Tot 1980 neemt bevolking toe met dertig percent; cultuurgrond met zes Regeringsvoorstel naar het georganiseerd overleg Het rijk wil deelnemen in particuliere systeembouw HOOGTEZON Pensioenwetten goedgekeurd door de Eerste Kamer Aanvaringen in dichte mist op de Noordzee De onderwijzerssalarissen Partijgenoot van minister verwijt hem beleidsfout bij onderhandelingen WkTTlMtn, H. J. Maertens n.v. Dr. ir. F. P. Mesu te Amsterdam: Ingrijpende cultuurtechnische maatregelen zullen goudopbrengst moeten verhogen Aanpassing aanvaard met 35 tegen 7 stemmen 5 Betaling abonnementsgeld per giro Nog 5 dagen Parlementair commentaar De opneming der Hongaarse vluchtelingen in bedrijven Synagoge in de steigers Noodlanding van lesvliegtuig Langste sleepreis met baggermolen volbracht Postume hulde Bescherm Uw Kinderen DONDERDAG 20 DECEMBER 1956 (Van onze Kamerverslaggever) Na de mededeling van minister Cals dat de regering nieuwe voorstellen heeft ge daan aan de onderwijzersorganisaties over de onderwijzerssalarissen, is de storm in de Tweede Kamer geluwd. De heer VanSleen (P.v.d.A.) had wel een motie klaar, die hij ook nog voorlas, maar hij diende haar tenslotte niet in. Men laat de zaak nu over aan het georganiseerd overleg. Over twee communistische moties, res pectievelijk over de salarissen van de on derwijzers en van de leraren, wordt van daag gestemd. Het staat vast, dat zij wor den verworpen, omdat alleen de communis ten ervoor zullen stemmen. Bij de replieken had de heer VanSleen onder meer opgemerkt dat de minister zich op bewonderenswaardige wijze door een veelheid van opmerkingen had heengesla gen. Hij was van mening dat de minister en de onderwijzersorganisaties destijds langs elkaar heen hebben gepraat. Dat de voorstellen in de ijskast zijn gekomen zal wel op suggestie van de minister zijn ge beurd. Minister Cals: „De organisaties hebben met die suggestie ingestemd!" De heer Van S 1 e e n noemde het een kloeke daad van de heer Peters, partijge noot van de minister, toen hij verklaarde, dat de minister de salarissen moest ver hogen of anders op het veld van eer diende te sneven. Maar de minister is daar niet op ingegaan. Enige afgevaardigden hadden er bezwaar tegen dat de minister de onuitgesproken gedeelten van zijn antwoordrede ter inzage wil leggen. Tot hen behoorde m r. Roos- j e n A.R.), die ook de gang van zaken bij het georganiseerd overleg onbevredigend noemde. Deze zaken behoren overigens niet in het openbaar besproken te worden. Daarmede doet men een moordaanslag op het georganiseerd overleg. Hij juichte het toe, dat de regering haar voorstel tot ver hoging der salarissen van de ministers en staatssecretarissen terugneemt. Hij hoopte, dat zij dat ook zal doen met de verhoging der salarissen van de topfunctionarissen. Doet zij dat niet dan moeten zijns inziens de leraren ook onder die categorie worden gebracht. v Mevr. F o r t a n i e rD e Wit (V.V.D.) betoogde dat de redevoeringen op het demonstratieve congres wel scherp, maar niet onvertogen waren. Zij meende dat de minister zich niet heeft te beklagen over de wijze waarop de A.N.O.F. zich heeft ge dragen met betrekking tot de salarisvoor- stellen. Dat de heer Peters de minister had willen laten sneven geloofde zij niet. „Ik moet het nog zien dat hij een bommetje onder het kabinet wil liggen", zei zij. „Want het Is duidelijk dat het gehele kabi net heengaat als minister Cals sneuvelt!" Zij zag geen rechtsgrond waarop de leraren uitgesloten zouden kunnen worden van een salarisverhogng, welke de hogere ambtenaren wel ontvangen. Ook de heer K 1 eij w e g t (P.v.d.A.) vroeg waarom de leraren worden uitge sloten van de verhoging, welke voor alle andere „grote broers" geldt. Tenslotte zei de heer Peters (K.V.P.) dat hij de uiteenzettingen van de minister met belangstelling had vernomen, voor een deel met instemming. Wat de kwestie van de behandelingen der A.N.O.F.