Frankrijk stemt in met de Eisenhower-doctrine Opruiming in het Suezkanaal vordert uitzonderlijk goed Radio-Reparatie Van dag tot dag Vijand! nr. 1 Franco's probleem: loonsverhoging, politiek en sociaal nodig, economisch rampzalig ^Praatótozl Israel zou terugtocht vertragen in afzv achting van Egyptische garanties Joegoslavië deelt de critiek van de Sovjet-Unie en Peking-China rHoe is het ontstaan?^ ZATERDAG 5 JANUARI 1957 3 Ernstige malversaties bij grote firma in Amsterdam Oogst mislukt De loterij van de groteen van de kleine man: voor het imposante kantoor van de Banco Central ver koopt een van Madrids honderden oortogsblinden loten van de natio nale loterij. Op de Onrust in Bulgarije leidt tot zuivering Stoffelijk overschot van Moorhouse geïdentificeerd H. J. MAERTENS N.V. Nieuwe Syrische regering kreeg het vertrouwen Niet-communist in Pools kabinet: voor de handel DE PIK OP IEMAND HEBBEN Nederland kan de president-directeur van de Spoorwegen, dr. Den Hollander, slechts dankbaar zijn voor diens opvatting, dat de doorsnijding van spoorweg en rij- of wandelweg op hetzelfde vlak „vijand nr. 1" is. Nog steeds komen er elk jaar veel te veel weggebruikers, voornamelijk automo bilisten, om het leven op onbewaakte over wegen. In onze tijd, waarin een technicus zijn hand niet omdraait voor het automa tiseren van wat-dan-ook, behoeven onbe waakte overwegen niet langer te bestaan, want mankracht is er voor de bewaking op tal van plaatsen niet meer nodig. Auto matische rode en groene knipperlichten of automatische halve bomen zijn veelal vol doende beveiliging. Wij hebben het kan ook steeds betreurd dat de onbewaakte overweg in ons land, dat overigens zulk een modern spoorweg systeem heeft, nog altijd niet geheel en al een zaak van het verleden is geworden. Dr. Den Hollander's woorden klonken be moedigend en vooral voor zijn verzekering, dat de beperking van de investeringen der N.S. niet ten koste van de veiligheidsmaat regelen zal gaan, zijn wij hem dankbaar. Wij zouden echter de wens willen uit spreken, dat de afschaffing der onbewaak te overwegen een hogere prioriteit krijgt op de lijst van werkzaamheden der N.S. dan zij tot dusver heeft gehad. Het aantal van deze overwegen, dat in 1956 in een andere categorie is gekomen, is niet be paald overweldigend. Wij zijn op de goede weg, maar wat meer haast zou aanbeve ling verdienen. „Toen hij een jaar bij de kasteelheer in dienst was, ging hij naar zijn meester toe en vroeg hem om zijn loon. Deze prees hem om de ijver, die hij had betoond en gaf hem een zak goudstukken. De knecht haalde zijn ezeltje van stal, knoopte zijn bezittingen in een doek, zegde zijn meester vaarwel en trok opnieuw de wereld in." Inderdaad, dit klinkt als een sprookje sterker nog, het is een sprookje. Het is een citaat uit een oeroud en zeer eenvoudig verhaal, dat speelt in sprookjesachtige om standigheden en niet werkelijk gebeurd kan zijn. En ofschoon in dit citaat niets wonderlijks of toverachtigs wordt aange duid, kan onze moderne tijd het onmid dellijk als een sprookje herkennen. Want hoe is het mogelijk, dat een heer zijn knecht op een zo eenvoudige en snelle wijze beloont, na een heel jaar van samen werking? Hij houdt geen rekening met kinderbijslag, compensatie Ouderdomswet, premie Ouderdomswet, periodieke ver hoging, toeslag, aftrek, loonbelasting en ziekteverzekeringspremie. Hij rekent niets uit, hij geeft een buidel goudstukken en de knecht is tevreden. Dit sprookje kwam ons in herinnering, toen wij vernamen dat de salarissen van de Nederlandse rijksambtenaren door hun ingewikkelde berekeningen de krachten van de (zelfs al geautomatiseerde!) rijks centrale te boven gaan, zodat deze de hulp van buitenlandse electronische reken- apparaturen moet inroepen! Als het