Hongarije bewijst communisten een dat gesprek met onmogelijkheid is EEN OORLOGSCORRESPONDENT GAAT DOOR EEN WAAR SPERVUUR VANFORMALITEITEN Hongarije viert zijn treurigste Kerstmis sinds jaren Oplichterij Levensmiddelen worden nog schaarser en vele fabrieken moeten sluiten 0/3 de <=Praatótoel Voor de man, die „erbij" moet zijn, doemen honderden obstakels op Muzikale nalatenschap van Hendrik de Vries TSJOE EN LAI NAAR MOSKOU Op uitnodiging van de Russische regering Parlementair commentaar PAUS PIUS XII IN ZIJN KERSTREDE De „Zwarte Ruiter" krijgt 15 jaar ,Dat mag nietdit kan nietdat gaat niet.. een rijke voedingsbodem voor maagkwalen Deense week in Groningen Première bij Ballet der Nederlandse Opera Zeventig inzendingen voor raadhuisplan Doetinchem MAANDAG 24 DECEMBER 19 56 O (Van onze correspondent in Wenen) Hongarije viert zijn treurigste Kerstmis sinds jaren. Ofschoon het gisteren zondag was, hebben de meeste arbeiders toch ge hoor gegeven aan de oproep van de re gering en zijn zij op het werk verschenen, maar slechts een klein gedeelte kreeg het volle loon uitbetaald. Van de 31.000 arbei ders in de Csepel-fabrieken kregen slechts vierduizend hun volle loon, omdat zij de machines onderhielden. De anderen kre gen slechts de helft uitbetaald, omdat er geen stroom was. Talrijke grote fabrieken zijn zondag gesloten bij gebrek aan brand stof. In Boedapest vechten de mensen om de laatste paar kerstbomen, die nog op de markt worden aangeboden. De Russische soldaten houden zich opvallend op de ach tergrond. Volgens het officiële communistische blad Nepszabadsad weigeren sommige af gelegen streken nog steeds de regering te erkennen. Vele „revolutionaire comité's" in de provincie Heves, ten noordoosten van Boedapest, storen zich niet aan het bevel van de regering om deze organen te ont binden, aldus het blad. De oudste steen koolmijn in Hongarije, Brennberg-Benja, aan de Oostenrijks-Hongaarse grens bij Sopron, die de laatste vijf jaar niet ge bruikt is, is met het oog op de kolen- schaarste weer in exploitatie genomen. Het blad van de officiële vakbond schrijft, dat ongeveer de helft van de 84.000 mijn werkers in Hongarije de mijnen heeft ver laten. Kadar heeft om sympathie te winnen voor vannacht het uitgaansverbod opge heven, zodat de inwoners van Boedapest de nachtmis kunnen bijwonen. Kort geleden is een grote razzia gehou den op het Teleki-plein en het Koztarsa- sag-plein, waar de nieuwe AVH tiendui zend mensen heeft gearresteerd. Alle per sonen, die zich op deze twee pleinen be vonden, werden gevangen genomen, op vrachtwagens geladen en weggevoerd. Deze twee punten schijnen de voornaamste cen tra te zijn van de zwarte handel. Levens middelen worden schaarser en de prijzen stijgen. Schoenen en nylons zijn vijftig tot zestig percent duurder geworden, Koffie is vrijwel niet meer te krijgen. Voor een kilo betaalt men duizend forint, ongeveer hon derdvijftig gulden. De nieuwe regerings commissaris voor de voedselvoorziening heeft toegegeven, dat levensmiddelen schaars worden. (Reuter/AFP) Vier Britse advocaten, die tevens lid zijn van het parlement, heb ben van de Hongaarse regering geen toe stemming gekregen de processen tegen verzetsmensen bij te wonen. Tot dusver zijn 148.622 Hongaren naar Oostenrijk uit geweken. In de nacht van zaterdag op zondag kwamen er 638 vluchtelingen over de grens; 75.831 uitgewekenen zijn inmid dels naar andere landen overgebracht. Te Wenen wordt vernomen dat 342 Hongaren, die daar waren ongebracht, hebben mee gedeeld, dat zij naar hun land willen terug keren. Bij Neudorf in de Oostenrijkse provincie Burgenland aan de Hongaarse grens is een Russische soldaat van een trein gesprongen, die juist uit Hegyeshalom in Hongarije aankwam. De man, de 34-jarige Nikolai Rokanov, vroeg asiel. Hij zei gevlucht te