Hervormde Synode dankbaar voor bezinning over Nieuw-Guinea Wat Full Speed Poets r~ Van dag tot dag Verdelim Staalindustrie 2-6 Voorstel tot intrekking van oproep met 48 tegen 5 stemmen verworpen 3 (dolit Amerikaanse geleerde naar de Sovjet-Unie gegaan Thans brengt Full Speed als nieuwe serie plaatjes „De Auto in de moderne tijd" Vehhcdk m Nixon in Wenen aangekomen Zijn komst luidt groter Amerikaanse hulp in Russische goudverkopen in Londen gemeld ^Praatótoel Zorgwekkende economische toestand in Hongarije Louis Armstrong blies 5000 pond sterling bijeen DONDERDAG 20 DECEM BER 1956 Het is onbegrijpelijk, dat de Britse re gering geen beter plan. voor de pacificatie van Cyprus heeft kunnen bedenken, dan de verdeling van het eiland in een Grieks en een Turks gebied. Verdeling is, in de politiek, altijd een uiting van verdeeldheid, niet van samen werking. Na de laatste wereldoorlog zijn wij, als gevolg van de tegenstelling tussen Oost en West, blijven zitten met een ver deeld Duitsland en een verdeeld Korea. In het door burgeroorlog verscheurde Viet nam kon de rust alleen worden hersteld door verdeling van het land in twee afzon derlijke republieken, Noord- en Zuid-Viet- nam. Het geeft een somber beeld van de on verdraagzaamheid in de hedendaagse sa menleving en. van het gebrek aan poli tiek vernuft bij het zoeken haar oplossin gen dat men het antwoord op alle vraagstukken van verdeeldheid alleen weet te vinden in geografische verdeling. Span prikkeldraad tussen de twee partijen in een conflict en laat ieders haan op zijn eigen gebied koning kraaien dat schijnt als hèt recept te worden beschouwd. Bij>zonder bevreemdend is het, dat de Britse regering juist op dit ogenblik het voorstel van verdeling van Cyprus doet, want vlak bij huis is zij er de laatste da gen aan herinnerd, dat een dergelijke op lossing géén oplossing is. Ierland is inder tijd, bij gebrek aan eensgezindheid omtrent een betere formule, óók verdeeld en nu 35 jaar later heerst er nog steeds geen werkelijke vi'ede tussen Noord-Ierland en de Ierse Vrijstaat en hebben wij pas weer kunnen lezen over het optreden van Zuide lijke terroristen in het Noorden. Had de Britse regering, met dit beeld voor ogen, de Cyprioten niet iets beters en iets houdbaarders kunnen voorstellen dan dit kaduke ezelsbruggetje? Cyprus vormt voor de hele westelijke wereld een belang rijk strategisch-militair steunpunt. Het kan dit op den duur alleen blijven indien de bevolking van het eiland loyaal mee werkt. Als één geheel, en niet als twee door prikkeldraad gescheiden groepen. Door ons blad gepubliceerde berichten over de mogelijke vestiging van een staal fabriek van buitenlandse herkomst in Vel- sen hebben reacties gehad, die in één op zicht volkomen gelijkluidend waren: name lijk afwijzend. Wij noemen met opzet hier bij nog niet dadelijk de naam van die buitenlandse firma, omdat een deel der afwijzende reacties niét, een ander deel echter wel degelijk met die naam te maken had. Voor zover de uitspraken, al of niet offi cieel, practische bezwaren golden, waren zij gebaseerd op de speciale plaats van vestiging en gingen zij niet in tegen het denkbeeld in het algemeen van een nieuwe staalindustrie in Nederland. De bezwaren tegen de plaats, voort komend uit de penibele situatie waarin de woonkern rondom het Noordzeekanaal zou komen te verkeren, vallen gemakkelijk te onderschrijven. Minder logisch lijkt het bezwaar, voortkomend uit de vrees voor conjunctuurschommelingen. Want de eco nomische betekenis van de staalindustrie in Nederland, Europa en de wereld kan moeilijk tot zwartgallige verwachtingen aanleiding geven, gezien de toenemende behoefte aan het