Misnoegen in West-Europa over Amerikaanse olieleveranties Vierhonderd miljoen voor woningbouw HET WEER Ernstig benzinetekort in Groot-Br i tta nnië Oostenrijk verloor een geliefde president: dr. Theodor Körner Nog steeds gevechten bij Pees, Miskolc en het Balatonmeer cfr Duurdere olie en te weinig ruw produkt Levensverzekeringbedrijf verstrekt lening aan Bank Ned. Gemeenten „Rode generaalontplooide zijn grote gaven vooral in vredestijd Hawker Hunter beschadigd bij noodlanding op Schiphol Nagy op de Krim iuiuij! Mr. Kolfschoten waarschijn lijk burgemeester van Den Haag Opeens een UNO-missie in Boedapest Voor rapport hulpverlening Aanhoudend zacht Benzine acht cent duurder Weer Hongaren tijdelijk naar ons land Geen toewijzingen Drie doden in het verkeer Giro's 777 en 999 Het woord is aan Obligatielening Philips 200 miljoen tegen 5 pet Er wordt 66 miljoen onder hands in het buitenland geplaatst jj DEZE WEEK IN ERBIJ I 71e JAARGANG No 151 ZATERDAG 5 JANUARI 1957 301e JAARGANG No 303 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT T TT T Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. i ra li 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij. gg IP I G? I S 8 /"f Abonnement p. week 55 et, p. kwartaal 7.15, kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. i 1 ii ij J j ijl IJ l R 1 I II il fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Een Hawker Hunter straaljager van de vliegbasis Leeuwarden heeft vrijdagmid dag een buiklanding gemaakt op Schiphol en is daarbij zwaar maar niet onherstel baar beschadigd. Het toestel, dat werd be stuurd door kapitein-vlieger W. van Gastel, was afkomstig van de vliegbasis Leeuwar den, en zou bij Fokker in revisie worden genomen. Op 700 voet hoogte boven Schip hol maakte de straaljager zijn landings figuur. Op dat ogenblik viel de motor uit. De vlieger kon niet veel anders doen dan zijn toestel, dat ernstig vaart minderde, zo snel mogelijk aan de grond te zetten. De Hawker Hunter raakte de grond in een weiland op circa 500 meter afstand van het begin van de landingsbaan 23, aan gene zijde van de Schipholweg. Het toestel schoot 300 meter door, kwam vlak bij de aanloopverlichting van de landingsbaan tot stilstand. Op de vliegbasis Leeuwarden is onrnid- delijk een onderzoek ingesteld naar de mo gelijke oorzaak van het plotselinge uitval len van de motor. Onvoorzien benzinete- i kort acht men niet uitgesloten. BOEDAPEST (Van de "United Press- correspondent Jack Meeham) De re geringsbladen in Boedapest hebben vry- dag openlijk toegegeven dat de parti- sanen die trouw gezworen hebben aan de vrijheidsheld generaal Pal Maleter, nu, twee maanden na de opstand nog door vechten. In de omgeving van Miskolc, Pecs en het Balatonmeer wordt nog steeds ge vochten. De stille getuigen daarvan: met kogels doorzeefde auto's en vrachtwagens, werden donderdag Boedapest binnenge sleept om te worden gerepareerd. Het or gaan van de Hongaarse vakverenigingen „Nep Akarat" schreef dat kleine gewapen de groepen in het Transdanubische gebied moeilijkheden hadden veroorzaakt. „Een schurkachtige bende werd verleden week in Bakonybell onschadelijk gemaakt", meldde het blad. „Opnieuw heeft zich nu een bende gevormd." „Ook in Varpalota heeft de politie het zwaar te verduren ge had. In een toegangsschacht tot een mijn hebben agenten een grote hoeveelheid wa pens verzameld." Het blad wist te melden dat een groep in Petfurda een brief had gezonden aan de vroegere secretaris van de (verboden) bond 'ADVERTENTIE BARTEDORISSTR. .HAARLEM IEL 1343? FERD. B0LSTR. 48 ADAM TEL. 717162 WINTERSPORTKLEDING Naar wij van welingelichte zijde ver nemen is er tussen de politieke groeperin gen overeenstemming bereikt over de be noeming van een r.