Eigenmachtige prijsverhogingen moeten alle vervallen" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Belasting verhoging goedgekeurd in de Tweede Kamer Nederland deelt Brits-Franse critiek op Dulles niet Rapport der drie wijzen door de NAVO-raad aangenomen MINISTER ZIJLSTRA EIST: Drastisch fiscaal ingrijpen als stok achter de deur Het is niet zo verbazingwekkend dat Amerika vrijheid van handelen wenst West-Europa verzocht de Verenigde Staten om kernbewapening I.KAN Juwelier - Horloger Stuurman Cohen Voor de Stille Armen Magloire in ballingschap Tunnel onder het IJ Auto met vijf mannen in Waal gereden Drie inzittenden verdronken Tekort betalingsbalans moet verdwijnen Verregaande beperkingen Motie-Oud tot uitstel verworpen Harde wind Mutatie ten hove Rol van middenstand Herziening handelsmarges? Nog geen he slissing over posten treintarieven Pandit Nehroe naar Londen vertrokken Het woord is aan Premier Itsjiro Hatojama van Japan afgetreden Isjihasji gekozen tot opvolger en partijleider Zuiveringen op de Oostduitse hogescholen H.D.Z. Verlovingsringen 71e JAARGANG No 135 VRIJDAG 14 DECEMBER 1956 301e JAARGANG No 287 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct, p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 cL Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman 15e verantwoording J. W. R. ƒ3,—; A. H. ƒ5.—; Pedro ƒ1,—; C. C. P.—Fr. ƒ5.—; v. H. 25.—; O. B. te O. ƒ1,50; D. V. ƒ10,—; Tege ƒ10.—; Wed. Ch. de V. S. ƒ2,50; K. K. ƒ10,—; J. S. ƒ4,—; J. V. O. ƒ2,50; N. N. ƒ1,—; Z. Z. ƒ2,50; Frits en Jola ƒ1,50;. Joke Marianne ƒ2,50; v. S. 2,50; J. F. t. V. 7.50; Mr. M. S. f 15,—J. L.—K. ƒ10,—; Mr. R. M. B. ƒ10,—; J. J. S. 10,—; Ir. M. H. M. 10,—; M. H. f 10.—; v. d. V. ƒ10,—; „Hinvo" ƒ10.—; E. Th. S.—G. ƒ10,—; J. T. ƒ10,—; Ph. K. ƒ10,—; N. V. J. P. en Co. ƒ30,—; H. C. V. ƒ5,—; Mw. Dr. C. J. ƒ5,—; Dr. A. W. B. ƒ5,—; C. L. H.—H. ƒ5,—; Dames V. ƒ5,—; U. C. A. v. D. ƒ5.—; J. G. v. B. 5,—; A. H. K. 5.—; F. L. 5,—; E. L. en L. L. ƒ3,—; M. B.—D. ƒ2,50; M. E. B.—de G. ƒ2.50: L. A. P. O. ƒ2,50; J. W. v. d. S. ƒ2,50; M. M. ƒ2.50; Mw. N. M. S. v. d. A.S. ƒ2.50; J. S. V. ƒ2,50; Mej. A. T. te H'gom ƒ2.—; P. V. ƒ2,—. Dagtotaal ƒ291,50. In het geheel is thans bij ons blad binnengekomen een bedrag van f 8888,53. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93 en Rijksstraat weg 2 te Haarlem of worden overgeschreven op onze postgiro 273107 onder vermelding „Voor de Stille Armen". WASHINGTON (AFP) De afgetreden president van Haiti, generaz Llagloire. heeft besloten het land te verlaten. Vol gens te Washington ontvangen berichten is de rust in het 'and teruggekeerd en is de algemene proteststaking geëindigd In het Oosterdok in Amsterdam is men begonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor het ideaal van alle Amsterdammers: de tunnel onder het IJ. In het zicht van het opleidings schip „Pollux", gelegen aan de Prins Hendrikkade bij het Scheepvaarthuis, wordt een dijk gelegd, waartoe een stuk land in het Oosterdok is opge spoten. Het marine-etablissement aan het begin van het eiland Kattenburg zal voor de tunnel moeten wijken en worden verplaatst. B. en W. van Amsterdam hebben de raad juist dezer dagen een voorstel doen toekomen om het beschikbaar gestelde krediet met 25 miljoen te verhogen tot 45 mil joen. De foto geeft een fraai beeld van de nog bescheiden werkzaam heden aan de dijkaanleg. In het Betuwse dorp Ochten is donder dagavond een personenwagen met vijf in zittenden die uit de richting Resteren zuid waarts reed, met vrij grote snelheid bij het Nieuwe Veer in de Waal gereden. Drie in zittenden verdronken, een vierde werd ernstig gewond. Over de oorzaak van de ramp bestaat nog geen volledige klaarheid, maar het staat wel vast dat de chauffeur de waarschuwingsborden met aanduidingen op het wegdek niet of niet tijdig heeft op gemerkt. Om negen uur gisteravond zag de schip per van de veerpont, die juist aan de over kant van de rivier lag, de