Noord Sumatra is weer onder controle van Djakarta OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zuid Sumatra gaat eigen weg; Masjumi wil kabinet Hatta 1 HET WEER «MORRIS'UimU Radio-Moskou maakt zich tolk van Nassers wensdromen Prof. Kranenburg overleden Simboloti met aanhang uitgeweken Britse pers meent dat Nasser poogt de UNO voor zijn karretje te spannen Stuurman Cohen VRIJDAG 28 DECEMBER 1956 Meer bewolking Irak bijt fel van zich af na Syrische verwijten Voor de Stille Armen Giro's 999 en 777 Het woord is aan Olieleiding door Israel Burgemeester vermoord in het centrum van Algiers Nehroe en Adenauer willen contact blijven houden Benoeming burgemeesters maandag in ministerraad Werkgeversverbonden over de prijsstabilisatiepolitiek Twee kinderen gedood en twee zwaargewonden bij verkeersongeluk Opruiming van Suezkanaal is gisteren begonnen Vier Israëliërs tegen 5580 Egyptenaren ter uitwisseling PONTIAC HORLOGES 71e JAARGANG No 145 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 297 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directiei P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman DJAKARTA (ANP/Un. Press/Reuter) In de situatie in Indonesië zijn volgens de thans ter beschikking staande gegevens de volgende belangrijke wijzigingen gekomen. De regering te Djakarta heeft, naar het schijnt, weer de controle over Noord-Sumatra, waar de opstandige kolonel Simbolon zich met zijn getrouwen in het oerwoud heeft teruggetrokken. Het feit, dat Djakarta er „Mustang"-jagers en B-25 bommenwerpers heen heeft gezonden om de rege ringstroepen „bij te staan" doet velen een burgeroorlog duchten. In Zuid- Sumatra zijn de rollen echter omgedraaid en, zoals wij donderdag reeds hebben bericht, de staatsinkomsten uit belastingen en in- en uitvoerrechten door het regionaal gouvernement overgenomen voor de financiering van eigen weder- opbouwprojecten. Tweederde van Indonesië's inkomsten in buitenlandse devie zen waren uit dit rijke oliegebied afkomstig. Deze maatregel, die door de gou verneur, Winarno Danuadmodjo, werd genomen, is in Djakarta als een „indirecte staatsgreep" beschouwd. Het kabinet-AIi toonde zich opgetogen over het succes op Noord-Sumatra, maar moest constateren, dat er niet alleen militaire weer standen tegen zijn voortbestaan waren, gezien het besluit van de Masjumi op haar partijcongres te Bandung, dat deze regering niet langer gehandhaafd kon worden. Naar verluidt heeft de voorzitter van de Masjumi, Mohammed Natsir, zich tot de vroegere vice-president Mohammed Hatta gewend en hem gevraagd of hij bereid zou zijn een nieuwe regering te leiden indien de Masjumi in staat zou zijn de andere coalitiepartijen ervan te overtuigen, dat het aftreden van de huidige regering nood zakelijk is. Hatta zeide in antwoord hierop „dat de vorming van een krachtige regering nodig is om het hoofd te bieden aan de huidige situatie. Zulk een krachtige re gering kan worden bereikt door het for meren van een presidentieel kabinet, onder leiding van het staatshoofd zelf, bijgestaan door ministers, die géén verantwoording aan het parlement schuldig zijn." Hatta zeide, dat de formatie van een presidentieel kabinet alleen mogelijk zal zijn door een besluit van het parlement, dat genomen zou moeten worden op grond van de tegenwoordige noodtoestand. De president mag niet het initiatief nemen voor zo'n kabinet zonder de voorafgaande toestemming van het parlement, aldus Hatta, omdat zulk een stap een greep naar de macht zou zijn, in strijd met de grond wet, en „niets anders dan een staatsgreep". Over het algemeen kan de situatie als volgt worden