Heemstede bezon zich op Hongaarse vrijheidsstrijd STILLE ARMEN Eerste deel westelijke randweg kostbaar door vele kunstwerken <:jBrieven aan de redactie Laat het voor veel kinderen vrolijk kerstfeest zijn Een miljoenenwerk Aanbesteding op 22 januari; begin uitvoering in april Bijeenkomsten in Minerva-theater en gereformeerde kerk Aanbesteding viadukten bij Heemstede Prof. mr. Röling over de kwestie Nieuw-Guinea Abdulgani voor de derde maal verhoord Duitse AKU-aandeelhou- ders in het ongelijk gesteld N. van Sloten veertig jaar bij gemeentereiniging „Ons gedrag in het verkeer" ZATERDAG 15 DECEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT J De eerste faze van cle aanleg van de westelijke randweg wordt dinsdag 22 januari door de Directie Wegen van de Rijkswaterstaat aanbesteed. Het betreft hier de aanleg van de ongeveer drieëneenhalve kilometer aarden baan tussen de Wagenweg en de Zijlweg in Haarlem, de fundering en asfaltering daarvan, benevens de bouw van de daarin gelegen kunstwerken, zoals een brug over de Leidsevaart, een paar vaarduikers in de Hout- en de Brouwersvaarten en dergelijke. Het werk zal wellicht in de tweede helft van Maart of in de eerste helft van April van het volgend jaar worden begonnen. Het tempo van de uitvoering is sterk afhankelijk van twee factoren: de datum waarop de tram verdwijnt en het tijdstip waarop de Nederlandse Spoorwegen de verhoogde baan en de beide viaducten bij Heemstede in gebruik kunnen nemen, beter nog: het tijdstip waarop de hulpspoorbaan weer kan worden afgebroken. Hieruit kan men reeds afleiden, dat de aanleg van dit kleine stukje westelijke randweg een heel wat minder eenvoudige aangelegenheid is dan men op het eerste gezicht wellicht zou denken. De kosten zijn wat dat betreft ook veelbetekenend: men kan erop rekenen, dat de westelijke rand weg een miljoenenwerk wordt, zelfs al wordt op het ogenblik volstaan met het maken van één rijbaan van 7,25 meter breed over het grootste gedeelte van het tracé. Wij hebben indertijd reeds gemeld, dat dit eerste gedeelte van deze interprovin ciale verbinding door de Direo-tie Wegen wordt voorbereid en uitgevoerd, omdat de opening van de Velser tunnel in het najaar van 1957 tot spoed dringt. Een deel van de weg wordt dus gelegd,, hoewel er over de financiering tussen de betrokken autori teiten van rijk en provincie nog geen over eenstemming is bereikt. Wij noemden reeds het verdwijnen van de tram en de voltooiing van de opgehoog de spoorlijn als twee voorwaarden waar aan voldaan moet worden voordat de wes telijke randweg tussen Wagenweg en Zijl- weg in gebruik kan worden genomen. Het bruggehoofd aan de westelijke oever van de Leidsevaart en het kruispunt met de Leidsevaartweg kunnen immers pas wor den gebouwd en aangelegd wanneer de verhoogde trambaan naar het viaduct over de spoorlijn gesloopt kan worden, hetgeen pas na 1 september van het volgend jaar het geval zal zijn. Het weggedeelte ter weerszijden van het nieuwe viaduct in de verhoogde spoorlijn kan uiteraard pas worden voltooid nadat de huidige hulp spoorbaan is opgeruimd. De Nederlandse Spoorwegen hopen in het begin van 1958 de treinen over „verhoogd spoor" te laten rijden, zodat de ingebruikneming van het eerste stuk westelijke randweg niet voor het voorjaar van 1958 is te verwachten. Maar dit zijn niet de enige factoi-en die van belangrijke invloed op de voortgang van het werk zijn. De onderhandelingen over de aankoop van grote stukken bol- lengrond zijn nog gaande. Mede daarom wordt met de aanleg van het weggedeelte tussen de Wagenweg en de Leidsevaart begonnen. Om practische en financiële redenen wordt dit gedeelte reeds dadelijk met twee rijbanen - elk van 7,25 meter - uitgevoerd, gescheiden door een midden