landelijke bonden, die samen verenigd zijn in het Gereformeerd Jeugd centrum, dat de leeftijdscate gorieën van acht tot en met vierentwintig jaar omvat. Dat zijn de Bond van Gerefor meerdejeugdorganisaties (voor de knapenverenig'ingen en de kleine meisjesverenigingen), de Bond van Meisjesverenigingen en de Bond van Jongelingsver enigingen. Dit Jeugdcentrum bevindt zich op „De Witte Hei" bij Driebergen en is constant volgeboekt met weekend-con ferenties. De co-educatie in het jeugd werk zal vermoedelijk binnen niet al te lange tijd leiden tot een fusie der beide laatstge noemde bonden. Ook de beide welhaast klassiek geworden „jongelings"- en meisjes-bladen zullen in de toekomst vervan gen worden door een blad van meer allure. EEN GROTE impuls tot ver nieuwing en verlevendiging van het gereformeerde jeugd werk is zeker het kampwerk geweest waarin men telkens zoveel talenten heeft zien openbloeien en zoveel plezier heeft beleefd van allerlei ge meenschappelijke improvisatie, dat men het ook bij dit jeugd werk nooit meer kan missen, niet in het minst om de vor- De stand van onze Stille Armen-actie was op 12 de cember toen wij de dertiende verantwoording publiceerden f 8.166,53, dat is ongeveer f 1600 minder dan het vorig jaar. Wij menen, dat Haarlem deze achterstand niet op zich mag laten zitten. Er is voordat de Kerstdagen aanbreken nog tijd genoeg om deze achter stand geleidelijk in te lopen en het vorige totaal nog te over treffen. Het hoeft helemaal niet met snorkende bedragen te gaan ofschoon uiteraard geen enkele actie zich daarvan afkerig toont het kan ook zeer goed met „het kleine geld", dat reeds zoveel op cha ritatief terrein tot stand heeft gebracht. Wie de film „Geld maakt niet gelukkig" van Frank Capra gezien heeft, zal zich herinneren, hoe het geld van pen heleboel,gewone men sen kan tr-fomfereh wanneer dé gróte bedragen uitblijven. Wie ons tegenwerpt, dat hét leven nu tóch alweer zo duur gaat worden, geeft met die redenering alleen maar klem aan ons beroep op hem en op allen. Want het feit van dat duurder wordende leven is het, dat het aantal stille armen in Op het bekende trefpunt van de verzamelaars in het café op de hoek van de Zocherstraat en het Frans Halsplein te Haarlem zal men vrijdag een uitgebreide verzameling prent briefkaarten uit alle delen van de wereld kunnen bewonderen. De heer Louis Helmer uit Drie huis heeft al van zijn tiende jaar af een zwak voor derge lijke kaarten gehad en droom de van de verre landen, die er op stonden afgebeeld. Het bleef echter niet bij dromen, want hij liep al zijn kennissen en fa milieleden af om prentbrief kaarten in te zamelen en later de dubbele exemplaren op ruil beurzen uit te wisselen. In oude kartonnen dozen, later vervangen door sinaasappel- kisten, werden de kaarten uit IJsland, Venezuela, België, kortom uit alle landen van de wereld, opgeborgen. De liefde voor zijn hobby gaat zóver, dat hij op reclame-folders, die hij voor zijn zaak verspreidt, het verzoek heeft laten drukken hem zoveel mogelijk oude en nieuwe prentbriefkaarten te zenden. Zijn zakenrelaties vor men dan ook een van de be langrijkste bronnen voor de tienduizenden exemplaren be vattende verzameling. deze stad groter maakt en de zorgen van hen allen groter maakt. Is er dus wellicht een minder ruim budget om van te geven er is zeker meer re den om te geven, want indien wij al af en toe even pijnlijk kijken bij de stijging van de kosten van levensonderhoud, hoe moet het hun dan wel niet vergaan? Komaan wij verwachten een goede eindstprint, die het dagelijks gepubliceerde bedrag zal opstuwen naar een hoogte, welke het mogelijk maakt om straks velen te verrassen. De sfeerrijke kerstfeestvie ring die de Vrouwen-Electrici- teitsvereniging ieder jaar voor haar leden pleegt te geven, zal ook dit jaar niet ontbreken. Zij geschiedt op dinsdag 18 de cember om twee uur in Res taurant Brinkmann en er wordt medewerking verleend door Wiena en Han Born uit Amsterdam, die een uitgebreid programma kerstliederen en declamaties zullen voorschote len. Lijst van boeken, aangeschaft door de Stadsbibliotheek. Romans: Baroja. De onrust van Shanti Andia: Dickens, De lange rechte weg: Plaidy, Het leven van Catharina de Medici, dl. 2; Doch ter van