Hatta zegt dat de nationale revolutie heeft gefaald OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET WEER Simbolon richt ernstige verwijten tot Djakarta TRESLONG HILLEGOM Enige prijsverhogingen ongedaan gemaakt Vrees voor verdere militaire staatsgrepen Minister Zijlstra grijpt in F. Damiaans en Zn Een kerstkaart 71e JAARGANG No 143 MAANDAG 24 DECEMBER 1956 301e JAARGANG No 295 Zondagsrijder door politie aangehouden Estafettepuzzel Nehroe en Eden confereren vandaag in Chequers Canadees begrip voor Azië geprezen Italiaanse DC-3 verongelukt met 21 inzittenden Weer een spionage-net in Zwitserland ontdekt Lichte vorst Schending Onrust op Celebes Kerstbijlage Voor de Stille Armen Inbraak in villa te Heemstede Thé-dsnsant en Kerstdmer-dansant Britse arts verdacht van moord op patiënten Gouden eremedaille voor mr. d' A illy Het woord is aan Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 «w» «a "11 "B Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. JÉ I i li 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I éaamSk i jl I if^ll Abonnement p. week 55 et, p. kwartaal 7.15, kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. II J| JS Jf i I i JÉ B_M ij. J| J| 1 iL fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 hh ^S&^tb Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Zondagmorgen omstreeks half elf heeft de politie op de Vergierdeweg te Haarlem een 31-jarige veehouder uit Haarlemmerliede aangehouden, die in een personenauto reed, zonder in het bezit te zijn van een zondags rijvergunning. Bovendien werd tegen de vee houder proces-verbaal opgemaakt, omdat de uitlaat van zijn auto niet aan de voorschrif ten voldeed. >3X<»XCCC©:CC020C©3C<XCCCCCCCCCCCCCCCO»3XCCCCCCCCODC< Q Tweede tweetal Wij herinneren onze abonnees aan de zaterdag j.l. aangevangen estafette-puzzelwedstrijd, die van daag wordt voortgezet. Op pag. 6 treffen onze lezers het tweede tweetal puzzels aan, waarvan de oplossingen straks, tegelijk met alle andere, kunnen worden ingezon den. De deelnemers aan deze wed strijd die tien puzzels in totaal omvat dingen mee naar aantrek kelijke geldprijzen. xxococooc<x>xocoococo^ccocx»cococcocoocococ<xocococooa> Zaterdag is de Hongaarse verzetsvlag, die Koningin Juliana heeft aanvaard van een Hongaarse vrijheidsstrijder, overgebracht van Soestdijk naar het Koninklijk Paleis op de Dam. Koningin Juliana, Prinses Wilhelmina, Prinses Beatrix en Prins Bernhard woonden de plechtige overbrenging bij, tijdens welke een bijeenkomst in de Nieuwe Kerk werd gehouden en een gang naar het Nationaal Monument werd ge maakt. Tijdens dit laatste werd deze foto gemaakt. OTTAWA (Reuter/UP) Premier Nehroe van India, die in het afgelopen weekeinde met Canadese regeringsleiders heeft beraadslaagd, wordt vandaag uit Ottawa in Londen verwacht voor een on derhoud met de Britse premier te Chequers. Bondskanselier Adenauer en Nehroe zul len op woensdag of donderdag op het vlieg veld Dusseldorp een korte bespreking heb ben. Nehroe zal op zijn terugreis naar In dia op dit vliegveld ongeveer een uur tijd hebben om met Adenauer te spreken. Op een persconferentie in Ottawa heeft Nehroe zaterdag gezegd dat India en Ca nada dichter bij elkaar gekomen zijn ge durende de spanning in de internationale zaken in de afgelopen jaren. Nehroe zei, dat zich in de Aziatische landen snelle wij zigingen voltrekken en dat Canada dit lijkt in te zien en probeert de overgang te vergemakkelijken. Instandhouding van het Britse gemenebest is volgens Nehroe nood zakelijk om een voobeeld van internationale goede wil te geven en om de voordelen te verwezenlijken die een dergelijke associ atie