-voorstellen aangaat, meende hij, dat er een beleidsfout is gemaakt. Een duidelijk standpunt der regering heeft hier ontbroken. Het was beter geweest als op het goede ogenblik reële tegenvoorstellen door de regering waren gedaan. Het eerst noodzakelijke is thans, dat het vertrouwen tussen overheid en onderwijzers wordt hersteld en wel zo spoedig mogelijk. Hij hoopte, dat nieuw overleg mogelijk zal zijn. De minister wenste hij moed en sterkte toe, ook als hij vechten moet op twee fronten. Als de minister tot de conclusie komt, dat hem niet voldoende middelen ter beschikking worden gesteld, dan moet hij sneuvelen. Hij blijft de verantwoordelijkheid in eerste instantie dragen, ook al is 't kabinetspoli- tiek, aldus de heer Peters. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,15, post- abonnés 7,65. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. V/ij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE ADVERTENTIE dan la het weer Kerstfeest! Natuur lijk haalt U voor Uw feestschotels mayonnaise in huis. Wilt U verse mayonnaise, let dan op het achter etiket met datumstempel. Wilt U lekkere mayonnaise, let dan op het vooretiket, want de fijnste mayonnaise komt van (Van onze parlementaire redacteur) Minister Cals kreeg van tal van sprekers een standje omdat hij de vorige dag, na vier uur het woord te hebben gevoerd, de beantwoording van nog een aantal detail vraagjes niet meer had voorgelezen, maar ter griffie voor kennisneming door de leden had gedeponeerd. In beginsel is dat een onjuiste methode, want op in het openbaar aangeroerde punten moet ook in het open baar óf niet gereageerd worden. Dit laat ste zou eigenlijk de voorkeur hebben ver diend. Want tal van afgevaardigden had den gemeend de kleinste details in het debat te moeten bespreken. Mevrouw For- tanier-De Wit en de heer Tilanus waren er met de minister van overtuigd, dat er een radicale verandering hoort te komen in de wijze van behandelen van deze mam moetbegroting. Heel veel van hetgeen nu in de openbare gedachtenwisseling wordt aangesneden, zou veel beter in het com missoriaal overleg kunnen worden afge daan. Dan komt er tenminste lijn in het debat en kan het ook van belangwekken der gehalte worden. Dit geldt niet alleen voor onderwijs, maar voor alle begrotings beraadslagingen. In het algemeen is de manier, waarop bij ons de Kamer te werk gaat,- al te zeer verouderd. Mr. Van der Goes van Naters heeft enige jaren geleden een poging gedaan tot een beter stelsel te komen. Maar een bedenkelijk conservatis me van bijkans de gehele Kamer heeft slechts in beperkte mate iets van de be oogde hervorming tot stand laten komen. De heer Peters scheen woensdag tot de ontdekking te zijn gekomen, dat hij een beetje te romantisch geluid had laten ho ren, toen hij de minister toeriep dat hij eventueel bereid moest zijn op het veld van eer te sneven. Nuchter merkte minis ter Cals op, dat dit wel een prachtig, maar tevens een loos gebaar zou zijn. „Een mi nister moet niet alleen bereid zijn te sne ven, maar ook te leven in het belang van het onderwijs", zei de bewindsman snedig Inderdaad, Trouwens, de heer Peters bleek van wat hij had gezegd geschrokken te zijn. Hij boekte een enorm lachsucces toen hij zich ontpopte als een voorstander van een geringe belastingverhoging als deze voor verhoging der onderwijserssalarissen nodig zou zijn. Want hij is juist degene die er altijd trots op gaat, dat destijds de K.V.P.