FILM IN IMPASSE? Tweede Kamer heeft minister Cals onder druk gezet Fotoboek voor en over Hongaarse vluchtelingen Dreigement Man in kooi van koningstijger RADIO" TELEVISIE Kerstmuziek van Heinrich Schütz 5 Zijn partijgenoot Peters verwacht dinsdag bevredigende mededelingen" over de onderwijzerssalariëring Amsterdamse raad akkoord met verlenging concessie Parlementair commentaar V.S. manen Syrië H. van Hensbergen op „Westerveld" begraven W EEK-ABONNEES Griekenland wijst Britse plannen voor Cyprus af voor hen die meer eisen In Ronde Lutherse Kerk te Amsterdam De „luchtaanval" op Leusdens gemeentehuis Premie verlaagd voor werkloosheidsverzekering Voor goede en duurzame vloeren EDELHOUTi vloeren HAARLEM Hongaarse verzetsvlag naar paleis op de Dam ZATERDAG 15 DECEMBER 1956 (Van onze Kamerverslaggever In de Tweede Kamer is gisteren van verschillende kanten met klem aangedrongen op verbetering van het onderwijs, waarvoor in de eerste plaats een goede salariëring van onderwijzers en leraren noodzakelijk is. Daarop hamerde onder andere de heer De Ruiter (CHU), die wel begreep dat de salariëring van de onderwijzers kabi- netspolitiek is. Maar minister Cals is voor het onderwijs verantwoordelijk. „Laat mi nister Cals daarom in het kabinet zo hard met de vuist op tafel slaan dat desnoods het hele kabinet kraakt", zei hij. „De minister zou bereid moeten zijn te sneuvelen op het veld van eer", voegde de heer Peters (KVP) eraan toe. „Dan liggen de ver antwoordelijkheden vast". Maar hij hoopte dat minister Cals alsnog zijn ambtsgenoot van Financiën zo ver krijgt, dat hij dinsdag, wanneer hij de Kamerleden antwoordt, een bevredigende mededeling kan doen. Dit verkapte dreigement werd geuit bij de voortgezette behandeling van de be groting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, die vrijdagmiddag niet, zoals gewoonlijk, om één uur kon beginnen, om dat niet voldoende ledén aanwezig waren. Na de uitbreiding tot 150 leden is de aan wezigheid van 76 leden vereist en dat aan tal vermeldde de presentielijst niet. Pas om half twee kon voorzitter Kortenhorst de vergadering openen. Van de afwezigen had slechts een tiental bericht van verhin dering gezonden!. De overigen hadden niets van zich latep horen Critiek Minister Cals kreeg het hard te verdu ren bij de critiek op de trage gang van za ken wat de vernieuwing van het onderwijs betreft. „Het leven stelt steeds hogere eisen, De internationale concurrentie ver eist alle inspanning. Er zal een belangrijk groter percentage van ons nationale inko men moeten worden besteed aan het on derwijs, in het belang van de toekomst van ors volk. Nederland moet met zijn onder wijs bij blijven op straffe van ondergang", betoogde de heer K1 e ij w e g t (PvdA). „Velen zijn niet in staat te studeren door gebrek aan geld. De minister dient te be denken dat studiebeurzen voor ons volk hun geld later ruimschoots opbrengen". Het trage tempo van de vernieuwing van het onderwijs benauwde de heer Kleijwegt, Tram AmsterdamZandvoort De gemeenteraad van Amsterdam heeft opnieuw de vergunning voor de tramlijn AmsterdamZandvoort verlengd en wel tot 1 september 1957. De werkzaamheden voor het omhoogbrengen van de spoorbaan bij de halte Heemstede/Aerdenhout zijn nog niet zo ver gevorderd dat de tram- dienst AmsterdamHaarlemZandvoort geheel vervangen kan worden door een bus dienst. Bovendien levert het onderhouden van de dienst AmsterdamHaarlem met bussen en van de dienst HaarlemZand voort met de tram vele moeilijkheden op voor de reizigers, vooral tijdens de zomer maanden. De gemeente Amsterdam, die aanvanke lijk bezwaar had tegen verlenging van de tramlijn vanwege het toenemende verkeer op de route De Clercqstraat-Rozengracht- Raadhuisstraat vooral in de spitsuren, is nu met de N.Z.H. overeengekomen dat op september de verbinding