voor de wereldvrede kan bieden. ROME (Reuter/AFP) Een patrouille carabinieri en berggidsen heeft in de Ita liaanse alpen bij Trento het wrak van het Italiaanse passagiersvliegtuig gevonden, dat zaterdagavond boven Malga-Bon noor delijk van de berg Giner is neergestort. Alle 21 inzittenden zijn om het leven ge komen. Het toestel, een DC-3 van de „Linee Aeree Italiane", was op weg van Rome naar Milaan. De weersomstandigheden bo ven Zuid-Tirol waren door mist en koude bijzonder slecht. BERN (United Press) De Zwitserse bondspolitie heeft een nieuw communis- tisch-Hongaars spionage-net ontdekt en drie personen gearresteerd. Het ontstaan van deze organisatie werd ontdekt bij het onderzoek van het komplot, dat was ge vormd door de voormalige Hongaarse le gatie-secretaris Mate Vegh. Het tweede net werd georganiseerd door Veghs opvolger, de attaché van de Hongaarse legatie Eme- ric Pehr. De andere gearresteerden zijn dr. Viktor Schivoff, een vakbond functio naris, en Hans Zogg van de Zwitserse communistische arbeiderspartij. ocoooooooocooocc VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaatselijk wat sneeuw. Matige, de Wadden tijdelijk vrij aan krachtige oostelijke wind. Van nacht lichte vorst, morgenmid dag temperaturen om het vries punt. Volledige weerrapporten op pagina twee. DJAKARTA (ANP). Indonesische politici in Djakarta vrezen dat de militaire staatsgrepen in Sumatra zullen kunnen worden gevolgd door soortgelijke acties in andere gebieden in Indonesië. Het parlementslid Yarn in verwees in een onder houd met de correspondent van het ANP in Djakarta naar de onlangs verspreide pamfletten van de „Soendanese beweging" in West-Java, waarin critiek wordt uitgeoefend op de regering wegens haar centralistische politiek en zei het zeer wel mogelijk te achten, dat de beweging in Bukittinggi in midden-Sumatra in Bandung in West-Java is begonnen. Volgens in Djakarta ontvangen berichten was de toestand in de twee provincies in Sumatra, die tegen de regering in verzet zijn gekomen,, zondag rustig en normaal. Zondag was net in Djakarta nog niet duidelijk, of de militaire raad van overste Hussein het gezag van kolonel Sim bolon heeft erkend. In een uiteenzetting over de redenen van zijn actie tijdens een plechtigheid op het voornaamste plein van Medan, waarbij de Indonesische vlag werd gehesen, zeide Simbolon in een toespraak tot zijn manschappen tot de actie te zijn overgegaan na diepgaand overleg met de plaatselijke leiders. „Het is een onweerlegbaar feit, dat het huidige kabinet er niet in is geslaagd te voldoen aan de wensen van het volk", zeide hij. Voorts verklaarde Simbolon, dat de levensstandaard van het Sumatraanse volk na elf jaar van onafhankelijkheid niet is verbeterd en dat „ons nationale leger, dat geboren is in onze nationale revo lutie, niet kan toestaan, dat deze toestand eeuwig voortduurt". ïaxxmxooocooo DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Simbolon drong: er bij Sukarno en Hatta, die deze maand als vice-president is afge treden, op aan zich te herenigen. „De her eniging: van onze hoogste leiders zou de hereniging van ons volk betekenen", zo zei hij. Hij legde er de nadruk op, dat hij trouw zou blijven aan de Indonesische on afhankelijkheidsproclamatie, aan de natio nale rood-witte vlag en aan president Su karno. Hij ging niet in op het besluit van de regering in Djakarta, genomen op de spoedvergadering van zaterdag, om hem „tijdelijk van zijn functie te ontheffen". Zowel de door de regering in Djakarta aangestelde gouverneur van Midden-Su- matra, Mulhardjono, als van Noord-Suma- tra, Pontas, hebben uitdrukking gegeven aan de hoop, dat