Sovjetrussische economie wordt op andere leest geschoeid Panda en de olie^magjiaat Zachtere lucht in aantocht ió Aet zo Verscherpte wedijver met kapitalistisch stelsel Lopend vijfjarenplan wordt herzien en onder nieuwe leiding uitgevoerd De radio geeft vrijdag Wereldnieuws Swastika J 2 Pervoekhin economisch dictator Levenspeil te laag Meer decentralisatie Kerstweekeinde kostte 900 Amerikanen het leven West-Europa in Washington naar het tweede plan Eisenhower volgt Dulles' adviezen blindelings Japanse premier overweegt bezoek aan Washington Veteranenherdenking 1956 bij IVjationaal Monument DONDERDAG 27 DECEMBER 1956 LONDEN (Reuter/AFP). Het centrale comité van de Russische communis tische partij, die in feite de regeringspolitiek bepaalt, heeft na een voltallige zit ting van vijf dagen in Moskou een lange verklaring uitgegeven, waaruit blijkt, dat de ontwikkeling van de zware industrie het fundament blijft van de econo mische politiek van de Sovjet-Unie. De'verklaring behandelt verbeteringen, die moeten worden aangebracht op de richtlijnen van het zesde vijfjarenplan (1.956/ 1960), en verlangt een nieuw plan, dat tot voornaamste doel heeft de Sovjet-Unie in staat te stellen „de verstgevorderde kapitalistische landen" te overvleugelen in de omvang van de produktie per hoofd van de bevolking. De verbeteringen zijn noodzakelijk, omdat bij de uitwerking van het plan niet voldoende rekening is gehouden met de werkelijke mogelijkheden van het land gezien de materiële en financiële hulpbronnen. liet centrale comité legt de nadruk op de „bewezen superioriteit" van het economische stelsel van de Sovjet-Unie ten opzichte van het kapitalistische stelsel, maar het eist dat „talrijke tekortkomingen" in het werk van de economische organen zullen verdwijnen. Er moet volledig gebruik worden gemaakt van alle materiële en financiële hulpbronnen, opdat een „aan zienlijke verbetering van het materiële welzijn van het Sovjet-volk" mogelijk wordt. Het presidium van de Opperste Sovjet (parlement) heeft een aantal wijzigingen aangebracht in de leiding van de staats commissie voor economische plannen. Per- voekhin, een van de eerste vice-premiers, is benoemd tot voorzitter van de commis sie, als opvolger van Maxim Saboerov, die zyn functie van eerste vice-premier be houdt. De vice-premiers Kosygin en Malysjev zijn aangewezen als eerste vice-voorzitter van de commissie. De vice-premiers Chroe- nitsjev en Koetsjerenko zijn tot vice-voor zitter benoemd. De minister van Land bouw, Matskevitsj, en de minister voor de Staatsboerderijen, Benediktov, zullen even eens als vice-voorzitter optreden. Met het oog op hun nieuwe taak zijn Kosygin, Malysjev, Chroenitsjev, Koetsjerenko en Matskevitsj ontheven van hun functie van vice-premier. Alle eerste plaatsvervangen de en gewone plaatsvervangende voorzit ters van de commissie zullen de rang van minister hebben, aldus de bekendmaking van het Russische persbureau Tass. ADVERTENTIE Geopende-12.30 en lA-wuur. Dinsd.tot nu =r HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Chansons. 10.30 Platen. 11.00 Voor de zieken. 1.40 Omroepkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Blaastrio en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Ne derlandse liedjes. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Militair orkest. 14.25 Pianokwartet. 14.55 Omroep orkest, koor en solist. 15.45 Pianoduo. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. (Intermezzo: Platen). 17.40 Koersen. 17.45 Viool, viola da gamba en cla- vecimbel. 18.05 Lichte muziek. 18.30 Vra- genbeantwoording. 18.45 Piano. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Emigratierubriek. Groeten van emigranten aan familieleden in Nederland. 19.30 Verzoekprogramma voor de militairen. 20.30 Actualiteiten. 20.45 De ge wone men. 20.50. De springplank. 21.15 Van de boer, die van Bach hield, hoorspel. 21.50 Pianorecital. 22.20 Kerstwensen voor de vluchtelingen en kerstliederen. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Kamerkoor en piano. 10.00 Thuis, cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Orgel en zang. 10.45 Voor de kleuters. 11.05 18e eeuwse kamermuziek. 11.35 Wat doe je voor de kost. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prog nose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen en platen. 13.25 Dansmuziek. 13.55 De Amsterdamse Effectenbeurs in 1956, causerie. 14.00 Tenor en piano. 14.10 Platen. 14.30 Boekbespreking. 14.50 Orgel. 15.05 De groene tafel, klankbeeld. 15.35 Amusements muziek. 16.00 Platen. 16.20 Muzikale cause rie. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lich te muziek. 18.45 Actuele sociale verzeke- ringsproblemen, causerie. 19.00 Voor de kin deren. 19.10 Kinderkoor. 19.30 Verbeeldingen, hoorspel, met muziek. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Pianorecital. 20.20 Europa één, causerie. 20.30 De terugkeer van de verloren zoon, spel. 21.00 Dansmuziek. 21.35 Ether- forum. 22.10 Buitenlands overzicht. 22.25 Exotische klanken. 22.40 Zorg om de mens, causerie. 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 12.00 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 Figaros Hochzeit, opera. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Platen. 18.00 Omroepkoor. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Symfonie orkest. (20.4521.00 Kunsthal eidoscoop). 21.40 Platen. 22.00 Nieuws. 22.11 Pianorecital. 22.40 Platen. 22.5523.00 Nieuws. Saboerov heeft dezer dagen op een bij eenkomst van het centrale partijcomité verslag uitgebracht over de economische plannen voor het volgende jaar. Op deze bijeenkomst werd gewag gemaakt van een vooruitgang in de produktie van land bouw-, industrie- en verbruiksgoederen in 1956, maar er werd critiek geleverd op te kortkomingen in de economische plannen. De wijzigingen in de leiding van de com missie voor economische plannen beteke nen, aldus de AFP-correspondent te Mos kou een belangrijke maatregel om de te kortkomingen in de economische planning in de Sovjet-Unie ongedaan te maken. Hoeveel belang het Kremlin aan dit vraag stuk hecht, blijkt uit de vorming van een staf van specialisten uit alle voornaamste takken van de economie. Pervoekhin, die het toezicht heeft over alle energiebronnen, krijgt als plaatsvervanger Malysjev, een deskundige op het gebied van de machine bouw, Kosygin een expert op het terrein van de lichte industrie, Koetsjerenko, voor zitter van de staatscommissie voor bouw- aangelegenheden, Benediktov die evenals Matskevitsj een landbouwdeskundige is, en Chroenitsjev, die specialist is op het ge bied van de defensie-industrie. De wijzigingen betekenen ook een aan zienlijke verandering in het staatsbestel. Tot dusver beschikte premier Boelganin over een kernkabinet, bestaande uit vijf eerste vice-premiers en acht gewone vice- premiers. Voortaan komen de vijf vice- premiers, Kosygin, Malysjev, Chroenitjsev, Koetsjerenko en Matskevitsj rechtstreeks onder Pervoekhin te staan, waarbij zij hun vice-premierschap moeten opgeven. Pervoekhin wordt de niéuwe leider van de gehele Sovjet-economie. In gezaghebbende Sovjet-kringen ziet men in deze maatregel de eerste concreti- tering van de lijn, die op het twintigste partijcongres is