STENO-TYPEN BOEKHOUDEN FLUKS ic Tariefsverhogingen door regering aan Utrecht geweigerd MOORE's VAN VLIET'S BROKX DE ROOli mannelijk personeel Bezorgdheid in Haarlems stadhuis en bij directie van de N.Z.H. Amsterdamse Beurs TALEN Vanat f 1.- per week V07 Het Verkooplokaal FOTO-ALBUMS wm ÊBm W3 GEMEENTEN IN FINANCIëLE ZORGEN Jubilarissen bij het P.E.N. Johnny Jordaan trad op in Haarlems Concert gebouw Jhr. Teixeira de Mattos ambassadeur te Brussel Slippende militaire wagen veroorzaakte grote schade Akkoord over vriimaken van het Suezkanaal Standbeeld van Ferdinand de Lesseps opgeblazen Staatslieden spraken over de wereldsituatie Inbreker schrok zich een aapje Nehroe spreekt Adenauer na overleg met Eden Scheepvaart 5? waarvan a alléén a.s. vrijdag kant profiteren 85 3.60 Postdienst Haarlem vraagt Patentbloem, Spar, per pakvan 36 voor 33 Ct, 6 zegels Rozijnen, 2S0 gramvoor slechts 49 Ct. 10 zegels T" 03 Sts Spar, 2 pakken van 46 voor 41 ct, 8 zegels Slasaus, Spar, met 50% olie, per fles van 100 voor 94 ct. 19 zegels Fijne bonbons, 1S0 gram voor slechts 60 ct, 12 zegels I Melange, gesort. feestkoekje, 250 gram voor slechts 70 ct, 14 zegels alilll»bk met tocti io^° kortin2 DONDERDAG 2 7 DECEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het ziet er voor de financiële toestand van de meeste grote Nederlandse gemeen ten somber uit. Het Utrechtse gemeentebestuur heeft namelijk bericht ontvangen, dat de regering haar goedkeuring zal weigeren aan de ta riefsverhogingen van het slachthuis, het gasbedryf en het gemeentelijk busbedryf, waartoe de raad heeft besloten om enigs zins het evenwicht te herstellen tussen de kostprijs en de tarieven dezer gemeente lijke bedrijven. Deze weigering komt onverwacht en schjjnt op het eerste gezicht in volslagen tegenstelling tot de aandrang welke door de minister van Binnenlandse Zaken op de gemeentebesturen is uitgeoefend om uit eigen middelen de gemeentebegroting slui tend te maken. Ook in Haarlem vraagt men zich thans zowel op het stadhuis als op de provinciale griffie af, of de beslissing jegens Utrecht de inzet vormt van een hele reeks van dergelijke maatregelen, waarmee de rege ring de stabilisatie van het prijspeil beoogt. Ook in Haarlem werd onlangs door de raad tot verhoging van de slachthuistarie ven en de waterprijs besloten. Soortgelijke maatregelen werden in Heemstede geno men en de goedkeuring op deze besluiten werd nog niet verkregen. De directie van de N.Z.H. heeft eveneens met leedwezen van de beslissing van de regering ten aanzien van de Utrechtse bustarieven kennis genomen. In hetzelfde Op vrijdag 28 december hoopt de heer G. L. Geerdink, wonende te Velsen-Noord, hoofdopzichter bij het P.E.N. te Bloemen- daal de dag te herdenken waarop hij vijf entwintig jaar geleden bij dit bedrijf in dienst trad. Zaterdag 29 december zal de heer M. J. K. Mons, wonende Wouwermanstraat 79 te Haarlem, hoófdambtenaar-A bij het P.E.N., de dag herdenken waarop hij gedurende veertig jaar de elektriciteitsvoorziening van Noordholland zal hebben gediend. Op donderdag 3 januari 1957 is de heer K. J. Erkamp, wonende in Laren (N.H.) hoofdopzichter bij het P.E.N. te Bloemen- daal veertig jaar werkzaam bij de electri- citeitsvoorziening van Noordholland. Inschrijving geopend Aanvang januari 1957. geval verkeren namelijk ook de directies van de stedelijke vervoersbedrijven in Am sterdam, Rotterdam en Den Haag. De beslissing over de aangevraagde tariefsverhoging - ook die voor de stads bussen in Haarlem en Leiden - zal even eens door de ministerraad worden geno men. Wij herinneren er tenslotte aan, dat ook de kasgeldvoorziening van de