Kamer van Koophandel acht streekplan voor Z.-Kennemerland onaanvaardbaar Geen tweede zveg nodig in Aerdenhout-noord Bezwaarden wenden zich weer tot Hervormde Synode Geldomzetten in oktober hoger dan vorig jaar Nu ook uitspraak tegen „iedere vorm van marxismegevraagd 5 Oliebuisleiding van 250 kilometer door Israel Lid van de Rotterdamse gemeenteraad in arrest „Vliegend ledikant" kan worden verschoven Jubilarissen bij P.E.N. Omzet in midden- en kleinbedrijf Klachten over en weer in de UNO-Assemblée Frankrijk en Engeland tegenover Egypte Sloping van Hollandsche Schouwburg overwogen Is de staat aansprakelijk voor indirecte schade door vliegtuigongeluk? Kerensky voorzegt einde van het communisme Spaak critiseert de houding van de UNO „Alles op oorlog nais geoorloofd" Betaling abonnementsgeld per giro Vlucht van emigranten uit Groot-Brittannië WOENSDAG 19 DECEMBER 1956 De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken heeft in haar vergadering van dinsdagavond besloten een bezwaarschrift bij de Provinciale Staten van Noordholland in te dienen over het ontwerp-streekplan Zuid-Kennemerland, waarin zij verzoekt goedkeuring aan het ontwerp in de huidige vorm te willen ont houden. De Kamer heeft de navolgende grieven: het is te gedetailleerd in zijn bestemmingen, waardoor het in casu niet alleen voor de recreatie, maar ook voor de ontplooiing van het bedrijfsleven een belemmering vormt; de bestemmingen ten aanzien van het verkeer bewesten Haarlem bieden geen oplossing uit technisch en financieel oogpunt, terwijl node in de nota van toelichting een nadere uitwerking hieromtrent gemist wordt; in het bijzonder brengen deze bestemmingen de recreatie in het gedrang; het ontwerp-streekplan is te zeer getreden in aan de gemeenten grondwettelijk voorbehouden functies van autonomie en zelfbestuur, zoals die nader in de gemeentewet zijn vastgelegd. In de brief wordt opgemerkt, dat niet ting van deze weg op topdagen veel regel- ontkend kan worden dat de problemen, diematiger dan thans afgevoerd kan worden, zich met betrekking tot de recreatie en het - verkeer voordoen, van zeer ingewikkelde aard zijn. Volgens de toelichting van Ge deputeerde Staten wordt gesteld, dat de streek behoefte heeft aan een plan, dat alle ruimtelijke vraagstukken als het ware samenbundelt tot één geheel, waarin de onderscheidene belangen tot één synthese zijn gebracht, zodat de ruimtelijke maat regelen op gemeentelijk niveau daarop kunnen worden afgestemd. Beziet men evenwel de bestemmingen, zoals deze in het ontwerp worden vastgesteld, dan kan men bezwaarlijk volhouden, dat deze alle boven- gemeentelijke belangen behelzen. De Kamer herinnert er aan, dat zij vroe ger reeds bezwaren tegen een streekplan, dat tornt aan de gemeentelijke autonomie en zelfstandigheid, heeft geuit. V erkeerswegennet De Kamer acht de verkeersweg ten wes ten van Haarlem, een zeer juiste oplossing voor het doorgaand verkeer noord-zuid. Slechts een schetsmatig ontworpen oplos sing is op haar plaats. De betrokken in stanties moeten een ruime bevoegdheid hebben deze weg zo verantwoord mogelijk aan te leggen, waarbij de Kamer in het bijzonder denkt aan de grote kosten, die eventuele onteigeningen met zich zullen brengen. Wat het verkeer oost-west in de richting Zandvoort betreft, bevreemdt het de Kamer dat waar de klemtoon in het streekplan zo terecht ook op de recreatie wordt gelegd, niettemin de ontwerpers een snelverkeers- weg geprojecteerd hebben dwars door Aer- denhout, die aldaar een zeer fraai natuur schoon hoogst hiriderlyk moet beïnvloeden. Overigens vraagt de