produkt. Een andere, veel belangrijker kwestie is, waarom de uitbreiding van de Nederlandse staalproduktie een buitenlands initiatief zou moeten zijn. Als Nederland zulke gun stige voorwaarden biedt voor een nieuwe staalindustrie, waarom zouden Nederland se industriëlen dan niet, met Nederlandse of Benelux-coöperatie op technisch en financieel terrein, deze kans grijpen en de Nederlandse staalindustrie op deze wijze een belangrijker aspect geven? Zij staat nog ver achter bij de staalindustrieën van Duitsland, België en zelfs Luxemburg. De ligging van Nederland en zijn haven- outillage zijn van dien aard, dat de erts- aanvoer en de afvoer van het produkt voordelig zijn. Anders zou trouwens de buitenlandse interesse niet zijn gewekt. En tenslotte: de naam Krupp is ge noemd. De sentimentskwestie komt daar door een scherp woord meespreken. Alleen al uit psychologisch oogpunt zou men de vestiging van dit bedrijf in Nederland moe ten voorkomen. De mogelijkheid bestaat echter, dat men in het kader van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zulk een vestiging niet op louter sentimentsoverwegingen kan weigeren Een reden temeer om de belangen van die gemeenschap door een Nederlands ini tiatief te honoreren. ADVERTENTIE maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel. U bent er het vlugst van af met Op een woensdagmiddag gehouden pers conferentie in Den Haag heeft de praeses van de Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk voorlezing gedaan van een stuk, waarin verslag wordt uitge bracht over de maandag en dinsdag ge houden besprekingen van de reacties op de synodale oproep tot bezinning over Nieuw Guinea. Aan het verzoek, gericht tot de ambte lijke vergaderingen deze oproep te bespre ken en rapport uit te brengen, is door alle classicale vergaderingen en vele provin ciale kerkvergaderingen voldaan. Deze rapporten werden in handen gesteld van een commissie van rapport, die een eind rapport uitgaf, dat een samenvatting van al deze reacties inhield en antwoorden voorstelde. Eindrapporteur was ds. J. Vink. De synode sprak zich in het algemeen vóór de behandeling van dit rapport uit. Uit deze discussie resulteerden twee voor stellen. Het vérstrekkende voorstel van ds. H. J. Smit uit Genderen, om het stuk in te trekken en schuld te belijden, dat de kerk in onrust is gebracht, werd verworpen met 48 tegen 5 stemmen. Daarna aanvaardde de synode met 45 tegen 8 stemmen het voor stel van de praeses om het rapport tot grondslag te nemen voor de te formuleren conclusies. De conclusies, waartoe de synode kwam zijn de volgende: de synode uit haar grote dankbaarheid voor het feit, dat aan haar oproep tot bezinning in zo brede kring gehoor is gegeven. Zij deed deze oproep uitgaan in het geloof, dat de heerschappij van Christus alle terreinen van het leven omvat, en dat ook het vraagstuk Nieuw Guinea de aandacht van kerk en volk moet hebben. Deze aandacht heeft tot nu toe vaak ontbroken. Vervolgens constateert de synde, dat in vele kringen bezorgdheid tot uiting kwam over de wijze waarop de op roep voorbereid, geformuleerd en aan de orde werd gesteld. Hierover wil de synode het volgende aan de ambtelijke vergaderin gen meedelen: het blijkt, dat het recht en de plicht om een dergelijke oproep te doen uitgaan vrij algemeen is erkend. Moesten de classicale vergaderingen in een zo ge wichtige zaak niet worden geraadpleegd? zo vroegen zeer veïen. Dat er geen ver plichting in deze bestond, staat vast. Kerk- ordelijk wordt het aan het beleid van de synode overgelaten. Waar het hier een oproep tot bezinning betrof, leek het de synode onjuist dit te doen. Men kan toch niet eerst