-fractie minister Van de Kieft tot belastingverlaging heeft gedwongen! (Van onze Kamerverslaggever) De Tweede Kamer heeft in haar avond vergadering van woensdag, die tot na het middernachtelijk uur duurde, de begroting van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tevoren had minister Witte onder meer gezegd dat de schaarste op de kapitaal markt het bijna onmogelijk maakt gelden voor woningbouw op te nemen. „Dat is voor mij een nachtmerrie", aldus de minister. De bewindsman hoopte dat de beste dingsbeperking in dit opzicht weer wat ruimte zou geven. Over de prijsstijging in de woningbouw zei hij, dat deze sedert 1953 bijna 19 perqeiaibedraagt, maar, hij vond deze ontwikkeling nog niet onaan vaardbaar. Een nationaal bouwbedrijf wees hij af, maar wel achtte hij het gewenst dat het rijk deelneemt in 'n systeem voor fabriek matige woningproduktie. Er zijn installaties voor nodig, waarvoor particulieren het geld niet bijeen kunnen brengen. De ervaringen met het Franse systeem zijn gunstig. Omtrent de voorrang voor de woning bouw deelde de minister mede, dat men in alle landen van Europa verwonderd is, dat wij meer dan de helft (55 percent) van onze bouwcapaciteit besteden aan woning bouw. Als men erover klaagt, dat er teveel wo ningen in aanbouw zijn en er daardoor geen concurrentie is, moet men wel bedenken, dat bij vermindering van de spanning op de bouwmarkt de vrijkomende arbeiders zouden worden weggezogen naar andere bedrijven. De suggestie om voor middenstandswo ningen de rijkspremie niet te doen toe komen aan de eigenaar-verhuurder, maar De Hongaarse verenigingen in Nederland delen het volgende mede: De Hongaarse vluchtelingen beginnen nu langzamerhand de kampen te verlaten om in Nederland een nieuw leven te beginnen Nu begint zowel voor de Nederlanders als voor de vluchtelingen een nieuwe periode die nieuwe problemen met zich zal brengen en daarom hebben wij, Hongaren die reeds langer in Nederland leven, gemeend enkele vragen onder de aandacht te mogen bren gen van hen die met de Hongaarse vluch telingen in aanraking zullen komen. De vluchtelingen zijn vol goede wil en werklust. Zij komen echter uit een voor de Nederlander en zelfs vaak voor ons geheel vreemde wereld. Deze mensen zijn jarenlang afgesloten geweest van het wes ten en velen onder hen hebben zich een scheef beeld ei-van gevormd. Het is niet onmogelijk, dat indien men aan hen prach tige fabrieken laat zien, sommigen er mis schien met wantrouwen tegenover zullen staan, omdat ze misschien in de mening verkeren, dat ze hier met een propaganda- truc te maken hebben, met een gevoel voor de buitenlandse toerist, hen allen uit hun vaderland helaas welbekend en omdat zij in de laatste jaren gewend waren aan het gegeven woord weinig geloof te schenken. Men zal hen een goed salaris aanbieden en sommigen zullen er misschien niet de vreugde over tonen, die men zou kunnen verwachten, omdat zij de waarde van het Nederlandse geld niet kennen of omdat zij met de arbeidsvoorwaarden hier te lande niet bekend zijn. Het liefst zullen zij in het begin waarschijnlijk buiten elk organisa torisch- of verenigingsverband staan. Elke aandrang in deze richting zal hen aan het gedwongen lidmaatschap van bepaalde organisaties herinneren. ~De restauratie van de voormalige synagoge in de Uilenburgerstraat te Amsterdam nadert thans het einde van het eerste gedeelte, dat bestaat uit het waterdicht en windvrij maken. Na de externe restauratie van het gebouw, dat het eigendom is van de gemeente en op de monumentenlijst staat, zal mén successievelijk het inte rieur gaan herstellen. De synagoge werd in de helft van de 18de eeuw gebouwd op het toenmalige Klokshofje