DE MOOIJ en Zoon r Panda en de olie^maönaat Chefarine.4 Ongewoon zacht weer Pineau stelt voor Hongarije te neutraliseren Televisiespecialisten Nasser negeert uiterste Britse concessie aan de UNO I Mendès-France zinspeelt op Russisch- Amerikaanse verstandhouding Radio geeft donderdag Bergers van de marine krijgen UNO- armband en burgerkleding Wereldnieuws ZccU ió Itet zo Mutaties J Marcinelle met KIR AS en karpetten koopt. U kwaliteit vraag deze wy ers - merkkarpetten Laatste lichamen uit rampmijn opgehaald Onderzoek tegen Ruslan Abdulgani geëindigd Londen zoekt contact met aartsbisschop Makarios Bende-activiteit in Zuid-Minahassa VULPENNEN Reeds omstreeks 150.000 Hongaren gevlucht Voorstel van Pineau voor neutraal Hongarije Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Faillissementen WOENSDAG 19 DECEMBER 1956 (Van onze correspondent in Parijs) De Franse Tweede Kamer is gistermor gen begonnen met de lang verbeide debat ten over de buitenlandse politiek van de regering-Mollet, die morgen, vermoedelijk met een nieuwe vertrouwenskwestie, zullen worden besloten. Zes zittingen waren voor de discussies, waarvoor ruim twintig spre kers zijn ingeschreven, uitgetrokken en de voornaamste onderwerpen, die behandeld worden, zijn: Hongarije, de Suezkwestie, Algerije en de Europese integratie. Op geen van al die punten staat de regering, en minister Pineau in het bijzonder, sterk. Bijna nergens valt een vaste lijn te ont dekken, behalve misschien in Algerije, waar gunstige resultaten echter zijn uit gebleven. Mollet zal alle onderwerpen wel in één vertrouwensvotum onderbrengen, zodat het meer dan waarschijnlijk is, dat hij deze week opnieuw het vertrouwen van het parlement in de wacht kan slepen. De ochtendzitting was gisteren aan de Hongaarse tragedie gewijd. Tegen de ver wachting in wendden de communisten, die in volle getale aanwezig waren, om aan een tweede uitbarsting van algemene af schuw te ontkomen, volmaakte onverschil ligheid over dit agenda-punt voor. De de zomer gelijktijdig hadden geweigerd Nasser's Assoean-project te financieren. Ook in andere omstandigheden lijkt er tus sen de twee grootste landen een stilzwij gende overeenkomst te bestaan het wankele evenwicht in de wereld in stand te houden. Toen Groot-Brittannië en Frankrijk, zon der overleg met de andere landen, en met de Verenigde Staten in het bijzonder, hun actie tegen Egypte ontketenden, konden zij niet anders verwachten, dan dat zij zowel de Russen als de Amerikanen tegen zich in het harnas zouden jagen. Mendès France zei de verbazing van Mollet en Pineau niet goed te begrijpen over een ontwikkeling, die van tevoren was te voorspellen. Mendès France waarschuwde tegen een herhaling in de Algerijnse kwestie en wekte de rege ring opnieuw op onverwijld politieke her vormingen in dit land in te voeren, al vorens in de UNO een nieuw eenheidsfront tegen Frankrijk zou worden opgericht. Vandaag komen Pineau en Mollet ver moedelijk uitvoeriger aan het woord en in politieke kringen is men in hoge mate benieuwd nadere mededelingen over Hon garije en Algerije te vernemen. (AFP) Frankrijk heeft tot dusver 8000 Hongaarse vluchtelingen opgenomen, welk getal tegen het einde van het jaar tot 10.000 zal zijn toegenomen. Openbare col- !?!Ü!1..la_Z!?_^n„,krantjeS °f dGden hun lectes en inzamelingen leverden 300 mil joen franc (3 miljoen gulden) en goederen ter waarde van 2 miljard franc (20 miljoen gulden) op. correspondentie af. Aan het einde van de ochtend besteeg minister Christian Pineau de tribune om de sprekers te beantwoorden. Hij opperde het denkbeeld Hongarije naar Oostenrijks voorbeeld te neutraliseren. Het leek of Pineau deze suggestie, die eigenlijk van de rooms-katholieke oud-minister Buron af komstig is, spontaan naar voren bracht, maar men meent te weten, dat Frankrijk de andere grote westelijke mogendheden over de eventuele neutralisatie van Hon garije wil polsen en indien ook de Russen er voor te vinden