Kerststollen NEUROTONIC Franka-Kerstbrood Roomboterstol Geringer bevolkingstoename dan in rest van Nederland Enige raadsleden protesteren tegen behandeling streekplan In Zandvoorts bouwplan-noord zullen 80 woningen verrijzen Haarlems Dagblad Jaarstatistiek Haarlem 1955 Restaurant Kiefer JCeistfoaad FRANKEN Raad zou niet tijdig zijn ingelicht Het Congres danst Rembrandt Fa B. A. Cassee en Zonen Het Congres danst Rembrandt uw ZENUWEN Amsterdamse Beurs Aanmeldingsformulier 11 Oorzaak ligt bij aanzienlijk vertrekoverschot Speciaal Kerstmenu Van den Hoff wederom snelschaakkampioen Burgerlijke Stand van Haarlem Bezoek filmavond bleef beneden verwachting GEMEENTERAAD ZANDVOORT LISSE „Looft den Heer" zong de „Messias" nuttige geschenken Ir. Roderkerk voor 't Nut over de Kennemerduinen Marionettenvoorstellingen voor Bloemendaalse jeugd niet verdovend maar genezend Bijdrage militaire tehuizen Humanistisch Thuisfront BENMEBROEK WOENSDAG 19 DECEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het behoort niet tot het terrein van de statistiek deze oorzaken aan een nauw keurige analyse te onderwerpen: de statistiek constateert slechts. Andere takken van wetenschappen, zoals bijvoorbeeld de sociografie, zullen op grond van de verkregen cijfers prognoses moeten maken en tot gevolgtrekkingen moeten komen. Toch bestaat de waarde juist van dit statistische overzicht hierin, dat het niet alleen wil consta teren in dorre cijfers, maar daarnaast, waar mogelijk, een toelichting geeft, die enige vermoedens rechtvaardigt en tot enige voorzichtige conclusies komt. Nu pas is verschenen de jaarstatistiek van Haarlem voor 1955, samengesteld door het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam. Zoals steeds is ook deze keer het deel, dat gewijd is aan de bevolking een overzichtelijk boekwerkje geworden, dat verdeeld is in een gedeelte bestaande uit tabellen en grafieken cn een gedeelte, dat de toelichting op de cijfers van die tabellen bevat. De toelichting is verdeeld in twee hoofdstukjes „Stand der bevolking" en „Loop der bevolking". De algemene indruk, die wij uit dit overzicht gekregen hebben, is de relatief kleine groei van de bevolking in Haarlem, die te wijten is aan verschillende oorzaken. Bij de stand der bevolking springt het eerst in het oog, dat het vrouwenoverschot in Haarlem vergeleken bij 1954, iets is toe genomen. Voor wie dit prettig vinden, of ongerustheid voelen, zij opgemerkt, dat het hier maar om een zeer geringe toename gaat. Op iedere honderd mannen waren op 31 december 1954 107,3 vrouwen en een jaar later 107,4. Deze toeneming moet trou wens voornamelijk worden gezocht in de leeftijdsgroep van 45 jaar en ouder, want in de beide leeftijdsgroepen van 0—20 en van 2045 jaar is het vrouwenoverschot afgenomen. Wel een teken, dat wij in Haarlem langzamerhand naar een even wicht tussen het aantal mannen en vrou wen toegaan. Ofschoon deze tendens na tuurlijk ieder jaar opnieuw weer een ver andering kan ondergaan. Een ander belangrijk aspect van de Haarlemse bevolkingsstatistiek is de ver oudering van de bevolking. Deze blijkt uit de statistiekcijfers nog steeds voort te gaan, hetgeen er misschien op kan wijzen, dat het in Haarlem en omgeving gezond wonen is Maar bij statistieken is het altijd onvoor zichtig snelle gevolgtrekkingen te maken. Zo ook in dit geval. De veroudering van de Haarlemse bevolking blijkt uit de percen tuele toeneming van de bevolking in de leeftijdsgroep van 45 jaar en ouder. In de leeftijdsgroep van 24—45-jarigen is een kleine teruggang waar te nemen en in de groep van 0—20-jarigen blijft de bevolking