eertijds zo eenvoudige vraag stuk van dienstbetoon en loon thans zo in gewikkeld is geworden, dat de oplossing et- van met deviezen moet worden gekocht, hoe ingewikkeld zal dan de toekomst nog worden, wanneer we bedenken dat straks misschien het buitenland met zijn elektro nische mogelijkheden zal moeten bijsprin gen om ons een inzicht te geven in het vraagstuk van de uitbetaling der soldij, of van de belastingbedragen die wij moeten betalen. Tenslotte zullen wij waarschijnlijk uit een of ander geheimzinnig laboratorium in Nevada (V.S.) horen, hoe onze handelsba lans er uit ziet in hoeverre wij de tering naar de nering moeten zetten en wat wij onze meisjes-voor-halve-dagen moeten uit keren. Het elektronisch brein wordt ons de baas. Maar wij zullen dan de troost hebben, dat wij er zelf om hebben gevraagd. Dat is dan ons verdiende loon, dat niét ^'ektronisch behoeft te worden berekend. De justitie te Amsterdam houdt zich op het ogenblik bezig met het onderzoek naar •eer ernstige malversaties, die aan het licht ■ijn gekomen bij een grote firma in de hoofdstad. Er zijn reeds een aantal arres taties verricht. De gearresteerden zijn voorgeleid aan de officier van Justitie, mr. Holstein. De zaak kwam aan het licht, doordat men op een bepaalde afdeling verdenking ging koesteren, aangezien het daar werk zame personeel zich veel grotere uitgaven veroorloofde dan het inkomen toelaat. Er kwam toen een andere leiding op deze af deling, die een heel strak regiem invoerde. Een van de personeelsleden begaf zich daarop naar de directie en legde een vol ledige bekentenis af. De man werd ont slagen en de directie heeft de zaak toen in handen gesteld van de politie aan het bureau Singel te Amsterdam. Zeven arres taties zijn verricht, maar twee van de ge arresteerden zijn weer vrij gelaten. Vol gens de politie is het niet onmogelijk, dat nog meer arrestaties in deze zaak zul len volgen. De malversaties waren van het bekende recept: men inde kwitanties en chèques zonder deze ten opzichte van de zaak te verantwoorden. Plet onderzoek is nog in volle gang. SPANJE IS ZEER GOEDKOOP, BEHALVE VOOR DE SPANJAARDEN ZELF (Van onze reisredacteur) In Galicië, de Spaanse provincie, waaruit generaal Franco afkomstig is, slaat men de taaie octopus net zolang met hamers tot hij zacht genoeg is om te eten. Ik stip het maar even aan om duidelijk te maken, dat „eten' in Spanje iets anders is dan bij ons, niet iets dat men nu eenmaal op gezette tijden moet doen of iets om zich feestelijk te amuseren. Voor de Spaanse arbeider en de Spaanse boer is eten een primaire zorg, een twijfelpunt dat iedere dag opgelost moet worden. Hij vraagt u ook op de man af: Hoe eten ze bij jullie? Krijgen ze genoeg? Hier is dat niet altijd zo. Men zou de vraag willen omkeren: Krijgen de Spanjaarden altijd genoeg? Het antwoord daarop werd van het voorjaar gegeven door de arbeiders in Bilbao, die dwars tegen ieder stakingsverbod in het werk neer legden. Communistische agitatie? Onzin. De staking begon in Pamplona in het traditionalistische Navarre, bolwerk van het regime, waar Franco in de burger oorlog zijn „requeté's" recruteerde en sloeg over naar het Baskische Bilbao. En wie Baskisch zegt, zegt rooms-katholiek. Wat dreef de arbeiders tot het nemen van de kwade kans van een staking onder een totalitair regime hoe kwaad, werd bewezen door de „overplaatsing" van duizenden arbeiders naar ver afge legen plaatsen na de staking? Het antwoord op die vraag valt af te lezen uit lonen en prijzen. Op z'n gunstigst ligt het Spaanse prijsniveau iets onder het Nederlanclse. De lonen? Een metaalarbeider in Bilbao verdient honderd gulden per maand, het gemiddelde voor Spanje ligt bij de tachtig gulden, er zijn vele arbeiders die het met zestig gulden in de maand