SPORT TIJDENS HET WEEKEINDE De opstellingen Omzetten van totalisator wederom sterk gestegen in afgelopen jaar Quicksilver S start zondag weer aan de in Hilversum Dames HOC - na zege op The White Stars - weer aan de leiding Zweefvliegers hebber nat, maar goed jaar achter de rug Squaw Valley is al bijna klaar voor houden van wedstrijden AMATEURVOETBAL VELDHANDBAL KORFBAL HOCKEY ZAALHANDBAL BADMINTON WA TERPOLO Honved ondanks verbod naar Zuid-Amerika Heringa Wuthrich Shirley Fry verdedigt haar titels niet Protest van het AVRO- personeel tegen benoeming van Dick van Rijn Nationalistisch China trekt zich terug De bridgecompetitie De tweede testmatch Engelsen staan er weer uiterst gunstig voor DE BASKETBA1.COMPETITIE Manager eist 75.000 dollar schadevergoeding De laatste acht voor de Europa-beker De amatenr-statns van Betty Cuthbert De stand van zaken in de handbalcompetitie ZATERDAG 5 JANUARI 1957 j In de eerste divisie van het betaalde voetbal spelen Haarlem en VSV zondag tegen naaste concurrenten. Haarlem ontmoet een elftal, dat de eerste plaats in de eerste divisie A deelt met ADO en gaat dus een uitermate belangrijke, maar moeilijke match tegemoet en VSV ook al in een uitwedstrijd speelt tegen Wageningen, dat slechts een plaats op de ranglijst hoger staat met een punt meer, maar ook een wedstrijd. Ook hier staan dus grote belangen op het spel. RCH krijgt het tegen EBOH gemakkelijker in het Heemsteedse Sportpark, terwijl EDO tegen SHS nog zeker niet kansloos is in Den Haag. Stormvogels ontvangt Vitesse en kan winnen, al dient men in het oog te houden dat deze Arnhemse ploeg ver rassend goed voor de dag kan komen. Zo te zien is dus de belangrijkste wed strijd voor Haarlem. Als de roodbroeken erin slagen te winnen in Limburg - het geen niet zo gemakkelijk zal gaan - staan zij er uiterst gunstig voor met slechts één punt minder dan de tegenstanders van morgen. Te meer gunstig, omdat het waar schijnlijk lijkt dat ADO. dat de laatste weken uit vorm is, in de toekomst nog wel meer verliespunten zal moeten boeken. Ook een puntenverdeling zal voor Haarlem al een gunstig resultaat mogen heten. RCH zal haar tweede plaats op de rang lijst wel blijven behouden, al dient men er rekening mede te houden dat zeer laag geplaatste clubs - en EBOH is laag ge plaatst - verrassend fel uit de hoek kunnen komen. Bij een overwinning voor de Racing is ook EDO gebaat, dat EBOH niet gaarne winstpunten zou zien vergaren. Die overi gens bij het waarlijk niet zo sterke SHS best een wedstrijdpunt kunnen binnen halen. Zoals geschreven, ontmoet VSV een naaste concurrent en zal dus alles op alles zetten om te winnen. Geen gemakkelijke taak, daar Wageningen „op de berg" bij zonder moeilijk te kloppen is. Stormvogels tenslotte geven wij tegen Vitesse een beste kans op de volle winst. De stand in beide afdelingen is: Limburgia 13 20 Blauw Wit 14 22 A. D. O. 13 20 R. C H. 13 18 Alkmaar 13 19 H. D. V. S. 13 18 Haarlem 13 17 Volendam 12 16 Helmondia 13 17 Sittardia 13 16 Xerxes 13 15 Excelsior 13 16 K. F. C. 12 14 Stormvogels 13 16 Volewijkers 14 13 S. H. S. 14 15 H. V. C. 12 11 D. F. C. 13 14 S. V. V. 13 11 Rigtersbleek 13 13 Graafschap 13 11 Vitesse 13 12 B.oda Sport 14 11 E. D. O. 13 10 Wageningen 13 9 Helmond 13 9 V. S. V. 12 8 E. B. O. H. 13 6 D. W. S. 14 7 A.G.O.V.V. 14 5 Emma 13 5 Fortuna V 13 4 In de tweede klasse A van de amateurs heeft Schoten het andermaal moeilijk, nu op eigen veld tegen Hollandia. Zandvoort meeuwen moet van Beverwijk kunnen win nen en WB van West-Frisda. DEM en Kennemerland spelen thuis tegen resp. OSV en Zaandijk en behoeven niet zonder winst te blijven. In de tweede klasse B speelt HFC thuis tegen JSV en moet kunnen winnen. Op fcet terrein,,aan de Van O.osten de Brutjnstraat in Haarlem