Nieuw voorstel tot verbetering der onderwijzerssalarissen Dulles geeft Rusland garantie van Amerikaanse vredeswil A'MQRRjSSy^/ OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voor leraren geen verhoging HET WEER Kadars politie jaagt op gangmakers van verzet Minister Cats kondigt aan: Critiek op de houding der organisaties Wanhopige economische toestand maakt hulp van buiten nodig Verzoek om lening aan het Westen te wachten? Washington zal Moskous moeilijkheden in Oost-Europa niet uitbuiten Staatsburgers tweede klasse? Engelssprekende oplichter dupeerde drie winkeliers Het woord is aan Droog en zacht Voor de Stille Armen Vier doden bij ongelukken in het verkeer 71e JAARGANG No 139 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 19 DECEMBER 1956 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 291 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze Kamerverslaggever) Minister Cals heeft gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regering nieuwe salarisvoorstellen heeft gedaan aan de onderwijzersorganisaties op grond van een ruimere uitleg van het rapport van deskundigen, dat op 6 april werd uitgebracht. De nieuwe voorstellen gaan verder dan die, welke de vorige week werden verworpen al wijken ze nog ver af van hetgeen de onderwijzers willen. Omdat het georganiseerd overleg met die nieuwe voorstellen, waartoe zaterdag werd besloten, nog niet bekend was, kon de minister er geen nadere mede delingen over doen, maar hij was ervan overtuigd, dat de Kamer ermee zou in stemmen. De nieuwe salarissen zullen 1 januari 1957 ingaan met terugwerkende kracht. In het georganiseerd overleg zal voorts aan de orde worden gesteld een beloning van de bij-akten bij het lager onderwijs, zonder dat deze gepaard gaat met een verlaging van het basis-salaris, waarin sinds 1946 reeds een beloning voor twee bij-akten is begrepen. Aan de beloning zal echter een grens worden gesteld om „aktenjagerij" te voorkomen. De voorstellen bevatten ook „enige vergroting" van de hoofdenmarge. In antwoord op een opmerking van mevrouw Fortanier- De Wit (V.V.D.) zei de minister, dat het kabinet heelt besloten de voorgestelde verhoging van de wedden voor ministers en staatssecretarissen terug te nemen. voor hogere ambtenaren, die de regering heeft voorgesteld. De leraren staan nu ge lijk met een hoofdingenieur, maar in 1953 toen de lerarensalarissen met 16 percent werden verhoogd, is uitdrukkelijk vastge steld, dat hun salaris niet werd gekoppeld aan de rang van hoofdingenieur. Er is dus geen sprake van discriminatie. Waarom zou het salaris van een leraar De minister merkte op, dat de voorstellen van de A.N.O.F. tot grote repercussies zou den hebben geleid in de ambtelijke sector. De A.N.O.F.-vertegenwoordigers hebben verklaard, dat eerst de herziening der onderwijzerssalarissen tot stand moest komen, voordat een algemene commissie voor de gehele onderwijssector haar werk kon beginnen. Daarbij werd vergeten, dat er een bepaald verband tussen de salarissen onderling bestaat. De minister critiseerde de voorstelling van zaken zoals die de laat ste tijd door de onderwijzersorganisaties is gegeven. Er is een demonstratief congres gehouden, hoewel men wist dat nieuwe voorstellen op komst waren. Als de A.N.O.F. haar voorstellen aan de Kamer liet zien, zou wel blijken waarom zij voor de rege ring onaanvaardbaar waren, omdat ze op een verhoging van 30 a 40 percent zouden neerkomen. De minister keerde zich tegen de bewering dat het bij het onderwijs een chaos is. Er zijn naar verhouding minder vacatures dan bij andere beroepen en de animo voor het onderwijzersberoep daalt niet, maar neemt toe. Men moet zich wel