vrijwel constant. Vertrekoverschot De veroudering van de bevolking in Haarlem schrijft het Nederlands Econo misch Instituut voornamelijk toe aan de migratie. De tabel, die hierop betrekking heeft, wijst namelijk uit, dat de vertrek- overschotten bij de leeftijdsklasse jonger dan 45 jaar veel groter zijn, dan bij de klasse van 45 jaar en ouder. Enige cijfers mogen dit verduidelijken: in de jongste leeftijdsgroep bestaat een negatief migratie-saldo van 185 voor mannen en van 75 voor vrouwen tegen 69 en 51 in 1954. Bij de middelste leef- tijdsgroep bedraagt het negatieve-mi gratie-saldo 179 bij mannen- en 208 bij vrouwen, tegenover de cijfers 161 en 194 in 1954. In de oudste leeftijdsgroep tenslotte waren deze cijfers respectie velijk 77 en 118, waartegenover in 1954 bij de mannen een positief saldo van 8 bestond en voor de vrouwen een ne gatief van 76. Interessant zou zijn de invloeden na te gaan, die tot zulk een vertrekoverschot van de Haarlemse bevolking leiden. Deze in vloeden worden echter in de jaarstatistiek niet gegeven. Terecht overigens, want een studie op dit gebied behoort niet tot de taak van de statistiek, maar komt meer op het terrein van de sociografie. Bij de kerkgenootschappen is in 1955 ADVERTENTIE Zandvoort Tel. 3076 BEIDE KERSTDAGEN GEOPEND een SPECIALITEIT van 1000 gram 2.20 panmodel, luchtdicht verpakt, waardoor smaak en aroma lang bewaard blijven ƒ1.25 - ƒ2.40 Volgens een oud origineel recept bereid 5.60 Met zuivere amandelspijs gevuld. Iets voor fijnproevers Méér dan een halve toonaangevend. Voor de derde achtereenvolgende maal heeft J van den Hoff (H.S.G.) het kampioen schap 'snelschaken van Haarlem gewonnen en zich daardoor in het bezit gesteld van de door de Haarlemse Schaakkring uitgeloofde wisselbeker. De drie eerstaankomenden van beide groe- P In groep A: 1. J. v. d. Hoff (H.S.G.) 11 pun ten uit 15 partijen; 2. J. H. Verleur (V.AS.) na loting met 3. B. V. Becker (K.N.S.B.), b1negr0epPB:Tj. M. Post (V.V.G.A.) 8 uit 15 nartiien- 2 J. C. Andersen (H. S. G. na loting met 3. J. A. Jonckbloedt (H.S.G.) bei den 7 punten. vergeleken met 1954 slechts een geringe verschuiving waar te nemen. De rooms- katholieken vertonen een geringe percen tuele stijging (van 38 percent tot 38,1 per cent); het percentage Nederlands-Hervorm den is gelijk gebleven op 25,5 percent en enige kleinere kerkgenootschappen ver tonen een kleine percentuele daling. Bij de loop van de bevolking behoort eigenlijk het volgende onderwerp: de geboorteover schotten verdeeld over de verschillende kerkgenootschappen. Hierbij valt het sterke geboorte-overschot bij rooms-katholieken en, in iets mindere mate, bij gereformeer den op. De Nederlands Hervormden hebben een iets kleiner geboorte-overschot en bij de kleinere kerkgenootschappen bestaan nog kleinere geboorte-overschotten of hele maal geen. De bevolking naar de verscheidene stads delen kan slechts met die van 1954 verge leken worden door gebruik te maken van de oude stadsindeling. Met de woningtel ling van 1956 is namelijk een nieuwe wijk- indeling tot stand gebracht, die een ver gelijking moeilijk maakt. De wijken, waar de bevolking het meest is toegenomen zijn over het algemeen die kwartieren, waar de woningvoorraad door nieuwbouw is toegenomen, zoals in Leidse- vaartbuurt, Van Zeggelenbuurt, Slachthuis- buurt. Huis te Zaanenkwartier, Rivieren en Vogelenbuurt en het Ramplaankwartier. De oudere stadswijken daarentegen boek ten in de meeste gevallen een teruggang. Voor de binnenstad zou dit kunnen wijzen op een toenemende city-vorming. De ge ringe stijging in de Stationsbuurt is ver oorzaakt