aangegeven. Deze politiek is er op gericht, de produktie te verhogen door verbetering van de technische leiding en de bedrijfsleiding in plaats van grootse plannen op te stellen voor een „ongecoör dineerde uitbreiding" van de industrie. Een van de eerste taken van Pervoekhin zal zijn, een klasse van „managers" te vormen die meer bevoegdheden zullen hebben en op een soepeler manier moeten werken. In de afgelopen weken zijn er in de Sovjet-pers talrijke klachten verschenen over een te starre leiding in de bedrijven. De bedrijfsleiders wordt verweten, dat zij bang zijn initiatieven te nemen, niet voor vernieuwingen voelen en geen acht slaan op „gerechtvaardigde critiek van de ar beiders". Het centrale comité heeft vast gesteld dat de staatscommissie voor eco nomische plannen tot dusverre „ernstig tekort is geschoten". Zij stond te weinig in verbinding met de economische leiders der verschillende Sovjet-republieken en van zelfbesturende gebieden, en zij had te weinig contact met industriële bedrijven en wetenschappelijke organen. De commis sie is ernstig tekort geschoten bij de uit werking van produktieplannen en zij ver vulde haar taak, om zich geregeld op de hoogte te houden van de vorderingen bij de uitvoering der economische staatsplan nen, slecht, aldus het partijcomité. Het zal de taak van de staatscommissie voor economische plannen onder leiding van Pervoekhin zijn er „met alle haar ten dienste staande middelen" naar te streven de Sovjet-industrie van de nodige grond stoffen te voorzien. De commissie moet er op toezien, dat de door de staat ter be schikking gestelde gelden, grondstoffen en arbeidskrachten zo doelmatig mogelijk worden gebruikt. Ook moet zij in de in dustrie „stelselmatig en op zo groot moge lijke schaal nieuwe vindingen doen toe passen, opdat een zo hoog mogelijke graad van arbeidsproduktiviteit wordt bereikt". Het centrale partijcomité verklaart ervan overtuigd te zijn, dat toepassing der aan de staatscommissie voor economische plan nen en aan de betrokken ministeries ver strekte nieuwe richtlijnen zal leiden tot een aanzienlijke verhoging van het levens peil der bevolking. Volgens het partij- orgaan Pravda, zal de Sovjet-Unie in 1957 49 miljoen ton staal, 430 miljoen ton steen kool, 84 miljoen ton olie en 192 miljard kwu elektriciteit produceren. Het centrale partijcomité heeft Sjepilov, die sedert juni minister van Buitenlandse Zaken is, van zijn functie van secretaris van het centrale comité ontheven. In de verklaring van het centrale comité wordt niets gezegd over de ontwikkelingen in Oost-Europa, waaronder ook de jonge polemiek met president Tito van Joego slavië. Waarnemers zijn van mening, dat deze waarschijnlijk wel zijn besproken, maar dat Moskou op het ogenblik niet be reid is zich hierover uit te spreken. In de verklaring wordt nog gezegd dat door fouten van de staatsorganen voor de opstelling van de economische plannen ge stelde doelen niet bereikt zijn. De opstel ling van economische plannen moet meer worden gedecentraliseerd, waarbij aan de regeringen van de republieken meer ge zag moet worden gegeven en „de crea tieve activiteit en het initiatief van de werkende bevolking" moeten worden ont wikkeld. Het comité komt gewoonlijk tweemaal per jaar in voltallige zitting bijeen voor het nemen van besluiten. Ditmaal viel de bijeenkomst na de „oktoberrevolutie" in Hongarije en de vorming van een nieuwe Poolse regering onder Gomoelka, die naar grotere onafhankelijkheid van Moskou streeft. CHICAGO (United Press) Het aantal doden op de Amerikaanse wegen geduren de het vierdaagse kerstweekeinde is 712, 103 meer dan verleden jaar toen tijdens het weekeinde van drie dagen 609 mensen gedood werden. De telling betreft de 102 uren tussen vrijdagavond 6 uur en dinsdagavond 12 uur. De nationale veiligheidsraad had 660 doden voorspeld. Door ongelukken van an dere aard (waarbij 48 door branden en 9 door vliegtuigongelukken) kwam het to taal.