realiseren, aldus de minister, dat een salarisverhoging van 13,50 per maand een bedrag van 8 mil joen vergt, hetgeen belastingverhoging nodig zou maken. Lerarensalarissen Minister Cals constateerde, dat in het Kamerdebat niemand heeft gezegd, dat de lerarensalarissen niet redelijk zijn. De grote grief van de leraren is echter, dat zij zijn uitgezonderd van de extraverhoging Drie ringen (f 9000) gekocht op ongedekte dollarcheques Drie Amsterdamse juweliers, twee in de Kalverstraat en een in de Reguliersbree- straat, zijn de dupe geworden van een En gels sprekende oplichter, in het bezit van een Amerikaans paspoort, die gisteren op ongedekte dollarcheques drie kostbare rin gen voor een totaal bedrag van circa negen duizend gulden heeft gekocht. De Amerikaan wilde ook nog inkopen doen bij een derde juwelier in de Kalver straat, doch deze vertrouwde de zaak niet en de koop ging niet door. Voorshands heeft de politie geen reden om aan te nemen, dat het hier een in burger geklede Amerikaanse militaire verlofganger betreft. Omdat de man zijn paspoort toonde aan de drie juweliers beschikt de recherche ook over zijn naam, althans die welke op het paspoort staat. Terstond heeft de politie op de gebruikelijke wijze de diverse ge gevens over de oplichter ook aan alle grensposten doorgegeven. ADVERTENTIE moeten worden vergeleken rnet dat van 'n hoofdingenieur? De gemiddelde salaris sen van de leraren liggen trouwens ver boven die van een hoofdingenieur. Zeer vele leraren geven meer lesuren. De aard van hun beroep geeft hun de kans meer te verdienen. Ook de duur van hun vakantie maakt een vergelijking niet mogelijk met een hoofdingenieur, die bovendien niet be hoeft te denken aan de salarissen, die de directeuren en onderdirecteuren van mid delbare scholen hebben, aldus de minister. Beter onderwijs is terecht een levensbe lang genoemd voor de toekomst van ons volk. Het onderwijs is ons kostbaarste goed en daar moeten wij veel voor over hebben, aldus de minister. Het bedrag van duizend miljoen gulden, dat op de begroting voor 1957 is uitgetrokken voor onderwijs, acht de minister echter redelijk in verhouding tot de rest. Verdere afschaffing van school geld zou alleen mogelijk zijn als er een extra-belastingverhoging tegenover staat en dat acht de regering niet verantwoord. Voor de scholenbouw zal in de komende jaren intensief moeten wordeh gezocht naar een oplossing van dit probleem. Met het beschikbaarstellen van een groter bedrag voor scholenbouw maakt men de bouw capaciteit niet groter. Napoleon: Er is geen macht ter wereld die niet ten gronde gaat. Burgemeester van Serooskerke over leden. Na een vrij langdurige ziekte is in de nacht van 17 op 18 december op 57-jarige leeftijd overleden de heer P. Dregmans, burgemeester en secretaris der gemeente Serooskerke (W.). cooccooocooocyoocx*»y VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist. Aan vankelijk weinig wind, later zwakke tot matige zuidelijke wind. In het zuid-oosten van het land iets kouder, elders weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Êccococx>cocxx>ax>3ocoocoococooooocooooccc<xxxooocoooo DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S (Van onze correspondent in Wenen) Over Hongarije gaat een nieuwe golf van arrestaties. In totaal zijn er de 'aatste dagen al ongeveer 600 per sonen gevangen genomen, waarvan 400 op grond van „illegaal bezit van wapenen". De overige 200 worden door radio-Boedapest misdadigers genoemd. In werkelijkheid zijn het echter politieke gevangenen uit de tijd van Rakosi, die door de revolu tionairen werden bevrijd. Alles wijst er op, dat de regering bang is voor een nieuwe poging tot opstand