Maatregel tot sanering van de Europese economie DE LAATSTE TOAST Agenda voor Haarlem Effecten- en Geldmarkt MERLIJN EN DE WONDERBESSEN „Langparkeerders" moeten in binnenstad worden geweerd Voorzitter Wegencongres: „Laat autobezitters iedere dag maar een eind lopen" 4 KERKELIJK LEVEN De kracht van gebed Bezuiniging Betaling jj abonnementsgeld per giro Het N.V.V. heeft meer dan een half miljoen leden C. van Wingerden volgt H. O o ster huis als voorzitter op Smyrna- en Soedanwerk Vesten en Jumpers Kiel gelegd voor grootste Nederlandse mailschip Zó boeiend is nu PANORAMA VERVOLGVERHAAL DOOR JAKOB JAKOBI 'A J ZATERDAG 15 DECEMBER 1956 HET GEFORCEERD KARAKTER van de koersdaling op de Amsterdamse aan delenmarkt, is wel duidelijk gebleken uit het krachtig herstel, dat reeds de volgende dagen intrad en dat voor de aandelen Ko ninklijke, op de oude noteringswij ze bere kend,, meer dan 100 pet. bedroeg, terwijl aandelen Philips, Unilever en AKU 20 a 45 pet. van hun verlies konden inhalen. Het feit dat de vrees voor een derde wereld oorlog weer aanmerkelijk is geluwd, heeft op de beurzen uiteraard een grote ontspan ning teweeggebracht, wat echter nog niet wil zeggen dat de politieke internationale toestand op de beurshandel geen invloed meer uitoefent. Het zijn thans echter in sterke mate de financiële en economische gevolgen van het Suezkanaalconflict en de onrust in de Arabische landen, welke voor de naaste toekomst nieuwe problemen en gevaren oproepen en daardoor de onzeker heid, welke er als gevolg van een overspan nen hoogconjunctuur reeds bestond, ver groten. Het simpele feit dat Engeland bijv. alleen in de maand november zijn goud- en deviezenvoorraad met 280 miljoen zag teruggaan tot een niveau, dat voor de handhaving van zijn internationale handels positie absoluut onvoldoende is, zegt reeds genoeg. De Engelse regering wordt dan ook tot zeer ingrijpende maatregelen genoopt. Niet alleen in het binnenland, waar in nog veel sterkere mate dan bij ons de beste dingen moeten worden beperkt en de be lastingen moeten worden verhoogd, maar ook wat zijn verhouding tot het buitenland betreft, nu van Amerika en Canada uit stel van rentebetaling en aflossing op des tijds verstrekte leningen en aan het Inter nationaal Monetair Fonds financiële steun is gevraagd. Het is dus geen wonder dat het Engelse Pond, nog altijd het interna tionale ^betaalmiddel bij uitnemendheid, de laatste tijd een zwak verloop heeft en de Amerikaanse dollar, trouwens niet alleen in Engeland, weer opgeld doet. Het is wel zeer te btereuren dat men op de weg naar de Europese integratie en de grotere zelf standigheid van ons werelddeel tegenover de V.S. weer een eindweegs terug moet. Want al betekenen de thans op gang ko mende olieleveranties van de V.S. voor Europa een aanmerkelijke verlichting van dreigende economische moeilijkheden, onder in het vat vindt men de rekening. Ook in ons land zullen de gevolgen van de sterk gewijzigde omstandigheden niet kunnen uitblijven. De grotere invoer van de duurdere Amerikaanse olie zal op onze handelsbalans en dus ook op de be talingsbalans van invloed zijn, aan de andere kant zal een beperking van de En gelse invoeren onze export bemoeilijken. Al is het Verenigd Koninkrijk dan niet onze grootste handelspartner, een plaats, welke ADVERTENTIE Men weet hoezeer in vele kerken gewor steld wordt met de vraag over de eenheid der christenen. Ditmaal willen we een ge luid hieromtrent laten horen van een Franse rooms-katholieke groep. Het betreft hier pater P. Michalon, de opvolger in Lyon van Abbé Paul Couturier, die vanuit Lyon lectuur heeft rondgezon den ter stimulering van het gebed voor de eenheid der christenen gedurende de week van 18 tot 25 januari. Ook vorig jaar deed hij dit, er werden toen meer dan tweehon derdduizend geschriften verspreid. In deze oproep tot gebed staat dat de rooms-katholieke kerk haar leden opwekt deel te nemen aan het gebed. „In het ge bed van Jezus zelf" zo leest men „worden allen verenigd, die gedoopt zijn, opdat zij alleen één