gemeenten zorg baart. De regering heeft, zoals wij naar aanleiding van de verschijning van de Heemsteedse gemeentebegroting hebben gemeld, meegedeeld, dat de gemeenten in geen geval meer kasgeld mogen opnemen dan een kwart van hun jaarlijks budget. In normale tijden heeft deze bepaling geen nadelig gevolg, in deze tijd van geld- schaarste echter wel, omdat vele gemeen ten thans kapitaalswerken met „kort geld" financieren, die eigenlijk met leningen op lange termijn gefinancierd moeten worden. Bekende televisie- en radio-artiesten in het lichte genre muziek zijn op tweede kerstavond voor een volledig uitverkochte zaal in het concertgebouw in Haarlem op getreden. Zij brachten een speciaal kerst programma van hun grootste successen op de planken. Tante Leen, de populaire café houdster van Amsterdam, schiep met haar liedjes een gemoedelijke feeststemming. Velen zullen haar stem niet kunnen bewon- dere, toch zal men moeten toegeven, dat zij in staat is met haar liedjes de sfeer van hét oude Amsterdam met zijn grachten, Westertoren en havens te treffen. Er gaat ongetwijfeld een zekere bekoring van haar uit, als zij ongedwongen, met een zekere jovialiteit op de planken verschijnt. Willy Vervoort verzorgde met veel bravour de verbindende teksten, die niet altijd nieuw waren, maar wel op originele wijze werden gebracht. De Kilima Hawaiians traden op met enkele aardige, vrijwel onbekende Zuidafrikaanse liedjes. De „Mounties" ont ketenden een enorme hilariteit met de wij ze, waarop zij hun avonturen op een we reldreis bezongen. Het hoogtepunt van de avond was het optreden van Johnny Jor daan, die „Kerstmis in de Jordaan" ten gehore bracht. Naar het A.N.P. vernam is binnenkort de benoeming te verwachten van jhr. P. D. E. Teixeira de Mattos, thans buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Luxem burg, tot buitengewoon en gevolmachtigd ambsassadeur bij het Belgische hof. Vanmorgen om tien minuten voor half elf is op de Delftlaan ter hoogte van de Al- bert Verweylaan in Haarlem een zware militaire vrachtauto, die in de richting van de stad reed, tengevolge van het gladde wegdek geslipt. De bestuurder kon een uit tegenover gestelde richting naderende per sonenauto niet meer ontwijken. Deze werd geramd. De militaire wagen kwam tot stilstand tegen een aan de kant van de weg geparkeerde wagen. Persoonlijke ongeval len deden zich niet voor. De materiële schade is aanzienlijk. V CAIRO (Reuter) In U.N.O.-kringen te Cairo is verklaard dat tussen secretaris generaal Hammarskjoeld en de Egyptische regering „definitieve overeenstemming" is bereikt over de vrijmaking van het Suez kanaal. Joenis, de directeur der Egyptische kanaalmaatschappij, heeft te Port Said medegedeeld dat de opruimingswerkzaam heden tweede kerstdag zijn begonnen te Ismailia (halverwege het kanaal) en te Suez waar begonnen is met het opruimen van keine wrakken. Joenis heeft verkaard dat het de wens van Egypte is dat het kanaal zo spoedig mogelijk bevaarbaar wordt ge maakt. Hij zei, dat het nog niet mogelijk is te schatten hoeveel tijd het bergingswerk in beslag zal nemen. Over tien dagen zal hij een duidelijk beeld van de toestand hebben. In een vraaggesprek met het Egyptische blad Al Ahram heeft Joenis verklaard, dat Egypte besloten heeft deelneming van Britse schepen aan het bergingswerk te aanvaarden op voorwaarde, dat deze sche pen onbewapend zijn, in dienst van de U.N.O. gesteld worden en de U.N.O.