zijn van zijn tankeenheid, die in Hongarije is gestationeerd. Geschenk aan Rotterdam Het nagelaten muzikalé werk van wijlen Hendrik de Vries, van 1897 tot zijn dood in 1929 organist van de St. Laurenskerk in Rotterdam, is door zijn dochters aan de gemeente Rotterdam ten geschenke aange boden. de collectie omvat orgelcomposities en andere muziek in handschrift, orgelwer ken met aantekeningen betreffende de re gistratie, gedrukte en geschreven muziek voor andere instrumenten en voor zang stemmen.. Voorts bevinden zich hieronder bescheiden en programma's met betrek king tot de muzikale loopbaan van Hen drik de Vries, alsmede muziek in hand schrift van zijn vader. LONDEN (Reuter) Premier Tsjoe En Lai van China heeft een uitnodiging van de Russische regering om begin januari van het volgend jaar een vriendschaps- bezoek aan de Sovjet-Unie te brengen, aanvaard. De uitnodiging is gedaan om de „broederlijke vriendschap en samenwer king" tussen beide landen verder te ver stevigen, aldus radio-Moskou. In Moskou vraagt men zich af, of Tsjoe wellicht ook andere Oosteuropese hoofd steden, in het bijzonder Warschau, zal be zoeken. De Polen zouden hem niet alleen kunnen inlichten over de nieuwe koers van hun eigen land, maar ook hun mening kunnen geven over de toestand in Honga rije en de betrekkingen tussen de Sovjet- Unie en Joegoslavië. Intussen heeft Pravda, het orgaan van de Russische communistische partij, zon dag in een lang artikel over „proletarisch internationalisme" een aanval op Poolse „publicisten" gedaan. Het blad wijst het denkbeeld van de hand, dat alle commu nistische partijen hun betrekkingen zouden moeten herzien op basis van de „beginselen van coëxistentie" en de strijd tegen het stalinisme. Na te hebben opgemerkt, dat het nog nooit van een „leer als het stali nisme" heeft gehoord, herhaalt het Rus sische partijblad, dat de „imperialistische reactie" poogt verdeeldheid te zaaien tus sen de communistische landen. Deze sta ten moeten zich daartegen nog nauwer aaneensluiten dan reeds het geval is. Volgens het Britse blad „Sunday Times" zou China zich op het ogenblik inspannen voor het beleggen van een tweede Afri kaans-Aziatische conferentie, gelijk aan die van Bandoeng, in april. Tsjoe En Lai zou dit denkbeeld op zijn reis door Zuid-oost- Azië hebben aangeroerd. Indonesië zou zich reeds voor een dergelijke conferentie hebben uitgesproken. Premier Nehroe van India daarentegen zou weinig geestdrift hebben getoond. Volgens United Press verleent het be zoek van Tsjoe aan Moskou extra beteke nis aan de geheime besluiten die verleden week genomen zijn op een besloten zit ting van het centrale comité van de Rus sische communistische partij. Blijkbaar zal Tsjoe na beëindiging van zijn Aziatische tournee naar Moskou reizen. De zitting van het Russische centrale comité was de eer ste na de deining in het Midden-Oosten (Van onze parlementaire redacteur) In haar laatste vergadering voor het kerstreces beleefde de Tweede Kamer het debuut van de nieuwe staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr, Höppener, die een deel van de bij de be handeling van de begroting gemaakte op merkingen beantwoordde. Hij was in het algemeen nogal breedvoerig, behalve toen hij de kwestie van de verdeling der poli tieke radiozendtijd besprak. Mr. Höppener roerde het probleem nauwelijks aan en scheen er de voorkeur aan te geven het tot de behandeling van de Radiowet te laten rusten, tenzij hij het niet zou klaarspelen de Memorie van Antwoord binnen enkele maanden te doen verschijnen. In dat geval zal er waarschijnlijk een afzonderlijke nota aan dit vraagstuk worden gewijd. Een goede beurt maakte de staatssecre taris met de degelijke verdediging van het beleid met betrekking tot de kwestie van de niet verleende toestemming voor een televisievertoning van de film „Eindsta tion". De door de Kamer zelf destijds ver langde bepaling in het Televisiebesluit komt er op neer, dat voor de televisie slechts die films zijn toegelaten, die voor alle leeftijden zijn toegestaan. De moge lijkheid bestaat ontheffing van het verbod te verlenen. Het was dus onjuist te menen, dat de staatssecretaris de rol van „kinder meisje" had willen vervullen. Hij had slechts van een hem alleszins toekomend recht gebruik gemaakt, niet van de ver- bodsregel af te wijken. 