Plannen woningbouw niet toereikend in Badhoevedorp Mr. Burger belicht socialistische politiek op nieuwjaarsbijeenkomst Gijsbreght van Aemstel Een jeugdige poppenspeler met toneelaspiraties SLOT DEFECT? 9 GROTE NIEUWJAARS- BLOEMENSHOW Medische verzorging tijdens weekeinde Burgerlijke Stand van Haarlem Duitse jongen over de grens gezet Ruurd Sanders uit Vogelenzang Verbluffend gemak Zandvoorts gemeente-arts ernstig gewond HILLEGOM B. en W„ stellen verhoging gastarieven voor B. en W. Hillegom willen tariefsverhoging badhuis Verkoop grond voor bouw van 48 woningen Activiteit Rode Kruis in Vijfhuizen Kort en bondig LISSE ZATERDAG 5 JANUARI 1957 v HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Mr. J. A. W. Burger, fractievoorzitter van de P.v.d.A. fractie in de Tweede Ka mer en voorzitter van de VARA, heeft vrijdagavond een uitvoerige situatieschets gegeven van de positie, waarin de Party van de Arbeid verkeert. Hij deed dit tij dens een openbare nieuwjaarsbijeenkomst in Hoofddorp, die de plaatselijke afdelingen van de P.v.d.A., de VARA en het Instituut voor Arbeidersontwikkeling in de zaal van hotel „De Beurs" hadden georganiseerd. Na een welkomstwoord van de heer C. Lodder, schonk mr. Burger aandacht aan de mentaliteitsverandering, die op sociaal en politiek terrein mede door het optreden van zijn partij te constateren valt. Als gunstig resultaat hiervan zag hij het na de oorlog sterk gegroeide overleg tussen werkgevers en werknemers. Mr. Burger memoreerde de moeilijkheden, die aan de kabinetsformatie zijn voorafgegaan, waar bij hij wees op de houding van professor mr. C. P. M. Romme, de fractievoorzitter van de Katholieke Volkspartij in de Twee de Kamer. Spreker wierp een terugblik op de verkiezingen van vorig jaar, die naar zijn mening duidelijk hebben aangetoond, dat de invloed van de K.V.P. steeds meer verzwakt en de interesse voor de socia listische gedachte groeiende is. In het kort zette mr. Burger het regeringsprogramma van minister-president Drees uiteen, waar in wat betreft de landbouw aandacht is geschonken aan de beheersing van de pachtprijzen en de sanering van de on rendabele bedrijven. Nadat spreker het loslaten van de geleide loonpolitiek een fiasco had genoemd, sprak hij over de internationale situatie, waarbij hij wees op de weerslag van de moeilijkheden rond het Suezkanaal op de economie in West-Euro pa. Mr. Burger pleitte voor een verenigd Europa, niet alleen uit een economisch ADVERTENTIE Hyacinten - Tulpen - Narcissen 812 januari 1957 Geopend van 922 uur HAARLEM: Artsen: men raadplege telefonisch firma Mathot, tel. 11990. Dierenartsen: Jacoba Hagedoorn, Heem- steedse Dreef 11, tel. 35521 (Heemstede). Apotheken: Apotheek J. Krijnen, Ekster straat 100, tel. 25860 Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043, Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539. ZANDVOORT: Artsen: Dr. B. Entzinger, Brederodestraat 1, tel. 2181. Wijkverpleegsters: Zr. A. Langeveld, Gasthuishofje 27, tel. 2791. Verloskundige: Zr. G. Bokma, Tolweg ■tel. 2816. Apotheken: De Zeestraat-apotheek, M. J. Kerkhoven-Nieuwenhuis, Zeestraat 71. tel. 3073, zondag 6 januari de gehele dag geopend en in de week van 7 t/m. 12 januari, óók des avond na 7 uur. Echter uitsluitend voor doktersrecepten en spoedgevallen. BENNEBROEK: Artsen: Dokter P. de Graaf, Rijksstraat weg 53, tel. 300. HAARLEMMERMEER: Hoofddorp: dokter Nanninga. Nieuw-Venncp: dokter Van der Weg. Badhoevedorp: dokter Sabel. BLOEMENDAAL: Artsen: Dokter J. A. Bosch, Bloemen- daalseweg 84, tel. 22185. Overveen: Dok ter W. D. van Oldenborgh, Bloemendaa'.