Amsterdam (Mar- nixstraat)HaarlemZandvoort geheel met autobussen zal worden verzorgd. Ter vermindering van de overlast van de tram stellen op de Rozengracht zal de tram- dienst HalfwegAmsterdam op 1 april worden vervangen door een autobusdienst ZwanenburgHalfwegAmsterdam (Mar- nixstraat), Bovendien zal in de maanden mei en juni 1957 de tramdienst Haarlem Amsterdam geleidelijk worden vervangen door een autobusdienst HaarlemAmster dam (Mamixstraat). Van 1 april af zullen alle in de gemeente Amsterdam komende tramtreinen zijn samengesteld uit ten hoog ste drie rijtuigen. Alleen de tramdienst AmsterdamZandvoort zal dus worden ge handhaafd tot 1 september 1957. omdat de nood groot is. De langdurige stu dies op dit gebied zullen eindelijk eens op korte termijn vorm moeten krijgen in nieu we wetten, zei hij. Als de basis van de on derwijsvernieuwing moet de opleiding van leerkrachten worden beschouwd en daar aan ontbreekt vooral voor het hoger on derwijs nog veel. De opleiding van de on derwijzer is het hart van het onderwijs en als dat hart niet goed is, kan het lichaam ook niet goed zijn. In dit opzicht bepleit te de heer Kleijwegt een goede salariëring van onderwijzers en leraren. De heer Peters, partijgenoot van mi nister Cals, die met zijn opmerking dat de minister maar beter deed op het veld van eer te sneuvelen als hij geen kans zag, vóór dinsdag iets te bereiken tot verbetering van de onderwijzerssalarissen, de knuppel in het hoenderhok had geworpen, betoogde voorts dat in de toekomst voor het onder wijs veel meer geld zal nodig zijn. „Minis ter Cals moet de duurste minister zijn. Maar het geld moet doeltreffend besteed worden", aldus de heer Peters, die consta teerde dat het kwalitatieve peil van de on derwijzers en leraren na de oorlog is ge daald. Terwijl er veel grotere vraag bestaat naar onderwijs in al zijn geledingen, be weegt de belangstelling voor het ambt zich in dalende lijn. Daardoor is gemiddeld het kwalitatieve peil van de onderwijzers en leraren gedaald, terwijl het juist nodig zou zijn het peil niet alleen te handhaven, maar te verhogen. Een middel daartoe is een betere salariëring, al is dat geen to vermiddel. Het salaris zal moeten worden beoordeeld naar de verdienste en de waar digheid van het ambt. Ook het beroep van kleuteronderwijzeres dient aantrekkelijker te worden gemaakt, betoogde mej. Nolte (KVP) die tevens pleitte voor meer subsidie voor de oplei ding van kleuterleidsters. Met mevrouw F o r t a n i e r-D e Wit (WD) was zij het eens dat op korte ter mijn eerst maar het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs moet worden ver nieuwd zonder te wachten op de „mam- mouthwet" voor de algehele vernieuwing. De heer Engelbertink (KVP) klaag de over het trage tempo van de scholen bouw, waarvoor een oplossing dient te worden gevonden door moderne bouwme thoden. Men wacht nu met spanning af wat mi nister Cals dinsdag zal antwoorden. Van onze parlementaire redacteur) Nadat donderdag tot over het midder nachtelijk uur en vrijdag de gehele mid dag de Tweede Kamer met algemene be schouwingen over de begroting van Onder wijs was bezig geweest, kon minister Cals nog juist een paar woorden spreken om te verzoeken dinsdag van antwoord te mogen dienen. De duur van deze gedachten- wisseling was bepaald onevenredig ten opzichte van de waarde van het gespro kene. Wederom viel te constateren, dat het toch eigenlijk de hoogste tijd is om te breken met de veel te verouderde manier, waarop ten onzent nog steeds de begro tingshoofdstukken behandeld worden. Men staat er uren en urenlang te praten voor bijkans lege banken. De meeste sprekers verliezen al te zeer uit het oog, dat het zaak zou zijn zich tot enkele hoofdpunten te bepalen. De rest zou veel beter in het voorbereidende commissoriale stadium kunnen worden