't SILVER STOEPKE Panda en de olie^niaönaat Winkeldiefstallen als even zovele rooftochten volgens afspraak Huidig weer handhaaft zich TccU ió het zo r De radio geeft zaterdag Wereldnieuws 2 HAARLEMSE RECHTBANK Verzending van zeepost Thans tien jaar geëist tegen ex-leider van kamp Rees Examens l Fascistisch geval" in het Koninklijk Paleis De binnenvaart en de slechte bietencampagne üd Fjj teSSM Minister Luns: Betrekkingen met Moskou worden niet verbroken Roofoverval op jongeman Scotland Yard onderzoekt dood van vierde weduwe BETEKENIS VAN DE SWASTIKA J VRIJDAG 28 DECEMBER 1956 Wegens diefstal van een platinarring, bezet met diamanten, eiste de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank een gevangenisstraf van zeven maanden, waar van drie voorwaardelijk, tegen een zeven- endertigjarige buffetjuffrouw uit Amster dam. Zij wordt er van verdacht in Amster dam ook ringen te hebben gestolen; aan gezien zij in Haarlem aangehouden is zal die diefstal niet vervolgd worden. „U ging sluw te werk", merkte de presi dent van de rechtbank op. „U gaf voor een ring te kopen, paste er enkele en verdween dan met een i-ing". Op deze wijze was de buffetjuffrouw op 21 september in Haarlem aan het werk ge weest. In de binnenstad had zij bij een ju welier ringen gepast en zonder er één te kopen was zij vertrokken. De verkoopster kwam tot de ontdekking, dat een platina- ring verdwenen was. Zij ging de vrouw achterna en op het Stationsplein wees zij de buffetjuffrouw een agent van politie aan. De Amsterdamse vrouw werd naar het bureau van politie overgebracht. Bij een huiszoeking werd een aantal ringen aangetroffen, waarvan enkele af komstig waren van diefstal in Amsterdam. Aan de rechtbank verklaarde zij, dat de andere ringen haar eigendom waren. De vrouw gaf de diefstal toe en deelde mee uit geldgebrek gehandeld te hebben. Ook had zij geen werk. Na het requisitoir vroeg de verdediger, mr. W. Boers, een onvoorwaardelijke straf op te leggen, gelijk aan het voorarrest en bovendien een voorwaardelijke veroorde ling. De vrouw heeft een moeilijk leven achter de rug en voor de toekomst een steun nodig. Diefstal van geld Een Haarlemmer was tenlaste gelegd, dat hij zich op 23 september had schuldig ge maakt aan braak en diefstal. In een kost huis had hij een la opengebroken en daar uit twee portemonnees gehaald; verder had hij een stenen potje en een blikje, beide geld bevattend, weggenomen. De buit be droeg honderdvijftig gulden. De officier van justitie herinnerde er aan, dat ver dachte reeds acht keer is veroordeeld en eiste een gevangenisstraf van zes maanden. De verdediger, mr. M. B. Cohen, vroeg de rechtbank een gecombineerde straf op te leggen, omdat de man hulp en steun nodig heeft in de toekomst. Verduistering van ruim vierhonderd gulden Wegens verduistering eiste de officier van justitie een straf van één jaar, door te ADVERTENTIE (SOC©OCOOCCCCOCCCCOC»X-^XCCCCCCCCCCCC<XOKCCCOO:OCX)CCOC v.a. 32.50 per paar GROTE HOUTSTRAAT 49 Haarlem - Tel. 20049 ooxccccccox'zccccoyxtx'oz:xccccccco:occccccccccccco: HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Pla ten. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws, en katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Lichte muziek. 14.40 Boekbespreking. 14.50 Harmonie-orkest. 15.10 Kroniek van letteren en kunsten. 15.35 Dameskoor. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.10 Ball- room-orkest. 17.35 Lichte muziek. 17.55 Amusementsmuziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.40 Jazzmu ziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Omroeporkest en solist. 20.10 Lichtbaken, causerie. 20.30 Ac tualiteiten. 20.45 De gewone man. 20.50 Ge varieerd programma. 