worden zondag morgen een aantal belangrijke afdelings- wedstrydén gespeeld. Het damesteam van Rapiditas ontvangt het leidende IJmond, dat in verliespunten gelyk staat met de Rapidianen. De uitslag kan dan ook voor het kampioenschap van groot belang zyn. De wedstrijd begint om elf uur. De heren-reserves van Concordia treden aan tegen AVA uit Alkmaar, dat momen teel de derde plaats op de ranglijst in neemt (aanvang half elf). Reeds om half tien ontmoeten Rapiditas 2 en HOC elkaar, met gelijke winstkansen. Voor de herenafdeling speelt De Blinkert op eigen veld tegen AHV (aanvang 10.30 uur) en krijgt THB bezoek van de reserves van IJmond. (aanvang twaalf uur). De gas ten hebben in beide wedstrijden de beste kansen op de winst. IJmond 3 gaat op be zoek bij Tonegido. Voor de damesafdeling trekt De Blinkert zondag naar Zandvoort en heeft tegen de Meeuwen een redelijke kans op winst (twee uur). Het tweede Concordia-team speelt tegen het eigen derde team (twee uur). IJmond 2 ontvangt om half twaalf Full Speed. De winstkansen voor de Haarlemse twee de klassers zijn voor zondag minimaal, aangezien drie van hen tegen de kam pioenspretendenten spelen. Oosterkwartier kr(jgt bezoek van Roda uit Westzaan, dat de leiding heeft in de tweede klasse A, Haarlem speelt op eigen veld tegen Samos, dat aan de kop staat in de tweede klasse B. Nummer twee van die klasse, Groen Geel, speelt tegen Watervliet. Slechts Aurora heeft een minder lastige tegenstander, ofschoon de tegenpartij, DDV, op eigen veld wel alle mogelijke moeite zal doen om de winstpunten in Amsterdam te 'houden. Zijn dus de kansen in de tweede klasse niet rooskleurig, in de derde klasse daar entegen zullen wel overwinningen door de Haarlemse ploegen behaald worden. Animo Ready, dat van 12-2 uur tegen KVII uit Den Helder speelt, zal wel twee punten rijker worden. Ook Nieuw Flora moet van Kameo kunnen winnen. Voor Oosthoek en Sport Vereent zijn geen wed strijden vastgesteld. In de reserve-klassen komt alleen Oos terkwartier 2 in het veld, doch het zal de zege wel aan DED 2 moeten overlaten, temeer daar deze ploeg het terreinvoordeel heeft. Voor de eerste wedstrijdzondag in 1957 is voor de hockeyers slechts een klein competitie inhaalprogramma vastgesteld. De meeste belangstelling zal deze week zeker uitgaan naar de lieren eerste klasse ontmoeting TogoBMHC, in welke uit wedstrijd de Bloemendalers Zeker grote moeilijkheden zullen moeten overwinnen om beslag te leggen op de beide winst punten. Ook de Ever Swift heren gaan op bezoek - bij Hudito - en na de uitstekende presta ties van de Ever Swift-ploeg moet ook nu een kleine zege tot de mogelijkheden be horen. De dames zijn in de hoogste klassen nog vrij, doch voor Rood Wit is een belangrijke ontmoeting vastgesteld. De leidende Rood Wit dames gaan op bezoek bij het onder aan de ranglijst staande Spirit. Een derge lijke ontmoeting geeft altijd onverwachte moeilijkheden, zodat de ploeg van Annelies Wentholt geducht op haar tellen zal moe ten passen. Door een eventuele misstap zal de HBS-ploeg direct profiteren om de lei ding over te nemen, doch zover zal het vermoedelijk niet komen. De Zandvoort-dames gaan op bezoek bij Hoorn en zullen zeker beide winstpunten binnen halen. Behalve deze wedstrijden is bovendien nog een aantal wedstrijden vast gesteld voor de reserve-elftallen. De zaalhandballers zullen zondag voor het laatst actief zijn in het RAI-gebouw in Amsterdam, het restant voor de competitie van de distriktsklassers wordt in de Mar griethal in Utrecht gespeeld. Het heren team van Concordia ontmoet om 3.10 uur The Catchers. De dames van de rood-wit- ten komen tegen DVV in het veld en we zijn - na de onverwachte overwinning van zondag - benieuwd naar de uitslag. De wedstrijd begint om 2.35 