Wijsmuller-slepers naar zinkende Noor op 300 mijl van IJmuiden Be daiem iaan weer lengen Expositie „De Acht" aan de Grote Markt Schip echter gezonken voor bergers er bij waren Kunstzinnig trio gaf in Laren een kerstconcert Dr. M. J. Prinsen ontving fotoboek over Hongaarse vluchtelingen DONDERDAG 27 DECEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Gehele bemanning op 58 N.B. gered Installatie burgemeester Bruinsma in Beverwijk De erkenning van wereld- zwemrecords Giro's 777 en 999 HAARLEMMERLIEDE Aan Lagendijk nog ruimte voor twintig woningen Kerstfeestvieringen in Vijfhuizen ZANDVOORT Openluchtkerstconcert had veel succes Kotter Sch. 68 deels uitgebrand Gemeentereiniging bestreed gladheid in Haarlem Hongaren leggen krans bij monument Autorijschoolhouder bij botsing omgekomen Ij Voorzichtig hij afsteken l van vuurwerk Achttien jaar geleden kwamen acht ac tieve liefhebbers van de schilderkunst in Haarlem bij elkaar om in samenwerking een stimulans tot verdere ontwikkeling van hun kwaliteiten te vinden. Dit groepje noemde zich „De acht". Het groeide uit tot een combinatie van meer mensen. Er waren er die bedankten omdat ze in een echte erkende schildersvereniging een naar hun smaak gunstiger onderdak vonden. Enkele leden ontwikkelden zich tot schilders van enige bekendheid in Haarlem. „De acht" was voor sommigen een doorgangshuis ge worden. Waar „de acht" nu al zo lang be staat meende men zich te kunnen permi- teren naar buiten toe op te treden met een expositie van werk van leden, die tot zater dag in het restaurant Munniks aan de Grote Markf gehou'den-wordt. Voorts hoopt men zich te kunnen, aansluiten bij .een, der beide federaties. Men heeft het gevoel naast „Kunst zij ons doel" en „De Groep" nu ook als een gelijksoortige vereniging te kunnen doorgaan. Ik geloof dat men hier mee verkeerd doet. Er is in Haarlem voor ons publiek geen behoefte aan nóg een „Kunst zij ons doel", de vereniging waar mee men naar wijze van uiten het meest gemeen heeft. De charme van „De acht" is, dat men mensen ontvangt met plezier in het schilderen of beeldhouwen, die elkaar kunnen enthousiasmeren. Maar men dient er rekening mee te houden, dat het voor velen nooit een vak zal worden. We heb ben er heus geen behoefte aan nog meel mensen in de contraprestatieregeling in te schakelen. Dat men exposeert is goed. Zo kan „De acht" voor enkele veelbelovenden een springplank blijven. Wanneer „De acht" als erkende schilders vereniging zou willen optreden, zouden de exposities van „De acht" bekeken moeten worden als die van „Kunst zij ons doel" en het verliezen van die van „Kunst zij ons doel", voor welke ik al zo moeilijk warm kan lopen. Nu kan ik wijzen op het beeld houwwerk van Wim Donker, die wel iets belooft misschien. Op de gunstige invloed van een Boot mag ik ook hier even de aan dacht vestigen: werk van Santen werd trouwens al bij „Kunst zij ons doel" ge toond. Waardering moet men hebben voor een en ander van C. W. Mandersloot. Jo Klingers kleurgeving is meer handig dan dat men de noodzaak er van voelt. Een compliment echter voor „Bruggebouw" van Jo Klingers. En al is het geen belangrijke schilderkunst misschien, graag zie ik zo'n bosgezichtje van M. van Ravenstein of van Mets, het portret van mevrouw Scherpen- huyzen, een stilleventje van M. Bakker en tekenwerk van Henk Schoorl. Expressief is werk van A. Tiggelman. Voor zover de vereniging „De acht' 'heeft bijgedragen aan de kwaliteit van dit werk is het bestaans recht van „De acht" gemotiveerd. Maal laat men niet meer willen pretenderen. Bob Buys Op woensdag 2 januari des middags om half drie zal tijdens een openbare ver gadering van de Beverwijkse gemeenteraad de installatie plaats hebben van de heer J. G. S. Bruinsma als burgemeester van deze gemeente. De vergadering zal worden ge houden ten stadhuize (huize Scheijbeeck) aan de Velserweg. De bepaling, dat wereldrecords alleen