aan de classicale vergaderingen vragen zich te bezinnen of men zich zal gaan bezinnen. Er werd in vele classicale vergaderingen bezwaar tegen gemaakt, dat een aantal raden niet gehoord werd. De conceptoproep is echter wel aan de raad voor kerk en overheid voorgelegd. Met zijn opmerkingen is rekening ge houden. De zendingsarbeiders op Nieuw- Guinea werden in april 1956 ingelicht. Rechtstreekse raadpleging werd achter wege gelaten. Ook het raadplegen van de bevolking van Nieuw-Guinea was niet mogelijk. Dit hangt samen met de struc tuur van de maatschappij op Nieuw-Gui nea. Tot wie menen, dat het tijdstip van publikatie ongelukkig was, zegt de synode dat overwegingen van opportuniteit en urgentie geen beslissende rol hebben ge speeld. Indien men daarmee wel in ern stige mate rekening had gehouden, zou het stuk te zeer in het politieke vlak zijn getrokken. De synode neemt de waarschu wing van vele kerkelijke vergaderingen bij het spreken op politiek terrein grote omzichtigheid te betrachten, gaarne ter harte. Men zal echter moeten erkennen, dat dit spreken - immers haar recht en haar plicht - noodzakelijk met zich brengt zich in netelige kwesties uit te spreken. Helaas werd, zoals terecht door vele ker kelijke vergaderingen is opgemerkt, het stuk bekend door radio en pers, vóór het de ambtelijke vergaderingen bereikte. Het vrijgeven van de oproep voor publikatie op zo'n vroeg tijdstip geschiedde opdat geen verkeerde conclusies getrokken zouden worden uit het - noodzakelijk kort gehou den - verslag van de synodale besprekin gen, die vrijgegeven waren. Status quo onaanvaardbaar De synode heeft ten opzichte van de kwestie Nieuw-Guinea geen oplossing wil len geven, zoals velen menen. Alleen de handhaving van de status quo heeft de synode onaanvaardbaar geacht. Wel heeft de synode het voorstel aan vaard om aan de raad voor kerk en theo logie te verzoeken zich nader te bezinnen op de verhouding van kerk en overheid, zowel bijbels-theologisch als naar de be lijdenis der reformatie, in verband met artikel 36, dat betrekking heeft op de taak van de overheid. In deze bezinning zal het dienen te gaan om richtlijnen en grenzen voor het spreken der kerk op sociaal- ethisch en politiek terrein en in verband met de vragen van het kolonialisme. In antwoord op de vraag van een der verslaggevers hoe de reactie van de gene rale synode is op het nieuwe schrijven, dat het landelijk comité van bezwaarden tot haar heeft gericht, deelde ds. De Ru mee, dat de generale synode besloten heeft deze brief voor kennisgeving aan te nemen op grond van het feit dat aan de argumenten van dit comité uitvoerig en terdege aan dacht is besteed en hieraan langdurige be sprekingen werden gewijd. „Partij-politieke overwegingen", zo werd nog verder meegedeeld, „hebben bij het opstellen van de oproep geen rol gespeeld. Indien de synode meent dat zij deze in naam van het Evangelie wereldkundig moest maken, dan wordt het een plicht voor haar dit te doen. Wanneer de in de oproep neergelegde zienswijze dan toevallig overeenkomt met die van de Partij van de Arbeid, dan is daaraan niets te doen en kan de synode er tóch niet van worden beschuldigd, politiek te hebben bedreven." STOCKHOLM (United Press) De 47- jarige Amerikaanse professor Orest Stephan Makar heeft zijn Amerikaans staatsburger schap opgezegd en uitgelegd dat hij Rus sisch staatsburger wil worden, zo heeft een woordvoerder van de Amerikaanse ambas sade te Stockholm bekend gemaakt. Makar is met zijn vrouw uit Stockholm naar Mos kou vertrokken na zijn Amerikaanse pas poort per post naar de ambassade te heb ben gestuurd. In een interview met het Zweedse com munistische dagblad