de door de legerofficieren genomen stappen wijzigingen ten goede zullen brengen voor de twaalf miljoen in woners van de twee provincies, waarin tal loze rubber-, thee- en tabaksondernemin gen zijn gevestigd en oliebronnen in ex ploitatie zijn. Radio-Padang heeft zondagavond mede- ged -c!d. dat de „militaire raad" financiële deskundigen heeft aangesteld om een on derzoek in te stellen naar de financiële toe stand van de beide provincies. Naar ver luidt zouden de belastingen en heffingen, die worden betaald door buitenlandse maatschappijen, niet langer aan de centra le regering in Djakarta worden overge maakt. Het kabinet is zondag in geheime verga dering ten huize van de minister-president in Djakarta bijeengekomen. Sukarno heeft zondagmiddag de voetbalwedstrijd in het stadion in Djakarta, waar het Joegoslavi sche elftal het Indonesische nationale team een 5—1 nederlaag toebracht, niet bijge woond. Zaterdagavond deed Sukarno een beroep op een bijeenkomst van oud-strij ders om zich te verenigen in één organisa tie om te strijden voor een welvarend land en sociale gerechtigheid. De voormalige vice-president, Hatta, verklaarde in een toespraak tot christelijke studenten in Soekaboemi in West-Java: „Onze nationale revolutie heeft gefaald, omdat zij niet werd gevolgd door een ge zond economisch programma ter bereiking van welvaart". Hatta drong aan op de vor ming van een presidentieel kabinet en zei, dat autonomie dient te worden verleend aan de provincies als een noodzakelijke stap om de huidige toestand te boven te komen. De regering heeft in een officiële verkla ring gezegd, dat het optreden van kolonel Simbolon „een schending van de wet van de staat" is en het welzijn van de natie in gevaar brengt. In de officiële bekendmaking wordt voorts gezegd dat Sukarno als opperbe velhebber en de stafchefs van de strijd krachten binnenkort een boodschap aan de strijdkrachten in het gehele land zullen richten. Ook wordt verklaard, dat slechts het parlement kan beslssen of de regering moet aftreden. Er werd een beroep gedaan op het leger, de politie en het volk de grondbeginselen van de grondwet hoog te houden. De regering werkt aan verbetering van de internationale toestand en, samen met het parlement, aan een nieuwe status voor de provincies. Kolonel Simbolon heeft een koerier naar Padang gezonden om van luitenant-kolonel Ahmed Hussein, die het bestuur in Mid- den-Sumatra heeft overgenomen, inlichtin gen uit de eerste hand te verkrijgen. Lui tenant-kolonel Hussein is ondergeschikt aan kolonel Simbolon. Volgens in Djakarta ontvangen berichten zijn de plaatselijke bankagentschappen in Midden-Sumatra onder controle van de nieuwe militaire raad gesteld, „om een kapitaalsvlucht uit de provincie te voorkomen". Ambtenaren van het hoofdpostkantoor in Djakarta hebben volgens Reuter medege deeld, dat de telegrammen over de mili taire staatsgreep vrijdag zijn opgehouden op last van het hoofdkwartier van 't leger. Zij verklaarden, dat deze telegrammen zaterdagochtend voor verzending zijn vrij gegeven en dat geen censuur meer zal worden toegepast. Volgens een mededeling in Djakarta hebben opstandelingen zes districten in het noordelijkste deel van Celebes bezet. De districten beslaan een groot deel van de Zuid-Minahassa. De opstandelingen zouden behoren tot het buiten de wet gestelde „Leger van de verdedigers van het recht" dat geleid wordt door Jan Timbuleng. De plaatselijke veiligheidsdienst in Menado, de hoofdstad van de Minahassa, overweegt de mogelijkheid militaire bijstand voor het gebied te vragen, om het hoofd te kunnen bieden aan de toenemende activiteit van opstandelingen. De