Fa. B. ENGELENBERG Daling van temperatuur Bestuur maakt bezwaar tegen het ontwerp-plan Zuid-Kennemerland Nederlandse bergingsvloot naar Suezkanaal onderweg Plannen voor bouw theehuis, tweede speelhelling en uitbreiding museum De radio geeft vrijdag Janos Igazi: Aan de rode Donau Help het kind uit Hongarije Boekhandel De Erven LoosjesN.V. ifm altijd op tijd Wereldnieuws TccU ia het zo J 2 NATIONALE PARK „DE KENNEMERDUINEN' OOSTERSE R. CVANEIF T A P S3 T E N Twee militairen veroordeeld wegens diefstal en desertie Schade aan schoorsteen zou niet ontstaan Binnenkort verschijnt zelfstartende etectrische wekkers Panda en de olie^maöiiaat Zeevrachtprijzen worden verhoogd Pech hij het vertrek van de „Sibajak" Plezierritje eindigde met ernstig ongeval Droaisterijj „Boonacker" DO xN DERDAG 20 DECEMBER 1956 Het bestuur van de stichting „Het nationale park de Kennemerduinen zal binnenkort bij Gedeputeerde Staten van Noordholland een bezwaarschrift in dienen tegen het ontwerp-streekplan Zuid-Kennemerland, voor zover liet de be oogde aanleg van een recreatiebaan door de Kennemerduinen betreft. Deze recreatiebaan, die in feite uit een breed fietspad zal bestaan, is door de Ken nemerduinen ontworpen en zelfs door het Openluchttheater en het vogel meer, waardoor het nationale park, naar dc opvatting van het stichtingsbestuur, op ongelukkige wijze in tweeën zal worden gedeeld. Behalve dit voorgenomen be zwaarschrift heeft het bestuur ook nog tal van andere plannen voor 1957 in petto. Zo is er door architect J. Schipper jr. uit Zaandam de bouwmeester van restaurant „De Koperen Pot" op de Hoge Veluwe een theehuis bij Parnassia ontworpen, waarvoor nog de goedkeuring van de Provinciale Directie voor de Wederopbouw afgewacht wordt. Verder zal het in een bunker gevestigde mu seum daar ter plaatse worden uitgebreid met een bovenzaal, met de bouw waar van men in het voorjaar hoopt te beginnen. Tenslotte zal in juni van het komende jaar de tweede speelvijver klaarkomen en zal tevens een tweede speelhelling bij het fietspad aan de Bergweg worden gemaakt. Het bezoek aan de Kennemerduinen in dit jaar is, ondanks het slechte weer, zeer bevredigend geweest. In totaal bezochten ongeveer 250.000 mensen het nationale park, tegen vorig jaar 230.000. Hiervan waren 64.100 kampeerders (vorig jaar 64.200). Het merendeel (44.900) hiervan was afkomstig uit Haarlem en Amsterdam. Op vallend is ook de toeneming van het aan tal buitenlandse kampeerders: dit is ver geleken met vorig jaar verdubbeld van 4.080 tot 9.860. Vooral het aantal Duitsers, Zwitsers, Zweden en Fransen is aanzien lijk toegenomen. Het slechte weer heeft voornamelijk in vloed gehad op de weekeinde-kampeerders: het bezoek van hen was dit jaar vroeger afgelopen dan in voorgaande jaren. Het ontworpen theehuis waarvoor nog geen ontheffing van de bouwstop verkre gen is zal bü verwezenlijking van het plan dicht bij het strand komen te liggen. Het gebouwtje, dat met de omgeving een harmonisch geheel zal vormen, krijgt aan de voorzijde twee terrassen, die met glazen wanden worden afgeschut. Tevens is er een terrasje ontworpen, dat als zonnebad dienst kan doen. In het gebouw zelf is een groot gedeelte gereserveerd voor bedrijfs ruimte met keuken, waarbij aansluitend een gesloten galerij gebouwd zal worden met een grote bank aan de achterzijde en één rij stoeltjes en tafeltjes. Van deze galerij uit zal men een prachtig gezicht Het natuurhistorisch museum, dat in een bunker bij Parnassia is ondergebracht en in het afgelopen jaar 6.000 bezoekers te verwerken kreeg, zal worden uitgebreid met een bovenzaal, die eveneens geheel aan het landschap zal worden aangepast. Deze zaal zal gebouwd worden door vak lieden, die in een internationaal werk kamp zullen worden ondergebracht. Men hoopt met de bouw te kunnen beginnen in het aanstaande voorjaar, zodat de ver wachting bestaat, dat de uitbreiding voor de zomer gereed zal-zijn. De zaal zal