samengevat: Noord-Sumatra: kolonel Simbolon, die zich de vorige week van de centrale rege ring had losgemaakt, werd weer afgezet door luitenant-kolonel Ginting, die de cen trale regering trouw is gebleven. Het is niet bekend welk deel van het leger in de provincie, die rijk is aan ondernemingen, gehoorzaam is gebleven aan Simbolon, die naar het district Tapanuli, nabij het Toba- meer, is gevlucht. Midden-Sumatra: de raad van legeroffi cieren en oud-strijders, onder leiding van luitenant-kolonel Achmad Hussein, die een week geleden het bestuur over de provincie Midden-Sumatra heeft overgenomen, schijnt de toestand goed in de hand te hebben. Een delegatie van het district Djambi, dat onder het burgerlijk bestuur van Midden-Sumatra valt, maar in mili tair opzicht tot Zuid-Sumatra behoort, heeft vrijdag aan luitenant-kolonel Hussein medegedeeld, dat Djambi „achter de raad staat". De regering in Djakarta had een delegatie naar Midden-Sumatra gezonden om met Hussein in onderhandeling te treden, doch deze zond de delegatie met lege handen naar Djakarta terug, omdat zij alleen maar een mandaat van het kabinet had. Er gaat nu een tweede delegatie met een machti ging van Sukarno. Eenheden van de Indonesische lucht macht, waaronder Mustang-jagers en B-25 bommenwerpers, zijn vrijdag naar Medan gevlogen „om zich gereed te houden de andere strijdkrachten aldaar bij te staan", aldus maakte het hoofdkwartier van de luchtmacht vrijdag bekend Wijdverspreide onrust Van West-Java werd reeds gisteren enige onrust gemeld, gezien de anti- Javaanse eisen van het Soendanees Jeugd- front. Op Midden- en Oost-Java is alles rustig. Borneo: de militaire commandant van Borneo, kolonel Abimanju, is door de chef staf van het leger, generaal-majoor Abdul Harris Nasution. naar Djakarta opgeroepen om verantwoording af te leggen over zijn beweerde steun aan de vroegere waar nemend chef-staf van het leger, kolonel Lubis, die kortgeleden een mislukte poging tot een staatsgreep heeft gedaan. Na zijn ocooooooococooonor/vvv-rvv^ VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Vrij veel bewolking met hoofd zakelijk in het westen van het land plaatselijk enige regen. Krachtige tot matige wind tus sen zuidoost en zuid. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagirta twee. Het militaire gezag in midden-Sumatra heeft zich onafhankelijk verklaard van de centrale regering in Djakarta. De door de regering in Djakarta benoemde goeverneur voor centraal Sumatra, Ruslan Muljohardjo (geheel rechts) heeft te Padang deburgelijke adminis tratie overgedragen aan luitenant kolonel Achmad Hussein (geheel links). Naast luitenant-kolonel Hussein zit Sutan Suis, chef van de staatspolitie te Padang. BAGDAD (Reuter) Irak heeft bij Syrië krachtig geprotesteerd tegen de felle aanvallen op regering en leiders van Irak, die de Syrische minister van Buitenlandse Zaken, Salah Bitar, in een verklaring in de Syrische volksvertegenwoordiging heeft ge daan. In een Iraakse protestnota wordt ver klaard dat Bitars aanvallen inbreuk maken op de diplomatieke gebruiken, een inmen ging zijn in Iraakse binnenlandse aange legenheden en een schending voor onze soevereine rechten". In het protest wordt ontkend, dat buiten landse vliegtuigen vanaf Iraakse bases aanvallen op Egypte hebben uitgevoerd. „Dergelijke beweringen zijn schaamteloze leugens", aldus de nota. Nagekomen giften C. k. ƒ1,50: H. B. ƒ2,50; n. n. ƒ10,—; P. j. s. 10,—; g. t. 10,—; d. j. n. k. 1,—; Mr. J. B. d. H. 100,—; J. H. K. 15,—; H. L. ƒ10,30; J. F. P. W. G. M. ƒ10,—; H. T. 10,—; F. M. B. 10,—; M. A. B. v. O.—v. H. ƒ5,S. F. F. ƒ5,C. G. B. ƒ5,„Ben- jo" 5_; j. w. ƒ5.