Vlees hoopfc erbq Koninklijk Mannenkoor „Caecilia vierde zestig-jarig bestaan Ronson steentjes: 'n levensbehoefte voor uw aansteker! Haarlem-oost bracht dank aan adjudant van politie W. H. Prins Bond van Amateur-gidsen hield jaarvergadering in Haarlem Nico Hoogerwerf treedt binnenkort af als dirigent van het koor Nederlands Ballet in Haarlem Kort en bondig Haarlemse afdeling -opgericht in 1953- was gastvrouwe Buziau tachtig jaar grieven aan de redactie MAANDAG 7 JANUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Twee programma's voor komende weekeinde Garantie op geldlening van „Alberdingk Thijm" Dinsdag ledenvergadering buurtver. „Overveen" Uitgever A. Voorhoeve overleden J. P. Mieras, directeur B.N.A., overleden Bevolkingsonderzoek tbc geschiedt in Berkenstraat Stedelijk Museum ook tevreden over 1956 Haarlemmer na twee jaar speuren aangehouden Ernstige botsing tussen bus en motor Geprefabriceerde school dinsdag in gebruik HSV „De Kampioen" vierde jaarfeest HAAL ROOKWORST BIJ UW SLAGER Mari Andriessen lid van de Académie Royale de Belgique Van beslaglegging niets aangetrokken Burgerlijke Stand van Haarlem 8 stuks f 0.80 Tü'dens de receptie, zaterdag in de Vlees hal te Haarlem gehouden ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van het Ko ninklijk Mannenkoor „Caecilia", heeft de dirigent, de heer Nico Hoogerwerf, die van 1920 af de leiding heeft, onthuld dat h\j de tijd gekomen acht zijn werkzaamheden aan een jongere kracht over te dragen. De jubileumconcerten op donderdag aanstaan de en in maart zullen nog onder zijn lei ding staan. Bestuur, dirigent en leden ontvingen van vele zijden hulde voor hun prestaties in de loop der jaren verricht. De voorzitter, de heer W. J. P. van Ham, blikte terug in het verleden. In januari 1897 werd met drieëntwintig zangers onder leiding van de heer Henri Pielage begonnen. Spoedig be droeg het ledental vijfentachtig. In 1910 ging „Caecilia" een fusie aan met het koor „Crescendo". Tot dirigent werd benoemd de heer Otto de Nobel. Elf jaren later werd de naam van „Crescendo-Caecilia" veranderd in „Caecilia". Het koor had te kampen met vele moeilijkheden. Dat het toch is blijven bestaan is te danken aan de heren Van Ooy die later erevoorzit ter is geworden de beschermheer, ba ron Van Lijnden, en de toenmalige secre taris, de heer Bottelier. De heer Van Ham merkte op, dat de datum van 14 juli 1920 een belangrijke voor het koor is geworden. Toen werd een jong en energiek Haarlemmer benoemd tot dirigent. Deze nieuwe leider was de heer Nico Hoogerwerf, die bijna zevenen dertig jaar zijn krachten aan het koor heeft gegeven. Dat de zangers het zeer be treuren de heer Hoogerwerf te zien ver trekken behoeft geen betoog. De voorzitter richtte zich tot het oudste lid van „Caecilia", de heer H. van Paradijs, die tweeënvijftig jaar geleden al mee werkte aan het koor. Steeds is hij het koor trouw gebleven en daarvoor bracht spre ker de heer Van Paradijs dank. Het koor heeft de moeilijkheden uit bei de wereldoorlogen goed doorstaan; tussen 1940 en 1945 had men het zeer zwaar. In naam was het koor opgeheven, maar in kleine kring kwamen de zangers steeds bijeen en zij studeerden verder. Van 23 februari 1943 af is de heer Nico Hooger werf gedurende dertien maanden door de Duitsers gevangen gehouden. Na de be vrijding trad het koor met zestig zangers op. Op 24 juli 1945 zongen tachtig zangers mee tijdens een bevrijdingsconcert met medewerking van Annie Woud. Met vreug de namen de zangers in mei 1948 kennis van het bericht, dat het koor het predi- caat koninklijk was verleend. De heer Van Ham herdacht de leden, die in de afgelopen jaren overleden zijn. Een muziekensemble speelde tijdens de herdenking het Largo van Handel. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, die met zijn echtgenote op de receptie aanwezig was, zei in een toespraak, dat het feest van „Caecilia" een feest is van alle Haarlemmers. Daarom mag het ge meentebestuur op de receptie niet ont breken; het wil blijk geven van het feit, dat het koor veel heeft bijgedragen ten gunste van de cultuur in de stad. In Haar lem is men trots op het Noordhollands Philharmonisch Orkest, op Jo Vincent en Het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell geeft dit weekeinde twee openbare voorstellingen in de Stadsschouw burg te Haarlem. Zaterdagavond 12 januari wordt het vol gende programma uitgevoerd: „Ginevra" van Walter Gore op muziek van Jean Sibelius, de pas de trois uit de eerste akte van „Het Zwanenmeer" van Petipa op muziek van Tsjaikofsky, „Tij en Ontij" van Rudi van Dantzig op muziek van Lex van Delden, „Portrait d'un maudit" (naar een gegeven van Dostojewski) door Peter van Dijk op muziek van Frank Martin en „Concerto Barocco" van Balanchine op het Dubbelconcert van Bach. Zondagavond 13 januari wordt een an der programma te zien gegeven. Dit bevat: „Sphère" van Sonia Gaskell op muziek van Henk Badings, de Pas de Quatre naar Jules Perrot door Anton Dolin op muziek van Cesare Pugni, „Le Cercle" van Mau rice Béjart op muziek van Bach en Pierre Henry, de pas-de-deux uit „De Notenkra ker" van Tsjaikofsky/Ivanov en de Polo- vetser dansen uit de opera „Prins Igor" van Borodine in de choreografie van Michael Fokine. De voornaamste solisten zijn Marianna Hilarides, Linda Manez, Janine van Thor, Willy de la Bye, Jaap Flier, Conrad van de Weetering, Aart Verstegen en Rudi van Dantzig. Voorstel B. en WHaarlem Ten behoeve van restauratie van haar studio Burgemeester en wethouders van Haar lem stellen voor financiële medewerking te verlenen aan de r.k. rederijkerskamer Alberdingk Thijm in de vorm van een ga rantie voor een geldlening van f 14.000 te gen 4 percent per jaar en af te lossen in 20 jaarlijkse termijnen, aan te gaan door „Alberdingk Thijm" ten behoeve van de restauratie van haar studio in de Lange Wijngaardsitraat. De kosten van deze restauratie worden geraamd op f 13.000. waarvan de vereniging f 1000 uit eigen middelen kan dekken. Op het pand rust een eerste hypotheek van f 1350. B. en W. stellen de raad voor de genoem de garantie te verlenen, waarbij zij het gewenst achten, dat de vereniging de be staande eerste hypotheek aflost en de ge meente een eerste hypotheek op het ge bouw verleent. Annie Woud, maar niet minder op de dilet tanten, die zoveel aandacht besteden aan de muziek. De burgemeester bood het be stuur, de dirigent en het koor de beste wensen aan voor de toekomst. Vlag aangeboden Uit de dames van de koorleden had zich een comité gevormd en namens dit voerde mevrouw M. A. Zwaanswijk-Ligtenberg het woord. Zij bood een nieuwe vlag aan. De heer C. Honig uit Rotterdam was de woordvoerder van het Koninklijk Neder lands Zangersverbond en de heer J. P. Lusink van het Koninklijk Amsterdams koor „Apollo". De heer Th. Opdam over handigde een geschenk namens de dona teurs. Verder voerden voorzitters van ver scheidene mannenkoren het woord. Enkele sprekers zegden de aanbieding van een koorwerk toe. Tot de gasten behoorden verder Annie Woud, wethouder D. J. A. Geluk, de burge meester van Bloemendaal, dr. D. H. Peere boom Voller, Toon Verhey, Jac. Bonset, Nico van der Linden, C. Overbeek, voor zitter van de federatie van Haarlemse zang- en oratoriumverenigingen en R. Wijngaarden, voorzitter van de afdeling Haarlem van de Bond van Ouden van Dagen. Des avond verenigden de zangers zich aan een maaltijd. De beschermheer, de heer M. A. Reinalda, zat eveneens aan. Tijdens de maaltijd zijn vele herinneringen opgehaald. Op dinsdagavond 15 januari houdt de onlangs opgerichte buurtvereniging „Over veen" haar eerste