voorzien worden van een grote lichtkap. Er zullen voorwerpen uit het duinlandschap geëxposeerd worden, terwijl bijzonderheden van strand en zee in de bunker tentoongesteld blijven. De tweede speelvijver bij het Koevlak hoopt men vóór 1 juni gereed te hebben. Hij zal twee hectare wateroppervlakte krijgen met een diepte van een halve meter. Deze speelvijver dient, evenals de dit jaar klaargekomen vijver, als compen satie voor de koude dagen, wanneer het aan het strand onbehaaglijk pozen is. Meer fazanten en hazen De -flora en fauna van de Kennemer duinen hebben zeer gewonnen bij de af wezigheid van de konijnen. Deze dieren, die, het beste groen plachten op te eten, belemmerden de groei van de lage gewas- Nu de konijnen weg zijn groeien hebben op dc pieren van IJmuiden. Als struweel en grassen ongehinderd, icaar- bijzonderheid is er speciaal voor het win- ^oor bijvoorbeeld de fazanten meer broed- terjaargetijde een afzonderlijke ruimte ge- i geiegenheid krijgen en zich daardoor sterk projecteerd, in het midden waarvan een hebben uitgebreid. Aangezien hazen en grote open haard met schouw is gedacht. konijnen elkaar slecht verdragen kunnen, Dit vertrek is ideaal te noemen voor jacht gezelschappen en winterwandelaars. Het geheel zal worden gedekt met een geel bruin dak en komt in een luwte te liggen, waardoor het van het zuiden langs het strand komend niet te zien is. ADVERTENTIE •z-j fit. -rt r*j p/X» PAARLAARSTEEG 8 - HAARLEM HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Platen. 9.40 Platen. 10.30 Morgen dienst. ld.00 Orgelconcert. 11.30 De Jeugd vliegt uit, hoorspel. 12.00 Mezzo-alt en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Instrumentaal septet. 12.53 Platen en actuali teiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.40 Platen. 14.00 Radio Filharmonisch or kest en soliste. 15.15 Voordracht. 15.35 Bari ton en piano. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16,15 Platen. 16.30 Salonorkest. 17.00 Voordracht. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Kerstliede ren. 18.00 Stemmen van overzee. 18.15 Schoolorkest. 18.35 Kerstuitzending. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuit zending: Rubriek: Verklaring en toelichting: De burgerlijke stand voor de middenstand. 19.20 Regeringsuitzending: Emigratierubriek: Het emigratiepraatje. 19,30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.30 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.00 Orgelconcert. 21.45 Alaska: Land der leegte, caus. 22.00 Mari nierskapel. 22.35 Platen. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Muzikale cau serie. 23.5024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Mannen- en vrouwenkoor. 10.00 Avontu ren met kinderen, causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Orgel. 10.50 Voor de kleuters. 11.10 Cello en piano. 11.35 Het hangt aan de muur en het tikt. 12.C0 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 33.25 Militair orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Sopraan en piano. 14.30 Voordracht. 14.50 Gevarieerd programma. 16.00 Platen. 16.20 Muzikale causerie. 17.00 Voor de kinderen. 17.30 Orgel en tenor. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Actuele sociale verzekeringsproblemen, causerie. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 De Sportbond viert feest, klankbeeld. 19.30 Ober, één kerstmis, spel met muziek. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Indrukken van toneelpremières. 20.15 Kerkliederen. 20.40 Muzikale causerie. 21.00 Dansmuziek. 21.40 Leert uw landgenoten kennen. 22.10 Buitenlands overzicht. 22.25 Amusementsmuziek. 22.40 Zorg om de mens, causerie. 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Kamerkoor en solist. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkest-concert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Filmmuziek. 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 Lichte muziek. 