moeten stellen. Dit geeft wel een ander beeld dan dat van de folders van de reisbureaus, die zeggen dat Spanje zo'n heerlijk goedkoop land is! Dat is het ook. Behalve voor de Span jaarden zelf. De harde werkelijkheid is, dat Spanje de laagste levensstandaard van Europa heeft, vele delen van Oost-Europa niet uitgezonderd. Een lector aan de uni versiteit verdient honderd gulden in de maand, een kantoorbediende misschien honderdvijftig. Iedereen probeert er een baantje bij te krijgen. Het werkelijke loon van de Spaanse arbeiders ligt volgens UNO-cijfers dertig percent onder dat tij dens de republiek, die toch ook geen eco nomisch paradijs was. Dat van die eerder genoemde metaalarbeider ligt 52 percent lager. Ik citeer hier een protestbrief van een geestelijke uit Bilbao: Voor het eerst begint namelijk de lagere clerus de belang stelling voor sociale problemen te koeste ren, die de rooms-katholieke kerk elders al zo lang aan de dag legt. Is het de schuld van het regime, dat Spanje economisch zo aan de grond zit? Zeker niet alleen. Spanje is arm, er valt te weinig regen en dan vaak op de verkeerde plaatsen. Het klimaat is onvoorspelbaar in zijn variaties van slecht tot zeer slecht. De grond is geërodeerd en verkeerd verdeeld: te grote bezittingen in het zuiden, te kleine ka vel tj es in het noorden. Het wegennet is onvoldoende, de landbouw is niet geme chaniseerd, het mankeert aan kunstmest en technische kennis. Spanje heeft vrij aan zienlijke minerale rijkdommen, maar de mijnbouw is antiek uitgerust en de in dustrie evenzo. In de textielbedrijven in Barcelona staan nog machines uit het be gin van deze eeuw, het land is voor 78 percent afhankelijk van hydro-elektrische energie. Wanneer het niet regent, moet het energieverbruik worden gerantsoeneerd. Het spoorwegnet is miserabel, ontsporingen zijn aan de orde van de dag, er rijden nog locomotieven van 1858. De grondstoffen - voorziening stagneert voortdurend in „fles senhalzen". Dat zijn een paar van de basis factoren. Hoe komt het dat de Spaanse economie bleef stagneren? De burgeroorlog sloeg het openbare leven lam en verwoestte enorm veel. In de tweede wereldoorlog bleef Spanje van zijn markten afgesloten, de boycot tegen het Franco-regime, die er op volgde, handhaafde de economische iso latie. Na vijftien jaar noodtoestand kwam de politieke dooi, die Amerikaanse hulp bracht, tot nu in totaal 428 miljoen dollar. Maar het resultaat is nog niet groots, slechts in enkele sectoren kwam vooruitgang. Daar was ten eerste de rampzalige vorst in februari van dit jaar, die een derde van de vorige citrus-oogst vernietigde. Dit jaar zal de oogst slechts de helft van de nor male halen, omdat zoveel bomen bevroren zijn. En dat treft het grote steunpunt van Spanje's export, waarmee cent voor cent iedere import moet worden bekostigd. Spanje's handelsbalans, uitsluitend geba seerd op bilaterale verdragen, is chronisch precair. De industriële export blijft stok ken. Ondanks de lage levensstandaard zijn de produkten te duur, de levertijden te lang, als gevolg van technisch in-efficien- cy en van Spanje's economische systeem via „verticale syndicaten", centraal tot in alle details uit Madrid gedirigeerd en aan getast door ernstige corruptie. Een teer punt die corruptie. Zij begint bij de gerin ge beloning die een lagere ambtenaar voor zijn diensten vraagt. Maar vele Spanjaar den rekenen er ook de miljoenen toe, die op nevelachtige wijze hun weg vinden naar de zes grote banken op de Alcala in Ma drid, die in feite de teugels van de Spaan- se economie in handen hebben. Op ondui delijke en gecompliceerde wijze verknoopt met de overheid manipuleren deze ban ken (de grootste is de Banco Central, die een financieel en industrieel imperium be heert) met in- en