In oude Haarlemse school herleeft glorie van het verleden Meer huizen voltooid dan in elk ander kwartaal sinds 1954 Nieuw plan voor bebouwing „De Rijp" tot protestants bejaardencentrum Haarlems Dagblad Wandtapijt voor Zutphen deze maand gereed Twee Amerikaanse tijdschriften opgeheven Ontwerp van prof. ir. J. F. Berghoef voor gebouw te Bloemendaal A anmeldingsfo rmulier ZATERDAG 15 DECEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 KOSTBARE TAPIJTEN WORDEN VOOR TOEKOMST BEHOUDEN Deskundigen Vice-president Hoge Raad Engelse atoomcentrale Oude techniek Dercle kzvartaaloverzicht gemeente Haarlem Woningtekort per stadswijk gerubriceerd Algemene vergadering Bond harddraverijverenigingen Anton Geesink assistent judoleraar in Amsterdam Bridgewedstrijd tussen België en Nederland Doorgaan Europese judo kampioenschappen nog niet zeker Examens Schietpartijen in Port Said: twee Egyptenaren gedood Frans-B rit se terugtocht vandaag voltooid? Maandag wordt zaak- De Braai voortgezet AAN HET LEIDSEPLEIN in Haarlem staat een oud grauw schoolgebouw. Een schoolgebouw zoals men in elke stad kan aantreffen. Met verweerde stenen, houten vloeren en enorme potkachels. Wie zich de moeite getroost het oude vervallen poortje te openen en vervolgens de holle schemerige gang in te lopen zal zijn ogen niet geloven. Want achter deze bouwvallige muren gaat de werkplaats tot herstel van oud textiel schuil. In de schoollokalen staan weefgetouwen opgesteld waar mannen en vrouwen dag in dag uit bezig zijn met nijvere handen antieke en kost bare tapijten te restaureren. Draad voor draad wordt de vergane stof vervangen door nieuwe draden. Het werk kan slechts verricht worden met een oneindig geduld. Met door de jaren verkregen ervaring en artistiek gevoel worden de draden met een soort kam op hun plaats aangebracht. Met kennersblik worden de juiste kleuren gekozen, zodat men na de restauratie niet meer het verschil kan zien tussen de oude en de nieuwe delen. Ook moet hij kennis hebben van de ver schillende wol- en zijdetinten, die in ge bruik zijn. De werkplaats heeft momen teel veertienhonderd wol- en zevenhon derd zijdetinten tot haar beschikking, die nog elk jaar worden uitgebreid. Het kleurengamma van de woltinten varieert van zeer donker tot zeer licht. Bij de zijdetinten treft men alleen de lichtere aan. Er wordt zeer veel zijde ge bruikt, omdat zijde eerder vergaat dan wol. Verscheidene donkere wolsoorten ver gaan ook vrij snel, omdat deze gebeitst zijn met een ijzerhoudend materiaal, dat op de stof inwerkt. Half september 1955 is men begonnen met het weven van een geheel nieuw wandtapijt voor het Zutphense stadhuis. De Haarlemse wevers K. W. van Veen, mejuffrouw E. J. Wijnands en C. Vis heb ben al hun krachten er aan gewijd en zul len waarschijnlijk deze maand htm moeite bekroond zien. want dan zal het tapijt gereed zijn. Het zal dienen ter vervanging van een fresco, dat aan het einde van de negentiende eeuw verloren is geraakt. Er bestonden toentertijd alleen nog maar tekeningen van en deze hebben het Wijn huisfonds" van Zutphen er toe geïnspi reerd het fresco in een wandkleed te doen herhalen. Met ruim dertig kleuren werken de beide artiesten aan dit kunstwerk. Er wordt in het bijzonder voor gewaakt, dat aan de authenticiteit van het geheel geen afbreuk wordt gedaan. Het werk vereist een gedegen vakmanschap en ar tistieke aanleg, maar nergens in de hele wereld worden dan ook zulke schitterende resultaten bereikt als in dit oude school gebouw in Haarlem, waar zestig jonge mensen een oude kunst een nieuw leven inblazen. De knopen worden bij het weven aan de achterzijde