-vlag voeren. Het standbeeld van Ferdinand de Lesseps, de schepper van het Suezkanaal, is maan dagochtend opgeblazen en een monument ter herdenking van de Australische en Nieuwzeelandse soldaten, die in de eerste wereldoorlog gesneuveld zijn, is gesloopt. Het beeld van De Lesseps viel bij de derde poging in de haven van Port Said. LONDEN/WASHINGTON. (Reuter/ AFP). Koningin Elizabeth heeft in haar jaarlijkse kerstboodschap voor de BBC ge zegd dat de wijze waarop het Britse Ge menebest zich ontwikkelt „een van de nut tigste en meest fantastische proeven in internationale aangelegenheden is, die de wereld ooit heeft gezien". President Eisen hower heeft in een kerstrede gezegd: „Wij moeten vertrouwen hebben in het feit, dat alle mensen, zoals Lincoln zei, met elkan der in vrede kunnen leven, in een geest van mensenliefde, die zich tot allen richt, maar die ook getuigenis aflegt van hun vaste wil om hun rechten te verdedigen". In het Amerikaanse tijdschrift „U.S. News and World Report" heeft een aantal staatslieden ter gelegenheid van de jaarwisseling zijn mening over de internationale toestand ge geven. Volgens de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles kan het verlangen naar een grotere individuele vrijheid, dat in de Sovjet-wereld aan de dag treedt, een zeker gevaar inhouden. Pre mier Menzies van Australië is van oordeel, dat de jongste gebeurtenissen in het gebied van het Suezkanaal het gevaar van een oorlog hebben doen toenemen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, verklaart dat de hoop op een vreedzaam naast-elkaar-bestaan in enkele weken te niet is gedaan. Naar zijn oordeel kan een oorlog worden vermeden, als een verenigd westen met „werkelijkheidszin en vastbe radenheid" optreedt. Volgens de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano is de internationale spanning de laatste weken verminderd. „Het jaar 1957 zal de Oostduitsers mis schien nog niet in vervulling van onze gemeenschappelijke hartewens de her eniging brengen, maar het zal deze ver vulling wel nabij brengen", zo zei bonds kanselier Adenauer in een radiorede. Hij voegde hieraan toe, dat de „zo lang ge hoopte beweging van de verstarde fronten" eindelijk schijnt te zijn begonnen. >COCOCOOCCOCC<XX>X^COCOCCCCOCOOOC<XXXX>CCOCCOCCCOCOCO(>rC' In rust en stilte zat mevrouw F. van D.-M. een dezer dagen 's avonds in g haar woonschip aan de Soestdijlcsekade te Den Haag, toen in de deuropening 5 een man verscheen, die haar op barse toon een bevel gaf: „Kom op met al X het geld dat je in huis hebt". Mevrouw i Van D. opende de deur van een kooi, 8 waarin zij haar aap heeft gehuisvest. 3 Het circa een halve meter grote dier i, begreep onmiddellijk wat er van hem 3 werd verwacht. Het kwam de kooi vit 3 en ging de insluiper te lijf. De man X koos het hazenpad, de aap kroop weer b in zijn kooi en lachte zich een soortge- 8 jj noot. I >:OCODCCCCOOO^COOCCC<»^^COCOC»^OOC02COOOOC>COODCOCCOCODC>Ö: LONDEN (Reuter/AFP) Premier Neh roe van India heeft op thuisreis van zijn bezoeken aan de Verenigde Staten en Ca nada, na een onderhoud met premier Eden op diens buitenverblijf te Chequers, op het landgoed van de laatste onderko ning van Brits-Indië, Lord Mounlbatten, de kerstdagen doorgebracht. Vandaag zet hij zijn reis naar Nieuw Delhi voort. Bij een tussenlanding te Dusseldorp zal hij een gesprek hebben met bondskanselier Adenauer van West-Duitsland. De Indiase minister zonder portefeuille Krisjna Menon is uit Londen in Cairo aan gekomen om met president Nasser van Egypte over de internationale toestand te spreken, in het bijzonder over de situatie in het Midden-Oosten en het Suezkanaal- probleem. Slotkoers Openings maandag koersen 3-3Nederl.'47 86% 86% 3 Nedl. 1962/64 90% 89 A. K. U 216H 216 Calvé Delft 318% 320 Ven Gelder Zonen 205 207 K. N. Hoogovens 298 297 Nederl. Ford 320 321 N. Kabelfabriek 294 293 gew.Philips Gloeil. 