berm. De bijbehorende parallelwegen voor het langzaam verkeer worden te zijner tijd door de gemeente Haarlem aangelegd. Tegenover het Coornhertlyceum komen twee oversteekplaatsen ten behoeve van het toekomstige sportveldencomplex op „Eindenhout". Dat men het werk aan deze weg zo spoedig zal kunnen beginnen, is mede te danken aan de bereidwilligheid waarmee de eigenaren van „Nijenhove" een deel van de bij die villa behorende tuin hebben afgestaan. Hierdoor is een royale uitmonding van de nieuwe weg op de Wagenweg verzekerd. Kostbare bruggen Een kostbaar onderdeel van het werk zal de brug over de Leidsevaart vormen, of liever: twee bruggen, want de beide rijbanen krjjgen een aparte brug, waarvan de vormgeving in overleg met de Haar lemse dienst van Openbare Werken is bepaald. De hoofdingenieur-directeur van de Directie Wegen, ir. J. C. N. Ringe ling, is trouwens over de samenwerking niet de technische diensten van Haarlem en de provincie zeer goed te spreken. Wan neer men van de Leidsevaart komt, zal de brug het karakter van een doorgaande lijn vertonen. Elk „gewichtig" element erin werd vermeden. Zo worden de twee pijlers niet massief uitgevoerd, maar in een V- constructie. Naast elke rijbaan is nog een ruimte van vijf meter over, welke voorlopig wordt gebruikt voor een voetpad van twee meier breedte en een parallelweg van drie meter. Tussen de bruggen blijft ongeveer vijf meter onoverdekt water. In de toe komst is het echter niet uit gesloten, dat ook de aansluitende parallelwegen hun eigen brug krijgen, zodat er dan vier bruggen naast elkaar zullen liggen. Om het verkeer van de westelijke rand weg niet pardoes na de brug te doen kruisen met het verkeer van de Leidse vaart, wordt de weg langs de Leidsevaart ter plaatse iets in westelijke richting ver legd. Het kruispunt wordt voorzien van in- en uitriistroken. De tweebaans-weg eindigt onmiddell'ik na het spoorweg viaduct, dat. zoals wij indertijd a! schre ven over de spoorweg werken bij Heem- stede-Aerdenhout, met vier onderdoorgan gen wordt gebouwd, elk van tien meter breedte. Na het spoorwegviadukt buigt de weg zich in noordelijke richting naar de Lo- rentzkade. Deze bocht wordt zeer een voudig gehouden en ook niet geasfalteerd, maar met klinkers bestraat. Dit is een ge volg van de nog steeds heersende onzeker heid omtrent de uitvoering van de oost- xvestverbinding in de richting van Aer- denhout en Zandvoort. Rijkswaterstaat Na onderhandse aanbesteding is de ver vaardiging van de stalen bovenbouw voor de viadukten in de spoorlijn Haarlem Leiden over de westelijke randweg bij Haar lem en de Zandvoortselaan in Heemstede opgedragen aan Bijker's aannemingsbe drijf te Gorinchem. De onderbouw van het laatstgenoemde viadukt is gegund aan de N.V. Spoorwegbouwbedrijf, dat ook de baan ophoogt. De aanbesteding van de onder bouw van het viadukt over de westelijke randweg is nog niet aanbesteed. wil dus aan dit wegvak nog geen defini tieve vorm geven, opdat de aansluitings mogelijkheden nog open blijven. Houtvaart verlegd Intussen heeft men dan nog lang niet alle omvangrijke werken voor de aanleg van de westelijke randweg gehad. De Houtvaart zal namelijk tussen Munters laan en de Pijlslaan worden gedempt en waar vroeger het water was komt nu de rijbaan voor het snelverkeer. De Houtvaart zelf wordt naar het westen opgeschoven en blijft tot de Vlaamse weg de westelijke begrenzing van de randweg vormen, welke dus tussen Pijlslaan en Vlaamse weg door de „oude" en de verlegde Houtvaart wordt geflankeerd. Deze verlegde Houtvaart wordt zover doorgetrokken, omdat de tuin ders van „Duinvliet" en omgeving een vaarsloot dienen te behouden. Bij de Vlaamse weg wordt dan ook onder de wes telijke randweg een zogenaamde vaar- duiker