gelegd, zodat de meest er varen en doorgewinterde kunstkenner slechts met de grootste moeite en na zeer nauwkeurige bestudering het verschil kan 7j»n ♦ossen de gerestaureerde en de oor spronkelijke delen van het tapijt. Wanneer een tapijt hersteld moet wor den komen er twee vrouwelijke deskun digen in actie. De chemische deskundige gaat na of het gereinigd moet worden en op welke wijze dit behoort te geschieden. Zij onderzoekt de toestand van het weefsel en bepaalt welke delen vervangen moeten worden. Ook let. zij op de wijze waarop de stof verschiet, zodat bij het weven de juiste kleuren worden gebruikt om het verkleuren in de toekomst, te ondervangen, waarvan wij het ontwerp reeds eerder Belangrijk is ook de manier waarop het tapijt na de restauratie zal worden opge hangen. Immers, men zal tijdens het her stel kleuren moeten kiezen, die har moniëren met de belichting, ophanging en de voorwerpen, die in de zaal aanwezig zijn. Een grote rol spelen ook de weers invloeden en de temperatuur. De indrukken en ervaringen, die de chemisch-deskundige bij haar onderzool: opdoet, worden in een rapport vastgelegd. Tijdens het herstel oefent zij controle uit en ziet toe. dat men zich aan haar aan wijzingen houdt. De taak van de artis tieke deskundige ligt op een heel ander terrein. Zij verzamelt allerlei kunsthisto rische gegevens van het wandtapijt, over de ontwerpen ervan, en heeft hiervoor soms maanden nodig. Aan de hand van beschrijvingen en tekeningen wordt de oorspronkelijke vorm van het tapijt gere construeerd. Bij de te gebruiken kleuren geeft zij een handleiding. De schilder gebruikt deze gegevens voor het ..karton", dat een natuurgetrouwe re productie van het wandtapijt moPt wor den. Aan de hand hiervan en aan de hand van foto's gaat de wever of stopper te werk. Kleuren ziin op het „karton" niet aangegeven, omdat dit ten enen male onmogelijk is. Het kiezen van de juiste kleur garen wordt geheel aan de ervaring en het artistieke inzicht van de wever overgelaten. Door middel van hef ..karton" kriiert deze een beerin van do wijze, waaron het tanjjt is samengesteld Door foto's kunnen de restaurateurs na gaan hoe de „garendichtheid" is. hebben afgedrukt. Het ligt in de bedoeling het doek na het gereedkomen in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum ten toon te stellen. Het gemeentebestuur van Zutphen moet er uiteraard zijn toestemming voor geven. De plaats van de heer K. Vis, die zich enige tijd geleden geheel aan de schilder kunst is gaan wijden, werd ingenomen door mejuffrouw J. E. Wijnands. Merk waardig is, dat de drie wevers die aan het yxco.y-. ccoo yzc ÏC-OOOOOOOOOOOCCOOOOOOCOOOOOCOOOOCCC De werkplaats tot herstel van antiek textiel is van 1940 af gevestigd in het 8 oude schoolgebouw aan het Leidseplein f in Haarlem en staat tegenwoordig on- 8 der auspiciën van de gemeenten Nijme- gen, Maastricht en Haarlem. Er zijn in de loop van de jaren ongeveer dertig tapijten gerestaureerd, terwijl drie 8 nieuwe gobelins uierclen geweven. Vele j. tapijten uit de Metamorphose-, Delftse-, Mozes-, Verdure- en Oudenaar der serie zijn door toedoen van de Haarlemse wevers voor algehele ondergang behoed. 