en daarom alle vooraanstaande verzets strijders achter slot en grendel wil zetten. De arrestaties worden doorgevoerd door de nieuwe politie, die in plaats is gekomen van de A.V.H., maar in feite werden zeer veel leden van deze gehate organisatie weer overgenomen. Als verontschuldiging voor dit optreden verklaart het communis tische partijblad „dat iedere staat een ze kere soort van sterke politie nodig heeft om het politieke systeem te verdedigen". Voorts zou deze nieuwe staatspolitie met kracht moeten optreden tegen organisaties, die de vlucht van Hongaren mogelijk ma ken en daaraan geld verdienen. Ook zou den er maatregelen nodig zijn om tegen een beginnende zwarte handel in deviezen op te treden. In de grofe industriebedrijven van Boe dapest, alsmede in de provincie, duurt het passief verzet voort. Daarnaast is het plan van de regering ondoorvoerbaar gebleven om „vrijwilligers" voor het werk in de ko lenmijnen aan te werven. Volgens radio- Boedapest is er aldaar geen huisvesting voor deze werkwilligen en bevinden de mijnen zich in een gevaarlijke toestand. De vakbonden hebben bovendien besloten om het systeem van de collectieve arbeidscon tracten, dat vanaf 1949 in zwang was, op te zeggen. Zelfs het personeel van de post sluit zich bij het passieve verzet aan, dèar -ie redering de postbodes met ontslag heeft "edreigd, wanneer zij niet binnen twee -lagen het werk hervatten. Om het geleden oroduktieverlies weer in te halen, heeft de regering de komende zaterdag en zondag tot normale werkdagen verklaard. Men verwacht echter niet. dat de arbeiders hier aan gevolg zullen geven, vooral niet omdat één van hun voornaamste eisen juist daarin bestond, dat de zondag als werkdag zou worden afgeschaft. Beschuldigingen Dinsdag heeft de Hongaarse regering aan de Oostenrijkse gezant te Boedapest een nota laten overhandigen, waarin wordt aangedrongen op de terugkeer van Hon gaarse staatsburgers naar hun land. Vol gens de nota „verijdelt" de Oostenrijkse re gering volkomen ongegrond het werk van de Hongaarse commissie voor de terugkeer van Hongaren, waartegenover zij andere staten de vrije hand laat om Hongaren voor slavenarbeid aan te werven...." Het tijdschrift „Mesjdoerodnaja Shish" („Inter nationaal Leven") uitgegeven door het mi nisterie van Buitenlandse Zaken te Moskou, beschuldigt in zijn jongste aflevering de Oostenrijkse regering er opnieuw van, dat zij de neutraliteit heeft geschonden en „ballons, wapens en oorlogsmateriaal" van uit Salzburg boven Hongarije zou hebben laten droppen. „Bijna onafgebroken zijn er van Oostenrijkse vliegvelden hele eskaders vliegtuigen naar Boedapest gestart, die bemand waren met honderden Hongaarse militairen en vroegere Horthy-officieren". In 90 vliegtuigen van het Rode Kruis zou men wapens hebben gevonden. Ofschoon deze beschuldigingen onzinnig zijn, zal de Oostenrijkse regering hiertegen toch moe ten protesteren, vooral om het aanzien van het Rode Kruis te verdedigen. Het tegenbe wijs zal overigens gemakkelijk kunnen worden geleverd. Condities WENEN, (United Press). Volgens be trouwbare berichten, die woensdag in We nen zijn ontvangen, bestaat de mogelijkheid dat bet communistische regime van Hon garije het westen om een lening van 400.000.000 dollar zal vragen teneinde het land van een economische ramp te redden. De berichten, afkomstig van economische deskundigen in de Hongaarse hoofdstad, meldden, dat het land niet verwacht dit be drag van Rusland of enig ander land in Oost-Europa te zullen krijgen. Volgens betrouwbare zegslieden in Boeda pest worden plannen uitgewerkt om weste lijke landen, de Verenigde Staten inbegre- G. A. Fr. Halsstr. ƒ3.Fam. R. ƒ5,D. C. R. 5,Pom en Frank 5,M. T. ƒ1,—; G. v. H. ƒ2,—; N. N. 20.