-k. burgemeester van Den Haag. In de laatste vergadering van de ministerraad verzetten zich zowel de P.v.a.A.-ministers als minister Staf tegen een rooms-katholieke kandidaat. Nadat nader overleg was gepleegd heb ben de P.v.d.A.-ministers zich akkoord verklaard met een benoeming van een r.-k. burgemeester. Aangenomen wordt, dat in de loop van de volgende week de benoeming van mr. H. A. M. T. Kolfschoten, sinds 1946 burge meester van Eindhoven, tot burgemeester van Den Haag officieel zal worden bekend gemaakt. NEW YORK (Reuter) Functionarissen van de U.N.O. hebben vrijdagavond te New York meegedeeld, dat vier ambtenaren van de U.N.O., onder leiding van de assistent secretaris voor economische aangelegen heden bij de U.N.O., Philippe de Seynes, vrijdagavond in Boedapest zijn aangekomen voor het maken van een rapport over de hulp aan Hongarije. Zij zullen waarschijnlijk drie tot vier dagen in Boedapest blijven voor bespre kingen met de Hongaarse autoriteiten. »:<>=OO»COCCCOCO0CO2<XXX>CG3O3aXXXXCCO0CGOCCCCO0OS3CCOO VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of motregen. Over wegend krachtige zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. axccooccoocxooooaxjooooccooooaxxxxxxxxxxxxxxxxxoocooa DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBIJ WASHINGTON (Reuter) Te Washington verluidt, dat Europese landen hun misnoegen te kennen hebben gegeven over de omvang van de olieversche pingen naar Europa en over de weigering van de olie-autoriteiten van Texas een produktieverlioging toe te staan. Men voorspelt echter, dat de prijsverhoging van Amerikaanse ruwe olie zal leiden tot verlichting van het olietekort, doordat zij wellicht de produktie in de Verenigde Staten zal aanmoedigen. De produktie is nog steeds niet voldoende om de Amerikaanse noodverschepingen naar Europa te brengen op het voorgenomen peil van 500.000 vaten (barrels) per dag. Van Amerikaanse zijde vestigt men er de aandacht op, dat de Amerikaanse verbrui ker het zwaarst getroffen wordt door de verhoging van de Amerikaanse olie prijzen, daar het olieverbruik in de Verenigde Staten ongeveer achttien maal zo groot is als de verscheping van 500.000 vaten per dag naar Europa. Volgens het Amerikaanse departement van Binnenlandse Zaken hebben de olie verschepingen naar West-Europa in de laatste week van december gemiddeld 581.000 vaten (barrels) per dag bedragen; 160.000 vaten per dag meer dan in de voorafgaande week. Hierdoor is het gemiddelde der dagelijkse ver schepingen sedert 8 november tot 501.000 vaten per dag gestegen. Volgens een woordvoerder der Britse worden beknot. De regering acht een ver mindering van 25 percent echter gevaar lijk voor de economie. Een verdere be snoeiing zal zo lang mogelijk worden ver meden. Handhaving van de industriële pro duktie blijft het hoofddoel. Het is echter onvermijdelijk, dat een aantal vrachtauto bedrijven hun olie- en benzineverbruik met meer dan 25 percent hebben moeten inkrimpen. Agence France Presse verneemt, dat de hoop van de Britse regering de voorziening met olieprodukten te handhaven op 75 per cent van het niveau dat voor de blokkade van het Suezkanaal werd bereikt, niet in vervulling is gegaan omdat de Amerikaan se olieleveranties minder bedragen dan regering heerst in Groot-Brittannië een ernstig benzinetekort. Er bestaat weinig kans op een wijziging van het rantsoene ringsstelsel, dat een beperking van het benzineverbruik voor vrachtauto's met 25 percent inhoudt. Er is geklaagd, dat vele ondernemingen zullen moeten sluiten, ten zij er meer benzine wordt toegewezen. De weigering van de olie-autoriteiten in Texas