Uitgaan in Haarlem g. m. oord TELEVISI SENATOR DE LAATSTE TOAST AUTEURS VAN VANDAAG Agenda voor Haarlem Groot aannemersbedrijf verliet Haarlem en ging naar IJmuiden Nieuw complex van J. G. Nelis wordt in Januari geopend Een keur uit nieuw werk l Litteraire Kanttekeningen 4 Betaling abonnementsgeld per giro Nieuw kinderverhaal l Kerkelijk Nieuws „Baas" Bol, opzichter van Artisdieren, overleden Belastingregeling tussen Nederland en Duitsland GRUNDIG J Een feestelijke sigaar - in goud gevat A Zondagsrijverbod voorlopig niet van de baan VRIJDAG 28 DECEMBER 1956 TONEEL EN DANS Vrijdag 28 december, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voorstelling van het blijspel „Home, sweet home" van Paul Osborn onder regie van Ank van der Moer met onder meer Jacqueline RoyaardsSandberg, Mimi Boesnach, Mien Duymaervan Twist, Mien van Kerckhoven—Kling (als gast), Johan Fiolet, Joan Remmelts, Louis van Gasteren en Ko Arnoldi. Zaterdag 29 december, Stadsschouwburg, 20 uur: Herhaling van de door Ank van dei- Meer geregisseerde opvoering van „Home, sweet home" van Paul Osborn in de ver taling van Anton van Heusden met een decor van Metten Koornstra (zie onder vrijdag) Zondag 30 december, Stadsschouwburg, 14 uur: „Voor „Geloof en Wetenschap" geven Wim Kan en Corry Vonk een afscheids- voorstelling voor hun vertrek naar Zuid- Afrika met een bloemlezing uit hun twin tigjarig A.B.C.-cabaret. Zij worden aan de vleugel begeleid door Ru van Veen. Zondag 30 december, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft onder regie van Henk Rigters een voorstelling van „Kapitein Brassbounds bekering" van George Bernard Shaw met Mary Dressel- huys, Ko van Dijk, Paul Huf. Philippe la Chappelle, André van den Heuvel. Bob» Goedhart, Pierre Myin, Wim van Sieren- berg de Boer, Bert van der Linden en anderen. De decors zijn ontworpen door Nicolaas Wijnberg. Dinsdag 1 januari. Stadsschouwburg, 20 uur: Jdhan Elsensohn speelt ter gelegenheid van het feit, dat hij veertig jaar aan het toneel verbonden is, de hoofdrol in „Scha kels" van Herman Heijermans door het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap on der regie van Ferd. Sterneberg. Andere medewerkenden zijn onder meer Riek Schagen. Herman Bouber, Bob Wijman. Lucas Wensing en Robert Sobels. Na de voorstelling wordt Johan Elsensohn ge huldigd. MUZIEK Zaterdag 29 december, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest geeft onder leiding van Eduard Flipse een extra concert, waarbij de pianist Stefan Askenase als solist zal optreden. Het programma vermeldt Sym fonie in g en het Pianoconcert K. V. 491 van Mozart en de Derde symfonie van Beethoven, de „Eroïca". Maandag 31 december, Grote Markt, 15.30 16.30 uur: De stadsbeiaardier Arie Peters bespeelt het carillon van de Grote Kerk. Donderdag 3 januari, Concertgebouw, 20.15 uur: De organisten Albert de Klerk en Piet Kee geven een improvisatieconcert op het Cavaillé Coll-orgel. Zij improvise ren op opgegeven thema's en spelen te vens werk van Johann Sebastian Bach en César Franck. Vrijdag 4 januari, Concertgebouw, 20 uur: In de Meesterserie treedt de pianist Cor de Groot als laatste op met werken van Scar latti, Beethoven, Chopin en Liszt. DIVERSEN Vleeshal: Caféconcert door het ensemble André Molier op zaterdag 29 december van 20 tot 02 uur en op zondag 30 december van 15.30 tot 17.30 en van 20 tot 01 uur. AMATEURTONEEL Woensdag 2 januari, Minervatheater, 14.30 uur: Het miniatuurtheater van John van Brussel verzorgt een kinderprogramma. Er zal een opvoering worden gegeven van het poppenspel „De A van Abeltje" naar het gelijknamige boek van Annie M. G. Schmidt. Woensdag 2 