'Intussen erkende hij, dat de regeling ongetwijfeld bezwaren heeft. Er wordt dan ook nagegaan of er een betere regeling te maken zou zijn. Men treft ook vandaag een reproductie van een fragment van een der mees terwerken uit het Frans Halsmuseum te Haarlem aan. U denkt toch aan onze prijsvraag „Speurtocht naar schilde rijen"? De volledige opgave met om schrijving en voorwaarden kan men vinden in „Erbij" van zaterdag 15 december. 5 januari sluit de termijn van inzending. VROEGER waren de donkere dagen voor Kerstmis anders dan nu. Ik bedoel: vroeger waren ze letterlijk donker. Nu zijn ze dat over het algemeen alleen nog maar figuur lijk. Dit hangt, zoals aanstonds zal worden uiteengezet, samen met de ontwikkeling van de techniek. Het is echter de vraag, of we hier met een vooruitgang te maken hebben. Waarschijnlijk zullen we in de naaste toekomst ook van de donkere dagen na Kerstmis moeten spreken. Als er niet heel gauw iels met de wereld verandert, dan krijgen we ook nog donkere dagen voor en na Pasen. Met het bovenstaande wil voornamelijk gezegd zijn, dat het er donker voor de mensheid uitziet. De politieke verhoudin gen zijn in angstaanjagende disharmonie met de stemming van kaarsengeur en ma neschijn. In zijn nieuwste conference heeft Wim Kan het gruwelijke pessimisme stem gegeven met de opmerking van een man, die na de eerste berichten over de moei lijkheden rond het Suezkanaal vertwijfeld uitriep: „Daar gaan mijn oliebollen....!" En velen maken zich bezorgd over de ge zondheidstoestand van Eden, nu zijn laatste operatie, die in Egypte, is mislukt. En dit is dan nog maar één aspect. Misschien is de sombei'heid van het we reldbeeld er de oorzaak van, dat men dich ter bij huis de lichtgevende vrolijkheid zoekt. Er kan tegenwoordig geen feestelijke gebeurtenis dreigen uit te breken of overal, in elke stad van dit land, ja van het gehele Beneluxgebied, floept een fantastische straatverlichting aan. Vooral de winkel centra sparen in dit opzicht kosten noch moeite om de mensheid de illusie van zor geloze pret te verschaffen. Bomen en lan taarnpalen lijken alleen nog maar te groeien als steunpunten van guirlandes van bonte lampionnen en bovenaardse wezens van triplex en ijzerdraad met paarse krul len, blauwe wangen en vergulde onder kinnen. De meeste kronen zijn gespannen door 's-Hertogenbosch waar overal tussen de nog niet opgeruimde krotten allerlei opge ruimde wimpels en schitterende pieken de indruk wekken dat er kermis wordt ge vierd op de vuilnisbelt. In de omgeving van de kathedraal en het raadhuis waren blijk baar geen steunpunten genoeg om de uit bundigheid te schragen. Ongeveer om de anderhalve meter verrijzen er sokkels en staketselen om kakelgele meerminnen en zoetelieve gerritjes aan den volke te tonen. Het is 'n monumentale uitstalling van ogen- bezerende wansmaak. Er zijn ook straat schenders met levensgrote blokkendozen aan het werk geweest. Men moet ervan houden. Bij al deze openluchtvoorstellingen om de duisternis rond Kerstmis te overwinnen is deze ouderwetse binnenhuisvreugde overbodig geworden. Geen enkele kerst boom kan tegen deze protserige licht reclame concurreren, geen enkele staats man met zijn vredesboodschap deze luid ruchtigheid overschreeuwen. Misschien moet hieraan worden toegevoegd dat alle