exportvergunningen en met de vijf wisselkoersen van de peseta (bron van voortdurende discriminatie) en spelen zij elkaar en het regime de bal toe. De man achter de schermen is Juan March, die voor Franco de burgeroorlog finan cierde, naar men zegt eens strandjutter op de Balearen, thans de rijkste man van Spanje. De volgende grootste twee vermo gens? Ik citeer de „Neue Zürcher Zeitung": dat van mevrouw Franco en dat van „Don Manoio" Aburua, minister van Handel, die trouwens ook het Franco-fortuin beheert. Met de banken aan de Alcala gaat het dus best, maar met Spanje? Een Spanjaard zegt tegen mij: Wij beta len de geestelijke prijs voor een totalitair bewind, zonder er de stoffelijke voordelen voor terug te krijgen. Mussolini's dicta tuur werd goedgepraat door hen die zei den: „Maar de treinen lopen er op tijd!" Welnu, dat kan in Spanje niet worden gezegd. Terwijl het ook in ander opzicht milder is, kan men het Franco-regime moeilijk totalitaire efficiency toeschrijven. Op pre cies de drie gebieden waarop Amerikaanse dollars en „know how" afkwamen: trans port, landbouw en energie-voorziening, is vooruitgang geboekt. De grote projecten, die het regime zelf ondernam, willen slecht op toeren komen. Aarzelend begint Spanje thans te pro beren zich verder uit zijn economisch iso lement los te werken, men praat zelfs over aansluiting bij de „Organisatie voor Europese Economische Samenwerking" en de „Europese Betalingsunie". Uit politieke overwegingen zou het wenselijk zijn Span je „aan Europees contact bloot te stellen". Maar hoe kan de Spaanse economie de Europese vuurproef doorstaan? Hoe kan Spanje inzicht in zijn boeken geven zon der een voorafgaande sanering en reorga nisatie van het economisch-administratief apparaat van de overheid? Inmiddels raakt Spanje steeds verder achterop, de bevroren citrus-oogst kan de wankele economie in levensgevaar bren gen, met mogelijk vérstrekkende politie ke gevolgen: de stakingen in het voorjaar kwamen na een loonsverhoging van zes tien percent, die onvoldoende werd geacht en die inmiddels door veel grotere prijs stijgingen is achterhaald en voorbijge streefd. De inflatie waart rond, de beloofde twee- ijs". :-Lr 's V:#- 'jÈjÊMMigé De bewakers van deze rijke sinaas- appelgaard bij Valencia hebben niet veel meer te bewaken: een felle vorst richtte er in februari van dit jaar onvoorstelbare ravage aan. Nu steken de bomen hun dode takken triest naar de blauwe hemel. En de schade wordt op Spanje's handels balans teruggevonden. de loonronde van zes percent is inmiddels vervangen door een decreet omtrent mini mumlonen waarvan slechts bepaalde, de minst gepriviligeerde, werknemers profi teren. Maar zelfs deze loonsverhogingen zullen gedeeltelijk uit leningen moeten worden gefinancierd, de Spaanse economie kan ze niet dragen. Het begint nu te kra ken in de syndicaten, die de Falange zelf beheert, de Falange, een van de steunpi laren van het regime, die de stakingen oogluikend moest toelaten om haar greep op de arbeiders niet geheel en al te ver liezen. Het kraakt zelfs in de regering, waarvan „El Jefe" Franco voor een bran dend probleem staat: het al of niet door voeren van een aanzienlijke loonronde, die politiek en sociaal noodzakelijk en eco nomisch een ramp geacht zou moeten wor den. Wenen, (Reuter/AFP) Er is een zui vering aan de gang onder Bulgaarse stu denten te Sofia, aldus een vrijdag te We nen ontvangen exemplaar van het Poolse jeugdblad ,,'s Ztandar Mlodych" Volgens de correspondent van het blad te Sofia neemt de onrust onder de Bulgaren gesta dig toe. Functionarissen van de communis tische partij hebben onlangs op de deuren van hun woningen en van het hoofdkan toor van de partij brieven gevonden, waar in zij met de dood werden bedreigd. Aan een aantal