Regeringsdelegatie kreeg geen gehoor in Midden-Sumatra HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT P. W. Peerehoom en A. D. Huijsman Weldra ook niet-communisten in de Hongaarse regering? Kabinet-Ali brokkelt af Nieuw bewind „erkent" Sukarno, maar negeert zijn bevelen Verzoek om lening van Wereldbank maakt echter niet veel kans Indonesische chaos Op de dooigrens Radio-Djakarta „Weer normale relaties met Noord-Sumatra" Ontvoerde luitenant zou in Egypte gedood zijn Voor de Stille Armen Militaire machtsovername in Zuid-Sumatra gemeld Vertier in de haven van Port Said Estafettepuzzel Het woord is aan 71e JAARGANG No 144 DONDERDAG 27 DECEMBER 1956 301 e JAARGANG No 296 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 "H» TT H Uitgave Grafische Bedrijven Damïate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. 5ff 1 |j I 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- "V* 1 I JÉ J^^ï" I Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. J| Rl|j jf[ I I Ijj N Jl'Jf [L JÊ 1 )L ij fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 JLm Ai mk sAi ïmw iw Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. DJAKARTA, (ANP). De minister van Veteranenzaken, Dahlan Ibrahim, heeft woensdagavond zijn ontslag gevraagd, zo heeft de Indonesi sche minister van Voorlichting, Sudibjo, meegedeeld na een spoedbijeen- komst van het Indonesische kabinet, die zeven uur duurde. De partij van Dahlan Ibrahim, de „Partij ter bescherming van de onafhankelijkheids proclamatie", drong woensdag in een verklaring aan op vervanging van het huidige kabinet door een regering onder leiding voor de voormalige vice-president, de anti-communistische Mohammed Hatta. Er gingen ge ruchten in de Indonesische hoofdstad, dat de kleine katholieke en christe lijke partijen overwogen het voorbeeld van bovengenoemde partij te volgen. In kringen in de omgeving van de Masjumi zei men, dat deze grote rege ringspartij mogelijk vandaag zou besluiten haar minister uit de huidige coalitie terug te trekken. De minister van Voorlichting heeft nog geen ant woord gegeven op de vraag of de regering overweegt troepen naar Noord- Sumatra te zenden. De delegatie van de Indonesische regering, die zondag per vliegtuig naar Padang was vertrokken voor besprekingen met de in Midden-Sumatra door kolonel Ahmad Hus sein ingestelde raad van officieren en vete ranen van het leger, die thans het bestuur over de provincie uitoefent, is met lege handen naar Djakarta teruggekeerd. De bestuursraad in Midden-Sumatra heeft geweigerd met de delegatie te onderhande len. omdat deze daartoe slechts een mach tiging had van minister-president Ali Sa- stroamidjojo, en niet van president Sukar no. De raad had een machtiging, afgegeven door president Sukarno, geëist. Algemene steun In Noord-Sumatra hebben de afdelingen van de politieke partyen in deze provincie in een byeenkomst met kolonel Simbolon besloten, de door hem ondernomen actie volkomen te onderschrijven en hem in de afscheiding van de centrale regering en het niet meer erkennen van het huidige kabi net te volgen. Kolonel Simbolon heeft zo wel voor Noord- als Midden-Sumatra de staat van oorlog en beleg afgekondigd. De plaatselijke afdeling der communistische party blijft echter de regering-Ali steunen. Dinsdagavond heeft president Sukarno, in zijn hoedanigheid van opperbevelheb ber der strijdkrachten, kolonel Simbolon tijdelijk van zijn functie ontheven en, de staat van oorlog en beleg afgekondigd voor twee