8 Een woord van waardering jegens de 8 vroegere directrice, mejuffrouw dr. G. y T. van IJsselsteyn, die tot verleden jaar de werkplaats met vakkennis en geest- 8 drift heeft geleid, mag hier niet ont- 8 breken. Momenteel heeft men de wand- 8 tapijten van de Aeneasserie, die door Michel Wouters uit Antwerpen werden X geweven en door Romanelli werden ont- g worpen, onder handen. De gobelins uit deze serie stammen uit 1642. X>CIOODK»OCOO<KOOOCCOCC<XOOOC<X>»OCCCOOCCOCOCOCCCOCOOOOOO< tapijt hebben gewerkt, uit zulke verschil lende beroepen zijn aangetrokken. Mejuffrouw Wijnands heeft haar oplei ding aan de weefschool in Den Haag ge noten, waar mevrouw Laman Trip haar de eerste beginselen van de weefkunst heeft bijgebracht. Bijzonder aardig is het feit. dat de lerares in 1923 herstellingen aan een tapijt heeft verricht, dat haar leer ling in later jaren ook heeft gerestaureerd. Het betreft hier een gobelin van de Meta- morphose-serie. Het zal niemand verwonderen, dat me juffrouw Wijnands haar kennis van het weven ook in dienst stelt bij het maken van haar kleding, waarvoor zij tevens de modellen zelf ontwerpt. Spinnen en weven is niet alleen haar werk, maar ook haar hobby. Vijf angora katten houdt zij er op na, die al verschei dene malen een prijs hebben gehaald op een tentoonstelling en die haar de wol leveren voor het vervaardigen van truitjes. De heer K. Vis heeft college gelopen op de academie voor beeldende kunsten en de heer Van Veen werd na een omscho lingscursus van het Gewestelijk Arbeids bureau op de werkplaats te werk werd ge steld. Drie mensen uit verschillende kringen hebben tezamen met de andere wevers de glorie van het verleden in een oud schoolgebouw doen herleven. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot vice-president van de Hoge Raad der Ne derlanden mr. J. E. van der Meulen, thans raadsheer in deze raad. De aflevering van aardolieprodukten Op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Reuter over het instellen van een distributiesysteem door verschillende grote oliemaatschappijen voor de detailhandel heeft minister Zijlstra schriftelijk geant woord, dat de beperking van de aflevering van aardolieprodukten door de oliemaat schappijen een gevolg is van de beslissing van de regering om in verband met de ver minderde aanvoer van ruwe aardolie met ingang van 22 november j.l. het binnenlandse verbruik van aardolieprodukten te be perken. Hieruit vloeit voort, dat de afnemers gebruikers onvermijdelijk eveneens in hun afname moesten worden gelimiteerd. Afge zien van enige aanloopmoeilijkheid bij pe troleum door overdreven vraag, is de minis ter van verdere moeilijkheden niets ge bleken. Er is geen sprake van het op eigen verantwoording staken van de normale af levering aan de detailhandel door de oliemaatschappijen. Engeland zal nog vier atoom-kracht centrales gaan bouwen. Een daarvan komt in Berkeley in het graafschap Gloucestershire. De capaciteit van deze centrale zal ongeveer drie keer zo groot zijn als die van de reeds wer kende centrale van Calder Hall. Op de tekening zien we rechts de twee reac tors en links de grote turbinezaal. Bi) het maken van een tapijt werden vroeger garens van verschillende dikte gebruikt, waardoor het mogelijk was diep te en reliëf in het tapijt te brengen, en bijvoorbeeld plooien van een japon te sug gereren. Vroeger brachten de kunstenaars in hun tapijten zogenaamde „hachures' aan; dit zijn twee kleurvlakken, die ge deeltelijk in elkaar overlopen, waardoor de indruk van schaduwwerking wordt ge wekt. Galen waren vroeger ook in zwang; een „gaal" is een onderbreking in het weef werk en onderstreept de contourwerking. Zii worden vaak aangebracht om de af scheiding van een mouw op een arm ster ker ie doen lotkomen. Het is daarom van belang, dat de wezer zeer goed thuis is m deze vroeger gebruikte weel'tcchnieken. Het wandtapijt voor Zutphen is bijna gereed. De wevers Van Veen en Wijnands bekijken onder het toeziend oog van de directeur van de werkplaats, de heer A. J. M. Kersten, het artistieke kunstwerk, dat deze maand denkelijk gereed zal