zullen worden erkend indien zij in een 50 meter of 55 yardsbad zijn gemaakt, wordt pas van kracht op 1 januari 1957. De records welke voor die datum in een 25 meter of een 25 yardsbad zijn verbeterd zullen derhalve wel voor erkenning door de FINA in aanmerking kunnen komen. Deze bepalingen hebben verstrekkende betekenis voor de Nederlandse zwemsters. Al de records die op naam staan van Ne derlandse meisjes blijven geldig. Zelfs die, welke gemaakt zijn na het congres van de FINA van 26 november, waarop het be sluit werd genomen, zoals dat van Mary Kok op de 4 x 100 meter wisselslag persoon lijk (gemaakt op 2 december in Hilversum) en dat van de Nederlandse dameszwem ploeg op de 4 x 100 meter wisselslag esta fette (van 8 december in Zwolle). Op girorekening 777 ten name van het Nederlandse Rode Kruis is tot nu toe bij eengebracht een bedrag groot f 4.169.630,88. De stand van girorekening 999 ten name van het nationaal comité Hulpverlening Hongaarse Volk is thans f3.805.881.13. Ten gemeentehuize te Halfweg ligt ter inzage het ontwerp-uitbeidingsplan-in-on- derdelen voor Haarlemmerliede. Wijziging van de bebouwingsvoorschriften is namelijK wenselijk gebleken, omdat de bestaande regeling ruimte liet aan een stedebouw kundig ongewenste bouwactiviteit. Het ontwerp-plan beoogt, zoals in de toelichting wordt vermeld, een afronding van de be staande bebouwing. Langs de Lagendijk zal nog een twintigtal woonhuizen kunnen worden gebouwd. Ten oosten van de dijk en benoorden de boerderijen, die in de na bijheid van de spoorlijn HaarlemAmster dam staan, zijn vrijstaande eengezinswo ningen geprojecteerd. Langs een verder gedeelte van de dijk zal bebouwing niet worden toegestaan, teneinde te voorkomen, dat deze aan beide zijden wordt afgezet met een dichte rij huizen en het uitzicht op de polder hierdoor wordt belemmerd. Ter weerszijden van de Molenwatering wordt eveneens een strook grond vrij van bebou wing gehouden. Ten westen van de wate ring zal een vijftal vrijstaande woningen kunnen verrijzen. Voorts kan langs de La gendijk nog een zestal bungalows worden gebouwd. Maandagavond had in de gereformeerde kerk te Vijfhuizen een druk bezochte interkerkelijke kerstdienst plaats. Afge wisseld door beurt- en samenzang decla meerde de heer D. E. Deerenberg toepasse lijke bijbelgedeelten. Er werden twee korte meditaties gehouden. Vicaris L. C. Baljé van de Nederlands hervormde kerk sprak over „Uit de wereld naar de stal", waarbij hij erop wees, dat zekerheid en veiligheid in de koude en donkere wereld alleen kunnen worden gevonden door het geloof in het Kind in de kribbe. Ds. G. Rang, ge reformeerd predikant, legde in zijn toe spraak over „Uit de stal naar de wereld" de nadruk op het beleven van het kerst gebeuren, dat moet worden gevolgd door het uitdragen van de kerstboodschap in de wereld. In de namiddag van de tweede kerstdag had de traditionele kerstfeestviering van de Nederlands hervormde zondagsschool plaats. Zij, die de koude trotseerden om hel openluchtkerstconcert te beluisteren, dat de Zandvoortse muziekkapel maandag avond in de muziektent op het Raadhuis plein te Zandvoort onderleiding van de heer J. J. Wildschut gaf, zullen daarvan zeker geen spijt hebben gehad. Want het spelen van gewijde muziek ligt deze kapel bijzonder goed en de heer Wildschut had een zeer aantrekkelijk programma samen gesteld. Na een fraai gespeeld gezang 282 (Blijf bij mij Heer) werd het preludium van K. Wen'zel ongetwijfeld het hoogte punt van de avond. De kapel boeide in het gehele programma door fraai samenspel en een mooie klankverhouding Zo werd het concert, dat ongeveer een uur in beslag nam en uit zeven nummers bestond, beslo ten met een selectie van kerstliederen in een arrangement van de heer Wildschut, dat door de ingetogen wijze van musiceren niet naliet grote indruk te maken en de vele mogelijkheden van een harmoniebe zetting ten