- seweg 223, Overveen, tel. 22884. Aerden- hout: Dokter W. E. Ulrici, Spiegelen- burghlaan 20, tel. 27888. Wijkverpleegsters: Zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, tel. 12698, zuster H. J. G. Lugthart, Ange- lierenlaan 5, Aerdenhout, tel. 26876 en zuster W. Stuiver, Eikenlaan I, Benne- broek, tel. 02502—618. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 12 januari voor spoedeisende gevallen ge opend: de Elswout Apotheek, Bloemen daalseweg 341, Overveen tel. 16760; de Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort,Station, tel. 025608249 en de Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, Heemstede, lel. 38197 (ook voor Aerdenhout). HILLEGOM: Artsen: dokter C. M. Wijkmans, tel. 5771. LISSE: Artsen: dokter A. J. Haase, Heereweg, tel. 3685. HEEMSTEDE: Artsen: J. Laeijendecker, Raadhuisplein 9, telefoon 38103 en A. J. van Ravens- waay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913. Wijkverpleging: zr. G. Verduyn, Meer en Boschlaan 23, tel. 39509 (en in de week van 7 tot en met 12 januari de.s avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 38197. ADVERTENTIE „DE S L E U T E L S P E C I A i I S T" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 HAARLEM, 4 januari 1957 ONDERTROUWD: 4 jan., A. J. M. Warmer dam en M. A. Peperkoorn. BEVALLEN van een zoon: 3 jan., J. de Vries—Brants; M. H. G. VermeijStreumer; P. LugiesSlagter; A. J. KlompBakker; M. E. A. Mensinkvan Bilderbeek; A. G. den Nijs—Diependaal. BEVALLEN van een dochter: 1 jan., T. van Egmondvan Leverink; 2. S. C. Huy- bregts—Pickartz; P. A. Nelisvan der Meer; 3 jan., M. B. de Jong—Wempe; C. KolenVooges; A. van Duinvan Eerden; A. G. in den BoschSülter; E. H. Pas- Vlek. OVERLEDEN: 2 jan., J. van der Mije, 78 j., Maerten van Heemskerkstraat; W. de Lugt—Koome, 81 j., Duinoordstraat. oogpunt maar ook teneinde de krachten tegen de invloeden van de Sovjet-Unie samen te bundelen. Tenslotte zei hij, dat de Partij van de Arbeid door haar sterkte mede een stempel op de samenleving drukt. Het is deze partij gelukt een groot gedeelte van de landsbevolking voor haar idealen te interesseren en de partij dient zich daarom van haar verantwoordelijk heid bewust te zijn. Na de pauze trad het cabaretgezelschap van Max van Praag op met een gezellig programma, waaraan de vele aanwezigen veel plezier beleefden. Hij zou zich aan diefstal hebben schuldig gemaakt Op last van de korpschef van de Zand- voortse politie heeft de recherche een 13- jarige Duitse jongen over de grens gezet, die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van f 70.en een aantal gouden sieraden ter waarde van ongeveer f 200.ten na dele van een inwoner van Zandvoort, die hem als „goede kennis" enige tijd bij zich in huis had genomen. DURE TIJDEN Aan het postkantoor te Zandvoort werd bij de Rijkspostspaarbank gedurende de maand december een bedrag van 68.447.29 inge legd en 108.986.64 terugbetaald. Elke jongen droomt wel eens, dat hij de hoofdrol in een film zal vervullen. In ge dachten staat hij al onder het felle licht van de schijnwerpers. De regisseur geeft aanwijzingen, de opname gaat beginnen Voor de meesten blijft het voor altijd een droom. Voor de veertienjarige Ruurd Sannes uit Vogelenzang echter werd deze droom bijna werkelijkheid. Hij kreeg een aanbod voor de hoofdrol van „Ciske de Rat" een wel heel verleidelijk aanbod, dat de ouders van Ruurd tenslotte toch maar niet hebben geaccepteerd. Een bekende radioregisseur, onder