- aantaL doden door. ongevallen op 900. WASHINGTON Reuter) In een rap port aan de commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse huis van Afge vaardigden wordt aangedrongen op ver mindering van de Amerikaanse hulp aan het buitenland. Volgens een aanbeveling van het rapport moet het militaire deel van de buitenlandse hulp in de defensiebegro ting opgenomen of in wetsontwerpen ver vat worden, los van de economische hulp, omdat de Amerikaanse hulp aan het bui tenland voor militaire doeleinden deel uit maakt van de eigen defensie (van de 3.8 miljard dollar die het congres voor buiten landse hulp dit jaar heeft gevoteerd is 2 miljard voor militaire doeleinden bestemd) Een andere aanbeveling is, dat de Ver enigde Staten „moeten gaan in de richting van verwijdering van de landen van West- Europa bij de behandeling van in ternationale aangelegenheden behalve bij zaken die rechtstreeks verband houden met de gemeenschappelijke verdediging". Volgens het rapport is aan de betrek kingen met.de „nieuwe" minder ontwik kelde landen van Azië en Afrika afbreuk gedaan doordat de Verenigde Staten zich te veel hebben toegelegd op de oppositie tegen de Sovjet-Unie. De Aziatische mi Afrikaanse landen vinden, zo zegt het rapport, het westelijk imperialisme gevaar lijker dan het communisme. Aangedrongen wordt op verzachting van het Amerikaanse embargo op leveranties van strategische goederen aan de landen van het Sovjetblok. De Verenigde Staten moeten de ontwikkeling van het nationa lisme in Oosteuropese landen aanmoedigen en landen hulp verlenen die „hun nationa lisme verkondigen". De Amerikaanse eco nomische hulp moet bijna geheel uit le ningen en niet uit giften bestaan, zo wordt aanbevolen. De ontvangende landen zullen voorzichtiger zijn als zij teiug moeten be talen zo wordt eraan toegevoegd. De voor keur verdienen landen die de Amerikaanse hulp het best besteden. De Amerikaanse buitenlandse Dases en de wapens van Amerika's bondgenoten zou den meer kunnen meetellen, naarmate de Sovjet-Unie op gelijke hoogte komt met de Verenigde Staten op het gebied van atoom wapens. Een dringende zaak die nog door de Amerikaanse militaire leiders moet worden uitgemaakt, is volgens het rapport de vraag of Europa kan worden verdedigd zonder dat atoombommen tegen de Sovjet- Unie worden gebruikt. Als de waterstof bom moet worden gebruikt, aldus het rap port, dan moeten de Verenigde Staten be reid zijn de verwoesting van Amerikaanse steden door Russische atoomaanvallen te aanvaarden als deel van de kosten van de verdediging van West-Europa. Het rapport is opgesteld door de voorzit ter van de commissie van buitenlandse za ken van het Huis van Afgevaardigden. ADVERTENTIE Tijdens de kerstdagen heeft het boven Scandinavië gelegen gebied van hoge druk zich langzaam naar het oosten verplaatst en is daarbij in betekenis afgenomen. Tege lijkertijd drong een storing, die dinsdag nabij Ierland tot ontwikkeling kwam, naar het oosten op. Deze bereikte vanochtend vroeg het Nederlandse kustgebied, waar na zachtere lucht met temperaturen boven nul het zuiden van het land binnendrong. Het gevolg was, dat de grens tussen vorst en dooi over ons land kwam te lig gen. Deze grens verplaatst zich de eerst komende 24 uur langzaam in noordelijke richting, maar het is mogelijk, dat