door vestiging van een aantal uit Indonesië gerepatrieerden in de omgeving van het Ripperdapark en het Stationsplein. In andere wijken komt de vermindering van de bevolking voor rekening van een toenemende veroudering van de gezinnen, zoals bijvoorbeeld in de Transvaalbuurt en de Indische buurt. In 1955 is de bevolking in Haarlem ge groeid met 611 zielen, hetgeen neerkomt op een percentage van 0.37 percent. Sinds 1948 blijkt dat de Haarlemse bevolkings- ..groeLaanzienlijk bij die van geheel Neder land ten achter blijft. Voor 1955 bijvoor beeld is de bevolking van Nederland met' maai- liefst 1,33 percent toegenomen. Het aantal geboorten per 1000 vrouwen is in Haarlem sinds 1948 dalende. Bezien wij echter het aantal geboorten per 1000 vrou wen in de leeftijdsgroep van 15 tot en met 49 jaar in Haarlem, dan blijkt, dat Haarlem hierbij ten aanzien van de rest van Nederland ten achter staat, maar dat dit percentage in Haarlem langzamerhand toeneemt, terwijl het voor heel Nederland dalende was en slechts in 1955 ten opzichte van 1954 gelijk gebleven is. Voor 1955 was dit percentagecijfer voor Haarlem 73,2 en voor Nederland 89,5. Het percentage onwettige geboorten in Haarlem bleef ten opzichte van 1954 gelijk op 1,7 percent van het totale aantal ge boorten. Een ander aspect in Haarlems bevol kingsloop wordt gevormd door het aantal afnemende grote gezinnen. In 1951 nog be trof 6 percent der geboorten zevende en volgende kinderen. Voor 1955 was dit per centage nog slechts 3. De geringe bevolkingsgroei komt ook tot uiting in een groter aantal overledenen in 1955 vergeleken met 1954. welke toeneming voor het grootste deel (80 percent) de mannelijke leeftijdsklasse van 65 jaar en ouder betrof. Bij de mouwen daalde het aantal sterfgevallen van 678 (1954) tot 670 (1955). Het aantal voltrokken huwelijken te Haarlem daalde van 1.465 in 1954 tot 1.412 in 1955. De gemiddelde leeftijd van de mannen, die een huwelijk aangingen is iets gestegen, die der vrouwen iets gedaald. Ook het percentage kerkelijk ingezegende huwelijken daalde in vergelijking met 1954, en wei van 47,7 percent tot 46.9 percent, welke vermindering voornamelijk voor rekening komt van het gedaalde aantal rooms-katholieke ingezegende huwelijken (van 32,1 tot 31.3 percent). Tenslotte vertoonde het aantal echt scheidingen sinds 1954 een stijging van 146 tot 158. Bijna 27 percent van alle echt scheidingen betrof huwelijken, die minder dan vijf jaar voor het tijdstip van echt scheiding waren gesloten. HAARLEM, 18 december 1956 ONDERTROUWD: 18 dec., A. Vreenegoor en H. G. van Putten; G. Hessels en M. E. de Haan; J. C. A. de Kok en J. M. Pauwels GEHUWD: 18 dec., R. Schornagel en A. M. Weijmer. BEVALLEN van een zoon: 15 dec.. E. StaalmanFeitsma; 17 dec., A. VosGoe man: L. LauwersMohr; W. de NijsWit- tenaar; 18 dec. K. Heijboer—Gastelaars. BEVALLEN van een dochter: 15 dec., B. Reijnders—Roest; E. J. M. Kuenen—de Reus; 17 dec.. E. Groenendijkvan der Velden; J. Pots—van Leeuwen; S. H. P. Hurkmans— de Graaf; 18 dec., P. J. H. van Egmond—de Koning. OVERLEDEN: 15 dec., C. Bank—Koek, 89 j., Scheepersstraat; M. AckemaKoster, 74 j„ Spaarnelaan 32 (verbeterde opgaaf); 16 dec., G. B. GeleinLuder, 52 j., Joan Maet- suykerlaan; L. B. Luman, 100 j., Leidsevaart; A. L. J. Moone, 79 j„ Begijnesteeg. Vluchtelingenhulp Heemstede ln twee dagen zesduizend gulden gecollecteerd Met een doorlopende filmjournaal-voor stelling in het Minerva-theater te Heem stede, waarbij de Polygoonfilm „Wij leven blij" en een aantal opnamen van de tra gische gebeurtenissen in Hongarije werden vertoond de belangstelling van het