algemene vergadering in gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad te Overveen. Tijdens deze bijeenkomst zal een definitief bestuur worden gekozen. Voor de pauze zal de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, nogmaals een kort betoog houden over het ontwerp-streekplan Zuid-Kennemerland en na de pauze zal de heer Voorwalt films vertonen. Deze jonge buurtvereniging telt thans al tweehonderdtwintig leden. Het voorlopig bestuur hoopt, dat zich nog vele Over- veners zullen aanmelden, waartoe gelegen heid bestaat bij de secretaris, de heer C. J. Reinalda, Oranje Nassaulaan 4, Overveen, telefoon 18085. Na een langdurige ziekte is in het St. Antoniusziekenhuis in Utrecht overleden de heer A. Voorhoeve, uitgever in Bussiftn. De heer Voorhoeve trad in 1932 op als mededirecteur van J. M. Briedé's boek handel en uitgeversmaatschappij in Rot terdam. Later zette hij deze firma onder eigen naam voort, eerst in Rotterdam, later in Bussum. Zijn stoffelijk overschot wordt donderdagmiddag om een uur in Bussum ter aarde besteld. De voorzitter van het jubilerende mannenkoor, de heer W. J. P. van Ham (links), wenst de heer H. van Paradijs, die van 1905 af aan het koor meewerkt, geluk; rechts de heer Nico Hoogerwerf sedert 1920 dirigent van „Caecilia". Dezer dagen is op achtenzcstigjarige leeftijd in Amsterdam overleden de heer J. P. Mieras, directeur van de Bond van Ne derlandse Architecten en in deze functie secretaris van de commissie van redactie van het Bouwkundig Weekblad. De heer Mieras was tientallen jaren hoofd, van de administratieve afdeling van de B.N.A. en werd in ons land beschouwd als een der beste critici op bouwkundig ge bied. Ter gelegenheid van de eerste archi tectuurtentoonstelling in de Vleeshal, in september 1953, werkte de heer Mieras aan ons blad mede en uit zijn bijdragen bleek duidelijk zijn grote inzicht in de bouwkun dige materie. In 1955 verscheen van zijn hand „Na-oorlogse bouwkunst in Neder land", een deskundig en met scherpe pen geschreven boek over de ontwikkeling van onze bouwkunst, dat in om blad met grote waardering werd besproken. Door fout bij oproepen, meldde zich aantal mensen bij GGD Vandaag zal het bevolkingsonderzoek naar t.b.c. voor bewoners van Haarlem-Noord beginnen. Tengevolge van een fout is op een aantal oproepingskaarten als plaats van onderzoek het gebouw van de Gemeentelijke Genees kundige- en Gezondheidsdienst op de Nieuwe Gracht vermeld. Dit moet zijn: gebouw van de Nederlandse Protestantenbond, Berkenstraat, Haarlem- Noord. Iedereen, die een oproep voor onderzoek heeft ontvangen wordt dus verzocht naar de Berkenstraat te gaan en niet naar de G.G.D. Van de zijde van de G.G.D. vernamen wij, dat zich daar reeds een aantal mensen heeft gemeld, voor het merendeel om een veran dering van het tijdstip van onderzoek te be spreken. Ook voor het Stedelijk Museum in Am sterdam is het afgelopen jaar een goed jaar geweest. Gelijk in het Rijksmuseum wer den er in 1956 meer bezoekers geteld dan in ieder ander jaar Tot nu toe stond 1953 door de herdenking van Van Gogh aan de spits met tweehonderdvijfduizend bezoe kers. In 1955 kwamen er, zonder bijzondere manifestaties, honderdvierentachtigduizend mensen naar het museum. In 1956 bezoch ten ruim driehonderdvierenzeventigduizend mensen het Stedelijk Museum. Dit succes is zeker mede te danken aan belangrijke ten toonstellingen als van werk van Chagall, Picasso, Rodin en de expositie „Wij men sen". Maar ook buiten deze exposities om blijkt de belangstelling voor de kunst van eigen tijd gestadig te groeien. Verdacht van verduistering van 900 gulden en een fiets De recherche heeft zondag in Amster dam een 54-jarige Haarlemmer aangehou den, die ervan wordt verdacht negenhon derd gulden te hebben verduisterd ten na dele van