komen. Links ziet men het weef ge touw, met daarboven een aantal veel kleurige klossen garen. ADVERTENTIE T E L E FII 1 N ÏC E N stïjl en perfecta "<uS- ɧIÉÉf NEW YORK (U.P.) De voorzitter van het bestuur en president van de Crowell- Collier Publishing Company hebben vrij dagavond medegedeeld, dat de maandbla den Colliers en Woman's Home Companion voorlopig niet meer zullen worden gepubli ceerd. De bladen hebben dit jaar een verlies ge leden van meer dan zeveneneenhalf mil- ioen dollar, terwijl de oplage over de laat ste acht maanden van Colliers vier miljoen honderdmegenenzeventigduizend wa^ en van Woman's Home Companion vier mil- jcentweehonderdachtentwintigduizend. Door deze beslissing heeft de uitgeverij haar laatste twee maandbladen opgedoekt. G" mende de zomer werd het blad The A-ac.vcan Magazine reeds opgeheven. In hot afgelopen kwartaal werden in Haarlem 239 woningen voltooid, hetgeen een groter aantal is dan in de overeenkom stige kwartalen van 1953 (114), 1954 (155) en 1955 (18). Daar staat echter tegenover dat in het afgelopen kwartaal aan de bouw van slechts 14 woningen begonnen werd, zodat het aantal in uitvoering zijnde woningen daalde van 1234 aan het einde van hot tweede kwartaal 1956 tot 1009 aan het einde van het derde kwartaal. Het aantal gereedgekomen woningen in Haarlem in de -eerste drie kwartalen van 1956 bedroeg 411 en werd voor de overeen komstige perioden van de zeven vooraf gaande jaren slechts overtroffen door 1954 toen 482 woningen werden gebouwd. In de eerste drie kwartalen van dit jaar- werd aan de bouw van 523 woningen be gonnen. Ook dit aantal werd in de vooraf gaande jaren slechts door dat van 3954 overtroffen. In het kwartaaloverzicht van de ge meente Haarlem worden ook enige gege vens verstrekt over de resultaten van de woningtelling. Er wordt met nadruk oo gewezen, dat deze cijfers ontleend zijn aan de voorlopige uitkomsten van de woning telling 1956 en slechts voorzichtig gehan teerd moeten worden. Woningtekorten Op grond van deze cijfers bedroeg het woningtekort in Haarlem op de teldatum 15.8 percent. Met dit cijfer als basis zijn concentratie-indexcijfers vastgesteld, vol gens welke een wijk met een woningtekort van 15.8 percent een cijfer van 100 wordt toegekend. Wijken met een groter woning tekort krijgen dus een cijfer toegekend dat hoger ligt dan 100 en omgekeerd. Hierbij blijken de woningtekortcijfers van wijk tot wijk sterk uiteen te lopen. De wijken, waar de concentre*'"-index hoog is zijn in het algemeen wijken, waar zich grote herenhuizen bevinden, die ge schikt zijn voor dubbele bewoning en door het Centraal Bureau voor de Statistiek in de voorlopige uitkomsten als éen woning worden geteld. Wijken waar zich dit ver schijnsel voordoet zijn onder meer Zijlweg- oost, Houtplein, Wilhelminapark en Bos en Vaartkwartier, de Hout en Zijlweg- west. Ook de wijken Stationsbuurt en Waar der-, Harmenjans- en Oudeweg vertonen hoge concentratie-indices. Hierbij moet in het oog worden gehouden, dat in de Sta tionsbuurt vele contract-pensions zijn voor gerepatriëerden uit Indonesië en in de wijk Waarder-, Harmenjans- en Oudeweg vele gezinnen in woonwagens, woonschepen en loodsen en keten op fabrieksterreinen wo nen. Lage concentratie-indices zijn geconsta teerd in de Leidsebuurt, Rozenpriëel, Zuid- polderbuurt, Potgieterbuurt, Van Zegge- lenbuurt, Slachthuisbuurt, Transvaalbuurt, Sinnevelt en Vondelkwartier. In deze wij ken worden relatief veel zeer kleine oude woningen en ook relatief kleine na-oor- logse woningen aangetroffen. Deze beide categorieën huizen lenen zich niet of slecht voor dubbele bewoning, zodat het woning