Kamer zich af of de aanleg van deze weg, die ongetwijfeld een financiële last van grote betekenis vormt, verantwoord is. De bestaande Zandvoorter- weg is immers slechts op topdagen gedu rende het zomerseizoen en voorts bij wed strijden op het circuit te Zandvoort (in totaal wellicht vijftig dagen in het jaar) zwaar belast, hetgeen thans nog wordt geaccentueerd door een verkeersobstructie bij de spoorwegovergang Heemstede-Aer- denhout. Indien dit verkeersobstakel binnenkort tot het verleden zal behoren is de mogelijk heid niet uitgesloten dat de zware belas- PARIJS (Reuter) De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, heeft in de Nationale Vergadering medegedeeld, dat Israel binnen enkele weken een begin zal maken met het aanleggen van een olie- buisleiding /an de Golf van Akaba naar de Middellandse Zee. De leiding zal op Isra ëlisch grondgebied een lengte hebben van 250 kilometer. De vorige maand werd ver nomen, dat een Franse maatschappij gereed was met de plannen voor de buisleiding, die ruim 300 miljoen gulden zal kosten. Vol gens deze plannen zal de aanleg van de leiding ruim anderhalf jaar duren. De Britse minister van Brandstofvoor ziening Aubrey Jones, heeft in het Lager huis medegedeeld, dat plannen voor uit breiding van de bestaande buisleidingcapa- citeit in het Nabije Oosten met ongeveer veertig miljoen ton per jaar worden over wogen. Voorts worden er maatregelen be studeerd, die beogen West-Europa's af hankelijkheid van het Suezkanaal te ver minderen door andere middelen voor het vervoeren van olie te verschaffen. Volgens Jones is het niet waarschijnlijk, dat de Europese olicvoorziening in de komende twee maanden zal kunnen worden verhoogd tot meer dan 75 percent van de normale aanvoer. De Syrische minister van Buitenlandse Zaken, Slah Bitar, heeft verklaard, dat de kwestie van het herstel van de olieleidingen en -pompstations geregeld zal worden na dat de strijdkrachten van Groot-Brittannië, Frankrijk en Israel uit Egypte zijn terug getrokken. De minister zou dit de Italiaanse ambassadeur hebben meegedeeld, die aan gedrongen zou hebben op een snel herstel omdat de Italiaanse industrie afhankelijk is van Iraakse olie Verdacht van aanneming van sleutelgeld bij woningbouw Het Rotterdamse gemeenteraadslid, de 46-jarige M. F., tevens lid van Provinciale Staten van Zuid-IIolland, liecft zich bij de politie aangemeld, nadat hij zich enige dagen schuil had gehouden. Hij wist ken nelijk dat de recherche hem zocht. F. was secretaris-penningmeester van een woningbouwvereniging in Pendrecht, een nieuwe wijk van Rotterdam, en zou in die kwaliteit 'sleutelgeld hebben aange nomen voor de verhuur van nieuwe win kels tot een voorlopig geschat bedrag van 3000,Tevoren was de 45-jarige ver- zekeringsinspecteur M. van R., die een onderzoek moest instellen naar de finan ciële draagkracht van gegadigden voor de winkels, reeds gearresteerd. R. heef bekend in drie gevallen 2000,sleutelgeld te hebben bedongen, en met F. te hebben ge deeld. Bij het derde geval was de politie gewaarschuwd. Deze zette een val uit en betrapte de verzekeringsinspecteur op heterdaad. F., die dit hoorde, liet zich enkele dagen niet zien, maar kon dit spel niet volhouden en besloot zichzelf bij de politie aan te melden. Een verkeerstelling zal naar de overtuiging van de Kamer uitwijzen dat het verkeer op deze laan op de overige dagen van het jaar van secundaire betekenis is. De even tuele nieuwe weg door Aerdenhout zal dan een oneconomische doublure vormen.waar van het enige resultaat zal zijn, dat het natuurschoon ernstig geschaad