versieringen in Kennemerland mooi zijn en van distinctie getuigen. De juistheid van deze bewering kunt u zelf dagelijks uit maken. Ko B rugbier Paus Pius de twaalfde heeft zondag in een kerstboodschap, die door radio-Vati- caan werd uitgezonden, gepleit voor grotere saamhorigheid van de Europese landen. Hy waarschuwde de katholieken in de we reld voor „ontmoetingen" en „samenspra ken" met de communisten. Hij veroordeel de de „verhullende tactiek", die de com munisten volgens hem gebruiken om een nauwer contact met katholieken tot stand te brengen en hy betreurde de steun die sommige katholieke geestelijken en leken aan deze manoeuvres hebben gegeven. Wat voor een doel hebben pogingen om met el kaar te redenèren als er geen gemeen schappelijke taal is. Het onlangs vergoten bloed en de vele levens die een gemarteld volk heeft geofferd, dienen de mensen, die ondanks de ervaringen van de afgelopen tien jaar nog twijfelden, nu toch eindelijk te overtuigen, aldus de paus. Europese solidariteit Hij drong er bij de volken van Europa op aan zich nauwer aaneen te sluiten. „Maar dit zou weinig waarde hebben als niet alle verbonden landen beseften dat de politieke en economische nederlagen van sommigen van hen elders in de wereld geen echte winst voor de andere kunnen opleveren. Niemand kan ons ervan be schuldigen dat wij voorstander zijn van verstarring der blokken die tegenover el kaar staan of dat wij de vredesmissie die uit onze apostolische taak voortvloeit, op enige manier hebben losgelaten. Als wij zwegen, zouden wij het oordeel van God moeten vrezen. Om de vrede tegen de hui dige gevaren te beschermen moeten wij zeggen waar het gevaar schuilt en wat de tactiek van de vijanden van de vrede is. Slechts eenstemmig en moedig optreden van allen die de vrede en het goede lief hebben, kan en zal de vrede bewaren." „Het zou een fatale fout zijn als de han delwijze van de jaren vóór de Tweede Wereldoorlog herhaald werd. Toen tracht ten alle bedreigde landen, en niet alleen de kleinere, hun veiligheid te bereiken ten koste van andere en soms trachtten zij zelfs twijfelachtige economische of politieke voordelen te behalen uit het lijden van hun buurlanden. Daarom is herstel van de Europese solidariteit een vereiste van het huidige tijdsgewricht, als middel ter ver zekering van de wereldvrede en een vruchtbare verdeling van de goederen der wereld en als kracht die ook de volken van Azië, Afrika, het Nabije Oosten en Palesti na met zijn heilige plaatsen omvat." Eenzijdige critiek De eenheid van de verbonden landen kan echter niet sterk zijn als in het uur van gemeenschappelijk gevaar critiek op het optreden van een der landen, ook al is zij gerechtvaardigd, door de andere zo een zijdig geleverd wordt dat de twijfel rijst of die landen nog wel met elkaar verbon den zijn. Er bestaat geen ruimte meer voor twijfel over de doelen en de methoden die steunen op tanks, als die tanks grenzen overschrijden en dood zaaien om burger bevolkingen te dwingen tot een levenswijze die zij verafschuwen; wanneer als het ware het stadium van mogelijke onderhandelin gen en bemiddeling vernietigende, met atoomwapens gedreigd wordt om bepaalde eisen, gerechtvaardigd of niet, af te dwin gen. De paus voegde hieraan toe, dat onder de huidige omstandigheden een toestand kan ontstaan waarin een land, na alles ge daan te hebben om oorlog te vermijden, gerechtvaardigd is oorlog te voeren uit zelfverdediging en in de hoop op een gun stige afloop van de strijd tegen een on rechtvaardige aanval. UNO heeft gefaald De paus leverde krachtige critiek op de UNO, omdat zij bij de behandeling van twee recente crises van verschillend ka rakter, het Sovjet-optreden in Hongarije en de Brits-Frans-Israelische actie in Egypte, verschillende maten had aan gelegd bij de veroordeling