wiens leiding de kleine Vogelenzanger al enkele successen op de planken heeft geboekt, raadde het de ouders van Ruurd sterk af. Hij vond het beter, dat de jongen eerst de school afliep en vervolgens, als hij er net zo veel voor voelt als nu: naar de toneel school. Ruurd vond het natuurlijk wel enigszins jammer, dat deze rol zijn neus voorbij ging. Toch kon hij zich er mee verenigen. „Ik vind het bij nader inzien helemaal niet zo erg. Tenslotte moet ik eerst de school aflopen om later naar de toneelschool te kunnen", zei hij glim lachend. Op achtjarige leeftijd al gaf hij blijk van zijn liefde voor het acteren. Met poppen, die hij zelf van papier-maché maakte, kon hij urenlang spelen. Zelf dialogen verzin nend liet hij hen eindeloze avonturen be leven. Als de jongens van zijn leeftijd bui ten Indiaantje speelden, vermaakte hij zich met zijn poppen, die ook nu, zij het in een meer geperfectioneerde vorm, een belang rijke rol in zijn jongensleven vervullen. Door de jaren heen heeft hij zich in het poppenspel bekwaamd. Momenteel treedt hij in het Haarlems Jeugdtheater op. Vele keren heeft hij honderden kinderen uit Haarlem en omgeving vermaakt en ont roerd met het sprookje Assepoester, dat hij bij elke opvoering omtovert in een andere versie. Teksten schrijft hij niet alles is louter improvisatie. Wat hem tijdens de voorstelling in zijn hoofd opkomt, verwerkt hij in de lotgeval len van zijn acteurs, waardoor de geschie denis vaak een volkomen onverwachte en verrassende wending neemt. Zijn vader en moeder hebben verscheidene keren één van zijn privé-voorstellingen bijgewoond en nooit hebben zij zich er bij verveeld, zo verzekerden zij ons. Met een verbluffend gemak wisselt Ruu d de ontroerende scènes af met ko mische. Hij heeft altijd succes, waar de zelfgemaakte kinderlijke decors ook in grote mate toe bijdragen. Daar Ruurd naaien van zijn moeder heeft geleerd, is het voor hem niet moeilijk zelf de kleren voor zijn poppen te ontwerpen. Oude lapjes krijgt hij van de winkels en kleding magazijnen. Vaak trekt hij op een vrije woensdagmiddag de stad in en loopt de winkels af. En nooit tevergeefs, want de winkelmeisjes kennen hem al en hebben wel plezier in zijn jeugdig enthousiasme. Vermoedelijk is hij met zijn auto op gladde wegdek geslipt Passerende automobilisten troffen in de nacht van vrijdag op zaterdag omstreek? half een langs de Zandvoortselaan ter hoogte van de ingang naar de Waterlei dingduinen te Zandvoort een ernstig ge wonde aan, terwijl op enige afstand daar van een auto met de wielen omhoog langs de weg lag. De gewonde bleek de Zand- voortse gemeente-arts, dokter J. van der Meer, te zijn. Men heeft het slachtoffer per auto naar het Diaconessenhuis te Haarlem overge bracht, waar bleek, dat de heer Van der Meer een zware shock, een sleutelbeenfrac tuur en verscheidene gebroken ribben had opgelopen. Zijn toestand was hedenmorgen nog van dien aard, dat hem geen vragen konden worden gesteld. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men dan ook nog in het duister. Vermoe delijk is de auto van dokter Van der Meer in de bocht op het gladde wegdek geslipt, waarna hij over de kop is geslagen. De vrijwel geheel vernielde auto moest door een kraanwagen worden weggesleept. Op de lange warme zomeravonden geeft Ruurd af en toe een voorstelling in de tuin van zijn ouderlijk huis, die door zijn vader met kleurige lampionnetjes wordt versierd. Enige dagen van te voren wordt dan een bord aan het tuinhek gehangen, waarop de voorstelling wordt aangekondigd. De