zij voor morgenavond de Dollart niet bereikt. Voor het noordoosten van het land is dus nog aanhouden van de vorsttoestand waar schijnlijk, elders in het land komt de tem peratuur boven nul, al is tijdens eventuele opklaringen in de nacht nogmaals lichte vorst mogelijk. Op de oceaan bevindt zich thans een zeer diepe depressie, die naar het zeegebied 28 december Zon op 8.50 uur, onder 16.37 uur. Maan op 5.19 uur, onder 14,03 uur. Maanstanden 1 jan. 2.13 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 27 december Hoog water: 11.58 en uur. Laag water: 7.19 en 19.52 uur. Vrijdag 28 december Hoog water: 0.36 en 13.07 uur. Laag water: 8.34 en 20.57 uur. tussen Schotland en IJsland trekt. Deze depressie stuurt een grote hoeveelheid zachtere lucht in de richting van de Britse eilanden en het West-Europese kustgebied. WEERRAPPOItTEN (De temperatuur Is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) Ot, SZ SB Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. Poolsneeuw sneeuw geheel bew. sneeuw onbewolkt geheel bew. lichte regen nevel onbewolkt nevel half bew. geheel bew. sneeuw geheel bew. mist mist onbewolkt nevel mist onbewolkt ozo ono ozo zo zo wnw z zzw zw windst. n ozo no o windst. windst. o windst. w no ij zei ozo geheel bew. ozo geheel bew. zo lichte regen zw sneeuw ozo geheel bew. zo sneeuw ozo geheel bew. zo zwaar bew. zzo c. 2 -2 -2 -2 3 3 -1 6 3 4 -1 3 -5 -5 -4 -2 -4 -7 -8 -15 -4 -1 -2 0 2 -5 -1 -3 1 2 GC 3 n S3 O 3 O P 2 2 0,1 0,1 4 0 0 2 4 9 3 0 0,4 1 1 4 3 0 0 0 0 0,1 0,6 1 0,1 0,2 0,1 1 1 6. Graaf Isen Grim krabbelde overeind zo snel als hij kon en raapte daarbij ook zijn gevaarlijke rapier weer op, waar hij onmiddellijk weer dreigend mee ging zwaaien. „Kleine sufferd!", kreet hij, de vuist ballend in de richting waar Panda juist verdween. „Jij een baan - dat gun ik je niet. Die moet IK hebben! Ik... ik., ik ga er achter aan!" Jammer genoeg voor hem was de afstand intussen al te groot geworden om zijn woorden nog verstaan baar te doen zijn voor Panda, die juist nieuwsgierig aan zijn nieuwe patroon vroeg, wat hij als secretaris voor werk zou moeten doen. „Voor een goed begrip van uw positie dient ge te weten", aldus sprak nu de vreemdeling, „dat ik een super olie-magnaat ben. De grootste van de we reld, kan ik bescheiden zeggen. En toeval lig ben ik thans op weg naar de koning van dit landje om een concessie te kopen voor alle olie, die zich hier bevindt!" „Maarmaar er wordt hier helemaal geen olie gevonden!", sprak Panda twijfe lend. „Tut, tut, ventje merkte de olie magnaat met een fijn lachje op. „Spreek een ouder en wijzer iemand niet tegen! Toevallig weet ik, dat zich hier ergens in de buurt wél olie in de grond bevindt en ik weet ook waar! Maar dit alles is een groot geheim! Uw eerste taak als se cretaris zal hierin bestaan, dat gij dit ge heim bewaart. Wanneer dit bekend zou worden zouden wij onmiddellijk tal van avonturiers en ongure elementen achter ons aan krijgen". Panda was diep onder de indruk en besloot, deze verantwoordelijke taak goed uit te voeren. Inmiddels wisten hij en zijn werkgever niet, dat de eerste avonturier (in de persoon van Graaf Isen Grim) de vervolging al had ingezet New York Times o nth tilt: NEW YORK (Reuter) „President Eisenhower heeft, bij zijn behandeling van de ontwikkelingen in het Midden-Oosten en Oost-Europa, tot op de letter de raad gevingen van zijn minister van Buitenland se Zaken, John Foster Dulles, gevolgd", aldus schrijft de diplomatieke medewerker en correspondent te Washington van de „New York Times", James Reston, in het eerste van twee artikelen over „De Ameri