uur. Rapidi tas en Zandvoortmeeuwen eindigden in de afdeling eerste klasse A en B beide op de derde plaats, zodat beide ploegen elkaar zondag in een parallelwedstrijd zullen ont moeten, aanvang 12.05 uur. Vanmiddag zijn in de grote zaal van het Krelagehuis aan de Leidsevaart de inter nationale badminton-kampioenschappen begonnen, welke wedstrijden zondag zullen worden voortgezet. In ae eerste wedstrijd, die vanavond om acht uur in het Sportfondsenbad in Haar lem wordt gespeeld, maken de Watervrien den-dames hun debuut in de strijd tegen de HPC reserves, waarna de DWT-dames in het strijdperk komen. HPC heren krijgt vervolgens De Dolfijn uit Amsterdam te gast en vervolgens binden HVGB en Haar lem de strijd aan. Het sluitstuk van de avond is de ontmoeting Haarlem 3 HVGB 3. De Internationale Voetbal Federatie (FIFA) lieeft, op verzoek van de Hongaar se Voetbalbond, teams van aangesloten lan den verboden om buiten Hongarije wedstrijden te spelen tegen „Honved". De toernee van deze Hongaarse vereniging door Zuid-Amerika kan dus eigenlijk niet doorgaan. De secretaris-generaal van de FIFA, de heer Kurt Gassman, heeft naar aanleièing hiervan verklaard, dat de Internationale Voetbal Federatie na ontvangst van het Hongaarse verzoek geen andere beslissing kon nemen. De spelers van Honved hebben verklaard, dat zij zich toch naar Zuid-Amerika zullen begeven, ondanks het besluit van de FIFA. De Hongaarse spelers zouden zich thans in Ospedaletti een plaatsje aan de Itali aanse Rivièra bevinden, vanwaar zij zon dag vertrekken naar Monte-Carlo om daar een feest, dat ter hunner ere wordt gehou den. bij te wonen. Welke houding de FIFA zal aannemen, indien teams uit aangesloten landen toch wedstrijden zullen spelen tegen „Honved", is niet bekend. De secretaris-generaal van de Internationale Voetbal Federatie kon vanmorgen op een desbetreffende vraag geen duidelijk antwoord .geven. Hij zei, dat men eerst de verdere ontwikkeling moest afwachten. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS De eerste divisieclubs van het betaalde voetbal en de amateurs tweedeklassers uit Haarlem en omgeving komen zondag als volgt (te lezen van links naar rechts) in het veld: R.C.H.: Huyer, Schoonenberg en Van der Brink; De Jong, Jansen en Bies- brouck; Brouwer, Kruyer, Van Braam, v. d. Klugt en Hoogendoorn. Stormvogels: De Graaf; v. d. Oever en Post; Jansen sr. Snoeks sr., en Tol; Luppens, Snoeks jr., Freriks, De Boer en Groot. E.D.O.: Koelemij; Petterson en Vervoort; Plaizier, Boekelaar, Van Kampen; Peters. Spiers, Duivenvoorden, Van Roodsclaar en Leonhardt. V.S.V.: Geerlofs, Pieterse cn Beentjes; Schoon, Spaans en Van Deursen; Planken, Sijbers, Belfroid, De Graaf en v. d. Heyden. Haarlem: Snijders; Oepkes en Laan; Boom, De Voogd en Tielrooy; Jacob, Vreeken, Flens, Ketting en Groeneveld. Amateurs H.F.C.: Veltman; Dekker en Winter; Bouwman, Molijn en Wijkhuizen; Richelman, De Nijs Jansen, Molenaar en Domhof. Zandvoortmeeuwen: J. Keur. A. Stok man en J. Zwemmer; A. Koning, Kerk- man en B. Water; Castien, Snoeks, S. Water, Visser en J. Koper. Kennemers: Tijms, Lejeune en K. Minne- boo; Luit Brethouwer en v. d. Sluys; F. Mosk, Horeman, Van Soest, J. Min- neboo en J. Mosk. D.E.M.: Aardenburg; Spanjaard en Niesten; Starremans, Kuys en Scheer- man; Appel, Burger, Jansen, Goderie en De Vries. Beverwijk: Raap; Marx en Lorjee; Brui nenberg, Minneboo en Van der Pas; Sprenger, Rietkerk, Koopman, Van Oost en v. Baaien. Schoten: Kessens; v. Veen, Hogendijk; v. d. Mark, Geurts, Dinkelberg; v. Oosten, Blankenstein, Otte, Pelser, Woning. -3rcc<xxiccocccoMoaxxxoa>coo«o3ax»cxxccOTMoo<»cc Shirley Fry, de kampioene van Wimble don en de Verenigde Staten, heeft bekend gemaakt, dat zij dit jaar haar titels niet zal verdedigen. Shirley