gebouwd, waardoor de tuinders met hun schuitjes weer de oude Houtvaart kunnen bereiken. Een duiker bij de Pijls laan dient uitsluitend voor de waterver versing. Pijlslaan Het kruispunt bij de Pijlslaan is ook al geen gemakkelijke zaak, want niet alleen moet de Pijlslaan daar een contactpunt krijgen met de westelijke randweg, maar bovendien wordt hier de toegangsweg tot de wijk Oosterduin aangesloten. Wij heb ben reeds gemeld, dat de gemeente Haar lem overweegt ten dienste van het fietsers- en voetgangerskeer daar een tunneltje on der de westelijke randweg te maken. Bij de onteigening is reeds daarop gerekend, zoals in het onteigeningsplan ook reeds de grond is aangekocht welke noodzakelijk is voor de te zijner tijd door de provincie uit te voeren verdubbeling van de weg en de fietspaden ter weerszijden. Na de kruising van de Vlaamse weg kruising welke het bekende „druppel model" krijgt wordt de weg aangelegd in de richting van de Zijlweg. waar de uitmonding ter hoogte van het Triniteits- lyceiyn is geprojecteerd. Van de Vlaamse- weg tot de Brouwersvaart welke via een vaarduiker wordt gekruist wordt de weg aan de westkant weer begeleid door een vaarsloot ten behoeve van de tuinders. De breedte van deze sloot varieert van zeven tot achteneenhalve meter, evenals de verlegde Houtvaart. Men ziet het: voor de aanleg van het eerste stukje westelijke randweg komt heel wat kijken. Zo vermeldt het bestek onder meer, dat ongeveer tweehonderd duizend kubieke meter zand moet worden aangevoerd, dat tweeëneenhalve ton staal moet worden verwerkt en dat er ongeveer anderhalf miljoen klinkers nodig zijn voor de reeds genoemde bocht bij het spoorweg- viadukt en de parkeerstroken. Men is on getwijfeld te laat met de uitvoering van dit project, gezien de vervroegde open stelling van de VeLser tunnel voor het ver keer. Maar dat is zeker niet te wijten aan de Directie Wegen, die pas een jaar ge leden met de voorbereiding van dit werk werd belast en toen alle berekeningen en tekeningen nog moest maken. Wat dat be treft is er al heel wat werk verzet nog voordat er één dragline aan te pas is ge komen. De Groningse hoogleraar in het volken recht prof. mr. B. V. A. Röling, heeft vrij dag voor een bijeenkomst der universiteits gemeente der nederlands hervormde kerk in Groningen verklaard, dat Nederland de Indonesische eis inzake Nieuw-Guinea niet zonder meer mag afwijzen. Prof. Röling zei in dit volgende verband: „Bij de overeenkomst van Linggadjatti werd vastgesteld, dat tot het gebied der verenigde staten van Indonesië zou gaan behoren het gehele gebied van het vroe gere Nederlands Oost-Indië. Over Nieuw- Guinea werd niet gesproken. Pas bij de Rondetafelconferentie heeft men opzet telijk de souvereiniteit over Nieuw- Guinea in dusdanige diplomatieke en sub tiele termen behandeld, dat eveneens zeer opzettelijk veel ruimte werd open gelaten voor een eigen interpretatie dooi de beide partijen. De status quo van Nieuw-Guinea heeft men niet definitief kunnen reselen. Bij de eenzijdige opzeg ging door Indonesië van de unie met Ne derland beschouwde ons land zich ont slagen van de plicht het gesprek over Nieuw-Guinea voort te zetten. Maar waarom interesseert Nederland zich plot seling zo voor een gebied, waaraan het zich vijfti? jaar niets eeleeen heeft laten lig gen? De enige reden, die men zou kunnen aanvoeren, is dat men een plaats in Azië wilde behouden en een toevluchtsoord wilde hebben voor de vele Tndo-Euro- neanen in Indonesië, die het daar onge twijfeld zeer moeiliik zouden krijgen. Het belang van de missie aldaar mag niet on.