Satan; Simenon, Maigret en de geschaduwde schoolmeester; Wiechert, De vader; Zikken, De vrijwilliger; Godden. An episode of sparrows; Schallück, Die un- sichtbare Pforte; Rémy. La messie. Populair wetenschappelijke boe ken: van Doornik, De kerk buiten de muren; Brummelkamp, Ethio- pië's ontwikkeling in de twintigste eeuw; Courtens, Al spelend., een handleiding voor de lichamelijke opvoeding ten dienste van kleuter leidsters; Rooseboom. Microsco- pium; Thole-Roodhuyzen de Vries, Kleuters oefenen thuis; van der Schelling, Het stukadoorsambacht; Bovens, Tankvaart; Jansen, Bloem bakken; Borchert, Draussen voi der Tür; Miller, Death of a sales man; Beguin, Patience de Ramuz; Koenen. Henric van Veldeken's Sint Servaas legende; Kool. Muze zonder corset; van Eyk, Over Wil ly Corsari; Alarm in Amsterdam, of Het lot der oude binnensteden; Vriend, De grond waarop wij staan. (Linoleum Krommenie); van Daa- len, Nederlandse beeldhouwers in de negentiende eeuw (proefschr.i; Baard, Tekeningen van Rem brandt; Kluth, Wege zur Farben- fotografie; Shaw, Eight concerts of Henry Purcell's music; Sass, Het geheim om op de viool en de violoncel een mooien. zangerigen toon., te verkrijgen; Ehrström, Doktersvrouw op Groenland; Sici lië (Gids A.N.W.B.De gevaren van de atoombom; Enklaar, De do dendans; Gorissen, Stede-atlas van Nijmegen; Bot, Humanisme en on derwijs in Nederland (proefschrift); Vogelzang, De drinkwatervoorzie ning van Nederland voor de aan leg van de drinkwaterleidingen (proefschrift): Jaarcijfers voor Ne derland, 1953-'54 (inlichtingen). ■ming van de mensen zelf. „Het gereformeerde jeugdwerk heeft naar mijn mening haar tijd wel begrepen, als ik zo de ver anderingen der laatste jaren eens naga", zei ons ds. Roos", onze tijd is niet zo rationalis tisch meer. Maar er bestaat ook een ander uiterste, dat vele jongeren bedreigt, namelijk het gevaar dat zij met iets meehollen, dat alleen maar leuk klinkt. Daarom blijft de principiële vorming even be langrijk als in het verleden. Aan de methode en de entou rage is veel veranderd, maar aan het doel niets. Wij blijven bijeenkomen bij de open bijbel in de erkenning, dat daarin de richtlijnen voor ons leven te vinden zijn". De arbeiderstoneelvereniging „Herman Heijermans" zit met een fruitmand, die op 6 decem ber 1956 werd verloot, maar waarvan het nummer die avond niet meer bekend ge maakt kon worden. Om de ver leiding van die fruitmand voor het bestuurslid, dat deze thans bewaart niet dagelijks zwaar der te doen worden, hebben wij erin bewilligd^ dat lotnum mer bekend te helpen maken: 143. Maar wij doen het echt bij wijze van uitzondering. Laat nu niet iedereen met belangrijke nummers komen aandragen* Melksanering 1. Ik ben het geheel eens met het stukje van de huisvrouw, waarin wordt gezegd dat wij konden kiezen uit drie melkleveranciers. Helaas is van deze belofte niets terecht gekomen. Er is nu één toegewezen die wij drie maanden moeten nemen. Dit is wel erg dictatoriaal. De opzet van dit alles is wel aardig, maar ik wil zelf uitmaken aan wie of ik mijn melkleveran- tie toevertrouw. Bij opbellen naar het bureau van de sanering werd ik met mooie woorden afgescheept. Het stukje van de bezorger in uw krant klopt ook niet erg. Mijn melkbezorger, die vele jaren aan huis kwam, was er iedere morgen vóór halftien, ook op zaterdag. De toegewezen melkbezorger komt echter veel later en op zaterdag na de middag. In onze straat zijn verscheidene mensen, die er precies zo over denken en wij voelen ons allemaal erg in de maling genomen. EEN HUISVROUW. Melksanering 2. De werkelijkheid is wel een beetje anders dan onze „Melkslijter" zaterdagavond in Haarlems Dagblad sug gereerde. Als consumente ben ik er met de gedwongen melksanering heel wat slechter op geworden. Wonende in centrum, ben ik jarenlang bediend door een melkhandelaar uit het centrum, 's Morgens om 10 uur had ik mijn melk in huis. En nu mag ik blij zijn als de melk er om twee uur is. Zaterdag was mijn melkboer 's middags om half vier nog niet geweest. Hij moet dan ook hele maal uit het Kleverpark komen! Dat er zéér vele ontevreden huisvrouwen zijn, blijkt wel uit het antwoord, dat ik van een „vrije" handelaar kreeg. „Wij heb ben het zó druk thans, dat wij eerst perso neel moeten zien te