aangesneden. Dan zou het openbaar debat aan werkelijke inhoud kunnen winnen. Minister Cals zag zich van meer dan één kant bestookt, omdat hij niet genoeg voor de onderwijzers zou opkomen, spe ciaal dan wat hun salariëring betreft. Zijn partijgenoot de heer Peters was hierover zelfs zo ontstemd, dat hij dreigende klan ken liet horen en onder anderen opmerkte, dat de minister, als hij niet genoeg van de schatkist voor verbetering van de onder wijzerssalarissen zou kunnen loskrijgen, beter zou doen, op het veld van eer te sneuvelen. Ook de heer Kleiwegt van de P.v.d.A. zat de salarisaangelegenheid zeer hoog. Evenals dit de avond tevoren de heer Tilanus (C.H.) had gedaan, liet hij zeer critische geluiden horen over het feit, dat de hogere ambtenaren een salaris verhoging zullen krijgen, welke, naar hij gehoord had, reeds wordt uitgekeerd. Dat zou op een aantasting van het begrotings- recht van de volksvertegenwoordiging neerkomen, zo luidde zijn verwijt. Hij ver giste zich hierin evenwel, aangezien de be talingen die thans verricht worden, ge schieden in de vorm van een voorschot. Mocht dus de Kamer de voor die ver hoging bestemde post op de begroting van Binnenlandse Zaken afstemmen, dan zul len de ambtenaren het. voorschot op hun salaris ingehouden zien. Intussen was het wel duidelijk, dat er nog menig hard woordje over bedoelde tegemoetkoming aan de hogere ambtenaren zal vallen. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben er bij Syrië op aangedron gen toestemming te geven de oliepijpleiding van Irak naar de Middellandse Zee te her stellen. Vrijdagmiddag om even over twaalf had onder grote belangstelling op de begraaf plaats „Westerveld" de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer H. van Hensbergen, in leven direc teur van de Provinciale Accountantsdienst van Noordholland, accountant, lid van het Nederlands Instituut van Accountants, die 10 december plotseling te Haarlem was overleden. In de aula van de begraafplaats had zich een groot aantal familieleden, col lega's, vrienden en bekenden van de over ledene verzameld, alsmede talrijke autori teiten, onder wie zich bevonden dr. M. J. Prinsen, commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland, de heer W. C. Bakker, wethouder van de gemeente Haar lem, de heer R. Verbeek, wethouder van Velsen, ir. J. den Boesterd, directeur van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noord holland en ir. G. J. de Borst, hoofdin genieur van Provinciale Waterstaat voor Noordholland. Namens het college van Gedeputeerde Staten van Noordholland voerde de heer W. A. van der Donk, voorzitter van de financiële commissie het woord. De heer Van der Donk las enkele strofen uit een zelfgemaakt vers voor en wees vervolgens op het welbestede leven van de heer Van Hensbergen die door hard werken en voortdurend studeren een carrière had op gebouwd die allerwegen bewondering heeft afgedwongen. Na op de loopbaan van de thans overledene bij de Provinciale Ac countantsdienst te zijn ingegaan legde de heer Van der Donk de nadruk op de ac tiviteiten van de heer Van Hensbergen in diverse verenigingen terwijl hij als tra gische bijzonderheid het feit aanstipte dat op de dag van het overlijden van de heer Van Hensbergen een standaardwerk in manuscript gereed kwam dat de overledene in samenwerking met heer Koudijs heeft vervaardigd. Namens de Provinciale Accountants dienst werd vervolgens nog het woord ge voerd door de heer A. de Nijs die de grote geestkracht van de heer Van Hensbergen aanstipte en een vertegenwoordiger van de Nederlandse Vereniging voor gemeente belangen belichtte de waarde die de heer Van Hensbergen voor deze vereniging heeft gehad. Nadat het Ave Maria was gespeeld be gaf men zich naar het graf waar het stof felijk overschot van de heer Van Hens bergen ter aarde werd besteld. Een vriend van de overledene dankte namens de fa milie voor de bijzonder grote belang stelling. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Nerveus van opwinding snelde de bewaker naar de woonwagen van de familie: „Komt u toch allemaal kijken. De heer Martin van hiernaast is in de kooi bij de grote konings tijger!" Het klonk als een alarm en in de verwachting van iets vreselijks, dat zich had afgespeeld, holde alles naar de Menagerie. Wat zich daar vertoonde deed de familie verstomd staan. Dergelijke spannende en romantische ver halen leest u te kust en te keur in het enige Nederlandse circusboek: „De bonte droom van het circus", een meesterlijk geschreven geschiedenis van het circus door de kenners Fred Thomas en J. van Doveren. Een boek, dat u heel wat genoegelijke uren zal be zorgen. Het is een prachtig kerstcadeau vol leuke pentekeningen, prachtige kleurenplaten en ruimte voor nog meer platen, die u gratis krijgt in ruil voor de rijksbotermerken op elk pakje roomboter. Voor slechts 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of recht streeks onder rembours bestellen bij het Kantoor „Eoomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. Vermeld vooral duidelijk uw naam en adres. Doe het nu. dan hebt u uw kerst cadeau op tijd in huis! En... neem ook een pakje roomboter extra voor de feestdagen. Verzoek aan 'onze Gezien de korte innings-periode gedurende de Kerstweek verzoeken wij onze week-abonnees in de week van 17 tot en met 22 december ook te betalen voor de week van 24 tot en met 29 december. DE ADMINISTRATIE ATHENE (AFP) De Griekse regering heeft de Britse voorstellen voor een op lossing van de kwestie Cyprus van de hand gewezen. De Britse minister van Koloniën, Lennox Boyd, die donderdag on verwacht in Athene was aangekomen, had deze voorstellen uiteengezet. In een Grieks communiqué wordt ge zegd, dat het Griekse standpunt woensdag zal worden gepubliceerd. Op die dag zul len de voorstellen, die de Britse jurist Lord Radcliffe heeft opgesteld, in het Britse Lagerhuis aan de orde komen. In Griekse officiële kringen verklaarde men, dat Griekenland mogelijk zijn standpunt zal wijzigen, als het Britse plan, dat nu „onvolledig" wordt geacht, wordt ge wijzigd. In een week tijd zijn bij een zuiverings actie in Cyprus 52 leden van de verzets beweging „EOKA" aangehouden, zo is in Nicosia meegedeeld. In een officiële Britse verklaring wordt gezegd, dat er bewijzen zijn, dat de EOKA een tekort aan wapens en ontplofbare middelen heeft als gevolg van de opsporingsacties. Lennox Boyd zal de kwestie-Cyprus tij dens hel weekeinde in Ankara bespreken met do Turkse regering. De Griekse UNO-delegatie heeft laten wéten, dat zij haar actie om de kwestie- Cyprus door de UNO-Assemblée te laten bespreken, ondanks de aanbeveling van de NAVO-raad, dat geschillen tussen leden van de Noordatlantische Verdragsorgani satie eerst aan de NAVO worden voor gelegd, voordat zij aanhangig worden ge maakt bij andere internationale organi saties, voortzet. De Amsterdamse vrouwelijke fotografen Violette Cornelius en Ata Kando maakten aan de Hongaarse grens en in. de kampen voor vluchtelingen in Oostenrijk veertienhonderd opnamen, die tezamen een aangrijpende kroniek vormen van het leed van een dapper, in opstand gekomen volk. Tachtig van de beste foto's uit deze reportage worden door „De Be zige Bij" te Amsterdam binnenkort in boekvorm gepubli ceerd. Dank zij de medewerking van vier Nederlandse druk kerijen, die dit boek tegen kostprijs vervaardigen, zal he* waarschijnlijk nog voor Kerstmis in alle boekhandels ver krijgbaar zijn. De opbrengst komt geheel ten goede aan het Nationaal Comité voor hulpverlening aan het Hongaarse volk. Als enige tekst komt er in dit documentaire album een vier regelig Hongaarse volksliedje, dat in