zijn werkgever, een Haarlems schoonmaakbedrijf. Ook zou hij een fiets van het bedrijf, die hij in bruikleen had ontvangen, hebben verduisterd. Bijna twee jaar geleden, in april 1955, deed het schoonmaakbedrijf aangifte van de verduistering waarvan de man wordt verdacht. Hij zou als kantoorbediende geld bij klanten hebben geïnd, waarna hij op de fiets van het bedrijf met de noorderzon vertrok. Het onderzoek van de recherche leverde geen resultaat op, tot bleek, dat de man in Eindhoven woonde. Het is de recherche gelukt hem in Amsterdam aan te houden. Hij is naar Haarlem overgebracht, waar hij' heeft bekend en is ingesloten. Zaterdagavond om kwart over tien is op het Kennemerplein in Haarlem een vrij ern stig ongeluk gebeurd. De bestuurder van een autobus van de N.Z.H. reed naar links de weg op in de rich, ting van de Jansweg. Een motor, die van rechts naderde kon de bus niet meer ont wijken en reed er met een hevige klap tegenaan. De motorrijder, een 21-jarige be ambte van de P.T.T., werd tegen het wegdek geslingerd. Met een schedelbasisfractuur, hoofdwonden en een aan zijn linkerknie, werd hij opgenomen in het ziekenhuis St. Joannes de Deo in Haarlem. De kerstvakantie voor de leerlingen van de openbare lagere school aan de Dokter de Liefdeschool in Delftwijk (Oud-Schoten) was vandaag nog niet achter de rug. Zij zouden hun intrek nemen in het nieuwe gebouw, een geprefabriceerde school, maar het meu bilair ontbrak nog. Vandaag zullen de ban ken e.d. geplaatst worden en morgen, dins dag, zullen de eerste lessen worden gegeven. De Haarlemse wielervereniging HSV „De Kampioen" hield zondagavond in de gemeen telijke concertzaal te Haarlem zijn 51ste jaarfeest. Na een kort openingswoord van de voor zitter J. Engel, waarin hij alle aanwezigen hartelijk welkom heette, kregen de artisten gelegenheid om hun kunnen te tonen. Vooral conferencier André Meurs en het radio-duo „Black and White" met hun leuke liedjes en parodieën wisten de stemming er spoedig in te brengen. Ook de jongleur Dave Parker oogstte veel bijval en de „Bertwini's lieten de Haarlemse wielrenners en hun suppor ters zien dat men met een fiets nog wel iets anders kan doen dan enkel hard rijden. Voox'ts voerden „The Dutch Rolling Stars" stunts uit op de rolschaatsen en na de pauze kwam dit tweetal als „Gery and Marion" met acrobatiek op de rollende kogel ten to nele. Tot slot van het cabaretprogramma ga ven de „Witte Kraaien" een muzikale show in Tiroler stijl. Na deze show en de tombola kregen de danslustigen de gelegenheid zich tot ver na het middernachtelijk uur te verpozen op een geanimeerd bal met muzikale mede werking van de „Witte Kraaien" o.l.v. de heer Krab. Zaterdagmiddag heeft de heer W. H. Prins, adjudant van politie van het post huis nabij de Amsterdamsepoort, tijdens een in het clubgebouw van de speeltuin vereniging „Het Oosterkwartier" aan de Zomervaart te Haarlem gehouden receptie officieel afscheid genomen van zijn loop baan bij de Haarlemse gemeentepolitie, welke dienst hij wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft afge sloten. Dat de heer Prins zowel in ambtelijke als in maatschappelijke kringen veel waarde ring, erkentelijkheid en vriendschap heeft weten te verwerven, bewees de hartelijke toon, welke er uit de toespraken sprak. In de met bloemen en palmen versierde zaal gaven behalve vele politieautoriteiten, een groot aantal personen, die uit de aard van hun functie in contact met de heer Prins hebben gestaan, van hun belangstelling voor dit afscheid blijk. Onder meer waren aanwezig hoofdcom missaris J. Fontijne, commissaris A. L. de Boer, de hoofdinspecteurs A. F. Suuren- donck en L. Davidzon, de inspecteurs J. Oosterhof en J. Dijkstra en voorts het ge meenteraadslid de heer J. Willemse, leden van het wijkcomité „Haarlem-Oost" en be stuursleden van het Haarlems Speeltuin Verbond. De heer H. L. Loppersum, voorzitter van het wijkcomité „Haarlem-Oost", zei dat de samenwerking tussen het wijkcomité en de heer Prins steeds van aangename aard is geweest. Hij hoopte dat de heer Prins nog vele jaren van zijn welverdiende rust zou mogen genieten. Namens het wijkcomité bood de heer Loppersum de heer Prins een schemerlamp aan. Brigadier P. Beunder overhandigde de heer Prins uit naam van de inspecteurs, adjudants en brigadiers van de algemene dienst enige boekwerken. De heer Jac. Overtoom, voorzitter van de speeltuinvereniging „Kindervreugd" aan de Godfried van Bouillonstraat, zei dat nooit vergeefs een beroep op de heer Prins werd gedaan als men assistentie nodig had bij de optochten en feestelijkheden van deze vereniging. De opvolger van de heer Prins, de adju dant C. van Rijswijk, richtte als voorzitter van de politie-personeelsvereniging „Con tact" een woord van waardering tot de heer Prins voor diens trouwe lidmaatschap. De heer Van Rijswijk gaf de verzekering, dat hij de goede geest van begrip en samen werking, welke dankzij het werk van de heer Prins tussen de politie enerzijds en de burgerij van Haarlem-Oost anderzijds heerst, zal trachten te handhaven en zo mogelijk nog te versterken. De heer S. N. Verstraten, die als voorzitter van de win keliersvereniging „Amsterdamstraat" het woord voerde, drukte zijn spijt over het heengaan van de heer Prins uit, maar hij had goede hoop, dat met de heer Van Rijs wijk op dezelfde goede wijze zal kunnen worden samengewerkt. Namens de winke liers bood hij een kistje sigaren aan. De voorzitter van de Oranjebond „Prinses Ju liana", de heer G. van Dijk, sprak woorden van waardering over de adviezen, welke de heer Prins in de loop der jaren ten aan zien van de programma's voor de Koningin nedagviering heeft gegeven. Van deze ad viezen heeft men nooit spijt behoeven te hebben, want de programma's werden al tijd ongewijzigd door het centrale hoofd bestuur goedgekeurd. Hoofdinspecteur L. Davidzon, die als voorzitter van de politie sportvereniging „Haarlem", de heer Prins toesprak, zei dat hij dit met gemengde ge voelens deed. Enerzijds was hij blij dat de heer Prins fit naar lichaam en geest de dienst verliet, maar aan de andere kant speet het hem dat er een einde was geko men aan de werkzaamheden van de heer Prins ten behoeve van de politie sportver- ADVERTENTIE Die is elke dag vers uit eigen rokerij! Hoe *4 ook wjs g Publikatie van de verenigde slagers in Haarlem en omstr. Tijdens de vergadering van 3 januari van de klasse der Schone Kunsten van de Aca démie Royale de Belgique is de beeldhou wer Mari Andriessen benoemd tot geasso cieerd lid van deze academie voor de klasse der Schone Kunsten, afdeling Beeldhouw kunde. De plaats, die de heer Andriessen thans inneemt, was opengevallen door het overlijden van het Zweedse geassocieerd lid de beeldhouwer Carl Milles. Als moti vering voor Andriessens benoeming wordt in de bul genoemd de achting, die de leden van de klasse der Schone Kunsten voor zijn werk heben. De Académie Royale des Sciences, des Lettres et des Beaux Arts de Belgique is op 5 mei 1769 door graaf De Neny gesticht als litteraire academie. Op 16 december 1772 is zij door Maria Theresia omgevormd tot de Académie Impériale et Royale des Sciences et des Belles Lettres de Bruxelles. In 1816 werd bij Koninklijk Besluit van Koning Willem de herinrichting bekrach tigd als Académie des Sciences et de Belles Lettres de Bruxelles. In 1845 werd de klas se der Schone Kunsten toegevoegd aan de reeds bestaande klassen der Wetenschap pen en Letteren. Elke klasse telt dertig titelvoerende, tien corresponderende en vijftig geassocieerde leden. Haarlemse rechtbank Twee maanden gevangenisstraf Twee maanden