pu bliek hiervoor is beneden de verwachting gebleven werd maandag de propaganda- actie beëindigd voor de grote collecte, die deze week in Heemstede door het vluchte lingencomité „Heemstede-Hongarije" wordt gehouden. Bij de eerste telling, maandag avond om negen uur, werd een bedrag van drieduizend gulden genoteerd, dinsdag avond was dit bedrag inmiddels tot zes duizend gulden opgelopen. In totaal zijn thans in Heemstede hon derd tachtig collectrices en collectanten voor deze huis-aan-huis-collecte ingeschakeld; daarenboven hebben zich nog honderdze ventig personen beschikbaar gesteld voor de grote straatcollecte van zaterdag aan staande. Zoals bekend hebben de Heem- steedse politie en brandweer hiervoor hun medewerking toegezegd. Kerstspel in de Protestantenbond Vrijdag en zaterdag zal in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de Postlaan een kerstspel worden opge voerd door een groepje leden, onder lei ding van mejuffrouw ds. L. van der Voort. Deze opvoeringen staan eveneens in het teken van actie voor de Hongaarse vluch telingen, zodat de totaal opbrengst aan het comité zal worden afgedragen. De toegang is gratis, alleen zal bij het einde der voor stellingen worden gecollecteerd. Opgevoerd wordt „Donkere Kerstmis"; een kerstspel door L. F. Thomas, dat zich uitstekend voor deze actie leent. Het ver haal betreft namelijk een groepje vluch telingen, dat geleid door de Kerstster in een berggrot het Kerstfeest beleeft. In de vergadering van de Zandvoortse gemeenteraad is het dinsdagavond tot een scherpe woordenwisseling gekomen tussen de voorzitter, burgemeester mr. H. M. v a n Fenema, en de heer Tates (V.V.D.), toen het door B. en W. opgestelde bezwaar schrift tegen het ontwerp-streekplan voor Zuid-Kennemerland in behandeling kwam. De heer Tates - en met hem enige raadsleden - protesteerde tegen de wijze, waarop dit bezwaarschrift in behandeling werd gebracht. Naar zijn mening was de raad niet tijdig en volledig op de hoogte gesteld - hetgeen als voorwaarde voor een juiste behandeling moest worden gesteld. Zijn voorstel om de behandeling van het ontwerp- bezwaarsclirift uit te stellen tot de volledige raad zich eerst uitvoerig had kunnen oriënteren, kon echter niet in bespreking komen, daar de gemeente haar bezwaren vóór 3 januari aan Gedeputeerde Staten dient kenbaar te maken. Uiteindelijk ver klaarde de raad zich daarom met de inzichten van B. en W. akkoord, zodat de bezwaren en opmerkingen te bevoegder plaatse zullen worden ingediend. ADVERTENTIE vrijdag in 1 gi Dinsckfgfivopd werd in Rehoböth in Lisse een concert gegeven door de christelijke zangvereniging „Looft den Heer" met medewerking van een viertal solisten en orkestleden van de Nederlandse Orkest vereniging. Uitgevoerd werd het oratorium „De Messias" van Georg Friedrich Handel. Het geheel stond onder directie van de heer S. P. Visser. Het is een bevredigende uitvoering geworden. Het niet onaardige Rehoböth-zaaltje heeft een vrij behoor lijke akoestiek, maar de kleine afmetingen brengen het gevaar met zich mee dat de forti gaan dissoneren. Dit kwam vooral tot uiting bij het koor, mede door de geringe bezetting met mannenstemmen waardoor de sopranen soms wat te sterk domineerden. ADVERTENTIE ONZE KERST-ETALAGES ZIJN GEREED KOMT U EENS KIJKEN Wij brengen zeer veel tegen extra lage prijzen. Woninginrichting Zijlstraat 83 - Haarlem - Sinds 1892 k. I I De heer Tates vroeg zich af, waarom niet alle raadsleden het ontwerp-streekplan hadden ontvangen, doch alleen de leden van de commissies voor Publieke Werken en Verkeerszaken (in welke commissies alle fracties op