volle toonde. Het optreden van de muziekkapel aan de vóór-avond van Kerstmis werd zodoende een prachtige inleiding tot de kerstdagen en men mag de kapel zeker prijzen voor het feit, dat men ondanks de koude, tot eer dergelijk resultaat wist te komen. Onder degenen, die hun belangstelling toonden bevonden zich burgemeester mr. H. M. van Fenema met echtgenote en de gemeentesecretaris, de heer W. M. B. Bosman. Maandagmiddag heeft de kotter SCH. 68 onder gezagvoerder F. van Dokkum radio grafisch gemeld dat aan boord brand was uitgebroken. Het schip was onderweg van Amsterdam naar Urk en sleepte het casco voor een nieuwe noordzeekotter, die op Urk verder zou worden afgebouwd. De kotter bevond zich op ongeveer de zelfde plaats, waar een groot aantal Urker schepen zochten naar het stoffelijk over schot van de Urker sleepbootkapitein Be rend Zwiep, die donderdagnacht tussen Urk en Amsterdam overboord is geslagen en nog niet is gevonden. De SCH. 68 is in de namiddag de haven binnengesleept. Het achterschip bleek ge heel te zijn uitgebrand, terwijl het schip tot aan het dek in het water lag. Twee van de opvarenden bevonden zich aan boord; de overige bemanningsleden waren aan boord van de sleep, toen de brand in de kajuit uitbrak. Aanvankelijk trachtte men het vuur met eigen middelen te be strijden en bijna was men hierin geslaagd, toen de brandslang aan stukken sprong. De UK. 123 en UK. 87 hebben de Sch. 68 en het casco van de nieuwe kotter naar de Urker haven gebracht. Wij gaan de goede kant op. De 21ste december, de kortste dag van het jaar, ligt al weer achter j tASgggw-• ons en de dagen zijn aan het lengen. Hoe zijn de grote verschillen in dag en nacht en hoe hel verschijnsel van de seizoenen te verklaren? y/ Wij weten, dat de aarde draait als een tol om N een denkbeeldige as, welke men door Noord- en Zuidpool gestoken kan denken. Omdat de aarde b door de zon wordt beschenen, komt elk pieKie I afwisselend in het licht en het donker te liggen Dat is het verschijnsel van dag en nacht. Nu de J Als de aardbol netjes, als een bromtol ln volle vaart, rechtop stond ten opzichte van de zonne- Z0N stralen, zou er geen sprake kunnen zijn van w?' korte en lange dagen en ook niet van zomer en winter. Overal ter wereld zou het plaatselijke klimaat bestendig zijn, het gehele jaar door. De dag zou precies even lang zijn als de nacht. De aarde is echter een scheve tol en dat is de oor- a zaak van alles. De afwijking bedraagt 23 Op 21 december is de toestand zoals getekenn in onze figuur 1. Op elk ogenblik is de ene helft C--" van de aarde donker en de andere helft licht. A VS. I bevindt zich ongeveer op de breedtegraad van ons land. Draaiende rond de aardas, neemt de 11 aardbol A mee volgens de lijn gemerkt „50" ^v/v3-!* N.Br.". Men ziet dat deze cirkel grotendeels in ^8S&/appE§ het donker ligt als gevolg van de stand van de ZON aardas. A staat natuurlijk precies in het ver lengde van de denkbeeldige lijn, getrokken van het middelnunt der aarde naar de plek waar A nip De horizon voor A is de gestippelde lijn. Zo ziet men, dat A op 21 december de zon om 2 xIUa uur slechts 16'/20 boven de horizon waarneemt V^C Ook ziet men, dat de zon niet verder komt dan de poolcirkel. Ten nooorden daarvan heerst de p poolnacht. Het heetst is het op de plek waar B staat (23'/?° Z.Br.) op de Steenbokskeerkring 1/ B heeft de zon recht boven het hoofd! Op 21 juni (figuur 2) is de aarde zover gevor- derd op haar tocht die zij elk jaar doet rond de i,!B zon, dat zij geheel anders wordt beschenen. A ziet de zon nu op 63'/2° boven de horizon en dac ZON dit meer warmte oplevert laat zich denken. Be- ZJP 4 kijken wij de cirkel ,,50° N.Br.", dan bemerken wwbess wij, dat deze thans grotendeels in het licht is. De dagen zijn lang. Ten noorden van de poolcirkel schijnt nu de middernachtszon! Nu heeft C op 23>/2° N.Br. (Kreeftskeerkring) de zon recht boven het