POMMERY TWEE STERKE VOORSTELLINGEN Op Hoop van Zegen van Heijermans in Rotterdam „Home, sweet home" met uitmuntend ensemblespel CHAMPAGNE A anmeldingsformalier Haarlems Dagblad Kort en bondig Kerstspel voor N.P.B. in Heemstede Moderne kerstmuziek Op 7 januari weer massale kerstboomverbranding Drie keer brand in Haarlem Vrouw met baby door voorbijgangers gered Haarlemse rechtbank straft verkeerszondaars Uitspraken Haarlemse rechtbank CHAMPAGNE POMMERY GRENO - REIMS Nieuw postagentschap in Kleverparktbuurt Rotterdams Ziekenfonds in Haarlem opgeheven Niet op verkeer gelet en door auto aangereden Haarlemse ambtenaren met pensioen Kerstvieringen in Hillegom Nederland heeft ruim 10,9 miljoen inwoners Onderzoek naar in zee gestortte Firefly Eervol ontslag jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford DONDERDAG 2 7 DECEMBER 195 6 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT Uit verslagen van collega's, die de eerste voorstelling van „Home, sweet home" van Paul Osborn (een toepasselijke titel, die echter niet is bedacht door de schrijver, want deze noemde zijn stuk „Morning's at seven") door de Nederlandse Comedie bijwoonden, toen ik naar „De knecht van twee meesters" van Goldini in Haarlem zat te kijken, weet ik dat het bij die première in de Amsterdamse Stadsschouwburg open doekjes regende, zoals men het applaudisseren onder de bedrijven pleegt aan te duiden. Merkwaardig genoeg was daarvan tijdens de zondagavond gegeven herhaling, ondanks het inderdaad magnifieke spel, in het geheel geen sprake. Integendeel: ik heb tenminste tien mensen geteld, die al tijdens de pauze het theater verlieten. Zoveel zielen zoveel zinnen, zal men zeggen. Toegegeven. Maar over smaak valt wel degelijk te twisten. Als u „Mrs. Miniver" (in het scenario waarvan Paul Osborn een belangrijk aandeel had) een mooie film vond, dan zult u waarschijnlijk ook van „Home, sweet home" wel genieten. Het geen niemand mag verleiden de auteur om meer te prijzen dan het bieden van een aantal buitengewoon knappe typeringen. Dat is heel wat en men kan er blij mee zijn, temeer omdat deze kansen onder regie van Ank van der Moer waarlijk subliem zijn uitgebuit, maar daarmee houdt het ook op. Wat zich voor de pauze nog wel laat aanzien als een sympathi serende satire van de bekrompen kleinmenselijkheid, eindigt als een zaterdagavondvertelling voor brave lieden, die ook nooit over de werkelijke betekenis van sprookjes hebben na gedacht. Een Amerikaanse criticus heeft eens gezegd, dat men van een werkelijk goed stuk de verhalende inhoud in één zin kan samenvatten. Om van „Home, sweet home" een indruk te geven zou men de met bekwame hand aaneen geregen gebeurtenissen breedvoerig moeten navertellen. Dat heeft naar mijn mening geen enkele zin, omdat de auteur zo fijn gevoelig is geweest iedere toespeling op werkelijke tragiek uit de weg te gaan. Het leven, lijkt hij te willen zeggen, is ook voor eenvoudige zielen soms heel moeilijk lach er maar een beetje om. Het stuk is een tussending „nergens wrang en ner gens bitter" om een versregel van Annie Schmidt te gebruiken halverwege Tsje- chov en Lillian Hellman, zonder perspec tief en zonder demonie. Werkelijke ar tistieke waarde kan ik er niet in ontdek ken. Maar heus, het is een aardig blijspel met vooral in het eerste gedeelte enkele kostelijke scènes, die zo formidabel goed worden gespeeld, dat men zowaar in de verleiding komt er heel wat meer achter te zoeken. Daarom zal ik maar meteen overgaan tot een bespreking van de ver toningselementen in deze aanwinst voor de abonnementsvoorstellingen in het ge hele land. Het prima de sfeer van karakterloze eenvormigheid bepalende decor van Met ten Koornstra toont de twee volkomen identieke, kleurloze huizen, waar drie van de vier zusters wonen, wier kleine lot gevallen ons enkele uren moeten bezig houden en amuseren. We