Ny Dag heeft Makar verteld dat hij bij de studie van de Rus sische wetenschappelijke litteratuur op zijn terrein, de geodesie aardkunde tot de slotsom was gekomen dat de Sovjet- Unie de beste mogelijkheden biedt voor onderzoekingen. Hij hoopt er een professo raat te krijgen. ADVERTENTIE Full Speed de sigaret die door zijn pure virginia-kwa- liteit steeds meer rokers tot zich trekt komt nu met een serie autoplaatjes, die werke lijk alles slaat! Het album bij deze nieuwe serie verschijnt binnenkort. Het is nóg mooier uitgevoerd dan de beide vorige... Span nend geschreven! Pakkende beschrijvingen van races en rallyes! Experiment en avon tuur! Met 4 grote gekleurde platen! (Prijs 1.85). Bestel het nieuwe album nü reeds bij Uw sigarenwinkelier. Deze heeft voor U ook de vorige albums „De Geschie denis van de Automobiel" (Serie I) en „Over Auto's en Auto-rensport" (Serie II). let op: de plaatjes van Series I en II blijven vol- OQilQop! Aan^plk Full Speed-doosje kunt U zien voor welk album het een plaatje geeft ADVERTENTIE Oe V*°° ser* jdx°°v VIRGISIA s\9° ret' ÏES. P re AÓ9e bV\x° oie c»o AO? öt\e*- ^->08 *cco Ook dit is een reproduktie van een ■fragment van een der meesterwerken uit het Frans Halsmuseum te Haarlem. Wij herinneren u daarmee aan onze prijsvraag „Speurtocht naar schilde rijen". De volledige opgave met om schrijving en voorwaarden kan men vinden in „Erbij" van jongstleden zaterdag. Tot 5 januari kan men meedoen. (Van onze correspondent in Wenen) Met een grote vertraging landde woens dag de Amerikaanse vice-president Richard Nixon op het vliegveld bij Wenen. Hij ver klaarde onmiddellijk na zijn aankomst: Ik breng de groeten van president Eisenhower aan het Oostenrijkse volk alsmede de be lofte dat Amerika zijn deel zal overnemen bij de oplossing van het vluchtelingenvraag stuk. Nixon onderhield zich ook even met een Hongaars gezin en zeide: „Ik hoop dat mijn reis er toe zal bijdragen om u en het grote aantal van uw landgenoten in de Oosten rijkse kampen een klein beetje kerst-ver wachting te brengen". „Ik wil met de Oostenrijkse instanties de financiële en economische hulpmaatre gelen bespreken, die Amerika kan door voeren om Oostenrijk in zijn zware taak bij te staan", zo vervolgde hij. „Ik ben echter ook hier om mij er als ooggetuige persoonlijk van te overtuigen in hoeverre de tegenwoordige Amerikaanse immigratie- wetten veranderd dienen te worden en hoe hoog het feitelijke aantal vluchtelingen moet zijn, dat Amerika zal opnemen". Ni xon heeft als gift van particuliere Ameri kaanse organisaties 800 kilogram insuline en cheques ter waarde van 450.000 dolar meegenomen. Het is geen geheim, dat het verslag van Nixon de regering moet steunen om het nieuwe congres in januari er toe te bewegen dat er zodanige financiële hulpmiddelen ter beschikking worden gesteld, waardoor het voorlopige hulpprogramma in een al omvattende en zorgvuldig uitgewerkte hulpactie wordt veranderd. Het Sovjet-blad „Pravda" had gemeld, dat Nixon „zonder uitnodiging van de Oos tenrijkse regering op weg is gegaan", maar de aanwezigheid van vrijwel de gehele Oos tenrijkse regering op het vliegveld Schwe- chat bewees wel het tegendeel. In Oostenrijk is men algemeen van op vatting, dat de Amerikaanse hulp pas goed op gang zal komen en kolossale afmetingen zal aannemen wanneer Nixon verslag heeft uitgebracht. LONDEN (AFP). Volgens de „Evening Standard" zijn de laatste tien dagen elf ton goud ter waarde van 55 miljoen gulden te Londen aangekomen, waar het goud te gen transferabele ponden is verkocht. Deze verkopen, aldus het blad, maken deel uit van een liquidatiebeweging, die aan het einde van de vorige