en de re creatie in hoge mate verstoord wordt. Plan-De Ranitz Bij de gedachtenwisseling over het be zwaarschrift vroeg de heer J. J. Juris- s e n waarom geen aandacht is besteed aan het plan-De Ranitz. In de brief wordt eer aanval gedaan op het provinciaal plan, wal betreft de aanleg van een tweede weg door Aerdenhout. Het zal de vraag zijn of b.v. in 1970, als het aantal auto's met een nog onbekend aantal gestegen is, gebruik kan worden gemaakt van één weg op een top dag en ook op andere dagen. In de toe komst zal er wel degelijk behoefte bestaan aan een tweede verbinding Amsterdam- Haarlem-Zandvoort, die mogelijk in Haar lem via de Spaarnelaan naar de Wagenweg kan lopen. De voorzitter, de heer Ch. E. Visser, antwoordde, dat het plan-De Ranitz met opzet uit het bezwaarschrift is gelaten, om dat het bestuur, dat het ontwerp gemaakt heeft, zich niet competent acht een oordeel te vormen over het plan, waarvan het weinig gegevens kent. De Zandvoorterweg kan het verkeer voorlopig wel aan. Een eventuele nieuwe weg van Zandvoort door Aerdenhout loopt in Haarlem dood. Basis-industrie De heer J. C. Pronk had verwacht, dat in de brief ook aandacht besteed zou zijn aan de mogelijke vorming van een tweede basis-industrie ten zuiden van het Noord zeekanaal. Als er twee grote industrieën in IJmuiden bestaan dan wordt niet alleen de industrie van IJmuiden, maar ook die in Haarlem „doodgedrukt". Er blijft geen ruimte over voor recreatie. Spreker gaf de vergadering in overweging aan de Provin ciale Staten te berichten, dat de Kamer tegen een eventuele tweede basisindustrie is. De gemeente Velsen denkt er ook zo over en te verwachten is, dat Bloemendaal dit standpunt eveneens zal innemen. Ook zal het Staatsvissershavenbedrijf bezwaren hebben. De voorzitter merkte op, dat het moeilijk is in de brief aandacht te besteden aan het onderwerp, omdat er geen officiële gegevens bekend zijn. De kwestie is de laatste dagen in de pers besproken. De heer Pronk zeide, dat de zaak thans in het middelpunt der belangstelling staat en op 3 januari, als het bezwaarschrift in gediend moet zijn, zullen er meer gegevens bekend zijn. De heer Uitzinger informeerde of de Kamer nadere inlichtingen kan inwinnen en later een afzonderlijk adres kan inzen den. De voorzitter handhaafde zijn me ning, dat de kwestie niet in het bezwaar schrift over het streekplan thuis hoort. Er was weliswaar aanvankelijk de gedachte in het bestuur der Kamer een zin over het onderwerp op te nemen, maar die zin is later geschrapt. In de toekomst, als meer gegevens bekend zijn, kan een adres ge zonden worden. De Kamer heeft thans de mening uit rederskringen vernomen, maar het zal goed zijn ook andere standpunten te vernemen. De heer Tromp: „Wij zullen diligent blijven." De voorzitter: „Dat zullen wij zeker." Het Landelijk comité van bezwaarden „Oproep Synode" inzake Nieuw-Guinea heeft zich opnieuw tot de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk ge wend, die de afgelopen twee dagen te Woudschoten bijeen is geweest. (De brief is mede gezonden in aansluiting op een on derhoud op 23 november j.l. tussen een commissie uit de synode én een afgevaar digde van het comité). Het comité richt zich met de navolgende verzoeken tot de sy node: „De synode spreke alsnog duidelijk uit, dat Nederland op grond van schrift en be lijdenis geenszins verplicht is zijn souve- reiniteit over Nieuw-Guinea prijs te geven, over te dragen of discutabel te stellen, zo dat een eventuele bereidheid daartoe af hankelijk is van politieke alsmede strate gische overwegingen, waarin de kerk, eer