gevangenisstraf vonniste de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Pe tersen, tegen een 34-jarige los-werkman uit Haarlem, die diverse goederen, waarop beslag was gelegd, had doen verdwijnen. De man had bij een manufacturer in Heemstede een kostuum gekocht en dit niet betaald. De hulp van de kantonrechter werd ingeroepen en deze verplichtte de man te betalen. Toen aan het vonnis niet was voldaan, werd beslag op enige kleding stukken gelegd. Later bleek, dat deze goe deren verdwenen waren. Ter zitting van de politierechter verklaarde de man, dat hij deze kledingstukken „in de vodden had ge gooid, want het waren ook vodden". Hij zou niet geweten hebben, dat er beslag op de goederen was gelegd. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, noemde het optreden van verdachte „ergerlijk" en eiste drie maanden gevange nisstraf, waarbij hij rekening hield met het strafblad van verdachte. PROTESTANTSE SCHOT GAAT DE PAUS SCHILDEREN LONDEN (UP) Leonard Boden zal eniging. In het bijzonder als lid van de maandag naar Rome vertrekken om de elftalcommissie afdeling Voetbal is de heer Prins jarenlang actief geweest. Als blijk van waardering bood de heer David zon de heer Prins namens het bestuur van de PSV „Haarlem" enige boeken aan. De heer H. L. Loppersum sprak tenslotte een woord van dank namens de speeltuinver eniging „Het Oosterkwartier". Paus te portretteren. Boden is een protes tante Schot, en verklaarde dat het portret de Paus ten voeten uit en gekleed in zijn witte gewaden zou moeten voorstellen. In 1924 is Paus Pius de elfde de laatste ge weest, die door de schilder Philip de Laszlo werd vereeuwigd. Sindsdien heeft Paus Pius XI noch Paus Pius XII geposeerd. De Nederlandse Amateur-Gidsen Bond B.B.T.B.B.A. (Bond ter Behartiging van de Toeristische Belangen van Buitenlandse Automobilisten) hield zaterdag 5 januari zijn jaarlijkse ledenvergadering te Haar lem. De vereniging stelt zich ten doel, door persoonlijk contact met buitenlandse toe risten het vreemdelingenverkeer te stimu leren en de goede verstandhouding tussen de volken onderling te bevorderen. Haar leden, voornamelijk scholieren en studen ten, bieden buitenlanders, die ons land bezoeken hun diensten aan. Op deze wijze streven zij ernaar, de toerist een betere indruk te geven van Nederland, zodat hij niet alleen de bekende toeristencentra be zoekt, maar ook minder bekende plekjes ziet. Voor deze diensten mogen de ama teur-gidsen geen enkele vergoeding aan nemen. Zij doen dit werk dan ook uitslui tend in de vakanties en op vrije dagen, ter vergroting van hun talenkennis. De bond, die reeds in 1933 werd opgericht, heeft onder meer afdelingen in 's-Graven- hage, Amsterdam, Utrecht, Delft, Arnhem en Haarlem. Sinds de oprichting zijn meer dan 100.000 buitenlanders geholpen, die afkomstig waren uit alle delen van de wereld. Het contact met de vreemdelingen wordt in de regel gelegd door de amateur- gids zelf, maar het Centraal Bureau te 's Gravenhage ontvangt ook vele aanvra gen om assistentie uit het buitenland, meestal van groepen die per touringcar ons land bezoeken. De afdeling Haarlem, die zaterdag als gastvrouw optrad, is een nog jonge afde ling: pas in 1953 kon de B.B.T.B.B.A. in de Spaarnestad met zijn activiteiten beginnen. Hoewel er nog steeds weinig leden zijn, hebben ook in Haarlem al vele vreemde lingen een dankbaar gebruik gemaakt van de aangeboden gidsendiensten. In het bij zonder de bij buitenlanders meestal onbe kende hofjes blijken zeer in de smaak te vallen. Ook het Frans Halsmuseum en de Grote Kerk worden dikwijls bezocht. Het gebeurt ook vaak, dat de gids gelegenheid krijgt een tocht per auto met de toerist te maken. Deze tochten voeren naar de Keukenhof, naar Zandvoort en IJmuiden, naar de Velsertunnel of naar Spaarndam, waar