—; Carla f2,50; fam. S.—S. ƒ2,50; N. N. f 2,50; J. M. M. ƒ5,—; H. W. v. H. ƒ5,—; A. B. ƒ3,—; N. N. II 2,50; J. L. 10,—; L. 5.—; N. N. 1,—; C. J. M. 25,—; Mevr. Vr. ƒ1,50; H. v. d. V. ƒ3,50; N. N. ƒ2.—; I. B. ƒ25,—; Ph. J. S. en Zn. ƒ50,Vermaat 75,D. N. 35, Mevr. E. J. C. de Vr. ƒ25,—; Dr. M. J. H. ƒ25,—; Mevr. M. A. H.—L. ƒ25,—: Dr. A. M. 15,—; C. W. 15,—; K. B. S. f 15.—; Mevr. M. V.—de V. >10.—; C. P.-S. ƒ10,—; E. V. R. D. 10,G. de V. en Co. 10.Bridge- pot J. M. J. T. 10,—; H. J. H. H. 10,—; F. M. S. ƒ7,50; A. P. S. 7.50; J. A. ƒ5,—; A. H. ƒ5,—; Mevr. T. T.—K. ƒ5.—; S. M. R. ƒ5,—; J. P. G. N. ƒ5,—; A. F. V. f5,—; Mevr. E. R. V.—V. ƒ5,—: Mevr. J. C. v. B.—V. ƒ5.—; P. B. ƒ5.—; A. J. B. ƒ5,—; A. W. B. —ten D. ƒ5,—; G. J. B. ƒ5,—; J. M. V. ƒ3,50; G. H. E. E. Jr. ƒ3,—; Dames G. J. H. S. en H. M. M. S. ƒ3,—; Mevr. R. ƒ3.—; P. v. d. S. ƒ3,—; Mei. H. W. T. f 2.50: F. Z. B. ƒ2,50; S. A. W. 2,50; J. v. D. ƒ2.50; Mej. A. S. ƒ2,50; K. de V. ƒ2,50: W. E. W. ƒ2.50; Mevr. M. L. L.—P. 2,50; F. J. A. B. 2,50; J. v. A.—de J. ƒ2.50; Mevr. T. v. W. te Z. 2,50: G. M. T. ƒ2,50; R. W. ƒ2.—. Dagtotaal 599,50. Tn het geheel is thans bij ons blad binnengekomen een bedrag van 10,574,53. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93 en Rijksstraat weg 2 te Haarlem of worden overgeschreven op onze postgiro 273107 onder vermelding „Voor de Stille Armen". Bij het Comité binnengekomen: Kousen- fabr. H„ N.V. 100,—; N. v. Br. Co. ƒ50,—; E. J. B.. N.V. f25,—: H. W.. N.V. 25.—; Ned. R. v. P., NV. ƒ25.—; C. A. Br., N.V. ƒ20,—; P. C. A. d. 1. P. Co., N.V. ƒ20,—; „U" N.V. ƒ10,—; Mej. J. G. Br. ƒ10,—; Gebr. W. Pharm. fabr. ƒ5,N. N. ƒ3.en in natura; S. R. winterjas en stropdas. pen, te polsen omtrent een dergelijke le ning. Men was het er over eens, dat aan een dergelijke stap een herschikking van het Hongaarse kabinet dient vooraf te gaan. Aan het kabinet zouden dan leiders van niet-communistische partijen worden toegevoegd. Vanwege de ernstige economische toe stand zouden de besprekingen tussen pre mier Janos Kadar en niet-communistische politici nog vóór Kerstmis beginnen. Uitgelaten begroetten deze tweedui zend Britse militairen hun „good old England" in de haven van Southamp ton, na maanden in het Midden- Oosten, vol commando's en tegen- commando's: landen, niet-landen, lan den, vuren, staakt-het-vuren, ingraven, ontruimen, blijven, toch ontruimen Hoe dan ook, zij zijn vóór Kerstmis thuis en dat maakt veel goed. Dinsdagavond is de 15-jarige H. N. van der Kooy, leerling-monteur te D i e m e n, die met een buurjongen kranten liep te bezorgen, op de Muiderstraatweg ter hoog te van de Merwedebrug door een auto aan gereden. Hij moet op slag dood zijn ge weest. Na het ongeluk zijn nog enkele an dere auto's over hem heengereden. De auto, die hem het eerst aanreed, werd bestuurd door de schaakmeester Lodewijk Prins. De auto reed zo snel, dat deze pas ruim honderd meter verder tot stilstand is gekomen. De wagen schepte de jongen, die vermoedelijk even geweifeld heeft bij het oversteken, met de bumper. Het slachtoffer werd over de wagen heengeworpen. Een volgende automobilist kon nog zo manoeu vreren, dat hij het slachtoffer slechts over de voeten reed. Enkele daarop volgende auto's echter hebben nogmaals over de jon gen heengereden. De 79-jarige wielrijder F. S. Kuipers uit Almelo is tegen een vrachtauto gereden. Hij liep daarbij ernstige verwondingen op. waaraan hij is overleden. Bij de Crailosebrug en de Witte Kruis- iaan bij Hilversum heeft een bestel wagen, bestuurd door de 38-jarige kantoor bediende K. S. uit Hilversum, de onver hoeds per rijwiel overstekende 