blijven letterlijk en figuurlijk dicht bij huis, want de vier de woont een paar blokken verder, maar komt herhaaldelijk op bezoek en blijft zelfs logeren gelukkig maar, want anders hadden we de schitterende, ongelooflijk heldere vertolking door de tachtigjarige mevrouw Jacqueline Royaards-Sandberg van de enige figuur met gezond verstand moeten missen. Zij laat de ironie fonkelen als werkelijke lichtpunten. Daarmee wil niets ten nadele Vvan de overigen in deze revue van sentimentele kleinkunst zijn ge zegd. In de eerste plaats had trouwens vastgesteld moeten worden, dat men een subtiel afgewogen ensembleprestatie krijgt te aanschouwen. Het robuuste, maar uiterst genuanceerde talent van Mien Duymaer van Twist gaf iets van werkelijke drama tische betekenis aan de wens van Cora Swanson om eindelijk eens intimiteit in een eigen huis te kennen, na veertig jaar opgescheept te zijn geweest met haar on getrouwde zuster Arry, een houterige drib bel vol achterdocht, die teert op het kort stondig gekende geluk der jeugdzonde in een onbewaakt ogenblik, door Mimi Boes- nach met knappe beheersing van malle zieligheid gespeeld. Met haar zorgelijke toon en beredderende manier van doen was Mien van Kerckhoven-Kling de aan gewezen figuur (zij werkte als gast aan deze voorstelling mee) om een der voor naamste motieven duidelijk te maken: de onderdrukking van de persoonlijkheid eerst in haar man, later in haar zoon. Als toekomstige bruid van laatstbedoelde spin de Elly Weller niet onverdienstelijk varia ties op het thema: „ik vind jullie aardig, vinden jullie mij dat dan ook". Nederlandse acteurs en actrices zijn op hun best in dergelijke typeringskunst. Dat werd ook nu weer bewezen. Johan Fiolet maakte wat men een prachtig oud wijf 99 Nell Koppen als Kniertje met Manfred de Graaf als Barend in de door Jan Teulings geregisseerde opvoering van „Op Hoop van Zegen" van Herman Heijermans door het Rotterdams Toneel Met de zeer indrukwekkende voorstelling van „Op Hoop van Zegen" heeft het Rotterdams Toneel als het ware de traditie der kerstpremières van de schrijver-directeur Herman Heijer mans (al had deze zijn werkterrein in Amsterdam) na een lange onderbreking voortgezet. In zijn geboortestad is thans aan de tegenwoordige generatie duidelijk gemaakt, dat Heijermans de grootste dramaturg was, die Nederland ooit heeft voortge bracht. Men wist dit misschien wel, men kan het nu beseffen. Misschien want onze normen van waardering zijn aan ver andering onderhevig komt men bovendien tot de erkenning, dat „Op Hoop van Zegen" (reeds vierduizend keer gespeeld, bijna overal ter wereld) niet alleen zijn populairste, maar ook zijn sterkste stuk vormt. Al heb ik het reeds vaak gezien, pas nu aarzel ik niet langer het een meesterwerk te noemen. Dat is mede te danken aan de gedurfde regie van Jan Teulings en aan het spel van de voornaamste medewerkenden, Het is bij zonder jammer, dat enkele bijrollen, vooral die van de in het derde bedrijf breedvoerig aan het woord komende vissersvrou- men, zo zwak zijn bezet. Maar zelfs ondanks de evidente tekort komingen heeft men met een opzienbarende opvoering te doen, die men beslist moet gaan zien. Gedurfd noemde ik de regie. Inderdaad, want Jan Teulings heeft (misschien om de door Esther de Boer van Rijk, aan wier prestatie ik overigens niet de minste afbreuk wil doen, in het leven geroepen legende geen bij voorbaat tegen wei-kende factor van vergelijking te laten zijn) de verstandige moed gehad het accent te verschuiven. Wel is Kniertje nog steeds het symbool van alle door de verslindende zee tot lijden gedoemde moeders en weduwen, zij is niet langer de in haar onderworpenheid dominerende figuur. Als voornaamste motief, naast de dreigen de stem van de eeuwige vijand: het water, klinkt nu de opstandigheid. Men hoort de hartstochtelijke socialist Heijermans in de woorden van