geza menlijke jeugd van Vogelenzang trekt dan opgewonden joelend naar het huis van de familie Sannes, want zij weten dat zij als Ruurd een voorstelling geeft, zich uitste kend zullen vermaken. De toegangsprijs bedraagt drie centDe opbrengst wordt besteed aan een goed doel. Toen wij een bezoek brachten aan de kleine poppenspeler vertoonde hij ook nog de film „Twintigduizend mijl onder zee" naar Jules Verne's gelijknamige boek. Op zekere dag was hij namelijk met zijn moe der naar de bioscoop geweest en toen hij weer thuis kwam zette hij al de indrukken, die hij had opgedaan in de vorm van teke ningen op papier. Twee weken heeft hij aan de „film" gewerkt en al zijn de teke ningen nu niet al te best, toch krijgt men een uitstekende indruk van het verhaal. Het is de bedoeling, dat hij binnenkort cursussen in tekenen en boetseren gaat vol gen en zioh tevens meer en meer aan to neel gaat wijden. Volgens een contract, dat de gemeente Hillegom met de gemeente Leiden heeft, dient Hillegom gas te leveren tegen dezelf de voorwaarden, als waartegen Leiden het gas aan haar afnemers levert. Aangezien Hillegom volgens dit contract bevoegd is deze tarieven met 10 percent te verhogen stellen Burgemeester en Wethouders van Hillegom de raad voor de gastarieven met '/v-l cent per kubieke meter te verhogen, waardoor het tarief in Hillegom evenals dit voorheen het geval was 1 cent per kubieke meter boven het Leidse komt te liggen. Door deze verhoging zou een hogere op brengst van 17.000 kunnen worden ver kregen. Het nieuwe tarief, dat, als de raad zich ermee verenigen kan, pas na de bereke ningen voor het verbruik in december 1956 zal ingaan, wordt als volgt voorgesteld: Tarief A voor levering over de gewone- en muntmeter: ƒ0,20 per kubieke meter over de eerste 30 kubieke meter per maand. Voor de overige kubieke meters 19'/2 cent per kubieke meter. Tarief B vastrecht 2.10 per maand. Per verbruikle kubieke meter wordt 15 cent in het zomerhalfjaar en 17 cent in het winterhalfjaar berekend. Om het nadelig saldo van het gemeente lijk badhuis in Hillegom te verkleinen, stellen B. en W. van Hillegom de raad voor een tariefsverhoging in overweging te ne men, waardoor de ontvangsten met ruim 2500 gulden per jaar zullen stijgen. De voorgestelde wijziging is als volgt kuipbad van f 0,50 op f 0,75, knipkaart van tien van f 4.50 op f 6,75; douche van f 0,25 op f 0,30, knipkaart van tien van f 2,25 op f 2,70. De volkskuipbaden van f 0,35 zullen met 25 cent worden verhoogd. Een douche volksbad is bepaald op vijftien cent en tien cent voor kinderen. Voor het gebruik van een handdoek zal men tien cent moeten be talen en voor zeep vijf cent. De rijwiel stalling zal drie cent gaan kosten. Per jaar is dit bedrag vastgesteld op één gulden. Het ligt in de bedoeling, dat de wijziging 15 januari ingaat. De bouw- en exploitatiemaatschappij „Loosdrecht" n.v. uit Loosdrecht is voor nemens aan de Mauritslaan te Hillegom 48 huurwoningen te bouwen. Hiertoe wil de maatschappij 5470 vierkante meter grond ko pen, waarop 16 benedenwoningen en 32 etagewoningen zullen worden gebouwd. B. en W. van Hillegom verzoeken de raad de benodigde grond aan de maatschappij te verkopen voor f 20,30 per vierkante meter. BINNENBRANDJE Vrijdagmiddag werd de Hillegomse brand weer gewaarschuwd, dat er brand was uit gebroken in het perceel 123 in de Marijke- straat te Hillegom. Het behang aan de schoorsteen in de kamer had vlam gevat. Het vuur werd door de brandweer geblust. Vergoeding schoolbestuur Het college van B. en W. van Hillegom stelt de raad voor het bedrag per leerling voor het openbaar gewoon lager onderwijs te bepalen op f 45,92, vermeerderd met één gulden om de administratiekosten te bestrij den. Voor het voortgezet lager onderwijs en het uitgebreid lager onderwijs wordt een bedrag van zestig gulden per leerling voor gesteld. 