krijgen en zullen u dan gaarne bedienen." Waar gaan wij heen met onze zo hoog geroemde „Vrijheid"! EEN HUISVROUW (Commentaar van de redactie: Beide bovenstaande brieven bevatten klachten over de gang van zaken bij de melksa nering, die beter gestuurd kunnen worden naar het secretariaat van de vertrouwens commissie van de melkhandelaren, Kenau straat 3a. Deze vertrouwenscommissie heeft tot taak alle klachten te bestuderen en waar mogelijk maatregelen te treffen ter verbetering van de bestaande toestand). Melksanering 3. Naar mijn mening is de huisvrouw in Bloemendaal zeer kortzichtig en leeft met haar gedachten nog honderd jaar terug. Hoe lang is er niet gestreden tegen kinderarbeid en nu wil deze huis vrouw in 1956 deze weer in het leven roe pen. dit is de klok terugzetten. Hopenlijk moeten uw kinderen niet met uw man mee naar kantoor of fabriek me vrouw. Is het geen vooruitgang, dat de kin deren nu niet voor of na schooltijd hun vader in de wijk moeten helpen. Dus nu kunnen ook deze kinderen gaan spelen net als uw kinderen, mevrouw. EEN EX-MELKBEZORGER Aan de in Den Haag gehouden examens voor leden van amateur-muziekverenigin gen, ingesteld door de Unie van Neder landse Muziekcorpsen, werd ook deelgeno men door zeven leden van het Heemsteeds fanfarecorps „Eensgezind Excelsior". Zij waren hiervoor geheel opgeleid door de dirigent van het corps de heer L. ter Braa- ke. Zes leden van de groep zijn geslaagd met de volgende cijfers: 1. mejuffrouw L. C. ter Braake, 86 punten; 2. Karei Memel, 85 punten (beiden met lof van de examen commissie); 3. mejuffrouw D. de Wit, 7814 punt; 4. mejuffrouw M. Memel, 65 punten; 5. mevrouw A. ter Braake-Zijta 63 punten en 6. G. de Vries, 62 punten. Het maxi mum aantal te behalen punten bedroeg 100. Dit theoretisch en practisch examen was het eerste van de vier examens, die door de Unie zijn ingesteld. De heer Ter Braake gaat deze geslaagden nu voorbe reiden op het B-examen. ONDERTROUWD, 12 dec.: N. A. Ardon en G. Wijnand; R. Cornet en G. E. M. C. Hart- gers; J. van den Berghe en C. H. J. Ruigrok; D. Snijders en M. Dovens; K. van der Wagen en A. P. Mes; M. L. van den Brink en P. C. Cramer; J. Chr. L. Vasen en M. M. J. Thoo- len; J. Bottenheft en B. Meijer; R. Hommes en G. C. Berkhout; N. Jager en W. Bakker; C. A. Brandwijk en W. C. F. Witteveen; N. Fuchs en M. M. de Kwant; H. Herwig en J. Chr. Voorbraak. GEHUWD. 12 dec.: C. C. P. Blom en J. H. W. Heemskerk; W. G. Hooijschuur en A. M. Hoogenboom; J. J. Fictoor en W. M. Boots; F. J. Zweers en M. J. Zwart; J. J. van Bae- kel en C. J. Out; Th. van Honschoten en C. H. Th. Kaasenbrood; J. J. Koot en J. G. van Geldorp; A. Th. Joosten en M. L. H. O. En gelen; J. M. Sepers en L. O. Taconis; J. Bre da en W. de Jonge; A. M. M. van der Hulst en E. G. Sondorp; A. M. Zieltjens en J. J. Wijtkamp; Tj. v. d. Veen en A. Eikelenboom; H. Boh en H. B. van der Sluis; M. Hartman en T. van der Beek. BEVALLEN van een Zoon, 9 dec: R. HennemanZevenhoven; 10 dec.: E. Andrea Van de Weerd; 11 dec.: J. J. van Goor Steffens; 12 dec.: Th. A. M. van de PasVan Vegchel; M. H. OosterhofDe Fouw; A. M. M. van LohuizenVastbinder. BEVALLEN van een Dochter, 10 dec.: J. M. BrandsmaKoppers. OVERLEDEN, 10 dec.: H. L. van Berloo, 65 j., Busken Huëtstraat; H. van Heilsber gen, 53 j., Tuinwijklaan; 11 dec.: S. Lelie, 82 jaar, Schotersingel. ONDERTROUWD: J. van Werven en C. A. van Amersfoord; J. R, Wortmann en M. A. C. Coebergh. GETROUWD: R. A. Wolters en C. H. van Weele. BEVALLEN: A. M. ScholtenRullmann, zoon; L. Feirabend—Londt Schultz, zoon; A. RutteVink, dochter. OVERLEDEN: Wed. D. G. Scheepens Sanders, 85 jaar; H. J. van Gelderen, 83 jaar. ONDERTROUWD: A. Hubbelmeijer en S. van Breugel; M. P. Meijer en K. C. Bakker; J. C. op den Orth en J. M. Wesselingh; P. A. Verheul en H. P. Bakker; J. B. M. Roozen en J. M. F. Meijer; R. J. Stam en M. M. Deelder; H. L. Rikkers en E. M. Selhorst. GETROUWD: F. Ley en G. P. Brakel; H. B. G. Zonneveld en H. Kerpel; S. J. de Vries en E. van Lom; H. P. van der Valk en M. P. Montanus. BEVALLEN: Raymundus Godfried Johan nes, zoon van F. Bosma en J. M. C. Avon tuur; Peter, zoon van F. Peereboom en J. M. Gerrits. OVERLEDEN: C. van Harskamp, 75 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9