zijn". Ook de assemblee van de Wereldraad van Kerken heeft in Evanston gesproken over het gebed om eenheid. Men verklaarde toen: de maatstaf van onze zorg om de eenheid is de mate, waarin wij daarom bidden. Wij kunnen niet verwachten, dat God ons eenheid geeft tenzij wij ons voorbereiden om zijn gave te ontvangen door een ernstig en zuiverend gebed. Samen bidden betekent tot elkander getrokken worden. Wij dringen er daarom op aan, om, waar het mogelijk is, de week der gebeden voor de eenheid der chris tenen te houden als een openbare getui genis, dat het gebed de weg naar de een heid is. Want op dat ogenblik verenigt zich de christenheid in hetzelfde gebed, dat niet zozeer het hunne is, als wel dat van Jezus Christus, die als enige zonder ophouden voor de eenheid van zijn Kerk bidt. De kern van het gebed Waar het omgaat bij het gebed om de eenheid is het diepe, innerlijk doorleefde lijden van onze gescheidenheid. Het gemeenschappelijk gebed af te wij zen betekent dit lijden af te wijzen en dit wil dan zeggen, dat men zich opsluit in een isolement, waaruit nooit het ware gebed om eenheid kan opstijgen. De week der gebeden voor de eenheid van de christenheid spreekt niet van een verovering of van een kruistocht; zij zoekt geen andere overwinning dan de liefde en de waarheid van Jezus Christus. Zij maakt dat christenen zich voor elkander open stellen, zodat het gebed van Christus in een ieder oprijst. Zij verenigt hen in deze voor bede, opdat zij in toenemende heiliging ge heel naar het woord des Heren kunnen luisteren. Zowel pater Michalon als de assemblée van de Wereldraad onderschrij ven deze woorden. Theologisch denkt men vaak heel verschillend. Men is het er echter op z'n minst over eens, dat van het gebed een kracht kan uitgaan, die niet te even aren is. Alleen dat is al een verblijdende conclusie. West-Duitsland thans inneemt, van de Nederlandse export gaat er toch ca. 12 pet. naar Engeland en naar beide zijden kan de Nederlandse betalingsbalans in de komende maanden een nadige invloed van de jongste gebeurtenissen ondervinden. HOE SNEL ZICH de situatie kan wijzi gen blijkt wel uit de recente medede lingen van minister Zijlstra dat het tekort op de Nederlandse betalingsbalans voor de eerste negen maanden van het lopende jaar op f 430 miljoen moet worden geraamd, terwijl men in het rapport van de SER- commissie van een tekort van f 100 miljoen is uitgegaan. Minister Hofstra heeft deze week in de Kamer het tekort voor het ge hele jaar op f 500 a f 600 miljoen geschat. Een vermindering van de totale bestedingen tot een bedrag van f 700 miljoen, als door de SER-commissie voorgesteld, zal, naar de mening van de commissie tot een ver betering van ca. f 350 miljoen op de beta lingsbalans leiden, maar als het cijfer van minister Hofstra juist is, zal door die be stedingsbeperking het tekort niet eens wor den gedekt, laat staan een overschot kun nen worden bereikt, zoals de minister dit in zijn jongste Memorie van Antwoord als norm heeft gesteld. Dit overschot moet naar zijn oordeel ca. f 500 miljoen per jaar bedragen om de verplichtingen jegens het buitenland te kunnen voldoen en onze reserves op peil houden. Zijn collega Zijl stra heeft het dan ook niet uitgesloten ge acht dat de regering verdergaande maat regelen zal moeten treffen dan in het rap port van de SER-commissie wordt aanbe volen. Het is te hopen dat regering en Kamer, als zij de mening van de minister van Economische Zaken delen, met die maatregelen aan het juiste eind zullen be ginnen, n.l. bij de overheidsuitgaven, welke er in het rapport van de SER-commissie met een beperking van f 125 miljoen voor de investeringen en van f 75 miljoen voor de consumptieve uitgaven, wel wat gemak kelijk zijn afgekomen. Vast staat wel dat een verdere beperking van de investeringen bij de Nederlandse bedrijven zoveel mogelijk moet woi'den voorkomen, omdat deze investeringen een essentiële voorwaarde zijn van de industri ële expansie, welke op haar beurt voor de handhaving van de volkswelvaart noodza kelijk