auto met vrij grote snelheid in de richting van de pont steiger aan de Waal rijden en in het water verdwijnen. De pont stak dadelijk over naai de plaats van het ongeluk, waar een drag line op het vaartuig werd gereden om de auto te lichten. Twee van de vijf inzitten den waren inmiddels al op het droge ge bracht, de heer M. Thijssen, die ernstig ge wond bleek te zijn en de' heer G. A. Reijnen uit Mill, die er minder ernstig aan toe was. De drie overige slachtoffers, C. Verbruggen en A. Seroen uit Mill en A. Speelman uit Zeeland, werden niet meer in de auto aan getroffen. Pas vanochtend zijn van twee hunner de stoffelijke resten geborgen. Zij konden nog niet worden geïndentificeerd. De moeilijkheden met de betalingsbalans en de wijze waarop wij die oplossen, bepalen in economisch opzicht goeddeels onze toekomst. De prijsstabilisatie is economisch gezien de belangrijkste schakel in de verbinding tussen heden en toekomst. Daarom zal de regering deze stabilisatiepolitiek krachtig blijven hand haven. De prijzen die de laatste maanden zijn verhoogd zonder overleg met het ministerie van Economische Zaken, zullen dienen te worden teruggenomen en bepaalde reeds aangekondigde prijsverhogingen, die op 1 januari zouden ingaan, zullen achterwege dienen te blijven, daar er goeddeels geen enkele grond voor is." Dit heeft de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, donderdag ver klaard in een rede tot de vergadering van de Nederlandse R.K. Middenstandsbond, die te Utrecht is gehouden. De minister gaf een overzicht van de economische moeilijkheden. „Een land als Nederland", zo betoogde hij, „kan zijn wel vaart slechts handhaven en verhogen als de nadruk valt op meer produceren en meer afzetten in het buitenland. Dit is en blijft de sleutel van onze welvaart. Het is echter niet mogelijk, van vandaag op mor gen onze produktie en export dermate te verhogen, dat wij ons het huidige beste- dingspeil kunnen veroorloven", aldus de minister. De opvoering van onze produktie is slechts mogelijk in een veel langzamer tempo dan in de afgelopen jaren. Daarom zullen we onze uitgaven moeten beperken, willen wij economisch niet vastlopen. Deze aanpassing naar beneden moet ech ter zodanig geschieden, dat wij onze econo mische toekomstmogelijkheden niet in ge- De Tweede Kamer heeft donderdagmid dag met 109 tegen 21 stemmen de motie verworpen van prof. Oud, om over de ver hoging van de belasting op suiker, benzine en gedistilleerd nog niet te beslissen, zolang niet bekend is wat de verdere plannen zijn van de regering tot belastingverhoging en bezuiniging met het oog op de bestedings beperking. Alleen de V.V.D., de C.P.N. en de S.G.P. stemden voor de motie. Tegen stemden P.v.d.A., K.V.P., A.R. en C.H.U. Het voorstel van de regering om suiker weer te onderwerpen aan omzetbelasting VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk regen, later op klaringen maar ook enkele ver spreide buien. In het binnenland krachtige tot harde zuidweste lijke wind, langs de kust tijdelijk storm tussen zuidwest en west. Over het algemeen weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. cccc«« o «xxxicoaxxcocxxxcoococccoococccccooccoc DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen, met aantekening dat de communis ten geacht wilden worden te hebben tegen gestemd. Het voorstel om textiel definitief vrij te stellen van omzetbelasting werd met alge mene stemmen aangenomen. Het regeringsvoorstel tot verhoging van het invoerrecht op benzine heeft de Twee de Kamer eveneens zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat het amende ment van de heer Lucas (K.V.P.) om de verhoging van de benzinebelasting een tij delijk karakter te geven tot 1 januari 1959, met 83 tegen 45 stemmen tegen de zin van minister. Hofstra was aanvaard. Tegen het amendement-Lucas stemde alleen de P.v.d.A. Het voor'stel tot verhoging van de accijns op gedistilleerd werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het