99 99 De voornaamste lichtpunten van de jaarlijkse reeks voorstellingen van het treurspel „Gysbreght van Aemstel" door Joost van den Vondel, die op nieuwjaars dag door de Nederlandse Comedie in de Amsterdamse Stadsschouwburg is begon nen, zijn de schijnwerpers in de zaaien op het toneel. Men kan nu tenminste zien wat er gebeurt, althans wie de woordvoerders zijn in dit bewogen declamatorium. Een daaraan verbonden nadeel is, dat daardoor ook de tekenfilmachtige decors van de glazenier Joep Nicolas nogal duidelijk hun ontoepasselijkheid tonen. Wat is de samen hang van deze bronskleurige vergroting van een middeleeuws stadsgezicht of dat oosterse paleis in delftsblauw met het wezen van Vondels barokke drama? En afgezien hiervan: de met licht geschapen suggestie van ruimte ging door deze vi'eemdsoortige achterwanden weer ver loren. Pas bij de verschijning van Rafaël, waarbij alle spelers overigens de andere kant uitkeken, kreeg het bouwsel enige zin. Men kan er mijn recensies van vroeger op nalezen, dat ik nooit een groot bewon deraar van de voorstellingen door het voor malige A.T.G. ben geweest. Maar deze hadden in ieder geval de kwaliteit der vurige verdediging van een persoonlijke visie, die weliswaar nu eens de ene dan weer de andere kant van deze twee-een heid van aardse en hemelse elementen deed uitkomen, doch dan toch steeds met de eerlijke overtuigingsdrang van de ge boeide zoeker naar een samengaan van schoonheid en levenswaarden. Van eniger lei artistieke opvatting is thans in het geheel geen sprake. Johan de Meester per sisteert kennelijk bij zijn aansluiting op de afbeeldingen in de schoolboekjes der va derlandse geschiedenis, zichzelf en zijn medewerkenden daarmee verlagend tot ge legenheidsdienaren van een blijkbaar als cultureel onderontwikkeld beschouwd pu bliek. Dat men hier nog succes mee heeft ook, maakt het des te erger. Misschien rekent men de traditionele opvoeringen van de „Gysbreght" louter onder de onvermijdelijke verplichtingen. Maar dan nog mag men van een regisseur het vereiste vakmanschap verlangen, dat ook althans enige stijlkennis dient te om vatten. Met mooipraterij tijdens een ver kleedpartij met schilderachtige opstellin gen komt men er waarachtig niet. Naar mijn oprechte mening is een dergelijke voortzetting van een traditie tot een mo numentale zinneloosheid volstrekt verwer pelijk. Laat men zich liever de tijd gunnen om zich grondig op de elementaire struc tuur van Vondels dichtwerk te bezinnen teneinde hieraan een kunstzinnig verant woorde gedragslijn te ontlenen. Bij de huidige stand van zaken is er weinig reden over de persoonlijke presta ties uit te weiden. Johan Schmitz kreeg in de titelrol geen kans zijn capaciteiten als pathosspeler te bewijzen, maar bewees in ieder geval zijn meesterschap over de ver zen van plechtstatig bedwongen hartstocht. Ellen Vogel de nieuwe Badeloch - was in De onderafdeling Vijfhuizen van het Ne derlandse Rode Kruis is vrijdagavond in bestuursvergadering bijeengeweest ter be spreking van de plannen voor het pas in getreden jaar. Na een nieuwjaarstoespraak van de voor zitter, de heer H. Booman, deelde de secre taris mede dat zijn drukke werkzaamheden hem hebben genoodzaakt zijn