de uit zijn gevangenschap te ruggekeerde marinier Geert, wiens felle beschuldigingen in het derde en het vierde b -'rijf door diens verloofde Jo worden overgenomen. Al mogen die aan het adres van reder Bos zijn gericht, het is duidelijk dat Heijermans niet een enkeling heeft willen aanklagen, maar cc:: maatschappij- vorm die de in het geding komende (gro tendeels op historische feiten berustende) misstanden mogelijk maakte. Zelfs al zouden deze feiten door de in middels plaats gehad hebbende hervor mingen achterhaald zijn (maar hoeveel rampen met offers aan mensenlevens ge beuren er nog steeds, mede door gebrek aan voorzorgen en uit onverantwoordelijk winstbejag?) zelfs dan nog is „Op Hoop van Zegen" niet verouderd, omdat Heijer mans de mensen in dit stuk, ook de slechts incidenteel optredende, toch waarachtige wezens heeft weten te maken. Door zijn grandioze overtuigingskracht gaat het lot van deze mensen ook ons ter harte. Het is begrijpelijk, dat de critici in het tijdvak van het naturalisme bezwaren hadden te gen wat zij beschouwden als een niet zeer hechte compositie van betrekkelijk losse tafrelen zonder een aan de gebruikelijke regels beantwoordende intrige. Maar wij bewonderen dit „spel van de zee" op onze beurt juist omdat het ver boven de be grenzing van het naturalisme is uitgehe ven tot een geweldig drama, dat als een tragedie vrees en medelijden inboezemt, dat bezield is door een groot en bewogen kunstenaarschap. In deze voorstelling van het Rotterdams Toneel is ae vroeger wel gesmade „klein- t-reffende illustratie geworden noemt van de onnozele gewichtigdoener Herbert met zijn onuitroeibare blijmoedig heid. Louis van Gasteren was de vermeen de .mislukkeling, voortdurend klagend-over malerei" zijn verkeerde keuze bij de tweesprong in van een centraal thema, dat een vol dra zijn" leven en Joan - Rérnrrielts diens""door een moederbinding van zijn eigen wil be roofde zoon een bedremmelde man, aan wie men gaarne zijn medelijden zou heb ben geschonken als Paul Osborn dat de moeite waard had gemaakt. Doch weest u maar gerust: aan het slot hoeft dat al niet meer, al wordt men naar huis gestuurd met de vage suggestie, dat deze geschiede- gen 'artistieke- vorm heeft gekregen. Nog maals: het is te betreuren, dat dit „bij werk" zo slap uit de verf is gekomen. Ge lukkig evenwel weten de voornaamste fi guren ook het derde bedrijf, al is het dan minder dan de andere deleri, te redden, De enkele uitschieters van sentimentaliteit vergeeft men Heijermans gaarne, gepakt als men wordt door zijn magistrale, zeer nis zich tot in lengte van dagen zal her- beheerste openbaring van eerlijk gevoel, halen. Ko Arnoldi tenslotte belichaamde j En trouwens, welk een vakmanschap had als de gepensioneerde rector een tijdlang i hij verworven, toen hij „Op Hoop van Ze de illusie, dat er althans iemand rondliep met wie men zich zou kunnen vereen zelvigen, omdat hij zich boven de benepen zorgen verheven heeft maar och arme, ook hij is een dwaze architect van lucht kastelen, waar niemand zijn intrek zou willen nemen. Nu weet u toch wel zo ongeveer alles van dit ouderwetse genrestukje, dat spe culeert op het meerderwaardigheidsgevoel van de toeschouwer, omdat in de optreden de personen geen enkele alternatieve mo gelijkheid (meer) aanwezig is. Nogmaals- er wordt voortreffelijk toneelgespeeld. Ank van der Moer heeft er een zeldzaam knap bewijs van kunde, geduld en toe wijding mee geleverd, een betere zaak waardig. David Koning In de dagen van de Heemsteedse actie oor de Hongaarse vluchtelingen had de afdeling Heemstede-Bennebroek van de Nederlandse Protestanten Bond voor haar jaarlijkse kerstspel moeilijk een betere keuze kunnen doen dan „Donkere Kerst mis" van L. E. Thomas. Want de hande ling hiervan speelt zich af in een eenzame grot in de bergen, waar een aantal vluch telingen een veilig onderkomen