toe te staan, dat de olieproduktie in januari het peil van december overschrijdt, zal een aanzienlijke vermindering van de West- europese „noodinvoer" tengevolge hebben. De Britse regering heeft er op aange drongen zoveel mogelijk goederen per spoor te verzenden. Het goederenvervoer der spoorwegen is sedert de invoering der benzinerantsoenering echter slechts met twee percent gestegen. Van regeringszijde te Londen wordt voorspeld, dat de concen tratie van de vraag naar olie op Amerika op den duur onvermijdelijk zal leiden tot een verdere stijging van de olie- en ben zineprijzen. De Britse regering kan niet met zekerheid zeggen, wanneer er een einde zal komen aan de benzinerantsoe nering. Het vervoer op de weg dreigt spaak te lopen, doordat vrachtauto-bedrij ven te geringe toewijzingen ontvangen. Het is de vraag of de Britse industrie die het verbruik van stookolie met tien per cent moest verminderen, niet verder moet Als gevolg van de verhoging van het bij- bijzonder invoerrecht en de daarover ge heven omzetbelasting worden de prijzen van benzine maandag 7 januari met acht cent per liter verhoogd. Binnenkort zal opnieuw een grote groep Hongaarse vluchtelingen in Nederland aankomen om na een tijdelijk verblijf in ons land naar Canada door te reizen. Hun eerste verblijf zal wederom door het Ne derlandse Rode Kruis geregeld worden en zal vermoedelijk iets langer duren dan in Utrecht het geval was. Omdat de beursgebouwen niet langer ter beschikking staan in verband met de voor bereidingen voor de komende voorjaars- beurs en ook elders de benodigde ruimte niet kon worden gevonden, zullen deze vluchtelingen tijdelijk worden onderge bracht in het kamp Budel bij Eindhoven. Het Nederlandse Rode Kruis zal aan het leger een minimaal bedrag per man per dag vergoeden uitsluitend voor de directe voedselkosten. De voeding wordt verstrekt door de intendance van de Koninklijke Landmacht en in de keuken door militaire koks toebereid. volgens AFP. Officieel werd deze weige ring gemotiveerd met een tekort aan ver voermiddelen om de ruwe olie naar de havens te brengen. Als resultaat van aanbevelingen van de oliecommissie der Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking te Parijs zijn noodzendingen olie onderweg naar Oostenrijk, Denemarken, Turkije, Grieken land en Zweden, landen, waar de olievoor raden een gevaarlijk laag peil hebben be reikt. De oliecommissie heeft nog geen beslissing genomen over het invoeren van een algemeen Europees toewijzingenstelsel. Auto te water; twee doden De 24-jarige ongehuwde chauffeur J. Vink en de achtjarige Tonnie Tuis, beiden uit Zwammerdam, zijn vrijdagavond te Gouda om het leven gekomen, toen de vrachtwagen, waarin zij zaten, in een diepe sloot terecht kwam. De chauffeur wilde drie fietsers inhalen en kwam daarbij met het linkervoorwiel varn de vrachtwagen in de berm van de weg terecht. De auto zakte weg, sloeg om en kwam op zijn kop in de brede diepe sloot aan de Voorwillens. De wielrijders, die het ongeluk zagen ge beuren, maar niet konden zwemmen, voe ren met een schuitje naar de auto, maar zij konden de portieren niet open krijgen, om dat die in de modder drukten. Binnen een kwartier na het ongeluk wa ren politie, brandweer en een kraanwagen ter plaatse. De kraanwagen had de vracht wagen in minder dan twintig minuten bo ven water. De stoffelijke overschotten zijn naar het Van Ittersonziekenhuis te Gouda vervoerd. De vierjarige G. H. die bij haar tante in de Sirtemastraat in Den Haag op de stoep was voorzien. Groot-Brittannië vraagt 5° a?