en is tot het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog in dienst geweest als Israëlitisch bedehuis. Wanneer het exterieur gereed is, zal men het ge bouw voorlopig gebruiken voor het beivaren van bouwfragmenten, welke niet meer zijn bestand tegen weersinvloeden. mmwm. Woensdagmiddag heeft een vliegtuig van de Nationale Luchtvaartschool een nood landing moeten maken in een weiland langs de Harreweg te Kethel, gemeente Schiedam. De twee inzittenden waren uit Parijs vertrokken naar Brussel. Toen zij Brussel niet konden vinden, besloten zij naar de kust te vliegen omdat zij geen radio-contact tot stand konden brengen. Via de Belgische kustlijn vlogen zij naar Ploek van Holland met de bedoeling zich van daaruit verder te oriënteren. Maar in Nederland bleek het weer nog slechter dan in België, zodat zij het tenslotte beter von den het toestel een Miles „Messenger", in het weiland neer te zetten. Het vliegtuigje werd licht beschadigd maar de inzittenden kwamen er ongedeerd uit. ADVERTENTIE VERKOOP EN VERHUUR Nassaustraat 5 Telefoon 15220 aan de huurder, wilde minister Witte gaarne overwegen. Maar hij zag nogal moeilijkheden omdat het systeem voor de eigenaar niet aantrekkelijk zou zijn en bovendien de administratie zou moeten worden uitgebreid. Over de huurverhoging wilde de minister niet veel zeggen. Hij hoopte spoedig 't des betreffende wetsontwerp in te dienen. Dan kan er nader over worden gesproken. De motorzeesleepboot „Loire" van L. Smit en Co.'s internationale sleepdienst is met de snijkopzuiger „Rupel" na een reis van 13.700 mijl in Bluff in Nieuw-Zeeland aangekomen. De reis heeft 95 dagen geduurd, zodat de „Loire" met dit moeilijk te slepen object een gemiddelde vaart heeft gelopen van on geveer 145 mijl per dag. Deze sleepreis is de langste die ooit met baggermateriaal werd gemaakt. Ondanks alle inspanningen zal het areaal aan cultuurgrond in ons land in het tijds bestek tot 1980 met nog geen zes percent stijgen, terwijl de bevolking in diezelfde periode met bijna dertig percent zal toe nemen. Dit betekent, dat per hoofd in plaats van vierentwintig are nauwelijks twintig are cultuurgrond ter beschikking zal zijn en dat de opbrengst dus met ruim twintig percent zal moeten stijgen in een periode van vijfentwintig jaar. Dit werd hedenmorgen meegedeeld door dr. ir. F. P. Mesu, adviseur van planologische aangele genheden bij de Stichting van de Land bouw tijdens een in Krasnapolsky te Am sterdam uitgesproken causerie op de alge mene vergadering van de Nationale Co- operatieve Aan- en Verkoopvereniging voor de Landbouw „Centraal Bureau". In zijn betoog, dat tot titel had „de toe komstige ontwikkeling van onze cultuur grond" wees de heer Mesu er op, dat in de eerste helft van deze eeuw ongeveer een half miljoen hectare cultuurgrond werd aangewonnen. De totale oppervlakte braakliggende grond is gedaald tot onge veer 225.000 ha (circa 60.000 ha hoog- en laagveen, moeras en vennen, circa 100.000 ha heide en zandverstuivingen, circa 45.000 ha duinen en strand en circa 20.000 ha kwelders en schorren). Voor ontginning komen momenteel nog volgens de spreker in aanmerking circa 10.000 ha hoogveen, circa 5000 ha laagveen (kop van Overijsel en Friesland) en 15.000 tot 20.000 ha hei de en zandverstuivingen kan tot bouw- of grasland worden ontgonnen. Duinen noch strand komen voor ontginningen van noe menswaardige omvang in aanmerking, zo dat in totaal niet meer dan circa 35.000 ha ontgonnen zal kunnen worden. Aanzienlijk gunstiger staat het er vol gens dr. Mesu met de inpolderingen voor. De drie niieuwe IJselmeerpolders zullen ADVERTENTIE 'n tip. rijdt l/OTil/ii topkwaliteit hoofdagent (ft - 7 