van agressie en „absolute waarden verdraaid" had. „Nie mand verwacht of eist het onmogelijke zelfs niet van de UNO; maar men moet het recht hebben te verwachten, dat haar ge zag, althans door middel van waarnemers, tot gelding komt op plaatsen, waar de es sentiële waarden van de mens zeer groot gevaar lopen. Men moet wensen, dat aan staten die zelfs de toelating van waar nemers weigeren, de uitoefening van hun rechten als leden van de UNO wordt ont houden. Deze staten tonen aan, dat hun opvatting van soevereiniteit de grondslagen van de UNO bedreigt." De paus zei, dat de UNO de enige in stelling vormt, die thans in staat is een algemene ontwapening tot stand te brengen en hij sprak zich uit voor een controle stelsel door waarneming uit de lucht. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft de 31-jarige koopman H. G. uit Mierlo, alias dé „Zwarte Ruiter", wegens doodslag veroordeeld tot vijtien jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering, twee jaar ontzegging van rijbevoegdheid, voorts verbeurdverklaring van een pistool en f 120 schadevergoeding aan een der gedupeerden te Oss. De rechtbank heeft hem behalve aan de ten laste gelegde feiten ook schuldig be vonden aan de aanslag op de postkantoor houder te Ravenstein, waarbij deze om het leven kwam. De officier van justitie had tegen G. tien jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstel ling van de regering geëist. (Van onze reisredacteur) In gemoede: hoe stelt zich een oor logscorrespondent voor? Als een heer, die veilig ver achter de linies met fraai uitgevoerde dames-spionnen verkeert? Of daarentegen als een gebruind, ge helmd man, die in de voorste linies de ko gels een dodenwals om zijn oren laat fluiten? Ik wil uw illusies niet verstoren, zulke romantische effecten komen inder daad wel eens voor. Hoewel ikzelve in de „voorste-linies-rol" verontriefd wordt door het feit, dat geen enkel leger ter wereld helmen en schoenen heeft groot genoeg voor mijn hoofd en mijn voeten, zodat het al is voorgekomen, dat ik op keurige brui ne molières en de helm met een stropdas op het hoofd vastgesjord, het vuur der Algerijnse rebellen tegemoet had te gaan. Maar al behoort zulk dramatisch optreden somwijlen tot het vak van de krijgsver- slaggever, het is er niet kenmerkend voor. Het zijn andere plagen, die van de oor logscorrespondenten de gefrusteerde neurotici maken, die men in 's werelds spanningscentra in de bar van hét hotel ter plaatse maagkwalen ziet kweken. Het zijn visabepalingen, voorlichtingsambte naren, telefoonstoringen, deviezenvoor- schriften, censors en dienstregelingen, die deze al te veel benijden (u-ziét-nog-eens- wat) tot wanhoop brengen. En natuurlijk de onhebbelijke gewoonte van interna tionale conflicten om op de ongelegen- ste momenten en andere plaatsen los te barsten. Neem nu de jongste militaire acties in het Midden-Oosten. Ik zat op een rusti ge reportagereis door Spanje ergens op een terrasje buiten Valencia bedaard in het zonnetje bij een droge sherry gebak ken zeemonstertjes op te eten, toen de don derslag uit de heldere hemel viel: de radio zei, dat Israel de Sinaï was binnengeval len. Met een inktvisje nog in de mond bel de ik Nederland, en het dessert kwam even later telefonisch terug: „Wil je maar even naar het Midden-Oosten gaan?" Even naar het Midden-OostenOp de haastige rit naar Barcelona slipte ik al twee keer van, het spiegelgladde asfalt en tussen Barcelona en, Marseille bleek er een wolk gebroken te zijn, de weg stond een voet onder water. Dat was het omineuze begin van een reis, die een voorraad frus traties opleverde, voldoende om duizend psyches te knakken. Ik zal u er een klei ne sortering van voorzetten. Geldzorgen: altijd een beslissend punt voor reisredacteuren. Mijn peseta-chèques kon ik niet