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: V ^r de toneelvereniging „Nieuw Leven" zal de Amsterdamse toneelgroep „De Naamlozen" een opvoering geven van „Engelen zonder vleugels", van Albert Husson. Donderdag 3 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Amsterdamse toneelgroep „De Naamlozen" geeft een tweede opvoering van „Engelen zonder vleugels" van Albert Husson. Zie hierboven. „GELOOF EN WETENSCHAP" Zondag 30 december, Stadsschouwburg, 14 uur: Wim Kan en Corry Vonk geven een afscheidsvoorstelling voor hun vertrek naar Zuid-Afrika, met een bloemlezing uit hun twintigjarig A.B.C.-cabaret. Zij wor den aan de vleugel begeleid door Ru van Veen. Vrijdag 4 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Prof. W. P. J. Pompe, hooglelaar in Utrecht, spreekt over „Eerbied voor de menselijke waardigheid in het straf gerecht". FILMVOORSTELLINGEN Cinema Palace: Zondagochtend 11 uur pro longatie van de Deense film „Zo begint het leven". ANDERE BIJEENKOMSTEN Dinsdag 1 januari, Brinkmann, 20 uur: Nieuwjaarsbijeenkomst van het Humanis tisch Verbond, gemeenschap Haarlem. Dr. P. N. Kruyswijk zal een voordracht houden. Donderdag 3 januari, Jacobstraat, 20 uur: In het gebouw van de Vereniging Vrijzin nig Hervormden za! dr. A. F. J. Portielje voor de vereniging „Weten en Werken" spreken over „Omgang met en onderzoek bij apen en mensachtige apen'. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tot en met 6 januari de ex positie „De stille glans der gouden eeuw". De tentoonstelling van manuscripten, boe ken, prenten en curiosa, betrekking heb bend op Willem Bilderdijk en zijn kring, die van 14 december tot en met 6 januari i U kunt het Uzelt gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten i name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. j Het te gireren bedrag is f7.15, post- abonnés 7.65. U kunt het ons gemakkelijk maken ■I door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij j behoeven dan geen kwitanties uit te 5 zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for- l muiieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE CGÖOCCCOOOCCCOOCCOCCOCOOOCCGOOOOOOOOCCOOOOOCCOOODCOCOOC/ zou worden gehouden, is uitgesteld tot 12 januari en zal duren tot 1 februari. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 1012.30 en van 13.3017 uur. 's Zondags van 1417 uur. Op 1 januari gesloten. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don derdags van 1012.30 uur en van 13.3017 uur en zondags van 1417 uur. Nieuw jaarsdag gesloten. Frans Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 1015 uur dagelijks en zondags van 1315 uur. Nieuwjaarsdag gesloten. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen on der meer van Rembrandt, Michel Angelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werk dag (behalve maandag van 1115 uur) en de eerste zondag van iedere maand van 1315 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 79: Mid- 'eleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10—17 uur, des zon dags van 1316 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide uitsluitend op aanvrage voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 912 en van 1416 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Wegens her stellingswerkzaamheden tot 17 januari ge sloten. Morgen beginnen wij met de publicatie van een nieuw kinderverhaal, dat is getiteld „De leerlingen van dr. Mar- 8 ciolo". S c<x)ooooocx>^co^30ooocoocooococ<x>c>ocooc<xx>^xxxxx)ccoooococ Ned. Herv. Kerk Beroepen te IJlst T. Korporaal te Beerta. Aangenomen naar Oostzaan K. J. F. Keuning te Blijham (Gr.); naar Westbroek W. Kra nendonk te Driesum. Bedankt voor Ter Aa (U.) J. Spelt te Dinteloord. Geref. Kerken Beroepen te Ilattem Joh. C. Baumfalk te Oostwold (Old.). Aangenomen naar Oude- mirdum R. Petersen, kand. te Amsterdam, die bedankte voor Capelle a. d. IJsel, Ka- merik, Roosendaal en voor Vianen; naar Zaltbommel-Gameren A. J. Jelsma, kand. te Amsterdam, die bedankte voor Grijpskerke, Nagele (N.