maand in Zwitserland is begonnen. Tot dusverre heeft de Sovjet- Unie in totaal voor ruim 115 miljoen gul den goud verkocht. Ai* /AKKER SIROOP Omdat het tegen Kerstmis loopt, offreer ik u een kerst verhaal. Het is een echt ouder wets kerstverhaal. Het gaat over een oorlogsvlieger in de kerstnacht, en het is zeer sen timenteel. Laat de oorlogsvlieger het zelf vertellen. „Zoals u reeds vernomen hebt, ben ik een oorlogsvlieger. Ik steeg in de kerstnacht van 1943 op van een basis in En geland, mijn vaderland, in een type jachtvliegtuig waarvan ik mij met de beste wil geen de tails meer kan herinneren. Het was een klare nacht met duizend pinkelende sterren. Duizend? Ik weet nu, dat het er veel meer zijn. Doch dui zend is een woord, dat uitste kend past bij sterren. Het roept een sterk beeld van geschitter en geflonker op en dat was, wat de sterren d'ie nacht bij uitstek deden. Naast mij, aan weerskanten, zag ik mijn collega's, wier vliegtuigen star op dezelfde hoogte en snelheid als het mijne bleven. Wij vlogen als een troep ganzen in vaste koers onder de sterren door en over een zilveren water van de En gelse kerstnacht naar de vij andelijke. En dit was hetgeen ik in die kerstnacht overdacht: dat ik over twee uren weer op de ba sis hoopte te zijn en dan Helen zou gaan afhalen van de tele foonpost op het vliegveld. We zouden twee dagen verlof heb ben en die doorbrengen bij haar ouders. Haar ouders had den kalkoen. Daar dacht ik in die kerstnacht aan. Niet aan Kerstmis, niet zozeer aan Helen, en niet aan haar ouders, die ik nog nooit ontmoet had. Maar wel aan de kalkoen, want ik was dol op kalkoen. Wij kregen een melding van de commandant dat vijande lijke jachttoestellen op weg waren naar een punt, dat in onze koers lag en daardoor raakte de kalkoen voorlopig uit mijn gedachten. De ko mende ontmoeting met de vijand was namelijk een 'on zekere factor in mijn kans op de kalkoen. Ik dacht zo weinig aan Kerstmis, dat ik op zeker mo ment mijn gedachten moest dwingen tot een conclusie of het nu 1943 of 1944 was. Het is trouwens erg moeilijk, in een jachtvliegtuig dat op de vijand aanvliegt, precies de datum te onthouden en daarbij nog" te beseffen dat er daar ergens onder in de duisternis een feest wordt gevierd over alle grenzen en versperringen heen. En de sterren waren iedere nacht zo helder en zo schitte rend, wanneer men boven de wolken klom en er een vrij uitzicht op had. Oorlogsvlie gers en vliegers in het alge meen zijn, wat sterren be treft, blasé. Zij kwamen in de grau we morgen als stippen uit de oneindigheid op ons af, de vijandelijke vliegers. Hun for matie viel uiteen op hetzelfde ogenblik als de onze. Zij scho ten onder ons door en over ons heen, en wij deden hetzelfde bij hen. Wij probeerden achter hun staarten te komen en zij achter die van ons. Ik deed dat met het oog op de kalkoen en zij deden het misschien om het ijzeren kruis. Of misschien er gens anders om, maar wij deden het in ieder geval ver woed en hardnekkig, alsof het om ons leven ging. En daar ging het dan ook om. Wij raakten boven het con tinent en kregen order om het gevecht af te breken en boven zee te hervatten. Wij deden dat onmiddellijk en zij waren zo vriendelijk om met ons mee te gaan, Boven de glanzende wate ren van het Kanaal begon het spel opnieuw en wij konden, als wij ondersteboven vlogen, onze eigen schaduwen over het water zien scheren. Terwijl ik keek naar een toestel dat bran dend in de golven dook ik kon niet onderscheiden of het vriend danwel vijand was kreeg ik er een achter mijn staart en zijn kogels misten mij op een haar, terwijl ik af zwaaide. Blij moet gedacht hebben dat hij mij te pakken