Nederlandse vertaling als volgt luidt: „Bloem van mijn land, je steel is geknakt, En voor mijn verdriet is geen troost. Over mijn dorp stak de stormwind op, Land dat ik liefheb, vaarwel!" Tussen de foto's zullen vertalingen van dit kwatrijn in het Frans, Duits, Engels, Italiaans, Russisch, Spaans, Chinees, Hebreeuws en Arabisch staan afgedrukt. Ook de oorspronke lijke Hongaarse tekst wordt opgenomen. Twee van de tachtig afbeeldingen, van beide fotografen en beide onderwerpen één, vergezellen deze aankondiging. Het oeuvre van Heinrich Schütz (com ponist van geestelijke werken, die een eeuw voor Bach geboren werd en op hoge leeftijd in 1672 overleed) geniet tegenwoordig in bepaalde kringen bijzondere belangstelling. Duitsland heeft een „Neue Schütz-Gesell- schaft" en in ons land is hiervan een af deling gevestigd, die vooral met radio-uit zendingen doelmatig werk verricht. Vrij dagavond waren wij op uitnodiging aan wezig bij een concert in de Ronde Luther se Kerk te Amsterdam, dat onder haar aus piciën gegeven werd en dat als Kerstpro gramma door de N.C.R.V. werd opgenomen. Als hoofdnummer werd de „Geburtshis- torie" uitgevoerd, die Schütz in zijn tach tigste jaar componeerde op Evangelie teksten, zoajs hij voorheen ook tal van pas sies en andere geestelijke koorwerken op teksten uit het Nieuwe Testament op mu ziek had gezet. Er is in zijn werk geen ruimte gebruikt voor koralen of andere be spiegelende rustpunten. Het verhaal gaat steeds door, maar niet consequent op een lectietoon, want deze gaat ongemerkt over in plastische muzikale vormen, die als het ware door de spanningen van de tekst op geroepen worden. De invloed van de jonge Florentijnse en Venetiaanse opera, die Schütz in zijn leerjaren in Italië had leren kennen, is hier duidelijk merkbaar. Pathe tiek wist hij te vermijden, maar wanneer bij het verhaal van de kindermoord in Bethehem met chromatische wendingen een treffende dramatiek bereikt wordt (gevoe len wij toch sterk de nabijheid van Monte verdi en van de madrigalisten van het be gin der zeventiende eeuw. Het verhaal gaat door, maar het komt ook in actie. Niet steeds is de Evangelist (tenor) aan het woord. Ook de Engel (sopraan), Herodes (bas), de wijzen uit het oosten (drie tenoren), de schriftgeleerden (mannen koor), de herder (koor van alten en tenoren), de „gloria" zingende engelen (volledig gemengd koor) treden handelend op en zulks met een opmerkelijke karak teristiek, die bovendien instrumentaal ver sterkt wordt. Want bij de continuobegelei- ding van orgel, cello en bas voegen zich steeds wisselende instrumentale timbres, die iets bijzonders bedoelen: de schriftge leerden worden getypeerd met trombones, Herodes met trompetten, de engel met twee altviolen, de herders met blokfluiten en fagot enzovoorts. En dan is er voor het grote koor nog de titel-inleiding (naar middeleeuws gebruik) en de epiloog. Met dat al afwisseling genoeg en wat ook heel wat betekent een doorlopende spanning, die vrij blijft van geijkte vormen. Onder leiding van Marinus Voorberg werd deze „Geburtshistorie" door de tenor Tom Brand (een sublieme vertolker voor een Evangelistenpartij!) en door de sopraan Jeanette van Dijk, die met temperament het levendige karakter dezer muziek uit het schijnbaar objectieve notenbeeld wist te puren, door de bas Hans Wilbrink en de tenoren Bert van 't Hoff, Arie Roodenburg en Wim van der Sluis uitgevoerd. Als koor werkte mee het Vocaal ensemble van de N.C.R.V. en de begeleiding was toever trouwd aan eersterangs instrumentalisten. Marinus Voorberg gaf aan het geheel de stuwing en de expressie waar deze sterk beeldende muziek om vraagt. Onnodig te zeggen dat de prachtige akoestiek van de Ronde Lutherse Kerk de totaalklank zeel ten goede kwam. Na het werk van Schütz werden door het koor a capella vier prachtige