Ó.P.), Nieuwerbrug en voor Vries (Dr.). Bedankt voor Hazerswoude W. Wier. singa te Bleiswijk. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Barendrecht-Pernis N. Bruin te Beverwijk-Santpoort. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Deventer W. H. Velema te Eindhoven; te Opperdoes C. van der Woele te Leiden. Beroepen te Midwolda (Old.) W. v. Heest te Rozenburg. Bedankt voor Broek onder Akkerwoude M. Drayer te Drachten. Oud-Geref. Gemeenten Bedankt voor Scheveningen H. Wiltink te Doetinchem. In de leeftijd van 56 jaar is in de nacht van woensdag op donderdag overleden Abraham Bol, in leven opzichter van de le vende have in Artis. Het overlijden van de heer Bol is voor Artis een ernstig verlies. Hij was in Artis de man, die alles wist, die iedereen raad en hulp gaf. Hij verdeelde de werkzaamheden bij de oppassers, zorgde voor het transport van dieren van en naar artis. De heer Bol heeft zich gedurende de kwarteeuw, dat hij bij Artis in dienst was een grote populariteit weten te verwerven. Regelmatig kon men hem, gekleed in z'n donkerblauwe uniform-met-gouden-biezen in de tuin aantreffen met groepen belang stellenden, van kinderen tot ouden van da gen, die speciaal door hem wensten te worden rondgeleid. Nederlandse en Duitse delegaties hebben van 18 tot 21 december te Bonn de'reeds eerder begonnen besprekingen over een overeenkomst tussen Nederland en de bondsrepubliek ter vermijding van dub bele belastingheffing en tot regeling van andere vraagstukken op belastinggebied voortgezet. Over de nog open staande pun ten is overeenstemming bereikt. Na de on dertekening en de ratificatie van de over eenkomst zullen de bepalingen er van voor de eerste maal van toepassing zijn op de belastingen die 31 december 1955 worden geheven. ADVERTENTIE Grote Houtstraat 108 - Tel. 13046 RAD'° TE1 EVISI TELEVISIE - GRAMOFOONSPECIA LISTEN PHILIPS Onlangs heeft het aannemings- en transportbedrijf van J. G. Nelis de stad Haarlem, waarmede het vergroeid scheen te zijn, verlaten. Het bedrijf, dat sinds 1935 zijn opslagterreinen, kantoor en werk plaats aan de Harmenjansweg had, is naar IJmuiden vertrokken. Het heeft daar meer mogelijkheden tot uitbreiding. Het bedrijf zal zich in IJmuiden vestigen op het in dustrieterrein, waar eind januari de juiste datum is nog niet vastgesteld omdat er nog gewerkt wordt aan de gebouwen de officiële opening van het nieuwe empla cement zal plaats vinden. Deze plechtigheid zal vermoedelijk verricht worden door de burgemeester van Velsen. mr. M. M. Kwint. „Het speet me bijzonder om Haarlem te verlaten", zei de heer J. G. Nélis.„Vooral omdat ik als Haarlemmer mijn bedrijf in deze stad heb opgebouwd". Deze onderne mende zakenman is in 1933 geheel alleen met deze opbouw begonnen. Hij was toen tegelijkertijd baas en knecht in zijn eigen bedrijf, dat toen nog slechts uit een vracht wagen bestond. Maar het floreerde best en al spoedig kwamen er meer wagens en tra den de eerste werknemers bij J. G. Nelis in dienst. En nu ruim 21 jaar nadat hij zich in 1935 aan de Harmenjansweg vestigde heeft hij 276 werknemers in dienst en is ook de duizend vierkante meter terrein tussen Spaarne en Harmenjansweg voer zijn bedrijf, dat in de loop der jaren van de zand- en grindhandel overschakelde naar de