15.10 en 15.50 Platen. 16.02 Kerstprogramma. 16.30 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Platen. 18.00 Kerstprogramma. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Kinderliederen. 20.00 Gewijde muziek. In de pauze: Kunst- kaleidoscoop. 22.00 Nieuws. 22.11 Platen. 22.55 —23.00 Nieuws. is sinds de afwezigheid van de laatsten in de afgelopen twee jaar ook de hazenstand aanzienlijk uitgebreid. Er zullen nu reeds ongeveer dertig a veertig hazen in het nationale park rondlopen. Daar staat tegenover, dat het aantal hermelijnen sterk verminderd is, hetgeen geen bezwaar ge noemd kan worden, omdat deze kleine roofdieren veel vernielingen aanrichtten. Er zwerven thans ongeveer vijf herten vrij door de Kennemerduinen. Het uitsterven van de konijnen heeft op de plantengroei een bijna nog grotere uit werking gehad: overal komen jonge ber ken, eiken, meidoorns en zelfs de vrij zeld zame Corikaanse dennen op. Tenslotte zullen in 1957 weer internatio nale studentenkampen georganiseerd wor den. Komend jaar hoopt men drie van dergelijke kampen te kunnen houden. Voor de jongelui van deze werkkampen wordt in de Kennemerduinen goed ge zorgd: behalve maaltijden, logies en een zakgeld biedt men hen ook een aantal excursies door Nederland aan, waardoor deze buitenlanders in staat gesteld worden ons land goed te leren kennen. Dit zijn in het kort de bestaande plan nen voor het nationale park. Men hoopt, dat in de toekomst op dezelfde weg kan worden voortgegaan. Over een eventuele vestiging van een staalbedrijf van Krupp (waarover wij onlangs berichtten) ten zui den van het Noordzeekanaal maakt men zich nog geen zorgen. Waarschijnlijk zal dit industriebedrijf, als het er komt, niet aan het gebied van de Kennemerduinen grenzen en de directeur van het nationale park, ir. E. C. M. Roderkerk, verwacht vooralsnog weinig last te zullen hebben van een dergelijk bedrijf. ADVERTENTIE poolstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 OFFICIèlt VERKOOP SIKKENS LAKKEN SCHUURSCHIJVEN Twee soldaten van de legerplaats-Ossen- drecht, respectievelijk 20 en 19 jaar oud, hebben te Den Haag terechtgestaan voor de krijgsraad te velde-west. Het bleek dat de beklaagden, die de hun tenlaste gelegde feiten toegaven, op 12 augustus, nadat zij beiden met licht arrest waren gestraft, volgens het plan van de oudste militair naar België gegaan zijn. Beiden namen bajonetten mee en een reis-uitrusting, waarbij zelfs de reistassen niet werden vergeten. De goederen en kleren, die wer den gestolen uit de droogkelder, behoorden toe aan kameraden. De beide militairen zagen kans over de grens te komen. Op 15 augustus, tijdens een poging tot inbraak, werd het tweetal door een Belgische gendarme gearresteerd. Zij werden door het Belgische gerecht veroor deeld en na hun straf te hebben uitgezeten werden zij naar Nederland teruggeleid. Er waren reclasseringsrapporten over beide beklaagden uitgebracht en de psy chiatrische rapporten spraken van toereke ningsvatbaarheid. De auditeur-militair vond de begane delicten ernstig: diefstal in vereniging gepleegd en vervolgens desertie in tijd van oorlog. Hij vorderde tegen elk der beklaagden acht maanden gevangenis straf, waarvan vier maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar en aftrek van voorlopig arrest, alsmede onder toezichtstelling van de reclassering. Het vonnis voor de beklaagden luidde: voor de oudste vijf maanden gevangenis straf met aftrek en plaatsing in een straf- klasse gedurende vijf maanden en voor de jongste drie maanden gevangenisstraf ook met aftrek en drie maanden strafklasse. Plaatsen televisiemasten De president van de Haarlemse recht bank heeft woensdagmiddag uitspraak ge daan in een kort geding, aanhangig ge maakt door een huiseigenaar tegen twee huurders van woningen aan de Uranus- straat in Haarlem-Noord, inzake het plaat sen van een televisiemast tegen de schoor steen. De eigenaar was van mening, dat