kaanse buitenlandse politiek, hoe zij ont staat en wordt uitgevoerd". Hij voegt eraan toe: „Eisenhowers twee jongste grote rede voeringen over de buitenlandse politiek zijn door Dulles persoonlijk opgesteld. Dulles en zijn medewerkers hebben de Amerikaanse strategie in de U.N.O. uitgestippeld en Dulles heeft persoonlijk aangedrongen op een bezoek aan Oostenrijk door vice-presi dent Nixon en de tekst van de redevoe ringen, die deze daar heeft gehouden, tevoren goedgekeurd. De geruchten, dat er geen nauwe samen werking tussen de president en zijn minis ter zou bestaan, moeten dan ook als onjuist worden beschouwd". Reston schrijft verder nog dat Eisenhower bij de behandeling van alle grote vraagstukken der buitenlandse politiek steunt op het oordeel van Dulles. „Alles wijst er op. dat de president vol komen achter Dulles staat, en dat diens ziekte en het minder worden van de een heid onder de N.A.V.O.-bondgenoten, die in de laatste tijd aan de dag is getreden, hier op geen invloed hebben gehad", aldus Reston. TOKIO (Reuter) Isjibasji, de nieuwe premier van Japan heeft verklaard, dat hij wellicht een bezoek aan de Verenigde Sta ten zal brengen voor besprekingen over de wederzijdse betrekkingen. Volgens de pre mier kunnen „spoedig" veranderingen in deze betrekkingen verwacht worden. Hij zei dat sommige delen van de nieuwe be groting slechts na onderhandelingen met de Verenigde Staten kunnen worden ver wezenlijkt. Isjibasji zei de opvatting te delen van de voormalige premier Hato- jama, dat Japan moet trachten een brug te worden tussen het Oosten en het Wes ten. De regerende partij en de socialistische partij voeren onderhandelingen over het tijdstip van nieuwe verkiezingen. Tenge volge van meningsverschillen binnen zijn liberaal-democratische partij heeft Isji basji nog geen ministers gevonden voor De fensie, Economische Planning en Kernener gie en voor de ontwikkeling van het eiland HokkaSdo. Hij zal deze drie portefeuilles voorlopig zelf beheren. De voornaamste ministers zijn: Buiten landse Zaken, Noboesoeke Kisji; Financiën, Iiayato Ikeda; Internationale Handel en Industrie, Miko Mizoeta. De zestigjarige Kisji werd in 1945 door de bezetters ge arresteerd en in 1948 vrijgelaten. Japan zal zich blijven oriënteren op de westelijke mogendheden, in het bijzonder de Verenig de Staten, maar het is waarschijnlijk, dat het nauwere betrekkingen met communis: tisch China zal aangaan. De nieuwe ministers zijn voor het'ïhefén- deel minder bekende politici. De meeste vooraanstaande leiders zijn niet in hel kabinet opgenomen. Vele nieuwe leden zijn in de vijftig of jonger, hetgeen ongewoon is in Japan. De meesten zijn ook betrekkelijk minder belangrijke figuren in het partij apparaat. Het Veteranen Legioen Nederland heeft woensdagmiddag bij het Nationaal Monu ment op de Dam te Amsterdam de na 1945 in Indonesië, Korea en elders ter wereld gesneuvelde Nederlandse militairen her dacht. Autoriteiten en deputaties van or ganisaties legden kransen. De heer B. H. J. Doppen, voorzitter van het Veteranen Legioen, hield een toespraak. Hierin zei hij onder meer, dat in het afgelopen jaar een schrijn met aarde van verschillende erevelden buiten Nederland aan de re gering ter bijzetting in het monument op De Dam is aangeboden. „Niets staat nu de overheid in de weg om op vier mei alle gevallenen, ook de na 1945 gesneuvelden, te herdenken." De heer Doppen deelde mede, dat de regering bereid is dit te doen, mits het „voormalig verzet" toestemt. De plechtigheid op De Dam werd be sloten met een taptoe en een défilé van de deelnemers. Persoonlijk. Ruim twintig Hongaarse