districten in Sumatra (Oostkust van Sumatra en Tapanuli). Hierdoor is, inge volge de bepalingen in de grondwet voor de provincies, de proclamatie van Simbolon onwettig geworden. In de radiorede, waarin president Sukar no deze maatregelen bekend maakte, deed hij eveneens een beroep op het leger om de regering te blijven steunen. President Su karno maakte geen gewag van de opstan dige beweging in Midden-Sumatra. Te Djakarta is het nog niet duidelijk gewor den, of de militaire commandant in Mid den-Sumatra, luitenant-kolonel Ashmad Hussein, die de commandant is van een der onder het bevel van Simbolon staande regimenten, diens bewind over de beide provincies, Noord- en Midden-Sumatra, heeft erkend. De dagorder van Sukarno, waarin de af zetting van Simbolon werd bekendgemaakt, wordt beschouwd als een antwoord op de mededeling van Simbolon, gericht tot de president, en dinsdagavond uitgezonden door radio-Medan. Simbolon gaf hierin aan president Sukarno de verzekeryig, dat hij door het eerste militaire district nog steeds wordt erkend als staatshoofd van de repu bliek Indonesië, en dat de staatsgreep niet ten doel heeft, een staat in de staat te grondvesten, maar uitsluitend was gericht tegen het huidige kabinet. Zuid-Sumatra Volgens te Djakarta ontvangen berichten hebben „bepaalde kringen" pogingen ge daan, de militaire bevelhebber in Zuid- Sumatra, luitenant-kolonel Sartion te be wegen, het voorbeeld van diens collega's van Padang en Medan te volgen. Tot nu toe heeft deze daaraan geen gehoor gegeven. De gouverneur van Zuid-Sumatra gaf op een persbijeenkomst te Palembang toe, dat ook in de enige Sumatraanse provincie die getrouw is gebleven aan het gezag van „Djakarta", onder de bevolking ontevre denheid voorkomt. Hij waarschuwde er echter tegen, aan deze ontevredenheid uiting te geven door een staatsgreep. De door de centrale regering te Djakarta tot vervanger van kolonel Simbolon be noemde overste Djamin Ginalung is door het nieuwe bestuur van Noord-Sumatra met ingang van woensdag benoemd tot commandant van het „Revolutionaire com- cccccoooxctxvx'-<xccctx*X)OC<)cx\ rx VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte neerslag en hier en daar mist. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuid west. In het noordoosten van het land lichte vorst, elders tempe ratuur om het vriespunt tot lichte dooi. Volledige weerrapporten op pagina twee. mando van Noord-Sumatra", aldus radio- Medan. Deze aanstelling is een nieuwe tegenslag voor de centrale regering. Gina lung werd ook benoemd tot lid van het „Gadjah-commando" (olifanten-commando) een raad die kolonel Simbolon in het be stuur over de provincie terzijde staat. Tegen occupaties Het militaire commando te Medan heeft dinsdag een bevel uitgevaardigd waarin een verbod wordt ingesteld op het bezetten door de bevolking van landbouwonderne mingen, op stakingen en op demonstraties. Het op grote schaal bezetten van onder- nemings-arealen door de bevolking, het geen werd aangemoedigd door communis tische mantel-organisaties, heeft aan de ontwikkeling in dit aan ondernemingen ryke gebied reeds sedert jaren grote econo mische schade berokkend. Een van de grie ven tegen de centrale regering in deze streken is, dat zy hieraan geen paal en perk heeft weten te stellen. Als belangrijkste bezwaren tegen het huidige bewind noemden waarnemers het falen van het kabinet om de levensstan daard omhoog te brengen, de verloren strijd tegen de corruptie, het veronachtzamen van de