biedigend de mondigheid en de vrijheid harer leden, geen beslissing neemt. Onder auspiciën der synode worde door hervormde voor- en tegenstanders van de „oproep" een gemeenschappelijke verkla ring afgelegd, waarin onder meer gezegd zal worden, dat in het licht der openbaring de dienst aan de bevolking van Nieuw- Guinea het richtsnoer moet zijn voor de politiek terzake van Nieuw-Guinea van respectievelijk Nederland, de UNO en In donesië en dat overwegingen van nationa listische heerszucht hierin noch bij Neder land, noch bij Indonesië mogen meespre ken. De synode verklare, dat de uitleg, ge geven door de theoloog, uit wiens' pen de „oproep" is gevloeid, van geen waarde is voor de juiste interpretatie van die „op roep" en dat diens theologische en politieke opvattingen uit de „oproep" geenszins ge lezen moeten worden. De synode spreke haar afkeuring uit over het feit, dat de bevoegde Nederlandse auto riteiten vóór de publikatie van de „oproep" niet zijn benaderd of verwittigd, terwijl het stuk reeds vóór de officiële bekend making aan de kerk wél is besproken met een Indonesische politicus tijdens het be zoek van president Sukarno en minister Abdulganin aan Bonn. „Overhaast, ondoordacht" Met de meeste ernst vragen wij de sy node, dat de eenheid der kerk voortaan (Van onze correspondent in Londen) Maandag heeft in Engeland een nieuw vliegtuig, dat rechtstandig opstijgt, zijn eerste proefvlucht gemaakt. Het is een ver dere ontwikkeling van het zogenaamdf „vliegende ledikant". Het toestel is d( Short S C-l, het eerste Britse straaltoeste' dat verticaal opstijgt, in de lucht kan blij ven stilstaan om daarna voorwaarts te vlie gen, daarna opnieuw stil te staan en ten slotte weer verticaal te landen. Het vlie gende ledikant kon alleen maar verticaa stijgen en landen. Men gelooft dat dez techniek voorligt op de Amerikaanse mc thode. Zwaar bewaakt tegen mogelijke be moeienissen der Ierse nationalisten ree' het toestel, de Short SC 1, het vliegveld op van de Short en Harland-fabrieken t< Belfast. Er werden rijproeven mee gehou den, die ongeveer tien minuten duurden Er moeten nog veel proeven mee wordei genomen, voordat het toestel de eerste ver ticale opstijging en de eerste vlucht za maken. Men hoopt nog vóór de volgende Farnborough-show zover te zijn. De ont wikkeling, welke in veel opzichten revolu tionair wordt genoemd, zou er toe kunnen leiden, dat pasagiersvliegtuigen in de verre toekomst geen kilometerslange startbanen meer nodig hebben. niet meer in'gevaar worde gebracht door dat, overhaast en ondoordacht, zeer aan vechtbare meningen van een of andere groep door middel van oproepen, kansel- boodschappen of anderszins aan de kerk worden opgedrongen. De synode zie toe, dat in de Raad voor Kerk en Zending en in andere organen betreffende de zending, meer dan tot dusver, verschillende inzich ten vertegenwoordigd worden en tot uiting komen. Ook onderzoeke de synode, of de ernstige klacht, door betrouwbare mensen geuit, dat in de persorganen onzer kerk, uitingen, welke van bepaalde meningen af wijken, soms niet worden opgenomen, ge grond is, en brenge zo nodig hierin verbe tering. Tenslotte dringen wij er bij de synode met klem op aan, dat zij iedere schijn van eenzijdigheid en bevooroordeeldheid vermijdende nogmaals en duidelijk zal uitspreken, dat iedere vorm van marxisme onverenigbaar is met het Christelijk ge loof." „Wij vestigen" zo vervolgt de brief „er de aandacht der synode op, hoe sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog de gemeente hier te lande en daarbuiten ge schokt en in verwarring