22.10 Cabaret. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25— 24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 27.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Dansmu ziek. 10.50 Buitenlands overzicht. 11.05 Het huis is te klein, hoorspel met muziek. 11.35 Pianovoordracht. 12.00 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.25 Harmonie-orkest. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Koorzang. 14.55 Platen. 15.25 Brabants programma. 15.50 Radio Philharmonisch orkest. 16.30 Vernieuwing in veelvoud, causerie. 16.45 Lichte muziek. 17.10 Weekjournaal. 17.40 Roemeens orkest. 18.00 Nieuws, en commen taar. 18.20 Amusementsmuziek. 18.45 Rege ringsuitzending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Nieu we Testament: een levend boek, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.20 Socialis tisch commentaar. 22.35 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O., N.T.S., V.A.R.A.) 17.0017.30 Voor de kinderen. 20.00 Jour naal en weeroverzicht. 20.15 Moord aan boord, TV-comedie. 21.00 Filmverz. program ma. 21.30 Feest in Saint Germain des Prés. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12,35 Ge sproken aperitief. 12.45 Filmmuziek. 13.00 Nieuws. 13.10 Radio-Almanak. 14.30 Journaal. 15.00 Platen. 15.15 Accordeonmuziek. 15.30 Platen. 15.45 Accordeonmuziek. 16.00 Platen. 16.15 Omroeporkest. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper. 17.25 Liturgische gezangen. 17.30 Muziek voor miljoenen. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws 19.40 Platen. 20.00 Omroep-Ommeganck 21.00 Platen. 21.30 Amusementsorkest. 22.00 Nieuws. 22.11 Verzoekprogramma. 23.00 Platen. 23.35—24.00 Idem. brengen in de gevangenis voor jongelieden te Zutphen, tegen een eenentwintigjarige expediitieknecht uit Haarlem. Hij was werkzaam bij een grafisch bedrijf te Haar lem en kreeg op 18 oktober van zijn be drijfsleider opdracht een bedrag van f430 naar het postkantoor te brengen. Hij ver trok met een motor van het bedrijf, maar zijn doel was niet het postkantoor. Hij be taalde enkele schulden, kocht in Amster dam motorkleding en in Utrecht werd hij door de politie aangehouden. De verdediger, mr. F. Oberman, kon zich met de eis verenigen, waardoor verdachte gelegenheid krijgt een vak te leren, het geen voor de toekomst van belang kan zijn. „U maakte rooftochten volgens afspraak. Daardoor hebben zich winkeldiefstallen in Haarlem voorgedaan, die alle perken te buiten gaan. U moest u diep schamen", al dus richttte donderdagmiddag de president van de strafkamer der Haarlemse recht bank, mr. N. Smits, zich tot een zesentwin tig-jarige gehuwde vrouw, die zich met een zesëndertig-jarigc vriendin te verant woorden had wegens diefstal. De president merkte op, dat de jongste verdachte er in de week van 15 tot 20 ok tober alleen op uitgetrokken is en dat zij twee mantels, een regenjas, een mantel pakje ter waarde van zeshonderd gulden heeft weggenomen uit een warenhuis. Ook werd zij verdacht van diefstal van een scheerapparaat van bijna honderd gulden en in samenwerking met de vriendin van diefstal van een kinderjurkje en speelgoed. De oudste verdachte deelde mee, dat zij met haar vriendin op stap ging. Deze haal de goederen weg en stopte ze in de tas van de ander. De oudste verdachte was tenlaste gelegd diefstal in vereniging van een herenvest, een kinderjurkje en speel goed. De officier van Justitie herinnerde er in zijn requisitoir aan, dat de vrouwen syste matisch te werk zijn gegaan. Zij stelden zich verdekt op en namen goederen weg. Mogelijk waren beiden of ieder afzonderlijk onder invloed van een ander, maar zij die nen haar eigen verantwoordelijkheid te