heeft ge vonden. Op de vooravond van Kerstmis is deze schuilplaats ontdekt door een groepje vervolgden, dat op ziin weg op mysterieuze wijze door een ster werd voorafgegaan. Zij vertellen elkaar hier hun geschiedenis, waaruit duidelijk wordt, dat drie hunner eenmaal koning zijn geweest, terwijl de anderen vroeger eerzame schaapherders waren. Een wonderlijke samenloop van omstandigheden, welke door een later aan gekomen groepje ontheemde kinderen wordt aangegrepen om de kerstnacht te vieren door het oude bijbelverhaal opnieuw te gaan beleven. Enigszins aarzelend stem men de ouderen hierin toe, maar zij komen in de loop van het spel toch steeds meer onder de indruk van deze kinderlijke de votie, zodat ook zij zich geheel op de han deling gaan inleven. En dan worden hun ge loof en overgave met een wonder beloond: op de achtergrond verschijnt plotseling het tafereel van de kerstnacht in Bethlehem en bij de aanblik van de kribbe met Maria en Jozef zinken allen ontroerd op de kmeen. en einde gezamenlijk een kerstlied aan te heffen. Onder leiding van mejuffrouw ds. L. van der Voort heeft dit groepje spelers zich met overgave op de uitbeelding van de figuren toegelegd, zodat opnieuw van een sfeervolle opvoering kan worden gesproken. Ook heeft men bijzonder veel werk gemaakt van de entourage. De opvoeringen werden telkens vooraf gegaan door gebed en bijbellezing van de oor gangster van de afdeling, ds. L. A. van er Voort; waarbij verder muzikale mede- De Heemstedenaren die gedurende de kerstdagen de diensten in de Wilhelmina- kerk hebben bijgewoond, hebben kennis kunnen maken met de gelukkige resultaten van het streven naar een vernieuwing der kerkmuziek, zoals dat door de cantor organist Paul Chr. van Westering wordt bevorderd. Zowel in de kerstnachtdienst als in de diensten van eerste en tweede kerstdag werden verscheidene speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerde werken uitge voerd door het 28 leden tellende koor van de Wilhelminakerk. Daaronder waren ver schillende introïtus, zoals „Want alzo lief heeft God de wereld" en „Een kind is ons geboren", dat ook in druk is verschenen. Op eerste kerstdag' kon men ook het Gloria horen uit de'Missa una sancta ecclesia, die Van Westering op verzoek van een rooms- katholieke uitgeefster componeerde. De bedoeling van het werk is, dat het zowel in rooms-katholieke als in protestantse kerken bruikbaar zal zijn. Het werd enige weken geleden in het klooster van de paters Salesianen in Rijswijk ten doop ge houden en .sindsdien in zevenentwintig kloosters en kerken uitgevoerd, waaronder negen protestantse. In de dienst van de tweede kerstdag, welke gecombineerd werd gehouden met de gereformeerde kerk van Heemstede, werd de derde sonatine voor trombone en orgel van Paul Chr. van Westering voor het eerst uitgevoerd door Jan Schaap (tweede trombonist van het N. Ph. O.) en de componist aan het orgel. Ook aan deze dienst werkte het kerkkoor van de Wil helminakerk mede, evenals een kinderkoor van de gereformeerde kerk onder leiding van de heer Van Noppen. werking werd verleend door enige leerlin gen van Coby Riemersma in Heemstede. Aldus werden door een alt en een sopraan een aantal kerstliederen gezongen en voer de een celliste verder een cello-sonate van J. Celés uit. Na afloop werd aan de uit gang' gecollecteerd voor de Hongaarse vluchtelingen. gen" schreef! In de aanvankelijke uiteen zetting en in de kardinale scènes staat geen woord teveel, in de retorische ontladingen der spanningen geen zin misplaatst. Nell Koppen heeft de rol van Kniertje bijzonder mooi gespeeld, met moederlijke warmte onder haar verweerde karakter, met de gewenste mengeling van kijverij en onderworpenheid. Een treffend aspect was, dat zij deze wat men noemt door het le ven kïeingeslagen vrouw toch de moed gaf opnieuw het gevaar onder ogen te komen. Bovendien