- derschat worden. Nederland biit zich thans "ast aan zijp verantwoordelijkheid voor de Papoea's, die opgevoed moeten worden om een waard ice plaats in te kunnen ne men in het Aziatiseh milieu. Men verkijke •"'eh niet. nogmaals, on het belang van Nieuw-Guinea voor Indonesië. Dit is in Indonesië een kwestie van wezenliike im portantie. die leeft in het volk. Men be twist Trian aan Nederland on grond van een historische continuïteit en zeer zeker niet in het minst uit angst voer een Neder- 'nndep poëerreffinc zo dicht bii de grens. De kwestie Nieiuv-Oumeq j<; een sfoen des aanstoots ceworden. die oen goede ver standhouding belemmert. Deze laatste rest van kolonialisme in een tijd, dat het kolo nialisme voorbij is. vormt een probleem, voor de oplossing waarvan nog vele dis cussies on nationaal en internationaal ni veau nodig zullen zijn". DJAKARTA De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Abdulgani is zaterdag voor de derde maal in deze week door de procureur-generaal, Suprapto verhoord met het oog op de tegen hem in gebrachte beschuldiging betrokken te zijn in een corruptieschandaal. Het verhoor duurde ongeveer vijf uren. KARLSRUHE (DPA). Met het vonnis van het opperste gerechtshof van de bonds republiek te Karlsruhe is een monsterpro ces voorgoed afgesloten dat vijf Duitse AKU-aandeelhouders, wier aandelenbezit ten gunste van de Nederlandse staat is onteigend, aanhangig hadden gemaakt. Het gerechtshof verwierp het beroep van de aandeelhouders tegen het vonnis van het Oberlandesgericht te Dusseldorp van 1954, waarbij de aanklacht van de aandeelhou ders tegen de, naar hun mening onrecht matige, inbeslagneming van hun AKU- aandelen werd afgewezen. De aandeelhou ders hadden aangevoerd, dat de Nederland se onteigening hun rechten op buiten Ne derland gelegen AKU-vermogen niet kon aantasten. Het opperste gerechtshof steunde zijn af wijzend vonnis op de, in het kader van de verdragen van Parijs, gesloten overeen komst, volgens welke de Duitse jurisdic tie niet geldt voor processen, die betrek king hebben op onteigening voor herstel betalingsdoeleinden van Duitse vermogens in het buitenland of van andere Duitse vermogens. De in klederdracht gestoken vrouwen, die men hier ziet glimlachen naar de wethouder van Kxmstzaken van Am sterdam, mr. A. de Roos, vormen de Kottamissies, een aan het Koninklijk Instituut voor de Tropen verbonden gezelschap, dat gisteravond in 't insti tuut de opening van de viering van de Statuutdag bijwoonde. De Kottamissies tooien zich met deze kleren op feeste lijke bijeenkomsten. Het is de tradi tionele dracht in een gedeelte van Paramaribo. Het gezelschap zal don derdag naar Haarlem komen om klederdrachten te tonen bij een voor dracht door Otto Sterman voor de Haarlemse Kunstgemeenschap in het Concertgebouw. De heer N. van Sloten heeft vrijdag het feit herdacht, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij de gemeentereiniging, waar hij momenteel werkzaam is als voor- man-monteur. De wethouder van sociale zaken, de heer A. J. M. Angenent, heeft de jubilaris na mens B. en W. een enveloppe met inhoud overhandigd en hem met het heugelijke feit gelukgewenst. In het feestelijk ver sierde schaftlokaal werd de heer Van Slo ten door de directeur, de heer M. Renne, toegesproken en voerde de heer P. A. Joos- ten, als voorzitter van het jubileumfonds het woord. tzxcocccocccccccc rxcccccccccccccxx (Wij gepen hierbij met instemming een vers weer, clat ons door een attent lezer ter plaatsing werd toegezonden.) J r'oRi 1 1 Wij deden het onze bij 't leed der Hongaren, Die vluchtten voor 't brute geweld der barbaren; Wij brachten eendrachtig miljoenen tezamen En deden ons uiterste best in 't beramen Van plannen en stunts om dit geld te doen stromen, Zodat het deez' mensen ten goede kon komen. Wéér is er bewezen dat werkelijk lijden Ons kleine land groot maakt in 't vurig bestrijden