ambtenaren van het burgerlijk bestuur zijn uit de door de ben den bezette gebieden gevlucht. De Indonesische communistische partij heeft de Masjumi en de socialistische partij er van beschuldigd steun te verlenen aan de legerofficieren, die het bestuur in Mid den- en Noord-Sumatra hebben overge nomen. Kolonel Simbolon heeft zondagavond in »^CC<XX>X0303CCCOOCOCOOCOCC<SX»OCOOCCOCCOCCCCCCOCCOOCO» In de courant van heden vindt men i de zaterdag reeds aangekondigde kerstbijlage: vier pagina's met een\ kort verhaal door H. G. Cannegieter, reportages uit verscheidene wereld- i delen, een radio-astrologische be- i schouwing, twee nieuwe afleveringen van onze estafettepuzzel en een extra rubriek voor de kinderen. een rede voor radio-Medan gezegd, dat zijn divisie het besluit van het Indonesische kabinet hem tijdelijk van zijn functie te ontheffen, niet erkent. Simbolon verklaarde, dat zijn divisie de regering van Ali Sastroamidjojo niet langer erkent en dus haar beslissingen negeert. De raad van de voormalige „Banteng- divisie", die het bestuur over Midden- Sumatra in handen heeft genomen, heeft medegedeeld, dat het militaire commando in Zuid-Sumatra de belofte heeft gedaan „morele steun te verlenen aan de uitvoe ring der resoluties, die onlangs op een bij eenkomst van de Banteng-divisie zijn aan genomen". In Djakarta zijn de chefs-staf weer bij eengekomen om de staatsgrepen in Suma tra te bespreken. 23e verantwoording fa. de L. en S. 15,—; P. E. K. 10.—; D. K. ƒ5,—; M. M. ƒ15,—; C. O. ƒ5,—; Mej. C. H. 2,50; N. N. ƒ5,—; J. S. ƒ5,—; H. P. ƒ2,50; v e. Spaarndammer ƒ2,—; C. W. H. ƒ3,—; A. A. de J. ƒ2,Fam. v. T., Hillegom ƒ5,—; Gebr. B. ƒ50,—; D. K. H. ƒ10,—; B. W. A. ƒ10,—; J. C. S. ƒ10,—; N. N. ƒ2.50; W. H. B. ƒ100,—; „Een telefonist" ƒ1,—; R. G. ƒ2,50. Dagtotaal 263,In het geheel is thans bij ons blad binnengekomen een bedrag van 12.407,58. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93 en Rijksstraat weg 2 te Haarlem of worden overgeschreven op onze postgiro 273107 onder vermelding „Voor de Stille Armen". Gouden voorwerpen vermist In de nacht van zaterdag op zondag hebben onbekenden zich toegang verschaft tot een villa in het Heemsteedse Grotstuk, waarbij enige gouden voorwerpen, waar onder een gouden Paul Krugertje (munt met de beeldenaar van Paul Kruger) als mede een geldbedrag van veertig gulden ontvreemd werden. Men heeft zich toegang verschaft door middel van het forceren van een kelder raam. Vervolgens werd de tussendeur tus sen kelder en keuken met een steekvoor- werp open gemaakt, waarna de weg tot de woning voor de nachtelijke bezoekers openlag. ADVERTENTIE Met de KERSTDAGEN naar Groot internat, artisten-programma. Tafelreservering K 2520 - 5347 Tussen Kerstmis en Nieuwjaar zullen prijsverhogingen voor havermout, limo nade, haarden, kachels en van kappersta rieven ongedaan gemaakt worden. Fabrikanten van losse en verpakte ha vermout verhoogden, tegen de afspraak met de minister van Economische Zaken in, hun prijzen met 5 tot 10 percent. Hun prijspeil zal tot dat van 1 Juli moeten dalen. Met twee en meer centen per fles werden limonadesiroop, koolzuurhoudende alcohol vrije dranken, vruchtendranken, „tonics" en mineraalwaters van sommige fabrikan ten duurder. Zij zullen terug moeten naar het prijspeil van 1 november. Eenige fabrikanten van haarden en ka chels voor het stoken van kolen of olie heb ben, tegen de afspraak omtrent de prijssta- bilisatie in, hun prijzen in de loop van no vember met 8 tot 30 gulden per stuk ver hoogd. De noodzaak tot overleg inzake prijsverhogingen spruit voor deze branche niet alleen voort uit het overeengekomen