dragen. Tegen beide verdachten eiste de of ficier een gevangenisstraf van acht maan den, waarvan drie voorwaardelijk. Mr. Chr. F. M. van Koppen, die als ver dediger van de jongste verdachte optrad, deelde mee, dat de vrouw reeds een ern stige les heeft gehad tijdens haar verblijf in het Huis van Bewaring in de maand december, in welke periode huiselijke fees ten worden gehouden. Er is bij haar een vaste wil aanwezig zich te verbeteren. Ook merkte de verdediger op, dat er thuis een baby is, die verzorging van haar moeder nodig heeft. Een verzoek van mr. Van Kop pen tot onmiddellijke invrijheidstelling wees de rechtbank af. Mr. Hovius, die namens de andere ver dachte pleitte, zeide. dat zij slechts enkele goederen heeft weggenomen en daarmee wilde zij haar man en kind gelukkig maken, Het gezin had niet voldoende geld om kle ren te kopen en daarom is zij gaan stelen. Spreker vroeg een straf op te leggen gelijk aan het voorarrest, dat spoedig twee maan den bedraagt. Oplichting Een negenenveertig-jarige houder van een informatiebureau uit Utrecht had zich voor de Haarlemse rechtbank te verant woorden wegens oplichting van bijna zes honderd gulden. Op verzoek van een dame uit Haarlem moest hij een onderzoek in stellen naar de gedragingen van haar echt genoot en hij had reeds een bedrag van vijf honderd gulden ontvangen. In de maand mei vroeg hij opnieuw bedragen van f 301 en f 289,50 om zijn onderzoek voort te zet ten. Hij deed daarbij mededelingen, die de indruk wekten dat ze zeer belangrijk waren voor de dame. Later is haar gebleken, dat de mededelingen gefantaseerd waren. De officier van Juslitie eiste een gevan genisstraf van vier maanden met aftrek van voorarrest. Hij was van mening, dat ver dachte te ver is gegaan en onware verhalen heeft opgedist. De verdediger mr. Sprey vroeg vrij spraak, omdat opzet niet bewezen was; de verdachte was immers met een onderzoek bezig. In deze zaken zal de rechtbank op don derdag 10 januari uitspraak doen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Alberto Dodero" 7 jan.; Australië: s.s. „Patanga" 5 jan.; Brazilië: s.s. „Algenib" 5 jan.; Ca nada: m.s. „Seven Seas" 2 jan.; Chili via New York 2 jan.; Ned. Antillen: m.s. „Obe- ron" 2 jan.; Ned. Nieuw Guinea: s.s. „Utrecht" 3 jan.; Nieuw Zeeland via En geland: 5 jan.; Suriname: m.s. „Bonaire" 7 jan.; Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Bloemfontein" 8 jan. Tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest tot 22 december 1948 eiste de officier van Justitie bij de bijzondere straf kamer van de Utrechtse rechtbank gisteren tegen de voormalige leider van het Duitse gevangenkamp te Rees P D. Röhrig, wiens revisieproces thans voor de Utrechtse rechtbank diende. Destijds was de verdachte door het bij zonder gerechtshof tot zes jaar gevange nisstraf veroordeeld, welke straf door de bijzondere raad van cassatie werd verhoogd tot 17 jaar. Op last van de Hoge Raad wordt dit vonnis thans herzien wegens nieuwe gezichtspunten, onlangs geopend door recente verklaringen, vooral van Duitse zijde ingebracht. In zijn requisitoir verklaarde de officier van Justitie de aan de verdachte ten laste gelegde feiten, in casu oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid, bewezen te achten. De destijds hiervoor opgelegde straf vond de officier op zichzelf niet te hoog, maar het feit, dat aan enkele van R.'s medeplichtigen, zeker niet minder schuldig dan hij, aanzienlijk geringer straffen waren opgelegd, was voor hem aanleiding thans een minder zware straf te requireren. Bovendien wilde hij rekening houden met het feit, dat zich in de mentaliteit van R. sinds zijn detentie in Nederland, een be langrijke wijziging ten