—; C. J. v. d. W. ƒ2,50; G. B. ƒ2,50; J. H. d. S. 2,50; Drs. P. C. H. ƒ2,50; C. M. v. d. W—B. 1,—Mr. E. F. D. ƒ5.-. Dagtotaal 231,30. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen een bedrag van 13.056,69. Bij het Comité binnengekomen: Hrl. Huish. en Ind. school: levensmiddelen; Fa. A. V. ƒ7,50; S. P. R. Co. ƒ75,—; Coöp. H. 10,—; Huize „Parkzicht" 22,—; „C" N.V. 10,—; Fa. F. C. M. Jr. 10,—. De stand van giro 999 was vandaag f 4.073.081,13, die van giro 777 f 4.208.935,62. aankomst in Djakarta moest kolonel Abi manju zich onder medische behandeling stellen en in een ziekenhuis worden op genomen. Tijdens de poging tot een staats greep van kolonel Lubis, zou kolonel Abi manju opdracht hebben gegeven om alle regeringspersonen, die in Borneo mochten arriveren, gevangen te nemen. Nabij Amoentai, op Borneo, werd een fel gevecht geleverd tussen een legerpatrouille en een bende van 150 opstandelingen. Daarbij werden vijftig bendeleden gedood. Zuid-Celebes: kolonel Sudirman, de com mandant van de speciale operationele leger afdeling in Zuid-Celebes, maakt op het ogenblik een inspectietocht door het door benden geteisterde binnenland, om contact op te nemen met de opstandelingenleider Kahar Muzakkar, het hoofd van de af deling Celebes van de Darul Islam. Volgens provinciale autoriteiten maakt hij een goede kans om Kahar Muzakkar te be wegen zich over te geven. Noord-Celebes: aan de vooravond van Kerstmis werd gemeld, dat een plaatselijke bendeleider een aantal districten van de zuidelijke Minahassa, in het noordelijkste deel van Celebes, heeft bezet. Het plaatse lijk bestuur overweegt thans om aan de regering militaire bijstand te vragen, ten einde aan de toestand het hoofd te kunnen bieden. Molukken: Volgens de woordvoerder van het leger zou een bijzondere militaire af deling in het leven worden geroepen om de opstand van de Republiek der Zuid- Molukken, in het binnenland van Ceram, te onderdrukke De sterkte van deze op standelingen wordt geschat op 2000 man. Ruslan Abdulgani, de - nationalistische - minister van Buitenlandse Zaken werd op non-actief gesteld, in verband met een be schuldiging van overtreding der deviezen- bepalingen. Vrijdagmiddag zou het kabinet weer in vergadering bijeenkomen. President Sukarno zou vrijdagavond in een radio-uitzending de bevolking van het gehele land toespreken. Confucius: De Natuur is ouder dan de mensen en jonger dan welk kind ook. Wijsheid en spontanëiteit zijn in haar in volle maat aanwezig. Wie onzer waagt het dan, haar chaotisch te noemen en haar doel einden te critiseren? LONDEN, (Reuter/AFP) President Nasser heeft Russische journalisten mee gedeeld, dat Egypte bereid is tot internatio nale samenwerking inzake het Suezkanaal, maar er tegen gekant is, dat iemand het overheerst, zelfs onder de dekmantel van internationaal beheer, aldus radio-Moskou. Nasser zei, dat hij de Russisch-Egyptische vriendschap wil ontwikkelen en versterken en dat de betrekkingen tussen de twee lan den „de mogelijkheid van een uitbreken van een grote oorlog verder verminderen". Hij verklaarde, dat de „koloniale mogend heden" de eerste stap moeten doen om de spanning in het Midden-Oosten te vermin- Ergens vi de Negebwoestijn tussen Beersheba en Eilath wordt een olie pijpleiding met een doorsnede van 20 cm aangelegd en spoedig zal een begin worden gemaakt met het leggen van een pijpleiding van 76 cm van Eilath naar de havenstad Haifa. Frankrijk zal Israel bij dit project steun verlenen. De foto geeft een beeld van het aan leggen van de eerste leiding. Links graaft een machine een geul waarin de pijpen (rechts) zullen verdwijnen. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S ALGIERS (Reuter) Amedee Froger, burgemeester van Boufarik en president van de vereniging van burgemeesters in het gebied van Algiers, is in het centrum van Algiers op straat vermoord. Volgens de politie is de dader een jonge Mohamme daan. Hij ontsnapte. DUSSELDORP (Reuter/UP) Premier Nehroe van India en bondskanselier Ade nauer van West-Duitsland hebben donder dag op het vliegveld van Dusseldorp ruim vijf kwartier gesproken over gebeurtenis sen in het Midden-Oosten en Midden- Europa. Adenauer zei later, dat Nehroe en hij het met elkaar eens bleken te zijn. Hij zei in de toekomst gaarne nogmaals met Nehroe van gedachten te wisselen. Ook Nehroe zei de Westduitse bondskanselier gaarne van tijd tot tijd te willen ont moeten. Diplomatieke waarnemers noemden het veelbetekenend, dat Adenauer met nadruk heeft betoogd zijn contact met Nehroe te willen blijven onderhouden. De gebeurte nissen in het Midden-Oosten en Hongarije hebben Adenauer ervan overtuigd, dat er zich nieuwe gelegenheden zullen voordoen voor vorderingen in de betrekkingen tus sen Oost en West, zo werd gezegd. deren door de onafhankelijkheid en de vrij heid van de volken van dit gebied te er kennen. Zij moeten ophouden zich te men gen in de binnenlandse aangelegenheden van andere volken en het denkbeeld laten varen, dat dit gebied hun invloedssfeer is. De Brits-Franse actie tegen Egypte is zijns inziens niet zo zeer een reactie op de natio nalisatie van de Suezkanaalmaatschappij, als wel een gevolg van het feit, dat „het be staan van een onafhankelijk Egypte, dat ijvert voor de versterking van het Ara bische nationalisme, niet strookt met de rits-Franse belangen". Hoewel het duidelijk is geworden, dat „de dreiging van het kolonialisme als mili taire macht vermindert, omdat de wereld niet zal gedogen, dat het zijn toevlucht tot militair geweld neemt, hebben Groot-Brit- tannië en Frankrijk hun agressieve plannen nog niet opgegeven", aldus Nasser. Het voornaamste gevolg van het Brits-Franse optreden is de „demonstratie van kracht van het Arabische nationalisme" en de ver dwijning van de Frans-Britse invloed op politiek, economisch en cultureel gebied in Egypte. Verscheidene vooraanstaande Britse dag bladen zijn van mening, dat Nasser er op uit is de UNO voor zijn karretje te spannen en zij doen een beroep op de UNO zich hiervoor niet te laten misbruiken. De liberale „Manchester Guardian" schrijft dat nu „de tijd is gekomen Nasser te verdossen van het (waan)denkbeeld, dat hij de UNO kan behandelen als een uitvoe rend bestuursorgaan van zijn regering". De conservatieve „Yorkshire Post" is van oor deel, dat „oorlog in het Midden-Oosten, voortspruitend uit de onverminderde en onbeperkte vijandigheid, die de Arabische staten jegens Israel aan de dag leggen, waarschijnlijker is dan enkele maanden ge leden. Nasser heeft in aanzien en wellicht ook aan macht gewonnen als gevolg van de UNO politiek. Indien de UNO de vrede wil handhaven, zal zij zich een sterker in ternationaal (politie)leger moeten verschaf fen en tevens deugdelijker waarborgen geven, dat hiervan, indien noodzakelijk, ook gebruik zal worden gemaakt, aldus dit blad. De socialistische „Daily Herald" schrijtf: „Nasser schendt internationale be langen, wanneer hij verzet pleegt tegen regelingen, die nodig zijn om de vrede in het Midden-Oosten te verzekeren, of wan neer hij het Suezkanaal voor chantagedoel- einden gebruikt. De UNO moet Nasser aan het verstand brengen, dat de internationale belangen op de eerste plaats komen". De onafhankelijk-rechtse „Daily Express" be toogt onder meer: „Het vernielde stand.