aannemerij, veel te klein gewor den. De oorspronkelijke zand- en grindhan del is nu ondergebracht in de centrale aan de Haarlemse Industriehaven. Het lag geenszins in de bedoeling van de heer Nelis om Haarlem te verlaten. Hij wilde aanvankelijk het naast zijn bedrijf gelegen opslagterrein van Openbare Wer ken overnemen om zo aan de expansie behoefte van zijn bedrijf tegemoet te ko men. Maar deze instantie voelde er meer voor om zelf het terreinencomplex van de aannemer over te nemen en daarom bood men hem grond te koop aan in de Waar- derpolder. Deze transacties zijn evenwel op een fiasco uitgelopen. Haarlem was te duur (f 26,00 per vierkante meter) met zijn grond. Voor liefst zestien gulden per vierkante meter minder kon het bedrijf van J. G. Nelis een terreinoppervlakte van 9000 vierkante meter op het Industrieterrein in IJmuiden kopen en dat heeft het gedaan. „En daarbij moesten we in de Waarderpol- der eerst nog eens gaan heien, waarmee ook een ton gemoeid zou zijn", aldus de heer J. G. Nelis, „terwijl we op de opge hoogde zandgrond in IJmuiden zo konden gaan bouwen". Op het nieuwe terrein is een loods ge bouwd met een oppervlakte van 1450 vier kante meter en daarin wordt de reparatie- werkplaats ondergebracht. Met eigen perso neel en moderne middelen kan. men 'daar het materiaal, dat onder meer zestig vrachtauto's, voor het merendeel kiepwa- gens, twintig draglines en vijf bulldozers omvat, zelf repareren en onderhouden. En het bedrijf, bereidt zich nog steeds verder uit. Momenteel wordt er werk uitgevoerd bij de tunnelbouw en de Hoogovens, bij het miljoenen-sodaproject in Delfzijl en de aanleg van wegen voor de provincies Gro ningen en Friesland. Voorts worden er we gen aangelegd in de Achterhoek en zijn er werken in uitvoering in Gorssel, Neede, Lochem en andere plaatsen. Door het ge hele land heeft J. G. Nelis werk en zijn oranjekleurige vrachtwagens en draglines zijn bekende verschijningen. Voor het in Haarlem wonende personeel van het bedrijf heeft de overplaatsing uiteraard enige moeilijkheden met zich meegebracht. De Haarlemmers moeten nu alle dagen naar IJmuiden reizen en zullen op den duur in deze plaats moeten gaan wonen. De panden aan de Harmenjansweg bo venhuis, garage, kantoör en werkplaats -- zijn aangekocht door de Handelsonderne ming „Koetosari".Deze aan de Hooimarkt in Haarlem zetelende onderneming zal zich daar gaan vestigen. SAMUEL ZIMBALIST OVERLEDEN NEW YORK, (U.P.) De Amerikaanse componist é'n violist'Samuel Zimbalist, die met vele grote orkesten als solist is opge treden, is donderdag op negenenvijftig- jarige leeftijd in New York overleden. VOOR DE VIERDE keer verscheen bij de uitgever Bruna te Utrecht het jaarboek „Vandaag" - samengesteld door Jaap Romijn en Frans de Bruyn, die daarmee een vooroorlogse traditie van niet geringe betekenis voor het broodnodige contact tussen de levende litteratuur en haar lezerspubliek in ere hebben hersteld. Erts, Balans, Kristal, de eerste als periodieke uitgave, de beide andere met een meer incidenteel karakter, waren destijds, in hun hoedanigheid van bloemlezing uit de contemporaine letterkunde, inderdaad representatief voor wat men „de stand der letteren" pleegt te noemen. Achteraf blijkt nog eens te meer, hoe kenmerkend en overzichtelijk derge lijke anthologieën, mits oordeelkundig samengesteld, de tendensen van een litteraire periode kunnen weerspiegelen. Zeer terecht hebben de samenstellers van „Vandaag IV" hun keuze niet beperkt tot het werk der jongeren en jongsten. Naast gedichten van Willem Elsschot - enkele daarvan dateren zelfs van het begin dezer eeuw - kan men er poëzie in aan treffen van Jonckheere