gebracht wordt door enige theologen, die in verleden of heden de overtredingen van marxistische tyrannen in Rusland, Hongarije of elders hebben vergoelijkt of gerechtvaardigd en in sommige gevallen zelfs lid werden van de communistische partij. Sommigen hun ner wagen het thans aan het westen het recht te ontzeggen om te protesteren tegen het Russische optreden in Hongarije, dat zij zeiven niet met klare woorden veroordelen. Het lijkt ons dienstig, dat de synode zich van deze dubbelzinnige figuren distancieert en in een nadere verklaring duidelijk en onomwonden uitspreekt, dat zij de Russi sche overweldiging van Hongarije onvoor waardelijk veroordeelt", zo besluit de brief. Donderdag 20 december hoopt de heer C. W. M. van Alphen, wonende te Bloemen daal, technisch hoofdambtenaar-A bij het P.E.N. zijn vijfentwintigjarige werkzaam heid bij dit bedrijf te herdenken. De heer C. Weller, technisch opzichter-B, wonende te Velsen-Noord, zal op vrijdag 21 december de dag herdenken waarop hij vijfentwintig jaar geleden bij het P.E.N. in dienst tfad. Zaterdag 22 december zal de heer G. J. Appelman, wonende te Beverwijk, hoofd opzichter bij het P.E.N. zijn zilveren jubi leum bij dit bedrijf vieren. Deze reproduklie van een fragment van een der meesterwerken uit het Frans Halsmuseum te Haarlem dient als tweede herinnering aan onze prijs vraag „Speurtocht naar schilderijen". De volledige opgave met omschrijving en voorwaarden kan men vinden in „Erbij" van jongstleden zaterdag. Tot onze voldoening zijn er al aardig wat inzendingen binnengekomenTot 5 januari kan men meedoen. NEW YORK (Reuter) Frankrijk heeft in de UNO-Assemblée te New York de kwestie van de behandeling van Franse onderdanen in Egypte te berde gebracht en om „onmiddellijke stopzetting der uit wijzing en eerbiediging van de onschend baarheid van eigendom" gevraagd. De Franse afgevaardigde zei dat volgens de Zwitserse legatie in Cairo tot 10 december 3672 Franse burgers „uit Egypte zijn ge- evacueerd". De Zwitserse legatie ver klaarde op 13 december dat er maatregelen waren getroffen alle Fransen te dwingen Egypte te verlaten, zo zei hij. Sir Pierson Dixon van Groot Brittannië zei dat tot 10 december 2550 Britten ge dwongen waren Egypte te verlaten, nog onlangs gevolgd door 700 nieuwe gevallen De afgelopen vier dagen zijn er echter tekenen dat de Egyptische regering wel licht haar politiek op dit punt bezig is te wijzigen, aldus Sir Pierson. De Egyptische afgevaardigde verklaarde, dat Egypte, ondanks de „ongerechtvaar digde Brits-Franse oorlogshandelingen" niet tot algemene uitwijzing van Britten en Fransen is overgegaan. Er zijn geen Fransen geïnterneerd of gemolesteerd. Ook zijn geen eigendommen in beslag genomen Wel zijn, in overeenstemming met de in ternationale gebruiken, eigendommen van burgers van vijandelijke landen onder be heer geplaatst, aldus de Egyptische afge vaardigde. Egypte heeft Groot-Brittannië en Frank rijk beschuldigd van een „flagrante schen ding van het staakt het vuren" en van „provocerende daden jegens de bewoners van Port Said" in een memorandum aan secretaris-generaal I-Iammarskjoeld. Ge zegd wordt dat in Port. Said dertig mensen zijn gedood, dat Arabische wijken zijn om singeld en huis voor huis doorzocht,-dat een groot aantal arrestaties is verricht en dat de terugtrekkende troepen bezittingen van burgers hebben meegenomen. In het memorandum wordt gezegd, dat „reeds strenge maatregelen tegen Egyptenaren in Frankrijk en Groot-Brittannië" nog ver scherpt worden „Egyptenaren zijn uit alle hotels en huizen in Frankrijk" verdreven onder