64-jarige heer H. v. d. Burg aangereden. De man werd door de bestelwagen weggeslingerd en bleef meters verder op de weg liggen. Het slachtoffer overleed enkele minuten na het ongeval tengevolge van een sche- del basisfractuur. Op de Amersfoortseweg te Apeldoorn ter hoogte van de Langeberg is de 53-jarige automobilist J. Brugge uit Den Haag tegen een voor hem rijdende vrachtauto gereden. De heer Brugge werd bij de botsing zo ern stig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Zijn auto werd ernstig beschadigd. (Van onze correspondent in Washington) Vorige week werd in de hoogste Ameri kaanse regeringskringen overwogen een geneutraliseerd gebied in Midden-Europa te scheppen. Volgens de New York Times waren deze plannen zelfs goedgekeurd op het hoogste niveau der uitvoerende macht. Toen was de minister van Buitenlandse Zaken Dulles echter nog in Parijs voor de NAVO-conferentie. Op zijn eerste perscon ferentie na zijn operatie en na zijn terug keer uit Europa heeft Dulles krachtig tegenroer gegeven. Kennelijk is hij een tegenstander van de nieuwe koers, die som migen in Washington willen varen. Dulles verklaarde onomwonden, dat hij het op dit ogenblik onwaarschijnlijk acht, dat de ge opperde plannen tot een praktisch voorstel zouden leiden. Dulles is in het algemeen snel tot ingrij pen geneigd in diplomatieke zaken, doch ten aanzien van de Sovjet-Unie laat hij Gods water het liefst over Gods akker lopen. Hij hoopt dat de gang der geschiede nis vanzelf zal leiden tot onafhankelijkheid der satellietlanden en hereniging van Duits land. Pas wanneer deze twee grote veran deringen zijn tot standgekomen, zou Dul les de tjjd rijp achten voor herziening van de huidige militaire politiek. Dulles is der halve vierkant in oppositie tegen hen, die de militaire politiek willen wijzigen, juist teneinde hereniging van Duitsland, alsmede een grotere onafhankelijkheid der satelliet- landen te bereiken. Het is duidelijk, dat op het hoogste ni veau der Amerikaanse regering een fel debat is gevoerd over het toekomstig bui tenlands beleid. Toen Dulles wegens inge wandskanker werd geopereerd deden ge ruchten de ronde, dat hij zou aftreden, hetgeen een grote invloed zou kunnen heb ben op de buitenlandse politiek. Tot dus verre lijkt de wilskrachtige Dulles echter niet van zins zijn taak binnenkort neer te leggen. (Reuter/A.F.P.) Dulles heeft ver klaard dat overwogen wordt president Tito van Joegoslavië naar Washington uit te no digen voor een bespreking op hoog plan. De Verenigde Staten, zo zei hij, zijn niet van plan van de toestand in Oost-Europa gebruik te maken voor een campagne tegen de Sovjet-Unie. De Sovjet-Unie kan ervan verzekerd zijn dat Washington niet de wens koestert van de Oosteuropese satellie ten bondgenoten van de Verenigde Staten te maken. Ook ligt het niet in de bedoeling van Washington tegenover de Sovjet-Unie een groep vijandige staten op te stellen. De militaire verhouding tussen de Sovjet-Unie en het Westen is veranderd. Twee jaar ge leden kon de Sovjet-Unie rekenen op zeker 60 divisies van de satellieten. Het ziet er nu naar uit, dat de satellieten niet aan Rus sische kant zullen strijden en misschien zelfs de andere kant op zullen schieten. Maar al houdt men met deze toestand reke ning, aldus Foster Dulles, het Russische potentieel in Europa is zo groot, dat geen verzwakking van de NAVO-strijdkrachten kan worden overwogen, hetgeen nog niet wil zeggen, dat deze strijdkrachten niet enigszins „gestroomlijnd" zullen worden. Troepen blijven In antwoord op een vraag zei Dulles dat de Verenigde Staten geen hervatting van de koude oorlog wensen. Hij zei niet te weten van een plan om de sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in West-Euro pa te verminderen. Dulles zei dat de be- ADVERTENTIE trekkingen tussen de Verenigde Staten, Frankrijk en Groot-Brittannië ongetwijfeld beter zijn geworden door de besprekingen in en buiten de NAVO. Hij wilde niet zeg gen dat er helemaal geen schram meer is overgebleven. Als Israel en Egypte hun ge schil over de grenzen oplossen, zijn de Verenigde Staten bereid die grenzen te ga randeren. Naar aanleiding van de bespreking die hij een jaar geleden met Tito gehad heeft, zei Dulles, dat enkele voorspellingen van de maarschalk over de OostEuropese lan den inmiddels zijn uitgekomen. Naar zijn mening zou een bezoek van Tito aan Wash ington nuttig zijn. Geleidelijke ontwikkeling De verzekering van Dulles aan de Sovjet- Unie, dat de Verenigde Staten de Russische moeilijkheden in Oost-Europa niet zullen trachten te vergroten, is volgens Ameri kaanse fuctionarissen opzettelijk gegeven ter vermindering van de internationale spanning. Washington is van mening dat de toestand in Oost-Europa een nieuwe oorlog zou kunnen ontketenen als de Sovjet-Unie onder al te zware druk wordt gezet. Dulles liet duidelijk uitkomen, dat de Verenigde Staten de Sovjet-Unie als een geduchte tegenstander beschouwen. In Washington wordt gezegd, dat Dulles en zijn adviseurs van het State Department van oordeel zijn, dat de geleidelijke ontwikkeling van de Oosteuropese landen tot onafhankelijke sta ten zal worden versneld als aan de Sovjet- Unie ruimte wordt gegeven om compromis sen te sluiten. NEW YORK James Reston, de hoofd correspondent van de „New York Times" in Washington, heeft in zijn krant gezegd, dat het gevaar dat de opstand in Hongarije tot een grote oorlog uitgroeit „duidelijk" is en „erkend" wordt door de regering- Eisenhower. Volgens hem kan „de opstand in Hongarije overslaan op Oost-Duitsland en Polen, waarna de Sovjet-troepen zullen ingrijpen. Dit zou dan kunnen leiden tot een aanval op West-Berlijn, tot de tussen komst van West-Duitsland en daardoor tot een grote oorlog". Wij leven onder omstandigheden, die vaak en op vele gebieden aanleiding geven tot verwarring der geesten. Een der flagrantste voorbeelden daarvan - waar over wij het deze keer echter niet willen hebben - is de situatie in Hongarije, waar alle vrijheidsliefde wordt bestreden en onderdrukt onder de leus van„be scherming" van de vrijheid! Waar we het wèl over willen hebben, is een ander bedroevend voorbeeld van ver warring der geesten, dat in ons eigen land kan worden aangetroffen. Ook hier wordt de leus „bescherming van de vrijheid" aan geheven. En ook hier gaat het in werke lijkheid om een - zij het verkapte, zij het onbloedige, maar daarom niet minder ver werpelijke - aanval op de vrijheid, in wel ker naam de aanvallers beweren op te treden. Een vereniging, die zich „Vrede en Vrij heid" noemt, schijnt zich namelijk, naar haar daden te oordelen, tot taak te hebben gesteld, de vrede binnen de Nederlandse natie te verstoren en de vrijheid van haar staatsburgers te beknotten. Tot die con clusie zijn wij tenminste gekomen na de ontvangst van een tweetal circulaires, waarin ons - uiteraard ongevraagd - lijsten van namen van bepaalde organisaties en personen werden verstrekt. De organisaties werden door de vereniging, blijkbaar op grond van door haarzelf aangelegde maat staven. „communistische mantel- en neven organisaties" genoemd. De personen wer den ons beschreven als „een groep mensen, die, hoewel zelf niet communistisch, het communisme steunt" op grond van het feit dat deze lieden (onder wie zich voor aanstaande predikanten, geneesheren, amb tenaren, leraren en kunstenaars