£te™iel va" «;n voornamelijk ruwe olie, maar de Ameri- achteruit de «a«*e inrijdende vrachtauto kaanse maatschappijen willen zich eerst ontdoen van haar overschotten aan geraf fineerde produkten. Waarschijnlijk heeft de Texas Railroad Commission om deze reden geweigerd toestemming te verlenen tot verhoging van de ruwe olieproduktie in Texas in januari, zo verluidt in Londen gekomen en gedood. De speciale girorekeningen voor de hulp aan Hongaren hadden vanochtend de vol gende bedragen; 777: f4.410.786,94 en 999: f4.253.995,92. De levensverzekeringmaatschappijen, die aangesloten zijn bij de Nederlandse Vereniging tot Bevordering van liet Levensverzekeringwezen, zullen ten be hoeve van de woningbouw vierhonderd miljoen gulden lenen aan de Bank voor Nederlandse Gemeenten, onder garantie van de Staat. Dit jaar zal honderd vijf tig miljoen en volgend jaar tweehonderdvijftig miljoen gulden be schikbaar worden gesteld. Dit is overeengekomen na besprekingen tussen de minister van Financiën en het bestuur van de Vereniging tot Bevordering van het Levensverzekeringwezen. De lening zal een looptijd hebben van woningbouwlening bezwaarlijk zou zijn. 30 jaar met gelijkblijvende jaarlijkse af lossingen. Evenals dat in het speciale con tract. dat in 1951 door de levensverzeke ringmaatschappijen met de Bank voor Ne derlandse gemeenten werd gesloten het ge val was, zal ook de thans te sluiten over eenkomst de bepaling bevatten dat ver vroegde algehele of versterkte aflossing gedurende de looptijd van de lening niet zal toegestaan zijn. De rente zal 4'A percent per jaar bedra gen. Er wordt bovendien een bereidstel- lingsprovisie toegekend van 2 percent voor de in 1957 te verstrekken termijnen en van 2'A percenit voor de termijnen, die in 1958 verstrekt zullen worden. De geldgevers kunnen voor de in 1957 te verstrekken termijnen een beleningsfacili teit verkrijgen, indien zij reeds in zodanige mate vooruit belegd hebben, dat het ver strekken van gelden in het kader van deze Elke geldgever krijgt het recht van optie tot het verstrekken a pari van nog een geldlening op dezelfde voorwaarden voor ten hoogste 50 percent van het totaalbe drag, dat hij in 1957 en 1958 heeft ver strekt. De in de Nederlandse Vereniging ter Be vordering van het Levensverzekering wezen verenigde maatschappijen zullen zich tengevolge van deze transactie voor de eerstkomende twee jaren aanzienlijke be perkingen in haar overige beleggingsacti viteit moeten opleggen. Niettemn zijn zij bereid dit offer te brengen in de overtui ging dat een bijdrage tot leniging van de ontstane nood in de financiering van de woningbouw 'n nationaal belang van de eer ste orde is. Zij zijn daarbij mede uitgegaan van de verwachting dat ook andere institutionele beleggers hun aandeel zullen levéren. van vrijheidsstrijders, Mihail Pek, waarin gevraagd werd om 5000 of 6000 forinthen te stelen van de plaatselijke coöperatie en die aan de groep als „lening" te verstrek ken. De brief was getekend „de Maleter- groepen". Generaal-majoor Pal Maleter, minister van oorlog in het kabinet Nagy, werd in de nacht van 3 op 4 november verraderlijk gearresteerd door de Russen. Sindsdien heeft men niets meer van hem vernomen. Maleter had in de vrijheidsstrijd het bevel over Boedapest op zich genomen. Kiesdistricten bepleit Verrassend genoeg ging het blad „Nep Akarat" vervolgens over tot critiek op de afgevaardigden in het parlement en het eiste dat er in het vervolg individuele kandidaten gesteld zouden worden, en niet slechts een enkele lijst volgens het com munistische systeem. „De afgevaardigden moeten volgens kiesdistricten worden ge kozen", aldus het blad. Voorts drong het aan op een onderzoek naar alle anteceden ten van de parlementsleden, tevens met het oog op hun gedrag voor en na de revolutie. Nep