Van onrecht en wreedheid, van stalen geweld, Door 't leed te verzachten met liefde én geld! Nog geldt het beroep: Helpt ons midd'len vergaren Ten bate van 't steunfonds voor d' arme Hongaren! Maar tóch willen wij voor de komende dagen Bescheiden doch dringend uw aandacht weer vragen Voor hén, die in stilte en zonder te klagen Het leed van een nijpende armoede dragen Laat hén nu niet lijden omdat wij gul tastten Uit middelen die wij zo zwaar reeds belastten Zij kunnen het dunkt mij waarachtig niet helpen. Dat nü, ja, juist nu, wij het leed moeten stelpen Van mensen die vrijheid en waarheid verkozen En niet wilden bukken voor dwang van de bozen. Wij hoorden promotors voor dit doel verklaren: Het gaat niet zo goed als de vorige jaren Welaan dan, wilt óók hunne harten verwarmen, De harten van „hén" en die zijn: STILLE ARMEN! Jan Wieling (Verkort weergegeven) Mclksanering I Men maakt zich dezer dagen in Haarlem druk om de zogenaamde melksanering. Voorzover men een aangewezen melk handelaar accepteert, zit er voor de consu ment weinig gevaar in. Hij krijgt zijn melk, die met of zonder sanering even goed van kwaliteit of maat zal zijn als voorheen; daar zorgt een overheidsdienst wel voor. Voor cle consument zal overheidsbemoeiing met de melkprijs nu wel altijd noodzakelijk blijven want hier is de figuur van een mo nopolistisch leverancier, de Coöperatieve vereniging van' melkhandelaren, ontstaan. Van economisch oogpunt uit bezien, ligt de zaak voor de leverancierszijde gevaarlij ker. Ik zie werkelijk niet veel verschil tus sen de communistische boer in kolchoze- verband, die zijn hele oogst moet afdragen, een loon ontvangt en dan een beetje graan op de vrije markt mag verkopen als schnabbeltje, en tussen onze onvrije, co- operatieve melkbezorger (want „hande laar" is toch niet meer de juiste benaming voor deze middenstander) die een bezor- gersloon krijgt plus een jaaraandeel van het overschot der administratiepot en als bijverdienste de winst der bij-produkten zelf mag houden. Tegenover het communistische systeem hebben wij nog één voorsprong: vrije melkhandel is (nog) toegestaan. J. A. M. (Inzender ziet over het hoofd, dat onge veer 230 Haarlemse melkhandelaren zich v r ij w i 11 i g voor een sanering der be- zorgwijken hebben aanééngesloten. De melksanering is dus geen opgelegde maat regel, maar een uiting van particulier ini tiatief. Dat is nu juist het verschil met de kolchozen. - Redactie). Melksanering II. In uw blad van don derdag zijn twee brieven van huisvrouwen opgenomen, die het niet eens zijn met mijn brief van zaterdag j.l. De zaak ligt echter anders dan de huisvrouwen stellen. Ik geef toe, dat er nu huisvrouwen zullen zijn waai de sanerende slijter later komt, dan voor de sanering van de bezorging het geval was. Maar hoeveel gevallen zijn dit op het geheel? Voor de sanering hadden de melk handelaren veel meer tijd voor de bezor ging nodig. Nu de slijters minder tijd on derweg zijn en een kortere weg moeten af leggen, is de kwaliteit van de melk beier. Huisvrouwen, helpt daarom mee aan de sanering en dan zal zij zeker slagen. EEN BEZORGER VAN 57 JAAR Melksanering III. Naar aanleiding van de mededelingen van de Coöperatieve ver eniging van melkhandelaren als zouden er weinig klachten zijn over de melksanering, wil ik opmerken, dat onze slijter voor de sanering om half negen kwam en nu pas tussen twaalf en één uur. Hierdoor krijgen de kinderen 's morgens geen verse melk en ook het kopje koffie om elf uur moet van verse melk verstoken blijven. Wanneer hel warm is zal men veel moeite moeten doen om de melk niet te laten bederven. Verder is er verschil in kwaliteit tussen de pro- dukten van het ene standaardisatiebedrijf en het andere. Weliswaar heeft