aan de schoorsteen schade zal ontstaan en daarom vroeg hij de president de huur ders te gelasten de mast zodanig te plaat sen, zoals hij wenst. Op verzoek van beide partijen hadden drie deskundigen een onderzoek inge steld en dezen waren van mening, dat aan de schoorsteen geen schade toegebracht behoeft te worden. Op grond van het rapport van de des kundigen kwam de president van de recht bank tot de conclusie, dat het niet noodza kelijk is maatregelen te treffen. Daardoor ontvalt de grondslag tot het treffen van maatregelen en de eis dient te worden ont zegd. ADVERTENTIE Een roman over de opstand in Hongarije. Prijs f 6.90. De opbrengst is bestemd voor de Hongaarse studenten. Een nationale uitgave met 80 foto's. De opbrengst is bestemd voor giro 999. U kunt thans intekenen. Grote Houtstraat 100, tel. 17427 - Filiaal: Rijksstraatweg 125, tel. 25991 Voor het opruimen van de scheepswrak ken in het Suezkanaal zijn van Nederland se zijde veertien schepen ingeschakeld. De sleepboot „Zwarte Zee" met haar 4200 pk is Gibraltar gepasseerd met op sleeptouw het bergingsvaartuig „Titan 5" en de speciaal uitgeruste kustvaartsleep boot „Atlas". De „Gele Zee" is van Malta vertrokken in de richting Alexandrië met de drijvende bok „Arend". De „Tyne" ligt reeds voor de Golf van Suez te wachten op een loods om Suez te bereiken. De „Tyne" heeft de bok „Havik" op sleeptouw. De sleepboot „Poolzee" met achter zich de drijvende bok „Condor" bevindt zich voor de kust van Portugal. De sleepboot „Blankenburg" is, met op sleeptouw de speciaal uitgeruste haven sleepboot „Alblasserdam", uit Maassluis vertrokken. Het vrachtschip „Bernard John", met als deklading twee bergingsvaartuigen, twee hef tanks en nog ongeveer 100 ton ander bergingsmaterieel, is Malta gepasseerd. Het vrachtschip „Kasper Robert Müller" zal heden of morgen uit Maassluis zee kiezen met aan boord 10 hef tanks, een bergingsvaartuig en het havenbootje „Osiris". Wat het Deense aandeel betreft: in het Engelse Kanaal bevindt zich reeds de sleepboot „Siegyn", met twee hefpontons op sleeptouw. Voorts is door de combinatie SmitSvitzer gecharterd het Italiaanse bergingsvaartuig „Hercules". Dit ligt reeds in Port Said. Eveneens werd gecharterd het Zweedse bergingsvaartuig „Heracles", dat zich ook reeds in Port Said bevindt, evenals de bergingssleepboot Emanuel Svitzer". Twee kleine Italiaanse bergingsvaartui- ADVERTENT1E Het weer in Nederland stond het laatste daling van de temperatuur is echter waar etmaal onder invloed van een zwakke rug schijnlijk. van hoge druk, die zich langzaam van zuid- Engeland naar noord-Duitsland verplaat- WEERRAPPORTEN ste. De hierin aanwezige mist wist zich ook de afgelopen nacht en vanochtend op tal (De temperatuur is van van plaatsen te handhaven. Een kleine, hedenmorgen 7 uur. de boven noord-Frankrijk aanwezige storing trok naar het noordoosten en bracht in Eindhoven 4, op het vliegveld Zuid-Lim burg 2 mm regen. Op het midden van de oceaan bevindt zich thans een zeer diepe depressie, die in zijn centrum een barometerstand van on geveer 955 millibar vertoont en in een uit gestrekt gebied zware stormen veroorzaakt. Deze depressie stuurt opnieuw warme sub tropische lucht in de richting van Europa, Waarschijnlijk zullen deze warme lucht- j0r eaux massa's morgen Nederland niet kunnen bereiken. Het weer hier te lande blijft de R eerstkomende 36 uur nog onder invloed van hogedrukgebieden, zodat er weinig .5..,^ verandering in het nu heersende weertype Ln is te verwachten. Een langzame verdere Qg^ève Maanstanden neerslag van de laatste 24 uur.) O Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Brussel Parijs Grenoble Nice wnw nno wzw windst. I windst. nno nw nno windst. 