kerstmotetten van Poulenc vertolkt, alsmede een zeer suggestief klankbeeld der kerststemming van de Engelse componist Anthony Hop kins, verder een Duits motet van Felicitas Kukuck en een fraai en bijzonder levendig „Singet frisc'n und wohlgemut" van Hugo Distier, welke nummers alle kleurig en temperamentrijk geïnterpreteerd werden. Voor Marinus Voorberg bestaan er geen dode of nuchtere notenformules en zo klopt er ook een hart in de prestaties van zijn vocale ensemble. Ik hoop dit interessante programma nog eens te kunnen beluisteren, wanneer het in de Kersttijd uitgezonden wordt. En ik zou mijn trouwe lezers willen raden er ook eens op af te stemmen. Jos. de Klerk Kamerlid laakt commentaar van Luchtmachtvoorlichtingsdienst Een lid van de Tweede Kamer, de heer Visch, heeft aan de minister van Oorlog schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van de „beschieting" op 13 december door jagers van het gemeentehuis van Leusden door een of meer Meteor-straaljagers van Soesterberg. Hij vraagt of het juist is dat de luchtmachtvoorlichtingsdienst han gende het onderzoek reeds als „ver moedelijke" oorzaak heeft medegedeeld, dat de beschieting zou zijn veroorzaakt door een technische storing, en, zo ja, of de minister dan niet van oordeel is, dat een dergelijke mededeling, die op een veron derstelling berust, als zeer voorbarig moet worden gekwalificeerd? De heer Visch vraagt voorts of de minis ter maatregelen wil treffen, opdat zulk een voorbarige voorlichting in den vervolge achterwege blijft? Hij verzoekt tevens om een volledige uiteenzetting te geven over de oorzaak en de gevolgen van de „be schieting", zodra het onderzoek voltooid is. Bij beschikking van de Staatssecretaris van Sociale Zaken is de premie voor de werkloosheidsverzekering met ingang van 1 januari verlaagd van 2,4 percent tot 1,6 percent. De helft van deze premie komt ten laste van het rijk, de andere helft ten laste van het bedrijfsleven: de werkgevers en werknemers gezamenlijk. De verlaging houdt in, dat het werknemers- en werkge versaandeel in de werkloosheidsverzeke ring beide worden verlaagd van 0.6 tot 0.4 percent. ER HEERST, als men zijn oor te luisteren legt, een zekere ontevredenheid in de krin gen der filmcritici, een bepaalde ongerust heid, die ook door niet immer op het com mercieel belang der produkties gespitste afnemers in de wereld van het bioscoop bedrijf wordt gedeeld. Ze betreft niet de Nederlandse film. Er wordt nog altijd hard gevochten om de subsidiepot en bepaalde resultaten zijn er, wat de speelfilm betreft, nog niet geboekt. Wel heeft Gerard Rutten een film op stapel staan, die het leven van Anthonie Fokker zal weergeven, zijn jon gelingsjaren dan, zijn eerste moeizame op bouw van 'n grote carrière. Maar bij die film blijft het. Andere produkties zijn niet op gang, al heeft men plannen in overvloed. Zelfs over de film naar Cor Bruyns „Sil de Strandjutter", die overigens een over wegend Italiaanse aangelegenheid is, is het rumoer bedaard. De filmbedrijvigheid in JNTederland be perkt zich vooralsnog tot de documentaire, een eervolle maar niet bijzonder lucratieve aangelegenheid. Het aanzien van de film kunst wordt door ons land dus niet uitge maakt. Maar wel is het opmerkelijk dat er de laatste maanden bijna niets wordt inge voerd wat het predicaat „bijzonder" kan dragen. Vergeleken bij andere seizoenen telt het programma maar weinig uitschie ters. WAT ER ZOAL in Nederland aan films is te zien is doorgaans niet bepalend voor wat de filmmarkt van het ogenblik biedt. Het duurt soms jaren eer buitenlandse pro ducties ons bereiken, al kan men in het algemeen wel zeggen, dat de buitenlandse filmproducenten de Nederlandse afnemers tijdig proberen te bedienen. Gaat men na wat evenwel sinds september aan cinema tografische werkstukken van betekenis