als vertegenwoor diger van de „middengeneratie" en van een vierentwintigjarig dichter als de Vlaming Paul Snoek, wiens'experimentele poëzie tot dusver meer waardering in Vlaanderen vond dan benoorden de grote rivieren. Maurits Mok staat er naast Simon Vinken oog, J. B. Charles naast Hans Andreus en Lizzy Sara May, die kortelings debuteerde met een opmerkelijke bundel, waarop ik nog hoop terug te komen. Uit het oogpunt van curiositeit werd een tweetal gedichten van T. Buwe opgenomen, achter welk pseu doniem zich de h.b.s.'er verbergt, die de eerste prijs verwierf in de prijsvraag, welke ter gelegenheid van de Boekenweek van dit jaar onder de leerlingen der middelbare scholen te Utrecht werd uitgeschreven. Het is allicht „jeugdpoëzie", waarvan het experimenteel karakter nog (of reeds?) te traditioneel is, om enige voorspelling te wettigen omtrent de mogelijkheden van hetgeen niet meer dan een puberteitsex- pressie kon zijn. Ik behoor niet tot degenen die het zogenaamde experiment in proza en poëzie met een zeker leedvermaak aan wrijven, dat het de baan vrijmaakt voor oncontroleerbare kolder. Integendeel: de moderne dichtkunst - men kan er in deze keur uit „nieuw werk van Nederlandse, Vlaamse en Zuid-Afrikaanse schrijvers" zeer gedifferentieerde stalen van vinden - heeft haar specifieke innerlijke wetmatig heid, haar eigen schoonheid. Maar wel ben ik - en daarmee doel ik in het bijzonder op de in deze schrijversrevue opgenomen gedichten van Simon Vinkenoog - van mening, dat voorshands het „poëtische cri terium" (de beproefde maatstaf voor dich terlijke volwaardigheid) nog te zwevend en het experiment zelf nog te tastend is, om met een schijn van zekerheid te kunnen bepalen en waarmaken,waar de scheidings lijn loopt tussen onvervalste poëzie en „poëtiserende" humbug. Ook in dit opzicht is deze bundel leerzaam: hij biedt gelegen heid te over tot critische vergelijking, die ons ten aanzien van het thema „Rem brandt" al bijzonder gemakkelijk is ge maakt: vijf dichters van verschillende ge neraties, van zeer uiteenlopende allure, bezongen de grootmeester van onze schil derkunst: Pierre Kemp, Simon Vestdijk, Hendrik de Vries, Clara Eggink en de be gaafde „experimentalist" Hans Andreus. Bijzonder geboeid heeft me de proef neming van Gerrit Kouwenaar - een ex perimenteel dichter, zóals men 'w'éet, "óók al behoort hij tot de „oudere garde" - met een televisiespel, dat geschreven is in dia_ loogvorm. Het is, dunkt me, bij een poging gebleven, bij een aftasten van de techni- ADVERTENT1E AA; .v WlmmM ÏIÈiKiiiSS?;:: (XÜaam. tovv M. I)e kwaliteit kunt U aflezen uit de verpakking: een huls,van goud- cellofaan rond elke sigaar! Een uiterlijk met allure,., en eeu aroma zonder weerga - dit is dè sigaar voor elke gelegenheid, die U een feestelijk karakter wilt geven! 31 ct., in dozen van 10 stuks VERVOLGVERHAAL DOOR JAKOB JAKOB! y Men moet ook geestelijk cavalier blijven, mijnheer Muck, zei hij tenslotte. Muck zag hem enkele ogenblikken doordringend aan. Ook al goed. Dan moet u, als geestelijke cavalier, maar opbiechten, dat u uw mond niet hebt gehouden. Termühlen lachte verlegen. Ik geloof, dat u gedachten kunt lezen, mijnheer Muck. Ik heb mevrouw Werdohl inderdaad verteld, dat u mij gevraagd had om mij wat om Irene Wittstock te bekommeren. En wat zei zij daarop? Ze begon te lachen en vroeg, waarom ik mij niet om haar behoefde te bekommeren. De wind waait dus in die richting. Termühlen vroeg zich af, waarom Muck plotseling zweeg. Hij staarde voor zich uit en trok rimpels in zijn voorhoofd. Zij is achtentwintig en u bent vijfentwintig. Dat zou dus nog wel gaan. Onzin, antwoordde