druk van de Franse politie. Verder zijn in Frankrijk en Groot-Brittannië reke ningen van Egyptische ingezetenen geblok keerd, aldus het memorandum. Elf Arabische UNO-leden hebben Ham- marskjoeld gevraagt een onderzoek in te stellen naar de behandeling van de Ara bieren in Israel en de reden voor het trage verloop van de terugtrekking der Israë lische troepen uit Egyptisch gebied. De Amsterdamse wethouder voor Pu blieke Werken, mr. G. van 't Huil, heeft dinsdagavond tijdens zijn beantwoording van vragen van raadsleden over het hoofd stuk Openbare Werken der Amsterdamse gemeentebegroting, mededelingen gedaan over de Hollandsche Schouwburg. De zwaarbeschadigde Hollandse Schouw burg aan de Plantage Middenlaan in de voormalige Jodenbuurt, waarin zovele Joodse landgenoten ijtdens de bezetting bij een zijn gedreven en vandaar naar kampen vervoerd, is na de oorlog door een comité uit de burgerij aangekocht en aan de ge meente geschonken teneinde er een passen de bestemming aan te geven. Vele onder handelingen zijn daarna gevoerd, maar het gebouw staat nog altijd leeg. De financiële moeilijkheden hebben de zaak nog gecom pliceerder gemaakt, zo merkte de wethou der op. Een verbouwing zou 600.000 vergen en de huurprijs levert voor het Rijksmuseum bezwaren op. In het college van B. en W. zijn stemmen opgegaan tot sloping van het gebouw. Ter plaatse zou dan een eenvoudig gedenkteken kunnen verrijzen. Wellicht zou de voorbouw in stand kunnen blijven. Van de zijde van de opperrabbijn zijn geen bezwaren gerezen tegen amoveren. Een definitieve beslissing hierover is echter nog niet genomen. Het Economisch Instituut voor de Mid denstand heeft gegevens gepubiceerd over het omzetverloop in het midden- en klein bedrijf gedurende oktober. In alle branches werd ten opzichte van oktober 1955 een toe neming van de geldomzet behaald. Deze stijgng was in de voornaamste voe dingsmiddelenbranches 2 tot 8 percent. De gunstige omzetontwikkeling was waar te nemen bij de slagerswinkels: 8 percent. De toeneming van de geldomzet in het bakkersbedrijf was het minst gunstig: 2 percent. De in 1956 gestegen vleesprijzen hebben in belangrijke mate tot de toene ming van de geldomzet in slagersbedrijven bijgedragen. Bij de groep duurzame verbruiksgoederen stond de omzetstijging in de meubelzaken aan de spits. De geringste omzetstijging werd behaald in de detailhandel in textiel (5 percent). De omzettoeneming in de overige branches liep niet belangrijk uit een en varieerde tussen 7 en 13 percent. In het banketbakkersbedrijf en in de detailhandel in alcoholhoudende en alcohol vrije dranken werd een gelijke percentuele toeneming (3 percent) waargenomen, die geringer was dan die voor de detailhandel in tabaksfabrikaten (5 percent). In de damessalons van het kappersbe- drijf werd in oktober de grootste omzettoe neming (12 percent) behaald. De geringste stijging (3 percent) in de herensalons. In de parfumerieafdeling van het kappers- bedrijf en in de drogistenbranche liepen de percentages van de omzetvermeerdering slechts weinig uiteen, namelijk 6 en 7 per cent. Bij de vergelijking van de geldomzet in oktober met die in september dient ermee rekening te worden gehouden, dat oktober een zaterdag minder telde dan september, maar drie andere verkoopdagen meer. In een civiel proces is aan het gerechts hof in Den Haag de vraag voorgelegd of de staat aansprakelijk is industriële schade, veroorzaakt door het uitvallen van elektri citeit na een vliegtuigongeluk. In november 1949 vloog een militaire piloot bij een duikvlucht tegen de boven grondse hoogspanningsleiding