is. In het pas verschenen verslag van de Hollandsche Bank Unie wordt o.m. gezegd dat reeds thans noodzakelijke in vesteringen achterwege moeten blijven, waardoor de industrie geremd wordt in haar rationalisatie en efficiency, terwijl tegelijkertijd de steeds meer drukkende belastingen de mogelijkheid verminderen tot een gezonde concurrentie op basis van de wereldmarktprijzen voor eindprodukten Bezuiniging op de steeds stijgende staats uitgaven, gepaard gaande met verlaging van de op de bedrijven drukkende belas tingen wordt door de directie van de H.B.U. nog steeds een der meest doeltreffende mid delen geacht voor de bestrijding van in flatoire invloeden. HET MAG in dit verband als een geluk kig verschijnsel worden aangemerkt, dat ook de socialistische minister van Finan ciën ter bestrijding van de inflatie aller eerst op bezuiniging aanstuurt, al Is deze dan ook niet zo gericht als men dat zou wensen. Hij heeft er dezer dagen met na druk op gewezen dat het geenszins onver schillig is of het deficit op de begroting gedekt wordt door het ontbrekende te lenen, dan wel door het deficit ongedaan te maken door bezuining en belastingheffing. De minister geeft er zich terecht reken schap van dat een nieuwe staatslening al leen tegen zodanige voorwaarden mogelijk is dat hierdoor o.m. de financiering van de woningbouw grotere moeilijkheden zou on dervinden, maar wat van niet minder be lang is, de minister ziet in zulk een staats lening ook het gevaar dat de kapitaalvoor ziening van het bedrijfsleven daardoor op abrupte wijze zou worden beïnvloed. Het is een goed geluid d$t de minister hier doet horen, een geluid, dat ook voor de beurs van betekenis is. omdat de vrees voor een nieuwe staatslening reeds enige tijd op de koersen van de oude staatsfondsen van ln- ADVERTENTIE vloed was. Nog belangrijker is de zienswijze van de minister dat een z.g. gedwongen lening, waarvan ook reeds sprake was, moet worden afgewezen, omdat deze voor de specifieke categorie kapitaalbezitters (volgens de in zijn boek „Socialistische be- lastingpolitiek" verdedigde opvatting een verouderde figuur, welke zo spoedig mo gelijk moet verdwijnen) een algehele ver starring van de kapitaalmarkt zou beteke nen en het belang, dat deze categorie heeft bij het economisch proces, zou schaden Alweer een bewijs dat studeerkamerwijs heid en praktische politiek niet hetzelfde zijn. Het is de vraag of de maatregelen, welke de regering overweegt tot beperking van consumptieve en investeringsuitgaven tot een verruiming van de kapitaalmarkt zul len leiden, maar verheugend is in elk ge val dat dit een van de doelstellingen is Want het gevaar is groot dat, nu de schat kist, ondanks een belastingontvangst van meer dan f 1 miljard in november, nog altijd nagenoeg leeg is. op de Nederlandsche Bank een beroep wordt gedaan door schat kistpapier bij haar onder te brengen, het geen niet anders dan pure inflatie bete kent. Er zijn pessimisten, die een derge lijke financiering in de toekomst verwach ten en met het oog daarop binnen betrek kelijk korte tijd een verlaging van de rentestand. Maar het is duidelijk dat dit niet anders zou zijn dan het volgen van de lijn van de zwakste weerstand, waarvan weliswaar een nieuwe stimulans voor het bedrijfsleven zou uitgaan, maar die tot een verdere waardevermindering van het geld zou leiden. ^ccocooxxx«coococo(r>->rv?c»-ooccco=ccccoccoxoMOOcxxx)OOo U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart 'daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7,15, post- abonnés f 7,65. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE cococ«yxoc»oco^xcocoooDr>ooooooooocxxoooocccoco30coococ De tweede voorzitter van het Neder lands Verbond van Vakverenigingen, de heer C. van Wingerden, heeft op het bui tengewone congres, dat in het Kurhaus te Scheveningen is gehouden, medegedeeld, dat het NVV thans meer dan een half mil joen leden heeft. Sedert 1 januari van dit jaar is het ledental met meer dan 33.200 toegenomen. Op dit congres, waarmee het jubileum jaar ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van het NVV werd afgesloten, heeft de heer H. Oosterhuis wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid genomen als voorzitter. In zijn plaats werd met algemene stem men de huidige tweede voorzitter van het NVV, de heer C. W. van Wingerden, tot voorzitter benoemd. In de middagvergadering, welke werd bijgewoond door de ministers Mansholt en Suurhoff werd de heer A. Kloos, adjunct directeur van het wetenschappelijk bureau van het NVV, gekozen tot lid van het da gelijks verbondsbestuur. De heer D. Roemers werd benoemd tot tweede voorzitter van het NVV. De heer C. W. van Wingerden bood de scheidende voorzitter het gouden N.V.V.- insigne aan. Minister Suurhoff sprak als oud-collega en namens de regering. Hij zag de heer Oosterhuis als een man van het idealisme, die daarnaast toch ook een grote zakelijke visie bezat. Namens alle aangesloten organisaties sprak de heer D. van Hattum, voorzitter van de Algemene Metaalbedrijfsbond. Hij bood de heer Oosterhuis een televisietoe stel en enige boekwerken aan. ADVERTENTIE Speciaalzaak LABOR n.v. Haarlem.- Rijksstraatweg 127 - Telef. 24642 Op een daartoe speciaal verbrede, ver lengde en van zwaardere fundering voor ziene helling van de Rotterdamse Droog dok Maatschappij zijn vrijdag een tien bij twaalf meter metende kielplaat en een dubbele bodemsectie van 35 ton gelegd, waarmee officieel een begin is gemaakt met de bouw van het grootste Nederlandse passagiersschip, de „Rotterdam", bestemd voor de Holland-Amerika Lijn. Met de bouw van dit schip, dat men in de loop van 1959 in de vaart hoopt te brengen, is een bouwsom van honderd miljoen gulden gemoeid. Het wordt een schip van 38.000 re- gisterton bij een lengte van 230 meter en een breedte van 28.65 meter. De „Rotter dam" zal plaats bieden aan 1400 passagiers en krijgt een bemanning van 750 koppen. Men hoopt het schip in het najaar van 1958 te water te laten. Het nieuwe schip komt wat lengte be treft overeen met de „Nieuw-Amsterdam" maar wordt twee meter breder. De „Rotterdam" zal worden voortge stuwd door twee schroeven. De voortstu wingsinstallatie zal bestaan uit twee stel stoomturbines en vier hogedruk-water- pijpketels. Het schip krijgt onder meer ne gen liften, een gesloten en een open zwem bad, een theater- en bioscoopzaal Maar daar kon Merlijn iets doen... Hij had nog bessen bij zich; daarmee spoedde hij zich naar de paleiskeuken. En spoedig stond daar een pan te koken, waarin Merlijn een drank klaar maakte. Zodra die gereed was, ging Merlijn naar de kerker terug en daar liet hij de koning iets van de drank drinken. In spanning wachtte hij, en toenjade koning zuchtte, opende de ogen en ging overeind zitten. Toen vertelde Merlijn, wat er allemaal gebeurd was... 127-128 In Utrecht is vrijdag een bijeenkomst ge houden van de vereniging „Het Nederland se Wegencongres", waar gesproken is-over do maatregelen, die genomen dienen te worden om de vlotheid van het verkeer in de binnenstad te bevorderen. Een vijftal deskundigen had over dit probleem pre adviezen uitgebracht. De voorzitter van het wegeneongres, dr. R. H. baron De .Vos van Steen wijk, noemde als radicale oplossing voor het parkeervraagstuk het afsluiten van de binnenstad voor personenauto's. Maar een dergelijk paardemiddel zou voor de binnenstad dodend zijn en het economi sche leven zou er ernstig door worden ge schaad. Hij vroeg zich af, of de overheid zich tot taak moet stellen aan 'ieder die zulks begeert in de binnenstad voor onbe perkte tijd parkeerruimte te verschaffen. Moet men zich er maar bij neerleggen, zo zei hij, dat iemand, die 's ochtends naar zijn bureau gaat, zijn auto op straat laat staan totdat zijn dagtaak is afgelopen en hij weer naar huis kan rijden? De voorzitter gaf zijn instemming te kennen met het denkbeeld van B. en W. van Den Haag, in de binnenstad alle „lang parkeerders" te wéren. Zij, die gewoon zijn hur. auto de gehele dag voor hun kan toor te laten staan zullen dan een plaats buiten de binnenstad moeten zoeken. Hij achtte