hoofd. Op 21 maart en 23 september tenslotte, is de stand als in figuur 3. Dag en nacht zijn even lang. De zon staat recht boven de hoofden van hen die op de evenaar wonen (D). De zon beweegt zich dus schijnbaar elk jaar heen en weer tussen de beide keer kringen. Het klimaat, dat in dit gebied heerst, noemen wij tropisch. Duidelijk is te zien, dat het verschil tussen dag en nacht voortdurend kleiner wordt, naarmate men zich dichter bij de evenaar bevindt. Op de evenaar is de nacht steeds even lang als de dag. Het andere uiterste vindt men aan de polen (1/2 jaar dag i/2 jaar nacht). Zoals reeds bericht, zullen de in Haar lem en Bloemendaal ondergebrachte Hon gaarse vluchtelingen zaterdagmiddag om half drie een krans leggen bij het herden kingsmonument aan de Haarlemse Dreef. De Hongaren zullen langs het monument defileren. Leden van de Expogé en de Bond van oud-illegale werkers zullen een ere wacht vormen. Een van de vluchtelingen zal het woord voeren en ds. Bronsgeest zal eveneens een kort woord spreken. Woensdagavond om halfnegen, toen de wegen in Haarlem zeer glad waren gewor den tengevolge van de sneeuwval, zijn twee wagens van de gemeentereiniging uitgerukt om zand te strooien in de binnenstad. Tot één uur is men in de weer geweest. Van morgen om vijf uur rukten negen wagens uit, die ook zand op de buitenwegen strooi den. In de loop van de morgen lag op alle gevaarlijke kruispunten een laag zand, waardoor de kans op ongelukken aanmer kelijk was verminderd. Er worden enige ploegen gereed gehouden, die onmiddellijk zullen uitrukken als de vorst in de komen de dagen weer zal inzetten. Het is een gelukkige gedachte van de directie van de Singer Memorial Founda tion te Laren geweest om op de Eerste Kerstmiddag de hoboïst Jaap Stotijn, de fluitist Frans Vester en de pianiste Miep van Luin uit te nodigen om in de concert zaal van de stichting een uitvoering te geven. De belangstellenden voor dit con cert werd een artistieke verrassing be reid, die zij ongetwijfeld nog lang als een schoon intermezzo van hun kestviering van dit jaar in herinnering zullen bewaren. Het eerste deel van het programma was gewijd aan muziek, die in het begin van de achttiende eeuw werd geschreven. Een sonate voor fluit, hobo en piano van Jean Baptiste Loeillet (1680-1730) was als eersle werk gekozen. Zij werd gevolgd door de Sonate in g voor hobo en piano van Georg Philipp Telemann (1681-1776). De Sonate in b voor fluit en piano van Johann Sebas tian Bach was de derde compositie, die voor de pauze ten gehore werd gebracht. Op de vraag, waar bij deze muziek het absolute hoogtepunt kwam te liggen zou ik het antwoord schuldig moeten blijven, zowel ten aanzien van het.géhglte als voor wat de uitvoering 'betrof: Want in 'deze drie sonates openbaarde zich een gelukkig makende klankenschoonheid, een melo dische rijkdom en harmonische ontplooiing, geordend door een meesterlijke vakkundig heid, die ruimte gaf aan een persoonlijke fantasie. In deze fantasie moeten dan de nuanceringen van muzikaal karakter ge zocht worden, die de drie sonates ondanks de opmerkelijke stijlovereenkomst een ei gen accent geven: Loeillet, die zijn gevoe lig, ja romantisch sentiment liet spreken, Telemann met een objectiever expressie en Bach met zijn meditatieve, mystieke verstillingen en zijn verrassende melodi sche wendingen en harmonische vondsten. Deze sonates werden geschreven voor de timbres van hobo, fluit en van het clave- cimbel. Tegen uitvoeringen, waarbij de vleugel als medewerkend instrument wordt aangewend, mag men terecht bezwaar heb ben. Maar bij het luisteren naar de ver tolkingen van de klavierpartijen van de sonates door Miep van Luin, zou zelfs de meest verstokte clavecimbelpuritein ont wapend geworden zijn. Miep van Luin temde de concertvleugel en maakte er door een uiterst spelraffinement een barok-in- strument van, dat in de romantische frag menten zijn ware aard evenwel niet ver loochende. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Maar met de romantiek is het al evenzo gesteld, in vervlogen eeuwen, in onze dagen en in de toekomst, zolang er mensen zijn. Jaap Stotijn en Frans Vester hebben bii hun vertolkingen hun hart niet buiten ge sloten. Onze meester-hoboïst liet zijn in strument een innige klankentaai spreken, weemoedig, soms klagend, dan weer dartel en stralend van vreugde. Een universele expressiviteit bracht hij in zijn spel dat ge baseerd bleef op zuivere muziKanteit en vormgeving. En hetzelfde kan gezegd wor den van de vertolkingen van Frans Vester. al werd hierbij uiteraard het meer „ab stracte" klankkarakter van de fluit van invloed. Echter ook bij hem onderwerping aan zuiver muzikale beginselen en een ge- geladenheid, die door een rijke muzikali teit gevoed wordt. Het tweede gedeelte van het concert bracht met de Sonate opus 166 voor nooo en piano van Camille Saint Saëns, de So nate 1945 voor fluit en piano van Bohislav Martinu en het Trio voor hobo, fluit en en piano van T. B. Pittfield een geheel an der muzikaal aspect. Drie werken kwamen tot uitvoering met een volstrekt eigen ka rakter, een voorbeeld van de voortschrij dende individualisering, ook in de muziek Wel was het merkwaardig hierbij de in strumentale behandeling van de solo-in strumenten te horen als een teruggrijpen op de oervorm van het musiceren op de fluit en de hobo in mythologische tijden en zoals dit nog bij volken met een exo tische gerichtheid geschiedt. Het voortreffelijke samenspel dat vóór de pauze reeds opviel, verleende ook aan de vertolkingen daarna mede hun grote waar de. Zo werd de sonate van Saint Saëns prachtig door Jaap Stotijn en Miep van Luin in klank gezet. De ontzaglijk veeleisende sonate van Martinu klonk overtuigend in de voortreffelijke voordracht van de pianiste en Frans Vester en het Trio van Pittfield kon door het overwegende scherzando-ka- rakter der muziek een geestig slot van het concert worden. Langdurige bijval van een dankbaar audi torium beloonde het kunstzinnige trio van instrumentalisten van wier samenwerking men nog heel veel zou kunnen verwachten P. Zwaanswijk Maandagavond hebben de Hongaarse vluchtelingen, die zijn ondergebracht in het Hongaars centrum aan de Hazepa- terslaan te Haa rlem, in de stemmingsvol versierde recreatiezaal op traditioneel Hongaarse wijze het kerstfeest gevierd. Er werden kerstliederen gezongen en pater S. Duynstee O.F.M. hield een toespraak tot de vluchtelingen. Iedere vluchteling ontving een presentje, aan geboden door het Haarlems comité voor de vluchtelingenhulp. Na afloop van deze sobere viering werd een pro testantse en r.k. kerkdienst gehouden, respectievelijk in de Grote Kerk en de Franciscanerkapel in de Zoetestraat, waarna een kerstontbijt volgde. Op Tweede Kerstdag hebben de Hongaren een excursie naar Den Haag gehouden, waar ondermeer het vredespaleis werd bezocht. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling, dat de verleden week maan dag aangekomen groep van 22 Honga ren de kerstdagen in Volendam zouden doorbrengen. Hel 's nachts onderbren gen van de vluchtelingen zou echter zoveel moeilijkheden opleveren, dat hiervan moest worden afgezien. De 24-jarige autorijschoolhouder J. van der A. uit Nijkerk is maandagavond tussen Amersfoort en Hoevelaken met zijn auto tegen een boom gebotst. Omwonenden hoorden een harde slag en toen zij gingen kijken zagen zij een auto, die om een boom gewrongen was. De heer Van der A. zat levenloos achter het stuur. (Van een speciale verslaggever VERLATEN DOOR DE BEMANNING en gevaarlijk diep liggend in de zware zeeën, die werden opgestuwd door de zuid-ooster storm, dreef het ruim 7000 ton metende Noorse Liberty-schip „Sunlong" woensdagavond op de Noordzee ter hoogte van de achtenvijftigste breedtegraad - dit is dwars van de noordpunt van Denemar ken. Om