tekort in deze wijken niet groot kon zijn. De enige wijk met een woningoverschot is Sinnevelt, waar op de dag van de telling juist twee woningen gereed waren geko men voor bewoning, die door de toekom stige bewoners nog niet bewoond waren. In restaurant ,,'t Gulden Vlies" in Alk maar is onder voorzitterschap van de heer Jac. Th. de Vroomen (Lisse) de algemene vergadering van de Bond van Harddrave rijverenigingen en Belangen in Nederland gehouden. De aftredende bestuursleden, de heren C. J. van den Bosch (Stompwijk), Jac. de Veer (Schagen) en N. J. J. Assen delft (Hillegom), die alle drie herkiesbaar waren, werden met algemene stemmen herkozen. Besloten werd het 25-jarig jubi leum van de bond, tijdens de voorjaars vergadering in mei 1957 te vieren. Dit zal geschieden in restaurant ,,'t Gulden Vlies" te Alkmaar, waar 25 jaar geleden op 16 december 1931 de bond werd opge richt. De courseagenda voor 1957, korte baan draverijen 300 meter werd goedgekeurd en ziet er als volgt uit: 27 Juli: Voorschoten; 31 juli: Stompwijk; l augustus: Santpoort; 8 augustus: Bever wijk; 15 augustus: Nooi-dwijk; 5 septem ber: Heemskerk; 10 september: Harde- garijp; 11 september: Warmond; 12 sep tember: Purmerend: 16 september: Me- demblik; 17 september: Hillegom; 19 sep tember: Enkhuizen: 24 september: Scha gen; 26 september: Lisse; 14 oktober: 't Zand. Naar wij vernemen zal de bekende judo'er Anton Geesink binnenkort in dienst treden bij de judoschool Koning in Am sterdam. Zoals bekend hoopt Geesink een eigen judoschool te openen, maar hij zal daarvoor eerst enige tijd als assistent werkzaam moeten zijn. Inmiddels heeft Geesink zich ook op het pad van de worstelsport begeven en traint geregeld bij de worstelvereniging „De Hal ter" in Utrecht. Op 2 en 3 februari zal vermoedelijk in Antwerpen een bridgewedstrijd België— Nederland worden gehouden. De Nederland se Bridgebond heeft deze week de volgen de paren uitgenodigd: Eerste team: mr. F. Goudsmitmr. E. Goudsmit (Amsterdam). mr. G. Kramer M. Cats (Utrecht-Amsterdam! en P. Boen derH. Helleman (Den Haag!. Tweede team: H. FilarskiN. Verboog (Amsterdam), G. Lengyel—F. Stevens (Am- sterdam-Hilversum) en dr. L. de HartB. Jesserun (Utrecht-Amsterdam). Dames: E. AkkermanJ. de Waard (Den Haag), W. van VeenendaalJ. Wester'- ld (Amsterdam) en A. ThorbeckeD. Brou wers (Groningen-Amsterdam). Het doorgaan van de Europese judo kampioenschappen is door de gebeurtenis sen in Hongarije twijfelachtig geworden Het is geenszins zeker of deze kampioen schappen nog wel zullen worden verwerkt Het bestuur van de Europese Judo Unie zal hierover beslissen in'een vergadering op 20 en 21 december in Saarbrücken. Amsterdam. Bevorderd tot accountant de heer J. C. Kloet te Haarlem. LEDEN VAN PULCHRI STUDIO EXPOSEREN IN DEN HAAG. Van 22 december tot 11 januari 1957 zal de negende jaarlijkse verkooptentoonstel ling van werken van leden van Pulchri Studio worden gehouden. De prijzen variëren van vijftig tot tweehonderd gulden. Zoals wij meegedeeld hebben, zal in de donderdag 20 december te houden ver gadering van de gemeenteraad van Bloe mendaal een voorstel van B. en W. aan de. orde komen om medewerking te verlenen aan het bestuur van de Stichting Bejaar denhuis „De Rijp" in oprichting voor de bouw van een tehuis voor bejaarden op het landgoed „De Rijp" aan de Bloemendaalse- weg, hoek Mollaan te Bloemendaal. Deze kwestie is vroeger ook reeds in de gemeenteraad aan de orde geweest. Thans zijn nieuwe plannen ingediend. De huis- vestigingscapaciteit van het tehuis met een kubieke inhoud van ongeveer 31.000, zal tweehonderdvijftig bedragen. De stichting in