één echter na zijn vertegen woordigd). Spreker zei, dat hij zich pas na vrijdag, toen hij het voorstel van B. en W. had ontvangen, had kunnen oriënteren over deze aangelegenheid, hetgeen een veel te korte termijn was. Op een opmerking van de voorzitter, dat het ontwerp-streekplan reeds twee maanden ten raadhuize ter visie had gelegen, was zijn antwoord: „Daar heb ik niets mee te maken, want ik ben, als raadslid, pas vrijdag op de hoogte gesteld". Wethouder K er km an bracht in het geding, dat het de gewoonte is, dat kwes ties als deze uitvoerig in de betreffende raadscommissie worden bestudeerd; de leden van deze commissie dienen dan hun fractiegenoten hiervan op de hoogte te stellen. „Ik begrijp de bezwaren van de heer Tates niet," vond wethouder Van der Werff. Naar zijn mening had de heer Tates ruime tijd gehad te beoordelen, welke belangen van de gemeente in het streekplan in het geding zijn. In scherpe bewoordingen reageerde de heer Tates met: „Het is complete non sens, als men stelt, dat ik voldoende tijd heb gehad, deze kwestie te bestuderen". De voorzitter eiste van de V.V.D.- woordvoerder, dat hij het woord „nonsens" terugnam, daar hij dit woord beledigend voor B. en W. achtte. „Als u dit woord als een belediging opvat, wil ik het wel terug nemen, maar ik wil opmerken, dat de voor zitter dergelijke termen meer gebruikt," repliceerde de heer Tates. De heer Breure (V.V.D.) zou graag zien dat enige raadsleden alsnog in de gelegen heid werden gesteld, dit ontwerp-streek plan te bestuderen, waarop de voorzitter antwoordde, dat hiervoor echter geen ge legenheid meer is, gezien het spoedig af lopen van de termijn voor het indienen van een bezwaarschrift. Ook de heer G o s e n (A.R.) betreurde het dat voorlichting over dit belangrijke plan aan de voltallige raad achterwege is ge bleven, waarna de heer Siegers (K.V.P.) zei, het .jammer te vinden, dat aan de inzichten van B. en W. in het ontwerp- streekplan zo weinig aandacht is geschon ken. Hij verklaarde zich met de strekking Dinsdagavond werd in de grote zaal van het Nutsgebouw aan de Van den Endelaan te Hillegom de vierde nutsavond gegeven Ir. E. C. M. Roderkerk uit Overveen. direc teur van de stichting „Het Nationale Park- de Kennemerduinen" hield een lezing over dit nationale park, waarvoor veel belang stelling bestond. Ir. Roderkerk besprak in de eerste plaats de flora van De Kennemerduinen. waarbij hij prachtige bloeiende takken toonde. Daarna kwam de dierenwereld aan de beurt, waarbij de spreker wees op de vele meeuwen, die er voorkomen en die. vooral in de broedtijd, gevaarlijk kunnen zijn. Na de pauze zette ir. Roderkerk uiteen, hoe er in de laatste decennia verandering is gekomen in het waterpeil van het echte duinlandschap, onder meer door het graven van het Noordzeekanaal, de aanleg van de terreinen voor waterwinning en de droog making van de Haarlemmermeer. Thans zijn twee kunstmatige meren aangelegd, waarvan één als recreatiegebied voor kinderen is bedoeld en het andere ten behoeve van de vogels instand gehou den wordt. Tot slot vertoonde ir. Roder kerk enige prachtige foto's van vogels. ADVERTENTIE vrijdag in Maandag en vandaag heeft het marionet tentheater van het echtpaar Don en Ly Vermeire in gebouw „Domi" in Overveen voor de leerlingen van de vierde en vijfde klassen van de scholen voor gewoon lager onderwijs in de gemeente Bloemendaal een zestal voorstellingen gegeven (twee 's och tends en één 's middags) van het sprookje van „De Kleine Waternymf" van de Let landse schrijver Manfred Kyber, met toe passelijke en suggestieve muziek van Dick Broekarts. Voor de