wensen der verschillende provinciale gebieden en het verspillen van belasting gelden door de departementen van de cen trale regering te Djakarta. De Garuda Indonesian Airways heeft bevestigd, dat kolonel Simbolon onmiddel lijk nadat hij het bestuur had overgenomen een Convair-vliegtuig van de Garuda in beslag heeft laten nemen. Aan de gezag voerder was daarna opdracht gegeven, naar Kotaradja, de hoofdplaats van Atjeh, te vliegen in het uiterste noorden van de provincie. De vlucht daarheen werd ge maakt met sterke militaire bewaking. De bemanning van dit Convair-vliegtuig van de Garuda bevindt zich, naar het ANP vernam, in goede welstand. Zij bestaat uit: gezagvoerder F. E. Jackwitz, een Austra liër, tweede vlieger W. C. Volgers, afkom stig uit Enkhuizen, wiens gezin zich te Djakarta bevindt, telegrafist J. P. Terpstra, afkomstig uit Sint Maartensdijk, wiens ge zin eveneens te Djakarta is en de boord werktuigkundige W. Lispet, ongehuwd, af komstig uit Den Haag. Het commando van de Indonesische luchtmacht heeft woensdag aan de Garuda opdracht gegeven, op Sumatra niet verder door te vliegen dan tot Palembang en Tandjong Baru in Zuid-Sumatra. De lucht- verbinding met Padang en Medan is in afwachting van nadere orders gestaakt. Een woordvoerder van de aan de regering deelnemende islamietische partij, de Ma sjumi, die deze dagen een congres houdt te Bandung, verklaarde woensdag, dat „maat regelen, die zouden worden genomen door president Sukarno met de steun van de onlangs afgetreden vice-president dr. Mo hammed Hatta, om de thans ontstane situatie meester te worden, door het volk zouden worden toegejuicht". Tot dusver is echter niets bekend geworden over een ont moeting tussen de beide hoogste republi keinse leiders, die elf jaar geleden samen de onafhankelijkheid van Indonesië procla meerden. West-Java Nieuwe moeilijkheden voor de regering dreigen uit Priangan in West-Java. Daar heeft het „commando van het Soendanese jeugdfront" een verklaring het licht doen zien, waarin wordt geëist, dat de militaire commandant van West-Java, kolonel Su- prajogi, zal worden vervangen door een Soendanees, en dat de gouverneur van de provincie West-Java, Sanusi, zal worden vervangen door een man, die wordt ge respecteerd door het Soendanese volk. Het westelijke deel van Java, waarvan Ban dung de hoofdplaats is, telt een bevolking van ongeveer 10 miljoen zielen. Anti- javaanse gevoelens onder de bevolking hebben onlangs geleid tot het verspreiden van pamfletten, waarvan de inhoud als be ledigend voor president Sukarno en de P.N.I. wordt aangemerkt. Met een verwij zing naar. de opstandige beweging op Su matra wordt in de Soendanese verklaring gezegd, dat de daarin gestelde eisen „abso luut" zijn en dat de situatie „explosief" is. ADVERTENTIE DJAKARTA (ANP) Radio-Djakarta heeft donderdagmiddag gemeld, dat luite nant-kolonel Djamen Ginting het com mando over het eerste militaire territorium bestaande uit de provincies Noord- en Midden-Sumatra van kolonel Maludin Simbolon heeft overgenomen. Volgens ra dio-Djakarta zou Djamin Ginting gepor teerd zijn voor het onderhouden van nor male betrekkingen met de centrale re gering. Luitenant-kolonel Ginting werd zaterdag jongstleden door de centrale regering be noemd tot opvolger van kolonel Simbolon, die na zijn staatsgreep in Noord-Sumatra tijdelijk van zijn post werd ontheven. Tevens deelde radio-Djakarta mede, dat de radio-omroep van Medan, die door de opstandige legerofficieren was omgedoopt