trouwt volgende maand in Sidney en zal tenminste twee jaar in Australië blijven wonen. In de toe komst zal zij deelnemen aan de wedstrijden om het Australische kampioenschap. Onlangs is de heer Dick van Rijn, leider van de sportrubriek bij de Wereldomroep, benoemd als leider van de sportrubriek bij de A.V.R.O. Tegen deze benoeming is het personeel van deze omroep in verzet ge komen. In een rondschrijven gericht aan de directie en het bestuur van de A.V.R.O., de Nederlandse Sportbonden en de Neder landse pers worden tal van beschuldi gingen aan het adres van Dick van Rijn ge uit. Het rondschrijven was ondertekend door „het gezamenlijk A.V.R.O.-personeel". IVereldtoernooi voetbal In Taipei, de hoofdstad van Formosa, is bekend gemaakt, dat Nationalistisch China zich zal terug trekken uit het toernooi om het wereldkampioenschap-voetbal. Nationalistisch China was voor de voor rondes ingedeeld bij Indonesië en Commu nistisch China. Voor de landelijke hoofdklasse bridge- afdeling A van de Ned. Bridgebond, won het Haagse studiecentrum 1 zijn zesde ach tereenvolgende wedstrijd. Ditmaal van zijn ernstige concurrent, de A.K.B.B. 1, uit Am sterdam. In de afdeling D maakte D.O.B. 3 een einde aar. zijn serie nederlagen. A.K. B.B. 2 werd hiervan het slachtoffer, zelfs met vrij grote cijfers (6739). cocokoccooc<x»ocox«xxi<xooccc<xc<xxxcccocccccco:: De toto-omzetten in het jaar 1956 zijn, in vergelijking met 1955 en de daar aan voorafgaande jaren, opnieuw sterk gestegen, In 1956 werd bij de omzetten bij de draverijen, de rennen, de kleine en de 300-meter banen tezamen gerekend, een eindcijfer van f 12.119.931,50 bereikt, ruim 2 miljoen gulden meer dan in 1955, toen het totaal f 9.950.973,bedroeg. De gedetailleerde cijfers van de toto-omzetten zien er als volgt uit: Hilversum: Winter meetings Seizoen-meetings Avond-meetings 195 5 2.128.574.— 468.009,— 1.045.121,50 1956 2.543.797.50 553.674 1.588.538,50 3.641.704,50 4.686.010,— Duindigt O Zon- en feestdagen draverijen 1.733.387,50 2.142.682,— 753.813,50 760.288,— Weekdagen draverijen 779.800,— 846 280,— 8 312.134, 214.178,50 3.579.135, 3.963.428,50 li 1.078.943,50 1.367.383.50 p 589.848,50 782.319.50 1 f 571.164,— 674.667.50 f 378.792,— 537.317,50 72.736,50 73.447.— Liefdadigheidsmeeting Duindigt f 38.649,— 35.358,— Totaal 9.950.973,— 12.119.931,50 3 Het hoofdnummer in het Hilversumse Sportpark is Zondag de 2800 meter lange Guy Hanover-prijs, waarin Quicksilvers na een korte rustperiode weer eens aan de start verschijnt om over deze voor hem zo gunstige afstand een kans te wagen. De hengst zal het niet gemakkelijk hebben het grote veld te passeren, daar de gewoonte getrouw de deelnemers in een dicht kluwen het parcours zullen afleggen. Met enig ge luk zal hij echter Quick Fire en Rêve de Sophia en Quitewell S kunnen overmees teren. Na zijn prachtige prestaties in de Grote Kerst-prijs is Double Six M thans groot favoriet, doch gewaarschuwd moet worden dafc de?e Fransman op een slechte baan geen schaduw is van hetgeen hij op een harde baan presteert. Mochten de omstandigheden Op de vierde en voorlaatste dag van de tweede testmatch tussen Zuid-Afrika en Engeland bedraagt de voorsprong van de Engelsen 343 runs, wat betekent dat de overwinning de gasten bijna niet meer kan ontgaan. In de eerste innings kwam Enge land tot 369 runs, waarop Zuid-Afrika ant woordde met 205. Op de vierde dag sloot Engeland zijn tweede innings op 220 voor 6. Denis Compton en Colin Cowdrey zorgden voor het hoogtepunt van de innings door in nog geen anderhalf uur een vierde wicket stand van 87 runs op te bouwen. Compton scoorde 64 runs, Cowdrey 61. Na de thee begonnen de gastheren aan hun tweede innings. Aan het einde van de speeltijd was hun positie vrijwel hopeloos. Niet aileen