24 dec. 1 jan. 11.10 uur 2.13 uur laatste kwartier nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 20 december Hoog water: 5.16 en 17.33 uur. Laag water: 0.54 en 13.18 uur. Vrijdag 21 december Hoog water: 6.03 en 18.20 uur. Laag water: 1.39 en 14.06 uur. 21 december Zon op 8.48 uur, onder 16.32 uur. Maan op 2U49 uur, onder 10.55 uur. Locarno Wenen Innsbruck Rome Mallorca Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven onbewolkt nevel nevel onbewolkt mist mist regen nevel mist nevel zwaar bew. nnw nevel windst. nevel ono mist windst. -5 ij zei zo -4 mist windst. 1 licht bew. windst. -3 geheel bew. wnw -0 half bew. w mist ono half bew. windst. 1 -3 5 1 4 2 6 7 5 1 6 3 -0 -7 0 6 nevel no 4 motregen no 4 geheel bew. ono 5 geheel bew. nno 6 dichte mist o 1 geheel bew. ono 4 dichte mist nno 4 geheel bew. ono 6 Vlv. Z.-Limb. motregen no 5 2 C P Is 0 0 0 0 0 0 5 14 0 2 0 0 0 0 0 2 0 0,1 0 0,2 0 0 0,1 0,1 0 0,1 0 0,1 4 9 2. Joris Goedbloed keek Panda zacht- verwijtend aan, nu deze zijn aanbod om bij hem in dienst te treden zo ruw afwees. :.Als toegewijd ouder vriend had ik je een beetje vooruit willen helpen in de wereld, ventje", sprak hij zacht. „Maar ik zie, dat ge mijn liefderijke zorg niet waardeert Ach vaarwel dan; ik hoop voor u, dat ge hier geen spijt van krijgtEn zo wandelde hij terneergeslagen weg. Maar ondanks deze verdrietige houding was Panda wel tevreden over zichzelf. „Dat heb ik hem eens flink verteld!" dacht hij. „Ik wil niets meer met Joris te doen heb ben! Hij is gemeen! Ik kan veel beter gaan solliciteren op deze nette betrekking bij de firma Webberag en Muizenisals er nog maar niet iemand vóór mij is ge weest En zo denkend stond hij juist op het punt om naar binnen te gaan, toen er iets zeer onaangenaams gebeurde! Panda voelde zich plotseling van achteren aangegrepen en ruw opzij geslingerd. Een woest individu, die met grote stappen de stoep besteeg, drong hem weg van de deur, roepend. „Opzij daar, lummel! Je maakt me kwaad! Je kent je plaats niet!" „Graaf Isen Grim!" riep Pande ontzet. Hij had goed gezien; het was deze berooide edel man en geen ander, die zich daar met het blank rapier in de hand een positie in het bedrijfsleven wilde veroveren. „Uit de weg!" kreet hij. „Ik was hier eerst! Ik wil deze betrekking hebben! Je maakt me kioaad!" Tegen zoveel geweld was Panda niet opgewassen gen, de „Squalo" en de „Giovenala, zijn in middels uit Sfax vertrokken met Port Said als bestemming. Het bergingsvaartuig „Protector" ligt reeds in de Golf van Suez. De vaartuigen, die bij Egypte liggen, wachten op een mededeling van generaal Wheeler, dat zij verder kunnen gaan. Uit rederskringen wordt medegedeeld dat als gevolg van de voortdurende stijging dei- kosten in het algemeen en de op.l januari ingaande zeer aanzienlijke verhoging dei- olieprijzen in het bijzonder, de zeevrach ten binnen zeer korte tijd belangrijk zul len worden verhoogd. Voor een deel zullen deze vrachtverhogingen in de vaart van de noord-continentale havens op de rest van Europa en de Middellandse Zee en te rug reeds op 1 januari van kracht worden. Bij zijn vertrek heeft de „Sibajak". die met emigranten naar Australië en Nieuw Zeeland zou gaan, woensdag met pech Ie kampen gekregen. Er werd een technische storing in een zuigerstang van een spoel- nomp geconstateerd. Omdat het smeden en draaien van een nieuwe zuigerstang onge veer dertig uur vergt, moest het vertrek van het schip uitgesteld worden tot de nacht van donderdag op vrijdag. Joyriding tijdens dronkenschap De Amsterdamse rechtbank heeft de 21- jarige opperman G. van K. uit Diemen wegens het rijden in een auto zonder de toestemming van de eigenaar en wegens het onder invloed van stérke drank veroor zaken van een ongeluk veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezichtstelling van het medisch consultatiebureau voor alco holisme en heeft hem de^ bevoegdheid om een motorrijtuig te'besturen ontzegd voor de tijd van twee jaar. Tegen de. verdachte was zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk en ontzegging der rijbe voegdheid voor de tijd van drie jaar geëist. In de nacht van 21 op 22 september heeft