OVERVEEN W/Wtfift rayon Haarlem TeK K 2500 - 18997 25455 - 11125 De Eerste Kamer heeft woensdagmiddag het wetsontwerp inzake de aanpassing van het overheidspensioen aan de algemene ouderdomswet aangenomen met 35 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heren Van Lieshout (K.V.P.)Molenaar en Van Riet (V.V.D.), Smits (St. Ger.) en Geugjes en Segers (C.P.N.) De overige pensioenwetten werden zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Tevoren had de minister van Binnen landse Zaken, mr. Struycken, verklaard dat ondanks de vele bezwaren en critiek het algemeen belang het wenselijk maakt, dat de Kamer het complex van ontwerpen aan vaard. Met de aanvaarding van de Alge mene Ouderdomswet is het aan deze wet verbonden systeem aanvaard en is de con sequentie, dat er aanpassing komt. De pen sioenwetten zijn niet in strijd met de recht vaardigheid, gezien het algemeen belang, dat er mee wordt gediend, en de compen satie, die wordt verleend voor de aanpas sing. Van aantasting van verkregen rechten is geen sprake, aldus de minister, als men overweegt, dat een meerwaardig recht daarvoor in de plaats is gekomen. Alle onder deze wetten vallende ambtenaren krijgen hierdoor meer dan vroeger. Met de aanpassing wordt de rechtsge lijkheid in het ambtenarencorps gediend. Dat de rechtsgelijkheid tussen ambtenaren en niet-ambtenaren zou worden verstoord door de aanpassing, noemde hij niet juist. In het particuliere bedrijfsleven is er van aanpassing alleen minder sprake, omdat over het algemeen de ambtelijke pensioe nen hoger zijn. Een andere oplossing dan aanpassing was de ambtenaren uit te slui ten van de Algemene Ouderdomswet. Dit bleek echter niet mogelijk. De regering heeft bij het thans gevolgde systeem het minste van twee kwaden gekozen. Over de compensatie voor de premie voor de ouderdomswet, zei minister Struycken tenslotte, dat het aanvankelijk in de be doeling was compensatie te geven voor de gehele premie. Na het rapport van de S.E.R. is het echter bezwaarlijk voor het over heidspersoneel een andere weg te volgen dan bij particuliere werknemers het geval is. De Eerste Kamer heeft tenslotte het wetsontwerp inzake de verlenging der wer kingsduur van de op 31 december 1956 gel dende, krachtens de Vestigingswet Bedrij ven 1954 vastgestelde vestigingsbeschikkin gen na een korte uiteenzetting van staats secretaris Veldkamp zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De Kamer komt de volgende week don derdag weer bijeen ter behandeling van het wetsontwerp betreffende vrijstelling van omzetbelasting voor textielprodukten en verhoging van de belastingen op ben zine en gedistilleerd. omstreeks 140.000 ha cultuurgrond opleve ren en er zal in totaal als gevolg van de Deltawerken uiteindelijk circa 15.000 ha gewonnen kunnen worden. De Lauwers- zee zal een landaanwinst van 5000 tot 6000 ha opleveren en het westelijk deel van de Dollard zal 1500 ha nieuwe grond bieden. In Noordholland tenslotte kan wellicht tus sen Den Helder en Wieringen 7000 ha in gepolderd worden en zullen de oostelijke wadden na het gereedkomen van de laatste IJselmeerpolder (1980) door in poldering rond 50.000 ha aan cultuurgrond kunnen geven; bovendien kan misschien verder ook gedacht worden aan inpolde ringen van het westelijke waddengebied. Volgens prof. Tijsse, aldus dr. Mesu, zou den de zeegaten tussen Texel en Vlieland en tussen Terschelling en Ameland voor afsluiting in aanmerking komen. Tot omstreeks 1980 zal dus ten hoogste aan nieuw land gewonnen kunnen worden 260.000 tot 270.000 ha; exclusief kanalen, wegen, woonkernen enzovoorts, betekent dit een netto-opbrengst van rond 240.000 ha. Aan