op het witte doek is vertoond of elders ter wereld is verschenen, dan is er beslist geen reden tot juichen. De prijswinnaars van Cannes, Berlijn en Venetië zijn al in Neder land in roulatie. De Engelsen kwamen nog aan bod met Laurence Olivier's nieuwste Shakespeare-creatie „Richard de Derde", van welke film de lezer nog een bespreking in het vooruitzicht zij gesteld, maar waar van nu al vastgesteld kan worden, dat er geen opzienbarende prestatie mee is ver richt.' Hitchcock is aan de orde gesteld met zijn nieuwste thriller enja, dan zijn we er eigenlijk. Er is ons niet veel meer ten deel gevallen wat zich verheft boven de standaardwerken der revolverhelden en glamour-heldinnen. Echt, geïnspireerd filmspel, in beelden verwerkelijkte emotie, verhevigde en nieuwe werkelijkheid, men kan er de voorbeelden nauwelijks van op noemen. „Oorlog en vrede" met Audry Hepburn in de hoofdrol, „moet zo geslaagd zijn." De film draait in Amerika, doch de maatstaven, die men daar aanlegt gelden nu niet als uitermate betrouwbaar. En dan is er nog een nieuwe film van Bardem. Daar hebben wij, eerlijk gezegd, meer ver trouwen in. Als dat echter de oogst is van een tijd nadenken wat er ook alweer is uitgekomen, dan is het inderdaad droevig. „DE FILM wordt hoe langer hoe meer plaatjes kijken", zei mij laatst Charles Boost met bitterheid. Het pleit voor zijn stelling, dat vele regisseurs zich gaan ver genoegen met het routine-gewijs afleveren van lieve verhalen met alleen maar andere nieuwe technische vondsten. Dat cinemascope en superscope de leuzen wor den, waarmee het bioscooppubliek wordt misleid. Dat er van avant-garde en experi mentele films nauwelijks sprake meer is. Er moet hard tegen de stroom opgeroeid worden om dat "financieel klaar te krijgen. De film dreigt te geraken in het slop van verhaaltjes zonder inhoud, schilderijtjes zonder ménsen, technische vervolmaaktheid zonder bezieling. Inderdaad. Wat men er tegenover kan stellen is, dat er altijd wel eens een baisse komt in een periode van hoogconjunctuur - hoe snel is de film ge- evolueerd in de jaren na haar late geboorte en welke revoluties heeft ze al niet mee gemaakt! - Misschien zijn wij al verder dan de filmproduktie is en stellen wij eisen, die niet bevredigd kunnen worden omdat de kwantiteit niet inhaerent is aan kwali teit. Het dieptepunt - zo dat er is, want misschien wordt wel ergens gewerkt aan een film, die wij straks juichend zullen begroeten - geraken we wel weer voorbij. Er is een impasse, waarover we verbaasd zijn. Ze geeft te denken. Maar ze bewijst ook dat we aardig op de goede weg waren, ongeacht alle kunststukjes die voor kunst moeten doorgaan en wier begoochelende onwaarheid wij nu pas ontdekken. P. W. Franse ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 96 TELEF.: 20340 De Koningin heeft aan de commandant der voormalige Binnenlandse Strijdkrach ten de reserve generaal-majoor H. Koot, de opdracht verleend de Hongaarse verzets vlag die zij tijdens haar bezoek aan de Hongaarse vluchtelingen in de Jaarbeurs hallen te Utrecht ten geschenke kreeg, te doen overbrengen naar het Koninklijk paleis op de Dam. Hiertoe zal op zaterdag 22 december een bijeenkomst worden gehouden in de Nieuwe Kerk in Amsterdam, waar mr. A. J. Andrée Wiltens, een van de leiders van het voormalige Nederlands studentenver- zet, zal spreken. Achter de Hongaarse verzetsvlag begeeft men zich daarna naar het Nationaal mo nument op de Dam, waar de beide volkslie deren gespeeld worden. Daarna wordt de verzetsvlag overgebracht naar het paleis en opgesteld achter de Noordelijke ingang. Tenslotte zal langs de vlag worden gede fileerd, waarbij de burgerij zich kan aan sluiten. Er is tevens gelegenheid een bij drage te geven voor de Hongaarse slacht offers.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7