aanvang van de voorstelling ver telde de heer Don Vermeire iets over de inhoud van dit sprookje en wel op dus danige wijze, dat hij de aandacht van de jeugdige bezoekers en bezoeksters van het marionettentheater onmiddellijk geboeid had. Dit is gedurende de gehele voorstelling zo gebleven, ondanks het feit, dat de die pere symbolische betekenis van het sprook je de kinderen wel ontgaan zal zijn. Overi gens hebben zij de avonturen van de water prinses, die op haar driehonderdste ver jaardag slechts één wens heeft, namelijk een onsterfelijke ziel te krijgen, intens en hoorbaar meebeleefd. De zeemeermin moet, teneinde haar wens vervuld te krijgen, on der de mensen gaan en de ervaringen die zij daar opdoet zijn niet al te plezierig. De mensen die zij op haar weg ontmoet, onder andere een vrek en een professor, kunnen haar niet helpen en het is tenslotte een dichter, die haar wens vervullen kan. Op haar reis door de mensenwereld de den de verschuivende décors het bijzonder goed. Het is bewonderenswaardig, hoe het echtpaar Vermeire de poppen steeds op de juiste en beheerste wijze weet te bewegen en hoe artistiek van makelij en goed van aankleding deze poppen zijn, waarbij de feeërieke belichting de sprookjessfeer nog aanzienlijk verhoogde. De dialogen waren voor de jeugd echter hier en daar wel wat al te filosofisch. Doch al met al heeft de Bloemendaalse schooljeugd aan deze voor stellingen veel vreugde beleefd. ADVERTENTIE wordt U volledig de baas met het zenuwpreparaat dezer tijden Slotkoers gisteren 3-314 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A. Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater 86U.e 89l'/ie 217 304 203 296 329 290 233 'A 152)4 340)4 215)4 770 153,10 7734 187 167 98 100 220 170 187)4 191 77% 189% 72ll/is 45% 93)4 39 Openings koersen 86 Va 89% 218 305 203 293 330 290 237 152)4 345 216 785 156,20 77/4 185 168 97 100)4 220 169 187 191 76)4 191 73 45 94)4 39)4 van het bezwaarschrift akkoord, waarbij hij benadrukte, dat Zandvoort behoefte heeft aan wegen, die de dorpskern gemak kelijk bereiken. De heer Slagveld (PI. Bel.) uitte waar dering voor de samenstellers van het be zwaarschrift, doch stelde zich overigens achter het standpunt van de heer Tates. Nadat de heer G o s e n had gezegd, dat het „geen stijl was zo'n belangrijk stuk er door te jagen" en hij noodgedwongen met het voorstel van B. en W. akkoord kon gaan. gaf de voorzitter een uitvoerige beantwoording, waarin hij zei, dat voor noodgedwongen vóór-stemmen geen enkele reden was. Hij schetste de bezwaren tegen het ontwerp-streekplan, die men reeds uit voerig in ons blad heeft kunnen lezen. Voornamelijk hebben deze betrekking op de plande wegen en de bebouwingsvoor schriften. In plaats van de „baan voor recreatieverkeer" langs de kust van IJmui- den naar de kop van het Bloemendaalse strand, acht men de aanleg van een regio nale verkeersweg beter Wat betreft de traverse door Aerdenhout. wilde de voor zitter niet meer pleiten voor het plan-De Ranitz. doch wel voor een zuidelijke ver bindingsweg. B. en W zouden een suggestie van de heer Slagveld, om in het bezwaar schrift tot uitdrukking te brengen, dat de samenstellers van het streekplan te zeer zijn getreden in de autonome functie van de gemeente, willen overnemen. Tegen deze toevoeging maakte ir. Van K u y k (Arb.) echter bezwaar, omdat hij meende, dat van aantasting der gemeente lijke autonomie geen sprake was. De voorzitter en wethouder K e r k- m a n gaven enige voorbeelden ter ver duidelijking. waarna tenslotte werd beslo ten. dat een bezwaar tegen de aantasting van de autonomie der