India en de Arabische landen tegen de Eisenhower-doctrine Niet-communisten aangezocht voor „deskundigen commissies" Washington wil verklaring van 1950 handhaven HET WEER 1 UITVERKOOP De Klompencentrale Eisenhower spreekt morgen over het Midden-Oosten Na breed overleg zou parlement kabinet èn premier kiezen (M tymyou 71e JAARGANG No 150 VRIJDAG 4 JANUARI 1957 v 301e JAARGANG No 302 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks P (J J"j J/ J"j ]j Q Q \J Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman SCHOTH Gary Davis, nog steeds in cel, in hongerstaking Tijdelijk mist Verkeersongevallen in de hoofdstad toegenomen Adenauer morgen 81 jaar Het woord is aan Regeringsvorming in Hongarije Patriarch A lexei: „Geen deportaties van Hongaren naar Rusland" Reddingsploeg van negen man wordt vermist Hevige knallen deden vele ruiten springen Vermoedelijk doorbrak een straaljager geluidsbarrière RESTANTEN ABNORMAAL LAGE PRÖ7EN BAKKER SBEHANG Ouders weigerden aanbod laatste reddingspoging Nieuwe doctrine? Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT T 1 'H 1 "I 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. B 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- Hl' i Cfef I H jf^^ÜT 1 Abonnement p. week 55 ct, p. kwartaal 7.15, kantoor Haarlem-N., Soendaplein, TeL 12230. tl tl I M 11 II tl fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 mm ^^mm h ^^mm Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. WASHINGTON (Reuter/AFP) De Verenigde Staten hebben Groot-Brit- tannië en Frankrijk laten weten, dat zij de gezamenlijke verklaring van 1950 blijven beschouwen als een onderdeel van de geallieerde politiek in het Midden- Oosten, zo verluidt in diplomatieke kring te Washington. Deze verklaring, uit gegeven in een tijd van grote spanning tussen Israel en de Arabische landen, beoogde een bewapeningswedloop te voorkomen. De drie landen beloofden, dat zij het slachtoffer van agressie in het Arabisch-Israelische geschil te hulp zouden komen. Groot-Brittannië en Frankrijk hebben onlangs bij hun ingrijpen in Egypte de verklaring van 1950 naast zich neergelegd. Zij weigerden Israel als agressor te beschouwen met het oog op wat Eden Egyptische provocaties genoemd heeft. In diplomatieke kring gelooft men, dat de omstandigheden een nieuwe interpretatie van de verklaring van 1950 nodig maken. President Eisenhower zal morgen, en niet vandaag zoals aanvankelijk was ge meld, in een gemeenschappelijke bijeen komst van de beide huizen van het Ameri kaanse Congres een boodschap uitspreken over de crisis in het Midden-Oosten. Over het verwachte voorstel van Eisen hower om met geweld weerstand te bieden aan communistische agressie in het Mid den-Oosten, voorziet men in politieke krin gen een levendig debat voordat het zal worden goedgekeurd. Het verluidt in politieke kringen te Nieuw Delhi dat premier Nehroe bezorgd is over Eisenhowers plan, om communistische agressie in 't Midden-Oosten zo nodig met wapengeweld te keren. Volgens deze krin gen meent Nehroe dat een „warmer wor den" van de koude oorlog in het Midden- Oosten slechts kan worden voorkomen door de landen in dat gebied sterker te maken, opdat zij het politieke luchtledig kunnen vullen, dat is ontstaan na de uitschakeling van de Brits-Franse invloed. Volgens Nehroe kan elke stap, die tot een verhoog de spanning of een scherpe reactie van de wederpartij zou kunnen leiden, de toestand slechter maken. India is erop gesteld dat de toestand in het Midden-Oosten zo stabiel mogelijk is, daar zijn vijfjarenplan slechts kan slagen indien het verzekerd is van de aanvoer van belangrijke voorraden door het Suezkanaal. De Indiase regering meent dat via de U.N.O. een oplossing dient te worden ge zocht en dat geen enkele grote mogendheid een overheersende positie in dit gebied mag krijgen. Naar aanleiding van persberichten vol gens welke Eisenhower het Congres mach tiging zal vragen om Amerikaanse troepen in het Midden-Oosten te gebruiken als de vrede in gevaar dreigt te komen, heeft Syrië de Verenigde Staten laten weten, dat