goede had voltrok ken. De officier zag thans in de persoon van de verdachte de figuur van de kleine man, van de gemoedelijke plattelandsbur gemeester, die in oorlogstijd niet bestand was gebleken tegen de hem door zijn supe rieuren opgelegde taak. De verdediger, mr. J. H. H. de Pont te Amsterdam, achtte de aan zijn cliënt ten laste gelegde oorlogsmisdaden en misdaden tegen de mensheid niet bewezen. Hij merk te op, dat R. niet de feitelijke leider van het kamp van Rees was, maar daar slechts incidentele bemoeiingen mee had gehad in zijn oorspronkelijke functie van leider van een gedeelte van de bouw van de „West- wal". Op deze grond concludeerde hij dan ook tot vrijspraak, subsidiair een lichtere straf dan geëist was. Ook verzocht hij de onmiddellijke vrijlating van zijn cliënt. De rechtbank zal op 9 januari uitspraak doen. Leiden. Geslaagd voor het kandidaats examen geneeskunde II: Th. A. Eversdijk Smulders, Velsen; semie-artsexamen E. Rusche, Leiden; artsexamen J. Kiewiet de Jonge, Wassenaar en K. K. de Voogd, Utrecht. t „Izwestia." over Nederland 8 Het blad van de Sovjet-regering 8 „Izwestia", heeft, donderdag verklaard, q dat Koningin Juliana betrokken is ge- raakt bij een „heksensabbalh" die door Nederlandse „reactionairen" in ver- 3 band met de aankomst van Hongaarse 5 vluchtelingen in Nederland is georgani- 8 seerd. De heksensabbathbestond uit „demonstraties, toespraken voor de ra dio en optreden in het openbaar", aldus de „Izwestia". Het blad schrijft, dat „Koningin Juliana op 19 december het vluchtelingenkamp te Utrecht bezocht. o Daarna sprak zij voor de radio en ont- ving zij een delegatie van vluchtelingen 3 in het Koninklijk Paleis". 6 Tijdens haar bezoek aan Utrecht werd haar de „zogenaamde Hongaarse ver- 5 zetsvlag" aangeboden, die „naar Neder- 8 land was gebracht door fascistische bandieten die voor de woede van het 8 Hongaarse volk" waren gevlucht. Die 8 vlag zou men beter de standaard van 6 de tegen-revolutie" kunnen noemen. Drie x 8 dagen later werd „dit fascistische ge- x 8 val" plechtig in het Koninklijk Paleis q in Amsterdam geïnstalleerd. De deelne- S mers aan deze „schaamteloze voorstel- x 8 ling" kunnen zich niet voor „bewakers 8 8 van de vrijheid" uitgeven, aldus de g „Izwestia". X)OOODOOCXXXX>OCXX>OOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOCOOOOOOOOOCOOC Van de zijde van de suikerfabriek „Hol land" te Halfweg deelde men ons mede, dat het bericht in ons blad van maandag, waarin wordt gesteld, dat de recente bie tencampagne voor de binnenscheepvaart de slechtste is geweest die men sedert jaren heeft gekend, in zijn algemeenheid niet geheel juist is. Inderdaad hebben sommige van de voor de suikerfabriek varende schippers minder vrachten ge daan dan in vorige jaren. Anderen hebben echter zeker hetzelfde aantal vaarten als in de vorige campagne ondernomen. Voor namelijk kleinere schepen hebben dit jaar minder vrachten gedaan. Hierbij moet echter in ogenschouw wor den genomen, dat de bevrachtingsvoor- waarden beduidend gunstiger zijn dan in 1955, zodat de inkomsten van de meeste schippers mede in verhouding tot het aantal vaarten en de kortere campagne aanmerkelijk zijn gestegen. Zoals met het oog op de slechte weers omstandigheden te verwachten was, heeft de bietencampagne, die inmiddels eind vo rige week is geëindigd, een slechter resul taat gehad dan vorig jaar. In totaal werd bij de suikerfabriek te Halfweg een hoe veelheid van bijna 150 miljoen kg suiker bieten verwerkt, welke hoeveelheid onge veer negentien miljoen kg suiker heeft opgeleverd. Vorig jaar werd in totaal 176 miljoen kg bieten verwerkt. De aanvoer is tijdens de campagne, vooral in het be gin, niet vlot verlopen. De