tot „Radio-Olifant", voortaan weer gewoon radio-Medan zal heten. Radio-Djakarta ont kende, dat luitenant-kolonel Ginting door Simbolon tot hoofd van diens revolutionaire commando zou zijn benoemd. In de uitzending van radio-Djakarta werd tenslotte medegedeeld, dat Ginting zou hebben bekend gemaakt het commando over het eerste militaire district te hebben overgenomen en dat van 27 december af de normale betrekkingen met de centrale regering werden hersteld. Dit is een portret van de tweede luite nant Anthony Moorhouse, de Britse officier, die door Egyptenaren in Port Said werd ontvoerd en vermoedelijk gedood is. Het Britse Lagerhuislid kolonel Cyril Banks heeft tegenover een verslaggever van Reuter verklaard dat president Nasser van Egypte zijn leger heeft bevolen een onderzoek in te stellen naar de ontvoering en het vermoorden van Moorhouse. Volgens Nasser is Moorhouse in handen geraakt van „onverantwoordelijke personen" Banks was naar Cairo gevlogen om naar het lot van Moorhouse te infor meren. De Britse UNO-delegatie in New York heeft secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld verzocht zijn goede diensten te verlenen" bij de po gingen van Britse autoriteiten, zeker heid te krijgen omtrent het lot van Moorhouse. Kolonel Banks, die vorige maand uit de conservatieve partij trad uit protest tegen de regeringspolitiek ten aanzien van het Midden-Oosten, heeft als gast van de Egyptische rege ring een bezoek gebracht aan Cairo. Hij is bevriend met de familie van de 21-jarige Moorhouse. Zaterdagavond vlak voor het vertrek van de laatste Britse troepen uit Port Said, maakte de Britse opperbevelhebber, generaal Stockwell, bekend, dat Moorhouse „ge zond en ivel" was en dat hij door een officier van de U .N .O .-politiemacht was gezien. 24e verantwoording J. W. ƒ2,50, Jo en Ko ƒ25,—; C. M. E. ƒ10,—; D. D. ƒ2,50; H. J. v. E. 1,—J. B. ƒ2,50; S. v. S. ƒ2,50; Fam. H. 2,50; N. N. ƒ2,50; Bouwhut V. V. V. ƒ30,—; M. E. A. „Twenthe" ƒ5,Cinema Palace ƒ15,de J. ƒ2,50; Fam. M. ƒ5,—; P. ƒ10,—; W. H. ƒ1,—; Barbara ƒ3,—; H. v. d. W. 2,50; J. S. B. B. I. ƒ10,Weca ƒ25,Dames W. O. ƒ5,—; N. N. ƒ2,50; 5 V's ƒ72,31; Mevr. Ir. .E C. E.—Z. ƒ25,—; W. H. R. ƒ20,—; Mevr. C. J. K.—v. H. ƒ10,—; E. W. ƒ10,—; J. H. v. P.—R. ƒ10,—; V. B. ƒ10,—; J. T. ƒ10,—; Mej., A. C. N. 10,—; P. H. E. ƒ10,—; N. N. ƒ10.—; Dr. D. B. ƒ10,—; D. H. ƒ5,—; J. M. v. T. ƒ5,—; Dr. J. A. F. v. D. ƒ5,—; R. B. ƒ5,—; H. S. ƒ2,50; J. L. ƒ2,50; N. J. B. ƒ2,50; A. J. B. ƒ2,50; M. H.—S. ƒ2,50; H. R. A. ƒ2,50; G. en G. A. P. ƒ2,50; A. v. T. ƒ2,50; C. M. G.—T. ƒ2,—; D. S. ƒ1,—. Dagtotaal 417,81In het geheel is thans bij ons blad binnengekomen een bedrag van 12.825,39. DJAKARTA (Reuter/U.P.) Volgens in Djakarta van Zuid-Sumatra ontvangen berichten, zou het leger het bestuur over de provincie hebben overgenomen. Onder druk van het leger is Zuid-Sumatra er toe overgegaan negentig percent van alle revenuen voor de centrale regering af te sniiden. Politieke kringen geven het kabinet van Ali Sastroamidjojo nog een week te regeren, omdat het niet in staat blijkt de opstandige bewegingen de kop in te drukken. Het kabinet heeft bekend gemaakt dat de minister van Buitenlandse Zaken, Abdulgani, op „nonactief' gesteld zal wor den, indien het tot een proces tegen hem komt op grond van beschuldigingen van corruptie. Politieke kringen noemen deze aankondiging een zwakke poging om het kabinet te redden. Deze kringen zijn het er over eens dat de afgetreden vice-president Hatta waarschijnlijk