garanties van afzonderlijke landen of in menging in het Midden-Oosten niet zouden bijdragen aan de stabiliteit in dat gebied. De gevolgen van een dergelijke politiek zouden „rampzalig" kunnen zijn. Syrië wijt de spanning in West-Azië en Noord- Afrika voornamelijk aan kolonialistische en zionistische actie. Sovjet-penetratie in de Arabische wereld bestaat volgens Syrië niet. Naar verluidt heeft ook Jordanië de Ver enigde Staten laten weten dat het bezwa ren heeft tegen het plan van Eisenhower om zonodig militair geweld te gebruiken om de vrede in het Midden-Oosten te be waren. ADVERTENTIE UITVERKOOP van ZOMER- en WINTERREGENMANTELS bij: GROTE HOUTSTRAAT 47 HAARLEM Gary Davis, wereldburger no. 1, vertoeft nog steeds in het arrestantenverblijf op het hoofdbureau van politie te Amsterdam. Tegen hun eigen verwachtingen in zijn de Nederlandse autoriteiten er nog niet in ge slaagd om hem op transport naar de Ver enigde Staten te stellen. Inmiddels heeft een Amsterdams jurist zich met de be hartiging van de zaken van de wereld burger, die donderdag in hongerstaking is gegaan, belast. De autoriteiten in Amerika zijn niet op Davis' aanwezigheid aldaar gesteld. Davis zelf vreest dat, wanneer men hem zal terugzenden naar de Verenigde Staten, hij in een opvangcentrum voor statenlozen zal worden ongebracht. Het is daarom dat hij weigert terug te keren. XOICCOOCODaOOO<XCOOCODOOCOCCOCCCCOCCOO<XXX»OCOCCCCCDKX> VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Zwaar bewolkt met enige regen of motregen, langs de kust tijdelijk mist; overwegend krachtige zuidwestelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. Volledige weerrapporten op pagina twee. OC'CCOCOJCOCOCOCOCOCCCCOCCOCCCOCCOCOCOCOCCODO DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Zowel rechtse als linkse Israëlische bladen staan in toenemende mate sceptisch en wantrouwend tegenover Eisenhowers nieuwe plan voor het Midden-Oosten. De „Jerusalem Post", die vaak het officiële standpunt weergeeft, schrijft „Het is moei lijk aan te nemen, dat het plan-Eisenhower de veiligheid van Israel aanzienlijk zal ver beteren. De gevaarlijkste fout, die de Ame rikaanse regering bij het opstellen van een nieuwe politiek voor 't Midden-Oosten zou kunnen begaan, is ervan uit te gaan dat het voornaamste bindmiddel der Arabische landen wordt gevormd door de gemeen schappelijke haat jegens Israel, want deze haat is siechts een onderdeel van de haat, die de Arabieren jegens het westen koes teren". Het blad voegt hieraan toe: „De politiek der Britten, die dachten een wit voetje bij de Arabieren te verwerven door hun nationalisme te steunen en het Arabi sche standpunt jegens Israel op nauwelijks verholen wijze goed te keuren, heeft ge faald. De Amerikaen zullen evenzeer en spoedig falen, indien zij hun politiek in het Midden-Oosten grondvesten op dezelfde beginselen, waardoor de Britse politiek werd geleid". (United Press) Volgens de Amerikaanse democratische senator Mansfield, die ge kozen is tot fractieleider, dient de taak van bescherming van het Midden-Oosten, waarvan sprake is in de „Eisenhower-doc trine", ten deel te vallen aan een perma nente U.N.O.-politiemacht en niet aan de Verenigde Staten alleen. Mansfield meent dat de Verenigde Staten bereid moeten zijn bij te dragen tot zulk een politiemacht. Hulp aan het Midden-Oosten dient multi lateraal verschaft te worden, zo meent Mansfield. Aantal dodelijke ongelukken daalt Bijna 20.000 aanrijdingsstaten te Am sterdam in 1956! Het groeit hoofdin specteur A. M. Koppejan - chef van de afdeling verkeersvoorlichting van de Amsterdamse gemeentepolitie - haast boven het hoofd. In 1956 zijn 19.500 verkeersongevallen door de Amsterdamse politie behandeld, dat is ruim 1200 meer dan in 1955. Vierenzeventig doden had het verkeer in Amsterdam ten ge volge, dat is twee minder dan in 1955. Hoe wel het aantal ongevallen in het verkeer te Amsterdam jaarlijks toeneemt daalt het aan tal doden weliswaar gering maar gestadig. De gegevens der verkeersongevallenstaten worden te Amsterdam verwerkt in de teken kamer, waar ieder ongeval volgens een ver nuftig systeem met spelden, kralen en vlag getjes op grote aan rekken hangende kaar ten van stadsdelen wordt aangegeven. Bij een opeenhoping van spelden op een bepaald punt, gaat de verkeerspolitie nauwkeurig na, of verbetering van de verkeerssituatie kan worden verkregen. Zo verminderde vorig jaar na het aanbrengen van een richtingpijl op de vluchtheuvel met tramhalte in de Linnaeustraat nabij de Pretoriusstraat het aantal spelden dus ongevallen van vijf tien tot nul. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland wordt morgen 81 jaar. Deze ge beurtenis zal niet zo uitbundig gevierd wor den als zijn tachtigste verjaardag, toen de festiviteiten bijna een hele week hebben geduurd, maar de bejaarde staatsman zal toch ongeveer vijf uur lang in het paleis Schaumburg, de bondskanselarij, overeind staande de gelukwensen van enkele hon derden personen in ontvangst nemen. Goethe: Als God mij anders gewild had, zou Hij mij anders gemaakt hebben. BOEDAPEST (Reuter). In gewoonlijk goedingelichte kringen in Boedapest ver wacht men, dat Hongarije de volgende maand een nieuwe coalitieregering zal hebben, als de huidige politieke plannen vlot worden uitgewerkt. Direct na de reeds lang verwachte publi- katie van de politieke verklaring van de regering-Kadar, die reeds tweemaal uitge steld is, zouden zeven commissies van des kundigen benoemd worden voor het opstel len van politieke programma's voor de ver schillende sectoren van het economische le ven. Daarna zouden, over ongeveer zes we ken, besprekingen tussen de communisti sche en de andere partijen beginnen over een coalitieregering. In sommige politieke kringen acht men het zelfs mogelijk, dat Kadar dan als premier vervangen zal wor den door een niet-communist. Het parlement zou dan in speciale ver gadering moeten bijeenkomen om een re gering te kiezen en een premier aan te wij zen, aldus deze kringen. Men gelooft, dat de regeringsverklaring van Kadar zondag of maandag doch in ieder geval vóór 15 januari gepubliceerd zal worden. Het zou een liberale verklaring zijn over de middelen om uit de huidige po litieke en economische chaos te komen. In de commissies van deskundigen zou den ook niet-communisten en onafhanke- lijken zitting hebben. Een lid van de boe renpartij en drie van de partij van kleine grondbezitters zouden uitgenodigd zijn het voorzitterschap van enige commissies op zich te nemen, maar zij zouden eerst de regeringsverklaring willen afwachten. De programma's, die de commissies op stellen voor de afzonderlijke takken van de economie zoals industrie, landbouw en financiën zullen in een algemeen plan worden verwerkt, waarna de besprekingen tussen de verschillende partijen zouden kunnen beginnen. Men verwacht, dat de sociaal-democratische partij, de boeren partij en de partij van kleine grondbezit ters voor deze besprekingen zullen worden uitgenodigd. Er zijn echter nog geen be sprekingen gevoerd. Het in Boedapest verschijnende blad „Esti Hirlap" publiceerde donderdagavond enige bijzonderheden over de plannen. Volgens waarnemers is de gewone burger „voorzichtig optimistisch" gestemd. Het klinkt goed, maar laten we afwachten wat er van terecht komt, zo luidde de commen taar die men donderdag in Boedapest op straat beluisteren kon. „Esti Hirlap" voorspelde, dat de natio nale vergadering, die in het verleden slechts zelden bijeenkwam, meer zeggen schap zal krijgen. Het parlement dient het centrum te worden voor schepping van een socialistische democratie en democratise- ring van het openbare leven, met open hartige, diepgaande discussies over alle wetten, die het land weer op de been moe ten brengen. Het parlement moet de hand having van de socialistische legaliteit ver zekeren. Parlementsleden moeten aange moedigd worden van hun recht om mi nisters vragen te stellen, gebruik te maken en nauw contact met hun kiesdistricten te onderhouden. Presidentiele raad moet veren laten De activiteit van de presidentiële raad van 24 man, die de functies van het parle ment waarneemt als dat