243 241 pref.Philips Gloeil. 157% 157% Unilever 346% 344 Wilton Fijenoord 217 218 Dordtsche Petrol. 814% 814 Konkl. Petroleum 161.60 161,50 A'riam Rubber 85% 85 Holl. Amer. Lijn 190 191 N. Scheepv. Unie 171% 171 Phs. van Ommeren 286 286 H. V. A 102 100% Verg. Deli Mij en 108 109 Amsterd. Bank 227 227 Ned. Handel Mij 171 171% Rotterd. Bank. 185 185 Twentsche Bank. 195% 195% Anaconda Copper 77 77 Bethlehem Steel. 192% 193% U. S. Steel 73% 73 General Motors 45 44% 94 93% Tidewater 38 38 Abbedijk. 29 te San Francisco vcrw. Akkrumdijk, 24 v. Rio de Janeiro n. Vitoria. Alderamin. 26 v. Rangoon n. Calcutta. Alhena, 26 v. Rio de Janeiro n. Santos. Alioth, 27 te Bahia. Almkerk, 26 v. Kaapstad n. Las Palmas. Alnati, 28 te Antwerpen verw. Alphacca, 25 te New York. Alpherat, 27 te Montevideo. Amor, 26 te Tunis. Ampenan 26 te Colombo rede. Annenkerk, 27 te Bangkok. Abbekerk, 27 te Genua. Alwaki, 26 v. Genua n. St. Vincent. Arendskerk, 25 te Amsterdam. Amstelstad. 22 v. Amsterdam n. Key West. Amsteldijk, 26 v. Rotterdam n. Golf v. Mexico, Angolakust, 23 te Amsterdam. Averdijk, 25 te Rotterdam. Bali, 26 te Tj. Priok, Beninkust, 26 te Abidjan. Boissevain, 28 te Kaapstad verw. Bonaire, 27 te Plymouth. Batang, 25 te Amsterdam. Batjan, 26 v. Belawan n. Las Palmas. Bloemfontein, 24 te Amsterdam. Calamares, 27 te New York. Caltex The Hague, 25 te Port Arthur. Ccronia, 26 te Casablanca. Cottica, 26 te Paramaribo. Caltex Nederland, 26 v. R'dam n. Kopenhagen. Camerounkust, 24 te Amsterdam. Cradle of Liberty, 26 v. R'dam n. Mcna Al Ahm. Diemerdijk, 26 v. Rotterdam n. Londen. Diemerdijk, 27 te Londen. Eemdijk, 27 te Houston. Eendrecht, pass. 24 Fern. Noronha n. Montevideo. Erinna, 29 te Singapore verw. Esso Rotterdam, 27 te Antwerpen. Friesland SSM, 24 v. Philadelphia n. Rotterdam. Gaasterkerk, 26 v. Penang n. Durban. Gabonkust, 22 v. Amsterdam n. Dakar. Gaiymedes, 23 v. Amsterdam n. Curagao. Garogt, 26 v. Rotterdam n. Hamburg. Gordias, 27 v. Amsterdam n. Bremen. l-Iecuba. 25 te Antwerpen. Heelsum, pass. 25 Azoren na Hamilton. Hispania, pass. 26 Ouessant n. Rotterdam. Heemskerk, 26 v. Rotterdam n. Anwterpen. Joh. v. Oldenbarnev., 24 v. Surabaja n. Tj. Priok. Kabylia, 25 te Perthamboy. Kalinga, 25 v. Curagao n. Stockholm. Koratia, pass. 26 Kp. Leeuwin n. Singapore. Kota Gede, 26 te Pirt Swettenham. Kryptos, 26 te Fredericia. Kermia, 26 te Rotterdam. Lindekerk, 26 v. St. Vincent n. Mombasa. Linge. 26 v. Dakar n. Rotterdam. Lissekerk, 26 v. Bushire n. Kaapstad. Loenerkerk. pass. 26 Las Palmas n. St. Vincent. Louis Lantz, 26 v, Emden n. Las Palmas. Lieve Vrouwekerk. 26 v. Dakar n. Genua. Langkoeas, 24 te Rotterdam. Lekhaven, 27 v. Rotterdam te Antwerpen. Maas, 27 te Piraeus. Maasdam, 27 v La Guaira n. Curagao. Mapia, 24 rede Belawan. Mariekerk, 25 v. Colombo n. Rangoon. Meerkerk, 24 v. Beira n. Zanzibar. Meliskerk, 25 te Karachi. Merwede, 26 v. Antwerpen n. Dakar. Mitra, 25 te Stockholm. Molcnkerk, 26 v. Las Palmas n. Genua. Muiderkerk, 26 v. Dar Es Salaam n. Zanzibar. Mvonia, 26 te Mombasa. Macuba, 27 v. Rotterdam n. Stockholm. Nigerstroom. 25 te Freetown. Noordam, 24'te New York. Oranie. 26 v. Kaapstad n. Colombo. Oranjefontein, 26 .v East-London n. P. Elizabeth. Prins Maurits, 26 te Zeebrugge. Purfina Hellas, 26 v. St. Vincent n. Durban. Prins Frederik Willem, 24 te Rotterdam. Pr. Willem V, pass. 27 Finisterre n. Bergen (Nw.l. Prins Willem George, 26 te Antwerpen. Rijnland, 26 v St Vincent n Montevideo. Rotti, 23 v. Amsterdam n. Dakar. Senegalkust, 24 v. Dakar n. Amsterdam Sirrah, 26 v. Suva n. Palembang. Slamat. 24 te Lorenco Marques. Solon. 