had, want hij bleef in een rech te lijn klimmen zonder achter me aan te gaan. Daardoor kwam ik schuin achter hèm. Wie kaartliefhebber is, weet hoe prettig het kan zijn een lage troefkaart van je buur man te overbluffen. Dat pret tige gevoel had ik, toen ik hem meszuiver onder schot kreeg. Mijn hand was op de sehiet- knop en ik had hem geduren de drie seconden als op een presenteerblad. Misschien was het enkel om dat het kerstnacht was, maar in de eerste seconde van de drie zei een stem die ik niet horen kon doch des te beter verstaan legen me: „Zijn vrouw en twee kleine kinde ren zitten bij de Kerstboom en bidden om zijn terugkomst." Ik zag in de tweede seconde zijn silhouet. Het silhouet van de typische oorlogsvlieger, met leren kap en koptelefoons en alles wat erbij hoort. Ik zag, merkwaardig genoeg, ook pre cies zijn uiterlijk en dat van zijn vrouw en kinderen. Ik zag hen als een vier-eenheid, vier mensen in een wezen, bij el kander horend en met elkan der verbonden. Dat was onzin, ik zag hele maal niets. Maar ik schoot niet jn de derde seconde gaf hem gelegenheid, naar beneden te duiken en weg te komen uit mijn schootsveld. Een collega van hem, die in de nabijheid was, voorzag mijn afzwaaien in de andere rich ting en ving mij op met een stroom gloeiend lood, die niet te ontgaan was. Ik gierde in een omhulsel van vlammen naar beneden, naar de zilveren vlakte van kleine golven, die rustig op mij wachtten. Golfjes behoeven voor vlammen niet bang te zijn, want ze zijn met zovelen. Mijn weg omlaag werd zon der schok een weg omhoog. Met vederlichte stappen snelde ik een glazen trap op, geleid en gedreven door vederlichte wezens in waasdunne nylon met glanzende gezichten van uitzonderlijke charme. De gla zen trap werd een glazen zaal, een glazen wereld vol nylon en behulpzame gestalten, vol vriendschap en gelach. Zij groepten om mij heen als opgewonden kinderen en ik herkende zoveel oude kamera den en dierbaren, dat ik door stroomd werd van gelukzalige veiligheid. Zij drongen mij met zachte handen en stralende vreugde naar een smal figuurtje, dat afzonderlijk en roerloos wacht te op onze komst. En een van hen zei: „Je hebt je leven gegeven voor een an der, dat is het beste wat een mens kan doen. Daarom ben je meteen hiér gekomen. Her inner je je de stem, die je zei dat die ander een vrouw en twee kinderen had?" Ik knikte, en de hele troep kwetterde en snaterde van het lachen en wees naar dat ene figuurtje. „Dat was zij. Het was haar stem. En nu moet je goed luis teren. Zij is heel ondeugend geweest. Die man was hele maal niet getrouwd." Het frêle figuurtje deed de handen van het gelaat en keek mij aan met rode wangen en schuldbewuste ogen. Ik ging op haar toe. Zij was mooier om te zien dan alles wat ik ooit ge zien had. „Dat was een flauwe streek van je," zei ik. En ik probeerde boos te worden door aan de kalkoen te denken. Maar ik kon niet meer aan kalkoen denken en ik kon niet meer boos worden. Want ik voelde mij gelukki ger dan ooit." J. L. Op de Zoals het klokje.... Ik lees dat Sovjetgeleerden de meest nauwkeurige klok ter wereld hebben ge construeerd, een atoomklok, die slechts één seconde voor of achter loopt in de 300 joar. Ik zal u de details, waar ik zelf geen woord van begrijp, besparen; genoeg zij het u, te weten dat het ding het van gas- atomen hebben moet. Nu kom ik in de eerste plaats weer op het punt, waar ik het onlangs in verband met de telefoon over had. U weet wel: de telefoon bestaat pas vijfenzeventig jaar en naar aanleiding daarvan maakte ik de even spitse als niets ter zake doende op merking, dat alle mensen die vóór 1882 geleefd hebben, zonder telefoon, geen