vooral Amerikanen graag kijken naar het beeldje van Hans Brinker, die volgens een Amerikaanse vertelling Hol land eens van een overstroming gered zou hebben. De vergadering van zaterdag werd ge houden in een der zalen van het Haar lemse stadhuis, dat door het gemeentebe stuur welwillend ter beschikking was ge steld. In de pauze van de vergadering werd thee geserveerd, een geste, die door alle aanwezigen met applaus werd beloond. Na beëindiging van de besprekingen werd het gezelschap ontvangen door wet houder D. J. A. Geluk, die een kort over zicht gaf van de geschiedenis en de beteke nis van Haarlem. Ter afsluiting van het middag-programma leidde de heer Geluk de afgevaardigden rond door het stadhuis. Voor deze gelegenheid was de kaarsver lichting in de ridderzaal ontstoken. Ook ontvingen allen nog een boekje en een fol der over Haarlem. 's Avonds bracht men een bezoek aan het Frans Halsmuseum, waar de speciale verlichting ontstoken was en waar op de binnenplaats romantische muziek te be luisteren viel. Hier hield de directeur van het museum, de heer H. P. Baard, een korte inleiding, die gevolgd werd door een rond wandeling door de verscheidene zalen. Tot besluit bracht de voorzitter van de B.B.T. B.B.A., de heer P. Müller, de dank van alle aanwezigen over aan de heer Baard, die voor een stijlvolle en leerzame afsluiting van deze dag had gezorgd. ONDERTROUWD 5 jan.: J. H. J. van Ba len en M. Zwart. BEVALLEN van een Zoon, 3 jan.: M. M. Schortemeijer—Burkunk. 4 jan.: H. J. Swaab Blaauw. BEVALLEN van een Dochter, 3 jan.: J. M. Brink—Van Steijnen. 4 jan.: R. W. El frink—Isbrucker; A. Visser—Brand. 5 jan.: W. J. M. van MeursCaptijn. OVERLEDEN, 3 jan.: J. H. B. Warnaars, 4 m., Kamperlaan; T. Baas—Cornet, 66 jaar, Thomsonlaan. 4 jan.: C. M. M. Kruijer— Roosdorp, 78 j., Hazepaterslaan; J. M. Eisen- berger—Muller, 71 jaar, Marsstraat. BINNENLAND Verplicht. Het feit, dat sinds 1 januari in Duitsland ook het buitenlandse moto rische verkeer verplicht verzekerd moet zijn tegen wettelijke aansprakelijkheid, blijkt nog niet voldoende bekend te zijn. Aan de Duitse doorlaatposten stond gedurende de eerste dagen van deze maand meer dan de helft van het gemotoriseerde verkeer voor de keuze terug te keren en de „groene kaart", het bewijsstuk dat men tegen w. a. is verzekerd, te gaan halen, of om ter plaatse een w. a.-verzekering af te sluiten. Bij de voornaamste Duitse douanekantoren is de mogelijkheid opengesteld zich voor één week of één maand tegen w. a. te verzekeren. Receptie ten paleize. De Koningin en de Prins der Nederlanden zullen op 16 januari te 12.00 uur in het koninklijk paleis op de Dam te Amsterdam het corps diplo matique ontvangen voor de nieuwjaars receptie. De diners voor het corps diploma tique zullen op 6 en 7 februari in het Huis ten Bosch te 's Gravenhage worden gegeven. Kerkelijk geschil. De procureur-gene raal bij de Hoge Raad heeft geconcludeerd, dat zijns inziens kerk en school van de Gere formeerde Gemeente te Hasselt in handen behoren te blijven van de meerderheid in de kerkeraad, die in een akte van vrijma king deze gemeente heeft losgemaakt uit het verband der Gereformeerde Kerken. Deze conclusie is overeenkomstig een uit spraak van de rechtbank te Zwolle en een arrest van het gerechtshof te Arnhem. Tegen dit arrest had de minderheid der gerefor meerden te Hasselt, die binnen synodaal verband bleef, beroep in cassatie aange tekend. Omzetbelasting. Bij Koninklijk Besluit zijn aangewezen de ondernemers, die vrij gesteld zijn van omzetbelasting voor leve ranties en diensten van sociale of culturele aard, waartoe de wet op de omzetbelasting 1954 de mogelijkheid opent. Deze onderne mers beogen of maken met de exploitatie van hun onderneming geen winst. Een groot aantal, op zichzelf redelijke