landbouwers konden de bieten niet op tijd leveren, mede door het tekort aan landarbeiders Veel schade aan de bieten werd veroor zaakt door de in november optredende vorst. Het hogedrukgebied boven Scandinavië en noordwest-Rusland neemt wat verder in betekenis af en verplaatst zich daarbij langzaam in zuidoostelijke richting. De in vloed ervan op het weer in west-Europa is echter nog wel zo groot dat een oceaan depressie welke ten westen van de Britse eilanden een grote activiteit vertoonde daarna grotendeels naar het noordwesten in de richting van Groenland ontweek. Een stuk ervan drong echter op in zuid-ooste lijke richting naar Spanje. Langs het bij de depressie behorende frontensysteem vielen in Ierland, Engeland en zuidwest-Frankrijk grote hoeveelheden regen. Op verschillende plaatsen viel meer dan 30 millimeter. De activiteit van het front is echter aan het afnemen zodat het in ons land waarschijnlijk alleen in het zuiden of westen plaatselijk wat regen of sneeuw zal brengen. In Nederland zullen de winden ook de komende 24 uur in hoofdzaak zuidoostelijk blijven waardoor in het lemperatuurver- loop weinig verandering komL In het noordoosten van het land blijftme tempe ratuur in hoofdzaak enkele graden beneden het vriespunt terwijl deze in het zuidwes ten het grootste deel van het etmaal boven nul is. Op de oceaan komt een nieuwe diepe depressie tot ontwikkeling welke zich snel in de richting van de golf van Biskaje en Ierland zal verplaatsen. WEERRAPPORTEN (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur. de neerslag van de laatste 24 uur.) •5ö C c. ïc B 2.5 29 december Zonop 8.51 uur, onder 16.38 uur. Maan op 6.22 uur, onder 14.45 uur. Maanstanden 1 jan. 2.13 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 28 december Hoog water: 0.36 en 13.07 uur. Laag water: 8.34 en 20.57 uur. Stockholm sneeuw O -1 0,5 Oslo zwaar bew. no -3 0,1 Kopenhagen zwaar bew. ozo -1 0,1 Aberdeen regen zo 5 4 Dublin licht bew. zzo 8 5 Londen regen zo 6 1 Brussel onbewolkt ozo 1 1 Parijs half bew. zzo 3 0 Bordeaux regen zzo 7 0,1 Grenoble mist windst. -8 2 Nice geheel bew. nnw 5 0 Berlijn nevel O -6 1 Frankfort zwaar bew. ozo -2 0 München mist windst. -9 0 Zürich nevel O -4 0 Genève nevel windst. -1 2 Locarno onbewolkt ozo -10 0 Rome onbewolkt no -2 0 Amsterdam onbewolkt ozo 0 0 Den Helder zwaar bew. zzo 1 0,1 Ypenburg onbewolkt zzo -0 1 Vlissingen onbewolkt zo 2 0,4 Eelde geheel bew. zo -2 0,L De Bilt onbewolkt zo -0 0,1 Twente licht bew. zo -2 0,1 Eindhoven onbewolkt ozo -1 0,5 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt O -1 1 7. Toen de auto het centrum van de stad bereikt had, gelastte Panda's geheimzin nige werkgever plotseling om te stoppen, vielk bevel door de keurige chauffeur zon der morren werd uitgevoerd. „Het zal onze spijsvertering ten goede komen", aldus de oliemagnaat, „wanneer wij de rest van de weg te voet afleggen. Het paleis des ko- konings is slechts enkele minuten gaans van hier! En inzonderheid voor üw spijs vertering zal deze kleine vertreding heil zaam zijn, ventje, aangezien gij mijn ui terst geheime papieren moogt dragen!" „O - ja, meneer", zei Panda gedienstig. Maar die papieren zijn nogal slordig bij elkaar gebonden„Een reden te meer voor u om flink uw best te doen en u een goed secretaris te tonen!", sprak de mag naat opbeurend, terwijl hij zich vastbera den doch statig in beweging stelde. Nu wilde het toeval (of, zo moet men zich af vragen, was het wel het toeval?) dat dit toneeltje zich afspeelde voor de stoep van een voornaam krantengebouw, waar juist twee journalisten bekommerd op de stoep zaten. De beide flinke verslaggevers had den al geruime tijd vergeefs naar nieuws gezocht