twintig minuten over drie had de kapitein die middag moeten seinen dat zijn schip, geladen met ijzererts en bestemd voor Rotterdam, was lekgeslagen en in zinkende toestand was. Omstreeks zes uur gaf hij bevel de sloepen te strijken en moest de bemanning het schip verlaten. Sleepboten van Bureau Wijsmuller N.V. waagden gistermiddag onmiddellijk de sprong naar dit in nood verkerende schip. De eerste sleper zou vanmorgen al in de buurt zijn. De sleepboot „Noordholland" (2250 pk.), waarover kapitein Oene Edelenbosch thans het commando voert, was tijdens de kerst dagen onderweg met een baggermolen naar Noorwegen, toen het noodsein van de „Sun long" werd opgevangen. Bureau Wijsmul ler n.v. gaf de sleepboot opdracht de sleep naar de Deense havenstad Thyboron op 56.43 noorderbreedte te breng-en en van daar met de grootst mogelijke spoed koers te zetten naar de zinkende Noor. Van Thy boron moest de „Noordholland" ruim 130 mijl varen naar de positie van de Noor: 57.55 noorderbreedte en 4.30 oosterlengte, dit is ongeveer 60 mijl van het Noorse Lister. Het was toen al te voorzien, dat mocht de „NoordHbllanxf' er in 'èla'ééh de „Sun long" bijtijds te bereiken dit een zeer moeilijke berging zou gaan worden. De la ding ijzererts zou het werken met de ber- gingspompen lastig kunnen maken. Er werden dan ook geen halve maat regelen in IJmuiden genomen. Ook de sleepboot „Titan" (1200 pk.) werd onder bevel van kapitein J. de Koe naar zee ge stuurd en ging daarmee een reis van ruim 300 mijl tegemoet. Het schip was in de haast met speciaal bergingsmateriaal, zoals pompen, uitgerust. Verwacht werd, dat de „Titan" vanavond laat op de plaats van de hopelijk dan nog drijvende „Sunlong" zou zijn. De bemanning van de sleepboot „Zee land" van Wijsmuller, die onder bevel staat van kapitein H. L. v. d. Burg werd ver zocht, zich gereed te houden voor een even tueel vertrek. Indien nodig gaat ook de sleper assisteren bij het bergingswerk. Van de Noorse kust af waren de reddings acties intussen ook met kracht ter hand genomen. Uit Kristiansand vertrokken twee mijnenvegers en een reddingboot en ver schillende schepen, waaronder de Zweedse „Borre" meldden aan de radiokuststations, dat zij koers zouden zetten naar de „Sun long'1^ -• «f De „Borre". was vroeg in de. avond,als eerste fer plaatse en slaagde erin de gehele bemanning van de vrachtvaarder aan boord te nemen. Ook de opvarenden van de red dingboot, die al omstreeks zes uur in zee was gebracht, werden opgepikt. De „Noordholland" trachtte gisteravond laat telkenmale vei'binding te krijgen met deze „Borre" om over de laatste inlich tingen over de toestand van de aan de Noorse reder Eine Lange toebehorende „Sunlong" te beschikken. Hedenmorgen werd in de werkkamer van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland door de voorzitter en secretaris van de afdeling Haarlem en omgeving van de Nederlandse Boekver kopersbond aan dr. M. J. Pxdnsen een fotoboek aangeboden, dat gewijd was aan het leed van de Hongaarse vluchtelingen. De voorzitter van de Boekverkopersver eniging voor Haarlem, de heer P. G. M. Coebergh, zei verheugd te zijn dit boek aan te mogen bieden aan de vertegen woordiger van de Koningin in Noordhol land. Het boek bevat honderden foto's, die door de Amsterdamse vrouwelijke foto grafen Violette Cornelius en Ata Kando gemaakt waren, geïnspireerd door het grote leed van de ontheemden. De heer Coebergh droeg het vierregelig vers voor, dat als enige tekst in het fotoboek voor komt en dat op ontroerend simpele wijze uitdrukking geeft aan het leed van de vluchtelingen: „Bloem van mijn land, je steel is geknakt, En voor mijn verdriet is geen troost. Over mijn dorp stalc de stormwind op, Land, dat ik liefheb, vaarwel!" De opbrengst van het boek zal geheel ten goede komen aan de hulpverlening voor de Hongaren en zal dus een bijdrage zijn tot de materiële leniging van het leed. De