bevinden) herhaaldelijk hun sympathie zouden heb ben betuigd met „vredesacties", waarin de communisten een overheersende rol spelen. De vereniging „Vrede en Vrijheid" han delt daardoor precies naar het weinig il lustere voorbeeld van de Amerikaanse senator MaeCarthy, wiens uiteindelijk fiasco haar niet schijnt te hebben afge schrikt. Ook MaeCarthy publiceerde lijsten van organisaties en personen, die volgens hem rechtstreeks, zijdelings of soms maar heel in de verte iets met het communisme te maken hadden. Zijn optreden leidde zelfs tot het verschijnen van geregelde publica ties. uitsluitend gewijd aan het bekladden van de goede naam van mensen die, vaak zonder dat daarvoor enig concreet bewijs kon worden geleverd, van communisme werden beschuldigd. Verscheidene van de aldus beschuldigden hadden nooit iets met het communisme uitstaande gehad. Maar hun protesten werden genegeerd. Het en kele feit dat hun naam in de bewuste publicaties voorkwam was in vele gevallen voldoende om hun ontslag uit ambt of be trekking te bewerkstelligen en te verhin deren dat zij bij een andere werkgever, op welke wijze dan ook, hun brood verdien den. Het is herhaaldelijk voorgekomen, dat zo iemand, na als een opgejaagd beest door de Verenigde Staten te hebben rondgedoold, tenslotte uit wanhoop en geestelijke of lichamelijke uitputting een eind aan zijn leven maakte. Dit door en door treurige voorbeeld nu moet de dames en heren van „Vrede en Vrijheid' inspirerend voor ogen hebben gestaan, toen zij hun jongste circulaire met de namen van 52 personen de wereld in zonden. Zij zeggen er niet bij: deze per sonen moeten geboycot, geroyeerd, ontsla gen of uit de gemeenschap gestoten wor den. Maar welke andere bedoeling kan het publiceren van een dergelijke „zwarte lijst" anders hebben? Het kan er slechts op ge richt zijn, de reputatie van die 52 mensen aan te tasten en hen te bestempelen tot staatsburgers tweede klasse, die niet op één lijn kunnen worden gesteld met de rest, van de Nederlandse natie. En waarom? Omdat deze mensen lid van de Communis tische Partij zijn? Neen. Omdat zij het Nederlandse staatsbestel willen onder graven? Neen. Omdat zij een gevaar voor hun medeburgers vormen? Neen. Alleen maar omdat zij hun sympathie hebben betuigd met vredesacties. waarin de com munisten „een overheersende rol spelen." Maar zelfs als het anders was, als de personen in kwestie wèl communistische partij-leden en belagers van de democratie zouden zijn geweest, dan nog zouden wij met de grootst mogelijke klem protesteren tegen dit afschuwelijke systeem van „zwarte lijsten", waartegen geen doeltref fend verweer bestaat. Want in wezen is dit systeem niets anders dan een geperfectio neerde vorm van laf „geroddel", van gees telijke gif-inspuitingen, waarbij, ondanks alle tegenspraak, toch altijd wel iets blijft hangen. Als er tegen bepaalde mensen gegronde beschuldigingen kunnen worden inge bracht, dient een werkelijk oprecht aan hanger van het democratische staatsbeste] een aanklacht tegen die personen in te dienen bij de daartoe wettelijk aangewezen gerechtelijke instanties. Daar kan de klacht in het openbaar al of niet waar worden gemaakt en daar kan de beschuldigde zich in het openbaar verweren. Maar het is op zichzelf uiterst óndemo- cratisch, medeburgers in het geniep te be kladden, zoals dit thans gebeurt. Zulke kostelijke begrippen als „Vrede" en „Vrij heid" behoorden bij de wet te worden be schermd tegen misbruik van deze aard. Simon Koster ADVERTENTIE BARTEUORrSSTR. HAARLEM V IEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM. T4L 717162 MOTOR - BROMFSPTRPfP pr»iNG

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1