Akarat, dat zeer veel plaatsruimte gaf aan het overzicht van de toestand, deelde voorts mede dat de lang verwachte regeringsverklaring van Kadar binnen enige dagen verwacht kon worden. Het blad zei ronduit: het kabinet van Kadar zal binnen zeer korte tijd worden gewij zigd. De regeringsverklaring zal de poli tieke doelstellingen bloot leggen, op basis waarvan het mogelijk zal zijn personen in de regering op te nemen die, alhoewel een andere ideologie toegedaan, bereid zijn het doel van een socialistisch Hongarije te ver wezenlijken en in het belang van het land samen te werken. Reuter vernam van gewoonlijk welinge lichte kringen te Boedapest dat oud-pre mier Imre Nagy Roemenië, waarheen hy na het aan de macht komen van Kadar was gevoerd, zou hebben verlaten en zich wellicht op de Krim in de Sovjet-Unie bevindt. Hoewel er van verscheidene mede werkers van Nagy, die tegelijk met hem werden weggevoerd, berichten zijn ont vangen, heeft men van de oud-premier zelf de laatste tijd niets vernomen. In Wenen is bekend gemaakt dat 187 Hongaren in de loop van vrijdag asiel heb ben gevraagd in Oostenrijk. Sinds 28 ok tober 1956 zijn er, nu 158.626 Hongaren naar Oostenrijk gevlucht. Fliegende Blatter: Als de mensen zeggen dat wij er jong uitzien, beginnen wij oud te worden. Commissarissen en raad van bestuur van de n.v. Philips Gloeilampenfabrieken heb ben besloten aan de aandeelhoudersverga deringen, te houden op 14 januari, voor te stellen op korte termijn over te gaan tot de uitgifte van een 5 percent in gewone aandelen n.v. Gemeenschappelijk Bezit van Aandelen Philips Gloeilampenfabrieken converteerbare obligatielening groot 200 miljoen gulden tegen de koers van 100 per cent, waarbij de conversiekoers op 240 per cent zal worden vastgesteld. Van dit bedrag wordt f 65.955.000 onderhands a pari in het buitenland geplaatst. De resterende f 134.045.000 zullen aan houders van gewo ne en preferente aandelen in de n.v. Phi lips gloeilampenfabrieken en de n.v. Ge meenschappelijk Bezit van Aandelen Phi lips Gloeilampenfabrieken worden aange boden waarbij 12.000 gulden nominaal pre ferente aandelen respectievelijk 4.000 gul den nomiaal gewone aandelen recht geven op inschrijving op 1.000 gulden nominaal aan obligaties. >OCG<»0«XXXXX*X>OCCCC03CCCCCCCCCCCCOCCOOCOCCCCCCO:ODOOOO 8 biz. I 8 Op Haïti begon de neger zijn strijd j? p voor de vrijheid 4 8 Eerste verslag van een grote ver- S kenningstocht door de binnenlanden 8 van Australië3 3 Onze „vreemde historie" behandelt nieuwe vondsten van resten van p voormensen6 H De traditie van Koppermaandag op 8 Driekoningen 1 p Verder in dit nummer weer een gewone puzzel en onder meer de rubrieken: 8 Oude litteratuur. In de caravan. Voor de 3 microfoon. Onze namen. Engelse litte- 5 ratuur en Voor de jeugd. COCXOXOOCOOCXDCCODOODOCOOOOC030COOOCOCCOOOCOCCCOCCCCCOK Van onze correspondent in Wenen) De Oostenrijkse staatspresident, dr. Theo dor Körner, is vrijdagmiddag kort voor vier uur plotseling gestorven. Hij is 84 jaar oud geworden. Na in juli een beroerte te boven te zijn gekomen, was hij weer zo danig hersteld, dat hij zijn werkzaamheden als president geheel kon hervatten. Kort voor Kerstmis ontving hij nog de Ameri kaanse waarnemende president Nixon en op oudejaarsavond richtte hij zich nog in een toespraak tot het Oostenrijkse volk, waarin hij op de weldaad van de herwon nen vrijheid wees en alle Oostenrijkers tot eenheid en saamhorigheid opriep. Ook donderdag was de president Ln zijn bureau in de Hofburg verschenen, waar hij met zijn naaste medewerkers de voorberei ding besprak voor de nieuwjaarsreceptie, die op 9 januari zou plaats hebben. Des middags om één uur verliet