omdat hun achterstand nog 343 runs bedroeg het scorebord gaf 41 voor 2 aan maar eerder nog omdat de twee beste Zuid-Afrikaanse batsmen, Jackie McGlew en Hedley Keith, al door Johnny Wardde waren uitgeschakeld. Nauwelijks negen maan den nadat men is begon nen met de eerste werk zaamheden. zullen in Squaw Valley in 1960 het cen trum van de Olympische Winterspelen de eerste wedstrijden worden gehou den. In maart vinden na melijk in deze ideaal op 1800 meter hoogte gelegen wintersportplaats (op de grens van Californië en Nevada) de wedstrijden plaats om de Noord-Ameri kaanse ski-titels. In oktober hebben des kundigen van de Interna tionale Skibond het par cours geïnspecteerd. Zij hadden weinig bezwaren. Slechts werd het hoogte verschil te gering geacht voor de slalom. Na overleg met zijn technisch adviseur Willi Schaeffler, die reeds in 1936 betrokken was bij de voorbereidingen voor de wedstrijden in Garmisch Partenkirchen, heeft het organisatiecomité daarin verbeteringen aangebracht. Met behulp van bulldozers werd de iets te vlakke uit loop» van het parcours zo danig veranderd, dat het nu werkelijk ideaal is ge worden. Alle gedeelten van de baan zijn door stukken gevlochten metaal be schermd tegen sneeuwver- stuivingen. Over gebrek aan sneeuw behoeft men zich in dit deel van de Rocky Moun tains uiteraard niet te be- klagen.Ondergronds wei den tienduizend meter kabel gelegd voor communicatie middelen en moderne tijd opnameapparaten. De werk zaamheden zijn nu zover gevorderd, dat men binnen kort aan het tweede gedeel te van het project kan be ginnen. De kosten bedra gen ongeveer 34 miljoen gulden. De deelnemers aan de wedstrijden om de Noord- Amerikaanse titels zullen worden ondergebracht in hotel Sqauw Valley Lodge, waarvan in augustus de bar en het restaurant door brand verloren zijn gegaan, maar dat nu weer geheel is opgebouwd. Het gebrek aan geschik te gebouwen in Squaw Valley heeft er toe geleid, dat het hoofdkwartier van de organisatie in San Francisco werd ingericht. Het zal daar ook tijdens de Olympische Spelen van I960 zijn gevestigd. San Francisco is slechts op een uur vliegen van het winter sportcentrum verwijderd. Nadat reeds de grond werkzaamheden zijn ver richt, begint men in mei aan de opbouw van het Olympische dorp, het pers centrum, het station voor autobussen, grote openbare restaurants, tribunes, het station voor autobussen, grote openbare restaurants, tribunes bij de springschans en van een zeer modern stadion. Er zullen in squaw Valley geen hotels voor toeschouwers komen. De toeschouwers zullen in gro te steden in de omgeving worden ondergebracht cn vandaar naar het winter- sportcentrum worden ver voerd per autobussen. Zoals ook in 1956 te Cor tina d'Ampezza geschiedde, zal men personenauto's uit het bergplaatsje weren. Desondanks rekent men op een grote belangstelling, aangezien de miljoenste den San Francisco en Los Angeles snel met vliegtui gen zijn te bereiken. Financiële zorgen maakt men zich in ieder geval niet meer in Squaw Valley nu de regering achttien miljoen gulden heeft gere serveerd om deze tot dus verre weinig bekende plaats tot het grootste en modern ste wintersportcentrum van Amerika te maken. tegen hem zijn dat gaat de voorkeur uit r.aar Morning Star en Querie. In de beide amateurnummers is een keuze lang niet gemakkelijk. Surprise G zal ver moedelijk de eerste afdeling winnen, voor Rush Buffington en de mogelijke outsiders Rudolf G en Roland Spencer. De tweede af deling is niet zo sterk bezet, waardoor Queenly Bertha met haar handicap van 80 meter zelf nog een kansje heeft. Indien Reni Spencer echter goed van start komt zal zij hem niet kunnen belopen. Het openingsnummer is weer gelijk een grabbelton. Tal van beginners maken de uitslag onzeker.Tombola