studenten is de toegang tot de universiteiten ontzegd en is het lidmaat schap van de jeugdbeweging ontnomen wegens „vijandige opmerkingen tegen het communistische stelsel", aldus officiële mededelingen. Anton Minonov, docent aan de universi teit van Sofia, heeft vrijdag in Turkije om politiek asiel verzocht na drie dagen tevo ren heimelijk Turkije te zijn binnengeko men. Hij zei, dat drie Bulgaarse parle mentsleden door grenswachten zijn dood geschoten, toen zij probeerden Turks-Bul gaarse grens te overschrijden. CAïRO (Reuter/U.P.) Twee Westduitse bergingsschepen hebben het gedeelte van de brug bij Ferdan dat een der grootste obstakels in het Suezkanaal vormde, ver wijderd. Het gevaarte is met snijbranders van zijn verankering losgemaakt en door twee grote kranen uit de vaargeul ge bracht. Andere bergingsschepen kunnen nu naar het zuiden varen. Ook elders in het kanaal worden vorderingen gemaakt. In de haven van Port Said zijn vijf van de acht obstakels voor de scheepvaart opge ruimd. De dertien koopvoordijschepen die sedert de vijandelijkheden in Egypte in het kanaal opgesloten zijn, zullen waar schijnlijk vandaag in konvooi in noorde lijke richting varen. In New York is van UNO-zijde ver klaard, dat de zes Britse en Franse ber- ADVERTENTIE EBESBHSinaBHaanKiHna^raa n""PP C en D3- NV. HA.N DELSVER. A.J. TEN DOESSCHATE - ZWOLLE PARIJS (Reuter/AFP). - Een woord voerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zijn instemming betuigd met Eisenhouwers plannen voor het Midden-Oosten, zoals de Verenigde Staten die aan de Britse en de Franse re gering hebben medegedeeld. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat de Verenigde Staten het grote belang van het Midden- Oosten voor de defensie van de vrije we reld, dat Groot-Brittannië en Frankrijk hebben willen bewijzen, nu lijken te aan vaarden. Frankrijk is het er mee eens, dat de UNO het beste het overkoepelende or gaan kan zijn voor de pogingen om tot een regeling van de kwestie te komen. Frankrijk deelt de Amerikaanse opvatting, dat de levensstandaard in het Midden- Oosten verhoogd moet worden. De Vere nigde Staten kunnen daartoe een belang rijke bijdrage leveren, aldus de woord voerder. „Bijna alle...." De Iraakse ambassadeur in de Verenig de Staten heeft gezegd, dat Eisenhowers plannen voor een nieuwe politiek in het Midden-Oosten door bijna alle Arabische staten worden gezien als een weg, die leidt naar vrede in het Midden-Oosten. Het is jammer dat deze nieuwe politiek twee jaar te laat komt, aldus de ambassadeur. De Israëlische en de Jordaanse ambassadeur in Washington hebben zich door het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken laten voorlichten over de nieuwe Amerikaanse politiek in het Midden-Oos ten. De Syrische minister van Buitenlandse Zaken, Salah Bitar, heeft in Damascus verklaard, dat de Verenigde Staten zich niet buiten de bepalingen van het UNO Handvest moeten begeven met hun poli tiek in het Midden-Oosten. Branko Draskovic, perschef van het Joegoslavische ministerie van Buitenland se Zaken, heeft Eisenhowers nieuwe poli tiek ter verhindering van Russische pene tratie in het Midden-Oosten gecritiseerd en gezegd, dat deze een reeds delicate toe stand nog ingewikkelder maakt. Volgens het Pekingse „Volksdagblad", het orgaan van de Chinese communistische partij, be tekent de nieuwe politiek van Eisenhower ten aanzien van het Midden-Oosten, dat de Verenigde Staten alle landen tussen de Straat van Gibraltar en de Perzische Golf onder controle willen krijgen. Volgens het orgaan van het Russische rode leger, de „Rode Ster" acht „Washington kennelijk de tijd gekomen voor nieuwe militaire avonturep". De gemeenschappelijke zitting van het Amerikaanse Congres waarop president Eisenhower zijn aangekondigde