de enige man is die een nieuwe regering kan vormen. Volgens het socialistische dagblad Pedo- man heeft een legerofficier op Sumatra ge zegd dat de situatie op Noord-Celebes critiek wordt. De officier zei dat de onte vredenheid tegen de regering toeneemt en dat het leger opvallend actief is, zowel op Celebes als Kalimantan (Borneo). ADV RUT b.NI IE MOTOR - BROMFiETSKLEDING ODOOOOOOCX> DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Foto bovenr een groepje soldaten van de UNO-politiemacht in Egypte keert in een bootje terug van een bezoek aan de Duitse bergingsvaartuigen „Aus dauer" en „Energie" in de haven van Port Said. De schepeii maken deel uit van de vloot, die het Suezkanaal vrij zal maken voor de scheepvaart. Foto rechts: Het laatste Britse schip, dat de haven van Port Said verliet (voor grond), was geladen met vrachtwagens en acht tanks en had ook troepen aan boord. Op de achtergrond ziet men enige andere schepen van de geallieer de evacuatievloot, die gereed liggen voor het vertrek. Egyptische guerilla's vuurden hevig tijdens het afvaren van de schepen, maar er werd geen melding gemaakt van doden of gewonden. BOEDAPEST (Reuter, A.F.P. en United Press) In Hongaarse regeringskringen wordt gemeld, dat de Hongaarse regering besloten heeft de Wereldbank te Parijs te benaderen voor een lening van ruim 100 miljoen gulden, het bedrag dat nodig is voor het herstel van de schade, welke tij dens de opstand in Hongarije is ontstaan. In deze kringen spreekt men de voorzich tige hoop uit dat het westen in staat zal zijn een plan op te stellen voor het ver strekken van een dergelijke grote lening. In politieke kringen te Boedapest ver wachtte men over het algemeen dat, zo dit verzoek aan de bank gericht wordt, men een gunstig antwoord zou mogen verwach ten. Er zijn echter waarnemers, die erop wijzen, dat een afwijzing van het verzoek de tegenstanders van Kadar een kaart in handen zou spelen, waardoor zij hun eis tot verbreding van de Hongaarse regering kracht zouden kunnen bijzetten. President Eugen Black van de Wereldbank heeft woensdag verklaard, dat er geen enkele mogelijkheid is dat de Wereldbank een lening aan het huidige Hongaarse regime zal verstrekken, ook al was Hongarije bij de bank aangesloten. >CCCCCOXCOOX)CCOCCCCCOC'^COXCCCCCCCO;CCCCCCOCOOOCCCCOCC> Derde tweetal Wij herinneren onze abonnees aan de zaterdag j.l. aangevangen estafette-puzzelwedstrijd, die van daag wordt voortgezet. Op pag. 7 s treffen onze lezers het derde 8 tweetal puzzels aan, waarvan de 3 oplossingen straks, tegelijk met alle 3 andere, kunnen worden ingezon- den. De deelnemers aan deze wed- 3 strijd die tien puzzels in totaal omvat dingen mee naar aantrek- kelijke geldprijzen. :ÓOK>C>K>XXOXOOOCOD:CCCCOC»OCGOCXXCCOOaXOCOCCOOOCCCOOC< -.•>1.1: PiSÉif Een officiële woordvoerder heeft woens dag in Boedapest verklaard, dat premier Kadar waarschijnlijk dezer dagen een po litiek programma bekend zal maken, dat opneming van niet-communisten in de re gering mogelijk maakt. De publikatie van het program werd de vorige week al verwacht. Het orgaan van de Hongaarse commu nistische partij, „Nepszabadsag", heeft voor gesteld, dat er volgend jaar hoofdzakelijk tengevolge van het tekort aan brandstof fen, honderd- tot tweehonderdduizend ar beiders zonder werk zullen zijn. Waar schijnlijk zal er in dat jaar slechts veertien miljoen ton steenkool worden gedolven, in plaats van de 24 miljoen ton, die men aan vankelijk had geschat. Van de 84.000 mijn