heeft met Ubina nog de meeste routine en zij zullen wel in het voorste gelid eindigen. Een mogelijke out sider is rii. In de Allouez-prijs kan Udiena haar vorde ringen bekronen met een overwinning, waar voor zij L'ria S en Tarzan Hollandia G moet kloppen. Stal Geersen, wiens dominerende rol vrij wel uitgespeeld is, heeft in het derde num mer met de beide vertegenwoordigers L'r- ch Hollandia cn True Spencver goede winkansen. evenals met Stuart in de eerste afdeling van de Nora Belwin-prijs. Silver Queen en Tallero zijn de grote concurrenten. De grote vorm, waarin Ralph Erebus ver keert, werd reeds afgelopen Zondag bewe zen. Hoewel zijn taak nu veel zwaarder is kan hij opnieuw winnen van Swift Hanover en Torero. oock<x»oom<>xodoooooo<»ooooooa>c050c< >300cooococc x?ogcoecccoooooc>cocgccoocoococoooc<:gooc>-occoooooooooooc'> Het nog ongeslagen leidende damesteam van The White Stars heeft tegen HOC in de districts eerste klasse een verdiende, doch geflatteerde nederlaag moeten incas seren, waardoor thans de Haarlemse kam pioen HOC weer met een kleine voor sprong aan de leiding is gekomen. De be langstelling voor deze belangrijke ontmoe ting was bijzonder groot en de vele toe schouwers zullen van hun bezoek geen spijt hebben gehad, want beide teams heb ben elkaar in deze spannende en dikwijls ook fraaie wedstrijd fel strijd geleverd. Het heeft er in deze wedstrijd zeker niet naar uitgezien dat HOC uiteindelijk toch nog een grote overwinning zou behalen, want gedurende de gehele wedstrijd ging de strijd volkomen gelijk op en slechts vijf minuten voor het einde werd een inzinking de Stars noodlottig. Van enkele kansen werd door HOC uiteindelijk goed gebruik gemaakt en met nog slechts enkele mi nuten te spelen was het voor de Stars ver der een verloren wedstrijd. Het begin van deze ontmoeting was voor de Stars, want nadat Janny Huigen op fraaie wijze HOC de leiding had gegeven, was het Jeane Koblens die voor de gelijk maker zorgde (22), waarna de Stars een regelmatige voorsprong namen dank zij uitstekend combineren, waardoor Emmy Hofstra gelegenheid kreeg met enkele fraaie afstandschoten de voorsprong op te voeren tot 104 voor White Stars. Dank zij vooral zeer bewegelijk spel van de HOC-speelster Janny Huigen kwam de kampioensploeg weer terug, zodat de ach terstand werd ingelopen en zelfs na tien minuten spelen nog werd omgezet in een kleine 13—11 voorsprong van HOC. Ook de tweede speelperiode van tien minuten gaf twee volkomen aan elkaar gewaagde ploe gen binnen de lijnen en vooral door uit stekend verdedigen aan beide zijden bleef de score ook in deze periode laag, zodat de rust aanbrak met een kleine HOC- voorsprong (17—15). Na de hervatting slaagde White Stars er in door Frankje van Veen gelijk te maken De Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart is tevreden over de resul taten van de 32 aangesloten zweefvlieg- clubs en mei het verenigingszweefvlicg- centrum Teriet. Het ledental van de af deling zweefvliegen van de KNVVL steeg tot 2240, mede door de oprichting van clubs te Den Helder en Leeuwarden. Voor het eerst werd op het eiland Ameland ge zweefd, terwiil de plannen werden voor bereid om het oude vliegveld Haamstede en het „Maidens Vlak" bij Nijmegen in 1957 voor de zweefvliegsport ter beschik king te krijgen. Het aantal vluchten steeg van 48.400 in 1955 dat reeds het topjaar was tot naar schatting 55.000. Hiervan nam het zweefvliegcentrum Teriet er voor het eerst meer dan 10.000 voor zijn rekening. Bij al deze vluchten deed zich eenmaal een onge val voor waarbij de vlieger vrij ernstig let sel opliep, toen deze in een boom „landde". De zweefvlieg-vooropleiding van de jon gelui die verkeers-of militair vlieger wil len worden, welke in opdracht van het rijk wordt uitgevoerd, werd sterk uitgebreid. In december waren 175 scholieren met de eerste opleiding bezig, 109 jongens hadden hun toegestane 50 gratis vluchten al „op gevlogen". 