vluchtelingen zullen de reis naar de Verenigde Staten maken aan boord van het persoonlijke vliegtuig van president Eisenhower, de „Colombine". De pre sident heeft de bemanning van het toe stel, waarmee premier Nehroe van India maandag te Londen aankwam, op dracht gegeven naar München door te vliegen om de vluchtelingen op te halen. Rechtstreeks. India is van plan ambassa des of legaties te openen in verscheidene landen van Oost-Europa, met name in Polen, Hongarije, Roemenië en Bulga rije. Tot nog toe onderhield India de diplomatieke betrekkingen met deze landen door middel van zijn ambassa deurs in andere landen. Kwijt gescholden. De Sovjet-Unie heeft Polen de levering volgens contract van 200.000 ton suiker kwijtgescholden. Polen, dat pas 24.000 ton heeft geleverd, had de ontheffing van zijn verplichting gevraagd met het oog op de slechte oogst van dit jaar, aldus het Poolse pers bureau. Slavernij. Premier David Ben Goerion van Israel heeft in „Esjkoloth", het orgaan van de Hebreeuwse universiteit te Jeru zalem, een studie gepubliceerd over „De kwestie van de slavernij in de werken van Plato". Ben Goerion heeft deze studie geschreven, toen hij zich in 1954 enige tijd uit de staatszaken had terug getrokken. Spionage. In de Zwitserse spionagezaak, waarbij een Hongaars diplomaat be trokken was, zijn nog twee personen ge moeid: de communisten Hans Zogg, een leider van de Zwitserse „arbeidspartij", en Viktor Schiwoff, een vakbonds secretaris. Beiden zijn na ondervraging weer op vrije voeten gesteld. Verdraaid. Irak heeft bij Egypte gepro testeerd tegen „de voortdurende critiek" op de Iraakse regering en leiders door pers en radio van Egypte, die feiten verdraaid zouden weergeven. De Egyp tische pers laat het voorkomen, dat de Sovjet-Unie het enige land is dat Egypte financieel had geholpen. De Iraakse schenking van 200.000 pond sterling en de hulp van Turkije, Pakistan en Perzië werden niet genoemd. Verbetering. Volgens radio-Caïro zijn maatregelen getroffen voor de herope ning van buitenlandse scholen die onder het gezag van het Egyptisch ministerie van Onderwijs zijn gesteld. Teneinde het peil van het onderwijs op deze scholen te verhogen, zouden onbevoegde buitenlandse leerkrachten vervangen worden door bevoegde Egyptische leer krachten. Onfeilbaar. De studenten in de Sovjet- Unie maken zich over verscheidene din gen zorgen, praten daar veel over onder elkaar, maar twijfelen niet aan de on feilbaarheid van het socialistisch stelsel, aldus een Moskouse student in het Rus sische jeugdblad „Komsomolskaja". Vol gens radio-Moskou betreffen de zorgen van de studenten uitsluitend het onder wijs. Reclame. De bekende Amerikaanse finan cier Bernard Baruch heeft de stad New York tienduizend dollar geschonken voor de aankoop van twee eilandjesin de baai van New York, tegenover Man hattan, die geruime tijd zijn gebruikt voor het quarantaine-onderzoek van immigranten. Baruch wil verhinderen dat de eilandjes in handen komen van reclame-ondernemingen. Bende. Zeventien gouddieven, die 120 kilo onbewerkt goud gestolen hebben uit de staatsmijnen in centraal-Azië, zijn in Moskou veroordeeld tot gevangenis straffen. Volgens het Russische dagblad Troed is het goud gestolen uit de goud mijnen te Irkoetsk en gesmokkeld naar Tasjkent. De bendeleider en zijn voor naamste medewerker kregen ieder vijf tien jaar. Bases. De Libische ambassadeur in Caïro heeft verklaard dat het Brits-Libische verdrag in de nabije toekomst herzien zal worden. Krachtens dit verdrag staan de Britse troepen op Libisch gebied bases ter beschikking. Risico. William Worthy, een Amerikaanse