prijsstabilisatiebeleid, maar bovendien uit de uitdrukkelijke toezegging van de zijde van deze industrie, geen prijsverhogingen dan na goedkeuring toe te passen. Op die belofte heeft de minister van Economische Zaken toen de zijnerzijds voorgeschreven prijzen voor haarden en kachels ingetrok ken. De prijzen van deze produkten moeten nu terug tot het peil van 1 november. Ook de dames- en herenkappers zullen niet hoger mogen gaan, dan hun tarieven op 1 november aangaven. Talrijke kappers hebben hun prijzen verhoogd soms wel met 2C percent. Pogingen om hen te bewegen die verhogingen ongedaan te maken lever den geen succes op. Vandaar dat ook tegen hen deze maatregel is genomen. EASTBOURNE (Reuter). In Eastbour ne, een badplaats aan de zuidkust van En geland, is het onderzoek begonnen tegen de 57-jarige arts J. B. Adams, die onder meer beschuldigd wordt van moord, valsheid in geschi-ifte, diefstal en overtredingen van de wet op verdovende middelen en van dc crematie-wet. Rechercheurs van Scotland Yard en van de plaatselijke politie van Eastbourne hebben de lijken laten op graven van twee oude dames uit East bourne, mevrouw Bradnum, die in 1952 op tachtigjarige leeftijd stierf en mejuffrouw Neil Miller, die in 1955 in de leeftijd van 85 jaar overleed. Het verzoek tot opgravinq werd gedaan door de politie na een uitge breid onderzoek naar het overlijden van een aantal in Eastbourne en omgeving wo nende mensen. Burgemeester d'Ailly van Amsterdam heeft zaterdag de gouden eremedaille van de stad Amsterdam ontvangen toen hij voor de laatste maal in de raadszaal van het hoofdstedelijk stadhuis de voorzittershamer hanteerde tijdens een bijzondere raadsver gadering, die ter gelgenheid van zijn af scheid was belegd. Deze bijzondere raads vergadering werd bijgewoond door de com missaris der Koningin in Noordholand, dr. M. J. Prinsen, mevrouw mr. A. W. Ch. d'Ailly-Fritz, de eerste burgemeester van Amsterdam na de oorlog de heer Feike de Boer, enkele burgemeesters uit omliggende plaatsen, oud-wethouders, afgevaardigden van de kamer van koophandel, militaire, politiële en justitiële autoriteiten, verte genwoordigers van het georganiseerd over leg en vele gemeenteambtenaren. De gemeenteraad bood mr. d'Ailly na mens de burgerij een historische wereld- (platen) atlas aan van de beroemde Spaanse hofcosmograaf Abr. Ortelius, verschenen in hel jaar 1612 te Antwerpen bij Plantijn. ADVERTENTIE Zijlvest 41, Haarlem - Tel. 12456 - 14155 - 22279 HET ADRES als u gaat VERHUIZEN Johannes Evangelist: „En het Licht scheen in de duister nis, doch de duisternis heeft het niet aangenomen". Wethouder en waarnemend burge meester van Amsterdam, mr. A. de Roos, biedt de scheidende burgemeester de gouden medaille van de stad Amsterdam aan. Er staan weer, zoals elk jaar om deze tijd, bonte rijen kerstkaarten langs de wan den van onze huiskamer: kaarten met sneeuwlandschappen, met kerst-symbolen, met reproducties van Bijbelse voorstellin gen Dit jaar is er ook een plaatje bij van een Frans kasteel, geschilderd door een onbe kend laat-middeleeuws kunstenaar. Het is een kleurig prentje, met het witte kasteel in een typisch Frans heuvellandschap tegen een diep-blauwe lucht. Men bekijkt zo'n plaatje, half gecharmeerd en half critisch, en zegt: „Dat heeft nu toch werkelijk hele maal niets meer met Kerstmis te maken!" Het is zelfs geen wintertafreel, want het gras is groen, de sfeer is warm en de boe ren op de voorgrond zijn bezig met de druivenoogst. Hoe kan iemand nu zoiets kiezen ter illustratie van een kerstgroet? Maar tochals men die middeleeuwse voorstelling eens nauwkeurig bekijkt, wordt het een beetje anders. De