oprichting heeft zich in principe bereid verklaard aan de gemeente een voorkeurs recht te verlenen voor dertig minder draag krachtige bejaarden. Het gevolg hiervan zal zijn dat woonruimt^ voor andere inge zetenen ter beschikking komt, hetgeen wederom een stap vooruit betekent in het streven van B. en W. naar leniging van de woningnood in de gemeente Bloemendaal. Over de op te nemen personen dient t.z.t. overeenstemming te bestaan met de leiding van het tehuis opdat de sfeer van het te nuis gewaarborgd zal blijven. Zeer globaal berekend moet twee derde dienen voor beter gesitueerde en een derde deel voor minder draagkrachtige bejaarden. Verder is uitgegaan van een bestemming van tachtig procent voor alleenstaanden en twintig procent voor gehuwden. Indien de plannen doorgaan dan zal het gedeelte, dat op de moestuin is geprojec teerd, het huis voor de beter gesitueerden worden; op de achtergrond komt een ge bouw met een eenvoudiger karakter en is bestemd voor de minder draagkrachtigen; het onbebouwde deel van de moestuin is bestemd voor de aanleg van de tuin. die uitsluitend toegankelijk is voor de bewo ners van het tehuis. De ontwerper van het gebouw is prof. ir. J. F. Berghoef te Aalsmeer, die van mening is, dat het ontwerp aan de omgeving aan sluit en stedebouwkundig verantwoord is. De westelijke vijver is vergroot; vijver en sloot sluiten aan de zijden van de Rijper- weg en de Bloemendaalseweg het project af. Het gebouw is op een zodanige plaats geprojecteerd dat met opoffering van zo weinig mogelijk bomen een verantwoord geheel verkregen wordt. De uitvoering van de plannen zal - naar de mening van B en W het uiterlijk aanzien van de Bloemen daalseweg zeker verbeteren. IJskeldertje De kop van de noordelijke vleugel komt ongeveer zeventig meter uit de Mollaan te liggen, zodat een brede onbebouwde zoom langs die laan ontstaat. Bovendien ligt het in het voornemen de oude villa en het koetshuis met daarbij aansluitende gebou wen af te breken. B. en W. zouden als voorwaarde willen stellen dat geen ver gunning gegeven wordt tot het in gebruik geven van het tehuis, alvorens deze ge bouwen (met uitzondering van het ijs- keldertje) zijn afgebroken. Het ligt in de bedoeling van de stichting i.o. alleen dat gedeelte van het landgoed in de stichting in te brengen, dat nodig is voor de bouw en de exploitatie van het betref fende tehuis. De overige grond wordt niet in de stichting ingebracht, maar blijft eigendom van de commissie van beheer uit de diaconieën. Naar de mening van het stichtingsbestuur kan die grond tot voor ADVERTENTIE Europa's grootste grammofoonfabriek Imp. N.V. Thabur Den Haag het publiek toegankelijk worden bestemd. De commissie van beheer is bereid later met B. en W. in overleg te treden over de wijze waarop en de voorwaarden waar onder die overblijvende bosgrond aan de gemeente Bloemendaal kan worden over gedragen. De grote woningnood in het algemeen en de dringende behoefte aan huisvestings mogelijkheid voor de bejaarden, in het bij zonder ook voor Bloemendaal, hebben B. en W. doen besluiten de gemeenteraad voor te stellen aan het verzoek der stichting tegemoet te komen door in principe de gevraagde medewerking voor de bouw van een bejaardenhuis op het landgoed „De Rijp" te verlenen en daartoe de totstand koming van een partieel uitbreidingsplan met bebouwingsvoorschriften te bevorde ren. Bij de beoordeling van het verzoek hebben B. en W. zich laten leiden door de gedachte aan de zorg voor bejaarden, welke zich de laatste tijd steeds dringender voor doet en vooral met betrekking tot de huis vesting ook van de overheid andere maat regelen of