gemeente in voor zichtige termen zal worden opgenomen. ADVERTENTIE Bloemendaalse raad Naar aanleiding van het feit, dat in de donderdag aanstaande te houden vergade ring van de gemeenteraad van Bloemen daal opnieuw gestemd zal worden over de post op de gemeentebegroting 1957: sub sidie van tien gulden voor de Stichting Mi litaire tehuizen van het Humanistisch Thuisfront, heeft de gemeenschap Haarlem en omgeving van het Humanistisch Ver bond een brief gezonden aan de leden van de gemeenteraad. Daarin wordt opge merkt, dat raadsleden bezwaren tegen de militaire tehuizen hebben geuit, welke be zwaren gegrond zijn op het feit, dat de Hu manistische Jongerengemeenschap een af keurenswaardige wijziging in een kampre glement zou hebben gebracht. „Voor deze beslissing van enkele tientallen jongemen- sen kan men toch bezwaarlijk de meer dan twintigduizend leden van het Humanis tisch Verbond en Humanitas verantwoor delijk stellen. Het ontgaat ons overigens, wat deze beslissing te maken zou hebben met de vraag, of men al of niet steun zal verlenen aan Militaire Tehuizen", aldus de brief. Het bestuur van de Haarlemse gemeen schap vervolgt: „Overigens zal het u in teresseren te vernemen, dat de Humanisti sche Jongerengemeenschap onder invloed van het hoofdbestuur van het Humanis tisch Verbond op haar besluit is teruggeko men. Inmiddels zijn echter kennelijk door buitenstaanders aan het incident ten on rechte bepaalde conclusies ontleend ten aanzien van de huwelijksmoraal van de humanisten in ons land, i.e. de stellingne ming van het Humanistisch Verbond ten cleze". Het bestuur heeft het vertrouwen, dat bij de Bloemendaalse raadsleden met deze inlichtingen een verkeerde indruk is weggenomen. Fropaganda-avond B.B. De afdeling Bennebroek van de Bescher ming Bevolking zal vrijdag 21 december een propaganda-avond houden in ..Oud Berg en Dal". Op de bijeenkomst zal worden ge streefd naar een nadere kennismaking tus sen die groepen van de bevolking, die in tijd van nood moeten samenwerken, zoals de vrijwillige brandweer, de politie en de plaatselijke afdeling van de EHBO. Voorts zullen enige films worden vertoond BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: A. G. de Boer en J. S. Assendelft. GEHUWD: J. V. Zambon en N. Bakker. Fusie van hengelaarsverenigingen De hengel verenigingen Advendo en „Vroeg present" uit Lisse hebben een fusie aange gaan. Het besluit viel gisteravond tijdens een in „Amicitia" gehouden vergadering. Als naam gaat men Advendo voeren. De bestu ren der beide verenigingen zijn ook bijeen gevoegd. Tot voorzitter is benoemd de heer B. Vaneveld. De gemeenteraad van Zandvoort heeft in zijn dinsdagavond gehouden vergadering besloten aan de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" gronden te ver kopen en gelden beschikbaar te stellen voor de bouw van tachtig woningwet- en mid- denstandswoningen in plan-noord. Het ligt in de bedoeling van de woningbouwvereni ging langs de Van Lennepweg, aan de oost zijde van 't hockeyveld twee flatgebouwen in vier woonlagen, met in totaal 36 flat woningen te plaatsen; 24 woningen, waar van twaaf voor grote gezinnen, zullen worden gebouwd ten oosten van de Jac. P. Tliijsseweg en ten noorden van de begraaf plaats. Deze plannen konden eerst ter ver gadering aan de raad worden voorgelegd en dienden in verband met de aanvrage van rijkssubsidie onmiddellijk te worden goedgekeurd. Architect is de lieer B. J. J. AI. Stevens te Haarlem. Van dit plan zullen 56 woningen worden gebouw mei rijks steun ingevolge de wo ningwet. De overige 24 zijn middenstands- woningen. De raad achtte de verwezen lijking van deze plannen van het grootste belang en besloot aan de woningbouwver eniging een perceel grond van 10541 m2 tegen een prijs van ruim twintigduizend gulden te verkopen, een grondvoorschot van ten hoogste 112.000,en een bouw- voorschot van ten hoogste 926.000,te verlenen. Besloten werd voorts tot het bouwrijp maken van de terreinen, waar voor een krediet van 219.000.