woningbouw, industrieterreinen, havens, wegen, sport- en recreatieterreinen zal daarentegen weer rond 100.000 ha ver loren gaan, zodat uiteindelijk in 1980 niet meer zal resten dan 140.000 ha een uit breiding van het areaal aan cultuurgrond van nog geen zes percent en de bevolking zal in dat jaar tot 130 percent van het huidige aantal toegenomen zijn. Wat be treft de voedselvoorziening van ons land is dat in tijden, dat aanvoer van buiten af gesloten zou zijn, geen prettig vooruitzicht. De voorzitter van het bestuur van het Generaal Snijders-Fonds, dr. ir. M. H. Damme, heeft in de Fokkerfabrieken op Schiphol de gouden Generaal Snijders-medaille uitgereikt aan mevr. Sonderman-Speerstra, de weduwe van Gerben Sonderman, die op 20 oktober van het vorig jaar bij een demonstra tievlucht met de Fokker S14 in de Verenigde Staten verongelukte. De heer Sonderman was vlieger van het Koninklijk Huis en invlieger van de Fokkerfabrieken. Op de foto ziet men van links naar rechts dr. ir. Damme, mevrouw Sonderman, Prins Bernhard en de 15-jarige Gerby Sonderman. De opbrengst zal met ruim twintig percent moeten stijgen in een periode van 25 jaar. Dat zal alleen mogelijk zijn, zo verklaar de dr. Mesu, indien behalve toepassing van beter zaaizaad, betere bemesting, be tere verpleging, beter vee enzovoorts, ook andere middelen worden aangewend en bovendien zal rekening .moeten worden gehouden met het feit, dat deze hogere opbrengsten verkregen zullen dienen te worden met gebruikneming van aanzien lijk minder arbeidskrachten. Naar de mening van de spreker zal thans en in de toekomst meer gelet moeten worden op de waterbeheersing. Hoewel grote moeilijkheden zullen moeten wor den overwonnen zal toch mogen worden verwacht dat in de komende decennia een betere waterhuishouding haar stempel op landbouwend Nederland zal drukken en krachtig mede zal helpen, de produktivi- teit, vooral van onze lichtere droogtege- voelige gronden, te verhogen. Deze maat regel is volgens de spreker verre te ver kiezen boven die, waarbij uit een soort de faitisme geadviseerd wordt deze lichtere gronden op te geven of te bebossen. Een verbetering van het wegennet en een be tere ruilverkaveling zijn volgens de spre ker cultuurtechnische maatregelen, waar van de bevordering aan de overheid wordt aanbevolen. Dr. Mesu zei tenslotte van me ning te zijn, dat een volledige Benelux of sterke integratie van West-Europa slechts gunstig op de landbouw in Nederland zul len kunnen werken. EEN DICHTE, verraderlijke mist heeft in de loop van woensdag en vannacht vele schepen op de Noordzee in moeilijkheden gebracht. Vannacht omstreeks twee uur kwamen de Noorse tanker „Bernhard Hanssen" (8739 ton) en de Belgische „Lukuga" (6547 ton) met elkaar in botsing bij de boei ET 6 ter hoogte van Vlieland. De Noor had geen hulp nodig, maar de „Lukuga" zond noodseinen uit en wenste onmiddellijk sleepbootassistentie. De machinekamer van het schip staat vol water, ruim 5 is even eens vervuld geraakt en pompen zullen nodig zijn om het schip drijvend te houden. Omstreeks half vijf kwam de zeesleepboot „Holland" van de rederij G. Doeksen op Terschelling langszij en kon met het bergingswerk een begin worden gemaakt. Er zijn geen gewonden. Ook de sleepboot „Zuidzee" en de red dingboot „Brandaris" zijn onderweg. Daar het Belgische schip eerst seinde, dat het in nood was dwars van Egmond, vertrok uit IJmuiden de sleepboot „Titan" van Bureau Wijsmuller. In de ochtend keerde de sleper terug. De reddingboot „Brandaris" was van morgen om tien uur op de terugweg naar Terschelling. Het scheepje heeft drie op varenden van de „Lukuga" aan boord, on der wie een vrouw en de eerste stuurman van het