het voor de gezondheid van de autobezitters uitstekend, indien zij elke dag enige keren een eind zouden moeten lopen. Waarschijnlijk zullen zij hun doel daardoor nog vlugger bereiken, dan wan neer zij in een file zouden vastzitten of zouden moeten gaan zoeken om parkeer- ruim'j te vinden. Het verkeer in de binnenstad moet vol gens de heer De Vos van Steenwijk vlot zijn, maar toch ook weer niet te vlot, want dan gaat de verkeersveiligheid er onder lijden. De vlotheid van het verkeer heeft, zei hij, vrijwel altijd invloed op de veilig heid. In buitenlandse steden is de oplossing gezocht in ondergrondse verbindingen. In ADVERTENTIE k. 7- Ja en nee. Vaak wekenlang niet en dan weer eens bijna om de andere dag. Hij drinkt dan een glas bier, eet wat en gaat weer weg. Dank u hartelijk. Goede avond. Idiote kerel, dacht de waard. Wat gaan hem mijn gasten aan! Die vervelende Albertz is weer eens dronken, dacht de toneelspeler Meyering, toen hij 's nachts op zijn kleine flat zijn rol doornam. Meyering woonde in een flatge bouw op de Ulmenajlee en hij was bijzonder op zijn kleine woning gesteld, alhoewel hij het een groot nadeel vond, dat wanden, plafond en vloeren nogal dun waren, temeer omdat Albertz, die boven hem woonde, nogal luidruchtig kon zijn. Tegen de dertig vrijgezellen, allen in vrij goede doen, bewoonden hier een flatje, bestaande uit twee kamers, badkamer en keukentje. De ijzeren regel van het huis luidde, dat niemand zich met de anderen bemoeide. Een huismeester zorgde voor de was, liet de ramen wassen, nam boodschappen aan en was verder graag bereid ieder mogelijk karweitje op te knappen. Meyering voelde zich hier zoals gezegd volkomen thuis en op zijn gemak, afgezien van het feit, dat hij als gevolg van het dunne plafond vaak gestoord werd door het lawaai, dat Albertz, die nogal onsoliede leefde, vaak maakte. Hij had boven zich de deur horen openen eo toen was zijn oor getroffen door het geluid van een val. Daarna werd het stil, totdat plotseling nog even een kastdeur begon te piepen. De vijftigjarige Meyering was enigszins cholerisch en daarom ergerde hem het lawaai meer dan hem lief was. Hij legde zijn rol terzijde, nam een slaap tabletje in, kroop in bed en sliep tot de volgende morgen. Nadat hij stevig ontbeten had, ging hij tegen tien uur naar de schouwburg. Tegen het middaguur stelde de huismeester vast, dat mijnheer Albertz noch zijn brood, dat in een netje aan de deurknop hing, noch zijn melk naar binnen had ge haald. Daar dit echter niet ongewoon was voor mijnheer Albertz, nam hij brood en melk met zich mee naar zijn apartement. Betalen moest mijnheer Albertz tóch en het was zonde het brood oudbakken te laten worden. Tegen drie uur kwam de werkster, mevrouw Louise Vertaald uit het Duits Copyright: Cosmopress, Génève Oorspr. titel: „Toen de champagne werd geserveerd" Wiesel. Zoals gebruikelijk, belde zij eerst bij Albertz aan. Daar niet werd opengedaan, haalde zij haar sleutel te voorschijn, opende de deur, greep emmer en bezem, die in een kast stonden, en liep naar de woonkamer. Zij schudde het hoofd, want midden op de vloer lae Bern- hard Albertz. Toen de werkster echter de grote, bijna reeds zwart geworden bloedplas ontdekte, schrok zij ge weldig, begon te schreeuwen, holde de flat uit en rende naar de woning van de huismeester. Vier minuten later waren reeds twee politiemannen van het nabijgelegen politiebureau op Albertz' flat, twaalf minuten daarna kwam het moord-commando van het hoofdbureau en een uur nadat de werkvrouw Al bertz' stoffelijk overschot had gevonden, wist commis saris Muck, dat een lid van Amthor's vriendenkring door een messteek om het leven was gebracht. Toen Muck op de flat arriveerde, hadden de arts en de fotograaf hun werk reeds gedaan. De arts was tot de conclusie gekomen, dat de steek met een stiletto of dolk moest zijn toegebracht, en wel van onder naar boven. De long was doorboord en het hart getroffen. Tijd van de aanslag: twaalf tot twintig uur vóór het vinden van het stoffelijk overschot. Muck keek