zijn, biedt dit misschien een mogelijkheid tot een aannemelijke regeling. De gedachte van een neutralisatie komt bovendien overeen met de oplossing in diezelfde geest voor heel Midden-Europa waarvan vooral in de Amerikaanse kranten veelvuldig sprake is. Briljante analyse In de middagvergadering kwam de Egyp tische kwestie aan de orde en toen kreeg de regering harde noten te kraken. De spits van de critiek werd door Pierre Mendès France afgebeten, die na een briljante analyse van de internationale situatie Mol let en Pineau scherpe verwijten deed, om dat zij zich zowel ten aanzien van Egypte als van Algerije in de schatting van de krachtsverhoudingen in de wereld hadden misrekend. Mendès France merkte op, dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie van ADVERTENTIE GEDIPLOMEERDE Kruisweg 64 - Tel. 19019 RADEN U TEN STERKSTE AAN: koopt bij een vakman, voorkomt ergernis en teleurstelling. Eigen werkplaats - 24 uur service Dat zijn uw beste garanties. ADVERTENTIE YOEROEK v''r f>« V a -Ir'-V? uijiiiiiuuiiiiiimiiiiiiiiiin onder internationaal keurmerk Levering via Uw woninginricnter HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Utrechts stedelijk orkest. 12.00 Angelus. 12.03 Instru mentaal Octet. 12.25 Voor de plattelanders. 12.35 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.38 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Piano. 13.45 Platen. 14.00 Promenade-orkest en omroepkoor. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Strijkkwartet. 15.35 Platen. 16.00 Kerstwij- dingsdienst. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Pla ten. 17.40 Koersen. 17.45 Klassieke muziek. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief, causerie. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 22.00 Tijdschriftenkroniek. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, causerie. 11.15 Theaterorkest en solist. 11.45 Nederlanders in Nieuw Zeeland, causerie. 12.00 Twee piano's 12.25 In 't spion netje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Marie An toinette, hoorspel. 14.50 Viool en piano. 15.20 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voor dracht. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld. Terugblik op het Rembrandt- jaar door Ton Koot. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Amusementsmuziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Cabaret. 19.25 Westindisch orkest. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerorkest en soliste. 21.05 Het Bal boekje, hoorspel. 22.40 Journaal. 22.50 Sport- actualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 Onze buitenlandse corres pondenten melden. 23.2523.55 Jazzmuziek. TELEVISIE (N.T.S., V.A.R.A.) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Spie gel der Kunsten. 20.40 Jubileumreceptie De Ramblers. 21.25 Opmars der atomen, docu mentaire. 21.35 Cabaret. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.11 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Klankbeeld. 15.30 School radio. 15.45 Orkest-concert. 16.30 Kamermu ziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Kinderliederen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Zang en piano. 20.35 Verzoekprogramma. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.10 Internationale Radio-Univer siteit. 22.30 Koorzang. 22.45 Platen. 22.55 23.00 Nieuws. (Van onze correspondent in Brussel Uit de rampmijn Bois du Cazier te Mar cinelle worden deze dagen de laatste lij ken van de slachtoffers naar boven ge haald. De lijken zijn vaak onherkenbaar. In tegenstelling met een verspreid gerucht is de Nederlander Jan Stoom nog niet te ruggevonden. Dinsdag zijn een Belg en een Italiaan naar boven gehaald. Men ver wacht thans definitief het rapport van de commissie van experts tegen eind januari. De experts zijn in de mijn afgedaald op een diepte van 1035 meter. Zij onderzoch ten de werking van de luchtpijpen, die weer functioneren. Het is nog steeds niet