hij zijn bureau en reed naar zijn villa in Grin zing, waar hem zijn lijfarts, prof. dr. Hoff, zoals ge woonlijk bezocht. De president ging zijn lijfarts nog tot aan het hek van de villa te gemoet en begeleidde hem in zijn woning, waar prof. Hoff een normale bloeddruk con stateerde. Toen dr. Körner daarop zijn gast bij het weggaan begeleidde, zakte hij op de trap in elkaar- en stierf in de armen van zijn lijfarts. Dr. Körner was bijna op de dag af zes jaar lang president geweest van de Oosten rijkse republiek en wel als opvolger van de onvergetelijke dr. Karl Renner. Naar zijn uiterlijke verschijning en naar inner lijke aanleg was en bleef hij de oude offi cier, gelijk ook zijn vader dat was geweest. Hij was leraar geweest aan de hogere krijgsschool te Wenen en had de oorlog 19141918 van het begin tot het einde mee gemaakt. Van 1915 tot 1918 was hij chef van het Italiaanse front, waar hij zich de aanhankelijkheid van zijn soldaten had weten te veroveren. Gedecoreerd met de hoogste militaire onderscheidingen was hij na de eerste wereldoorlog eerst in verschil lende hoge functies, o.a. als minister van defensie, werkzaam, daarna echter trad hij op als kandidaat van de socialistische par tij, waarvoor hij altijd een bijzondere sym pathie had getoond. Nog tijdens de Oosten rijks-Hongaarse monarchie stond hij be kend als de „rode generaal" en daarom was het begrijpelijk, dat hij in 1923 als lid van de socialistische partij zijn intrede deed in het parlement. Na in 1934 op grond van zogenaamd landverraad in gevangenschap te zijn geweest, werd hij vrijgelaten en trok hij zich in het particuliere leven terug. Hij hield zich bezig met wetenschappelijk werk en studeerde ook Russisch. Tact tegenover Russen Na het einde van de Tweede Wereldoor log werd hij door de Russen tot burge meester van Wenen benoemd, in welke po sitie hij hun sympathie wist te veroveren door zijn diplomatieke gaven en zijn talen kennis, want hij sprak goed Russisch. Na de dood van president Renner werd hij in 1951 met een meerderheid van 168.000 stemmen door het Oostenrijkse volk tot Dr. Theodor Körner staatspresident gekozen. Ofschoon de so cialisten toenmaal niet de meerderheid in het parlement hadden, won hij het toch van zijn tegenkandidaat van de volkspartij, omdat de meeste Oostenrijkers hem ver eerden om zijn eenvoud, zijn Spartaanse levenswijze, zijn rechtvaardigheid, zijn plichtsbetrachting en vooral ook omdat zeer velen in deze waardige, oude heer met zijn witte baard een herinnering zagen aan de oude Oostenrijkse keizer Franz Josef. Körner was ongehuwd. Wanneer men kan zeggen, dat dr. Kör ner als burgemeester van Wenen zijn socia listisch verleden niet heeft verloochend, dan is het toch zeker, dat hij als president werkelijk boven alle partijen stond en op kritieke ogenblikken het juiste woord wist te vinden om de twee coalitie-partijen weer bij elkaar te brengen. Aan zijn diplo matiek en bemiddelend optreden is het onder meer ook te danken, dat het staats verdrag tot stand is gekomen en dat Oos tenrijk nu een tijdperk van betrekkelijke welvaart beleeft. Geheel Oostenrijk treurt om het heengaan van zijn eerste burger. Radio-Moskou heeft de tekst bekendge maakt van een door Worosjilov en Boel- ganin ondertekend condoleantie-telegram ter gelegenheid van het overlijden van Oostenrijks president dr. Körner. Ook de Russische dagbladen hebben het telegram gepubliceerd. In het telegram werd dr. Körner geken schetst als een buitengewoon staatsman, die in Rusland bekend stond als kampioen voor de onafhankelijkheid van Oostenrijk en de vriendschappelijke betrekkingen met Rusland.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1