- beeld van de schepper van het Suezkanaal, Ferdinand de Lesseps, ligt daar als een waarschuwing voor de beschaafde landen, dat zijzelf het gevaar opriepen, toen zij het kanaal aan Nasser overlieten". President Eisenhower en zijn minister van Buitenlandse Zaken Dulles hebben in Washington beraadslaagd over de toestand in het Midden-Oosten „en het gevaar van het streven der communisten, om vaste voet in dit gebied te verkrijgen". Eisenhower en Dulles zullen op 1 januari een onderhoud hebben met de Democratische en Republi keinse leiders van het Congres over de politiek die de Verenigde Staten in het Midden-Oosten zullen voeren. Mr. Van Hall en mr. Van Kolfschoten kandidaten voor Amsterdam en Den Haatf In de ministerraad van maandag is men nog niet tot een beslissing gekomen inzake de benoeming van burgemeesters voor de gemeenten Den Haag en Amsterdam. Voor Amsterdam wordt als meest serieuze kan didaat genoemd het Eerste Kamerlid mr. G. van Hall (P.v.d.A.); voor Den Haag mr. Van Kolfschoten, burgemeester van Eind hoven. Wellicht wordt aanstaande, maan dag over beide posten beslist. De vier centrale werkgeversverbonden hebben in een communiqué meegedeeld dat zij, in overeenstemming met het una nieme advies van de Sociaal-Economische Raad waarin de bevordering van een sta biel prijs- en loonniveau als een van de centrale doelstellingen van de economische politiek wordt aanbevolen, besloten heb ben, opnieuw aan een politiek van prijs- stabilisatie mede te werken. Zij stellen zich ten volle achter de beginselen en doel stellingen van dit beleid. Het is duidelijk, aldus de verbonden, dat de voortzetting van de politiek van prijs- stabilisatie voor vele bedrijven en be drijfstakken moeilijkheden oplevert. De minister van Economische Zaken heeft in het met hem gevoerde uitvoerige overleg toegezegd met deze moeilijkheden, die in het bijzonder voortvloeien uit de interna tionale toestand, zoveel mogelijk rekening te zullen houden. Over uitvoering in de praktijk van de politiek van prijsstabilisa- tie hebben de verbonden zich nader tot hun leden gewend. Hedennacht is te Den Haag onver wacht overleden prof. mr. dr. R. Kra nenburg, oud-voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal (1946—1951, en oud-lid van de Raad van State. Roelof Kranenburg is 8 september 1880 te Groningen geboren. Hij promoveerde daar in 1903 in de rechts wetenschappen. Later promoveerde hij te Leiden in de staats wetenschappen. Ver volgens was hij rech ter te Tiel en te Utrecht. Eind 1914 werd hij hoogleraar te Amsterdam. Enige jaren later volgde zijn benoeming tot ge woon hoogleraar in de rechtsgeleerdheid te Leiden. Prof. Kranenburg was jaren lang voorzitter van de Vrijzinnig Demo cratische Bond. Na de bevrijding heeft prof. Kranenburg zich aangesloten bij de Partij van de Ar beid. Hij maakte deel uit van de Staats commissie voor de Grondwetsherziening. Prof. Kranenburg publiceerde talrijke juridische werken, waarbij „De grondsla gen der rechtswetenschap". Bij een botsing tussen een personen auto en een autobus van de Nederlandse Buurtspoormaatschappij op de rijksweg UtrechtZeist zijn donderdagavond twee kinderen omgekomen. De bestuurder van de personenauto, de 48-.jarige G. J. Dek kers, directeur van de Internationale In dustrie Ontwikkeling te Utrecht en een kind zijn in levensgevaarlijke toestand naar ziekenhuizen in Utrecht vervoerd. In de personenauto, bestuurd door de heer Dekkers bevonden zich zijn twee zoontjes, de 9-jarige Peter en de i0-jarige Marius, en een vriendje, de 9-jarige Jan Gerard Knotnerus uit Zeist. Door