in de Ach terhoek. Drie fabrieken te Winterswijk en Aalten kwamen daardoor zonder stroom. Het bleek, dat de vlieger niet aansprakelijk kon zijn voor dit ongeluk. Op zijn kaart stond de hoogspanningsleiding niet aange geven. Bovendien heeft hij, tegen de zon invliegend, de draden waarschijnlijk niet kunnen zien. De drie fabrieken kwamen stil te liggen en leden daardoor schade. De Provinciale Gelderse Elektriciteitsmaatschappij kon er zich contractueel op beroepen voor deze schade niet aansprakelijk te zijn. Voor het gerechtshof trad mr. W. Geuchies uit Leidschendam op voor de fabrieken en jhr. mr. P. Th. Six voor de Staat der Nederlanden. Op juridische gronden meende mr. Geuchies dat de staat aansprakelijk is voor de toegebrachte schade. Door beschadiging van de hoogspanningsleiding staat die aan sprakelijkheid jegens de elektriciteitsmaat schappij vast. Deze heeft dan ook het haar toekomende gekregen. Ongeacht het feit, dat deze maatschappij niet gebonden is haar afnemers bij niet-levering schadeloos te stellen meende mr. Geuchies, dat degene, die schuldig is aan de beschadiging, wel degelijk aansprakelijk is voor de schade, die de afnemers hebben geleden. Mr. Six bestreed deze opvatting. Indien een schip een spoorbrug aanvaart en het treinverkeer stagneert, waardoor reizigers schade lijden, dan wordt de schipper toch ook niet aangesproken voor deze schade. De vervoerscondities vrijwaren de spoor wegen voor aanspraken. Indien het gerechtshof de staat voor de schade aansprakelijk zou stellen, dan zou dit enorme consequenties voor de lucht vaart hebben. Het gerechtshof zal op 24 januari arrest wijzen. (Van onze correspondent in Londen Alexander Kerensky, die aan het hoofd stond van de voorlopige Russische rege ring, welke in 1917 door de bolsjewisten tot aftreden werd gedwongen, heeft giste ren in Londen verklaard, dat wat er op het ogenblik in de Sovjet-Unie gebeurt vol gens hem het begin is van het einde. Ke rensky woont in de Verenigde Staten, maar bezoekt op het ogenblik zijn beide zoons in Engeland, die de Britse nationa liteit bezitten. In een onderhoud met de verslaggever van de Times ging Kerensky zelfs zover, dat hij de verdwijning van het communisme in Rusland voorspelde, ten minste in zijn tegenwoordige vorm, hoe wel hij van mening is, dat deze ontwikke ling nog verscheidene jaren zal duren. Hongaren in Tilburg. De gemeente Tilburg heeft met enthousiasme tweeën twintig Hongaarse vluchtelingen, die in Til burg huisvesting hebben gekregen, ont vangen. Stabilisatie uitlaten Voorwaartse aandrijving Horizontale lucht inlaat Straalpijp voor opstuwing Stabilisatie uitlaten In de voedingsmiddelensector daalde de geldomzet van september op oktober bij verscheidene branches, namelijk met 2 per cent in het slagersbedrijf en in de detail handel in melk- en zuivelprodukten, met 3 percent in het kruideniersbedrijf en met 5 percent in de detailhandel in aardappe len, groenten en fruit. De geldomzet in het bakkersbedrijf bleef ongewijzigd. In de duurzame consumptiegoederensec tor steeg de omzet van september op okto ber aanzienlijk in de detailhandel in schoei sel en die in textiel, in welke branches de stijging met respectievelijk 31 en 42 percent moet worden gezien als een normaal sei zoenverschijnsel, alsmede in de detailhan del in meubelen, waar echter de stijging met 18 percent belangrijk groter was dan die in de overeenkomstige maanden van voorafgaande jaren. De omzet in de kantoorboekhandel en in de detailhandel in huishoudelijke artikelen vertoonde van september op oktober slechts een wijziging van