om zich heen. Van het moordwerktuig viel geen spoor te ontdekken. Twee politiemannen waren nog druk doende met het zoeken naar vingerafdrukken. De flat was door de moordenaar overhoop gehaald. Van het grote bureau, dat voor een der ramen stond, waren de deurtjes open; papieren lagen verspreid door elkaar; brieven, rapporten en staten zwierven rond. Van de boekenkast stonden twee deuren wijd open, de derde was gesloten. De commissaris liep naar de slaapkamer; hij wilde de vingerafdruk-experts niet storen. Dit vertrek was met evenveel luxe ingericht als de woonkamer. Aan de muur hingen enkele schilderijen, die speciaal voor vrijgezellen schijnen te worden gemaakt, doch anderzijds kreeg men weer de indruk, dat Albertz gedegen en zelfs weelderig geleefd moest hebben. Eén der kasten was geheel gevuld met sport-attributen en sportkleding; er stonden ten minste zeven hockey-sticks en een grote verzameling sportschoenen. Het viel Muck verder op, dat ook het nachtkastje nagezocht was. Klaarblijkelijk is 't een geraffineerde knaap geweest zei een der vingerafdruk-experts tegen Muck, toen deze naar de woonkamer terugkeerde. Met een loupe bekeek de expert het knopje van een der bureau-deurtjes. Er staan hier een heleboel vingerafdrukken op, maar ik heb zo het vermoeden, dat de moordenaar handschoenen heeft gedragen. Ook dat nog, dacht Muck. Waarschijnlijk een geval van roofmoord, zei de andere expert. Nergens tenminste geld of kostbaar heden gevonden. De portefeuille lag op de grond. Er zaten wat papieren in, maar geen geld. In één der broek zakken zaten nog enkele muntstukken. Verder niets. Soms een chequeboekje gevonden?, vroeg Muck. Niet te vinden. Muck overlegde bliksemsnel. Nu moest hij weer prie- gelwerk gaan doen. Nu moest bij alle banken, waar Al bertz een rekening bezat, inlichtingen worden ingewon nen. Het was namelijk mogelijk, dat de moordenaar nog getracht zou hebben geld te innen. Muck keek op zijn horloge. Het was vier uur. De moordenaar had dus reeds een aanzienlijke voorsprong. Hij wilde op dat moment de twee specialisten liever niet storen. Hij zou pas later in actie komen. Toen hij de trappen van het flatgebouw afliep, schudde hij het hoofd. Natuurlijk kon het een roofmoord zijn en waar schijnlijk was het een roofmoord. Maar het feit, dat de vermoorde behoord had tot Amthors gasten op het ver jaardagsfeestje, stemde hem ongerust. Drie uur later keerde Muck naar Albertz' woning terug. Hij was toen alleen. Hij ging achter het bureau zitten en knipte de bureaulamp aan. De grote, donkere vlek op het kleed duidde aan, waar de vermoorde ge legen had. Het stoffelijk overschot was, nadat de experts met hun werk klaar waren gekomen, weggehaald. Ver der had men alles precies zo laten liggen, als de werk vrouw het gevonden had. Voor de boekenkast en het bureau lag de vloer bezaaid met papieren. Intussen had Muck reeds het zo noodzakelijke priegel- werk gedaan, zoals hij zelf altijd bepaalde minutieuse onderzoekingen noemde, en hij hechtte daaraan grote waarde. (Wordt vervolgd). Nederland is men aan dergelijke miljoe nenprojecten nog niet toe. Wel zou een ze kere verbetering kunnen worden verkre gen door de ongelijkvloerse kruisingen op zeer drukke knooppunten in de Nederland se grote steden. Een der pre-adviseurs, de directeur van net Gemeentelijk Vervoersbedrijf in Am sterdam, ir. W. Ybema, was van mening, dat een samengaan op één weg van ver scheidene vervoersmiddelen zeer hinder lijk is, met name voor het openbaar ver voer. Grote onregelmatigheden in de dienst tijden, treden op, waardoor passagiers wor den afgestoten en een eigen vervoermid del kiezen, waardoor het verkeer in de binnenstad nog meer toeneemt. Ir. M. Müller, hoofdplanoloog van de Gemeentelijke Dienst van Wederopbouw te Den Haag, concludeerde, dat het, ter bevordering van de verkeersvlotheid en van de parkeermogelijkheden, in het alge meen wenselijk moet worden geacht het relatief kleine aantal auto's dat gedurende langere tijd in de binnenstad wordt gepar keerd, daaruit te weren door