wetsontwerp waarin de drie belas tingverhogingen zijn opgenomen als één geheel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen met aantekening dat de V.V.D. en de C.P.N. geacht wilden worden te heb ben tegengestemd. Het secretariaat van H. M. de Koningin deelt mede: „De Koningin heeft met ingang van 1 januari 1957 op haar verzoek douairière A. A. baronesse Van Heeckeren van Molecaten, geboren jonkvrouwe Groeninx van Zoelen, op de meest eervolle wijze en onder dank zegging voor de vele en gewichtige dien sten haar bewezen, ontheven uit haar func tie van grootmeesteres. De Koningin heeft baronesse Van Heeckeren van Molecaten benoemd tot grootmeesteres-honoraire en tot grootkruis in de huisorde van Oranje". OOOOCCOOOCCOOOCOOCCCCCGOCCOOCOCO vaar brengen, aldus prof. Zijlstra. Hij bracht in herinnering, dat de situatie nog ongunstiger is dan die waarop de S.E.R. zijn advies baseerde. Dit blijkt o.a. uit het feit dat het betalingsbalanstekort, waarop het S.E.R.-advies is gebaseerd, in werke lijkheid enige malen groter zal zijn. In de aanvoer van grond- en hulpstoffen uit het buitenland komen elementen van onzekerheid, de prijzen op de internationale goederenmarkt gaan oplopen. De prijzen van onze uitvoerprodukten kunnen wij daarentegen in de meeste gevallen minder gemakkelijk verhogen. Dit heeft tot gevolg dat onze ruilvoet slechter wordt. De minis ter sloot daarom de mogelijkheid niet uit, dat de regering tot beperkingen zal moeten besluiten die verder gaan dan waartoe de S.E.R. in zijn advies komt. Bij de huidige ontwikkeling van de produktiviteit moeten wij ons de uiterste reserve ten aanzien van verdere verhoging van ons kostenpeil op leggen om een redelijke concurrentiepositie op de buitenlandse markt te kunnen hand haven. Prof. Zijlstra zette vervolgens uiteen op j welke wijze de middenstander kan mee- werken aan het stabiel houden van de j prijzen. Hij vatte dit samen in een aantal j punten: 1. Het prüsstabilisatiebeleid zal in 1957 worden voortgezet in die zin dat door de overheid een politiek van globale prijsbe- waking wordt gevoerd. Dit beleid is geba seerd op een vrijwillige medewerking van het bedrijfsleven. Mocht de prijsstabilisatie op deze basis mislukken, dan zullen de omstandigheden een drastisch ingrijpen in de belastingsector dicteren. Een overheid, die zich van haar verantwoordelijkheid be wust is, zal naar deze omstandigheden moeten handelen. 2. Mochten zich prijsverhogingen voor doen, die niet door de bedrijfsuitkomsten kunnen worden opgevangen, dan zullen de verkoopprijzen niet worden verhoogd dan na overleg met het ministerie van Econo mische Zaken. 3. „Wanneer bijvoorbeeld door stijging van de grondstoffenprijzen, zekere prijs verhogingen in het binnenland onvermijde lijk zijn, dan mogen deze nog niet eens extra worden versterkt door de toepassing van dezelfde procentuele winstmarges op deze verhoogde prijzen. De handel zal der halve onder ogen dienen te zien of hij in dergelijke gevallen geen tijdelijke correc ties op de gebruikelijke procentuele marges dient toe te passen, als bijdrage tot stabili teit van het prijsniveau." De minister wilde met deze uitspraak geen enkel oordeel uit spreken over het stelsel van procentuele winstmarges als zodanig, maar wel vond hij het niet oirbaar,- dat prijsstijgingen, die haar oorzaak in het buitenland vinden, op de weg van producent naar verbruiker extra worden versterkt. Over de praktische uitwerking hiervan zal nog wel nader moe ten worden gesproken, aldus de minister. „Wanneer de doortrekking van het prijs- stabilisatiebeleid door het bedrijfsleven wordt aanvaard, dan dient dit in te houden, dat die prijzen, die gedurende de afgelopen maanden zijn'verhoogd, zonder overleg met het ministerie en die dus in strijd waren met de afspraken, worden teruggenomen. Dit geldt evenzeer voor bepaalde reeds aangekondigde prijsverhogingen. Deze be rusten merendeels op geen enkele grond. De minister zei dat het „wel hoge doch yxcccocccccccccc Over een verhoging van de P.T.T.