de opperman samen met de 21-jarige schippersknecht J. J. na veel gedronken te hebben een auto weggenomen in Diemen. Op de rijksweg nr. 1 bij de toen nog niet voltooide verkeerskruising bij de Wilhel- minalaan in Naardcn is de auto tegen een stapel tegels gereden en gekanteld. Pas serende automobilisten slaagden er op het laatste moment in de opperman aan zijn benen uit de brandende wagen te trekken. S. was uit de wagen geslingerd en overleed ter plaatse. ADVERTENTIE Ziet alvorens te kopen onze aantrekkelijke GESCHENKEN-ETALAGES Ook kaarsen, tafellakens, servetten etc. Aanbevelend. Kleine Houtstraat 4 - Haarlem Filiaal: Koningsweg 2 - Vclsen-N. Post. De Deense V.V.V. heeft dit jaar 13.000 kaarten en brieven gekregen van kinde ren voor „de kerstman, per adres Groenland". Vorig jaar, toen er 120.000 werden ontvangen, werkte het perso neel dag en nacht door om de antwoor den van de kerstman op tijd de deur uit te krijgen. Waarschuwing. Het gemeentebestuur van Berlijn heeft ''e kerstbomendieven in spe laten weten dat wie in de stadspar ken een kerstboom denkt te verschal ken, meteen een gasmasker moet kopen, want alle kerstbomen zijn besproeid met een chemisch middel dat in een warme kamer stinkende dampen af geeft. Kerstbomen. In de Verenigde Staten zullen er dit jaar naar schatting 39 miljoen kerstbomen worden verkocht, twee mil joen meer dan het vorig jaar. De bomen kosten gemiddeld een dollar per stuk. Er zullen ook bomen van plastic en an dere synthetische materialen te koop zijn. Wenen. Bij de behandeling van de Weense gemeenteraadsbegroling is medegedeeld dat één op elke tien Weners een dronk aard is. Per inwoner van de Oosten rijkse hoofdstad wordt per jaar een 85 gulden aan sterke drank besteed. Er wordt meer gedistilleerd gedronken en minder wijn. Sneeuw. Zware sneeuwval heeft woensdag op verscheidene plaatsen in Noord- Italië het verkeer ontwricht. Vijftien schepen konden de haven van Venetië niet binnenkomen. De treinenloop raak te in de war en in de Po-vallei deden zich talrijke verkeersongevallen voor. In de dierentuin van Bologna zijn ver scheidene tropische dieren door de kou de bezweken. Mist. Zuid-Engeland was woensdagochtend door een dichte mist overdekt, die het luchtverkeer stil legde en dat over de weg ontwrichtte, hetgeen ook het geval was met de spoorwegverbindingen. Er voeren geen schepen meer op de Theems tussen Londen en de zee. Het zicht op de rivier was op sommige plaatsen nihil geworden. Officieel. Koningin Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh zullen op 8 april een officieel bezoek aan Parijs brengen, waar zij drie dagen de gasten zullen zijn van president Coty. Daarna zullen zij nog Noord-Frankrijk, met name RijsseJ en Roubaix, bezoeken. Dienst. Ongeveer 22.000 Parijs politieman nen hebben gedreigd in staking te zul len gaan, om hiermede kracht bij te zetten aan eisen tot verbetering van hun pensioneringsvoorwaarden. De autoriteiten willen de staking verijde len,, door de politiemannen vandaag op het voor de staking aangekondigde tijd stip, dienst te laten doen. Nasporingen. De Westduitse regering laat nog steeds nasporingen doen naar 5 miljoen Duitse onderdanen, die tijdens de tweede wereldoorlog verdwenen zijn in Oost-Europa. Zestienduizend kinde ren hebben hun ouders niet terugge vonden en 17.000 kinderen worden nog door hun ouders gezocht. Toerisme. Dit jaar hebben dertigduizend buitenlanders de Sovjet-Unie bezocht en 25.000 Sovjet-burgers hebben een bezoek aan het buitenland gebracht. „Intoerist", het officiële Russische reis bureau, heeft meegedeeld, dat de uit wisseling van toeristen zal worden uit gebreid. Samenwerking. De Westduitse ambassadeur te Cairo zou uit Bonn instructie hebben ontvangen aan Nasser voorstellen te doen over de bouw van de dam van As- soean, aldus meldt het Italiaanse blad „II Tempo". De dam zou gebouwd wor den door een consortium, met in hoofd zaak Amerikaans kapitaal. De