vertolkte zij uitmuntend de te genstem („Het is je bestaan! En tegen je bestaan mag je niet in opstand komen") van de gepassioneerde aanklacht, door Leo de Hartogh verrassend sterk als Geert en door Henny Orri als Jo vlammend tot uitdrukking gebracht. Laatstgenoemde leverde zowel persoonlijk als in haar die nende functie in het ensmble een uitmun tende prestatie. Zij deed meer dan een reeds vaak gestelde belofte vervullen: het is een prachtige creatie geworden, in alle opzichten. Er waren nog enkele zeer goede aandeelhouders in het behaalde succes: Wim van den Brink, die van reder Bos een eigenlijk wel hartelijke kerel maakte, een kortaangebonden potentaat, maar bepaald geen schurk, dan Jan Lemaire sr. als het goedmoedig-bezorgde diakenhuismannetje Daantje en Wim Grelinger als de boekhou der, bij welke opsomming zeker Jetty van Dijk-Riecker als Truus niet vergeten mag worden. Manfred de Graaf gaf als de ban ge Barend in ieder geval blijk zijn taak begrepen te hebben. Hans van Norden maakte voor deze prima voorstelling een „open" decor, waar van de diepere bedoeling mij ontgaan is. maar dat stellig aan de eisen voldeed. Tenslotte herhaal ik met nadruk mijn hul de aan Jan Teulings voor zijn regie, die de zwakheden in de bezetting niet heeft kunnen overwinnen, maar die in „Op Hoop van Zegen" onvolprezen kwaliteiten heeft aangetoond. David Koning Naar wij vernemen zullen ook in 1957 weer op vijf plaatsen in Haarlem onder toezicht van de politie massale kerstboom verbrandingen plaats hebben. B. en W. hebben hun goedkeuring ge hecht aan het voorstel van de hoofd commissaris van politie om dit, zoals de laatste jaren traditie is geworden, de dag na Driekoningen te doen, dus op maandag 7 januari. De vijf plaatsen waar kerst boombrandstapels zullen worden opgericht zijn: Vondelweg hoek Spaarndamseweg, bij het EDO-terrein ten noorden van de Pla- netenlaan, aan de Richard Holkade tussen de Gerardus Majellaschool en de speeltuin „Oosterkwartier", op het Theemsplein en aan de Gillis Schoolmeesterlaan in Tuin- dorp-Overveen. Voorbijgangers in de Tesselschadestraat in Haarlem-Noord zagen vanmorgen om streeks acht uur tot hun ontsteltenis een vrouw met baby in de armen op een bal kon van een der huizen om hulp roepen. Men slaagde er spoedig in de vrouw en haar kind in veiligheid te brengen en vernam, dat in de zitkamer aan de achter zijde van de étage brand was uitgebro ken. De brandweer werd gewaarschuwd en had het vuur spoedig met een straal be dwongen, al kon niet verhinderd worden dat de kamer vrijwel uitbrandde. Een groot deel van het huisraad, dat verzekerd is, kon echter nog worden gered. De water schade kon eveneens worden beperkt door het gebruik van dekzeilen. Om kwart voor tien was alles achter de rug. De brand ontstond door oververhitting van de met platen hard-board geïmprovi seerde schoorsteenmantel, die vlam vatte. De bewoonster van de étage was juist bezig het kind aan te kleden en heeft zich een weg door de oplaaiende vlammen ge baand om zich te redden. In een woning aan de Kanariestraat in Oud-Schoten beleefden de bewoners op eerste kerstdag een paar angstige ogen blikken toen een jongetje met een bran dende kaars te dicht bij het wandkleed kwam, dat daarop in brand vloog. De moeder rukte onmiddellijk het kleed van de wand en gooide het in de tuin. Haai man wist het behang en een paar baby kleertjes, die ook vlam hadden gevat, met een pan water te blussen. De vrouw liep aan beide handen brandwonden op en moest in het St. Elisabeth's gasthuis wor den behandeld. Vanmorgen omstreeks elf uur is brand uitgebroken in een woning'aan de Lau- rensz Costerstraat. Een vrouw wilde ver hinderen, dat haar zoontje een kerstboom omtrok en liep in de haast tegen een olie kachel op, die daardoor omviel. De bran dende olie stroomde over het vloerkleed, dat onmiddellijk vlam vatte. Zij belde