jammerlijk beeld van menselijke ellende hebben opgeleverd. Hebt u, tot nu toe, zonder die Russische klok, ellendig geleefd? En zoudt u het nu heus zo reuze leuk vinden een klok te hebben die er drie eeuwen voor nodig heeft om één seconde d'r naast te doen? Stel dat uw huidige non-atoomhorloge in drie eeuwen er drie seconden bij in zou schieten, oftewel (laten wij dat nu eens met een koene slag uitrekenen) drie minuten, dat is zestig maal drie secon den.. Kan u dat iets schelen! A l s het lastig was, dan zoudt u er over drie eeuwen toch geen weet van hebben. En wie dan leeft dan zorgt, zoals de man zei, die zijn levensverzekeringspolis na twintig jaar te gelde maakte om met een dame op stap te gaan. Mijn horloge loopt vijf minuten per dag achter, dat is 547500 minuten, of een klei ne zevenduizend uur, of ongeveer 300 et malen, of tien maanden per drie eeuwen. Eerlijk gezegd kan mij dit nu niet zo heel veel schelen. Bovendien zet ik het iedere morgen vijf minuten vooruit en die me thode functioneert best. Neen, niet om iets van de Russen te zeg gen, en in alle bescheidenheid, maar die klok vind ik een uitvinding van niks. Men had zijn tijd beter kunnen besteden aan nuttiger uitvindingen: een eierdopje met straalaandrijving, of een bed met brood roosterwerking zodat men op een bepaald iLur met een boog uit zijn sponde gewor pen wordt, een opvouwbare vingerhoed, of vitaminen met terugwerkende kracht, oAlemaal moderne wensdromen, welker verwerkelijking meer nut zou hebben dan die nauwkeurigste klok van de wereld. Trouwens - om het nu maar ineens te zeggen - IK heb de nauwkeurigste klok van de wereld. Zij staat al vele jaren stil en dat brengt mede, niet alleen dat zij nu tweemaal per etmaal gelijk staat, doch dat met stelligheid gezegd kan worden dat zij dat over duizend eeuwen nog zal doen. Het spijt mij voor de Russen. Elias ADVERTENTIE G eopende-12.30 en 14 - muur. Dinsd. tot i3U srs (Van onze correspondent in Wenen) In Hongarije is de toestand catastrofaal. Hoe slechts de economische omstandig heden zijn, blijkt wel uit een artikel in het orgaan van de Hongaarse vakbonden, Nep Akarat, waarin gesproken wordt over een dreigende inflatie, tiet blad eist loonsver hogingen van 10 percent, hogere pensioe nen en geld-uitkeringen aan werklozen, alsmede verminderde produktie in de zware industrie ten gunste van consumptie-goede ren. „Maar dan dient er ook gewerkt te worden", zo verklaart het blad. Het partij blad Nep Czabadsag zegt onomwonden dat de produktie in Hongarije vrijwel op het nul-punt staat: er wordt slechts voor 20 percent gewei-kt, doch 20 percent van de arbeiders vraagt om loon. Om de kolen-produktie op te voeren worden duizenden arbeiders aan de ura- niummijnen onttro' ken en tewerkgesteld in de kolenmijnen. De regering heeft daar om een comité opgericht, ter reorganisatie van de Hongaarse economie. Dit comité staat onder leiding van minister Apro en bestaat uit 26 leden, waaronder ook leden van de ontbonden centrale arbeidersraad en aanhangers van Imre Nagy. Men ziet hierin een mogelijk teken dat het nieuwe kabinet toch een bredere basis zal krijgen, maar politieke waarnemers in Boedapest zijn van mening, dat men hiertoe pas in het nieuwe jaar zal overgaan. Voor Hongaarse vluchtelingen LONDEN, (U.P.) Het dinsdagavond door de Amerikaanse jazztrompettist Louis Armstrong gegeven concert met medewer king van het London Philharmonic Orches tra heeft vijfduizend pond sterling opge bracht voor het Hongaarse noodfonds. Het bedrag van het Hongaarse noodfonds van de lord major was woensdag een miljoen zeshonderdduizend pond sterling.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5