bewezen, waarom de brand zo'n fantasti sche snelle uitbreiding heeft genomen. Volgens de algemeen aanvaarde thesis heeft de brand, veroorzaakt door kortslui ting, toen de kabel van de elektrische lei ding door het kolenwagentje werd door geknipt, voedsel gevonden in de olieleidin- gen, naast de elektrische kabels. Maar het is ook mogelijk, dat de brand werd gevoed door het in de onderste galerijen aanwezi ge mijngas. Bois du Cazier is namelijk één van de mijnen van de zogenaamde derde categorie, wat betreft het gevaar van mijn- gas. De bevindingen van de experts worden medegedeeld aan de speciale commissie, ingesteld door de Hoge Autoriteit der Ko len en Staalgemeenschap, welke momen teel te Luxemburg een nieuw ontwerp van reglement voor de veiligheid in de kolen mijnen der zes landen redigeert De mijn zelf is tenminste voor een jaar buiten be drijf gesteld en het is momenteel nog niet zeker, of men ooit nog een mijnwerker in die rampmijn zal laten afdalen. De arbei ders van Bois du Cazier hebben werk ge vonden in de andere mijnen in en rond Chableroi. DJAKARTA (A.N.P.) De Indonesische procureur-generaal Suprapto heeft ver klaard, dat het onderzoek tegen de minister van Buitenlandse Zaken Ruslan Abdulgani, met het oog op de tegen hem ingebrachte beschuldiging betrokken te zijn bij een corruptieschandaal, woensdag zal zijn vol tooid en dat hij zeer spoedig aan de rege ring verslag zal uitbrengen. Intussen heeft de uitvoerende raad van van de nationalistische partij, waartoe minister Abdulgani behoort, woensdag ver klaard te menen, dat de minister niet bij een corruptieschandaal betrokken is, doch „dat het recht zijn beloop moet hebben". De raad drong er bij de procureur-generaal op aan de resulaten van het onderzoek ten spoedigste bekend te maken en „dienover eenkomstig gerechtelijke stappen te nemen". UNO-functie voor Nederlander Dinsdag heeft de UNO-Assemblée een entwintig leden van de commissie voor in ternationaal recht gekozen. De ambtster mijn is 5 jaar en gaat 1 januari 1957 in. Tot de gekozenen behoort de Nederlander mr. dr. J. P. A. Frangois, secretaris-generaal van het permanente hof van arbitrage. (Van onze correspondent te Londen) Vandaag zal Lennox Boyd, de Britse minister van Koloniën, in het Lagerhuis het nieuwe plan voor een grondwet voor Cyprus onthullen. Een verrassing is, dat de regering contact opneemt met de ver bannen aartsbisschop Makarios. Een hoge Britse ambtenaar is naar de Seychellen- eilanden onderweg voor besprekingen met de aartsbisschop, die het hoofd is van de Griekse orthodoxe kerk op Cyprus en die er door de Britse regering van wordt be schuldigd tevens de leider van de opstand te zijn. Het plan om Makarios te polsen volgt op Lennox Boyds besprekingen in Athene en Ankara. De Griekse regering heeft gezegd, dat Griekenland geen rege ling inzake Cyprus kan aanvaarden, wan neer Makarios niet wordt vrijgelaten. In het Britse plan worden concessies gedaan aan de Cyprioten, met handhaving van waarborgen voor de Turkse minderheid. Het hoofddoel van het contact met Maka rios is om na te gaan, of hij bereid is de terreur te doen staken, anders kan het plan niet worden uitgevoerd. (Reuter). - De Britse gouverneur van Cyprus, Sir John Harding, heeft de in trekking van enkele noodmaatregelen aan gekondigd. De lijfstraf voor jongens bene den de achttien jaar wordt afgeschaft. Collectieve straffen en boeten worden niet meer opgelegd. Er zullen geen publiciteits- bedrijven meer worden gesloten zonder opgaaf van redenen. De gouverneur hoopt hiermee te bereiken, dat de voorgestelde grondwet gunstiger zal worden beoordeeld. De strijd tegen de opstandelingen zal met dezelfde kracht worden voortgezet. Boven dien zullen 25 politieke gevangenen wor den vrijgelaten. DJAKARTA (ANP) Blijkens woens dag in Djakarta ontvangen berichten heeft een bende, die deel uitmaakt van „Het le ger van verdedigers van het recht" het district Motaling, in het zuidelijk deel van