- tarieven en die van de spoorwegen is nog geen enkele beslissing gevallen, al dus verklaarde minister Zijlstra, gister middag in de jaarvergadering van de Nederlandse r.k. middenstandsbond. De minister deed deze mededeling toen tij dens de discussie over zijn redevoering een der aanwezigen de vraag stelde, 8 waarom enerzijds de overheid zich uit- spreekt voor prijsstabilisatie en aan de C andere kant tariefsverhogingen door overheidsbedrijven toelaat. De minister 8 wees erop, dat diverse gemeenten ver- hoging van gas-, bus-, tram- en elek- triciteitstarieven hebben aangekondigd, h omdat volgens hen deze overheidsbe- drijven duidelijk in een verliessituatie verkeren. Ik geloof, zo zei prof. Zijlstra dat niemands belang ermee gediend is dat deze verliessituatie gecontinueerd f wordt en stellig niet dat belang van de 8 belastingbetaler. De overheid, zo zeideP hij, moet zich het recht voorbehouden g om verliessituaties te corrigeren en dan 8 kan niet worden gesproken van een P meten met twee maten. ")OOOCOOOOCOOCOOOOCX)OOCXXXXXOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOCOCOOC<X> onder de huidige omstandigheden geen overdreven eisen" zijn, die hiermee aan het Nederlandse bedrijfsleven worden gesteld, al wilde hij zich geenszins de moeilijkheden verhelen, die de aanvaarding ervan met zich mee kan brengen. Hij kon verzekeren, dat de overheid te allen tijde bereid is om gezamenlijk met het bedrijfsleven naar een oplossing van dergelijke moeilijkheden te zoeken. AnVFRTF.NTIiï BARTEUORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'ÖAM TEL 717162 v FALCON HARRIS TWEEDJASSEN NEW DELHI, (Reuter) Premier Nehroe van India is vrijdag per vliegtuig naar Londen vertrokken. Vandaar zal hij zich naar Washington begeven voor over leg met president Eisenhower. Anonymus: Eigen wijsheid is de grootste wijsheid, eigen domheid is eigenwijsheid. Van een onzer redacteuren) PARIJS, 14 dec. - Het was niet zo ver bazingwekkend, als het hier en daar is voorgesteld, dat minister Dulles in de Noordatlantische raad geweigerd heeft, de Verenigde Staten te binden aan een af spraak van politieke consultatie met de NAVO-bondgenoten, volgens dezelfde re gels als voor die bondgenoten gelden. Wij hebben er woensdag al op gewezen, dat dit een punt was waarover vooral de Fransen zich bezorgd maakten. Uit hun uitlatingen bleek, dat zij er weinig voor voelden mede de consequenties te moeten aanvaarden van de een of andere Amerikaanse stap, als de Amerikanen in het omgekeerde geval niet bereid zouden zijn hetzelfde te doen. Maar de Fransen hebben dit bezwaar moeten in slikken en hebben de regeling voor onder ling politiek overleg, voorgesteld door het driemanschap Lange-Martino-Pearson, met de door Dulles gemaakte reserves, geaccep teerd. De verklaring van Dulles heeft overigens lang niet overal gelijke reacties verwekt. Men kan in vele delegaties de opvatting horen verkondigen, dat het volkomen rea listisch en redelijk van Amerika is, het standpunt in te nemen, dat het behalve de veertien bondgenoten in de NAVO, nog dertig andere bondgenoten heeft (de Zuid- Amerikaanse republieken, de leden van het Zuidoost-Aziatische pact enzovoorts), en dat het de NAVO-landen niet in een voor keurspositie kan plaatsen. Amerika's inter nationale verplichtingen zijn zo wijd ver takt, dat verplicht politiek overleg binnen de NAVO ertoe zou leiden, dat Amerika bijvoorbeeld met Luxemburg of IJsland zou moeten gaan discussiëren over zijn politiek in het Verre Oosten. Lastige vragen Maar andere afgevaardigden, soms uit dezelfde delegaties, vinden het Ameri kaanse standpunt veel moeilijker aan vaardbaar. Waar, zo vragen zij, blijft de logica en vooral, waar blijft de gelijkge rechtigdheid der bondgenoten, als de Ver enigde Staten, zoals Dulles heeft gezegd, zich in Azië vrijheid van handelen, zonder voorafgaand overleg met