Termühlen nogal grof. Me vrouw Werdohl staat véél te hóóg voor mij, dan dat ik er zelfs maar aan zou kunnen denken! O, denkt u er zo over! Tiny, nog twee donker en twee oude. Maar.... ehdoet u mij een genoegen en houdt u zich aan ons programma. Houdt u zich nu maar heus wat met Irene Wittstock bezig. Maar alle duivels, hoe moet ik dat dan aanleggen? Zij is uiteindelijk toch verloofd! Ik kan haar toch niet mee naar de bioscoop nemen of met haar gaan dansen. Waarom niet?, vroeg Muck nogal naïef. Ziet u, dat zijn nu juist vooroordelen, die typisch zijn voor uw stand. U heeft te veel complexen. Maar wanneer het kalf verdronken is, is het te laat om de put nog te dempen. Ik maak mijzelf de grootste verwijten wat be treft Albertz. Maar dat begrijpt u misschien niet, Ter mühlen. Hopenlijk komt de tijd nog wel eens, dat ik u alles kan vertellen. Op uw gezondheid. Ik hoop spoedig. De volgende morgen, precies om negen uur, meldde zich een politieman bij commissaris Muck. De man was zuiver zakelijk en Muck begreep eerst niet, wat hij wilde. Wachtmeester Venzki van het dertiende district, zei de man en zette zijn pet af. Mijnheer de commissaris, de hoofdinspecteur van het dertiende district stuuit mij naar u. Ik weet niet, of ik u er mee kan helpen, maar Vertaald uit het Duits Copyright: Cosmopress. Gêneve Oorspr. titel: „Toen de champagne werd geserveerd" de hoofdinspecteur meent, dat het misschien belang rijk is. Nu, vertelt u maar. De woning van mijnheer Albertz ligt in ons district, moet u weten. Wanneer wij 's nachts straatdienst heb ben, komen wij daar voorbij. Meestal zie je ü?g wel mensen thuiskomen. Bij ons, in die betere buurt, ge beurt bijna nooit iets. In de nacht van de moord had ik dienst, ik was door de Ulmanallee gelopen en liep de Helmholtzstraat in. Het was vrij donker. Vlak bij de Helmholtzstraat ligt het Platanenplein, een klein pleintje, ik weet niet of u het kent, met enkele bomen, wat §|ras en een paar banken. Toen ik daar vlakbij was, zag ik een paartje staan. Ze waren moeilijk te herkennen, want ze stonden precies tussen de twee lantaarns. Ik dacht dat het één of ander liefdespaartje was. Ik hield ze in de gaten Muck begon te glimlachen. Ook een politieman moest zijn tijd zoek brengen, dacht hij. Venzki had klaarblijke lijk Muck's glimlach opgemerkt. Hij hief namelijk ver ontschuldigend de hand op. Nu ja, men let daar wel eens op. Maar hel was geen liefdespaartje. Het meisje stond druk te oreren. De man was vrij groot en breed gebouwd en hij droeg een moderne winterjas. Het meisje was erg eenvoudig ge kleed, maar dat heb ik pas later kunnen vaststellen. Tenslotte liepen zij tweemaal het pleintje rond, alsof zij geen afscheid konden nemen Hoe laat was het toen? Dat kan ik tot mijn spijt niet precies zeggen. Het moet tussen elf en twaalf uur zjjn geweest. Ik vond dit allemaal nogal onbeduidend, maar de hoofdinspecteur.. Vertelt u maar verder. Toen die man en vrouw aan de achterzijde van het pleintje waren, liep een kleine man met een actentas onder de arm de Helmholtzstraat af. Hij had nogal haast. Ik stond achter een pilaar van een bordesje, dat nogal vooruitspringt, en ik geloof niet, dat iemand mij gezien heeft. Het paartje kwam tenslotte weer te voorschijn. De man had toen het hoogste woord. Hij had de kraag van zijn jas opgeslagen en de vrouw was zo ver mogelijk weggedoken in haar mantel het was nogal regenachtig maar ze konden nog steeds geen afscheid nemen en liepen weer een rondje. Vaak bleven ze staan en ik kreeg telkens de indruk, dat de man nijdig was Heeft u soms iets verstaan? Geen woord, later pas. Hoezo, later? Na een poosje kwam de man met de