medewerking vraagt dan enkele jaren geleden. Wij herinneren eraan, dat de gezamen lijke diaconieën der Hervormde gemeenten van Haarlem, Schoten, Spaarndam en Bloe mendaal „De Rijp" in 1949 van de erven Stoop hebben gekocht met de bedoeling daarop een tehuis voor bejaarden te stich ten. Voor het uitvoeren van plannen kon geen medewerking van de gemeente Bloe mendaal worden verkregen. Thans komt een nieuw plan aan de orde. Het buiten heeft een oppervlakte van ongeveer vijf hectare en bestaat uit een voorterrein met waterpartij en hoog opgaand geboomte, een bos met een geaccidenteerd middendeel en een moestuin. De bebouwing bestaat uit een villa, een tuinmanswoning, een koetshuis met bovenwoning, ijskeldertje en enige op stallen die deel uitmaken van de broeierij. PORT SAID (Reuter, AFP, UP) Het Britse leger heeft bekendgemaakt, dat de Egyptenaren vijf aanvallen met bommen en wapens hebben gedaan op Britse troe pen in Port Said. Aan Britse zijde vielen geen slachtoffers. Een Egyptenaar kwam om het leven. Hij bleek twee granaten bij zich te hebben. De Britse troepen die zich gereed maken voor vertrek uit Port Said, hebben zich om geven met prikkeldraad. Er zijn thans on geveer 2000 man van het politieleger van de UNO in Port Said. Volgens een bekendmaking van het Brit se leger in uort Said hebben Egyptenaren tanks en het gebouw van een Brits hoofd kwartier met vuurraketten bestookt. Een ervan raakte een tank, andere troffen het gebouw. Ook bij deze aanval kwam een Egyptenaar om het leven. Hij werd neer geschoten en twee andere werden gewond als gevolg van explosies. Sinds gisteravond zijn in het 'geheel twaalf aanvallen door Egyptenaren ge daan waarvan een op een Noorse patrouil le. Men verwacht dat de Brits-Franse troe pen vanavond geheel uit Egypte zullen ziin teruggetrokken. Er wordt nog steeds een Brits officier vermist die door Egyptenaren werd ont- voerd. De Verenigde Staten zouden Groot-Brit- tannië en Frankrijk hebben overreed op dit ogenblik geen klachten over de behan deling van hun onderdanen in Egypte in de UNO aan de orde te stellen. Secretaris generaal Hammarskjoeld zou er op hebben gewezen, dat de Egyptische regering, vol gens zijn inlichtingen, niet van plan is, op grote schaal Britten en Fransen uit te wijzen. De Verenigde Staten zouden een debat over deze kwestie willen vermijden, omdat hierdoor nieuwe wonden zouden worden geopend, nog voordat de oude zijn geheel DJAKARTA (ANP) Het proces tegen de Nederlander H. de Braai, die terecht staat op beschuldiging van subversieve ac tiviteit tegen de Indonesische 'regering, zal op maandag 17 december worden voortge zet. Het landgerecht te Madjalengka stelde twee weken geleden de verdere behande ling van deze zaak voor onbepaalde tijd uit in verband met ziekte van rechter Ra den Dwidjono Sastrodirdjo. In de volgende zitting zullen twee getui gen woi'den gehoord, namelijk Achmad Sutji, een ondernemingsarbeider, en Frans Baden, die eveneens getuigenis aflegde in de zaken tegen Schmidt en wijlen Leon Jungschlager. VER. STATEN—INDIA. Na de eerste dag heeft het tennisteam van de Ver. Staten in de Davis Cup-wedstrijd tegen India (in- terzone finale) een 2—0 voorsprong. Het winnende land zal in de Challenge Round tegen de houder van de cup, Australië uit komen. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 7.15 per kwartaal// 0.55 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zy die zich met ingang van 1 januari 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 december 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwart.aalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 19