de brandweer op, die het vuur met een hulp- straal kon blussen. De schade loopt des ondanks in de honderden guldens. De Haarlemse rechtbank heeft een di recteur van een bedrijf uit Noord-Brabant in hoger beroep veroordeeld tot twee keer een hechtenisstraf van één maand en in trekking van het rijbewijs voor twee keer een periode van vijf jaar (in totaal tien jaar). Geëist was twee keer één maand hechtenisstraf en intrekking van het rij bewijs voor in totaal twee jaar, wegens het passeren aan de rechterkant en „snijden" op de Rijksweg nummer 4 in de gemeente Haarlemmermeer op woensdagmiddag 9 mei. Volgens zijn verklaring reed hij met een gan-g van 140 km op de linker helft van de Rijksweg in de richting Amsterdam. Voor hem reed een Haarlemmer, die te voren een auto gepasseerd was, met een gang van 110 km. Naar de mening van de bestuurder uit Brabant duurde het te lang alvorens de Haarlemmer 'op de rechter helft ging rijden en daarom was hij rechts gepasseerd. Hij verklaarde zich niet aan „snijden" te hebben schuldig gemaakt. De kantonrechter had hem veroordeeld tot een geldboete van f 400 en intrekking van het rijbewijs gedurende een jaar. Een opperman uit Velsen, die op 20 ok tober omstreeks twaalf uur op zijn brom fiets op de Driehuizerkerkweg te Sant poort had gereden na tevoren in een café een aantal glazen bier te hebben gedron ken, werd wegens overtreding van artikel 26 der Wegenverkeerswet (het besturen van een voertuig onder invloed van sterke drank) veroordeeld tot tien dagen gevan genisstraf. Wegens het links rijden in de bocht van de Hoflanderweg te Beverwijk en het in gevaar brengen van het verkeer werd een negenentwintigjarige ingenieur uit Lim burg in .hoger beroep veroordeeld tot eer, boete van f 250, subsidiair 30 dagen hech tenis en intrekking van het rijbewijs gedu rende één jaar. Hij was omstreeks zeven uur in de mor gen op weg van Uitgeest naar zijn werk bij de Hoogovens en had vermoedelijk zijn gedachten niet bij het verkeer. Uit tegen overgestelde richting naderde een auto bus. Door naar links uit te wijken voor kwam de chauffeur een aanrijding. Wegens het besturen van een auto. waar van de remmen ondeugdelijk waren, werd een negenendertigjarige brandstoffenhan- delaar uit Hilversum veroordeeld tot een geldboete van f 250, subsidiair 30 dagen en intrekking van het rijbewijs voor een pe riode van drie maanden. Op tweede paasdag had hij een auto ge huurd en met zijn familie had de Hilver summer een tocht gemaakt naar IJmuiden. Toen merkte hij dat de remmen niet in orde waren en keerde hij huiswaarts. Op de IJweg in Haarlemmermeer was con trole en toen ontdekte een politieman, dat de remmen niet werkten. De kantonrechter had de brandstoffenhandelaar veroordeeld tot een hechtenisstraf van zeven dagen en intrekking van het rijbewijs gedurende een jaar. De Haarlemse rechtbank heeft de zaak van een 25-jarige goudsmid uit Voor schoten tegen wie de officier van Justitie veertien dagen geleden een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van tien maanden geëist had, alsmede een voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar en onder toe- zichtstelling van de reclassering, omdat hij door oplichtng een auto had verkregen, in handen gesteld van de rechtercommissaris, voor het instellen van een onderzoek naar de geestvermogens van de verdachte. De zes maanden gevangenisstraf, waar van twee voorwaardelijk, die de officier van Justitie veertien dagen geleden heeft geëist tegen een 23-jarige slagersknecht uit Sassenheim, die ervan verdacht werd geldbedragen bij zijn patroon te hebben weggenomen, werden hedenmorgen door de Haarlemse rechtbank bevestigd. Een 48-jarige grondbewerker uit Den Haag, die veertien dagen geleden door de officier van Justitie een gevangenisstraf van vijf maanden tegen zich hoorde eisen, wegens diefstal van een radio uit een auto