inwisselen, want de dag van mijn haastig vertrek uit Spanje viel op Allerheiligen. Dus platzak in, Marseille. Overgetelegrafeerd geld kon aldaar niet 9 9 9 9 zei: in New York. New York zei: in Caïro. Dat bleek juist. Maar hoe in Cairo te ko men? Het antwoord op die vraag vindt u in de volgende categorie zorgelijkheden, de hoofdschotel, te weten de Transportprobleempjes: Vliegen is goed koper en comfortabeler en sneller dan u denkt. Ja, ja. Op de heenweg in Rome hoorde ik, dat de Britse regering alle boe kingen Rome-Cyprus had geschrapt, ook de mijne. Er vloog verder geen enkel vlieg tuig. Ja toch, één extra machine van de Israëlische El Al. „Kon ik binnen drie kwartier op het vliegveld zijn?" Kleren in koffers smijten, ticket omwisselen, Romein se voetgangers met 100 km per uur naar het leven staan. Met drie minuten speling verscheen ik op Ciampino en 's avonds juist op tijd in Tel Aviv om te horen, dat het vechten, diie middag feitelijk een einde had genomen. Het Israëlische leger was net worden opgenomen, omdat de Franse ban ken de vrijdag ook maar vrijaf namen. Stranding tot maandag werd voorkomen door persoonlijke tussenkomst van een bankdirecteur, na een smeekbede in zeer krachtig Frans. Het restant Israëlische Ponden kon later in Israel niet. worden omgewisseld, zelfs niet worden gebruikt om vliegtuigpassage te kopen. Voor het laatste kreeg ik, na een dag rondhollen, eindelijk toestemming van het ministerie van Financiën. Daarna platzak in Rome. Bij aankomst in Caïro bleken de meegeno men ponden n,iet inwisselbaar: „vijandelij ke valuta". Derhalve ten derde male plat zak. Visa-moeilijkheidjes: ik arriveerde op zaterdag in Rome, en „sabbath" is niet de geschiktste dag om een Israëlisch visum te krijgen. Lelijker was dat ik twee weken later, onderweg naar Caïro, hoorde dat mijn anderhalve maand tevoren ingediende aanvraag voor een Egyptisch visum door de ambassade te Den, Haag nog niet geho noreerd was. Gelukkig was de medewer king van, de Egyptische vertegenwoordi ging in Rome vlot genoeg. Inmiddels had ik al op mijn zenuwen gekauwd wegens de UNO-accreditatie. Het UNO-hoofdkwar- tier in Jeruzalem zei: In Napels. Napels een tikje te snel door de Sinaï gewandeld. Twee weken later, op weg naar Cairo, re prise van het drama. Geen enkel toestel naar Egypte. Ja toch, één extra dienst van de KLM. „Kon ik binnen een uur op Ciam pino zijn?" Na de "training van de vorige maal wél, alleen bleek op Ciampino dat het toestel tot de laatste plaats vol zat met te rugkerende Egyptenaren. Gelukkig maak te één van hen daartoe door mij lichte lijk aangemoedigd zich zoveel zorgen over het feit, dat de definitieve landings toestemming voor Cairo nog niet was af gekomen, en er dus kan® op stranding in Athene bestond, dat hij zijn plaats can- celde. Tien minuten later liet ik mij er met innig welbehagen op neer. Naast de internationale vervoerskopzor- gen waren er de plaatselijke. Hoe komt men van Tel Aviv de Sinaï in om het slag veld te zien, om bij het Suez-kanaal te ko men? Dat er Egyptische fedayeens rond zwierven en dat de Israëliërs het bezoek verboden, was van minder zorg. Er was geen enkel vervoermiddel beschikbaar, behalve dan.„Taxi, meneer?" zei de glimlachende chauffeur. Een taxi zou het wezen. Van Tel Aviv naar Ismailia dwars door de Sinaï, gissend waar de berg van Mozes zou staan, zwetend in de daghitte, rillend in de nachtkou, overdekt met een mengsel van sinaasappelsap en woestijn zand, alsmaar gesprongen banden repare rend. Slechts mijn vooruitziende geste om ook een Canadese journalist mee te nemen, die vroeger rabbijn was geweest, bracht ons er door. Zo taxiden wij verder, dui zend kilometer ver, twee dagen lang. Even afrekenen, heren: zevenhonderd gulden. „Taxi, SirTaksi effendiHet bleef in Egypte ook zo. Naar de Sinaï, naar