men ons een keuze van drie slijters beloofd, maar die wordt pas over drie maanden effectief. Verschuivingen zullen dan zeker niet uit blijven. Nu kan men natuurlijk wel zelf naar een melkwinkel in de buurt gaan, maar waar blijft dan de service welke in de loop der jaren door de bezorger werd gegeven en waarom wij hem onze klandizie schonken? Voor een kleine groep de melkhandelaren is de sanering een ver betering maar niet voor de meeste afne mers voor wie zij een beknotting van hun vrijheid inhoudt. EEN CONSUMENT (De melkhandelaar kan natuurlijk niet bij alle klanten op hetzelfde uur komen, dat gold ook al voor de sanering. Heeft men klachten of wensen, dan kan men die altijd schriftelijk indienen bij de vertrou wenscommissie (Kenaustraat 3a), waarin de consumentenorganisaties ruimschoots zijn vertegenwoordigd. Wij willen er even wel op wijzen, dat ons van de zijde dei- Coöperatie nadrukkelijk is verklaard, dat het mogelijk is melkprodukten van een be paald standaardisatiebedrijf te verlangen. Het is inderdaad noodzakelijk, dat daaraan de hand. wordt gehouden. Overigens menen wij, dat zowel voor- als tegenstanders nu voldoende gelegenheid hebben gehad om hun standpunten uiteen te zetten. Wij me nen, dat men de saneerders een faire kans moet geven om te bewijzen, dat deze ra tionalisatie der bezorgwijken in het alge meen zonder schade voor de consument kan slagen. Wanneer dit echter niet het ge val blijkt of zich een nieuwe ontwikkeling voordoet, zullen wij de hiermee gesloten discussie weer heropenen. Redactie). Op uitnodiging van de rector van het Kennemer Lyceum te Bloemendaal hield de heer J. Voerman, hoofdinspecteur van politie te Bloemendaal, donderdag voor de naar hun leeftijd in drie groepen ingedeel de zevenhonderd leerlingen van 't lyceum een drietal korte inleidingen over het on derwerp „Ons gedrag in het verkeer". De heer Voerman deed zich kennen als een voortreffelijk spreker, die zijn betoog trant steeds wist aan te passen aan de leeftijd van de leerlingen. Zijn schildering van de gevaren, die ontstaan als men zich in het verkeer misdraagt, maakte op de leerlingen een diepe indruk. De heer Voer man besloot zijn betoog met een dringend beroep op de leerlingen om voor iedereen een voorbeeld in het verkeer te zijn. Het gedrag op straat moet worden bepaald door fatsoen, inschikkelijkheid, hoffelijk heid en eerbied voor de naasten Als onderdeel van de propaganda voor de grote collecte ten bate van de Hongaar se vluchtelingen, die de gehele volgende week in Heemstede zal worden gehouden, heeft het vluchtelingencomité „Ileemstede- Hongarije" vrijdagavond een tweetal bij eenkomsten gehouden, welke zowel in bet Minerva-theater als in de gereformeerde kerk aan de Koediefslaan een bevredigen de belangstelling hebben getrokken. De bijeenkomst in het Minervatheater werd geopend door de voorzitter van het c rité, burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard, die deze bijeenkomst wenste te zien als een avond van inkeer en bezin ning. De burgemeester beschouwde het als vanzelfsprekend dat Heemstede geen ver stek zal laten gaan, nu ten behoeve van deze dapperen een beroep op de ingezete nen wordt gedaan. Dit openingswoord werd gevolgd door het spelen van het Hongaar se volkslied, dat de aanwezigen staande aanhoorden. De journalist Theo Eerdmans gaf enke le impressies van de vele verschrikkingen, die hij in Hongarije had moeten aanschou wen. Zoals in 't plaatsje Magyarovar, waar binnen luttele seconden tweeëntachtig in woners werden gedood op het moment, dat rij de vrijheid duurzaam verkregen acht ten. De heer Eerdmans trok een vergelij king tussen de kaarsen, die hij in de stra ten van Boedapest bij de lijken der gesneu velde verzetsstrijders