journalist, is voor een maand naar com munistisch China vertrokken, ondanks het verbod van de Amerikaanse rege ring op reizen van Amerikanen naar dit land. Worthy werkt voor het Afro- Amerikaans nieuwsblad van Baltimore. De Amerikaanse unie voor de burger rechten heeft hem in. geval van een rechtsvervolging, alle mogelijke steun toegezegd. Worth zelf heeft verklaard geen aanspraak te zullen maken op Amerikaanse hulp wanneer hij in moei lijkheden mocht geraken. DOOR DE ervaringen, in het zeer na bije verleden opgedaan, lijkt de swastika een wat précair onderwerp voor onze be schouwing. Het teken werd immers be schouwd als het embleem van een poli tieke groepering die de superioriteit van het ras (i.e. van een bepaald volk) propa geerde, waartoe de opvatting, dat het een specifiek Indo-Germaans teken was en als zodanig in Palestina en het door Semieten bewoonde Mesopotamië niet zou voorkomen, in belangrijke mate heeft bijgedragen. Laten we daarom beginnen te vertellen, dat de swastika in verschillende tijden en bij de meest uiteenlopende volken als sijm.bool werd aangetroffen. Het treedt al in prehistorische tijden in Troje op en komt in Griekenland voor het eerst in de kunst van het Bronzen tijdperk voor. Heel Europa, met uitzonde ring van het noordelijke deel van Rusland, heeft te eniger tijd het hakenkruis wel eens gekend; in Voor-Azië, India, China en Japan was het bekend, maar óók in Midden-Amerika, in het land der Maya's, hier en daar in Zuid-Amerika, in uitge strekte streken van het Mississippigebied en westwaarts tot de Zuidzeekust heeft T. W. Wilson de swastika kunnen aanwij zen. Maakt deze vrijwel algemene versprei ding van de swastika het op zichzelf reeds onmogelijk dit teken voor een bepaald volk of een bepaalde groep te reserveren, ook de opvatting dat de swastika niet in Palestina of in Mesopotamië zou zijn aan getroffen, mist alle grond. De swastika is gevonden op een fries van een vroege synagoge te Capernaum, waarop de orna menten in de vorm van een zesarmige swastika staan afgebeeld en ook een in Palestina gevonden lampje vertoont dui- delijk de swastika. Sterker nog, op het begrplateau van Iran en in de Mesopota mische vlakte vinden we juist de eerste sporen van de swastika! Hier zijn resten aangetroffen van een kuituur die zich nog in het stenen tijdperk bevindt en zich daarna als een bronstijd beschaving kenmerkt. Deze geheimzinnige mensen, die door de Franse onderzoekers als proto-Elamielen, de oudst-bekende inwo ners van Elam ivorden aan geduid, en door de Engelsen het Obedvolk worden ge noemd, hebben een rijke er fenis nagelaten, die de grond slag vormde voor de latere beschaving van Voor-Azië. De arend met de uitgesprei de wieken, afgebeeld op on telbare wapenschilden, komt reeds voor op het aardewerk uit de steentijd van dit volk, en ook de swastika wordt hier het eerst aangetroffen. De datering van deze proto-Elamietische beschaving is onzeker, maar allen zijn het er toch over eens, dat ze vóór 3000 jaar v. Chr. moet worden gesteld. En voor wie het naadje van de kous wil weten, is het ongetwijfeld belangwekkend te horen, dat de Indo-Germanen in dit gebied pas onge veer 1000 jaar later zijn binnengevallen, zodat het in strijd met de feiten is, de swastika als een Indogermaanse vinding te betitelen. Integendeel, de geboorte van de swastika moeten we zoeken in Persepo lis en Susa, waar toen ter tijd geen Indo germanen voorkwamen en vanuit dit ge bied heeft het teken zich in alle richtingen verspreid. Wat dit symbool nu eigenlijk betekent, is weer een andere vraag. Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2