tot nu toe onbe kende oorzaak reed de auto, die uit de richting Zeist kwam, plotseling tegen een uit tegengestelde, richting komende NBM- bus. De gevolgen waren verschrikkelijk. De 9-jarige Peter was op slag dood; zijn broer tje overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis in Utrecht. De heer Dekkers werd in zorgwekkende toestand naar het stads- en akademisch ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Voor zijn leven wordt gevreesd. De 9-jarige J. G. knotnerus werd eveneens levensgevaarlijk gewond en naar het St. Antoniusziekenhuis te Utrecht overge bracht. Door truck overreden Op de Purmerenderweg in de zuidoost Beemster is om half acht vanmorgen een bestelwagen, komende uit de richting Pur- mcxt-nd, bestuurd door de 30-jarige heer J. Groot, in botsing gekomen met een voor hem rijdende Volkswagen. Toen de bestuurder van de Volkswagen moest afremmen voor een stilstaande melkauto, wilde de heer De Groot passe ren. Hij merkte te laat een uit de richting Andijk komende vrachtauto op. Hij raak te met zijn auto bekneld tussen de vracht auto en de Volkswagen. Beide auto's kan telden in de wegsloot, waarbij de heer De Groot uit zijn auto werd geslingerd juist op het moment, dat een grote truck met op legger naderde. Hij werd door de truck overreden en was op slag dood. ADVERTENTIE BARTELIORISSTR, HAARLEM IEL 13439 FER0. B0LSTR. 48 ADAM - TEL 717162 WINTERSPORTKLEDING CAIRO (Reuter/AFP) Luitenant- generaal Wheeler, het hoofd van de ber- gingsploeg van de UNO, heeft te Cairo verklaard dat de bergingswerkzaamheden gisteren begonnen zijn. Hij zei te wachten op de mededeling van Egypte dat het zui delijk gedeelte van het kanaal van mijnen gezuiverd is voordat te Suez begonnen kan worden met de hoofdwerkzaamheden. Wheeler voegde hieraan toe, dat „het be gin van de bergingswerkzaamheden niet afhankelijk is van de terugtrekking der Israëlische troepen uit Gaza". De Egyp tische regering heeft erin toegestemd, dat de bergingsvloot van de UNO onmiddellijk begint met de vrijmaking van het kanaal aan het zuidelijke eind te Suez. De correspondent van Belga te Cairo heeft van officiële Egyptische zijde verno men, dat de Franse en Britse bergings- vaartuigen toestemming hebben gekregen tussen Port Said en El Cap (30 km zuide lijker) met de eigen bemanningen te werken. Ontoelaatbaar De „New York Times' schrijft ln een hoofdartikel, dat het begin der opruimings werkzaamheden in het Suezkanaal „op vol strekt ontoelaatbare wijze zes weken is vertraagd". Het blad verklaart, dat de werkzaamheden kort na het staken der vijandelijkheden, op zes november, hadden moeten beginnen. Het is van mening dat Nassers stelling, dat Egypte eigenaar van het Suezkanaal is en daarom ook kan be palen, wanneer aan het opruimingswerk kan worden begonnen, onaanvaardbaar is. Het blad verneemt in Washington dat president Eisenhower overweegt het Con gres machtiging te vragen zoveel Ameri kaanse strijdkrachten te gebruiken om de vrede in het Midden-Oosten te handhaven als hji noodzakelijk acht. Volgens het blad zal Eisenhower de lei ders van het congres hierover op 1 januari polsen. TEL AVIV (Reuter/UP) Dr. Louis Gailland, vertegenwoordiger van het Rode Kruis in Israel, heeft meegedeeld, dat de Israëlische regering heeft aangeboden 5.580 Egyptische krijgsgevangenen, uit te wis selen tegen vier Israëlische gevangenen, die door de Egyptenaren worden vast gehouden. De Israëlische marine heeft een basis gevestigd te Eilath, Israels toegang tot de Rode Zee, zo schrijft een blad in Tel Aviv. ADVERTENTIE JUWELIERS - HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1