boodschap over het Midden-Oosten zal aanbieden, begint vanavond om half zeven Neder landse tijd. De boodschap zou ongeveer een uur in beslag nemen. gingsschepen, die de haven van Port Said vrijmaken, niet deel zullen nemen aan de opruimingswerkzaamheden ten zuiden van de haven. Een woordvoerder van de Britse UNO-delegatie zei daarop, dat het Britse en Franse aanbod om de zes schepen te laten deelnemen aan verdere werkzaam heden, nog steeds van kracht is. Voorwaarden Emile Bustani, een politieke figuur uit Libanon heeft te Beiroet in een vraagge sprek met de Londense „News Chronicle" gezegd, dat president Nasser niet zal toe staan dat Britse en Franse schepen, na de vrijmaking van het kanaal gebruik maken als Israel de zone van Gaza niet aan Egypte teruggeeft. Nasser zou hebben ge zegd, dat geen enkel schip door het kanaal mag varen als de tolgelden niet aan Egypte betaald zijn en dat hij vergoeding eist voor de schade tengevolge van de Brits-Franse actie. Bustani zei verder, dat Nasser anti-communistisch, maar niet anti-Russisch is. Generaal-majoor Burns, de bevelhebber der UNO-troepen, heeft met de Israëlische stafchef, Mosje Da jan, gesproken over de verdere terugtrekking der Israëlische troe pen uit de Sinai en hun vervanging door UNO-eenheden.. Volgens waarnemers zijn meningsverschillen tussen Burns en Dajan gerezen. De Israëlische troepen hebben hun terugtocht vertraagd, blijkbaar in afwach ting van Egyptische toezeggingen. Vier Zweedse militairen van de inter nationale politiemacht, zijn door het ont ploffen van een anti-tankmijn gewond. Twee Zweden werden zwaar, de andere licht gewond. De voorhoede van de groep Indonesische militairen voor het UNO-leger, zijn in Aboe Soeweir aangekomen. Het zijn een officier en achttien manschappen. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard niets te weten van Amerikaanse regeringsplannen voor ontwikkeling van de Nijl. Wel verklaarde hij, dat de Ameri kaanse regering niet van plan is het aan bod financiële steun voor de bouw van de dam van Assoean in Egypte te hernieuwen. Volgens krantenberichten wordt, als onder deel van Eisenhowers plannen voor het Midden-Oosten, een plan voor ontwikke ling van de Nijl tussen het Victoriameer en de Middellandse Zee bestudeerd. Egypte, Soedan, Ethiopië, Oeganda en het Britse mandaatgebied Tanganjika zouden worden uitgenodigd aan het plan mee te werken. NAPELS (U.P.) Op het vliegveld van Napels is met een transportvliegtuig uit Aboe Soeweir het stoffelijk overschot aan gekomen, dat de Egyptenaren als dat van luitenant Moorhouse aan de Britten hebben overgegeven. Het Britse ministerie van Oorlog heeft vandaag bevestigd, dat het lichaam inder daad het stoffelijk overschot van Moor house is. Het is nog niet mogelijk de doods oorzaak aan te geven, „daar een volledig rapport van de lijkschouwing nog niet in Londen is ontvangen". Sjarrel De man naast me aan de toog hield zijn glaasje onder zijn rechteroog en tuurde gespannen. „Dat verrekte knijn", riep hij verheten. „Overal waar ik kom kijkt dat kreng me an. Hier". Hij hield mij het glas voor en ik boog me gewillig voorover. „Ik zie niks", zei ik. „Dan ben je kippig", zei hij misnoegd. Hij nam nog een slokje en keek weer. „Het helpt niet", zei hij. „Het blijft me ankijken. Sinds Kerstmis al". „Wat is er eigenlijk met dat konijn", informeerde ik. „We hadden een knijn", verhaalde hij. „Een mooi wit beessie met rooie ogies. Hij zat in een hokkie op de veranda en hij werd mooi vet". Hij zweeg en keek achterdochtig in het glas. Toen dronk hij het leeg. „Misschien lag het an het glas", zei hij hoopvol tot de kastelein; „geef me nog een jonge klare, maar in een ander glas". Toen het gevraagde voor hem stond, keek hij opnieuiv. „Daar is de rotzak weer", sprak