26 te Houston. Sumatra. 27 te Penang. Schie, 25 te Amsterdam Tara. 26 v. Antwerpen n. Golf van Mexico. Ternate. 25 v. Dakar n. Belawan. Teucer, 25 te Boston. Teirecias, 25 te Amsterdam. Telamon, 24 te Rotterdam. Willemstad pass. 26 Flores Az. n. Port of Spain. Witmarsum, 27 te Le Havre. IJssel, 26 te Antwerpen. Zuiderkruis, 26 v. New York n. Amsterdam. H'delscorresp. - Spreek- vaardigh. ENGELS v. beg. f 75. Boeken in bruikleen. Opl. alle Praktykexamens IMHl SCHOOL Frans Halsstr. 1, tel. 14624. Haarlem Q Maakt u geen zorgen v. d. Oudejaarsavond Oliebollen met krenten voor 10 centen Sneeuwballen 25 ct. p. st. Berlinnerbollen 15 ct. p. st. Appelbeignets 15 ct. p. st. Rstaurant Cafetaria GROTE HOUTSTRAAT 21 Tel. 10065. Dekens vanaf f 16.95 Flanellen lakens vanaf f 6. Grote sortering: Dames-, Heren- en kindervesten, pullovers en truien Nylonkousen v.a. f2.98 IIOGERWOERDSTR. 58 Tel. 25368. ANEGANG 14 (naast C. en A.) NIEUWJAARS KAARTEN in grote verscheidenheid. NAAMKAARTJES in vele lettertypen. BIJ U AAN KOMEN LOPEN Plaats een Groentje PAKJES CAHIERS prima houtvrij papier, zeer goed beschrijfbaar en gelinieerd. Pakje inhoud 10 stuks a 36 bladz. of pakje in-, houd 5 stuks 80 bladz. STEP-INS prima kwaliteit, dubbel rek. In medium, lange en extra lange DAMESPYAMA in een zeer mooie bedrukte zwanen dons. Vlot model en in div. dessins en kleuren. Maten DAMESHANDSCHOENEN pracht kwaliteit nappa met wollen gebreide voering O (jjj NYLONS zeer mooie nylons, bijzonder elastisch en extra lang. Voorzien van no- GRASLINNEN zeer zware kwaliteit Twentse graslinnen. BASKETBALTAS zware linnen uit voering met ring en musketon. Grote ronde bodem STOELZITTINGEN van schuimplastic. Halfrond model in mooie pasteltinten. GORDIJNDAMAST 120 cm breed. In fraai gest.vleerd bloemdessin. Kleuren: lever - goud. Per meter voor perron- en expeditiewerk. Leeftijd 18 tot 40 jaar. Vereisten: Gewoon Lager Onderwijs en van onbesproken gedrag. Arbeidsvoorwaarden: Loon: aanvangsrang maximaal f 65,64 per week. Bij gebleken geschiktheid volgt spoedig bevordering Qoon eerstvolgende rang maximaal f 74,28 per week). In deze lonen is de 6 loonsverhoging reeds opgenomen. Voor bepaalde onregelmatige diensten wordt een toeslag verleend, variërend van 20 tot 40 van het uurloon. Goede vooruitzichten op vaste aanstelling. Degelijke dienstkleding tegen geringe betaling. Per kalenderjaar 15 dagen vakantie-verlof met 4 va kantie-uitkering. In bepaalde gevallen schoenentoelage. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de directeur van het Postdistrict Haarlem, Gedempte Oude Gracht 2 te Haarlem. Bilderdijkstr. la, H'lem, zal op maandag 31 decem ber 1956 voor het publiek gesloten zijn. Eerstvolgende Meubilair- veiling op 3 januari 1957 en volgende dagen. Kijk de advertentiepagina's door en gij ziet, hoevee! waarde de grootst© zaken aan adverteren hechten. De beste reclame !s: adverteren Het best<= adverteren doet men !n dit blad pracht collectie eerste kwaliteit bindwerk Ciné- en Fotohandel WAGENWEG 86 De klok slaat de jÉWk 'n ""57 wordt PT" Jfifjjffr laarwisseling. In dit meer dan w 1956 gaf De Spar V 7 miljoen gulden. rnÊBBF enorme bediagen terug fl f® Let op de komende fasjcfy aan haar klanten. 11 Spar-advertenties. Alleen deze week (27 dec.-3 jan.) met toch 10% korting In Sparzegels: Vim lï'-il; AdVOCaat, Spar, per flesvan 360 voor 330 ct. 66 zegels 1 k Bij 1 pak 500 gram BAKMEEL, Spar, a 41 cent 5 pakjes VANILLE- lipS U IK E R van 25 voor 1 5 ct in Sparzegels y Bp ft J* Paf( w 10o 6e°- Va 11 ■m.'j11 1°y r$' r- IJ 3M J11WIMwriiiMii v; e£e/s

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 12