te Zandvoort, werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden. ADVERTENTIE NM 3.63 3.332 Agentschap Deckerstraat wordt 1 januari opgeheven Het PTT-postagentschap Deckerstraat 1 te Haarlem zal met ingang van 1 januari 1957 worden opgeheven. Het publiek zal de postzaken van de zelfde datum af kunnen afdoen aan het nieuw te vestigen postagentschap Mr. Cor- nelisstraat 20 zwart. Met ingang van 1 januari 1957 zal de afdeling Haarlem van het Rotterdams Zie kenfonds ophouden te bestaan. De rechten van de verzekerden zullen gegarandeerd worden door het Algemeen Ziekenfonds voor Haarlem en omstreken en het Zieken fonds „Ziekenzorg" te Haarlem. Woensdag is een zeventigjarige voetgan ger de Kruisweg in Haarlem overgestoken zondet voldoende op het verkeer te letten. Hij werd door een personenauto aangere den en tegen het wegdek gesmakt. In be wusteloze toestand is het slachtoffer in het St. Elisabeths Gasthuis opgenomen. Ver moedelijk heeft hij tengevolge van het ongeval een hersenschudding opgelopen. Wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd zullen verscheidene amb tenaren der gemeente Haarlem met ingang van 1 januari de gemeentedienst verlaten. Deze ambtenaren zijn mevrouw J. H. ScheelingsWitte, werkzaam bij het ge meentelijk energiebedrijf, en de heren N. C. A. Ockhuysen, referendaris A ter secretarie, J. Kolk, onderopzichter gemeentelijk wa terbedrijf, H. Noppe. bode incasso-, stor tings- en ophaaldienst, li. v. d. Giezen, hoofdmonteur gemeente reiniging, P. Klit- sie, hoofdkeurmeester openbaar slachthuis, W. J. Bosch, hoofdfitter gemeentelijk ener- gebedrijf. J. van Eden, administratief amb tenaar C 3e ki. secretarie, T. J. G. van der Kort, magazijnbeheerder gem. energiebe drijf, F. K. Prinsen, stoker gemeentelijk energiebedrijf. H. Rompa, 2e straatmaker openbare werken, J. M. Schreuder. hoofd monteur gem. energiebedrijf, A. Segerius, controleur gemeentelijk energiebedrijf, A. Specht, hovenier hout, plantsoenen en be graafplaatsen, G. C. van der Spek, brug wachter havenwezen, en A. W. van Vliet, stoker gemeentelijk energiebedrijf. Maandagavond om 11 uur was de Ne derlandse Hervormde Kerk te Hillegom geheel bezet, toen ds. S. L. Knottnerus de kansel beklom. Door hem werd de kerstli turgie gelezen, die afgewisseld werd door gemeentezang en solozang door mevrouw J. de Geer-Visser en de heer D. de Geer. De prediking werd gehouden door ds. F. Brouwer. In de kerstjeugddienst gingieer ste kerstdag voor ds. Kalf uit Bennebroek. Ook toen was de kerk zeer vol. Tweede kerstdag om half drie werd er kerstfeest gevierd met de kleinste kinde ren van de zondagsschool. Dit geschiedde in het jeugdhuis Weltevreden. Des mid dags om half 5 waren veel ouders aanwe zig bij de viering in de kerk, waar de grote leerlingen der zondagsschool verenigd wa ren. De leiding berustte bij ds. Knott nerus. Nadat de liturgie gelezen en de kerstge schiedenis verteld was, volgde nog een kerstverhaal. Tot slot wordt afscheid geno men van de leerlingen, die de zondags school zouden verlaten. Zij kregen allen een bijbeltje. In Patrimonium werd even eens een kerstviering gehouden, waar te vens het 25-jarig bestaan der zondagsschool werd herdacht. De leerlingen werden extra bedacht. In het verpleeghuis Sonnevanck werden kerstlieden gezongen door het jeugddienstkerkkoor en gesproken door ds. Knottnerus. Alle verpleegden kregen fruit namens dr Jonge Kerk. In de gereformeerde kerk werd tweede kerstdag een zangdienst gehouden met me dewerking van een zangkoor uit Sassen heim onder leiding van de heer Cor Kool. De kinderen van de Christelijk Gerefor meerde Kerk vierden eveneens tweede I kerstdagmiddag hun kerstfeest in de kerk. BINNENLAND Eerste paal. Zaterdag zal de minister van Onderwijs, Kun ten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, de eerste paal slaan van het ziekenhuis voor de medische facul teit der Vrije Universiteit te Amsterdam, dat zal worden gebouwd op een terrein aan de Amstelveenseweg, ongeveer 300 meter buiten de ringspoorbaan, waar in de toe komst een nieuw universiteitscomplex zal verrijzen. Dodelijke aanrijding. In Balkbrug is maandagavond de 55- jarige landbouwer R. Timmerman, die naast zijn fiets liep, wa?