had gezien en de kaarsen, die straks weer in onze kerstboom zullen branden. Waarna hij de noodzaak tot een. snelle en doelmatige hulpverlening concludeerde. De laatste spreker voor de pauze was pastoor J. Drost van dé parochie Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart te Heemstede, die de ontzetting en verontwaardiging in de vrije wereld over de dramatische ge beurtenissen in Hongarije gemakkelijk meende te kunnen verklaren. Wij worden immers aangegrepen door de werkelijkheid van een tragiek, die geen tien of vijftien jaar geleden heeft plaats gehad, doch wel ke nu op ditzelfde ogenblik voortleeft. Want deze avond wordt in Hongarije nog gedood, worden mensen gedeporteerd en nemen anderen de vlucht. Nu vergrijpen hyena's zich aan de mensheid. Dit commu nisme is niet alleen een macht van kanon nen en tanks, maar ongetwijfeld ook ge deeltelijk een macht van de geest. Een kwaad dat wij alleen maar doelmatig kun nen bestrijden, door hier een nog grotere geestelijke macht tegenover te stellen. Na de pauze werd het woord gevoerd door mevrouw Elisabeth Schwartz en de heer C. Bakker, vice-voorzitter van de Bond van Ex-politieke Gevangenen, die reeds dezelfde avond in de Gereformeerde kerk hadden gesproken. In 't Minerva-thea ter werd voorts een tweetal films vertoond; namelijk „Wij leven vrij!" en een uitge breide reportage over de gebeurtenissen in Hongarije. Deze films zullen ook maandag aanstaande worden vertoond in hetzelfde theater, in doorlopende voorstellingen van één tot vijf uur des middags, waarvoor, zo als wij reeds hebben medegedeeld, geen toegangsprijs wordt geheven. Nadat de burgemeester een kort slotwoord had ge sproken, werd het „Wilhelmus" staande gezongen. De tegelijkertijd gehouden bijeenkomst in de gereformeerde kerk aan de Koe diefslaan werd met een korf woord inge leid door dr. P. J. Richel, waarna de orga nist op het orgel het Hongaarse volkslied ten uitvoer bracht. Uiteraard verhieven ook hier de aanwezigen zich van hun ze tels. De eerste spreekbeurt werd vervuld door de heer C. Bakker, vice-voorzitter van de Bond van Ex-politieke Gevangenen, die van een gedeelte der gebeurtenissen in Hongarije getuige is geweest. Hij vergeleek dit land met een enorm concentratiekamp; niet omgeven door prikkeldraad, maar met een ijzeren pcherm van tanks, waarvan de kanonlopen naar binnen zijn gericht. Hij herinnerde aan het drama van zondag 4 november, waarbij de vrije wereld werke loos moest blijven toezien, ondanks de aan moedigende woorden, die jaren lang via de Engelse en Amerikaanse radiostations tot het Hongaarse volk werden gericht. Spreker noemde de schaamte over eigen machteloosheid groter dan de verachting over het verraad van de Sovjets. De heer Bakker besloot zijn toespraak met een op wekking de komende collecte op bijzondere wijze te .gedenken. In dit geval zal het nog geen offer kunnen zijn, want offers worden nu slechts door het Hongaarse volk ge bracht. Mevrouw Elisabeth Schwartz zei ervan getuige te zijn geweest dat de Russische funeste opvoeding op de Hongaarse jeugd geen v:.t heeft gekregen. Zij was er dan ook van overtuigd, dat deze jeugd in ieder geval voor het Kremlin verloren is. Mevrouw Schwartz had de optocht van duizenden Hongaarse vrouwen aan schouwd, die zich in volstrekte stilte met bloemen naar de graven van de gevallen vrijheidsstrijders begaven. Zij demonstreer den een collectieve minachting voor de op haar gerichte Russische kanonnen, waar mee deze vrouwen te kennen gaven dat niet zij, maar de Russen van hun angst getuigden. Vervolgens schetste mevrouw Schwartz de tonelen, die zij aan de Oosten rijkse grens bij het passeren der vluchte lingen had aanschouwd. Hier was het pas goed tot haar doorgedrongen wat het