actentas weer terug. Het zal een kwartier geduurd hebben. Toevallig liep hij bijna tegen die man en vrouw op. Ze moesten elkaar kennen, want ze bleven verbaasd staan en raakten met elkaar in gesprek. Ze begonnen steeds luider te praten en werden kennelijk steeds nijdiger. Plotseling hoorde ik de kleine man tot de andere man zeggen Je gedraagt je als een schoft. De ander begon te lachen, waarna het meisje fluisterend iets zei. Tenslotte maakte de langste een wuivende beweging met zijn rechter hand en liet de beide anderen staan. Beeld je maar geen zwakheden in, riep hij nog, waarna hij de straat overstak. Toen hij onder een lan taarn voorbij liep, kon ik een stukje van zijn gezicht zien Muck zocht in een map. Is het deze?, vroeg hij. Venzki nam de foto aan en bekeek haar aandachtig. Hij haalde de schouders op. Het is mogelijk, zei hij. Het was een foto van Albertz, die Muck de agent had laten zien. De commissaris dacht even na. Toen begon hij weer in de map te zoeken. Tenslotte haalde hij een foto te voorschijn van een groep mensen, die op een sportveld genomen was. Tussen enkele hockeyspelers stonden een paar mannen met overjassen aan. Staat de man, die u gezien heeft, soms op'deze foto? De agent bestudeerde zorgvuldig de foto. Ja, zei hij 'enslotte, Deze zou het kunnen zijn. Nee, hij is het. Zijn jas heeft precies dezelfde ruit als die van de man, die ik op het Platanenplein gezien heb. Ja, hij moet het zijn. Ik herken hem aan zijn hoed Hij droeg precies zo'n slappe hoed. Het was Albertz! Muck werd er nerveus van. En wat gebeurde er verder? Eigenlijk niet veel. Het meisje was gaan huilen. De man met de actentas sprak haar troostend toe. Toen een taxi aan kwam rijden, hield de man de wagen aan. Hij liet het meisje instappen, waarna de auto wegreed. Tenslotte liep de man met de actentas weer verder. (Wordt vervolgd). sche mogelijkheden, die deze binnenkamer- se combinatie van hoorspel en kijkspel biedt. Ongetwijfeld is dit min of meer sur realistische tweegesprek over „de tijd" in dringend en suggestief, zeker als men het zich indenkt met de begeleiding van Henk Badings' elektronische muziek, zoals het door de AVRO-TV in maart van dit "jaar werd uitgezonden. Tot zover over dit sa mengaan van tweeërlei klankbeeld van woord en muziek, niets dan goeds. Maar het is. dunkt me, een andere vraag of het dynamische element van het orale wel voldoende ondersteund wordt door het vrij statisch gebleven visuele beeld. Hoe dan ook, het „probeersel" van Kouwenaar is interessant genoeg om, afgezien van de onbetwistbare litteraire waarde, als een specimen te kunnen gelden van hetgeen van letterkundige zijde kan worden bijge dragen tot een televisiekunst als medium van de cultuur. Het verhalende proza van deze bundel is niet minder rijk gevarieerd, al moest het uiteraard beperkt blijven tot de novelle, het litteraire genre, waarmee nogal eens lichtvaardig wordt omgesprongen. M. Croi- set onderscheidt zich weliswaar door een vlotheid die aan de vroegere Falklandjes herinnert, de Vlaming Maurice d'Haese door de sympathiek-warme toon die mij voor zijn eerste romanproeve innam - de techniek van het korte verhaal, van de zuivere novelle, zit toch eigenlijk maar een tweetal van de novellisten uit deze bundel „in de vingers": Ab Visser en Barend Rij- des. Van documentaire waarde is de novel- listische bijdrage van Sjoerd Leiker, die de eerste, ongeorganiseerde, overval op een distributiekantoor in het najaar van 1942 heeft beschreven. Wat de kunst van het essay, die in ons land spaarzaam wordt beoefend, betreft: er is in dit jaarboek ook te dien opzichte veel lezenswaardigs bijeengebracht. Ik