ontslag aan te bieden als lid van het centraal bestuur van de afdeling Haarlemmermeer. Hij zal het secretariaat van de onderafdeling Vijf huizen echter blijven waarnemen en heeft tevens aangeboden om als centrale con tactpersoon met de pers te blijven fun geren. Als nieuwe afgevaardigde van Vijf huizen in het centraal bestuur werd de heer H. Booman benoemd. Besloten werd om nu de belemmerin gen van de werkzaamheden in het dorp zijn weggenomen weer daadwerkelijk steun aan de bloedtransfusiedienst te geven. De eerste afname van het nieuwe seizoen (die bovendien de eerste afname- avond zal zijn welke in het dorp wordt ge houden) zal eind februari of begin maart geschieden, de volgende wordt in augustus gehouden. De geadiministreerde donors zullen wor den ingelicht, terwijl zal worden getracht het aantal bloedgeefsters en -gevers te verhogen. Ook op andere wijze zal het Rode Kruis in Vijfhuizen zich dit jaar laten horen. In april is er een Rode Kruisdag met des mid dags een film- en muziekprogramma voor de jeugd, des avonds is er een grote film voorstelling voor volwassenen, waar de films „Van mens tot mens" en „Geeft hun het licht terug" (over het werk van de Hoornvliestransplantatiedienst) zullen worden vertoond. Met de bekende Haarlemse medicus dr. A. Melchior zal contact worden opgenomen om te verzoeken of hij in september een avond wil verzorgen. Het jeugd-Rode Kruis zet zijn activitei ten voort. Er werden door de jongens en meisjes kerst- en nieuwjaarskaarten ge tekend, welke zijn gestuurd aan patiënten in ziekenhuizen en hospitalen in binnen- en buitenland. Thans is men bezig met het vervaardigen van plakboeken met kinder verhalen voor jeugdige sanatoriumpatiën tjes. Ook wordt regelmatig contact onder houden met Siena Lamens, die door het jeugdRode Kruis werd „geadopteerd". Er bestaan reeds plannen om haar ook dit jaar weer een Rode Kruisvakantie aan te bieden. Exposities. De expositie van werken van de Haagse schilder Louis Meys bij Marcel B. Keezer „De Hofstede" in Leiden is verlengd tot 15 januari. De expositie werd daar op 15 december geopend en zou tot 6 januari hebben geduurd. Ook de tentoon stelling van etsen en tekeningen van de Rotterdamse graficus Andreas Schotel in het prentenkabinet van Museum Boymans in Rotterdam is verlengd, en wel tot en met 27 januari. Na explosie overleden. De 30-jarige ge huwde H. Th. K. te Apeldoorn is in een zie kenhuis te Zwolle overleden tengevolge van verwondingen die hij vorige week op de heide van het artillerieschietkamp Olde- broek opliep toen schroot, voor de verza meling waarvan hij toestemming had, ontplofte. Het slachtoffer had een kind. Gasverstikking. Door gasverstikking is de 23-jarige Griekse zeeman D. Sofias uit Tokidos om het leven gekomen. De man was naar Rotterdam gekomen om te monsteren en had zijn intrek genomen in een hotel aan de Nieuwe Binnenweg. Toen de vrouw van de hotelhouder hem vond, lag hij levenloos op zijn bed en stond de kraan van de niet- brandende gashaard open. Vermoed wordt, dat de Griek bij het aansteken van de kachel een fout heeft gemaakt. Sierpalen weg. Uit de voormalige syna goge aan de Nieuwe Uilenburgerstraat te Amsterdam, waar oude ornamenten en his torische sierwerken van de Dienst der Pu blieke Werken liggen opgeslagen, zijn 68 gietzijzeren sierpalen gestolen. De totale waarde van deze siermasten bedraagt onge veer f2700. HAARLEM EN OMGEVING Fietser verleende geen voorrang. Vrij dagavond omstreeks zes uur is een 69-jarige fietser, die geen voorrang verleende, op de Raaksbrug door een auto aangereden. De fietser werd tegen het wegdek gesmakt. Met een gebroken hals van het linker dijbeen werd hij in het Grote Gasthuis opgenomen. Eervol ontslag. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is met ingang van 1 september 1957 aan de heer H. Schooten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd ontslag verleend als leraar aan de Rijks HBS te Velsen. ADVERTENTIE De langdurige onzekerheid met betrek king tot de vorm en de omvang van de plannen voor de luchthaven Schiphol heb ben het voor Haarlemmermeer onmogelijk gemaakt tijdig nieuwe uitbreidingsplannen voor Badhoevedorp vast te stellen, aldus delen B. en W. van Haarlemmermeer aan de gemeenteraad mee. Daarom is de be voegdheid tot vaststelling overgegaan op Gedeputeerde Staten, ofschoon de voorbe- reidingswex-kzaamheden voor en het ont werpen van de nieuwe plannen geheel in handen is gegeven van de stedebouwkun- dige adviseur der gemeente. Het px-ovinciaal bestuur zal het op prijs stellen het oordeel van de geméenetraaa te vernemen. Daarom stellen B. en W. van Haarlemmermeer de gemeentei'aad voor in te stemmen met de ontwerp-uitbi'eidings- plannen in onderdelen „Badhoevedorp-C" en „Badhoevedorp-D" en de daarbij beho rende bebouwingsvoorschriften alsmede met het ontwerp-uitbreidingsplan in hoofdzaak „Badhoevedorp-E", Het gedeelte van Badhoevedorp, dat ge legen is tussen de Sloterweg en de ten oos ten daarvan gelegen zogenaamde invlieg- dat opzicht een waardige partner. Zij con centreerde alles op haar uiting van toege wijde liefde en maakte aldus spelender wijze de x-egel „Ik zou om eenen man wel bei mijn kinders geven" aanvaardbaar. An- dré van den Heuvel was met plastische zeggingskracht een goede Arend van Aem stel en Johan Fiolet onderscheidde zich bijzonder met het van afschuw warme bodeverhaal. Henk Rigters voldeed als Vosmeer de spie en als de Heer van Vooren zonder de bezwaren van het systeem der dubbelrollen te kunnen overwinnen. Voor Klaei'is van Velzen heeft de deze zomer van de Toneelschool gekomen Elizabeth Hoytink niet het ideale stemtype, wel het talent. Het „probleem" van de reien (alleen maar een probleem als men de kunstregels van de barok veronachtzaamt) was behalve voor het eerste bedrijf bevredigend opge lost. Hier herhaalde zich het verschijnsel, dat ook de rest van de voorstelling ken merkte: een gebrek aan muzikale directie. De enige, die naar mijn gevoel aan de eisen voldeed, was Louis van Gasteren in de Ellen Vogel en Johan Schmitz in de nieuwe montering van „Gysbreght van Aemstel" met links onder anderen Bob Goedhart als Broer Peter (Nederlandse Comedie). lofzang op de huwelijkstrouw (let wel: een zang, zoals ook de andere reien) - maar het was een orgelsolo in een concert van kamermuziek. Sigrid Koetse (nu in de rei van Amsterdamsche Maeghden èn als Ra faël) zal het in de vertolking van Vondels vers ver brengen, maar mist voorlopig nog het vermogen de helderheid een vaste voi'm te geven en haar vooi'beeldige inten ties daarin te laten doordringen. Enfin, wij geven de moed niet op. Mis schien wordt ook bij de Nederlandse Co medie eens de moeite genomen om de „Gys breght" op compositorische elementen te onderzoeken. Slechts door die uit te spelen kan men de innerlijke stem van de men selijke kunstenaar Vondel doen horen. David Koning lijn (de grens van de luchtvaartbelangen) zal binnenkoi-t volgebouwd zijn. Reeds ge ruime tijd waren plannei) in voorbereiding voor Badhoevedorp bewesten de Sloterweg. Ook aan die zijde is de uitbreiding