en vreesden nu, dat hun dagblad slechts strips en advertenties zou bevatten; en hoewel m.enig abonnee dit misschien toegejuicht zou hebben, strookte het niet met de hoge plichtsopvatting van deze voorlichters. Zij leefden dan ook op, toen zij de merkwaardige magnaat zagen pas seren; en dit nog des te meer, omdat zij hem juist nadrukkelijk tot zijn nerveuse secretaris hoorden zeggen: „Dus nu goed opgelet, baasje! Bedenk, dat deze papieren verschrikkelijke geheimen bevatten! Nie mand mag hier iets van weten!" „Hoor je dat?", fluisterden de journalisten elkander hijgend toe. „Dat is nieuws!" Op vragen van het Eerste Kamerlid de heer Regout (K.V.P.) over een eventueel verbreken van de diplomatieke betrekkin gen met de Sovjet-Unie heeft de minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns onder meer geantwoord, dat de regering van me ning is dat met het verbreken van de di plomatieke betrekkingen of het terugroe pen van de ambassadeur te Moskou geen enkel positief doel wordt gediend. Het onderhouden van diplomatieke be trekkingen met een bepaald land houdt geenszins in, dat men het regeringsstelsel van dat land goedkeurt en nog minder, dat men in agressieve handelingen van het daar heersende regime bewilligt. De rege ring heeft herhaaldelijk, zowel binnens lands als in internationale organisaties, haar afschuw uitgesproken over de schaamteloze agressie van de Sovjet-Unie tegen het Hongaarse volk en zij heeft niet nagelaten initiatieven te nemen en te steu nen, welke er op gericht zijn om aan deze agressie een einde te maken. Het onderhouden van diplomatieke be trekkingen biedt de mogelijkheid om in het belang van ons land, van onze landgenoten en soms ook van anderen stappen te ne men, waarvan ook tijdens de Hongaarse opstand gebruik is gemaakt. Bovendien is de Nederlandse diplomatieke missie te Moskou in de gelegenheid om van nabij kennis te nemen van opvattingen, stromin gen en doelstellingen, waarmede het we reldgebeuren samenhangt en welke ook voor Nederland van eminent belang zijn. aldus de minister, die voorts verklaart dat de Verenigde Naties niet het geschikte fo rum vormen voor een overleg over de vraag of het wenselijk is de diplomatieke betrekkingen met een bepaald land te ver breken. Hij voegt daaraan toe, dat overleg met NAVO-landen heeft uitgewezen dat deze er niet voor zijn de diplomatieke be trekkingen met de Sovjet-Unie af te bre ken. Donderdagavond is in de gemeente Wol- phaartsdijk, in de nabijheid van de buurt schap Oud-Sabbinga, een roofoverval ge pleegd op een ongeveer 20-jarige jonge man, die van het huis van zijn meisje naar het Wolphaartsdijk-eveer fietste om naar zijn huis i« Kamperland op Noord-Beve land te gaan. Bij een dijkje werd hij over vallen door twee mannen, die hem mishan delden en hem zijn polshorloge en een por- tenionnaie met 60 gulden afnamen. Op een motor verdwenen zij daarna, zonder iets gezegd te hebben, in de richting Goes. Er zijn de laatste weken gelijksoortige roof overvallen gepleegd in Ovezande en 's Heer- arendskerke. Tot nu toe is de politie de daders nog niet op het spoor. LONDEN A.F.P.) Scotland. Yard heeft het onderzoek doen heropenen naar het overlijden van een vierde welgestelde weduwe Hullett, uit Eastbourne, die de van moord verdachte arts dr. Adams bij haar verscheiden in juli ruim tienduizend gulden en haar Rolls Royce naliet. De politie heeft Indertijd een onderzoek ingesteld naar de omstandigheden, waaronder deze rijke we duwe was overleden. Scotland Yard stelt tevens een onderzoek in naar de omstan digheden, waaronder de echtgenoot van wijlen mevrouw Hullett, vier maanden voor zijn vrouw is overleden. Dr. Adams zal vol gende maand in Londen voor