voor een volk betekent, alles te moeten achter laten. Zij had een moeder gezien, die een fiets met schamele bezittingen door de modder voortzeulde, maarzij had ten minste haar dochter bij zich, want: „De Russen kwamen". Hier kan men zich on mogelijk een voorstelling vormen van het leed en de verschrikkingen, waaronder het Hongaarse volk nu gebukt moet gaan. Men kan slechts voor een klein gedeelte tot le niging van de nood bijdragen door volgen de week de collecte op een meer dan milde manier te steunen. Het Hongaarse volk heeft dit door zijn strijd stellig verdiend. Na de pauze sprak ds. J. Bronsgeest, Ne derlands hervormd predikant te Heemste de eveneens een woord van aanbeveling voor de collecte, waarna deze bijeenkomst met het „Wilhelmus" werd besloten. ADVERTENTIE DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING uv ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Contributie f 1 p jaar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid In de dagen voor Kerst mis wordt door veel jeugd verenigingen kerstfeest ge vierd. Kerstmis is een feest dat kinderen aanspreekt. Daarom zijn er zeer veel kinderen die deze georgani seerde kerstfeesten bezoe ken. Maar toch is het kerst feest thuis met vader en moeder en de broertjes en zusjes op de eerste kerst dag het hoogtepunt van al die kerstfeestvieringen voor het kind. Er zijn mooie versiersels aan de boom; er hangen heerlijke chocolade kerst kransjes in de boom en er liggen ook nog pakjes onder in mooi kerstpapier ver pakt met een rood lint er omheen. Zo'n kerstfeest is heer lijk voor een kind. Helaas is dit feest niet voor alle kinderen weg gelegd. Er zijn bijvoorbeeld in Haarlem twee kinderen van acht en vijf jaar, die op de kerstdagen naar het ziekenhuis moeten gaan met hun moeder om vader te bezoeken. Vader, nu 36 jaar oud, is al ongeveer zes jaar ziek. Hij heeft tijdens de oorlogsjaren in con- vooien gevaren en dus ac tief meegeholpen om onze vrijheid te heroveren. Zes jaar geleden open baarde zich bij deze vader die vreselijke ziekte, die men alfeen met de letters t.b.c. pleegt aan te duiden. Enkele jaren in een sana torium, daarna thuis ge kuurd en nu alweer bijna een jaar in een ziekenhuis. Men overweegt hem te ope reren. Voor het noodzakelijk ste levensonderhoud wordt hulp ontvangen maar daar houdt het mee op. Er is geen geld voor iets feeste lijks. Toch is er bij de kinde ren van acht en vijf jaar nog een kleine hoop op een prettig kerstfeest. Hoe kan het anders. Op die jeugdige leeftijd begrijpen deze kin deren nog niet de grote moeilijkheden van het le ven. Zij vragen moeder om een kerstboom en versie ring ervoor te kopen, zoals ze horen dat andere moe ders doen.... en moeder moet antwoorden dat hef niet kan. Zij vragen om kerstgeschenkjes, om kerst kransjes en moeder heeft het geld niet ervoor. En zij, acht en vijf iaar oud, zij begrijpen hel niet. Als iedereen die wel aan de vragen van zijn kinde ren kan voldoen zich eens voorstelde, dat het in zijn gezin zo was, misschien be grijpt hij dan de omstan digheden van deze kinderen beter. Wat dit gezin ontbeert is het extraatje voor de feest dagen: dat kleine straaltje licht, dat niet alleen maakt dat de moeder de zorgen en de moeilijkheden een ogenblik kan vergeten, maar haar ook doet besef fen, dat anderen om haar en tal van lotgenoten heb ben gedacht. Ieder van ons kan ertoe bijdragen, dat er ook dit jaar veel, heel veel licht straaltjes kunnen schijnen bij hen die maar amper het hoofd boven water kunnen houden. Dat is zo eenvou dig: men behoeft slechts even bij onze kantoren aan te lopen om daar uw gave, klein of groot, voor de kerst i n zamel i n e voor de "Hil'e Armen te s orlen

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9