151 jongens tegen 138 in 1955 behaalden het B-brevet, dat na 5 ge slaagde solovluchten wordt uitgereikt. Van de nieuwe mogelijkheid om na een gunstige verkeersvliegerkeuring verder te mogen zweefvliegen met 40 gratis vluchten per kalenderjaar profiteerden 30 van de leerlingen. De totale aantallen uitgereikte brevetten bleven door de, ook voor de zweefvlieg sport miserabele zomer, iets beneden de cijfers van 1955. Uitgereikt werden: 287 B-brevettten, 86 C-brevetten, 20 zilveren brevetten en 1 gouden brevet. De vliegers Wim Toutcnhoofd cn Jan Koek verwierven twee diamanten op hun gou den brevet door hoogtevluchten van meer dan 5000 meter en doelvluchten van meer dan 300 km. Zij vestigden bovendien de eerste Nederlandse zweefvliegsnelheidsre- cords met 41 km./uur over 200 km. drie- hoeksbaan, resp. met 50 km./uur over 300 km. driehoeksbaan. Het Nederlands afstandsrecord werd tweemaal verbeterd, eerst door Aad Eikel boom tot 400 km., later door Otto Koch chef van de Noord-Atlantische route bij de KLM tot 440 km. Koch landde daarbij op een eiland in de Oostzee. Het doelvlucht record werd door Aad Dekkers op 326 km. gebracht en later driemaal geëvenaard. Als eerste meisje behaalde Hetty Amade uit Den Haag het zilveren brevet. Zij bracht daarbij tevens het vrouwelijk duurrecord op 6 uur en 26 min. De Nederlandse deelnemers aan de we reldkampioenschappen, die in juni en juli in Frankrijk werden gehouden, Touten- hoofd en Koch, sloegen een uitstekend fi guur. Eerstgenoemde, die de jongste deel nemer was (21), won een van de 7 wed strijddagen en eindigde als 14de van de 45 deelnemers. Koch werd 24ste. Gefinancierd met renteloze voorschotten van het rijk, werden 18 Rhonlerche twee- zitters, 8 Skylark 2 eenzitters en 2 Skylark 3 eenzitters aan de vloot toegevoegd. Deze omvat thans in totaal 35 tweezitters en 87 eenzitters, waarvan 34 tweezitters en 56 eenzitters eigendom zijn van de KNVVL. de rest is in bezit van de clubs. Binnenkort zullen nog 4 Skylark 2 toestellen uit Enge land in vrachtvliegtuig naar Rotterdam worden overgevlogen. Die zullen voorlopig de laatste zweefvliegtuigen zijn die in het kader van het tienjarenplan van de KNWL zijn aangeschaft. Voor 1957 staat weer een wedstrijd om het kampioenschap van Nederland op het programma, waarvoor ook deelnemers uit Engeland, België, Frankrijk en Duitsland zullen worden uitgenodigd. Een bokspromotor uit Philadelphia heeft van de oudwereldkampioen „Sugar" Ray Robinson een schadevergoeding van 75.000 dollar geëist. Robinson zou hem hebben toegezegd het gevecht tegen Gene Fullmer in Philidelphia te zullen houden. De par tij vond echter op 2 januari in New York plaats en Robinson verloor er zijn titel. Nu de laatste wedstrijd van de tweede ronde van de toernooi om de Europa-beker is gespeeld en CDNA (Sofia) ondanks een 32 nederlaag tegen Dynamo (Boeka rest) de kwartfinales heeft bereikt, zijn de laatste acht teams bekend geworden. Het zijn: Grasshoppers, Fiorenlina, Real, Nice, Manchester United, Atletico, Rode Ster en CDNA. De wedstrijden voor de kwartfinales wor den in de laatste weken van januari ge speeld. Dat deze wedstrijden populair zijn, blijkt uit het feit, dat de 31 wedstrijden die tot nu toe zijn gespeeld door 1.176.000 toe schouwers werden bijgewoond. en nadat HOC door het benutten van een strafworp de stand op 1817 had gebracht, was het Jeane Koblens die voor een kleine 19—18 voorsprong van de Stars zorgde. Het was voor de kampioenen gelukkig dat Janny Huigen in de hierop volgende aanval van HOC scoorde, zodat deze ploeg wederom de leiding veroverde (2019), want