menselijke figuren erop zijn heel klein, maar toch kan men de gelaatsuitdrukkingen nog wel on derscheiden. De edelvrouwe met haar sier lijke hoofdtooi, die bij de kasteelpoort op haar naderend rijpaard staat te wachten; de boer, die een paar geplukte druiven proeft en blijkbaar voldaan is over de kwaliteit van de oogst; de boerin, die ter wijl ze even uitrust, koket haar hoofddoek plooit; en zes kinderen van het boerenge zin, waarvan er vier bij het werk helpen, terwijl de kleinsten tussen de ossenkar en de twee ezeltjes op de paden spelen. Waarin ligt toch de charme van zo'n tafreeltje? Niet in de eerste plaats in de vormen en kleuren ervan. Veeleer in de geestelijke harmonie, die het uitstraalt. In het rustige evenwicht tussen mensen en dingen, tussen de schilder en zijn onder werp. Deze schilder verdiepte zich niet in de „sociale spanningen" tussen de mach tige edelman en de arme boeren, die waar schijnlijk schatplichtig aan hem waren, want zulke spanningen bestonden er niet. Noch hij, noch de boeren tobden over de defensie-capaciteit van het kasteel of over de politiek van de kasteelheer, want allen hadden ze hun gedachten bij hun eigen werk Wat moet het leven in die dagen ongecompliceerd zijn geweest! En toch waren er toen ook moeilijkheden te over. Men had te lijden van epidemieën, oorlogen, mislukte oogsten, en vaak van schreeuwend sociaal onrecht. Maar het was gemakkelijker, tegen die uiterlijke moei lijkheden weerstand te bieden, omdat men minder innerlijke moeilijkheden, en dus meer weerstandsvermogen, had. En als de uiterlijke moeilijkheden héél groot werden, kon men bidden - en kon men waarlijk kracht putten uit een gebed, dat nog niet ondergraven was door het cynisme en het scepticisme van een materialistische maat schappij. De disharmonieën van de wereld, die deze middeleeuwse mensen omringde, ver oorzaakten bij hen geen innerlijke con flicten, omdat zij sterk waren in hun nederigheid en in die eenvoud van hun hart, die soms ten onrechte als primitivi teit wordt voorgesteld. De edelvrouwe in dat witte Franse sprookjeskasteel had nooit wat wij nu zouden noemen „behoefte aan een psychiater", evenmin als die drui- venplukkende boer, omdat zij de dishar monieën om hen heen niet als „problemen" zagen, noch als hun eigen problemen noch als problemen voor hun omgeving. Zij lieten de vrede, waarin zij met zichzelf leefden, niet verstoren door de onvrede erbuiten, die voor hen niets anders dan de slechte kant was van het van God gegeven geheel, dat daarnaast zoveel goede en mooie kanten had. Die gave om in vrede met onszelf te leven is wat ons nu het meest ontbreekt. Al de sociale en technische vooruitgang, die wij op de middeleeuwen vóór hebben, helpt ons niets, zolang ons de innerlijke rust ontbreekt om er van te genieten. De politieke verscheurdheid van onze wereld zou ons veel minder behoeven te benau wen. als onze innerlijke verscheurdheid ons niet zo machteloos zou maken. Het boerengezin op die kerstkaart had ongetwijfeld geen gemakkelijk bestaan. En toch zijn de gezichten van de boer en zijn vrouw niet verbeten of verbitterd, maar open en vriendelijk. Want zij behoorden tot een wereld waarin de mens in vrede met zichzelf wist te leven. Dat maakte het hem mogelijk, zich staande te houden in situa ties, waar wij tegen op zien als tegen bergen. Als we dit inzien, zullen we tot de con clusie komen, dat we eerst moeten streven naar vrede met onszelf, voordat we het ideaal van „Vrede op Aarde" ooit kunnen verwerkelijken. Zo bevatte die kaart met het oude Franse plaatje dus tóch een Kerstbood schap. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1