werkers zou meer dan de helft naar Oos tenrijk zijn uitgeweken. De regering is van plan 3,5 miljoen ton steenkool uit het bui tenland in te voeren. Ook denkt zij er over, met de omliggende landen, waaronder Oos tenrijk, contracten te sluiten voor de leve ring van elektriciteit aan de Hongaarse in dustrie. Ofschoon de Hongaren onder het communistische bewind een lage levens standaard hadden, kende het land tot dus ver geen werkloosheid. Volgens „Nepszabadsag" moet Hongarije bij kapitalistische en andere landen lenin gen sluiten om zijn economie weer op te bouwen. Kardinaal Mindszenty, de primaat van Hongarije, die asiel heeft gezocht in de Amerikaanse legatie te Boedapest, kreeg maandag bezoek van zijn moeder, die bui ten de hoofdstad woont. Kaarsen brandden op de plaatsen in Boedapest waar verzets lieden zijn gevallen en begraven. Er was een grote toeloop naar de kerken op kerstavond. Volgens radio-Boedapest hebben reeds 7.000 Hongaarse vluchtelingen gevraagd naar Hongarije te mogen terugkeren. Voor een groot deel is dit toe te schrijven aan het feit, dat de vluchtelingenkampen in Oostenrijk overvol zijn, aldus de zender, die eraan toevoegt, dat het aantal vluchtelingen dat wil terugkeren, gestadig toeneemt. Hiertoe zouden ook de Hongaren, die uit Oostenrijk naar andere landen zijn over gebracht, behoren. Hongaren naar Sibierië? Uit Maizoeroe in Japan wordt door Uni ted Press bericht, dat Japanse krijgsgevan genen die naar hun vaderland zijn terug gekeerd na 11 jaar krijgsgevangenschap in Rusland, verteld hebben, dat zij in het be ruchte Siberische kamp te Chabarovsk vervangen zouden worden door Hongaarse „rebellen". Een van de gerepatrieerden, Tosjimitsji Nakagawa, zeide, dat toen hij Chabarovsk op 19 december verliet, een Russische luitenant, genaamd Sederenko, hun verteld had, dat de Hongaren in dit kamp gevangen gezet zouden worden. De ex-krijgsgevangenen zeiden ook, dat zij drie Franse officieren en een Amerikaan hebben gezien, die nog steeds in Russische kampen worden vastgehouden. De Ameri kaan heet Cumish en was een onderoffi cier, die bij de inlichtingendienst werkte. Hij werd in Wenen gevangen genomen toen hij dronken was. Vauvenargues: Er is niets, waartoe vrees en hoop de mensen niet brengen kunnen. De militaire staatsgreep in Noord- en Midden-Sumatra is een harde slag voor de tegenwoordige Indonesische regering, die het daarzonder toch al moeilijk genoeg had. Premier Sastroamidjojo en zijn kabi net zijn nu openlijk beschuldigd van in competentie en corruptie - en deze keer niet door dagblad-redacteuren, maar door hoge leger-officieren. Om dagblad-redac teuren de mond te snoeren heeft de rege ring Sastroamidjojo nooit geaarzeld, ge bruik te maken van censuur en zelfs van in-hechtenis-neming. Tegenover het leger, dat in Indonesië toch al meer te vertellen heeft dan door de grondwet eigenlijk is toegelaten, kan de regering dergelijke mid delen onmogelijk toepassen. De wijze, waarop Ali Sastroamidjojo in dertijd aan de macht is gekomen, is er een van politieke koehandel van de ergste soort geweest en de methodes, waarmee deze uiterst middelmatige figuur zich sinds dien, met een korte onderbreking, heeft kunnen handhaven, waren niet veel beter. De prestaties van de twee kabinetten Sastroadmidjojo zijn van dien aard ge weest, dat het Indonesische volk de periode van internationale welvaart van de laatste jaren aan zich heeft zien voorbijgaan zon der er in te kunnen delen. De levensstan daard is niet omhoog