deze stand bleek beslissend in de spannende kamp tussen beide Haarlemse rivalen De Stars zagen hun initiatief af gebroken door de vol moed verder spe lende HOC-ploeg en met nog slechts vijf minuten te spelen werd de voorsprong zelfs nog vergroot tot 2619, waarmede de tegenstand van de Stars volkomen ge broken was. In deze laatste minuten profiteerde de HOC-aanval nog enkele keren van ope ningen in de Stars-verdediging, waardoor het einde kwam met een 3822 overwin ning van HOC, waan.rtde de kampioenen zeker zeer tevreden kunnen zijn. Door deze uitslag is de stand in de kop groep thans: HOC (Haarlem) 6-11 The White Stars (Haarlem) 6-10 Te Werve (Den Haag) 6-6 Hudig (R'dam) 4-5 De uitslagen waren: Dames: Typhoons 2 ZBVS 2 23—14; HOC—White Stars 38—22. Heren: Antilopen 2ZBVS 2 4920.; IHJ 4—HOC 2 18—29; SC Haarlem 3—HOC 3 21—20. Betty Cuthbert, de Australische atlete die tijdens de Olympische Spelen in Mel- bo'urne drie gouden medailles veroverde, heeft ondervonden dat er maar toeinig nodig is om haar amateur-status in ge vaar te brengen. Enkele dagen geleden heeft zij een trofee ter waarde van 50 Australische ponden (ongeveer 430 gulden), die werd aangeboden door een krant, moeten afwijzen. Nu dreigde zij opnieuw in moeilijkheden te komen. De Australische radio heeft haar namelijk, na een enquete, uitgeroepen tot „sportvrouw van het jaar" en de omroep organisatie besloot deze populaire atlete voor haar uitzonderlijke prestaties tijdens de Spelen in Melbourne te belonen met een cassette tafelzilver. De Australische Atletiekbond. die ver nam dat de casette 35 Australische ponden (ongeveer 300 gulden) waard was en die vreesde dat Betty door het aannemen van een dergelijk kostbaar geschenk haar amateur-status ernstig in gevaar zou bren gen, adviseerde de radio-omroep een an der huldeblijk beschikbaar te stellen, waarvan de waarde een bedrag van 15 pond (ruim 130 gulden) niet te boven zou gaan. Ten einde de Australische sprintster niet in moeilijkheden te brengen volgde de omroep deze raad op. Betty krijgt nu een zilveren presenteer blad, dat „slechts" 11 pond (bijna 100 gul den) kost. Hoewel de handbalcompetitie van de af deling Haarlem nog nauwelijks op de helft is, heeft zich toch al een scheiding in sterk en zwak voorgedaan. In de damesafdeling bleken Rapiditas en IJmond voor de overige ploegen te sterk en bleven beiden ongesla gen. Opvallend was het herstel van De Blinkert, dat de laatste vijf wedstrijden tot winst bracht en een redelijke kans op de derde plaats maakt. Full Speed dat van voetbalvereniging veranderd werd in handbalvereniging maakt in dit milieu nog een onwennige in druk en verkeert met Concordia 3. dat pas aan de competitie werd toegevoegd, in de laagste regionen. Rij de heren gaat de strijd voornamelijk tussen AHV uit Den Helder en de reserves van Concordia. AVA (Alkmaar) en Tonegido (Wieringen) zijn vooral op eigen veld moei- lij'- te kloppen tegenstanders. Maar zij zijn technisch beslist df mindere van AHV en Concordia. We verwachten dat THB zich van een slechte start zal herstellen en zich nog tijdig van de laatst plaats z-.l distan- ciëren. Rapiditas 2 en HOC zullen tot de middenmoot blijven behoren. De Blinkert speelt een rol van betekenis, maar zal dooi de sterke jeugdafdeling, die deze Bloemen- daalse vereniging hezit, weer spoedig tot de gevreesde teams gaan behoren. De standen luiden: Dames: Heren: Umond 11 21 AHV 10 19 Rapiditas 8 15 Concordia 2 10 18 Concordia 2 10 10 AVA 8 13 De Blinkert Tonegido 8 12 8 8 IJmond 2 9 8 Z.v.meeuwen 7 6 Rapiditas 2 7 6 THB 8 6 De Blinkert 8 6 IJmond 2 9 5 HOC 7 4 Full Speed 10 1 IJmond 3 9 3 Concordia 3 3 0 Concordia 3 10 1 THB 6 0 2 punten in mindering wegens niet opkomen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3