Commissaris der Koningin, dr. M. J. Prinsen, zei in zijn dankwoord erkentelijk te zijn voor de aanbieding van dit boek. Hij memoreerde de grote betekenis van de strijd in Hongarije en sprak als zijn me ning uit, dat deze later zou bekendstaan als één van de enorme machtsverschuivin gen van deze tijd. „De historie zal mijns inziens leren, dat dit een keerpunt in de geschiedenis is". Dr. Prinsen eindigde zijn toespraak met de hoop uit te spreken, dat de opbrengst van het fotoboek in grote mate zal beant woorden aan het gestelde doel. „De daad door het uitgeven van dit boek gesteld, is niet alleen menslievend, maar tevens van een grote praktische betekenis", aldus de Commissaris van de Koningin. Violette Cornelius en Ata Kando heb ben in het fotoboek op ontroerende en menselij' wijze het leed van de vele Hongaarse vluchtelingen vastgelegd, waar bij vooral veel aandacht aan de kinderen is besteed. De tekst van het simpele Hon gaarse volksliedje in twaalf talen comple teert het boek, dat uitmunt door een tref fende soberheid. Gezonken, nu naar „Samba" Voor de sleepboten van bureau Wijsmul ler kwam vannacht het teleurstellende be richt dat de „Sunlong" was gezonken. Be sloten werd de „Titan" terug te roepen en de „Noordholland" koers te laten zetten naar de noordoostkust van Schotland, waar het Zweedse 663 ton metende motor schip „Samba" sinds woensdagmiddag lek en stuurloos ronddrijft. De bemanning van de „Samba" schijnt nog aan boord te zijn; elke radioverbinding met het schip ontbreekt, daar de electrische installatie is uitgevallen. Schepen en vlieg tuigen hebben gisteren naar de „Samba" gezocht en zullen dit opsporingswerk van daag voortzetten. Het zicht is slecht; er worden veel sneeuwbuien gemeld. De „Noordholland" zou omstreeks vijf uur vanmiddag op de laatste positie van de „Samba" zijn. „Minerva" in nood De veteraan mensenredder William Car der, 53 jaar oud, is gisterenavond voor de kust van Exmouth verdronken, toen hij overboord sloeg bij een poging de Neder landse kustvaarder „Minerva" te bereiken. Deze 313 ton metende en uit Groningen afkomstige „Minerva" rederij J. Schuur- kamp's scheepvaart en handelmaatschappij n.v. verkeerde in nood en vroeg om hulp. Twee opvarenden van een der red dingboten, die uit Brixham vertrokken, zijn door een golf over boord geslagen. Zij wis ten de kust zwemmende te bereiken, doch een hunner, die tegen de klippen sloeg, is kort daarna overleden. De sleepboten „Scaldis" en „Maas" van L. Smit en Co. hebben op eerste kerstdag in het Engelse Kanaal het Panamese s.s. „Valencia", dat roerschade had, op sleep touw genomen en zijn er mee onderweg naar Rotterdam. Dit is het moment, waarop de voorzitter van de afdeling Haarlem en omgeving van de Nederlandse Boekverkopersbond, de heer P. G. M. Coebergh (rechts), aan de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prin sen, het boek met foto's van de Hongaarse ontheemden overhandigt. In het midden de secretaris van de Boekverkopersbond, de heer J. J, Alta. OCXXXXXXXICOMCOOOOOOOOOCOOOOOCCOCCCOOCOCCOCOMCCOOOOOCO O X In de laatste ledenvergadering van 5 de afdeling Haarlem en omstreken van ïj de Koninklijke Nederlandse Maatschap- 8 pij tot bevordering der Geneeskunst is gesproken over de gevaren, welke zijn 8 verbonden aan het afsteken van vuur- 8 8 werk, zoals dit in toenemende mate 8 door de Nederlandse bevolking bij de b jaarwisseling pleegt te geschieden. g Vooral kinderen lopen hierbij gevaar en ieder jaar moeten de artsen een aantal kinderen geneeskundig behande- 8 0 len, die niet zelden onherstelbaar letsel hebben gekregen aan ogen, oren, ge- h laat en handen. g Met het oog hierop is een ernstig f 8 woord van waarschuwing op zijn plaats, 8 opdat vooral de ouders zich het gevaar 8 8 bewust worden, dat voor hun kinderen 8 8 verbonden is aan het afsteken van 8 vuurwerk. j*j

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9