vermeld met gevoelens van waardering een studie van Tone Brulin over de „Aspecten van het Amerikaanse toneel". Voorts van de vorig jaar overleden Van Eemland een beschouwing over het detective-verhaal en een niet onverdienstelijke analyse van Vestdijks „De schandalen" van de hand van de mij onbekende Eduard Ternoo. Essayis tische kunst is naar het mij voorkomt door geen van drieën bereikt, om maar te zwij gen van "de 'bijdrage gan Jan Walravens, die er een gewoonte van maakt hoger te bieden dan hij kan betalen. De toneelschrijfkunst wordt door Gaston Burssens en C. Buddingh' vertegenwoor digd, wier werk het niveau van deze jaar lijkse oogst aanmerkelijk verhoogt. Graag had ik wat uitvoeriger geschreven over de bijdrage „Gebed om geweld" van Hugo Claus, een uiterst merkwaardige „dialoog". Maar Claus heeft recht op een afzonder lijke beschouwing, waartoe zijn zojuist ver schenen roman mij binnenkort een wel kome aanleiding zal geven. Summa summarum: dit overzicht van een jaar Vlaamse en Nederlandse letter kunde mag als fragmentarisch beeld zeker niet het beste van het beste bieden, het geeft als geschakeerde keur een indruk van stromingen en persoonlijkheden, die tot lezen aanspoort. En daarmee is al veel gewonnen. C. J. E. Dinaux Ofschoon voldoende tankers op de we reldzeeën aanwezig zijn, is de aanvoer van aardolie uit de verschillende windstreken der wereld naar Rotterdam nog niet zoda nig dat de daar aanwezige raffinaderijen op volledige capaciteit kunnen werken. Naar schatting werken deze raffinaderijen op slechts negentig percent van hun totaie vermogen, zodat ook de voorziening van Nederland en andere Westeuropese landen nog niet toereikend kan worden geacht. De in Nederland beschikbare raffinage- capacilcit zou ruim vier maal de Neder landse behoeften kunnen dekken, ware het niet dat ongeveer zeventig percent van de eindprodukten op contract geëxporteerd moet worden naar nabuurlanden. Het ziet er dan ook nog niet naar uit, dat in Ne derland het zondagsrijverbod kan worden opgeheven. Dit wordt, zo verneemt het A.N.P., dan pok niet in regeringskringen overwogen VRIJDAG 28 DECEMBER Minerva: „The Benny Goodman Story", alle leeft., 8.15 uur. Roxy: „De wet van de prairie", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ge- vechtsklaar", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Maxie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mademoiselle Nitouche", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Viva las Vegas", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De strijd teg_en de vliegende schotels", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: De Nederlandse Comedie met „Home sweet home", 8 uur, ZATERDAG 29 DECEMBER Minerva: „The Benny Goodman story", alle leeft.,, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De wet van de prairie", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Gevechtsklaar", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. „Een wilde nacht", 18 jaar, 23.30 uur. Cinema Palace: „Maxie", allé leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: De wereld der stilte", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „Mademoiselle Nitouche", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Viva 'las Vega's", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Pais: „Strijd tegen de vliegende schotels", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: De Nederlandse Comedie met „Home sweet home". 8 uur. Concertgebouw: Extra concert van het Noordhollands Philharmonisch Or kest o. 1. v. Eduard Flipse, m. m. v. Stefan Askenase, piano.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6