geringe betekenis. In de boekhandel daarentegen daalde de omzet met 18 percent, hetgeen echter een voor deze branche normale seizoenfluctuatie mag worden genoemd. In de genotmiddelenbranches kwam van september op oktober jongstleden een om zetdaling van 2 percent voor bij de detail handel in tabaksfabrikaten en die in alco holhoudende en alcoholvrije dranken. Daar entegen bleef de omzet in het banketbak kersbedrijf ongewijzigd. NEW YORK (Reuter) Paul Henn Spaak, de Belgische minister van Buiten landse Zaken die is gekozen als secretaris generaal van de NAVO, heeft in het Ame rikaanse tijdschrift „Foreign Affairs" een felle aanval gedaan op de wijze, waarop de UNO de internationale vraagstukken behandelt. „In de huidige structuur van de UNO is alles, op oorlog na, geoorloofd. Verdragen mogen worden geschonden, beloften kunnen worden gebroken, een land mag zijn buren bedreigen en elke streek tegen hen uit halen, zolang er maar geen feitelijke oor log is". „Toen Egypte Israëlische schepen het recht ontzegde door het Suezkanaal te varen, zelfmoordcommando's naar Isra ëlisch gebied stuurde, het verdrag van Con- stantinope! schond, wapens zond om die tegen ie Fransen in Algerije te laten ge bruiken en aanstalten maakte om zijn buur land aan te vallen, was de UNO niet bij machte tussenbeide te komen". Dit kan zo niet voortduren, aldus Spaak. „Het is hoog tijd om het Handvest te wijzigen, het veto recht af te schaffen, een verantwoordelijk stemmen te bevorderen, te bepalen, dat schenders van het internationale recht automatisch worden uitgesloten en een werkelijk internationaal leger op te richten". Spaak geeft toe, dat deze doelen moeilijk bereikt kunnen worden, maar hij stelt zijn hoop op de UNO-Assemblée, „die zich steeds meer bewust schijnt van haar mogelijkheden en verlangend schijnt te zijn het overduidelijke bankroet van de Veilig heidsraad weer goed te maken". Eens en vooral" Volgens Spaak moeten bij het herstellen van de schade, die het westelijke bondge nootschap als een gevolg van de gebeurte nissen in het Midden-Oosten heeft geleden, de partijen in de eerste plaats komen tot „dezelfde interpretatie van de feiten en vervolgens moeten zij, eens en voor al mee instemmen, dat men het onbelangrijke aan het essentiële opoffert. Het essentiële is, dat de Russische buitenlandse politiek ongewijzigd is gebleven: de westelijke mogendheden te verzwakken, moeilijkheden te scheppen, en er zich toch voor te hoe den zekere grenzen te overschrijden, waar buiten zij onvermijdelijk in een wereldoor log zouden worden betrokken", aldus Spaak. r<XXX&XXXXXXXXX3COSCrCr<yy?&?CCO V v ^:-«XX»CCOCOOSCCCCO U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,15, post- abonnés 7,65. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE LONDEN (United Press) Canadese en Australische immigratie-autoriteiten be vestigen dat de „vlucht" van Britten naar Canada en Ausralië voortduurt met een gemiddelde van 800 personen per week. Voor Australië komen 500 aanvragen per week binnen en voor Canada 300. De autori teiten wijten de belangstelling voor emi gratie aan de internationale crisis en de rantsoenering van de benzine. De immigratie-kanttoren van Canada en Australië ontvangen per dag gemiddeld 1000 brieven en 2000 telefoontjes om in lichtingen. Het is opmerkelijk dat het merendeel van de emigranten uit de hogere inkomsten- groep komt, bijvoorbeeld artsen, rechts kundigen en bedrijfsleiders. Behalve voor Canada en Australië bestaat belangstelling voor Zuid-Afrika en Nieuw-Zeeland.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9