schip. Woensdagavond omstreeks acht uur werd op de boulevard in Vlissingen een harde klap gehoord. Twee schepen op de Wester - schelde bleken als gevolg van de mist, het zicht was ongeveer driekwart myl, met elkaar in aanvaring te zijn gekomen. Een der schepen, de 10.473 brt. metende „Bloem fontein" van de N.V. Verenigde Neder landse Scheepvaart Maatschappij in Den Haag, welke varende van Zuid-Afrika naar Rotterdam, op weg was naar de tussen haven Antwerpen, raakte een anker kwyt en liep lichte boegschade op. Het schip ging op de Westerschelde, even ten oosten van de Vlissingse haveningang, voor anker. Het andere schip dat bij de aanvaring betrokken was, bleek het Noorse liberty- schip „Sneland" (7249 brt.) te zijn van de maatschappij Richard Anli en Co. te Hau- gesund. Het libertyschip dat van Antwer pen kwam, liep een flink gat midscheeps op, doch maakte geen water. De „Sneland" zal op eigen kracht naar Antwerpen terug keren. Bij de aanvaring ontstonden geen persoonlijke ongevallen. De bemanning van de in Vlissingen ge stationeerde Belgische sleepboot „Scaldis", welke onmiddellijk ter assistentie uitvoer, behoefde geen hulp te verlenen. Schip aan de grond Aan de zuidelijke oever van de Water weg, even boven Maassluis, is gistermid dag om 16.20 uur het 1604 brt. metende m.s. „Charis" van de K.N.S.M. aan de grond gelopen. Het schip, dat op weg was ADVERTENTIE door bij gevatte kou de dreigende ge- varen te bestrijden met: van Rotterdam naar Amsterdam, vroeg sleepbootassistentie. Gezonken Het Duitse kustvaartuig „Alice" (357 ton) is vanmorgen vroeg in de Elbemonding in aanvaring gekomen met het Duitse 4950 ton metende vrachtschip „Esperanza". De „Alice" is onmiddellijk gezonken. De drie opvarenden worden vermist. Terug naar Hamburg Het Zweedse vrachtschip „Pegasus" en de 7000 ton metende Britse „City of Bath" hebben elkaar vanmorgen eveneens in de Elbemonding geramd. Beide schepen zijn naar Hamburg teruggekeerd om gerepa reerd te worden. Avery opgelopen Op weg naar Rotterdam waren gister avond het Griekse s.s. „Antonios A Kyr- tatas" (6022 brt.) en het Deense schip „Lise" (2849 brt.), die 's ochtends bij Texel in een dikke mist met elkaar in aanvaring waren geweest. Beide schepen liepen averij op, maar konden zonder sleepbootassisten tie de reis vervolgen. „Waterweg" gezonken De 431 ton metende Rotterdamse kust vaarder „Waterweg" is woensdagmorgen in de Washbay aan de oostkust van Enge land ter hoogte van Newhaven, in dichte mist door de Franse treiler „Marga" (277 ton) midscheeps geramd en onmiddellijk gezonken. De uit tien koppen bestaande bemanning is door de „Marga" overgeno men. De Franse treiler zette koers naar Boulogne. De „Waterweg", geladen met potas, was 10 december uit Barcelona vertrokken naar Goole. Het schip behoorde aan de N.V. Scheepvaartbedrijf „Gruno" in Rotterdam en was in 1951 te Lobith gebouwd. De aanvaring geschiedde tijdens een dichte mist. De zee was zeer kalm. Door de aanvaring ontstond een groot gat in de romp van de kustvaarder, waardoor het water snel naar binnen stroomde. Onmid dellijk na de aanvaring zette schipper M. J. Libert van de „Marga", na te hebben gestopt, zijn boot uit en kon in recordtijd de tien opvarenden van de „Waterweg" redden. Veel tijd werd hem trouwens niet gelaten, want binnen vier minuten was de „Waterweg" onder de oppervlakte van de zee verdwenen. Aan boord van de kust vaarder bevond zich ook de echtgenote van de kapitein (Slating). De geredden zijn woensdagavond om acht uur in Boulogne sur Mer aangekomen. Zij brachten de nacht in een hotel door en keren donderdag 20 december terug naar Nederland.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7