de andere NAVO- landen, voorbehouden, maar niet gedogen, dat Groot-Brittannië en Frankrijk zonder voorafgaand overleg met de Verenigde Sta ten tegen Egypte optreden? Hoe kan Dulles, zo vragen zij verder, nadrukkelijk een uit zondering maken voor de bescherming van Amerika's vitale belangen, en tegelijk ver ontwaardigd protesteren, als de Europese bondgenoten hun vitale belangen bij het Suezkanaal willen beschermen? Het spreekt vanzelf, dat opmerkingen van deze aard vooral, maar z.eker niet uit sluitend. in Franse en Britse milieus wor den gehoord en het verwondert hier nie mand. dat de Franse pers vol staat met artikelen, waarin Dulles, zij het ook in discrete termen, wordt voorgesteld als „de vos die de passie preekt" Voldongen feiten Bij de Nederlandse delegatie is men in het algemeen minder slecht te spreken over het door Dulles ingenomen standpunt. 1 Daar legt men de nadruk op de ook door i Amerika uitdrukkelijk aanvaarde aanbe velingen van de „drie wijze mannen", in houdende. dat de bondgenoten elkaar voortdurend op de hoogte zullen houden van de politiek, die zij met betrekking tot (Van onze correspondent in Parijs) Omdat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Forster Dulles, weer tijdL thuis wilde zijn om in Wash ington premier Nehroe van India te ver welkomen, zal de conferentie der 45 NAVO-ministers in Parijs vandaag moeten eindigen. De hoofdpunten van de agenda zijn in grote lijnen reeds afgehandeld, want met "me het rapport der drie wijze man nen ter reorganisatie van de NAVO is ten slotte aangenomen. Dulles' opmerkingen, die hij zelf heeft trachten te verzachten, hebben het diplomatieke klimaat, dat juist wat verbeterd was, echter weinig goed ge daan. De slotsom, die men kan trekken, is van tweeëerlei aard. Na de gebeurtenissen in Egypte en in Hongarije is het besef, dat alle atlantische landen door hun gemeen schappelijke belangen sterker op elkaar worden aangewezen, ontegenzeggelijk ge groeid. Dat gewei is in het aanvaarde rap port duidelijk uitgedrukt. Het gevaar dat, vooral West-Europa, van Rusland dreigt, is eerder toe- dan afgenomen en in dat licht beschouwd, zullen de militaire inspan ningen niet mogen verslappen. De Euro pese landen hebben een gezamenlijk be roep op Amerika gedaan met atoomwapens te worden uitgerust. Veel kans dat ze ver hoord zullen worden, is er voorlopig niet, omdat het Amerikaanse Congres bij voor baat zijn veto tegen zulke steun had uit- i gesproken. De wil, die onder de satelliet volken tot uiting komt om zich van het Russische juk te bevrijden, is op zichzelf een verblijdend verschijnsel. Niettemin zou het onverantwoordelijk zijn de ogen te sluiten voor de gevaren voor de wereld vrede, die deze bevrijdingstendens bege leidt. De Westduitse minister Von Brenta- no zinspeelde op een eventuele poging tot opstand in Oost-Duitsland. Wanneer de Westduitsers hun landgenoten aan gene zijde van de Elbe te hulp zouden snellen, zal een gewapend conflict tussen West en Oost moeilijk te vermijden zijn. In dat ge val zal men betreuren, zo merkte minister Luns op, dat het Europese leger niet tot stand is gekomen, aa~ gezien West-Europa weinig middelen ten dienste meer staan om de Westduitsers eventueel te weerhou den van een daad, die men op menselijke gronden maar al te gemakkelijk zou kun nen begrijpen. De algemene indruk, waar mee mr. Luns zondagavond, na de zitting van de Raad van Europa naar Den Haag zal terug keren, is dat zijn aanvankelijke reserve of zelfs zijn gevoelens van pessi misme achteraf door persoonlijke ervarin gen gelogenstraft zijn. De stemming werd door gevoelens van openhartigheid en van vriendschap en eensgezindheid bepaald en het hoofd van de Nederlandse delegatie heeft de overtuiging, dat de scheur in de Atlantische gemeenschap goeddeels is ge heeld. Amerika zal zijn Europese bondge noten, aldus de Nederlandse minister, nooit in de steek laten, al zullen de nieu we richtlijnen van het rapport der