de parkeer- duur in dat stadsgedeelte te beperken. Ir. Müller acht dit uitvoerbaar met behulp van parkeermeters. De chef van de verkeerspolitie te Rot terdam, de heer K. J. Müller, noemde de huidige verkeerstoestand 'n min of meer ge regelde chaos. Met- lapmiddelen schuiven we de verantwoordelijkheid op hen die na ons kómen, aldus de heer Müller. De pro blemen zullen nimmer worden opgelost zonder ordening, die niet teveel van com promissen moet zijn doortrokken. Een waarschuwend geluid liet dr. ir. Bakker Schut uit Den Haag horen ten aan zien van het interlokale vervoer en het openbare vervoer binnen de steden. „Ik heb het gevoel, dat de N.S. in hun huidige organisatievorm, waarbij de financiële kanten bijna steeds de doorslag geven, op den duur niet opgewassen zal zijn tegen vervoerstoestanden als zich in de randstad Holland nu al voordoen en die zich in de toekomst steeds méér zullen voordoen. Zonder nieuwe spoorlijnen en de aanleg van een geheel nieuw systeem van open baar vervoer komen we er nooit", zei hij. ZATERDAG 15 DECEMBER Luxor: „De wereld der stilte", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema I'alace: „Charle's tante", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ik vecht voor geld", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Helden zonder moed", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De man die te veel vist", 7 en 9.15 uur. Lido: „De gevangene van de woes tijn", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Ger- vaise", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „In ternationaal televisie-cabaret „Krocodil", 8.30 uur. Stadsschouwburg: Rotterdams To neel met „Een kans op de hemel", 8 uur. ZONDAG 16 DECEMBER Minervatheater: „De zigeunerbaron", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De we reld der stilte", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Zo begint het leven", 18 jaar, 10.30 uur. „Charlie's tante" 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ik vecht voor geld", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Helden zonder moed", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het grote avon tuur", alle leeft., 11 uur „De man, die te veel wist", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Die Czardasfürstin", alle leeft., 11 uur „De gevangene van de woestijn", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Levensroman van Richard Tauber", alle leeft., 11 uur. „Ger- vaise", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg: Rotterdams Toneel met „Een kans op de hemel", 8 uur. Brinkmann: dr. H. Jansen spreekt over „Het leven een avontuur voor Humanistisch Verbond, 10.30 uur. Kapel nieuwe Vredenhof: „Van Nazareth naar Bethlehem, 7 uur. Bakenessergracht 63: Wijdingsdienst van het Rozekruisersgenoot- schap, 10.30 uur. Zuiderkapel: Th. Dikkes, 10 en 5 uur. Jeugdsamenkomst, 8 uur. MAANDAG 17 DECEMBER Minerva: Doorlopende filmvoostellingen over gebeurtenissen in Hongarije, 1 tot 5 uur. Luxor: „De wereld der stilte", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Charlie's tante", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ik vecht voor geld", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Helden zonder moed", 14 jaar, 2,30 en 8 uur. Rembrandt: „De man, die te veel wist", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De gevangene van de woestijn", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio Ger- vaise", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg: De Haagsche Comedie met „Inherit the wind", 8 uur. Concertgebouw: Jubileumconcert van de Koninklijke T.ieder- tafel „Zang en Vriendschap met het af scheid van Annie Woud, 8 uur. Frans Hals museum: mevrouw dra. M. M. Boldingh spreekt over: „Thomas Mann" voor volks universiteit, 8 uur. Zang en Vriendschap: De Grotere Wereld met genezingsdienst, 8 uur. Begijnhofkapel: Interkerkelijke samenkomst. Sprekers Ed. Pera en J. Peschar, *m. m. v. Marry en Thea Verheij. Zangdienst van 7.30 uur af.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6