de Minahassa (Noord-Celebes), bezet. Burgerambtenaren van het leger zijn, uit vrees voor het optreden van de bende, naar het nabij gelegen Amoerang gevlucht. (Van onze correspondent in Londen) Met een bloedend hart heeft de Britse marine er in toegestemd de opvarenden van de Britse bergingsvloot in Port Said in burgerkleding te steken en IJNO-arm- banden te geven. Verder dan deze conces sie is de Britse regering niet bereid te gaan, want de UNO krijgt geen Britse schepen zonder Britse bemanning, al zou dat ook betekenen dat de vrijmaking van het Suezkanaal veel langer zal duren. Een bijkomende moeilijkheid is, dat de bur gerbemanningen, die de helft van de op varenden der Britse bergingsvaartuigen in Port Said vormen, weigeren aan het werk te blijven onder UNO-toezicht, zelfs wan neer president Nasser zijn toestemming geeft. Zij eisen betere bescherming tegen aanvallen van terroristen en betaling vol gens een bonus-systeem. Totnutoe is de Britse admiraliteit nog niet in staat ge weest beide verlangens in te willigen. En kele van de 180 burger-bergers hebben er reeds de brui aan gegeven. De Britse re gering heeft opnieuw bij secretaris-ge neraal Hammarskjoeld aangedrongen op een snelle beslissing, aangezien de laatste Britse en Franse troepen op het punt staan Port Said te verlaten. Twee conservatieve Lagerhuisleden heb ben een motie ingediend, waarin gebrek aan vertrouwen wordt uitgesproken in de chef van de bergingsoperatie van de UNO, de Amerikaanse generaal Wheeler. Labour voegde hieraan twee amendementen toe. In het eerste wordt vertrouwen in de generaal uitgesproken en in de tweede worden de aanvallen op UNO-personeel betreurd. Geen haast In. Londen beseft men, dat zolang Nas ser de UNO aan zijn zijde heeft, hij geen haast maakt het kanaal te openen, al kost het Egypte geld. Nasser neemt een cor recte houding aan tegenover de UNO, om dat zij hem helpen de Brits-Franse troepen uit Egypte weg te krijgen. Zodra zij hun hielen hebben gelicht, zal Nasser zich zo snel mogelijk van het UNO-leger willen ontdoen. Londen hoopt dat Hammarskjoeld bijtijds gedaan zal krijgen, dat de Brits Franse bergingsvloot zal worden gebruikt. Nasser zou echter niet bereid zijn de Brits-Franse schepen buiten Port Said te laten opereren. (Reuter, AFP) De correspondent van het Belgische persbureau „Belga" heeft in officiële Egyptische kringen vernomen, ADVERTENTIE Alle eerste klas merken in grote sortering voorhanden. Garantie op elke vulpen. Ruilen toegestaan. Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 dat Egypte de voorwaarden voor het ge bruik der Britse bergingsvaartuigen nooit zal aanvaarden. Enkele andere voorwaarden zijn, dat het Britse en Franse personeel van de ber gingsvloot de volledige internationale sta tus van de UNO krijgen, de bergingssche pen vrij door het Suezkanaal mogen varen en dat men bij het werk gebruik mag ma ken van de weg langs het kanaal. Voorts mag men aan boord lichte wapens voor zelfverdediging hebben, doch de zwaardere wapens moeten van boord verdwijnen. De UNO beschikt over een vloot van on geveer dertig bergingsschepen met 600 duikers en technici die binnen 24 uur na het vertrek van de Britse en Franse mili tairen met de vrijmaking zal beginnen. De UNO-vloot zal veertien Nederlandse, vijf Deense, vijf West-Duitse, vijf Italiaanse, een Zweeds en een Belgisch schip omvat ten, die door een Nederlandse en een Deense bergingsmaatschappij gecharterd zijn. Het kanaal zal in drie fazen worden vrijgemaakt. Volgens de jongste gegevens zijn tot dus ver in totaal 143.341 vluchtelingen over de grens gekomen. Reeds 68.400 van hen zijn naar andere landen overgebracht. De Hon gaarse pers heeft dinsdagmorgen voor het eerst cijfers van de exodus der Hongaren naar het buitenland bekendgemaakt. Op 17 december zouden reeds 151.000 Hongaren gevlucht zijn, van wie 67.000 nog in Oos tenrijk zijn. Het internationale Rode Kruis is dinsdag in Boedapest begonnen met de uitreiking