— werd be schikbaar gesteld. „Niet eerlijk B. en W. hebben de raad medegedeeld twee woningen ten behoeve van twee Hon gaarse vluchtelingen beschikbaar te zullen stellen. Zij vertrouwden, dat de raad hier mede zou instemmen. Daar B. en W. ver antwoordelijk zijn voor de woningtoewij zing. behoefde het college hiervoor geen toestemming. Enige leden hebben echter toch een beschouwing over deze toewijzing te'ti beste gegeven, waarbij vooral de heer Tates (V.V.D.) uitvoerig op het onder werp inging. Tenslotte kwam hij tot de conclusie, dat deze woningtoewijzing niet eerlijk was tegenover de Zandvoortse wo ningzoekenden. De heer Lindeman (K.V.P.) wees erop, dat een ieder een offer voor het Hongaarse volk diende te brengen, hetgeen ir. Van Kuyk (Arb.) onder schreef. De heer Slagveld (PI. Bel.) vond het beter, de vluchtelingen in barak kenkampen te doen onderbrengen, dit in verband met een eventuele moeilijke aan passing. De voorzitter was van oordeel, dat men de vluchtelingen beslist geen plaatsing in een kamp moest aandoen; de Hongaren dienen zo spoedig mogelijk in ons gemeen schapsleven te worden opgenomen, aldus de voorzitter, die ter geruststelling van de heer Slagveld, die mogelijk spoedig een Hongaars gezin als buren krijgt, een Hon gaarse grammatica beschikbaar stelde. Bij de rondvraag drong de heer Linde man erop aan, de verlichting van de Zandvoortselaan te doen verbeteren. De voorzitter zegde toe een onderzoek te doen instellen. Een afdoende oplossing zal echter pas worden gevonden, wanneer deze laan is verbreed. Op vragen van de heer B r e u- r e betreffende de hulpverlenging aan Am bonezen, antwoordde de voorzittter, dat men dit vraagstuk landelijk moet bezien. Het is voor de gemeenten wel zeer moei lijk zich ook met steunverlening aan de Ambonezen bezig te houden. De heer Siegers noemde het aanbestedingsbedrag voor twee woningen ten behoeve van grote gezinnen bijzonder hoog. De voorzitter gaf toe, dat de twee woningen voor de betref fende prijs onmogelijk kunnen worden ge bouwd; het college zoekt dan ook naar een andere oplossing. Op vragen van de heer G o s e n over de eventuele plannen voor 't parkeerterrein bij de watertoren, zei de voorzitter 't mogelijk te achten, dat dit parkeerterrein als eindpunt voor de toekomstige busdienst zal fungeren: dit zal in ieder geval voorlopig de eerste maanden het geval zijn. Binnenkort zal hierover met de directie van de N.Z.H.V.M. worden gesproken, waarbij ook ter sprake zal komen of langs de Zandvoortselaan vluchtheuvels ten behoeve van de buspas sagiers zullen worden aangebracht. De heer G o s e n sprak voorts over het onvoldoende functioneren van het toren uurwerk der Hervormde Kerk en over het gebrek aan publieke belangstelling voor de raadsvergaderingen. Aan het begin van de vergadering wérd de heer F. Poots, beëdigd als waarnemend gemeente-ontvanger. Met de overige in óns blad gepubliceerde voorstellen ging de raad akkoord. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ƒ7.15 per kwartaal// 0.55 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. ZU die zich met Ingang van 1 Januari 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 december 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7