niet in zitting bij een is, zou volgens het blad beperkt wor den tot toezicht op het parlementaire werk. De raad zou minder wetten kunnen uitge ven dan in het verleden. Rakosi de vroe gere partijleider, en Geroe, die hem kort voor de opstand opvolgde, zouden als lid van de raad ontslagen moeten worden, evenals Istvan Kovacs, de vroegere partij secretaris voor Boedapest, en de vrouwe lijke theoreticus Erzsebet Andics, aldus „Esti Hirlap". United Press bericht, dat Radio-Boeda- pest een voorzichtig optimistische noot liet horen inzake de situatie in de kolenmijnen ADVERTENTIE Eén derde van de normals productie zou donderdag zijn opgedolven:' Vóór de revo lutie waren er 100.000 mijnwerkers in Hon garije, daarvan was 40 percent volgens radio-Boedapest verdwenen. De Hongaarse boeren gaan door met het verkavelen van de collectieve farms, nadat daartoe zes weken geleden door de rege ring toestemming voor was verleend, den. De nieuwe door Kadar gevormde com munistische partij heeft nu 103.000 leden. Kerk en staal Radio-Boedapest maakte bekend dat de kerken in het vervolg zullen ressorteren onder het ministerie van Onderwijs. De calvinistische bisschop Elemer Gyoeri zal volgende week aan het hoofd van een de legatie uit zijn kerk besprekingen begin nen met de regering Kadar over de status van deze kerk in de toekomst. Het Berlijnse blad „Telegraf" meent te weten, dat twaalf arbeiders te Felmenet zijn terechtgesteld, omdat zij opstandelin gen zouden hebben toegelaten tot een ge heime wapenopslagplaats. Ook zouden volgens het blad op de kerst dagen acht spoorwegrijtuigen met geke tende gevangenen bij Zahony de Sovjet- Unie zijn binnengereden. AFP meldt van radio-Boedapest te heb ben opgevangen, dat de Sovjet troepen ge leidelijk aan de Hongaarse hoofdstad ver laten. Sedert enige tijd, aldus de radio, hebben zij aan geen enkele militaire opera tie meer deelgenomen. De bewaking van de bruggen en de spoorwegen wordt door de Hongaarse autoriteiten verzekerd. In Boedapest staan lange rijen voor de winkels. Er zijn genoeg levensmiddelen, be halve thee, koffie, cacao en dergelijke, maar aan goederen als textiel, kleding, huishoudelijke artikelen, meubelen, zeep en dergelijke is tekort. Steenkool voor huisbrand wordt steeds moeilijker te vin den. Het wordt ernst met de IJ tunnel. Men is thans volop bezig met het opspuiten van een groot stuk van het Oosterdok tegenover de Prins Hendrikkade te Amsterdam. Deze sjeerrijke foto geeft er een beeld van. ADVERTENTIE met ONGEKENDE KOOPJES bij Dr. Lejjdsstraat 10 - Haarlem - Tel. 11784 BARTEllORISSTR HAARLEM, TEL 13439 FERD. B01STR. 48 A DAM TEL 717162 Engelse Suède Dames-Herenjasjes DUSSELDORP (United Press) De pa triarch van de Russische orthodoxe kerk, Alexei, heeft afwijzend geantwoord op een verzoek van de Lutherse kerk in West- Duitsland, zijn invloed te doen gelden tot beëindiging van de deportatie van Hon garen naar Rusland. De Lutherse kerkpresidenten van West- falen en Rijnland, Held en Wilm, hadden in november voorgesteld dat patriarch Alexei zou bewerken dat de deportaties een einde namen. Thans is het antwoord gepubliceerd. De patriarch ontkent, dat er gedeporteerd is. Dat zijn slechts geruchten, gebaseerd op onjuiste inlichtingen. Maar de Russische kerk verleent wel steun aan het Egyptische en het Hongaarse volk, aldus Alexei. Er wordt geld inge zameld, waarmee Egyptenaren en Hon garen, die in nood zijn, worden geholpen en de wederopbouw wordt gefinancierd, aldus de patriarch. Een Japanse reddingsploeg ter sterkte van negen man, die was uitgetrokken om een 21-jarige student, die woensdag jongst leden was gaan skilopen op de besneeuwde hellingen van de 1.500 meter hoge berg Hachikado in Noord-Japan en die sinds dien wordt vermist, op te sporen wordt vermist. Men vreest dat de gehele ploeg om het leven is gekomen. Een tweede reddingsploeg heeft geen spoor van de negen mannen kunnen vinden. In vele plaatsen in midden-Nederland zijn donderdagmiddag omstreeks half vijf hevige knallen gehoord, gepaard gaande met luchtdrukstoten, waardoor onder