hij ge marteld. „Kan ik het helpen dat-ie met de Kerst geslacht moest worden? Was het daar geen knijn voor?" „Vergeet het maar", zei ik troostend. „Er worden zoveel konijnen geslacht". Daarom juist", zei hij, „waarom mot dat ene beest mij dan juist achtervolgen?" We zwegen allebei. „Hij heette Sjarrel", zei hij mijmerend. „Een aardige naam", prees ik. Er kwam een goedmoedige bolle man binnen, die een klare bestelde. „Dag Willem", zei hij tot de man van het konijn. „Dag Kees", antwoordde deze. „De be roerling pest me weer". Sjarreltjezei de ander ingewijd. „Maar hoe dikwijls moet ik je d'r nou nog aan herinneren, dat je Sjarreltje twee dagen voor Kerstmis aan mij hebt ver kocht". Hij knipoogde samenzweerderig tegen mij. „Verrek, dat is waar ook", zei Willem opverend. „Mijn nog een jonge". Hij dronk met smaak. „Geen oog", zei hij, in het glas loerend. Toen ging hij even weg en ik zei waar derend tegen Kees: „Een goed idee van u om hem zo van zijn wroeging af te hel pen. Want u hebt dat konijn natuurlijk niet gekocht". Hij schudde met grote nadruk van nee. „Dat dacht ik wel", zei ik, tevreden met mijn slimheid. „Nee", zei de bolle man, „ik heb het niet gekocht. Ik had het trouwens niet kunnen kopen". „O nee?", zei ik. „Nee", zei hij. „Hij heeft nooit een konijn gehad". Jac. can cler Ster ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 DAMASCUS (Reuter, AFP) De nieu we Syrische coalitieregering van premier Sabri El Assali heeft het vertrouwen van het parlement gekregen. Er werden 69 stemmen voor de regering uitgebracht en vier tegen, bij 46 onthoudingen. De rege ring heeft verklaard dat zij tot geen en kele prijs vrede met Israel wil sluiten en dat de economische blokkade tegen Israel verscherpt zal worden. Premier Assali heeft in een regerings verklaring gezegd dat de UNO uitvoering moet eisen van de resolutie inzake de ont ruiming van de Sinai en de strook van Gaza. Met Egypte zal onderhandeld wor den over een federale vereniging van Sy rië en Egypte waartoe het voorgaande ka binet reeds had besloten. Het Jordaanse leger zal financiële hulp krijgen, de strijd tegen het imperialisme, het pact van Bagdad en tegen Israel zai worden voortgezet, en er zal een politiek van positieve neutraliteit ten aanzien van Oost en West gevoerd worden. De regering zal economische, financiële, technische en militaire hulp van andere landen aanvaar den, als er geen politieke voorwaarden aan verbonden zijn, aldus Assali. De minister van Buitenlandse Zaken, Salah Bitar, ver klaarde dat Syrië geen communistisch land zal worden, Volgens radio Cairo heeft de Egyptische pers gemeld, dat president Nasser van Egypte, president Sjoekri El Koewatli van Syrië, koning Hoessein van Jordanië en koning Saoed van Saoedi-Arabië eind ja nuari te Riad in Saoedi-Arabië, bijeen zul len komen. LONDEN (Reuter) Radio-Warschau heeft vrijdag bekendgemaakt, dat Francis- zek Modrzewski, die de oorlogsjaren in Groot-Brittannië heeft doorgebracht, is benoemd tot plaatsvervangend minister van buitenlandse handel. Modrzewski, die geen communist is, keerde in 1947 naar Polen terug. De uitdrukking betekent: het op iemand gemunt hebben, iemand onaan genaam zijn door hatelijke bejegeningen Het gedrag van kippen brengt ons op het spoor der verklaring van deze zegs wijze. Ze betekent namelijk: iemand voortdurend pikken. Het Duits kent zo wel: einen Piek auf jemand haben als: eine Pike auf jemand haben. Dit laatste woord is het Franse pique, dat zowel: spies, lans als ook: wrok betekent. In de zeventiende eeuw kende men ook de vorm: een piek op iemand hebben, waar in datzelfde Franse woord pique schuil gaat. Ook het Italiaanse picca heeft de ^dubbele betekenis van: lans en: wrok.j

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5