Ismailia, naar Abu Suweir, naar het ka naal. Nog hoor ik de taximeters tikken, de snelste ter wereld voorzeker. Er zijn sinds de zwerm correspondenten weer opvloog uit het Midden-Oosten, veel nieuwe taxi's gekocht in Cairo en Tel-Aviv. Misschien komt het u voor, dat deze kwesties één voor één toch wel oplosbaar zijn. Misschien zijn ze dat ook wel. Maar wanneer ze allemaal tegelijk op u afko men, wanneer iedere telefoniste, ambte naar en employé ieder gesprek tot u be gint met: „Nee, meneer... dat kan niet... dat gaat niet.dat mag niet.wanneer u tegelijkertijd het wantrouwig oog gericht moet houden op dozijnen collegae (is h ij soms wel in de Sinaï geweesthij heeft een thermosfles.wat zijn zijn schoenen stoffigwanneer ieder plan onmoge lijk en ieder doel onbereikbaar lijkt te worden, wanneer het werk alleen nog maar uit „fixen" en organiseren bestaat en het schrijven alleen maar onkosten-nota's betreft, dan wordt het echt wel een beetje benauwd. Want waar ge ook met uw vuist op tafel staat te slaan of met uw voeten op de grond staat te stampen, waar ge ook boze gedachten achter vriendelijke woor den en glimlachjes staat te verstouwen, te gen welke muur ge ook opholt, er hangt altijd wel een klok aan die muur. En de wijzers van die klok gaan langzaam maar zeker voort naar dat ene onverbiddelijke tijdstip, waarop de krant „dicht" gaat. Onze krant, de mijne en de uwe, een van de weinige in ons land, die zich de enorme kosten getroost, om bij de verste conflic ten een „man ter plaatse" te hebben, die u uit de eerste hand kan vertellen wat er aan het gebeuren is. Als die „man ter plaatse" daaraan denkt, dan haast hij zich weer voort op dat onbekende, kronkelige pad van de reisredacteur. Om „erbij" te zijn, ondanks alles. T echniek Eigenlijk is de fascinering van het idee „radio" er bij mij nooit helemaal uit ge gaan. De gedachte, dat ik iemand kan horen spreken of zingen of spelen, die op dat moment honderden of duizenden kilo meters van mij verwijderd is, blijft altijd vreemd en niet helemaal verklaarbaar. Het is eigenlijk net zo iets als de telefoon een instrument overigens, waarvan de technische werking mij net zo volstrekt vreemd is als de radio. De telefoon biedt de extra attractie, dat men er soms ge sprekken op kan horen, die niet voor andere dan de twee deelnemende oren be stemd zijn. Vorige week nog nam ik de haak van het toestel en hoorde twee dames spreken met stemmen, die duidelijk een jarenlange praktijk in liefdadig werk ver rieden. Ik kan er geen excuus voor aan voeren, maar ik heb enkele minuten ge- interesseerd meegeluisterd. De moeite werd beloond, toen een van de gesprekspartners tot de ander zei: „Oooh, en we zijn giste ren in Drente geweest en we hebben toch weer zóóóveel goed gedaan". Het moet heerlijk zijn om zulke dingen te kunnen zeggen. Maar goed, ik had het over de radio. Hoewel ik indertijd zelf nogal veel in zo'n microfoon in Hilversum heb mogen pra ten, is de verbazing in de geest van hoe- is-het-mo gelijk onverminderd gebleven. De laatste tijd begin ik echter steeds meer een bezwaar tegen het instituut radio te ontwikkelen. Van vroeger herinner ik me, dat we allemaal vreemde stations kon den ontvangen, die wonderlijke onbegrij pelijke talen spraken en vreemde exotische muziek produceerden. Je draaide maar een beetje aan de knop en je maakte hele rei zen door de wereld. Dat was voor de oor log. De radio was toen nog een betrekke lijk simpel instrument niet, dat ik toen begreep waarom er eigenlijk geluid uit kwam, maar frequentie-modulatie, band spreiding, klankhoogte-regeling, getrapte lampen of zoiets en allemaal andere mo derniteiten waren er nog niet bij. Je draai de aan één knop om stations te krijgen, aan een ander voor „hard" of „zacht". Maar er was altijd wat leuks te horen. Nu niet meer. We