meer in Utrecht en omgeving en in Arnhem en Nijmegen vele ruiten sprongen. De seismograaf van het K.N.M.I. in De Bilt heeft omstreeks halfvijf een luchttril ling geregistreerd. Ook tijdens de oorlog werden dergelijke explosies opgetekend. Onmiddellijk na de knallen hoorde men in Utrecht het geronk van vliegtuigen. Vermoed wordt dat een vliegtuig de geluids barrière doorbroken heeft. De Luchtmachtvoorlichtingsdienst deelt mede dat de chef van de Luchtmachtstaf zekerheidshalve een onderzoek hiernaar hééft doen instellen. Het luchtruim boven ons land wordt echter niet alleen gebruikt door Neder landse straaljagers. Ook straalvliegtuigen van luchtmachten van andere NAVO-lan- den mogen het luchtruim boven ons land voor hun oefeningen gebruiken. Het on derzoek dat in Nederland is Ingesteld zal zich alleen kunnen uitstrekken over straal- jagervliegers van de Koninklijke Lucht macht en van de op Soesferberg gestatio neerde eenheid van de Amerikaanse lucht macht. ADVERTENTIE uit de collectie 1956 worden opgeruimd tegen Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem, Tel. 11657 Vakkundige behangers beschikbaar Drama op de Mont Blanc De twee Franse bergbeklimmers Vincen- don (24 jaar) en Henryi (23 jaar), die zich sedert de eerste kerstnacht bij de top van de Mont Blanc bevinden, moeten zoals wij in een deel van onze editie van gisteren nog konden berichten als verloren of beter als veroordeeld worden beschouwd. Men heeft gisteren nog onafgebroken on derzocht of zij door de lucht met behulp van helikopters nog te redden zouden zijn, maar alle resultaten zijn tenslotte negatief gebleken. Ook de Franse staatssecretaris voor de luchtmacht, Laforest, is nog over de plaats gevlogen, waar de twee jonge mannen de laatste dertien dagen en nach ten in een vorst van ruim 35 graden heb ben doorgebracht, maar zijn conclusie luid de eveneens dat het onverantwoordelijk zou zijn ook nog andere mensenlevens op het spel te zetten voor een redding, waar van het succes wel in de hoogste mate twij felachtig moest heten. De inzittenden van een observatie-vlieg tuig, dat nog tot op enkele meters boven het verongelukte toestel was gedaald, dat de twee alpinisten als beschutting diende, verklaarden dat zij geen enkel teken van leven meer hadden waargenomen. Onder die omstandigheden heeft men er dus van afgezien voor de berging van hun lijken andere mensenlevens in gevaar te brengen. Bij dat standpunt hebben tenslotte zelfs de ouders van de beide alpinisten, die in Cha- monix de dramatische gebeurtenissen de laatste dagen van nabij hadden willen vol gen, zich aangesloten. Het aanbod van een Zwitserse vrijwilliger per helikopter nog een laatste reddingspoging te wagen werd door hen in een stemming van verslagen heid van de hand gewezen. De twee amateur-alpinisten van 23 en 24 jaar, die zich wat al te roekeloos in het avontuur hadden gestort, hebben dat thans nu dus met hun leven moeten bekopen. Een achttal redders, dat op 4400 meter hoogte eveneens door dt sneeuwstorm en de vorst was overvallen, is daarentegen gisteren per hefschroefvliegtuig naar Cha- monix overgebracht. Een hunner moest in bewusteloze toestand en met bevroren lede maten onmiddellijk naar het ziekenhuis worden getransporteerd. De lichamen der twee studenten zullen in de cabine van de verongelukte helikop ter op de plaats des onheils moéten achter blijven totdat een bergingsploeg de plek zal kunnen bereiken maar dat zal niet voor de zomer kunnen geschieden. De Amerikanen houden van grote woor den. Iets dat wij „niet onaardig" zouden vinden, noemen zij al gauw „grand" of „great", en van daar is het maar één stapje verder naar „terrific", „colossal" and „tremendous". Men moet deze eigenaardigheid wel in het oog houden als men leest dat het nieuwste plan van de Amerikaanse rege ring voor het Nabije Oosten reeds nu, nog voordat de president het in détails bekend heeft gemaakt, door de Amerikaanse pers „de Eisenhower-doctrine" wordt genoemd. Voor het Amerikaanse publiek wordt het plan daardoor onmiddellijk op één lijn geplaatst met de historisch