de rechter worden geleid. ADVERTENTIE omsterdam Guerilla's. Acht Maleise soldaten zijn ge dood en drie gewond bij een overval van communistische guerilla's op twee vrachtauto's in de staat Pahang in Ma- lakka. Ongeveer 20 tot 30 terroristen vielen uit een hinderlaag aan. Zes sol daten stierven direct en de twee an deren overleden tijdens het transport en in een ziekenhuis. Rompslomp. De houders van benezinepom- pen in Frankrijk dreigen met sluiting als protest tegen het extra administra tieve werk, dat de benzinerantsoenering meebrengt. Zij vinden, dat de overheid dat behoort te doen. Proefvlucht. Frankrijks jongste experimen tele straalvliegtuig de „Leduc 0-22", vaorvan de ontwerpers zeggen, dat het 4000 km per uur kan vliegen, heeft bij Marseille zijn eerste proefvlucht ge maakt. In theorie is de snelheid van het toestel onbeperkt, maar in praktijk is zij gebonden aan de beperkte vermogens van het menselijk lichaam om de span ning van een dergelijke grote snelheid te doorstaan en aan de „hittegrens". Het toestel wordt in liggende houding bestuurd. Victsj. Radio-Moskou bracht donderdag het nieuws, dat de fiets al in 1801 door een Rus is uitgevonden, die er in dat jaar mee over het huidige Rode Plein in Moskou reed. Daarvóór had de man, die niet met name werd genoemd, met de „eerste fiets" een afstand van 2.000 km afgelegd, dwars door Rusland. Het voor wiel van de Russische fiets was twee maal zo groot als het achterwiel, aldus de radio, en een plank diende als zadel. Moord. Op 7 januari begint in Managua in Nicaragua het proces tegen 22 personen, die ervan worden verdacht, betrokken te zijn geweest bij de moord op presi dent Anastasio Somoza in september. Wezen. De Amerikaanse anthropoloog Clark Howell, verbonden aan de uni versiteit van Chicago, heeft in een le zing verklaard, dat uit in Palestijnse grotten aangetroffen beenderen blijkt, dat in Palestina, in de tijd dat in West- Europa de Neanderthal-mens leefde, een menselijk wezen verblijf hield, dat verder was gevorderd dan de Neander thaler. Mijn en dijn. In Moskou zijn 17 personen berecht wegens diefstal van 120 kilo goud uit de staatsmijnen van Badai- binsk in het gebied van Irkoetsk. De twee hoofdschuldigen hebben elk 15 jaar gekregen, de anderen straffen van 2 tot 12 jaar met verbeurdverklaring van hun bezittingen. Onderzoek. De „News Chronicle" meldt, dat een onderzoek van de Britse open bare mening door het „Gallup"-instituut heeft aangetoond, dat 49 percent der Britse kiezers, indien er thans verkie zingen zouden worden gehouden, socia listisch zou stemmen, terwijl 43 percent hun stem aan conservatieve kandidaten zouden geven. Geen reden. De bemanningen van twee Ne derlandse schepen, de „Lamu" en de „Landak" (297 ton van de Shell Com pany Singapore Ltd.), die kort geleden naar Indonesië waren vertrokken, heb ben woensdag bij hun terugkeer in Sin gapore meegedeeld, dat de Indonesische autoriteiten hun geweigerd hadden de haven van Tandjong Pinang binnen te varen. Er was geen reden voor deze maatregel opgegeven. Onherstelbaar. Bij een brand in een New Yorks bedrijf voor het restaureren van schilderijen zijn twintig olieverfschil derijen, met een gezamenlijke waarde van twee tot vijfhonderdduizend dollar, vernield of beschadigd. De „Geboorte van de Maagd", door de Venetiaanse schilder Tintoretto, en „Plattelandsker mis", van Pieter Breughel de Oudere, zijn onder meer onherstelbaar bescha digd. Executie. Drie Marokkaanse verzetslieden, die in begin december vier Franse bur gers hebben vermoord, zijn even buiten Meknes door een Frans vuurpeloton te rechtgesteld. Deze executie was de eer ste sinds Sidi Mohammed Ben Youssef in november vorig jaar de