gegaan. Wèl gestegen zijn alleen de kosten van levensonderhoud. Als een volk er niet al te best aan toe is en de hulp en leiding, die het van zijn regering verwacht om de misère te boven te komen, uitblijven, wordt het des te ont vankelijker voor geruchten van uitspattin gen en corruptie in regeringskringen. Dat zelfs de Indonesische minister van Buiten landse Zaken herhaaldelijk en onder over legging van stapels bezwarende dossiers van corruptie op grote schaal kon worden beschuldigd, zonder dat de premier daarin ook maar aanleiding vond om hem een korte rustperiode te adviseren, kan de re putatie van het kabinet Sastroamidjojo dan ook weinig goed hebben gedaan. En de be schuldigingen van corruptie in regerings kringen te Djakarta bleven niet tot deze minister beperkt. Zij moeten overal in In donesië waar politiek begrepen, of ten minste besproken wordt, wantrouwen tegen de regering hebben gezaaid. Deze geruchten van corruptie, en het falen van de regering om zuiverend op te treden en daardoor het vertrouwen van de natie te herwinnen, hebben het eerste kabi net Sastroamidjojo ten val gebracht. Het is grotendeels aan het - grondwettig zeer aanvechtbare - optreden van president Sukarno te danken geweest, dat Ali, na het intermezzo-Harahap, opnieuw premier kon worden en kon blijven. Hij was de enige onder de leiders van de grote poli tieke partijen die bereid was om, in dezelf de mate als de president zelf, met het com munisme in en buiten Indonesië te flirten. Het doet dan ook enigszins wonderlijk aan, dat de opstandige officieren op Su matra. die zo krachtig het aftreden van de regering Sastroamidjojo eisen, tegelijk hun onverminderde aanhankelijkheid aan Su karno hebben betuigd. Het kan zijn dat zij zich daartoe verplicht hebben gevoeld om dat zij als militairen de eed van trouw aan de president hebben afgelegd en die eed ge stand willen doen. Maar ook zij moeten toch hebben begrepen, dat Ali reeds lang uitsluitend bij de gratie van Sukarno aan het bewind is en dat de slag, die zij het huidige kabinet hebben toegebracht, er daardoor tevens een is voor het prestige van Sukarno zelf. Men kan het echter gerust aan de poli- tieke handigheid van de president over laten, die klap op te vangen en misschien zelfs in zijn voordeel te benutten. Het ge vaar van de situatie zit juist vooral in de mogelijkheid, dat Sukarno haar zal aan grijpen om zijn ideaal van een „geleide democratie" (duidelijker gezegd: presiden tiële dictatuur) te verwezenlijken. Hij heeft al lang met enige afgunst naar de positie van de Egyptische dictator Nasser gekeken en zou in de tegenwoordige toestand van verwarring, geschapen door de Sumatraan se rebellie, wel eens een goede gelegenheid kunnen zien om mèt het kabinet Sastro amidjojo ook het parlement naar huis te sturen. En voorgoed. Dit gevaar is zo ernstig - niet alleen nationaal, maar vooral internationaal en in 't bijzonder wat de Nederlands-Indonesi sche betrekkingen betreft - dat wij in Ne derland weinig reden hebben om ons te verheugen over de chaotische gang van zaken in Indonesië. Het heeft weinig doel, er nu met zelfgenoegzaamheid op te wijzen, dat wij destijds de soevereiniteit hebben overgedragen aan een Indonesische repu bliek op federale grondslag, en dat dat toch wel juist gezien was. Laat ons liever hopen, dat Indonesië nu zélf het juiste inzicht zal hebben bij het vinden van een weg uit het moeras, waarin het is verdwaald. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1