zo uiterst be langrijke „Monroe-doctrine", de eerste Noord-Amerikaanse stap tot wering van alle Europese machtsuitoefening uit Zuid- Amerika, dat toen bezig was zich te be vrijden van koloniale overheersing. Ons nuchtere Hollanders doet het jong ste Amerikaanse plan, voor zover het reeds bekend is geworden, helemaal niet doctri nair aan en evenmin kunnen we het, zoals sommige Amerikaanse commentators heb ben gedaan, „een stoutmoedige nieuwe stap van historische allure" noemen. Wars van grote woorden als wij nu eenmaal zijn, zouden we het liever willen omschrijven als een nieuwe variant in de politiek van tasten en proberen, die de Verenigde Sta ten nu al jaren in het Nabije Oosten toe passen. Immers, in de grote lijn van die politiek - die neerkomt op gewapend verzet tegen elke door geweld verkregen communisti sche machts-uitbreiding in het betrokken gebied - komt niet de minste verandering. Belangrijk zou het zijn, als Eisenhower had aangekondigd dat zijn land gewapender hand tussenbeide zou komen als ergens in het Nabije Oosten een communistische re volutie zou plaatshebben, maar integendeel, in zo'n geval zal Amerika juist niet tus senbeide komen. Wat des te vreemder is omdat de gehele Amerikaanse politiek van „containment" haar oorsprong heeft gehad in de communistische staatsgreep in Tsje- choslowakije die, hoezeer ook door Moskou geïnspireerd en gesteund, juist niet onder Eisenhower's omschrijving van Russische agressie zou vallen. Indien Eisenhower morgenavond voor het Congres bevestigt, wat er tot dusver over zijn plan bekend is geworden, moet men zich afvragen of Amerika dus inderdaad lijdelijk zal toe zien als het Kremlin bij voorbeeld in Syrië gebruik zou maken van d e Russische methode van agressie bij uitstek, namelijk de zogenaamd binnenlandse omwenteling. Een andere variant, maar dan slechts op de nog pas heel kort geleden aangekondig de Amerikaanse politiek in het Nabije Oosten, kan men vinden in Eisenhower's verzoek om machtiging tot het eventuele gebruik van Amerikaanse troepen in dat gebied. Immers, het is nog maar twee maanden geleden dat Washington met grote nadruk verklaarde dat alle landen (bedoeld waren toen: Engeland, Frankrijk en Israel) de oplossing van elk probleem in het Na bije Oosten moesten overlaten aan de Ver enigde Naties. Of het Amerikaanse ver trouwen in de UNO is plotseling geschokt (wat we overigens best zouden begrijpen), óf Amerika maakt voor zichzelf een uit zondering als er gevaar dreigt voor zijn eigen nationale belangen of machtspositie. Hetgeen een nieuwe bittere pil voor Ame- rika's bondgenoten zou zijn. Aan de andere kant zijn ook de Arabi sche landen weinig enthousiast over Eisen hower's plan, waarin zij gevaren voor hun eigen soevereiniteit zien. „Als de Arabische wereld bedreigd wordt met agressie, kun nen we ons daar zelf wel tegen ver dedigen" verklaren Arabische woordvoer ders. Dat dit met een korreltje zout moet worden genomen, heeft de Egyptische massa-vlucht uit Sinaï pas bewezen. Maar bovendien zwijgen deze woordvoerders over hun eigen agressieve bedreigingen van andere staten, in de eerste plaats van Israel, dat zij nog altijd, UNO of geen UNO, te vuur en te zwaard hopen uit te roeien. Welke garanties biedt het Amerikaanse plan tegen de uitvoering van deze Ara bische intenties? De verzekering dat de V. S. zich zullen blijven houden aan de drie-mogendheden-verklaring van 1950, waarin steun aan een eventueel slachtoffer van agressie in het Arabisch-Israelische conflict werd toegezegd, kan in dit opzicht geen hoge verwachtingen wekken, want zij heeft niets opgeleverd bij de talloze Ara bische overvallen op Israel tot dusver. En naar andere geruststellingen zoekt men vergeefs. Het is dus begrijpelijk, dat ook de Israëliërs vooralsnog sceptisch gestemd zijn omtrent wat in de Amerikaanse pers de „ontzaglijk grote betekenis" van Eisen hower's initiatief is genoemd. Het zou heerlijk zijn, als al deze beden kingen morgenavond door Eisenhower zou den worden weggevaagd. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1