verzoeken, is niet ingewilligd, omdat in deze gevallen ernstige verstoringen van concurrentiever houdingen ten opzichte van ondernemers, die met hun onderneming wist beogen of ma ken, zijn te voorzien. Aan de vrijstelling is terugwerkende kracht verleend tot 1 januari 1955. De grootste. Een fabriek in Delft heeft in opdracht van de B.P.M. te Pernis drie vloeistoftanks vervaardigd, die naar men aanneemt de grootste van Europa zijn. Zij bestaan geheel uit aluminium en zijn vol gens een nieuwe methode gelast. De tanks hebben een diameter van 9% meter en een hoogte van 11 meter. Het gewicht van elke tank is 12 ton, de inhoud 700.000 liter, Muziek. Op dinsdag 22 januari zal het Nederlands Studentenorkest in het Amster dams Concertgebouw een uitvoering geven ten bate van het Universitaire Asielfonds, in het bijzonder ten aanzien van de Hon gaarse studenten. Afbetaling. De landelijke middén- standscommissie van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft een studie commissie gevormd ter voorbereiding van een pre-advies over de rapporten van de staatscommissie-Lichtenauer en van de Sociaal-Economische Raad betreffende een nadere wettelijke regeling van het afbeta lingsstelsel. Vrouwelijke hestellers. Morgen treden de eerste vrouwelijke brievenbestellers in dienst bij de posterijen te Amsterdam. Het aantal gegadigden voor deze functie is groot, maar er wordt een vrij scherpe selectie toe gepast. Het ligt in het voornemen de dames halve dagen dienst te laten vex-richten. De posterijen hebben plaats voor 100 a 150 vrouwelijke bestellei-s. Britse fabriek in Winschoten. De ge meenteraad van Winschoten heeft besloten een krediet van ƒ545.000,beschikbaar te stellen voor de bouw en inrichting van een fabi-iekshal voor de Crawley Metaalproduk- ten n.v., een Nederlandse stichting van het Britse bedrijf Crawley Metal Productions. HAARLEM EN OMGEVING Bromcursus. De Bond voor Veilig Vei-keer zal, te beginnen met vrijdagavond 11 januari, in de H.B.S.-B aan de Zijlvest te Haarlem een nieuwe verkeerscursus voor bromfietsers organiseren. De lessen zullen als voorheen onder leiding staan van de heer J. van Zijl, instructeur bij de reserve-gemeen- tepolitie. ADVERTENTIE Vandaag viert Johan Buziau, die jaxren lang als komiek grote successen in de Ne derlandse revue heeft gevierd, zijn tach tigste verjaardag. Reeds in de loop van de moi-gen ontving hij uit alle delen van het land gelukwensen in de vorm van bloem stukken, felicitatiebrieven en gelukstele grammen. (Verkort weergegeven) Misère met lijn 5. Ik maak mij tot tolk van de over de dienstuitvoering op buslijn 5 ontevreden bewoners van Haarlem-Oost. Meer dan eens komt het voor, dat er wel drie of vier bussen van lijn 1 in de rich ting Heemstede de stopplaatsen in de bin nenstad passeren, maar geeix enkele van lijn 5. Deze klacht geldt niet voor de zon dagen, maar wel voor werkdagen. Kan hierin geen verbetering worden gebracht? EEN ONTEVREDEN BUSPASSAGIER (I-Ieemstedenaren zullen bij het lezen van deze brief wel opmerken, dat zij vaak drie of vier bussen van lijn 5 zien passeren tegen één bus naar hun bestemming, want ook dat komt voor. Het kort na elkaar rij den van bussen duidt namelijk eerder op verlceersstagnaties dan op een hoge fre quentie. Op lijn 1 wordt in de middag een zesminutendienst uitgevoerd, op lijn 5 een achtminutendienst. Volgens de vervoer dienst van de N.Z.H. zijn deze frequenties in normale omstandigheden voldoende. Op lijn 1 vindt in het middagspitsuur uiter aard een versterking plaats om de tram reizigers uit Amsterdam te verwerken. Ge zien de moeilijke verkeerssituatie in Haar lem is het echter niet te voorkomen, dat op deze drukke uren onregelmatigheden in de dienstuitvoering ontstaan. Redactie).

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 10