van 100.000 voedselpakketten, inhoudende elk twee weekrantsoenen aan mensen, die geen woning meer hebben en aan gezinnen, waarvan de kostwinners tijdens de gevech ten gedood of gewond zijn. PARIJS, (Reuter) De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, heeft in de nationale vergadering gezegd, dat Hongarije een gegarandeerde neutrali teit moet krijgen, zoals Oostenrijk. Dit ini tiatief kwam voor buitenlandse diplomo- tieke waarnemers als een verrassing. Pineau is van plan, zo wordt vernomen, hierover met Amerika en Engeland van ge dachten te wisselen. Hij wil gezamenlijk met de Sovjet-Unie over dit voorstel onderhandelen. Het biedt volgens hem de mogelijkheid Hongarije zijn vrijheid te hergeven, zonder dat de Sovjet- Unie bang hoeft te zijn voor internationale gevolgen. Radio-Moskou heeft in een Hongaarse uitzending het debat in de Franse nationale vergadering over Hongarije „ongeëvenaard in de geschiedenis", genoemd en gezegd dat „het een grove inmenging in de aangelegen heden van- een- andere staat betekent. De afgelopen nacht trok een oud front worden hervat en blijven de temperaturen langzaam in oostelijke richting over ons de eerstkomende dagen boven normaal, land, hetgeen in de kustprovincies plaatse lijk nog wat lichte regen veroorzaakte. Na WEERRAPPORTEN de frontpassage klaarde het daar flink op met het gevolg, dat de temperatuur er tot omstreeks 2 graden daalde. Hierbij ontstond in de aanwezige voch tige lucht op uitgebreide schaal mist, die zich vanochtend wist te handhaven. Tussen IJsland en Groenland is een nieuwe depressie ontstaan, waarvan het optrekt. In verband hiermede zal de aan- 20 december Zon op 8.47 uur, onder 16.32 uur. Maan op 20.26 uur, onder 10.26 uur. Maanstanden 24 dec. 1 jan. 11.10 uur 2.13 uur laatste kwartier nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 19 december Hoog water: 4.32 en 16.45 uur. Laag water: 0.07 en 12.30 uur. Donderdag 20 december Hoog water: 5.16 en 17.33 uur. Laag water: 0.54 en 13.18 uur. (De temperatuur is van 60 M hedenmorgen 7 uur, de - s neerslag van de laatste 2. 24 uur.) So O O - 5 u O zS Stockholm zwaar bew. wzw 4 0,3 Oslo onbewolkt wzw -1 3 Kopenhagen zwaar bew. nw 6 3 Aberdeen zwaar bew. zzo 2 0 Dublin licht bew. z 6 0 Londen mist windst. 3 0 Brussel geheel bew. windst. 7 0 Parijs mist nno 2 0 Bordeaux licht bew. zzo 4 0 Grenoble onbewolkt wzw -2 0 Nice zwaar bew. nnw 9 0 Berlijn nevel zzw 2 0 Frankfort nevel windst. -4 0 München mist windst. -5 0 Zürich mist windst. -6 0 Genève mist nw 0 0 Locarno onbewolkt windst. -4 0 Wenen nevel windst. -0 0 Innsbruck onbewolkt wzw -7 0 Rome mist ono 0 0 Mallorca onbewolkt zzw 2 5 Amsterdam mist windst. 2 1 Ypenburg dichte mist windst. 3 l Vlissingen mist verand. 4 1 Eelde mi.t zw 4 0,3 De Bilt dichte mist windst. 4 0,1 Twente dichte mist windst. 5 0 Eindhoven geheel bew. windst. 7 0 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. O 7 0 1. Op een goede dag ging Panda maar weer eens zoeken naar een nette betrek king met goede vooruitzichten. Hij zocht en hij zocht, en een lange tijd was al dat zoeken vergeefs maar toen kwam hij bij toeval terecht in de Druïlstraat en daar werd zijn aandacht getrokken door een groot biljet, dat op de deur van een kan toorgebouwtje was bevestigd. „De Firma Webberag en Muizenis zoekt voor direct een keurige allerjongste bediende" zo stond er. „Vriendelijke behandeling, laag loon, pensioen over vijftig jaar". „Kijk eens aan dat is nét iets voor mij!" dacht Panda en hij wilde juist naar binnen stappen om zijn diensten aan te bieden, toen een toevallige voorbijganger hem vriendelijk aansprak. „Ei, ei!" riep deze. „Wie hebben we daar? Is dat niet mijn klein leerlingetje Panda? Mundus Picco- lino! riep reeds de klassieke wijsgeer, wan neer hij tot uitdrukking wilde brengen, dat de wereld toch maar klein is! En waart gij nu van zins, ventje, om op gindse betrekking te solliciteren? Ach bezint toch eer gij begint!" „Oehdag Joriszei Panda zwakjes want in deze voorbijganger had hij Joris Goed- bloed herkend een persoon, waar hij eigenlijk liever geen omgang mee had. „Waarom zou ik hier niet solliciteren? „Omdat ik toevallig juist zélf een flinke assistent zoek, baasje! Ik kan u een schit terende positie aanbieden, met hoog loon„En dan later gevangenisstraf inplaats van pensioen! Nee ik wil nooit meer een betrekking van jou!" sprak Pan da resoluut, terwijl hij zich naar de deur van de firma Webberag en Muizenis wendde. ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge leerden hebben vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te metenDaarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep beter dan elk middel afzonderlijk. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. Winterhulp. In Oost-Duitsland zullen spe ciale postzegels met de opdruk „Help socialistisch Hongarije" en „Help Egyp te" uitgegeven worden. Koudegolf. In het noorden van Portugal heerst een koudegolf. In het gebied van Braganca hebben uitgehongerde wolven vee aangevallen. Kerstboodschap. De Kerstboodschap van Paus Pius XII zal dit jaar niet zoals gewoonlijk op 24 december, maar op 23 december door de radio worden uitge zonden. Gescheiden. Te Bethesda in de Amerikaan se staat Maryland is een Siamese meis jestweeling van vier maanden door een operatie gescheiden. De toestand van de tweeling is bevredigend. Geheim. De Westduitse minister van De fence Strauss heeft verklaard, dat de NAVO-landen de vorige week te Parijs zijn overeengekomen, geheime inlich tingen te zullen uitwisselen over de ont wikkelingen in het Sovjetblok. Waarschuwing. Autoriteiten van de Lon- dense gezondheidsdienst zullen een waarschuwing aan jonge mensen uilge ven waarin wordt gewezen op de mo gelijkheid van longkanker door over matig roken. Voor volwassenen stelt de Londense graafschapsraad een pamflet op tegen het kettingroken. Ongerust. De Britse ambassadeur in Ier land, Sir Alexander Glutterbuck, heeft op het Ierse ministerie van Buitenland se Zaken in Dublin een nota overhan digd, waarin de Britse regering haar ongerustheid uitspreekt over de her nieuwde activiteit van de Ierse natio nalisten in Noord-Ierland. Hoogte. De Amerikaanse luchtmacht zal in het voorjaar van 1957 met een ballon trachten een hoogte te bereiken van 32 kilometer, aldus melden de Kopenhaag- se bladen. Een van de twee ballonvaar- ders zal daartoe de gondel met een pa rachute verlaten, waarna de ander zal trachten de ballon op die grote hoogte te krijgen. Tranen. De gewezen leider van de West duitse contraspionage dr. Otto John brak in tranen uit toen zijn verdediger het federale oppergerechtshof te Karls ruhe om vrijspraak verzocht. De open bare aanklager dr. Max Gilde verzocht het hof nogmaals mild te handelen en hem tot niet meer dan twee jaar dwang arbeid te veroordelen. Brug. Japan is met algemene stemmen door de UNO-Assemblée als tachtigste lid toegelaten tot de UNO. De Japanse minister van Buitenlandse Zaken Sjige- mitsoe gaf uiting aan het verlangen naar vrede van zijn land en verklaarde, dat Japan, „een land, waar de oostelij ke en westelijke beschavingen zich met elkaar vermengen, zich zal inspannen een brug tussen oost en west te vor men". Rode Kruis. De president van het West duitse Rode Kruis, dr. Weitz, zal in januari op uitnodiging van het Russi sche Rode Kruis een bezoek aan Mos kou brengen en trachten nieuws te ver zamelen over het lot van tienduizenden Duitsers die nog in Rusland moeten verblijven. Bovendien zal dr. Weitz spreken over de repatriëring van 80.000 Duitsers, die de Russische regering als Russische staatsburgers beschouwt. Johannesburg. In Zuid-Afrika zijn weer twee personen gearresteerd, beschul digd van verraad. In de afgelopen nacht vormde zich een lange rij wagens voor de Drill Hall in Johannesburg waar de verdachten vandaag zullen verschijnen bij de opening van het vooronderzoek. Er zijn tweehonderd plaatsen gereser veerd voor het publiek. De politie heeft demonstraties of optochten verboden. Gebroken. De Russische veiligheidsdienst heeft een Amerikaanse spion geai'res- teerd die via Turkije naar de Sovjet- Unie was gekomen, zo meldt het offi ciële Sovjet-persbureau „Tass" De man, Rem Petrovitsj Moroz, heeft zich bij de Sovjet-autoriteiten gemeld en bekend, dat hij in opdracht van de Amerikaanse geheime dienst belangrijke militaire in lichtingen moest verzamelen. Moroz zal niet vervolgd worden, omdat hij geheel met zijn verleden gebroken heeft, aldus „Tass". Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 17 december ge ëindigd het faillissement van: W. H. A. Re vers, aannemer te Haarlem, Kamerlingh On. nesstraat II Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. F. M. Oberman te Haarlem. HEBBEN WE op deze plaats al eens op gemerkt, dat het woord „mutatie" dè grote toverformule van onze tijd is? Zo neen, dan wordt het hoog tijd dit magische woord eens onder uw aandacht te bren gen; zo ja, dan kan het toch geen kwaad nog eens belangstelling voor deze formule te wekken. Zoals bekend, worden onder mutaties in de biologie verstaan verande ringen die optreden in de chromosomen (dat zijn de dragers van erfe lijke eigenschappen die zich in f de celkernen bevinden), waar door veranderingen van erfe lijke eigenschappen kunnen optreden. Na een mutatie treedt dus een nieuwe vorm op die dan in een of meer erfe- V lijke eigenschappen van de oude vorm verschilt. Het optreden van mutaties is het uitvoe rigst bestudeerd bij de bananenvlieg, die zich een onsterfelijke naam heeft bezorgd door voor allerlei mutaties te zorgen, waardoor een nageslacht kon ontstaan met korte lichamen, weinig beharing; lange lichamen, veel beharing; korte poten, lang lichaam; en noemt u alle mogelijke varian ten verder zelf maar op. Het waren en ble ven echter allemaal bananenvliegen, zij het dan dat de mutanten in uiterlijk van elkaar konden verschillen. We kunnen dit belangrijke onderwerp helaas niet verder uitpluizen, want we moeten ons houden aan het vraagstuk dat voor vandaag op het menu staat; dat was de toenemende resistentie die levende or ganismen tegen vergiften en dergelijke vertonen. Welnu, dit hoogst merkwaardige probleem werd door sommige onderzoe kers (in het bijzonder in Amerika) in een handomdraai opgelost. De grotere weer stand van bacteriën of insecten tegen de bestrijdingsmiddelen die de mens op deze dieren en organismen uitstortte, was een gevolg van mutaties, waardoor een erfe lijke immuniteit was opgetreden! Klaar. Daar viel aanvankelijk niet veel legen te zeggen, want bewijs maar eens het tegendeel wanneer je niet eens weet wat er eigenlijk is gebeurd. Er was inderdaad bij herhaling geconstateerd, dat bacteriën die met vergif worden bewerkt steeds min der iiatbaar bleken voor de uitwerking van die. oorspronkelijk dodende, stoffen. Ook was proefonder vindelijk aangetoond, dat ver anderingen in de chromosomen tevens veranderingen van de erfelijke eigenschappen kon den teweegbrengen. Maai kon het één zonder verder bewijs uit het ander worden ver klaard? Serieuze onderzoekers meenden van niet, de oppervlakkigen dachten van wel, en strooiden inmiddels hun opvat tingen uit in allerlei populaire geschriften die zich daarvoor leenden. Tot Hinshelwood vlak na de laatste oor log aantoonde, dat de mate waarin bacte riën zich aan het vergif aanpassen, geheel afhankelijk is van de sterkte van het ver gif. Bovendien bleek de resistentie niet blijvend, want werden de bacteriën over- geënt naar een kuiture zonder vergif, dan werd de resistentie verzwakt. Dit alles is volkomen in strijd met de mutatietheorie, die sprongsgewijze en erfelijke aanpassing veronderstelt. Conclusie: de toversleutel past niet: de mutatietheorie is ontoerei kend ter verklaring van dit ingewikkelde probleem. De toversleutel past trouwens in een paar andere sloten óók niet. Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2