echter bepex-kt door een „invlieglijn". De commis sie voor sociaal-wetenschappelijke vraag stukken van de provinciale planologische dienst voor Noordholland verwacht dat in 1965 Badhoevedorp 9575 inwoners zal heb ben. De woningbehoefte bedraagt in dat geval 2463 woningen. Op het ogenblik zijn er in Badhoevedorp ongeveer 1525 woningen. Hierbij zijji ook begrepen de in aanbouw zijnde woningen die reeds „onder de kap" zijn. Volgens de commissie voor sociaal-wetenschappelijke vraagstukken zullen er dus vóór 1965 938 woningen gebouwd moeten worden. In de ontwerp-uitbreidingsplannen „Badhoeve- dox-p C en D" is plaats voor ruim 730 nog te bouwen woningen. Deze plannen zullen dus ontoereikend zijn om te voorzien in de behoefte tot 1965. Het uitbreidingsplan Badhoevedorp C" zal het eerst gerealiseerd worden en moe ten voox-zien in de dringendste woningbe hoefte van Badhoevedorp. Voornamelijk is dit een behoefte aan woningwetwoningen. In dit plan is dan ook een hoger percentage woningwetwoningen geprojecteerd dan in één van de andere plannen. Langs de Ring vaart is grotendeels bestaande bebouwing in een passende bestemming opgenomen. Direct onder de dijk is een strook grond gereserveerd voor tuinbouwdoeleinden. Een bodemonderzoek heeft uitgewezen dat deze grond daar uitermate geschikt voor is. In het plan zijn gronden geresex-veerd voor een lagere school, een kleuterschool en een verenigingsgebouw. Ook is ruimte gereser veerd voor autoboxen. In het plan „Badhoevedorp D':' wox'den de bestemmingen vastgelegd van de gx*on- den in Badhoevedorp-west, begrensd door de Keizex-sweg, de Kromme Tocht en de Sloterweg. Er is plaats voor ongeveer 430 woonhuizen, waaronder 230 étagewonin gen. De bebouwing zal in hoofdzaak mid- denstandswoningbouw zijn, ten dele laag bouw en ten dele hoogbouw. Aan de noord zijde van het plan ten zuiden van de Kei- zersweg en een ontworpen gi-acht, zijn eni ge flats geprojecteex'd die hoven vormen, waarbinnen de mogelijkheid is voor de aanleg van kindex-speelpleintjes. Direct ten westen van de Sloterweg is het toekomstige winkelcentrum van Bad hoevedorp gedacht, plaats biedend aan ze venendertig winkels; boven deze winkels zijn nog twee woonlagen mogelijk. Aan de westzijde van het plan zijn enige terreinen gereserveerd voor openbare en bijzondere gebouwen: een school, een com plex bejaardenwoningen met een beschei den verzorgingshuis en een klein kerkge bouw. Ten westen van deze gebouwen is een recreatiegebied ontworpen, bestaande uit wandelpark, sportvelden, tennisbanen en zo nodig een zwembad. Dit recreatie gebied heeft een oppervlakte van ongeveer tweeëntwintig hectare. Het zal voorzien in een dringende Badhoevedorpse behoefie. Brand na kortsluiting Kortsluiting in de elektrische kerstboom vex-lichting is vermoedelijk de ooi-zaak ge weest van een korte, maar felle brand, die vrijdag woedde in het perceel bewoond door de heer Van Rijn aan de Heereweg te Lisse. De brandweer rukte onder leiding van de plaatsvervangend commandant K. Nieuwen- huis met twee wagens uit en bedwong het vuur in korte tijd. Meubilair, vloerbedek king en gordijnen werden een prooi der vlammen. Gemeente wil meer kasgeld B. en W. van Hillegom stellen de raad voor het kx-ediet in rekening-courant bij de Bank van Nederlandse gemeenten te verhogen van f 250.000 tot f 550.000, met het oog op de ge stegen behoefte aan kasmiddelen. De Bank van Nederlandse gemeenten heeft zich be reid verklaard het krediet tot dit bedrag te verhogen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9