Marokkaanse troon weer besteeg, en werd uitgevoerd op bevel van de krijgsraad. Woelingen. Minstens 12 personen zijn don derdag gedood als gevolg van nieuwe politieke woelingen in Cuba. Volgens een legercommuniqué zijn negen perso nen doodgeschoten en twee opgehangen in de provincie Oriente, het belangrijk ste centrum van verzet tegen de rege ring van president Fulgencio Batista. RIJ HET speuren naar de betekenis van de swastika is het de onderzoekers opge vallen, dat dit teken in verschillende tijd perken en in verschillende landen steeds op allerlei manieren verbonden is geweest met vogels en viervoetige dieren. Een an der opmerkelijk feit is, dat in latere tijden het wiel en de swastika veelviddig naast elkaar voorkomen en zelfs ook wel met elkaar verbonden zijn. In bei de gevallen maakt de swastika de indruk van een draaimotiej maar wat die verschillende draaimotieven met hun wisse lend aantal armen in de pre historie betekenden, kan nie mand zeggen. We moeten daarom maar af gaan op wat moderne betekenissen, waar toe de in India gangbare wellicht een aan knopingspunt bieden. In de vallei van de Indus heeft tussen 3000 en 2500 v. Chr. eveneens een vergevorderde beschaving bestaan, waaruit aardewerk stamt met een groot aantal swastika motieven. Deze Indische beschaving met haar regelmatig gebouwde, goed gerioleerde steden ging vóór 2500 v. Chr. weer te gronde, dus vóór de Indogermanen in deze streken binnen vielen. Of de swastika de val van deze oude beschaving overleefd heeft, dan wel of het symbool later opnieuw in Indië is ingevoerd, kan niet met zekerheid worden uitgemaakt, maar in ieder geval geeft In dia de uitgebreidste berichten over de be tekenis van het symbool. Het blijkt dan, dat in het gebied van de Indusvallei de swastika, dus het kruis waarvan de armen rechthoekig naar rechts omgebogen zijn, wordt onderscheiden van de sauvastika, het kruis met de naar links omgebogen armen. Beide worden als zin nebeeld van de zon beschouwd, maar ten opzichte van de draairichting hebben deze twee symbolen een tegengestelde bewe- ging, die de veronderstelling heeft opge roepen dat de swastika als symbool van de voorjaarszon moet worden gezien, waartegenover de sauvastika de najaars zon zou moeten uitbeelden. Van deze twee is de svastika, dus het symbool van de voorjaarszon, te beschouwen als het ge- luks- en ivelzijnsleken. Dit ligt trouwens reeds in de afleiding van het woord be sloten, want de stam „sv" is afgeleid van de Sanskrii- vorm sudat „goed" bete kent, en „as" is hetzelfde als „zijn", zodat het woord welzijn er ten volle in tot uit drukking komt. Het woord svastiwordt ook herhaal delijk in de veda aangetroffen, zowel in de betekenis van gelukzaligheid, als in de betekenis van „wel" of „heil". De afleiding „svastl-ka" is van latere da tum en betekent een geluk-voorspellend teken, zoals die bij Boeddhisten en Jainas veelvuldig voorkomen. In de voetafdruk van Boeddha weten de Boeddhisten niet minder dan 65 gelukstekens te construeren waarvan de eerste de svastika is. Dat precies hetzelfde teken als de swas tika in China, Japan, Klein-Azië, in Europa en zelfs bij de Indianen van Amerika is aangetroffen, bewijst op zichzelf geenszins, dat de betekenis van het zonnesymbool in al die gevallen eveneens aan de swastika is toegekend. Bij de Germanen kwam het symbool bijvoorbeeld vooral voor als de hamer van Thor en werd het een huis merk, weliswaar beschouwd als een ge- luksteken, maar voornamelijk toch als af weermiddel tegen brand en blikseminslag. Even merkwaardig als de verspreiding van dit symbool, is zeker ook de verplaat sing van de zonneschijf naar het noorden. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2