>-- op hij een mand met eieren vervoerde, van achteren aangereden door een motorbakfiets, waarvan de bestuurder door de duisternis de voetganger niet zag. De landbouwer werd ernstig gewond en overleed tijdens het ver voer naar het ziekenhuis in Zwolle. De motorbakfiets reed het kanaal in, dat langs de weg loopt. De bestuurder werd door om wonenden op het droge gebracht. Geen afscheid. Dezer dagen berichtten wij, dat de heer Louis Borel, verbonden aan het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap, op 1 januari dit gezelschap zou verlaten. Nader overleg met de stichting heeft er toe ge leid, dat de acteur bij het N.T.G. blijft. HAARLEM EN OMGEVING Met pensioen. De heer H. J. Zwart, be drijfsleider van Droste's Cacao- en Choco ladefabrieken n.v. te Haarlem, zal deze functie op 31 december in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd neei'leggen. Hij zal worden opgevolgd door de heer J. van Dijk, die reeds verschei dene jaren als assistent-bedrijfsleider bij Di-oste werkzaam is. Jubileum P.T.T. Dinsdag 1 januari zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer C. J. M. Phillipo, besteller eerste klasse, Se- marangstraat 6 te Haarlem bij het P.T.T.- bedrijf in dienst trad. Woensdag 2 januai'i zal hij van 101 uur te zijnen huize recipiëren. Geen spreekuur. De wethouder van Publieke Werken te Bloemendaal, de heer A. van Geluk, is vrijdag verhinderd spreek uur te houden. B. O. I. W. De leden van de Bond Oud- Illegale Werkers te Haai-lem komen op nieuwjaarsdag des avonds bijeen in de socië teit aan de Kokstraat. Na een receptie zal de levensgrote poppenkast „De nieuwe avonturen van Jan Klaassen" vertoond wor den. Op vrijdag 18 januari zal de heer M. A. Ph. H. M. Jansen uit Hilversum spreken over „radio-omroep en haar geheimen". ADVERTENTIE Volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal in woners van ons land op 1 november 10.934.632. In de eei-ste 10 maanden van dit jaar bedroeg het aantal huwelijken 76.295 (v.j. 74.287), het aantal levendgeboi-enen 194.707 (v.j. 193.514) en het aantal over ledenen 70.313 (v.j. 67.256). Voorts zijn er in de eerste 10 maanden van dit jaar 41.724 (v.j. 42.914) personen naar Nederland ge komen. Het aantal emigranten bedroeg 52.579 (v.j. 49.563). De mijnenveger „Veere", die nabij Sche- veningen gedregd heeft op de plaats, waar vrijdagmiddag een „Firefly" opleidings vliegtuig van de Marine Luchtvaartdienst, met twee pei-sonen aan boord, is veronge lukt, is zonder resultaat naar Den Helder teruggekeerd. Vanochtend is het duikwerkschip „Her cules" uit Vlissingen vertrokken. Het wordt vanavond omstreeks acht uur voor Sche- veningen verwacht. In de loop van vandaag zullen het duikwei'kschip „Mastgat" en nog een vaartuig van het duikbedrijf der Ko ninklijke Marine uit Den Helder vertrek ken. Bij K.B. is aan jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford. op zijn verzoek, met ingang van 1 februari 1957, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als commissaris der Ko ningin in de provincie Gelderland, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen, Ondergetekende: Naam Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7.15 per kwartaal// 0.55 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Ztf die zich met Ingang van 1 Januari 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 december 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabnnné's dus niei voor omzetting van week- In kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11