wijze mannen hun doeltreffendheid pas in de praktijk kunnen bewijzen. bepaalde situaties of ontwikkelingen van plan zijn te voeren. Zodoende zal elke regering, althans in grote lijnen, weten wat er onder bepaalde omstandigheden van de anderen, en ook van Washington, kan wor den verwacht. Alleen bij een zo plotselinge en belangrijke wending in de internationale toestand, dat snelle improvisatie onvermij delijk is, zullen de Europese bondgenoten eventueel voor een voldongen feit komen te staan. Maar dit vinden de Nederlandse ge delegeerden wel aanvaardbaar, omdat in dergelijke verrassende situaties het plegen van diplomatiek overleg te veel tijd zou kunnen kosten. De Nederlanders vinden het in dit verband ook wel bemoedigend, dat Dulles geen enkel voorbehoud heeft gemaakt inzake de uitvoering der voor stellen van het driemanschap, met inbegrip van de uitbreiding der bevoegdheden van de permanente raad en van de secretaris generaal, welke laatste onder andere een nogal vérstrekkend recht van initiatief krijgt, ook om tussenbeide te komen in ge val van geschillen tussen twee leden van het bondgenootschap. Gegronde hoop Wanneer een voortvarend man als Spaak inderdaad binnenkort secretaris-generaal wordt, zal hij in die functie dan ook zeker evenveel stuwkracht op internationaal ter rein kunnen ontwikkelen als Hammars- kjoeld dat in de UNO doet. Hoe het met de verwezenlijking van de voorstellen der „drie wijze mannen" in de praktijk zal lopen, durft op het ogenblik nog niemand te voorspellen. Maar er be staat volgens velen gegronde hoop - en ook minister Luns heeft gezegd die hoop te koesteren - dat deze voorstellen, nu zij door de Noordatlantische raad in scherp geformuleerde resoluties zijn overgenomen, tot belangrijke praktische resultaten zullen leiden. Daardoor zou, ondanks de vooral van Amerikaanse zijde ook nu weer be toogde wenselijkheid om bij de NAVO de sterkste nadruk op de militaire samenwer king te blijven leggen, toch een stap van betekenis in de richting van werkelijke politieke samenwerking zijn gedaan. ADVERTENTIE Geluk eerst dan met een ring van Meer dan 50 modellen trouw- en verlovingsringen Barteljorisstr. 2 Tel. 13004 - Haarlem TOKIO (Reuter/AFP) Tanzon Isji hasji de Japanse minister van Handel, is gekozen tot opvolger van de 71-jarige Ha tojama als premier en voorzitter van de conservatieve partij. Isjihasji zal volgende week worden uitgenodigd een nieuwe re gering te vormen. Bij de stemming behaal de Isjihasji de overwinning op de secreta ris-generaal van de conservatieve partij Noboesoeke Kisji en de leider van de rech tervleugel van de partij Mitsoejiro Isjii. Isjihasji is lange tijd directeur geweest van de „Oriental Economist" voordat hij na de tweede wereldoorlog zijn politieke loopbaan begon. Hij werd benoemd tot mi nister van Financiën in het eerste kabinet Josjida, maar door de Amerikaanse bezet tingsautoriteiten ter zijde gesteld wegens zijn verzet tegen de Amerikaanse deflatie- politiek. Sinds 1954 heeft Isjibasji de func tie van minister van Handel in de regering van Itsjito Hatojama vervuld. Waarnemers zijn van oordeel, dat de ge matigdheid van Isjihasji een gemakkelijker samenwerking met de socialistische oppo sitie alsook positieve pogingen van Japan om de handel met communistisch China te ontwikkeien mogelijk zal maken. De 73-jarige Isjibasji is voorstander van handhaving van een verbond me de Ver enigde Staten dat meer is afgestemd op de politieke, economische en militaire po sitie van Japan. BERLIJN (Reuter) Uitgeweken stu denten hebben woensdag in Berlijn ver klaard, dat aan de Oostduitse universitei ten een zuivering van „onbetrouwbare ele menten" is begonnen. Een twintigtal stu denten is verwijderd van de polytechnische academie van Dresden en aan een onbe kend aantal is de toegang tot de universi teit van Leipzig ontzegd, aldus deze stu denten. ADVERTENTIE JUWELIERS - HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1