machines zouden merendeels van Duitse herkomst zijn. Technici en leidend personeel zou den uit andere landen, onder andere Italië, komen. Nassevtjes. Sinds de Frans-Britse aanval op Port Said zijn in deze stad 56 babies ge boren die allen genoemd werden naar de Egyptische president Gamal Abdel Nasser. Jongens kregen de naam Gamal, Nasser of Nasr en meisjes Nasira, Nas- ra, of Intissar. Zelfdiscipline. De rantsoenering van ben zine en stookolie kan in Zwitserland vermeden worden indien het normale verbruik met ten minste twintig per cent besnoeid wordt. De Zwitserse re gering heeft een beroep op de verbrui kers gedaan het verbruik vrijwillig te beperken en zelfdiscipline te oefenen. DE LEVENSVORMEN op aarde mogen zó veelvuldig zijn en een zó grote ver scheidenheid vertonen, dat geen enkele vakgeleerde ze kan overzien, desondanks meende men al deze levensverschijnselen met behulp van de mutatietheorie gemak kelijk uit de eenvoudigst denkbare levens vorm te kunnen verklaren. Uit de eerste vorm die het leven op aarde had aange nomen zou dan door mutatie een wat in gewikkelder vorm te voor- schijn zijn gekomen, daaruit f was door mutatie weer een ho gere levensvorm gesproten en T FVFN FN tenslotte zouden uit al die uItpt)TP sprongsgewijze veranderingen MA 1 JlKIJl die gedurende vele miljoenen jaren hadden plaatsgevonden V. uiteindelijk de zoogdieren en tenslotte ook de mens zijn voortgekomen. Of deze verklaring iedereen bevredigt la ten we kortheidshalve geheel buiten be schouwing, maar een feit is het, dat velen er meer schermen. Een onverklaard verschijnsel bleef dat al lereerste leven, waaruit men al het andere voortgesproten dacht. Indien alle andere levensvormen verondersteld worden af te stammen van de eerste eencellige organis men, of desnoods van bacteriën of zelfs van de vira (die de meesten niet tot de levende wezens rekenen) dan is het toch wel wenselijk te weten, waar dit eerste virus, deze roemruchte stamvader, de mis sing link tussen ons en de dode stof van daan is gekom,en? Het antwoord hierop is geruime tijd uitgebleven, maar de moderne wetenschap heeft tenslotte ook daarvoor enige verklaringen kunnen vinden. Een daarvan hebben we u destijds eens ge noemd en daarbij opgemerkt, dat deze zo genaamde verklaring niets anders was dan een veronderstelling die op niets, maar dan ook totaal niets steunde. -\ Er zijn ecliiei nog meer pogingen uuii- gewend het leven uit de materie te ver klaren. Door de bewegingen, waaraan atomen onderhevig zijn, zou het immers mogelijk zijn geweest dat atomen van ver schillende soorten toevallig zodanig zijn samengegaan, dat door dit samentreffen het eerste virus of het eerste eiwitmole- kuul is ontstaan. (Of de aldus ontstane stof aangespraak op de naam ..leven" mag ma ken, menen toe te mogen be twijfelen; we merken alleen maar op, dat dergelijke toeval- 'ipheidshypotesen tegenwoor dig voor wetenschap door gaan!). Niemand weet tcelis- waar hoe de eiwitten in de cel kernen zijn opgebouwd, aan- iezien deze stoffen voor een nauwkeurig onderzoek vooralsnog te ge compliceerd zijn gebleken, maar dat kan toch niemand beletten met behulp van de waarschijnlijkheidsrekening na te gaan, hoe groot de kans is, dat een eiwitmole- kuul toevalligzou ontstaan. Aan de ei witten immers, blijkt het .leven te zijn ge bonden. zodat roe deze eenheid maar als uitgangspunt moeten nemen. Welnu. dr. Noïng heeft tot grote ontstel tenis van de aanhangers der materialis tische theoriën uitgerekend, dal het toe vallig samengaan of samentreffen van de doorvoor in aanmerking komende atomen de kans hebben om gezamenlijk een eiwit- molekuul te vormen, ééns per I02r>4 jaar Dat betekent, dat de aarde nog ruim. 102.^4 jaar zou moeten bestaan, opdat deze kans zich. éénmaal zou kunnen voordoen! Nu zullen we u ook eens kennis laten maken met het probleem, waarin de groot ste getallen zijn verwerkt. Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2