hebben nu een vrij superieure radio met een ingebouwde gra- mofoon en allemaal ingewikkelde knoppen aan alle kanten van het machien. Er is een handleiding bij, die ik nu na een paar jaar nog bijna dagelijks moet raadplegen. Maar krijg ik er nu meer uit dan vroeger7 Neen. De radio is zó selctief gemaakt, zo gevoelig en zo goed, dat ik misschien wel duizend statioiis kan ontvangen, maar van die duizend klinken er dan 996 door el kaar. Zij klinken soms een minuutje rede lijk, maar zakken dan weg en verdwijnen onder een harde communistische nieuws- lezersstem. Meestal echter is het geheel onmogelijk die stations enigszins redelijk op te vangen. Ik krijg alleen nog de beide Hilversums, Brussel-Frans en het Light Programme van de BBC ongestoord door. De rest is verdwenen in de wonderen van de techniek. Ik heb er al eens een radio man bij gehad, die vol beivondering was voor het feit dat mijn toestel zoveel ver schillende stations op kon vangen (ook al ivas het dan maar half) en die paf stond van het mooie geluid als hij Hilversum aanzette. Maar een combinatie van de twee, zoals ik hem voorzichtig voorstelde, wees hij als geheel onmogelijk van de hand. Ik vind dat toch wel een beetje teleur stellend. We zijn nu van plan maar eens te gaan neuzen op het Waterlooplein in Amsterdam. Misschien kunnen we daar wel een radio op pikken van het jaar 1929 of 1930. Een geioone prulradio in een lelijk kastje, weet u wel, waar je allemaal inte ressante stations op kunt krijgen. Een col lega van me heeft nog zo'n hele oude. Hij lacht om de techniek van 1956. Te recht, lijkt me. E. Romciyn Volgend jaar in juni De Deense week in Groningen zal vol gend jaar op 22 juli geopend worden met een concert door het Stedelijk Orkest van Aarhuus onder leiding van Thomas Jensen. Het orkest, dat reeds eerder ons land be zocht, zal daarna een concertreis door Ne derland maken. Behalve de tentoonstelling van Deense beeldhouwwerken in het stads park zal een tentoonstelling van het werk van de in oktober 1955 overleden tekenaar Sikker Hansen, bekend door zijn teke ningen in het dagblad „Politiken", op ver zoek van het Deense Instituut waarschijn lijk in het programma worden opgenomen Het Deense Instituut hoopt ook behulp zaam te kunnen zijn bij het aantrekken van Deense sport- en volksdansgroepen en het brengen van Deense films. In zijn programma van 16 januari 1957 brengt het Ballet van De Nederlandse Opera de première van een nieuw ballet van Jack Carter, genaamd „De ontgoo chelde" (The Disenchanted). De choreo grafie is van Jack Carter, de decors en kostuums worden ontworpen door Norman MacDowell, de muziek is van Sjostakovitsj. In de voornaamste rollen dansen Maria Sylvaine, Coby Spoelstra, Lidy de Nie, Yvonne Jocelyn, Alexandra van Rhijn, Ma rie Rose Bastiaans, Hans van Manen, Chris Torenbosch, Johan Verdoner en Jan Rom- bach. Het gemeentebestuur van Doetinchem heeft indertijd een prijsvraag uitgeschre ven voor de bouw van een raadhuis, waar op zeventig inzendingen zijn binnengeko men, uit vier ontwerpen werd een keuze gemaakt. De eerste prijs werd daarbij toe gekend aan de heer Jan Heese uit Amster dam. De overige drie ontwerpen bij deze laat ste schifting zijn door de jury zoveel lager gewaardeerd, dat geen hunner naar het oordeel van de jury voor een prijs in aan merking kan komen. Deze ontwerpen zijn met een premie beloond: A. W. Kelderman te Parijs (f 5000) J. J. Konijnenburg te Parijs (f4000) en ir. R. F. Bauer te Am sterdam (f2700). De jury bestond uit de heren J. E. Bod- dens Hosang, voorzitter, burgemeester van Doetinchem; prof. Wieger Bruin te Am sterdam; J. P. Kloos te Haarlem en A. C. Nicolai te Emmen, allen architekt B.N.A. en L. F. Tjalma, arts en lid van de ge meenteraad te Doetinchem.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5